Officieeis Kerklijst ZATERDAG 13 AUGUSTUS 1§?2Ï NIEUWE ZEEUWSCHE COURANT Kerknieuws Dekenaat Middelburg. Dekenaat Aardenburg. UIT DE PERS Sociale Berichten. Kortgcne. donderdagavond had j. Ver- burg, bestuurder der auto yan de Koster van Colijnsplaat, het ongeluk niet zijn driewieler op een draai in den achter- weg alhier, doordat hij moest uitwijken voor oen rijtuig, oim, te slaan, waardoor hij een snede in zijn polls opliep, waardoor heelkundige behandeling noodig was. i'e auto was nogal beschadigd, maar overi gens liep liet vrijgoed af. Het re een won der, dat de auto niet in den watergang is gekanteld. (Z.) Hcinkeuszand. Donderdag j.L vergader de alhier de Burgerwacht in de 0. L. school1. Door afwezigheid van den voor zitter werd deze vergadering geopend) door den commandant dhr. J. Pieterso. De waarnemend voorzitter zegt deze ver gadering te hebben belegt ,om liet een en ander te bespreken voor do aanstaande wedstrijd die gehouden zat wonden op- Zaterdag 20 Augustus (Goesche Kermis) van 10 tot 6 uur op* de- Weide van dhr. B. Simonse aan het Clarispad. De voorzit ter deelde ook nog mede dat hij1 een sub sidie en munitie heeft gevraagd aan den inspecteur maar dit onlangs niet hoeft verkregen. Nu werd overgegaan tot 't vra gen aan de leden wie of er behulpzaam zou kunnen zijn bij de wedstrijden, waar voor er zich verscheidene opgaven De voorzitter betreurde het dat er grien een medaille werd uitgeloofd door de ingeze tenen van Hcnikenszand, dat tocii op an dere gemeenten wel wordt gedaan Onder een daverend applaus loofde dhr P. A. Rijk daarna een zilveren medaille uit voor do hoog'ste korpsschutter Daarna word voorlezing gedaan van het program ma welke luid zooals volgt. a. Korps. Van iedere vereeniging kunnen slechts 5 personen deelnomen. Er zal' worden geschoten op do gewone ringschijf mot Marga-patronen op een afstand van 15 Meter. De patronen worden door don baancoonmandant verstrekt. Houding naar keuze. Prijzen medailles. b. Personeel .Marga. Elke schutter 5 patronen. Afstand 15 tneter. Houding naar keuze. Inleg. 50 cent Prijzen kunstvoorwerpen. c Vrije baan Marga. 3-Schotskaarlen a 30 cent f*er stuk Prijzen GO pet. van den inleg. d. Vrije baan Buks. Er wordt geschoten op 5-schotskiarten a 40 ct. mot buks of cilinder. Afstand 12 Meier Houding naar keuze. Prijzen 00 pet van den inleg. Voor korps- en personeele baan munitie Vrij'. Oud-Vossemcer. Alhier treft men in de Kerkepolder, waar in liet dorp ligt, op ongeveer 20 M. diepte overal heerlijk wa ter aan; dezer dagen werd in het weiland van den heer C. D. Ampt in de nabijheid van het dorp een nortonwel geboord en onmiddellijk hal men weer -uitstekend) water. (M. Ct.l Sluis. Donderdag is Walcheren door een groote menigte vreemdelingen uit de Belgische badplaatsen bezocht. Twee ex tra-trams uit Ostende, samen met 31 rij tuigen reden via Shiis naar Breakehs. Ongeveer 700 reizigers werden dien dag vervoerd. Oostburg. Vanaf heden is de prijs van het rundvleesch alhier 20 cent pA K.G. afgeslagen. Oostburg. Zooals onzen lezers heleend zal zijn bestaat in Zeeland een bond vau Harmonie- en fanf,.re gezelschappen, dio elk jaar een muziekconcours inricht. -Tot