N°.2 ZANDBLAD lOCts. ZATERDAG 20 AUGUSTUS 1921 NIEUWE ZEEUWSCHE COURANT AMERIKA. Korte Berichten. BINNENLAND. Korte Berichten. UIT ZEELAND. MIDDELBURG VLISSINGEN GOES VAM DER PUTT S DE VLAM EINDHOVEN. 4012-20 jnter de invloed van haar tusschenkomst- zich zal doen gevoelen. Aan het slot zijner rede 3meekte de Paus den liemelschen zegen af over het Katholieke Frankrijk, het diocees Bayeux, de orde der Carmelieten en den Carmel van Liseux. (Mshide.) Het derde eeuwfeest 'der Indianen Naar de „Times"-correspondent te [Eoronto aan zijn blad bericht, is op -1 Augustus te Peuetanquishene (Ontario) het driehonderdjarig feest der Indianen gevierd. De vereenigde raad van Indias nen van Ontario heeft op dien dag eon eiech opgesteld, betreffende de teruggave van uitgestrekte gebieden aan de Lou- chiging- en Simcoe-meren en aan de Ge orgian Bay, welke den Indianen, zooais zij zeggen, zonder een zweem van recht idoor de regeering zijn afhandig gemaakt- Hun eischen strekken zich uit over groote gedeelten van York en Simcoe, en over de districten Muskoka en Parry Sound. De eischers zeggen, dat deze gebieden, welke door de Chippewa-Indianen wa ren bezet, nooit aan do kroon zijn over gedaan, doch dat zij door de regeeriug zijn genaast, zonder dat de bewoners eeuige schadeloosstelling hebben ge kregen. Tijdens de feesten hebben de opper hoofden van de Hurons en Irokeezen zich niet elkaar verzoend. De veete tussehen beide stammen bestond reeds bijna ilrie eeuwen, en dateerde van den tijd, dat de verslagen Hurons door de Irokeezpn van hun jachtgronden verdreven werden. De hoofden hebben thans de vredespijp ge rookt en 'de strijdbijl begraven, .als een tccken, dat het verledene vergeven <n vergeten is, en voortaan vrede tussehen 'de stammen heerscht. Er waren vijfduizend toeschouwers aan wezig, aldus de „Tel.", toen de beiao stamhoofden uit hun kano's stapten en door een Huron en twee Irokeezen bege leid hun zetels bij een tent van berken schors innamen. De Irokeezen staken de vredespijp aan, en gaven haar aan den Huron onder de woordenEr is vrede tussehen onze volken. Er is vrede, ant, wcordde de Huron, nam de pijp aan, eu gaf haar door aan het tweede stamhoofd, die haar teruggaf aan de Irokeezea. Do hooiden begroeven daarop de strijdbijl en ten slotte wendde zich da Huron tot Ide Irokeezen en zeide: Thans zullen wij gezamenlijk een eland jagen. De conferentie te Washington. Het staatsdepartement heeft officiéél bericht ontvangen, dat China de uitnoo- diging tot een conferentie over de Zuid zee lrwostie aanvaardt. De Chineesche delegatie zal uit honderd leden bestaan. Opstand in Pern .Volgens berichten uit La Paz, die wij oh'der alle voorbehoud weergeven, zou het garnizoen te Iquitos (Peru) in opstand zijn. De opstandelingen zouden beschikken over geldmiddelen en trachten, de bewe- giog te doen overslaan op andere plaatsen. Uit Salzburg wordt aan de Duit- sche bladen gemeld, dat drie Ber- lijnsche toeristen en een dame uit Worms door een grooten sneeuwstorm zijn overvallen. Zij zijn alle vier ver ongelukt. Hun lijken zijn nog niet teruggevonden. Voor het Maria-congres, hetwelk van 8 tot 11 September te Brussel zal worden gehouden, zijn tot nog toe ongeveer 500 deelnemenden inge schreven voor de Vlaamsche afdeeling en ruim 600 voor de Fransche. De Vlaamsche betooging, welke Zondag '28 Augustus te Brussel zal plaats hebben, schijnt schitterend te zullen slagen. Tot nog toe zijn niet minder dan 180 vereenigingen uit alle deelen van België ingeschreven. Tussehen Amerika en sovjet- Rusland is een