DAGBLAD VOOR ZEELAND 500 «sslfS f 250 mrfjdu f 35VBrlies van f IKfl bij verlies van 8 IJU een hand of voet f75 een oog f Cfi bij verlies van I DU een duim een wijsvinger f ic bij verlies van I IJ een anderen vinger Nummer 194 Vrijdag 26 Augustus 1921 Zeventiende Jaargang Buitenlandsch Overzicht Hef geheim yan hef kasteel Rocnoir. BUITENLAND. ENGELAND DUITSOHLAND FRANKRIJK IERLAND SPANJE NIEUWE ZEEUWSCHE COURANT «B m BI BB Bk, Direclair». JOS. /AN DE QRIENDT. Telefoon 207 Hoofdredacteur: J. W. VI E N I N G S. t Telefoon 97 Bureaux van Redactie en Administratie: Westsingel, GOES Telegram-Adres:. Nizeco. - iafnnn -174 Bijkantoor: MIDDELBURG, Markt 1 en 2. Telefoon 47 Directeur: JOS. /AN DE GRIENDT. Telefoon 207 Abonnementsprijs f 2.50 per drie maanden, f 0.20 per week, voor Post-abonnés f 2.90 per 3 m. Advortentiën van 1 tot6 regels f 1.50, elke regel meer f 0.25, bij contract beduidende korting Al onze Abonnés zijn gratis verzekerd tegen ongevallen krachtens onze overeenkomst met „The Ocean and Guarantee Corporation Ltd." te Amsterdam, Rokin 151, en wel voor de hieronder vermelde bedragen i Het jorlogshuweiijk van den koelen Engekchman schrijft „Het Centrum" en de levendige Francais© schijnt op een scheiding, althans van tafel en bed 'te zullen .uitloopen, wegens onveroenig'-' baarheid van temperament. Bij de vele questies welke er reedk waren is nu nog dé kroning met, Enge- lands toestemming van Emir Faycal tot koning van Mesopotamic gekomen. Hu man, zoo roept de „Action" uit, die ruim een jaar geleden door ons uit Da-i mascus werd verjaagd, zit nu te Bagdad op den troon. Uit hel H. Land is door het Zionisme; met steun van den door Engeland aan- gestelden Joodachen gouverneur, de Fran- schc invloed reeds geheel verdrongen. En in .Arabië staan Britsche hulp troepen onder een pacha, die in den! grooten oorlog het ijzeren kruis van den Duitschen keizer kreeg. Het „Journal" bevat een artikel van den oud-minister Lefèvre, die er allereerst op wijst, dat in de quaestie van Oppor- Silezië de Engelschen feitelijk partij voor de Duitschers hebben gekozen. Dan is er het besluit om de Saar- mijnen aan Frankrijk' in rekening te bren gen, hoewel ze hij het vredesverdrag waren toegekend als tijdelijke compensatie voor de vernielde mijnen in Noord- Frankrijk'. Het gevolg daarvan is, dat Frankrijk niets krijgt van het eerste door Duitsch- land betaalde milliard. Lefèvre wil een nieuw bondgenootschap mee België, Polen, Czecho-Slovakije- en - andere landen, die nu of straks door Duitsohland worden bedreigd. En hij vraagt waarom lieden ars de 'Engelsche arbeidsleider Thomas, die zoo veel medelijden met Duitsohland betoe nen, dan niet beginnen met de door Enge land genomen Duitsche koloniën terug te geven. Zoo ziet men, dat de wittebroodsweken voorbij zijn en tegen het liuwelijksproza is een „mariage de raison" slecht be stand. Sinn Fein heeft beslist, in welke ter men zijn antwoord op het voorstel der Britsche regeering zal zijn vervat. De voornaamste punten zijn medegedeeld aan de Térsche leiders in Engeland. De bladen vernemen, 'dat liet republi- keinsche grondbeginsel in naam zal' wor den gehandhaafd, maar dat men het voor practische doeleinden zal laten varen. Een nieuwe en meer nadrukkelijke ver klaring zal worden verlangd van de Brit sche regeering ten opzichte van den status van dominion, dien zij' aanbiedt, en een'ïge tegenwerpingen zullen worden gemaakt op de huidige voorstellen der Tegeering. De voorstellen betreffende Ul ster zullen eveneens in het antwoord: worden behandeld. Het antwoord laat derhalve de deur open voor verdere onderhandelingen. Door het Dail Eireann zullen in geheime zitting wijzigingen in het antwoord war den overwogen en men verwacht, dit het ontwerp Vrijdagavond ten slotte gereed zal zijn