dien bond is geen der muzi-ekvereeni- gingen uit Westelijk Zeeuwsch:-Vlaande ren toegetieden. Waarom? Misschien om dat dat gedeelte van Zeeland een eigen bond heeftdaar toch heerscht een leven dig muziekleven, want v,an de 16 gemeen ten zijn er t-wee, die geen fanfare of har monie hebben, ofschoon daar toch aan muziek wordt gedaan, hetzij in ion vorm van zaag of symphonie. Zeker moei,en we er dan over verwonderd staan, dat goede muziekvereenigingen als de „Koninklijke Aardenbuigsehe Fanfare" voor concert muziek en „Apollo" uit Sluis voor marsch- muziek niet deelnemen aan een concours. Éénmaal heeft Aardenburg deelgenomen en dan ook een prijs bemachtigd in de late af deeling op de Wereldtentoonstel ling te Gent in 1913. Sindsdien ligt de dirigeerstok stil voor dergelijke studies maar <1 ah toch de noodzakelijkheid ge voeld wordt yan concoursen in het Weste lijk deel, moge hieruit blijken, dat thans rle West-Zeeuwsch-Vlaamsche bond over weegt om in haar eigen streek dergelijke Wedstrijden uit te schrijven. Als die zaak goed wordt aangepakt kunnen we oldus nog iets goeds bereiken. St. Janslcen. Op Zondag 7 Augustus j.L had in onze parochiekerk de plechtige inzegening en inspeling plaats van het nieuwe kerkorgel, vervaardigd in de elec- trische kerkorgelfabriek van den lieer Bernard Pels te Alkmaar. Het orgel is geheel modern en volgens het nieuwste systeem ingericht. Do kast- met sierlijk eikenhouten front in gothischen stijl, bevat een v-ertiental registers, waaronder vooral de Acoiïne viola di gamba, vox eelesto, en Hol pijp voor het boyenklavier; Bourdon, presi- tant. trompet en speelfluit voor het -onder 'klavier en subbas en cello voor het vrije pedaal uitmunten. Een zestal nev'enre^is- ters en drie. drukknoppen p., f., t. bieden gelegenheid aan den sneler, de schoon ste cuanceeringen te bewerkstelligen. Een groote blaasbalg, welke binnen kolt door electriciteit zal bewogen worden. Voert de lucht naar den regelateur vjan Waar uit ze naar de speeltafel woTdt ge leid Door 'n ontelbaar aantal buisjes Wordt de lucht van hier door het echeele orgel gestuuwd. De kunstig-e samenstel ling van het orgel draagt ieders 'oewonr ■drring weg. De inspeling van dit; pracht- instrument geschiede door de bekwame hand van den Eerw. Broeder Lnmhertu« uit Huyk'ergen, die elk register schilfer rend tot zijn recht deed kiomen. Vooral in do artistieke begeleiding van het „Panis An- gelieus" van Cesar Vranck', gezongen door den heer A. Roelofs, directeur van het zangkoor, kwam het schoone, aangename geluid der 8 voetsdhe trompet tot zijn i echt. Ook de begeleiding1 van het „Jesu flnlois", van H. Kuipers te Amsterdam gezongen door het trio A. S. Lockef eer, A. Roelofs en Eug. Baert, droeg ieder eens bewondering weg. In een woord, het spel van Broeder L'ambertus bracht de talrijke aanwezigen letterlijk in verrukking. Na afloop der plechtigheid, was er dan o-ok één ro„ep over de voortreffelijkheid v.an het orgel, dat- den maker tot eer strekt en wiens eerste werk in Zeeuwsch-Vlaanderen ongetwij feld een waar succes voor hem zal zijn. Z. D. H. de Bisschop van Breda zal Woensdag, Vrijdag en Zaterdag der vol gende week en Zondag 21 Aug. geen -audiëntie verleenen. Z D. If. de Bisschop van Haarlem heeft benoemd tot assistent te Soetenvoude a d. Hoogen Rijndijk (Leiderdorp), den Weleerw. heer J. J. H. Starrenburg (21 Mei 1.1. priester gewijd). Op den Feestdag van O- L, V. Hemelvaart, Les uit het Boek der Wijsheid van Jezus, Siraehszoon. XXIV. 11—13 en 15—20 In alles heb ik rust gezocht, en in het erfdeel d-es Heergn zal ik wonen,* Toen beval mij de Schepper aller din gen, en zeide tot mijja, Hij, die- mij voortgebracht en in mijn tent gerust heeft,* zeide mijneem uwe woonplaats in Jar cob, ei uw erfdeel in Israël, en schiet uwe wortelen onder mijne uitverhörenen. Dus ben ik in Sion gevestigd en heb ik in de heilige stad mijne rust gevonden, en mijne magt is in Jeruzalem. Ik- heb onder een verheerlijkt volk, hetwelk mij len God voor zijn lot en zijn erfdeel vler koren heeft, mijne wortelen geschoten, en mijn verblijf genomen onder de .menigte der heiligen. Ik ben hoog verheven ge worden la-ls een ceder op den Libanon; en als een cipres op den berg Sion; ik ben opgeschoten als een palm te Cades, en als een rozenstruik te- Jerichoals eene scihoone olijf op de velden, en als een adoorn langs het water ben ik op gewassen bij de wegen. Ik' heb oenen geur verspreid als kaneel en welriekende balsem; ik gaf van mij eencn pang-na'-, men geur, als uitgelezens mirre. Evangelie, Lucas'. 'X'. 3842, In dien tijd gebeurde het, terwijl Zij voortreisden, dat Jezus in een dorp kwam, alwaar eene vrouw, met name Martha, Hem in haar huis ontving. Deze pu, had een zusier, genaamd Maria, welke zittende aan de voeten des Heeren, mjn woord aanhoorde. Maar Martha was bezig met veel dienens. En stilstaande, zeile zijHeer, neem Gij er acht op hoe dat mijn zuster mij alleen laat dienen; zeg haar dan dat zij mij holpe. En le Heer antwoordde haar: Martha, Martha, gij zijt zorgvuldig en bekommerd met vjele dingen: doch één is noodig. Maria heeft liet beste deel verkbzen, hetwelk haar niet 'zal ontnomen worden. KERKBERICHTEN uit het MIDDELBURG. Parochie, 11.H. Petrus en Paul-us. Zondag de H H. Missen te 7 en 9.30. Na don middag 2.30 C'atech., 3 u. Broe- derschapslot, G uur gel. om te biechten, 6.30 oefening der H. Familie. Maandag de feestdag. v.ri Maria-Hemcl- vaart, te vieren als Zondag De H.H. Mis sen te 7 en 9.30. 's Avonds te 7 uur Lot met Rozenhoedje. Do H. Mis in Veere te 8 u., in Dom burg te 10.30. Dinsdag en overige dagen der week 's avonds. to 7 u-ur Lof ter eere van de H. Maagd Maria. Zaterdag' van G uur af gel. om te biech ten. Zondag de H. Mis te Veere te 8 u.. in Domburg to .10.30. GOES. Parochie H. Maria Magdalen::. Zondag 13e Zondag na Pinksteren; 7.30 Vroegmis9 en 9 30 uitreiken der II. Communie; 10 uur Hoogmis; 2 uur Cate chismus; 3 uur Lof; 5 uur Congregatie voor de mannen; 7 uur Patronaat voo-f de jongens. Na het Lof biechthooren zoo lang er achtereenvolgens biechtelingen zullen zijn. Maandag, feestdag van Maria Ten Ha mel Opneming, te vieren als Zondag; 7.30 Vroegmis; 9 en 2.30 uur uitreiken dei H. Communie; 10 uur Hoogmis; 3 uur Lof met Rozenhoedje. Dinsdag feestdag v. H. Joachim, Va der der H. Maagd Maria. 