overeenkomst tot stand gekomen betreffende de hulpactie voor de Russische bevolking. Maat regelen tot hulpbieding zullen nu on verwijld genomen worden. Het heet, dat de Moskousche regeering de cholera-gebieden tot „doode zones" verklaard heeft en met de doodstraf dreigt degenen, die er vandaan zouden willen. Op 2 September zal maarschalk Joffre aan boord van de paketboot „André Lebon" in Japan aankomen. Tabakswet Art. 81. In de huishoudelijke vergadering vpn 'de afdeeling Den Haag van den Eersten Ned. Bond van Kleinfabrikanten in de Sigaren-industrie kwam in het bijzonder in bespreking de inwerkingtreding van art 81 der Tabakswet. Opgemerkt werd dat indien dit artikel zoomede de geheele pvet ongewijzigd werd ingevoerd, een bui- Jfengewoon groot aantal menschen ge- noemd werd een aantal van 600 klein fabrikanten, fabrikantwinkeliers enz., broodeloos zotl worden. Duidelijk blijkt thans, dat juist de klein-iudustrie zou worden getroffen, om dat de bepalingen omtrent ligging, in richting enz.,der fabrieken, bijna uitslui tend, alleen door de groot-industrie kun nen worden nageleefd. Bovendien veroorzaken de woningnood en de ontzettend hooge huren, gevraagd voor de enkele werkplaatsen die nog be schikbaar zijn, onoverkomelijke bezwaren. Dat men bij deze wet, incidenteel, do huisindustrie wil afschaffen, werd scherp afgekeurd, temeer nog, omdat de malaise in dit vak daardoor nog in groote mate wordt -vergroot, n.l. door de aanzienlijke prijsverhooging van sigaren enz., vermin- Jering van den omzet en het werkloos wor don van een zeer groot aantal menschen. .Verder werd opgemerkt dat de werkplaat sen in de kleinindustrie, in vergelijking met die der grootindustrie, wat reinhejil enz. betreft, zeer zeker den toets der kritiek kunnen doorstaan. Voor belasting object werd deze wet beschouwd als een der meest bezwarende en ongunstige wet ten, welken opbrengst wil men ingevol' ge de toezeggingen, den slachtoffers een behoorlijke schadeloosstelling geven en met het oog op de ambtelijke onkosten, vrijwel nihil zal blijken te zijn. Centrale werkplaatsen, als toegezegd, achtte men in strijd met ons volkskarak ter en onuitvoerbaar vanwege de daaraan verbonden hooge kosten en lasten. In deze wet werd gezien een verkapte poging tot fnuiking van de klein-industrie en terugdrijving van de betrokkenen naar de groot-industrie, wat, gelet op de gfoote werkloosheid in dit vak, vrijwel zal mis lukken en dus alleen het aantal armlasti ger. aanmerkelijk zal vergroote®. Besloten werd ziek zoo krachtig moge lijk daartegen te weren en bij het hoofd bestuur er op aan te dringen om zijn pogingen voor het voortbestaan der klein industrie te verscherpen en door middel vaD de pers de aandacht van de Regeering cn alle betrokkenen daarop te vestigen, om zoodoende alsnog te verkrijgen dat de Tabakswet óf ingetrokken óf ingrij;- pend gewijzigd Worde. Het pasvisum voor België. De redacteur van de „Maasbode" te Brusse. seint d.d. 18 dezer: Officieel wordt medegedeeld, dat het Neuerlandsche pasvisum voor Belgen, die naar- Nederland gaan, nog niet is afge schaft. Door onjuiste berichten verkeer den vele Belgen in den waan, dat het Nederlandsche visum niet meer noodig was en de laatste dagen zijn aan de Nederlandsche grens velen daarvan het slachtoffer geworden en teruggezonden. De kwestie van 'de afschaffing der visa is nog steeds het onderwerp van g-edach- tenwisseling tussehen de beide regeerin- gen. Ze zal 'binnenkort haar beslag krijgen. De wederzijdsche afschaffing zal tege lijkertijd geschieden; vandaar dat het be