om aan Lloyd George te worden overhandigd. Volgens bericht uit "Weenen, is aldaar op het Ministerie van Buitcnlandscho Zaken het vredesverdrag tusschen Oos, ■tenrijk en de Ver. Staten geteek'end. Ook het vredesverdrag tusschen Duitsclr- land en Amerika is zoo goed als klaar. President Harding hoopt, dat de ratifi catie spoedig zal plaats vinden. Een officieele verklaring van het Witte Huis legt er den nadruk op, dat dit ver drag het eerste der vredesverdragen is en dat de ratificatie ervan door een han- FEUILLETON 20) (Naar het Fran.ach) God en de koning. Tevergeefs zonden de partijgangers delr republiek afgevaardigden naar de dorpen om er den geest van opstand te pre diken, vruchteloos waren al hun pogin gen. Zij zeiden tot de boeren, dat de pries ters en édelen zich verzetten tegen de nieuwe denkbeelden; omdat de verande ring gunstig voor het volk zou zijn. De boeren antwoordden; „sedert eeuwen léven wij kalm en gelukkig met de edelen en de priesters, >de verdedigen; van al taar eti troon, wij willen hen behouden!'' Spoedig kwam een nieuw bevel uit Pa- rÖa' at de zaak' van -het volk, van- den adel1 en der geestelijkheid één algemecne jZctafe d.©6a wopden. Men kent het decreet heti'effendé do loting, den tegenstand yan Saint Fiorent onder aansporing van Cathelineau, don heilige van Anjou, de edelmoedige en heldhaftige hulp van de ia Rochejacque-i tan en Lcscure, die aan het hoofd van den adel, zich edelmoedig opofferden om de kjnderen des volks te ondersteunen, die de loting naar de slachtbank leidde! Men zag hen -dén koning te hulp snellen delsverdrag gevolgd zal worden. Tévens deeli men mee, dat met Duitsohland is overeengekomen, dat de tekst niet open haar gemaakt zal worden voor de Ameri- kaansche gezant te Berlijn en Rosen het geteekend hebben. De tekst zal gelijk tijdig te Berlijn en Washington worden openhaar gemaakt. Spanje wil geen rapporteur zijn over de Opper-Silezische kwestie. Het is hang, ofwel Frankrijk, ofwel Engeland voor hef hoofd*' te stooten en het wil heide landen te vriend houdén. A u zal 'de voorzitter van don Oppersten Raad, de Japanner Ishi, als rapporteur optreden. Hiermede komt Fraukrijk van den regen in den drup, Want Japan ging mei Engeland's zienswijze ten opzbdPe van de Opper-Silezische kwestie mee. De Fransche pers bekritiseert dan ook sterk het optreden van Ishi. (Yan onzen bijzonderen verslaggever). Godsdienstig leven in Engeland. Mpn schrijft ons uit Erith (Kent) dato 23 Augustus: Wanneer wij rustigjes in ons 'kleine. Holland ons verdiepen in de godsdienstige vragen en stroomingen van onzen tijd, don is 't niet moeilijk twee hoofdrich tingen te onderscheiden. De eerste n.l. een machtige streving naar een meer intens godsdienstig leven, zelfs bij veel modernen: getuige de zieké' lijke, "overspannen dweperij rSet oceultiémo en Oostersche "bespiegelingen zooals die, van een Tagore in den allerlaatsten tijd. De laatse een massale toekeer tot het meer volslagen ongeloof, en modern paga nisme. Ons kleine Holland met uitzon dering misschien van onze groote steden, maakt nog een gunstig figuur, wat be treft het Katholicisme. Maar zoo spoedig men in den vreemde' kc-mt, voelt men zelfs in kleinere plaatsen zoo levendig het gemis van dat echt Roomsch geloofsleven, dat Goddank nog zoo zeer het kenmerk is onzer kleiner© meer bescheiden plaatsen, ook' in Zee land. Iloe menigmaal klaagden vorig jaar zelfs in de Roomsche Rijnstreek' en het katholieke Wéstfalen de priesters hun nood. En hoe goed deed het mij, te kunnen wijzen op 't bloeiend, éénig geloofsleven' in. Holland, op de heerlijke Roomsch^ n issicbeWeging, op de Roomsche Vakorga nisaties, op de veelvuldige Communie, cp „voor Eer en Deugd", „Vrouwenbond enz. Levend binnen de grenzen van. onis eigen kleine, lage land, is men zoo Jjieht geneigd, vol bewondering naar 't buiten land op te zien. Zekér, we bewonderen het heerlijke werk onzer geloofsgenoo.