7 uur H. Mis in de kerk en bij do Eerw. Zusters v. d. School; 815 uur uitreiken der H. Com munie. Woensdag 7 en 8 uur H. Mis; G uur Lof. Donderdag 7 en 8 uur H. Mis. Vrijdag 7 en 8 uur H. Mis. Zaterdag 7 en 8 uur H. Mis in do k'ork; 7 uur bij de Eerw. Zusters v. d Wijkverpleging 6 uur Lof. Vanaf 4 uur gelegenheid om t e biechten. Verder biecht gelegenheid dagelijks vóór de H.H. Missen Zondagmiddag na het Lof en Woensdag avond na het Lof. Do geloovigen worden herinnerd aan het offer v. d. St. Pieters penning. N.B. Zondag a.s. collecte, voo; geschre ven door den Bisschop, voor de Kathe drale kerk te Haarlem. HEINKENSZANB. Pïtrochio van den H. Blaïius. Zondag 14 Aug*. 13e* Zondag na Pjrikste Ton. 0 uur Communie uitreikon. 7 uuf Vroegmis 9.30 Hoogmis, 's Namiddags 1 30 Ca,tech., 2.30 Lof ter .eere v. d. II:. Gorardus met reliquie vereering Na, het Lof gel. tot biechten zoolang er achter eenvolgens biechtelingen zijn. Maandag, leéstdag v. d. Ten Hemelop neming van Maria. In alles te vieren als Zondag de H.H. Missen ten 7 |ure en 9.30. 's Namiddags 2 uur Lof tor eere v. d. Allerh. Maagd. Dinsdag biechten de meisjes. Zaterdagmiddag van 2—4 en van 6—8 uur ge-h tot biechten, 's Avonds ten 7 Jure Marialof ipet Rozenhoedje. A.s. Zondag collecte voor de Ca the drale kerk te Haarlem. ':s HEERENHOEfv. Parochie van den H. Willibrordius, Zondag. Bo H.H. Missen zdin te 6.30, 8 en 9.30 uur. 's Middags to 1.30 uur Cate chismus en te 2 30 Vespers met Rozen hoedje, om rust en vrede onder de voi- keren Deze week geen Catechismus om de vacantia der kinderen De H. Mis, van. 8 uur zal worden gez-. Eiken morgen te G uur wordt de- H. Communie uitgereikt. Maandag vie-ren wij het feest van Maria's opneming ten Hemel, te vieren als Zondag. De 11.11. Missen als op Zon* dag. 's Middags te 2.30 uur Lof, waaron der processie met het H. Sacrament. Bi' gunstig weder zal de processie gehou den worden buiten de kerk. Bij die pro cessie zullen de mannen eerst uittrekken dan volei het H. Sacrament en daaraobtei do vrouwen. Voor een s-lichtende ordo bij die processie is het noodzakelijk: dat de mannen blootshoofds gaan en du» hun hoed iu de kerk aohter laten; dat men achter elkander gaat op dezelfde wijz-o als bij eene begrafenis, maar dan iu drie rijen, om den stoet korter te maken, en dat men medezjngt, of den Rozenkrans bidt. Alle jongens zangertjes moeten kwartier vóór 2 op de sacristie aamvezia zijn. De meisjes der hoogste klassen mo gen vóór het Lof van de Communiebank oen zangboekje hal-en en in de processie onmiddellijk achter het H. Sacrament gaan. Dinsdag, feest van den H. Joachim. Va der der allerh. Maagd, dag van devotie. Woensdag, feest van den H. Jeroen, martelaar, pastoor v.an Noordwijk. Vrijdagmiddag te 3 uur Lof ter eere der H. Maagd, no. 7, 17, 36 en 62. - Zaterdag van 36 uur gelegenheid om te biechten Zondag onder de H. Missen collecte voor de kathedraal'. Pater H. Ruijter brengt langs dezen weg zijn dank aan do parochianen van 's Heerenhoek, die hem f650 hebben geschonken voor de Missie van Suriname. Het speet hem én voor do Missie én voor de parochianen zol- yen, dat hij geen tijd heeft kunnen vinden om alien te bezooken. Hij verzoekt allen, dié een offertje gereed hadden