richt van den Belgischen- consul te Rot terdam later gerectificeerd werd. De da tum toch kan niet vastgesteld worden, voordat overeenstemming verkregen is. Mgr. Dr. W. H. Nolens. Op 13 November a.s. zal de leider der Katholieke Kamerfractie, mgr. dr. W. H. Rolens, zijn zilveren jubileum als lid der Tweede Kamer vieren aldus de „Res.bode". Het zal op dieu dag n.l. 25 jaar ge- leden zijn, dat mgr. Nolens voor het eerst als lid der Tweede Kamer voor het distriet Venlo gekozen werd, voor welk district hij steeds, tot de invoering der Evenredige Vertegenwoordiging in de- Ka- mei: bleef zitting nemen. Conferentie voor internationaal recht. Naar men verneemt zal de opaaings- zitting der conferentie voor Internatio naal Recht ook worden bijgewoond door -den Belgischen minister van Staat, 'ba ren Descamps, die de verleden jaar ge houden internationale juristeneonf eren tie gepresideerd heeft, welke het ontwerp heeft samengesteld voor het Internatio naal Hof van Justitie. Z. K. H. de Prins is voornemëns', Woensdag 24 'dezer uit Zwitserland op Het Loo terug te keeren. De „Ned." verneemt, dat' te bevoeg- der plaatse ket voornemen bestaat, om den werktijd op de departementen dage lijks met een half uur te verlengen. Dit staal niet in verband; met hef werk der bozuinigingscommissie, daar liaar arbeid niet ligt op 'het terrein der werktijden.' NEDERLAND EN BELGIE. Eea samenkomst van de ministers van Knrncbeck en Jasper? De „Maasbode"-correspondent te Brus sel seint d.d. 18 dezer: 'Minister Jaspar is, gelijk' men weet, naar Zwitserland vertrokken, waar hij enkele dagen rust zal nemen. Volgens da „Independence Beige" zal de heer Jaspar de gelegenheid hebben daar zijn Neder-' landschen collega Van bnitenlandsshe za ken, den heer Van Karnebeek, te ontmoe,- tcn. Men verzekert ons, aldus het blad, dal een bijeenkomst der beidé minister^ is belegd, waarbij zekere vraagstukken betreffende de Nederlandsoh-Belgische on derhandelingen zullen besproken worden. De redacteur van de „Msbd." Ce Brus sel seint echter d.d. 19 dezer het vol gende Ie bevoegde kringen, waar we om in lichtingen hebben gevraagd over het 'be richt van de „Indépendance Beige" ais zouden er plannen ontworpen zijn voor een samenkomst van de ministers Vun Karnebeek en Jaspar in Zwitserland, ver klaarde men ons, dat hun niets bekenis van dergelijke plannen. Het'is echter geen geheim, dat minis ter Jaspar in persoonlijk contact wenscht te komen met zijn Nederlandschen col lega we meldden dat reeds enkele weken geleden en het zou niet on mogelijk zijn, dat van Belgische zijde in die richting gewerkt wordt. Nog geen enkele afspraak is evenwel gemaakt. Apotheken. Morgen (Zondag) zullen de volgende apotheken geopend zijn: te Goes: L. la Porte; te Middelburg: J. W'. v. d. Garde; te Vlissingen: S. J« Engering. Stukken voor den Gemeenteraad Niet goedkeuring aaltósvePhpiogmg, Het voorstel van B. en W. in deze kwes tie is gedateerd 19 Aug. en luidt in zijn geheel als volgt: Heeren Ged. Staten dezer provincie hc-bben bij; beschikking van 5 Aug. j.l. bun goedkeuring onthouden aan het Raadsbesluit van '22 Juli 1921, no. 20 tot wijziging der Gomeentebegrooting voor 1921, in verband met het daarin gebrachte satonsverhooging van het Gemeentelijk personeel, met terugwerkende krzsht tot 1 Januari 1921. V ij meenen in deze beslissing, niet te moeten berusten en stellen U mitsdien voor artikel1 209 der Gemeentewei, toe to passen, door in beroep te komen bij Ilare Majesteit de Koningin mot het na volgend adres: Aan Hare Majesteit, de Koningin. Gedeputeerde