- ten 'n den vreemde, maar hoven alles gaal mij het stoere werk onzer Roomsehe Hollanders, al mist het den reclamegeest, waar de bescheiden bewoner van ons kleine land vreemd aan is. Deze gedachten vervullen mij, sinds ik' in gesprekken met mijn medebroeders, 's avonds in de heerlijke kloostergaarde hier in Erith. nabij Londen, meer en meer een kijk krijg op 't godsdienstig) leven in Engeland. Zekér, we voelen de strooming die er gaat door veler zielen, sinds de beweging van Newman den drang naar 't Katho licisme wakker riep. We vangen van verre de liturgische geluiden op der machtige Benedictijner-abdijen. We luisteren nog naar de verre -echos van het jongste Eugelsch Bijbelcongres. De stichting van het nieuwe Dominicanencollege in Oxford is een verblijdend Roomsch toeken. dien men van zijn vrijheid had berooft! om hem naar het schavot te voeren, de priesters verdedigen, die men »tot kwaad en afval wilde dwingen. De markies de Rocnoir bevond zich aan de zijde van Henn -,le la, Rochejacque- tam, toen deze jeugdige en dappere gene raal in den slag van Saumur, ziende dat toen, om den slag te winnen, zich aan stonds moest meeester maken van een verschansing, die krachtig door de repu blikeinen verdedigd werd, zijn hoed te 'midden van het vijandelijk xarnp wierp en uitriep „Wie zal dien gaan halen?'' Aanstonds snelden allen vooruit. Maar de markies do Rocnoir, dapper onder die dapperen, was de eerste, die zich te midden der vijanden wierp. Hij doodde twee hunner, ontving zelf een wonde in den arm, maar maakte zich van den hoed van den generaal meester. De slag was gewonnen. Ter herinnering aan die heldendaad schonk Henn de ia Roenejacquelein don markies de Rocnoir den hoed, dien liij aan de handen der vijanden haid ontrukt De markies mocht gelukkig en trolscn op deze tropee zijn. De moed en de toe wijding ontvingen hun belooning. De jonge generaal beval de Blauwen te achtervolgen, die beefden voor de dappe ren, die zij vroeqer zoozeer geminacht 'Maar. het alledaageche leven der Katholieken zelffel in kleinere plaatsen vergeleken met dat zelfde leven in Hol land vervult ons' niet met vreugde, maar met bange vrees'. Het van nature „godsdienstig" Voelend Engeland bewandelt in onzen tijd paiga,- nistisehe Wegen: en over 20 jaar zal En geland even, ja meer heidensch zijn dan welli land ook. Het „geloovig" Engeland zal beslaan uit een kleine kern Van Kai- i holleken. Zooals 't Ihier in een plaatsje als' Erith is, zoo k'an men ganische streken typeeren. Erith heeft 40.000 inwoners ongeveer4 Waarvan 1000 Katholieken. Nu zijn in Holland juist zulke kleine parochies te midden eener zoo groote rrotestantsche meerderheid doorgaans ge kenmerkt door een degelijk geloofsleven. De kleine kudde voelt, wat zij te mid den der arme dWalenden a,aa haar geloof verschuldigd is. Doch de toestand in Erith is teekenend Eugelsch. Onder de kleine kudde hier, tellen we globaal ongeveer 400 personen, die wol Weten waar onze Kapucijner-parol-, öhiekerk staat, maar er desondanks nooit in komen. En met huis-bezoek zijn de menschen niet meer te bewerken. Men is er harte lijk Welkom, wordt uiterst beleefd ontvan gen. maar vruchten werpen die huisbe zoeken niet af. Wat er van godsdienstige corporaties 'geWord, laat zich gemakkelijk verklaren. De «enigste godsdienstige v.erJ eeniging is hier: „da vereeniging v.an 't Allerh. Sacrament" en op Zondag 21 Augustus telden wé in de namiddag „mee ting" juist ongeveer 30 heele leden. Van dagelijksch' mishooren en veelvul dige Communie is nog minder sprake, zoodat hot voor hier al zeer vfee-f ta lat er in de heele week' 2 missen publiek nelazen worden, n.l. 