gelegd, en bij wie hij niet kon komen, dat offertjo hem nog te geven door den pastoor. Na zijn terugkeer in do Missie zal hij aan het altaar bij het graf van den eer- biedwaardigen Pater Donders eene H. Mis -opdragen voor de weldoeners van 's Hee renhoek. HANSWEERD. Parochie Maria onbevll Ontvangenis. Zondag 13© Zondag na Pinksteren. Deze middag geen catechismus. Voor de feret- dag van 0. L. Vr. Hemelvaart op morgen is e,r geen gelegenheid tot biechten. Maandag. Feestdas van O. L. Vr. Hemel vaart, te* vieren als Zondag. De 11.11. Mis- sen om 7 en 10 uur. Het plecntig Lot dos middags om 2.30 uur-, met Te- Deurn', Woensdag. Feesdag van den H. Jeroen, pastoor te Noordwijkerhout, als martelaar voor ons heilig geloot gestorven. Zaterdag 4 uur gelegenheid om te biechten. A.s. Zondag onder de H. H. Missen schaalcollecte tot aflossen der kath. kerk. Deze collecte wordt len zeer ste door de Bisschop aan de liefdadigheid der geloovigen aanbevolen. RILLANDiBATH. Rectoraat van den li. Jozef. Zondag de H.H. Missen om. 7 en 10 uur 2.20 Lof. Na hot Lof vergadering de: Derde Orde Maandag feest van 0. L. Vrouw Hemel vaart, geboden te viueren als Zondag. De II. Missen om 7 en 10 uur; en na den middag om half drie Lof. Volle aflaat en Generale Absolutie voor fle leden der Derde Orde. Dinsdag volle aflaat wegens lier feest van den H. Joachim, vader der Allerh'. Maagd Maria; en Vrijdag voor den H. Lodewijk, Bisschop en Belijder onzer orde. OVEZAND. Parochie O. L. Vrouw Tenhemelopneming. Zondag. Deitiendo Zondag na Pink steren. Gedachtenis van den H, Weren- fridus, Belijder (Holl Heibye) en van den II. Eusebius, Belijder. Communie- uitreiking om 6.15 en na 'de vroegmis van 7 uur Onder de H. II.. Missen de schaalcollecte voor de Kathedrale Kerk „St Bavo" van Haarlem. De geloovigen worden eraan herinnerd, dat zij er een liooge eer in moeten stel len. een oTfoi te mogen geven voor do hoofdkerk van heel het Dioees, voor Haar lem's Kathedraal, toegewijd aan den Pa troon der stad Haarlem, St. Bavo. Om half 10 de Hoogmis kwartier na do Hoogmis Catechismus, (de kinderen moe ten kennen los 28 en 291 Omf 2 uur Lol met Rozenhoedje Na 't Lof het lied, uil 't boekje pag 17 no. 8, „o. Maagd, o schoonlmid nooit volpiezen enz." Na 't Lof tot 4 uur; ook na de Hoogmis (vóór ver-afwonenden) biechtgelegenheid. Maandag 15 Aug. Maria's opneming ten Hemel. Te vieren als Zondag. Patroon feest dezer parochie. Communie-uitreiking om 6.15 en na de Vroegmis vau 7 ,uur. Olm half 10 de Hoogmis. Na de Hoogmis Gene rale Absolutie. Olm half zeven Lof met feestpredikatie van den. WelEerw lieei Wi. J. van dor Voort, kap. te 's Hee renhoek; daarna processie. Na 'tLof hel Maria.-Üed, zangboekje pag: 16 no. 7. Op Maria-Heinelvaart, het Patroonfeest, de schuhlcolleete voor de sieraden der kerk. Dinsdag 16 Aug. H. Joachim, Vader der AUorgelukzal'igste Maagd Maria. Belpder Dag van devotie. De H. Mis om hall acht. Woensdag 17 Aug. H. Jeroen, Martelaar. Eerste pastoor van Noordwijk. Bijzondere patroon voor verlorene zaken. Gedachtenis' van den II. Hyacinthus, Belijder. Ook van 't Maria-Oktaaf en van St. Laurentius. Om acht uur uitreiicing der II. Communie en om 9 uur ge-z, H. Mis