VRIJDAG 12 AUGUSTUS 192? NIEUWE ZEEUWSCHE COURANT BINNENLAND. Korte Berichten. Sociale Berichten. Uli zeeland. MIDDELBURG GOES KERKNIEUWS. ONDERWIJS. Landbouw en Veeteelt. Sport en Spel. Gemengd Nieuws. Volgens „Aftenposten" zal de Noor- Bche vlieger Odd Dahl zich bij de Pool(- expeditie van Rasmussen voegen. De financieele conferentie te Parijs heeft over do vjerdeeling van de bazètr tings'kosten onderhandeld. De moeilijkheid is, dat sommige landen te veel, nndero veel te weinig yan de door Duitschland gedane stortingen hebben ontvangen. Voorgesteld wordt nu de waarde van het Saargeblied en der aan Engeland geles verde schepen in de rekening te betrekken. De „Croix" verneemt uit Reine Zondag 14 Augustus zal in tegenwoordig heid van den Paus de plechtige afkon diging plaats hebben van liet decreet betreffende de heldhaftigheid dor deug den van. Zuster Theresia Van het Kind Jezus, geprofeste religieuze van de Car- melieten van Lisieux. De ontruiming van West Hongarije is begonnen. Den 28sten Augustus zal Oostenrijk het bestuur over dit gebied overnemen. De aartsbisschop mg-r. Mannix is Dinsdag te Sydney aangekomen. Het metaalbewerkerscongres in Zwit serland is na voorlezing yan een brief van den Russischen metaalbewerkersbond, welke in beleedigende termen was vervat, zonder bespreking dienaangaande over gegaan tot de orde van den dag. Drie commissies zijn benoemd voor het onderzoek van de ingediende voorstellen. Het door de „Daily Mail" verspreide gerucht, dat de ex-tsaar van Bulgarije, Ferdinand, de vorige week' gepoogd zou hebben, Bulgarije binnen te komen om de regeering aldaar omver ta werpen, wordt door het Bulgaarsche gezantschap te Ber lijn beslist tegengesproken. De ex tsaar verblijft nog steeds in Duitschland en heeft sinds zijn vertrek uit Sofia noon; gepoogd naar Bulgarije terug te keeren. De conferentie te Washington. Op de vraag vjan den heer Van RaveJ steijn betreffende een uitnoodiging van den president der Vereenigde Staten aan de Nederlandsehe Regeering tot bh'Wo!- rang van een conferentie ter bespreking van de ontwapening en de kwestie betref fende het Verre Oosten luidt het ant woord van den heer van Karnebeek', Mi nister van Buitenlandsche Zaken; Blijkens een mededeeling van het Staats- departement heeft de president der Ver. Staten zich gewend tot de groep der voornaamste geallieerde en geassocieerde mogendheden,' t. w. Groot-Brittanni;, Frankrijk, Italië en Japan, teneinde zich er van te vergewissen of het haar aan genaam zou zijn deel te nemen aan een eventueel te Washington hijeen te roepan conferentie, waarop de ontwapening en de problemen betreffende het Verre Oos ten zouden worden besproken. Ingeval dit voorstel aannemelijk werd bevonden, zouden formeele uitnqodjüzin a»n voor de conferentie worden uitgezonden. Het is den ondergeteekende niet bekend, of tot dit laatste reeds is overgegaan. Overigens is de aandacht de regeering met hel oog op de positie van Nederland a's Aziatische mogendheid, op deze aange legenheid gevestigd. R.-K. lliddenstands-Intcrnatiaacle. Woensdagmorgen kwam te Brussel de afgevaardigden der R.-K. middenstands honden, uit België, Nederland en Fr-iali- rijk' bijeen onder voorzitterschap van den heer Frencken, voorzitter van den R.