Staten van Zeeland heb ben bij besluit vau 5 Aug.u?tus 1921 no. 93 hunne goedkeuring onthouden aan hol besluit van den Raad der gemeente Mid delburg d.d. :22 Juni 1921 no. 20 tot wijziging der begrooting, voor 1921. Deze niet-goedkeunng berust hierop, da,t ui de begrootingswijziginzipi ge bracht salaxisverhoogmgen ten behoeve van ambtenaren en ander personeel in gemeentelijken dienst met terugwerkende kracht tot 1 Januari 1921 en wordt ge motiveerd op de volgende gronden: dat aan het Gemeente-personeel met ingang van 1 Januarï 1920 salarisvex- hoogingen zijn toegekend en Je toe stand sedert dit tijdstip niet zoodanig is veranderd, da.t thans een nieuwe sala- riioveroo'denuig! zou gewettigd zijn, veel minder, dat daaraan terurwerkenda 'kracht zou moeten worden gegeven; dat de tegenwoordige tijffsomsiandig- lieden alleszins de verwachtmi/ wetti gen. dat de opbrengst der belastingen zich in dalende lijn zal bewegen en dat daarvan het gevolg zal znn. dat de gemeente, om de reels hooge percen tage van de inkomstennelastmg nog meer te doen stijgen, waardoor de druk inderdaad te bezwarend zou kunnen worden, en zij daarom de uiterste zui nigheid moet betrachten, ook waar het de jaarwedden van ambtenaren en werklieden betreft. De Raad, van oordeel, dat de salaris- verhooging op alleszins billijke grondsla gen berust, en dat de financiën der ge meente do betaling der verhooginven ook in de toekomst toelaten, kan zicli aller minst vereenigen met het besluit van Ge deputeerde Staten en zijn mo'ivoering, Naar zijn meening zou bij een beoor deeling van de salarissen van het aemuen- tepersoneel men zich' de vraag stellen, of deze salarissen aan behoorlijke eischen voldoen en zulks in verband met de tijds omstandigheden, in verband met hetgeen in soortgelijke betrekkingen wo-ul be taald, en in verband met persoonlijke ca paciteiten. Daarvan uitgaande heeft de raad de nieuwe regeling vastgesteld, die liij meent het beste te kunnen verdedigen door eën vergelijking te maken voor verschillen de categorieën met wat volgens üe re geling van 1920 werd verdiend, wa,t wordt verdiend bij de Provincie Zeeland en bij het Rijk. Het spreekt vanzelf, da.t daarbij niet in onderdeelen kan worden afgedaald. Waar Gedeputeerde Staten in het algemen të- gen de salarisverhoogmg zich hebben ge kant, daar is zulks ook niet noodig'. Er zullen altijd verschillen blijven, alhanke- lijk van plaatselijke omstandigheden en persoonlijke inzichten. Het gaat hier niet om de vraag, of een enkele categorie van ambtenaren iets meer of iets minder heeft dan met haar gelijk te stellen ambtenaren elders, noch ook, of deze of gene ambte naar persoonlijk iets meer of minder moet bobben, maar om de verhooging in het algemeen. Gedeputeerde Staten achten deze ver hooging met noodig. De Raad achlle deze eer mmig wel noodig. Het verschil van gevoelen, dat ■zich in den Raad zel've bij' de behandeling van deze zaak heeft geopenbaard, Kep ujtslujitend over iets meer of minder voor een enkele categorie ot voor een enkël persoon, maar niet over iicL algemeen beginsel, dat over de geheele linie eën verbooging bjillij'k w|asi'. Na 1 Januari 1920 zijn ei wol dege lijk groote fluctuaties in de levensomstan digheden geweest en zo ziin er nog Maar wat doet dit er toe, zoolang, met de sa larissen en loonen gebracht Ziin o<o een peil, waarop zij in vergelijking met an deren en in verband met do levensom standigheden behooren te staan Trou wens men kan dit argument van Gede puteerde Staten niet au sórieux nemen, immers, Ged. Staten zelve hebben 9 