met huwelijkspzege ning. Donderdag 18 Aug. Van 't Maria-Oktaaf Gedachtenis van den H. Agapithus, Mar telaar. Vrijdag 19 Aug. Van het Maria-Oktaaf Zaterdag 20 Aug II. Bemardus, Abt. Belijder en kerkleeraar. Gedachtenis, van lie-t Maria-Oktaaf. Gebed voor Z. II. den Paus. In de week iederen ochtend biecht gelegenheid, bij tijdige waarschuwing vóói en ooK na de H. Mis. Zaterdag verder van 24.30. Om 7 uur Lof met Rozen hoedje, daarna .tot 8.15. Zondag 21 Aug. Vertiende Zondag na Pinksteren Alsdan de twee maandclijk- sche collecte voor de rente-aflossing in verband met de schildering der kerk De pastoor heeft op 10 Augustus 1.1 aan Z. D. II. den Bisschop van Haarlem afgedragen de verschuldigde bijdrage voor het te bouwen Seminarie. Aan de parochianen, die daartoe heb ben medegewerkt, hartelïjken dank. God moge hen daarvoor zegenen. De maandelijksche gez. H. Mis van Requiem voor d© Zielerust der Ja Iets zal plaats hebben op- 26 Augustus a.s. KERKBERICHTEN uit het IJZENDIJKE. Parochie O. L. Vrouw Tenhemelopneming, H.H. Missen des Zondags en op ver plichte Feestdagen om 7 en 10.30 uur; in de week om 7 en 7.30 uur, des Woens dags alleen om 7 uur. H. Lof met Rozenhoedje des Zondags om 12.30 uur in de week (Zaterdag, Eer ste Vrijdag enz.) Om ze» uur 1 Op den eersten Zondag delr maand alge- meene H. Comlmunie voor de kinderen der Z-Oindagsleering en v»or de Patronaats-» jongens. Op dien Zondag is het na de> Hoogmis plechtige processie met het Allerheiligste. Iederen Zondag en Feestdag van 58 uur Patronaat. Gelegenheid om te biechten iederen dag voor zeven uur; des Zaterdags vanaf half vier; voor Feestdagen vanaf (lrie uur. Regeling der leering is als volgt: lede ren Zondag behalve den Eersten Zondag der maand; van 910 uur in de kerk voor de plechtige le en 2e Communican ten van 1921. Maandag en Dinsdag om 8 uur voor de meisjes vanaf zeven jaar; .Woensdag, Donderdag en Vrijdag om 8 uur voor de jongens vanaf zeven jaar. Het bioscoopgevaar. M. J. Brusse schrijft in de „N. R. Ct." „Rotterdamsehe Zedenprenten", en hij ■wijst daarin inzonderlijk op den slechten mvfoc-d, welke de vrouw iu liet oedrijfs- ieven ondergaat. Dartelheid in de kleeding is vaak oor zaak, dat zulk'e meisjes zich niet meer. tevreden, niet meer in stijl, niet meer thuis voelen in den eenvoudigen, soheren kring van het gezin,; waar de vader, die een arbeider is, haar verwijten doet om haar lichtzinnig uiterlijk: waar zij om haar opzichtigheid en haar jufferige manieren worden geplaagd waar zij de omgeving burgerlijk vinden, benepen, vervelend, zoodat zij eruit Ioopen, uit huizig worden, en haar vertier zoeken c-p straat. Wat is dan meestal 't directe gevolg van de uithuizigheid 't Bezoeken van de bioscopen, onder meisjes, of "liever nog met jongens, in de donkere heimelijkheid van de weelderige bioscooppaleizen, die als opiumkitten aan allerlei onbevredigde verlangens, aan allerlei geheimzinnige ver-' beddingen de tijdelijke voldoening geven van visioenenvisioenen van luxe, visioenen van mondain leven, van rijke toiletten, van 't leven der demimondaines in haar uithcemsche omgeving, visioenen van verleiding, van prikkelende roman tiek, van