-K. middenstandsbond hier te lande. Nadat de afgevaardigden een overzicht hadden gegeven van de werkzaamheden der honden in de bovengenoemde landen, werd de internationale gesticht, waar toe allen toetraden. Vervolgens kwam aan de orde de be handeling van een programma van begin selen en van actie, door Dr. yan Beurden opgesteld. Dit werd na uitvoerige be sprekingen goedgekeurd. Tevens werden vastgesteld de in ontwerp aanwezige sta tuten der internationale. Tijdelijk zullen de werkzaamheden van liet bureau der internationale worden verricht door het n atonaal Hanzebureau in Den Iliag. De pas gestichte internationale is de eerste op zuiver katholieken grondslag. Een vrucht der Reformatie? In ons hoofdartikel van Woensdag 10 Augustus komen twee storende fouten voor. De Hugenoten plunderden niet de siaa „Aesxerre", doch „Auxerre", terwijl het hoek ..Tien jaren uit den tachtigjarigen oorlog" is geschreven door den protcs- tautscben hoogleeraar Fruin en niet „Truin" zooals er abussievelijk stoat. 30 jaar journalist. Gisteren 11 Augustus, was het 30 jaar geleden, dat de heer C. K. Elout zijn loopbaan in de journalistiek aanving. Hij ~s al dien tijd verbonden geweest aan net „Hand i-.blad". Do heer Elout vertoeft met vacantia te Domburg, huize Hoog-Duinoord. Daar ontving hij van het dagelijksch bestuur van Nederlandschen Journalistenkring be- Tieht, dat zich een comité heeft gevoemd om hem een stoffelijk blijk van vjiendf- sch'ap en waardeering aan te bieden Dit comité beeft in de kringen der journa listen allerwege instemming met het pl.u. gevonden. De aanbieding zal op nader te bepalen dag en wijze na de vaaantie plaats hebben. Hrt Permanent Internationaal Gerechtshof. Uit Genève Wordt d.d. 10 dezer aan de. ,.Msb." geseind: De Nederlandsehe gezant te Berlijn de poneerde op het secretariaat van den Vol kenbond de oorkonde van de ntiftcatté door Holland vaal het statuut yan het permanent internationaal gerechtshof Da Ilollandsche ratificatie bevat de aanvaar ding van de clausule betreffende de bin dende uitspraak van het Hof. Naar wij vernemen is als gevolg van op het Departement van Buitenlandseho Zaken gehouden conferenties van de be trokkenen departementen van algemeen bestuur een vereenvoudiging der verkeers- formaliteiten in onderzoek, c.q- afschaf fing van reisvjisa ten 'aanzien van som uiige -landen. De Minister van Landbouw, Niji verheid en Handel, heeft ziah gisteren voor den tijd van veertien dagen met ver- lef naar het buitenland hegeven. Naar wij vernemen zal in een ver gadering van den Nijverheidsraad, welke in de eerste dagen van September izal worden gehouden, mr. Everwijn, die 7. September als gezant naar Amerika ver trekt, het voorzitterschap van dien raad overdragen aan den oud-Minister v,an Landbouw*, Nijverheid en Handel dr. F. (Ej. Posthuma. H. M. .de Koningin-Moeder bracht gisteren een bezoek aan de J. P. Heye-, stichting te Oosterbeek van de Vert'cni- ging tot het verzorgen, opvoeden en onder; wijzen van zwakzinnige kinderen en aan het sanatorium Oranje Nassau's Gord. te Rcnkum. Hét Congres voor Sociale Verzeke ring, onder eere-voorzitter3chap van Mini ster Aalberse, bijeengeroepen door de Vereen, van Raden yan Arbeid, voorzit ter Mr. W;. H. M. Werker, ral op 11 en 12 October a.s. in het Nieuwe Gebouw van de Jaarbeurs, dat in September as. feestelijk wordt geopend, gehouden woit- den. „Holl. Nb." meldt uit Londen ln ant woord op een vraag in het Lagerhuis zeide de onder staatssecretaris voor Bui-' tenlandsehe Zaken, Harmsworth, dat er onderhandelingen zouden wovdem geopend met de Vereen. Staten, Zwitserland en Nederland over de wederzijdsciie ophef fing der paspoort-visa. Naar wij vernemen, zal Mgr. Cic-.g'- nani, die tijdelijk met het beheer van het Pauselijk Internuntiaat te 's-Gracenhage is belast geweest, weer naar Brussel ver trekken en na eenige dagen daar vertoefd te hebben weer naar Luxemburg, zijn oude standplaats, terugkeeren. De staking aan do Domaniale mijn. Men seint uit Kerkerade: De vier samenwerkende bonden ver- zocbien den Ministers van Landbouw en Fir ancien telegrafisch met den meesten aandrang om zoo spoedig mogelijk oen duidelijk antwoord te geven op (1e vragen van het Kamerlid Bongaerts, wijl dit bij de staking op de Domaniale mijn vau zeer veel gewicht schijnt. Het R.