's Zondags en Dins daasop den Zondag is ons toch al zoo kleine kérk nog niet bezet en op Dins dag is het inderdaad treurig. We hebben om die reden vooral een innig heimWee naar 't geloofsleven van Holland en dat gevoel om die, reden, openbaart zich overal Waér we den God onzer tabernakelen zoo eenzaam zien, Die ons vanuit Engeland de groote geloofs schat mededeelde. De tijden veranderen. Mogelijk dat ons1 Roomsche Holland in de toekomst is aangewezen, om zijn rais'siearb'eid ook te gaan uitstrekken over 't land, dat ons de gave v]an ons h'. geloof gaf. Doch terwijl ik deze toestanden neer schrijf denk ik met een kleine wijziging aan 't Woord van den Engelscihen ge schiedschrijver Macanley: „Dat, ook wij mogelijk in de verre toekomst op de ruir.e.n van den Tower-Bridge ons oog zullen Wenden naar de verbrokkelde res ten der St. Pauls en helaas ook zullen zoeken naar 't eens zoo bloeiend geloofs leven vhin 't land van St. Augustinus'. P. OONSTANTIN VS. Het ontplofte luchtschip. Omtrent het vergaan van het Engel sche luchtschip Ri 38, dat Woeusdag een proeftocht maakte, volgen hier eeuige bij, zonderheden. Te ongeveer kwart' voor zes zagen do toeschouwers tot hun ontzetting plotse ling het schip een wending maken en daarna een groote, zwarte rookwolk op stijgen, waarna het in tweeën brik un in vlammen neerstortte. De menigte stoof in aHe richtingen uil, een om niet getroffen te worden door de neerstortende wrakstukken. Het gevaarte viel in dje rivier midden voor de stad, onder het uitbraken van zware vuur kolommen en van een dichten blauwen hadden. De jongelieden waren slecnis ge wapend met slokken en oude geweren, maar zij streden voor God, die hun de kracht schonk tot heldendaden. De Vendeéteche generaals gingen na de inneming van Saumur, die hun verschei dene duizenden geweren en tachtig kanon hen in handen deed vallen, niet op hun lauweren rusten Om van het behaalde voordeel partiv,te trekken en te zorgen dat de Vendeé met onder het getal der aanvallers werd ver nietigd, moest men steeds meer strijders aanwerven al'le krachten vereenig'en, naar Parijs oprukken en den koning bevrijden, Men had vernomen dat in de omstreken van de stad Le Mans verscheidene edel lieden en boeren bereid waren, zich blijde strijders der Vendeé aan te sluiten. Maar- hun goede wil was zonder uitwerking, omdat een energieke man ontbrak om' hen aan .te voeren. Toen de Ia Rochejacquelein de oogen om zich heen sloeg, om een zoowel onver, schrokken als voorzichtig man ta vin, den, aarzelde hij niet zijn keus oo den markies de Rocnoir te vestigen. Ofschoon deze"-zending zeer gevaarlijk was, draalde do markies geen oogenblik en vertrok on middellijk. Nauwelijks één dag later kwam de markies de Rocnoir bij het kasteel van Bernay aan, waar de heer de BorJigny rook, welkte tientaHen meters boven de huizen uitsloeg. Tijdens den val hadden bovendien ©enige geweldige ontploffingen plaats, die zulk een grooten luchtdruk veroorzaakten, dat in vele huizen te Huil de ramen werden ingedrukt. Op het eerste oogenblik van de ramp dook het luchtschip in de richting van de straten van Huil. Er schijnt geen twijfel te bestaan, dat 'de commandant een bui, tengewone prestatie.^olhracht heeft, door de richting van het luchtschip nog zóó te veranderen, dat het in de rivier viel. Ware het in de stad gedaald, de verwoes ting zou niet te beschrijven geweest zijn. Van de zeven en veertig passagiers verloren er een en veertig het leven. Slechts zes dus hieven behouden. Onder de passagiers bevond zich' ook de Engfelsche luitenant-vlieger .Tem Prit- chard. Deze had groote ervaring op het gebied van luchtschepen. Hij nam deel aan de beroemde trans-Atlantische vlucht van de „R 34", en maakte ook 'deel uit van tien staf der afdeeling luchtschepen van de admiraliteit. De „Times" meldt, dat ondanks de strikte geheimhouding, die gedurende de proefvluchten van de „R 38" in acht wérd. genomen, het uitgelekt is, dat 'het schip op 'de eerste vlucht gebreken had ver toond, namelijk een neiging tot humping, wanneer het op volle snelheid vloog. Ook waren er eenig© verwringingen in het frame waargenomen. Men 'had evenwel in deze gebreken voor zien en het frame Was extra versterkt. De technici waren van oordeel, dat daar door elk gevaar was uitgeschakeld, maar de „Times" veronderstelt, Jat een oud 'defect opnieuw is opgetreden en de romp heeft veroorzaakt. Een ooggetuige van dé ramp met. "het luchtschip verklaart te hebben s-ezien; bat ten minste, vier mannen per parachnus zijTv gedaald. Drie personen hingen aan één parachuut. Een overlevende vertelt-, dat "hij zich op den achtersteven van het luchtschip bevond, bezig met het' maken van photo's van proefnemingen met het roer, toen het schip een plotselinge rechtsche wen ding maakte. Door het weigeren van het mechanisme flapte het gespannen omhul sel om; het' gas ontplofte, en hét schip begon te vallen. Men gelooft, dat generaal Maitland, dio het luchtschip verleden jaar naar Amerika vergezelde, tot de dooden behoort. De ontzettende gebeurtenis veroor zaakte in Engeland' groote ontroering. Oppcr-SilèziB weer rustig. De Opper-Silezische „Volksstimme" verneemt uit kringen, die in nauwe be trekking staan tot de intergealliaerde commissie, dat de opheffing van den staat van beleg over Opper-Silezië de eerst volgende dagen te wachten is. De laatste weken zouden de commissie in Oppeln er van overtuigd hebben, dat de rust in Opper-Silezië weer terugge keerd is, zoodat het handhaven van den uitzonderingstoestand doelloos zon zijn. („Maasb."). Volstrekt onwaar. Amerikaansohe oudstrijders zijn te Reims aangekomen en hebben de kathe- draaf bezocht. De kardinaal-aartsbisschop Lucon ontving hen en hield een rede, waarin hij herinnerde aan de talrijke malen, dat de vijand de kerk had gebom i bar'deerd. De kardinaal noemde het beslist onwaar, dat de kathedraal' ooit had ge diend als observatorium voor de Fran sehen, of dat zij een middelpunt geweest woonde, wiens toewijding) aan de zaak van het recht, der rechtvaardigheid en der koninklijke familie algemeen bekend was. Om zich aan de waakzaamheid en de (aanvallen der Blauwen te ooi (trekken, werd besloten, dat de bijeenkomsten des avonds zouden plaats hebben in eén afgelegen vleugel van het kasteel Nadat de bijeenkomsten eeniga dagen lang waren gehouden, begonnen de be dienden in het kasteel iets te bemerken Een hunner had een hem verdacht voor komend man gezien, die langs de'muren gleed; hij was hem eevolgd en zag hem tot zijn verbazing een kleine deur ope non, die toegang gaf tot de vertrekken 'van den kasteelbewoner. De bediende waarschuwde zijn meester, maar mijnheer Bordrgny glimlachte en vroeg den bediende schertsend of hij aan "spoken geloofde. Njet alleen in het kasteel, maar ook in het 'dorp had men rets Van de geheimzin nige beweging bemerkt. Men had des avonds vreemde gestalten langs do hui zen zien sluipen en zich alle langs om wegen naar het kasteel begeven. Te Bernay, zooals in bijna a]ie gemeen ten, waren slechte lieden, menschen, te lui om te werken, die zich allen voor partijgangers der eene en ondeelbare repu bliek verklaarden. Zij hoopten op de verdeeling der goe- was van een tegen-offensief, of wel daf er batterijen zouden zijn geplaatst rondom de kerk ot op het dak van de kathedraal. Men weet, dat tijdens den oorlog ar deze beweringen door de Duitsche legerleiding officieel "Zijn aangevoerd als motief oml de prachtige middeneeuwsche kerk te be- schieten, zoodat zij' nu nog slechts een; ruïne is. Dat is onjuist, herhaalde de kardinaal met kracht; ik1 zwfeer het op mijn eerei