sentimenteebdramatisehe con flicten, van verboden of versmade liefde, van sensualiteit, van perversiteit, van raffinement, in één zenuwspannende op eenvolging van eindeloos verflitsende vi sioenen, om op de grofste wijze de zinnen cp te zVeepen, de verbeelding koortsig op te voeren. En als het uit is, dan staan zij' 'daar weer op de nuchtere straat, de saaie, Rotterdamsche avoudstraat, om haastig naar huis terug te koeren, wiar do stemming nu dikwijls gespannen,; en de omgeving zoo éjofeltjes simpel is en zoo gewoon, zoo kwetsend onvrij en be krompen vaak' in deze tijden van woning nood. Daarom droomen zij na over de verlokkingen der wëelde, der zoo geraf fineerd vertoonde weelde in die levens van enkel jacht op emoties, jaeht naar genot. Opiumkitten! De vergelijking is'inder daad niét 'te sterk gekleurd. Wanneer zelfs een redacteur van de ,,N. R. Ort.' deze scherpe veroordeeling uitspreekt, meel het kwaad wel zóó ver gevorderd zqn, dat de tijd voor krachtige bestrij ding door de overheid van 't bioscoop gevaar is gekomen. De staking aan dc Domanial® mijn. Do „N. Venl. Crt." verneemt, 'lat de burgemeester van ICerkrade, die zich bui-, ten stakingsleiding en directi'e d.er Do-, maniale mijn om, keer ernstig en actiil bezighoudt met het beramen van middes len tot verkrijging van een vergelijk en opheffing der staking, zich telegrafisch tót den Minister van Landbouw heeft gez wend met dringend verzoek een zeer spoe dige beantwoording der door het Kamerlid Bongaerts gestelde vragen te willen be vorderen en bij het nemen van maatrege len het daarheen te willen leiden, dat 'de sfakir.g zoo spoedig mogelijk beëindigd wordt. koorts, dat voor de toekomst meer stabiliteit, in ide loonen der arbeiders wordt, verkregen, als gevolg van de tus*: sohtn Rijk en Maatschappij bestaande overeenkomst. De organisaties der Mijnwerkers heb ben zich eveneens telegrafisch tot den Minister gewend. Mariabond in liet Bisdom Haarlem. IJin,,dag hield de Mariabond in h'et bis dom Haarlem zijn 13de jaarvergadering te Zaandam. Cm 10 uur vereenigden zeer vele afgevaardigden zich in de kerk van den H. Eonifacius, waar door den Wel eerw. Ijeer L. J. Schalkje, geestelijk ad viseur "au di u Mariabond, eene H. Mis voor do briangen van den hond wérd opgedragen. Even over 11 uur opende de Bonds presidente, mej A. Kokshoorn, de ver gadering, gehouden in het gebouw van den R.-K. Volksbond en gaf hot woord aan de presidente der afdeeling Zaandam, mej. Ruis, die namens haar afdeeling een welkom toeriep aan de afgevaardigden van alio plaatsen, die het aangedurfd hadden, nair Zaandam te komen, wijl dit zoo zoetjesaan een beruchte naam krijgt, maar waar ze toch een prettig samenzijn toewenschte. Nadat het Sobriëtaslied gezamenlijk ge zongen was, hield mej. A. Kokshoorn haar openingsrede, waarin de voornaamste fei ten uit de R.