-K. Vakbureau en de Arbeidswet. Dinsdag 9 Augustus vergaderde het R.-K. Vakbureau met zijn aangesloten lnjiinlvxa iixjj. r u-u '-ió stelde wijzigingen op de Arbeidswet 1919. De vergadering plaatste zieh op het standpunt,, dat het arbeidersbelang eiseht, dat de voorgestelde wijzigingen objectief worden bezien. Doet men dit niet, lan kemt men er toe to handelen als zeker - arbeiders"-orgaan dat niet beter wist te doen dan terstond na de bekendmaking van ae wijzigingen te schrijver over de ^verknoeide" Arbeidswet. Een dergelijke tacDek mag men uit politieke partij- overwegingen gewenscht of zelfs noodig achten, het arbeidersbelang wordt sr ech ter door geschaad, omdat men de groots sociale beteekenis van de Arbeidswet on-, dermijnt. Dat een Arbeidswet meer moet zijn dan een automatische regeling van dan arbeidstijd, schijnt sommige voorlichters te ontgaan. Bij de behaaideling van het onderwerp bleek, dat de voorgestelde wijzigingen in drie groepen zijn te verdeeleia. Het rroot- ste deel is van administratieven uf tech- Disehen aard; een ander deel houdt in verbeteringen van socialen aard; een Jerd» deel is eveneens van sociale beteekenis dcch over welks praclisehe waarde men ran meening kan verschillen. De wijziging van artikel 1 werd alge; meen als goed erkend. Vooral ook de toe-, voeging aan art. 9 werd toegejuicht, om dat aaardoor voorkomen zal worden, -lat kinderen beneden 14 jaar worden uitge buit. De vergadering had geen bezwaar dat (in art. 19 en volgende artikelen) hst mogelijk gemaakt wordt dat aan een com plex van ondernemingen, onder bepaalde omstandigheden, vergunning voor over werk wordt verleend, wanneer men ook hier het in art. 28 bedoelde overleg toe past, m. a. w., dat die overworkvergun- ningen niet worden verleend dan in over leg met de nationale Vakbonden. Men maakte groot bezwaar dat (in art. 21 en verdere artikelen) oolc de vrouwen bij de overwerkvergunningen worden be trokken. Men achtte de motiveering om daartoe te komen onvoldoende. Het beginsel van „zelfdoèn", neerge legd in artikel 28, kon niet worden aan vaard gelijk dit nu wordt voorgesteld. De vergadering wilde het beginsel 'aan vaarden wanneer: 1. Allien nationale arbeiders-vak bonden de bevoegdheid zouden hebben óm afzonderlijke regelingen met de werk gevers te maken; 2. deze regelingen alleen z-ouden wor den erkend wanneer zij bij collectief con tract zoulen zijn getroffen. De .15-urige werkweek zou de basis moeten blijven van de overeenkomst. Men zou alleen de 160 overuren contractueel kunnen verdeelen; 3. dat niet enkel van het bepaalde iu ae artikelen 26 en 27 zelden gebruik zcu worden gemaakt, doch dat ook over het algemeen meer naar nauwgezette t e- pa-sing dan naar afwijking van Je wet zal worden gestreefd. De vergadering erkende de goede ge volgen die de wijzigingen van art. 28 zui len kunnen hebben wanneer de werli- ge vers de sociale beteekenis naar de juiste, waarde schatten. Uitvoerig is nog gediscussieerd over de wijzigingen van paragraaf 4, Bakkers- arbeid. Algemeen was men van gevoelen, dat er geen voldoende redenen zijn om Jen nachtarbeid zij hot in continu in te voeren. Men achtte het een groote