April 1920 de jaarwedden van Burge meester en Secretaris met ingang van 1 Januari 1920 vastgesteld op f5000 tot ffiCOO en bij besluit van 24 Maart 1921 hebben z'ij deze jaarwedden opnieuw vast gesteld met ingang van 1 Januari 1921, op f5500 tot f6500, voor den burge meester en f5200 tot f6200 voor den secretaris. Men zou mogen vragen cd de toestand «alleen veranderd ia voor Burgemeesters en Secretarissen. - Het voornaamste bezwaar van Gul Sta- ten schijnt wei te liggen in den Cinanei-, eel'en toestand jn het algemeen en dien dér gemeente Middelburg in het bijzonder. Daartegen dient opgemerkt, dat moei lijk een slechte bezoldiging van hef ge- moentepersoneel kan goedgepraat worden met den slechten toestanu der financiën, omdat in ieder geval het geld voor een betere bezoldiging te vinden is' uit be- belastingverhooging en tiet niet aanga,a|t atleen het gemeente-personeel to laten lij den onder dien slechten loes''\ndi Bij de motiveering van het voorstel tot sal'arisveirhoog'ing is door B en W. aange geven, op welke wijze de kosten d-'er ver hooging zouden kunnen worden gevonden. Daarbij is toen gewezen op' de vermoe delijke verhooging van de Rijksu-tkeoring aan de gemeenten en suhsidiar op de 100 opcenten op de vermogensbelasting. Bij de niet goedgekeurde begrooti'Qgs- wijz'igimg zijn de, kosten der salarisver, hooging gevonden buiten een van dezte middelen om en zonder eenige bclasting- verhooging. Wal Ged. Staten derhalve om Irene de belastingen opmerken, ka,n al leen zien op de toekomst. Wat do op brengst der belastingen jrn de toekomst ziin zal1, valt niet met zekerli 1, te voor spellen. Dat de opbrengst der opcenten op de personeele belasting of op de grondbelasting zou dalen, is niet te wach ten: wel daarentegen een verhooging dier opbrengst, daar eerst langzamerhand de huurverhooging gaat doorwerken. Fen vermindering van de opbrengst der inkomstenbelasting bij gelijk pren- tage is voor een gemeente als Middelburg die volstrekt met uitsluitend van indus trie en handel afhankelijk is, zoo zeker nog piet Tegenover verlaging van een aantal inkomens staat yerhooamg van loonen en salarissen un den loot"- van 1920 en 1921, welke verhoovj.ii£ eerst hare uitwerking pp' de inkomstenbelas ting van later jaren doet gevoelen. Zeer zeker is de Raad ervan over- tuigd dat_ bij, het doen van uitgaven groote zuinigheid moet worden bciraclit, maar li,et moet geen zuinigheid zijn die de wijsheid bedriegt. Wanneer men du ambtenaren niet behoorlijk bezoid ,?t. zal daarvan het gevolg zijn, dat beuwamo ambtenaren vertrekken, en bij; vacatures niet voldoende bekwame sollicitante.» zich aanmelden. Ten slotte moge er op gewezen wor den, dat bij de salarisherziening ge heel' is gehandeld overeenüoms ,ig hel schrijven van den Minister van Biu- netniandsche Zaken d.d. 10 Octooer 1919 no. 1093 Kabinet. Heit is op grond van het voorafgaan de dat 'de raad der- gemeente Mul helt burg' ni zijne vergadering, van be sloten heeft bij Uwe Majesteit voorzie ning te vragen van het genoemde besluit van Ged. Staten van Zeeland, m it bet eerbiedig verzoek, dat het Uwe Maje steit moge behagen, alsnog het besluit van don Raad iljdl 22 Juni no. 20 lot wijziging der begroeting' voor 1921 goed te keu,ren. (WiOidt vervolgd.) De uitvoering van het Middel- burgsch muziekkorps op het Molen water was gisterenavond veel drukker bezocht dan de beide vorige malen; de zitplaatsen waren voor het over- groote deel bezet en het publiek was zeer vrijgevig met het applaus na ieder nummer. De gymnastiekvereen. „Medio- burgum" zal