-K. Drankbestrijding wer den genoemd, o.a. de flinke subsidie vau Regreringswege, de heerlijke Congresda gen, de betoonde saamhoorigheid der af- deelingen en de propaganda, in ruun 40 afdeelingen gemaakt met bij zonderen steun uit de Bondskas. Dr notulen van de vprige algjmeene vergadering lo Haarlem werden onveran derd goedgekeurd. Uit de ingekomen ge loofsbrieven bleek, dat er aanwezig waren 50 afdeelingen vertegenwoordigd door 9fi afgevaardigden. Behalye een 50-tal be-' langsteUende leden, Waren ter vergadering' aanwezig do Zeereerw. heer pastoor J. Zwart, een der Eerw. heeren kapelaans van Zaandam, de Weleerw. pater Wee llink O.F.M. uit den Haag, alsmede 'de heer G. P. Bon, vertegenwoordiger van hel Dioc. Kruisverbond, de heer Th- Bianehi u!it Amersfoort, vertegenwoor diger van de R.-K. Drankbestrijding in het Aartsbisdom. Door ziekte van de penningmeesteresse bracht de presidente het financieel verslag uit De commissie van controle L'ad da zaak in orde bevonden. Voor 1.921 wer den aangewezen mej. A. Bots en de afdee- liria Nieuwkoop. Het jaarverslag v,an de secretaresse vermeldt oprichting van 3 nieuwe afdee lingen n.l. Wervershoef, Noorden en Am sterdam (O. L. Vrouw van Lourdes). Afgevoerd werden Ouclorp en Voorburg. De bond telt 69 afdeelingen met 5Ó77 leden, waarvan 1887 geheelonthouders en 3190 afschaffers. Er zijn 21 Meisjesbon)- den met 1241 leden, allen Goh. Onth. en 10ö adspirantleden in plaatsen, waar geen Meisjes bond bestaat. Voor de jeugd.-op voeding in Geh. Onth. en afkeer* van be dwelmenden drank wordt geijverd idoor 51 St. Anna-vereenigingen, tellen ie 4414 gezinnen en 14.278 kinderen. Bij de periodieke verkiezing werden herkozen de dames S. C. C. Bronsveld Vitrir.ga te Hoorn (aftr.) en mei. A. Mi. C. Mooijman te 's-Gravenhage (aftr.). In de vacaturejmevT. Huijvenaar werd ge kozen mevr. J- Dekker— Koedooder te Oosterblokker (N.-H.) Nadat de verschillende voorstellen Wa ren behandeld en aangenomen en de rond vraag was geschied was het woord aan den heer J. A. de Lobel uit Haarlem, die ouder het onderwerp „Met nieuwen moed" in orn geestige, van humor sprankelende! rede in cijfers bracht, voor hoeveel de Nederlanders in November 1920 „in huis haalden", welk deel de Katholieken in ons lau.l bijdragen aan den accijns, en hoeveel mooie seminaries en kerken voor dat geld zouden kunnen worden gebouwd.. Daartegenover gaf de spreker aan, hoe de drankbestrijdsters met nieuwen moed de oude leugens moesten Weerleggen en liefde moéten kweeken voor al wat schoon is. de kracht daartoe vindend in een in- gcdéiieiistig leven". Deze met belangstelling gevolgde rede Werd spontaan toegejuicht. Om 5 uur $yerd de vergadering di© zeer geanimeerd was, gesloten met den Christelijken groet. De IïeIlaer3Slakihg. Bemiddeling?, Naar wij vernemen, is het niet 'onmoge lijk, dat er in de k'ellnersstaking mis schien spoedig reeds een wending komt. iDdien we wel zijn ingelicht, heeft gis teren het Üagelijksch- zoowel ah het centraal "bestuur van „Horecaf" verga- derci om nader zijn houding le bepalen ten aanzien der door deze patroonsorga nisatie gestelde eisehen, waaraan zou mi eten worden voldaan, alvorens men een voorstel tot bemiddeling kon aanvaarden, nj. deze eisehendat alleen met eejn ander dan het tegenwoordig bestuur van den Modernen Bond zou kunnen worden onderhandeld en aan de onderhandelingen ook zou moeten worden deelgenomen door het. bestuur der Koksvereeniging „ia, Residence",

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1921 | | pagina 2