Verbetering, dat er een algemeen verkoopverbod ko men zal voor des morgens 10 uur. De bezwaren van het grondbedrijf achtte men daardoor voldoende onder vangen. .Wanneer het dan bovendien mo gelijk wordt gemaakt dat, in onderling overleg, aan de ondernemingen waarvoor het persé noodig is, toestemming wordt verleend om 's morgens vroeger te be ginnen, dan is er geen 'aanleiding om nachtarbeid in te voeren. Hét bevreemde, dat het 'in art. 28 be-, dcelae overleg niet van toepassing is ver klaard op het Bakkersbedrijf. De verga dering besloot te bevorderen, dat dit liegïnsel, onder de aangegeven voorwaar den, algemeen zal worden toegepast. Bij de verdere behandeling werd o. m. nog met klem betoogd, dat, nu art. 97 tocb gewijzigd wordt, het onmogelijk moet v orden gemaakt dat de (Vakbrg:anisaties vv 'rden gepasseerd bij het verleenen van c'V i r werkvergunningen. Behoudens uitzonderingen, werd sterk geklaagd over het gemis aan medewerking van de zijde der Arbeids-inspectio, in ver band met 'de uitvoering van den Alge- meenen Maatregel van Bestuur, bedoeld in art. 97. Terwijl aan de Arbeids-inspeetie was medegedeeld, dat de voorwaarden waar aan dé Vakorganisatie moet voldoen, om de gegevens, bedoeld in meergenoemdon maatregel, te bekomen, niet te vervullen waien, bleef men vasthouden aan dién maatregel, welke niet door den H. R. v. A. was behandeld. Alleen menschen die de Vakbeweging nier. voldoende kennen werden in staat geacht zulke ondoelmatige voorschriften te maken. Furvclgens werd nog onder het oog gezien de vraag, of niet moest worden overgegaan tot straf-oplegging aan die arbeiders, die den wettelijk vastgestelden arbeidsduur moedwillig saboteeren. De vergadering sprak zieh vóór straf- oplegging uit. Nadat alle wijzigingen, ook die van minder belang, waren behandeld, werden opnieuw aan de orde gesteld de voor stellen inzake 'de werkloosheidsverzeke ring. De vergadering machtigde het Bestuur ten deze met het Ohr. Nat. Vtkvetti.uul in overleg te treden om, zoa mogelijk, tot eenstemmigheid te komen. Einige huishoudelijke zaken werden nog behandeld, waarna sluiting der vergade ring volgde. Omtrent de begrafenis van den heer Grondijs en mej. de Huilu meldt men ons nader: Nadat de kisten in de lijkwa? s wa ren geplaatst traden de zlusters naar bui ten om tal van bloemen en Kransen op de wagens neer te leggen. De familieleden en vrienden namen in een zestal volgrijtuigen plaats. Op de algenaeene begraafplaats was de belang stelling zeer groot; met de djr- drice en de zusters uit het Gasthuis hadden zich daar vereonigd de doktoren Schauta, Kin- deimann, VV'ap en Orbaan, en .;e heer C. Boudewijnse, lid van het college van regenten. Eerst vverd^het stoffelijk overschot van don heer Grondijs aan Jen schoot der aarde toevertrouwd en vervolgens Jat van zijn verloofde. Door den heer F. A. Vaillant, ka.pitsdn der genie te Bergen op Zoom, werden als (hpf van den overteden opzichter en mede namens de onmiddellijke chefs, de heeren Slagter en v. d. Weijde. en dhr. Melis, die bij- 't ongeval tegenwoordig was, de groote verdiensten van den overle dene gememoreerd. De volgende spreker ds. O. Bastia.au- so uit Vrouwepolder, wees op de diepe droefheid van de heide families en herin nerde aan het „Stof zirt gij en tot stof zult gij wederkeeren" en aan het „Gelijk het gras is ons korstondig teven." Nog werd gesproken door deal heer Berkhoff uit Utrecht namens de familie van den heer Grondijs, door den heer F. de Hullu uit Middelburg, een oom van het overteden meisie en door een broeder van mej. de Hullu. De ooidste