op den dag van haar 30-jarig bestaan, Zaterdag 27 Aug. een soirée geven in het Schuttershof, terwijl na lang overwegen besloten is ook uitvoering te geven aan het plan om Maandag 29 Augustus op de Markt een openbare uitvoering te geven van groepen, rijen en standen. De langdurige overweging werd ver oorzaakt door de minder groote flnan- tieele medewerking, ook van belang hebbenden, dan de vereeniging bij vroegere feesten mocht ontvangen. Het bestuur heeft echter moed, dat alsnog giften zullen inkomen, die de vereeniging voor een tekort behoeden en wij voldoen gaarne aan het verzoek hen, die belang stellen in dergelijke uitvoeringen en die het geven van een gepaste afwisseling aan de geheele burgerij willen steunen, op te wekken om alsnog ieder naar zijn krachten een gift voor dit feest te schenken. Op 3 September organiseert de ver eeniging een onderlinge wedstrijd voor hare leden. Het Consulair agentschap van Italië te Vüssingen is opgeheven en aan den heer G R. E. van Raalte eervol ont slag verleend als consulair agent, onder dankbetuiging voor de als zoodanig be wezen diensten. Vaartlijst der Kon. Stoomv. Maat schap „Zeeland", VlissingenFolkestone v.v. Van deze plaatsen zullen resp. om 1 uur van den volgenden morgen cn oio 10.30 's avonds vertrekken de na te noe men stoomschepen Maandag 22 Aug. Prins Hendrik en Prinses Juliana; Dinsdag 23 Aug., Prin ses Juliana en Prins Hendrik'; Woensdag 24 Apg., Prins Hendrik en Prinses Juli ana; Donderdag 25 Aug., Prinses Juliano en Prins Hendrik Vrijdag 26 Aug Prins Hendrik en Prinses Juliana: Zaterdag 27 Aug., Prinses Juliana en Prins Hen drik. Op uitnoodiging van het Bestuur der R.-K. Kiesvereeniging alhier zal do ZeerEerw. ZeerGel. heer J. Luuwrier, oud-kapelaan alhier een propagandaredo houden op Donderdag 25 Augustus in de groote zaal van het Concertgebouw. H et onderwerp dat de spreker zal behan delen luidt: „Roomsch Leven". De R.-K. dameszangvereeniging (onderaf, vfetn denf R.-K. Vrouwenbond) zal hare welwillende medewerking verleenen. Gedurende de week van 1219t Aug. werden alhier in het gewone had genomen 2771 zeebaden waarvan 1565 door heeren en 1206 door dames. In het volksbad werden genomen 1154 baden-, resp. 736 en 418 door dames en heeren'. De hoogste temp, der lucht was 71 gr, Do gemiddelde temp. van het water be droeg 63 graden. Ter gemeeentesecTetarie is voor ee.iï ieder ter inzage het procesverbaal V|an do gisteren gehouden vergadering v,an het Tioofilstemkurcau tot* aanwijzing van een, opvolger Van den heer v. d. Leeuw, die aid lid van den gemeenteraad heeft bedankt. Het hoofdstembureau wees als zoodanig aan den heer E. C. van Dissel, alhier. Vlicgdemonstraties. Zoo was het dan gisteren de eersto 'dag van de Goesohe Vliegdemonstratiesj welke op initiatief van het „Eerste Zeeuwsche Vliegcomité" in den Wilhels minapol'der gehouden worden. Tegen 5 uur hadden zich aardig wat menschen; naar den polder hegeven om vanaf dea weg op het terrein waren maar weinigt menschen gekomen .getuige t,e zijn van' de verschillende demonstraties en pass sagiersvluchten, die alle zeer wel slaags den. Toen wij1 "te 5 nur op het terrein kwamen, stonden er twee machines, n.l'., een R. V. G.