woord als kardinaal en aartsbisschop. Het antwoord der Dail Eireann. De correspondent van de „Daily Tele graph" te Dublin weet te melden, dat het antwoord van de Dail Eireann op de Britsche voorstellen een verwerping van' het aanbod zal inhouden. Tn welinge lichte krine-en verneemt hij echter, dat in het antwoord ook eenige vragen zullen worden gesteld, Waal-dooi- de voortzetting Ier onderhandelingen Zal worden verze kerd. Verschillende correspondenten geven' uiting aan de meaning, dat de brief van generaal Smuts wel de basis zal zijn, waarop de Dail Eireann de onderhandel-: lingen zal trachten voort te zetten. Arthur Henderson heeft Dinsdagavond! den lersehen toestand besproken en alb volgt de meening der labours' over de Tersche kwestie weergegeven: „Hoewel db Dail Eireann misschien niet gemachtigd: is, met minder genoegen te nemen, dan! met de inwilliging' van den edseh betref fende een Iersöhe republiek', Zoo denki ik toch, dat het een ernstige fout' zijner zijds zóu zijn, indien de Dail Eireann de verantwoordelijkheid een^r Verwerping, van het regeeringéaanhod zou aanvaarden. Een oorlog voor de levensbeginselen der der vrijheid is iets heel anders dan eeni oorlog voor een zekeren modus van vrij heid. Naar veriuidt zou het antwoord van! Sinn Fein heden aan Downingstreet over handigd worden. De Minisforcrisis. Ondanks de gemelde volmaakte over eenstemming tusschen Maura -n Gamba verwacht de publieke opinie algemeen, dat dc regeering op moeilijkheden zaf stuiten, daar Cambo in de kamer heftig het ontwerp-Laeierva heeft aangevallen. Toen Cambo op dit punt tegenover Maura bedenkingen maakte, antwoordde defe, dat de regeering vooiloopig zich !ot de Marokko-kwestie zal bepalen. Andera aangelegenheden worden tot later uit gesteld. Cambo verklaarde, dat hij aanvankelijk van plan w.as' een begrooting o.p te stel len, waardoor het tegenwoordige deficit van 'n milliard werd opgeheven, maar de campagne in Marokko zal het tekort met 200 njillioen vermeerderen. De strijd in Marokko. Tl'o* officieele communiqué van 24 Aug. uit Melilla zegt, dat er 's ochtends eert operatie ondernomen is' om de posten) te iustallcerem, die de verbinding met Soolt el Had moeten onderhouden en con centratie der vijandelijke troepen te bei letten Deze krijgsverrichting, die opge dragen was aan een sterke colonne van' aHe wapens, en gesteund door vliegers', is gelukt De vijand leed zware verliezen! cn liet een vrij groot aantal dooden en1 krijgsgevangenen in handen der Spa.ansche troepen achter. DENEMARKEN Denemarken en de volkcnb»ntf. Thans zijn de. .gedelegeerden van Dene marken voor de tweede vergadering van' den volkenbond op 5 September te Genèvo deren of liever nog de eigenaars te beste- fen on te plunderen en op hun beurt zelf heer en meester te worden. Deze wensehen werden maar al te dikwijl» verwezenlijkt door het verkoop en Van de goederen der edefen, waarvan do staat zich meester maakte en die vervol gens onder de benaming van nationale goederen voor een spotprijs werden ver kocht. lien van die schurken was een zekere: Emilien Nadaud, die zich den naam Sci- pï» had toegeëigend Hij begaf zich naaf. Le Mans en verried den heer de Bordigny aan de republikeinen. Aanstonds werd besloten een afdeeling gendarmen te zenden om geholpen door een bende gepeupel', zich van het kasteel' Bernay meester te ma,ken, en al de be woners over de kling te jagen, Indian zij den gerrngsten tegenstand durfden bieden, Terwijl de storm hoven hun hoofden op stak, besloten de maikies de Rocnoir en de heer de Bordigny, tevreden over het succes van hun beraadslagingen, dat een a'.gemeene bijeenkomst der partijganger^ van de rechtvaardige zaak in het kasteel Bernay zou plaats hebben. (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1921 | | pagina 1