broeder van den heer Gron dijs dankte namens beide families voor de betoonde belangstelling en de gesproken) woorden. Door veten der aanwezigen werden bloe men gestrooid in het graf; diep aangrij pend was het den ouden vader van den overleden jongeling naar het graf te zien gaan om bloemen te strooien en met enkele woorden afscheid te nemen- van beiden. Hiermede was- de droeve plechffhéid; oeëindrgd.» Het is gisteren bijzonder druk ge weest in onze stad, het aantal- met de ver schillende treinen aangevoerde passagiers bedioeg ongeveer 700 en herwas dan ook in do straten gedurende de middag uren een gezellig gewirwar van dames en hee ren, jongens en meisjes, die de bijzonder heden van onze steeds door hen geprezen stad in oogenschouw namen en niet min der aandacht schonken aan de verschil lende kleederdrachten. Men denkt zich zulke uren in een we reldstad, vooral waar men steeds weer een anderen taal op vangt, dan Fransch, dan Engelsch, ook. al is het mndcr. Buitsch en dit alles nog in verschalend dialect. Men bemerkt bij dit drukke vreemdelin gen bezoek, dat vete daarvan gaarne wor den ingelicht, maar niet altijd er in sla gen iemand te vinden die hun taal kent, vooral ook waar de- meeslen zeer voor zichtig zijn in de keuize van degenen, die zjj aanspreken. Komen de vreemdelingen; aan het bureau vau de vereeniginï tot bevordering van het Vreemdelingenver keer dan krijgen zij daar alle gewen3cl)to inlichtingen ook in de hotels en in de winkels warden zij meestal gemakkelijk voorgelicht, maar toch rijst de vraag', of het niet gewenscht zou zijn vertrouwde personen, die bereid zijn wanneer het zich voor doet inlichtingen te geven een ken- teeken te verschaffen, dat zulke dagen wordt gedragen en dit op booten aan het station enz. ter kennis yan de bezoekers onzer stad te brengen, liet moe ten dan personen zijn die dit alleen doen om Vreemdelingenverkeer in zijn werk te helpen zonder daarbij geldeluk voordeel te willen halen. Wij geven dit ter over weging. Het pragramtna van het vierds Zon dagavond concert van liet Middelburgse!! muziekkorps Zondag a.s. in het Schutters hof luidt ajs volgt Bourg-Achard, Marche, G. Allier; Ouver ture van de Opera „Die Zaubcitlöle" W. A. Mozart; Haerts and Flowers, T. Tobiani Einzug der .Götter in War'ill uit het muziekdrama- „RheiugoM" R. Wag ner; Feest reien, 1 Vl'aggenrei, 2. Bogen- rei, 3. Springrei, 4 Provinciale rei;. J. Marks; Triomfmarsch en Vredeshymns (Koraal) J. Mork's; Forget me not, A. Mac- laeth; Ie Val'se de Concert A. Lurand; Chineesehe oortagsmarsch, Tb. Mlchaelis; Fantasie: uit de Opera „Tannhauser R. Wagner! Overeenkomstig een genomen raads besluit zijn thans ter secretarie alhier tegen betaling van f 1.50 vergunningen verkrijgbaar tot het visschen in gemeente lijk visehwat.er; de vergunningen zijn geldig tot en met 30 Juni 1922. Door den heer J. F. van der Leeuw is wegens gézondheidsredenen ontslag ge vraagd als lid van den Raad Jezer gg- meerte. Als zijn opvolger staat vermeld de heer E. O. van Dissel, en daarna de heeren J. van Poelgeest en G. AJri- aansen. De Thabor. De Retraiten va,n September en October in het retraitenhuis „De Thahor" zijn voltallig. Begrafenis Mgr. B. H. Klönne. Door een indrnkwekkenden stoet van priesters en tal van belangstellenden bege leid is Donderdagmorgen hot stoffelijk overschot van mgr. B. H. Klönne op het vreedzame kerkhof van liet stiile Over-t veen ten grave godragen en aan den schoot der aarde toevertrouwd. Dhr. C. J. Jansen geb. te Oud-Vosset- meer, onderwijzer te Lisse, is benoemd tot leeraar aan de R. H. B. S. te Middels harnis. (JU. Ct.) STOPPELDIJK. Tot onderwijzeres aan de R.