-tweedekker en pen drie dekker. De tweedekker was omstreeks 3 uur; aangekomen en werd bestuurd door den vliegenier Ehrler. Hij was vergezeld van! de dames Döhring en Noëïs. De dries dekker, Welke bestuurd werd door Brüggies maan, kwam even vóór 5 uur aan. Enrler roemde het vliegterrein zeer. Rreds van verre zag hij liet en had geen moeite om te landen. In 45 minuten wse hij van Amsterdam naar Goes gevlogen met een snelheid ongeveer van 200210 RAI. per uur. Te kwart vóór 6 stegen de eerste pass sagiers de lucht in. Een dezer passagier^ was onze collega van „De 'Zeeuw". Juietf toen zij in de lucht waren kwam een oerde vliegtuig aan, hetwelk te 10 voor li&'lf '7 landde. De inzittenden waren de heeren Döhring en Noëls. Zij hadden den tocht afgelegd"" in "35 minuten. Toen de eerste passagiers die téven® strooibiljetten uitwierpen terugkwas men, wisten zij niets anders mede tei 'deielen, dan dat het mooi was en zij een aangename reis gehad hadden. En wefdra gingen er meer de lucht in. Er werd 'hu met twee machines gevlogen^ zcodat er 4 passagiers tegelijk de lucht ingingen. Ook de driedekker is nog eeais gen tijd in de lucht geweest cn Jiedft daar prachtige evoluties uitgevoerd. Te 7.45 steeg de eerste dame dé tucht in. In het vliegtuig van Döhring stegeffl de heer en mevr. C. J. v. Zweden ons hoog. Ook zij riepen over het prachtige en .aangename van zoo'n vliegtocht. Te kwart vóór 9 uur werd de laatste paseagiersvlucht gehouden. Misschien vindt de 'lezer ons ver-iag wal sober en had hij' meer nieuws vers wachthierop antwoorden wij, 'dat -wij niet meer kunnen geven dan wij' hebben. Er was bepaald, dat de vertegenwoordig' gers der Goesche pers een vlucht zoudeas' mogen meemaken, om hun sensaties effl opgedane ervaringen in de couranten te beschrijven en zoodoende voor het vlieger» recfame te maken. Toen echter de vertegenwoordigers der; verschillende bladen zich gisteren op bet vliegveld."" aanmeldden, bleek alleen de vera tegenwoordiger van „De Zeeuw" voor een vlucht naar hoogersferen in aanmera king te komen, terwijl 'de vertegenwoors digers van 3e „Nieuwe Zeeuwsche Cous rant' en de Goesche Courant"- kondtiai toezien. "Wij 'hebben ons afgevraagd of „De Zeeuw" zioh misschien bijzondere* verdiensten jegens de luchtvaart heef® verworven, doch konden die niet ontdek-] ken. Wei" herinneren wij: ons, lat in het jaar 1911 bij 'de eerste vlieg demonstraties van Lüt,ge c. s. in den Wilhelminapulder een zekere courant, „Nieuwe Zeeuwsehs Courant' genaamd, zich onderscheiddo door haar buitengewone reclame voor het v'iegwezen, door het uitgeven van extras edities en extra-nieuwsbiljetten over Ue volbrachte vluchten, zóó zelfs, dat die reclame in de groote sportpers de aan? dacht trok en loffelijk werd vermeld'. Als wij ons niet vergissen, gaan dezef vliegdemonstraties van hetzelfde comité' uit, dat in 1911 de luchtevofuties vaas Lüige c. s. organiseerde. Thans laat het comité de „Nieuwe Zeeuwsche" op ds vloermat staan, toen mocht- de „Nieuwef Zeeuwsche" zich voor de heeren uitsloven. Men ziet hier af weer uit„ondank ia 's werelds loon". Ovezand. In de op 19 dezer ge houden raadsvergadering waren met den voorzitter en den secretaris 6 leden present. Afwezig dhr. D. van den Dries met kennisgeving. De be grooting voor 1922 werd aangeboden in ontvang en uitgaaf ieder op f22181.265. Het presentiegeld voor den Raad werd van f 70 op f 80 gebracht. Besloten werd om voor 1922 eene hoofdelijken omslag te heffen tot 1 Mei 1922, te berekenen naar het kohier van 1921 en op de in komstenbelasting en vermogensbe lasting ieder 70 opcenten te heffen. Voor de betrekking van wegwerker hadden zich 12 sollicitanten aange meld. Benoemd werd de heer C. Raas Pz. met ingang van 15 Nov. 1921. Sluis. Door den heer Adriaan Bronswijk zal alhier eerstdaags een boek- en handelsdrukkerij worden geopend.

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1921 | | pagina 2