-K. School alhier is benoemd mej. Math Keijser, onderwijzeres aan de R.-K. School te Axel. Rijkskweekschool voor onderwijzers. Bij Kon. besluit van 3 dezer is, met ingang van 1 September, benoemd tot directeur van de Rijkskweekschool Voor onderwijzers te Middelburg A. Zuider- ve}d, te Amsterdam. In Oostelijk Zeeuwsch-YTaanderon is d3 graanoogst zoo goed als geëinüjgu, zeker een kleine maand vroeger dan m gewone jaren, want door do aanhoudende, hovigz droogte en warmte waren rogge, Lai'ws en haver bijna gelijktijdig rijp. Ook doordat ieder landbouwer gaarne zoo spoedig mogelijk het volrjjpe graan gesneden had, is er zeer veel van maai- machines gebruik gema-akt, waarvan mede het ongewone verschijnsel het gevolg was, dat midden in den zomer volwassen ar beiders werkloos waren, en zij mot de kin deren gingen rapen om toch wat te ver dienen. De opbrengst van den zoogenaamden witten oogst valt niet tegen; integendeel, de, meeste landbouwers zijn tevreden; de korrel is groot, blank en zwaar, en zoo is dit jaar weer het bewijs geleverd, dat \va-t de granen betreft, een droge zomer ook een goede zomer is. Daarbij -s het stvoo zwaar en lang. De hevige wind der vorige week heeft hier en daar nog al schade gedaan, door dat er veel koren uit de kurkdroge aren is geslagen; op verscheidene akkers lag veel meerdan er noodig was oon' ze te bezaaien. Ook do paardenboonen staan gesneden en gebonden, maar de opbrengst loont de kosten van het werk nog niot; het gewas, dat een zeldzame opbrengst beloofde, werd in enkele dagen door de lute .ver nield. Voor de losse veldarbeiders is of wordt het een treurige tijd; er zat weinig of geen werk meor zijn tot aan ijet rooien der suikerbieten, en dit zal ook .aauW af- geloopen zijn door den min goeden stand van deze veldvrucht en doordat de uitzaai niet zoo groot is geweest als m andere jaren. Maandag j.l. had te Goes de jaarver gadering plaats van de Ytereeniging van Tuinbonwleeraren en Riikstuinbouwconsu- tenten. Bij een daarop volgende rijtoer werd o.m. een bezoek gebracht aan de 6 H.A. groote fruitplantage van den heer van Harmeien te Ierseke. Nergens had men tot nog toe zulke schitterend geladen perenstrui-ken gezien als daar en dat van de méést uitseoloo- pende handetesoorten. De gastheer breid de -de gastvrijheid uit tot een microsco pische verduidelijking van de voortkwee- kingsmethode bij oesters. (M. Ct.) Kolven. De jaarlijksehe Kolfwedstrijden van den Ned. Kolfhond worden dit jaar gehouden op 11, 12 en 13 September te 'Noord- Scharwoude. De algemeene vergadering hóeft plaats op 12 September in Concor dia, waar ook de feestelijkheden zullen plaats hebben. Reeds 24 vereenigingen hebben zich voor deelname aangemeld met 350 kolvers. Tal van prijzen en medailles zijn reeds beschikbaar gesteld, waaronder van H. AI. de Kóningin en Prins Hendrik. Een drama in de Alpen. Sinds 30 Juli werden, zoo wordt uit Innsbruck gemeld, vier geoefends Alpi- ni ten vermist. Donderdag van de vorige week ontdekte men echter, dat zij zieh'in een ontoegankelijke kloof in een der moeilijkst bereikbare streken van de Kar- wendel-Alpen in Tyrol bevonden. Onmiddellijk besloten 24 der beste Ti-: rtolsehe bergbeklimmers den vermisten hulp te brengen en na ongelooflijke moeite slaagden zij er Zondag in hen tot op een twaalftal' meters te naderen. De moeilijkheden, welke evenwel nog te overwinnen zijn om de ongelukkicen te re'düen, schijnen onoverkombaar, te meer wijl dezen door zes dagen van honv ger en dorst en koude totaal uitgeput zijn. Men -vreest, dat de rampzaligen on der de oogen hunner redders zullen om-. kamen. Het einde ran een landverrader. Eenige dagen geleden werd in een open'-, haar park te Parijs het lijk gevonden Van' een onbekend persoon. Uit de op hem De-: vonden papieren kón men echter opmaken dat de man te Bordeaux bekend moest zijn. Na een aldaar ingesteld onderzoelc bleek, dat hij een zekere Jacquelon was, die in 1918 met zijn vriendin Jeanne; Alorand wegens verstandhouding met den vijand dpor den krijgsraad tot levenslange verbanning was veroordeeld. Het paar vluchtte naar Nederland, doch later kwam Jacquelon te Parijs terug. Hij was een zeer bekende figuur in anarchistische! kringen. In de zakken van den doode Vond men een brief, waarin Jacquelon mededeelde, dat hij zelfmoord pleegde, omdat hij ge noeg had van de wereld en de justitie;. Een geslepen oplachte®. De Fransehe politie doet op 't oogen- blik ijverige nasporingen naar een zekeren August Groult, beschuldigd van oplich ting op groote schaal. Deze handige kerel had van de her haalde bestuurswijzigingen in de ver woeste gebieden van Noord-Frankrijk ge bruik gemaakt om zich als regeeringS- agent voor te doen, die het werk yan den wederopbouw kwam inspecteeren. Hij werd met veel onderscheiding dcor de militaire autoriteiten ontvangen, die zelfs een militair gebouw te zijner be schikking stelden. Hij liet bossehen om? bakken en bet hout verkoopen, ontving betalingen van boeren voor werk, dat naar hij voorgaf, door de regeering zou worden uitgevberd en sloot een aantal contracten of met architecten en aan nemers. Hij hield er een groot admini,'-, strtie-personeel op na en leefde op een ro.yalen voet te Beuvhey in het Noor,-; der-departement. Toen hij begon te vermoeden, dat zijn optreden daar argwaan ging wekken, ver trek hij naar Seclin, waar hij zijn prac- tijken voortzette. Zijn laatste trucs paste hij toe te Rijssel, waar hij een k'antoors gebouw, dat hij „op proef" had weten' te krijgen, aan twaalf verschillende per sonen verkocht, van wie hij telkens groote voorschotten opstreek'. Ook huurde hij een gemeubeld huis naast het kantoor en verkocht verscheidene malen aohtereen hetzelfde meubilair- Daarna verdween hij, terwijl voort durend de „koopers" kwamen opdagen' om hetzij hun kantoorgebouw in bezit te nemen, hetzij de meubels uit het huis te halen, die zij gekócht en betaald) hadden. Wreedheid hij een filmopname. Een geval van onmenschelijke Wreed,; heid, gepleegd met het doel een filmop name te maken, die geheel overeenstemde! met de werkelijkheid, wordt uit Weencn! gemeld. Een Weensehe bioscoopmaatschappij'nT had een film ontworpen, waarvan een' der scènes een paard met wagen voor,J, stelde, die in een afgrond stortten. Om deze. scène te „construeeren Werd van een koopman in een dorp nabij Y\ ee- nen een wagen gekócht, terwijl een sla ger ter plaatse een paar leverde. Daarna werd er nabij een diepen Kuil' oen scène in elkaar gezet, voorstelsbel'-' de een aanval op het paard door een beer. Het' paard werd geblinddoekt, maar men kon zien, dat het hij instinct voelde, welk lot het Wachtte. Toen de heer op het tooneel verscheen, moesten drie mannen den wagen aoa duwen, dat hij noodzakelijk met het paard in den kuil moest storten. Het dier, daf over al zijn leden sidderde, verloor ten; slotte den vasten grond onder zijn voe ten en stortte op den bodem van den kuil. Bijna alle beenderen van het arme «lier waren na deze wreedaardige m'ani-> pnlatie gebroken.

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1921 | | pagina 2