Isa Sc e Pijp" DAGBLAD VOOR ZEELAND I het Beste. 10 ct. p. half Pond 20 ct. per ons 35 ct per ons IUWUWEPUP" FRIESCHE fEKERÏNG- HAPPIJ. C. H. de Vries STUURMAN t Maatschappij ÜUWSCHE COURA& ERTOGENBOSCH INTJES PERSONEEL (atliflijÉfWnkeljuffrouw lier uitsluitend 'VEN. den 20 f 104.170.296.14 rekend naar den erkoers. enrijksche- en Hon- leheel afgeschreven erekend met een met netto premie. ver onderlinge Maatschappij MSTERDAM, Telephoon Zuid 9518, Wiiiemsparkweg 46. IPELDOORN, Telephoon 553, Hoofdstraat 32. Zaterdag 6 Augustus 1921 Zeventiende Jaargang °nne- - bij I bij verlies van 7 R bij verlies van f gn bij verlies van f nc bij verlies van f IC bij verlies van i löu een hand ofvoet i IJ eenoog I OU een duim uJ een wijsvinger i IJ overlijden een anderen vinger Een grootsche plechtigheid, daad van piëteit. BUITENLAND. BELGIE ENGELAND FRANKRIJK RUSLAND Amsterdam - Keizersgracht 386 Kerk-Ornamenten, Vaandels Vlaggen votfr vereenigingen, enz. Teekening en prijsop- gave zonder verplichting tot bestelling. 4007-1? IALPH. ELSEflBURG^ HAMUFACTURETI IMPORTEUR';; IGEBR. ELSEN BURG S3 PAPIER IMPORTEURS S [i ïAMSTERDAM^I Korte Berichten. Amsterdam :hans 84 ss: „Fulgura'.'. Draad ëff Kabel, BESTE FABRIKAAT! 4040-60 Prijs: 30 cents a contant Gevi-ii Her no. 4068 bur. v. d. blad. |angt rtuigt U van de kwaliteit. 3486-108 bestaat gelegenheid om hiel den opgeleid voor hare vloot en, dié de derde klasse een er irmede gelijlcstaanden cursus ;d gevolg hebben afgeloopen, L. O. bezittenwat Diploma J in de Wiskundige vakken na B. /raag toegezonden door de aart Maatschappij in «Het 3900-50 n is gemiddeld -waarde. tLUEEN IN NEDERLAND. 3903-118 NIEUWE ZEEUWSCHE COURANT mm mm mm mm I AO ./AM f» CT /SDICMAT OfV Hoofdredacteur: J. W. V I E N I N G S. .tainon|e'°GOES Bureaux van Redactie en Administratie: Westsingel, GOES MarM 1 en 2. Telefoon 474 Al onze Al onnés zijn rratïs verzekerd tegen ongevallen krachtens onze overeenkomst met „The Ocean and Guarantee Corporation Ltd." te Amsterdam, Rokin 151, en wel voor de hieronder vermelde bedragen: Les foules viendront rendre un hommage pieux 4 leurs glorieuses mémoires. Le „Neptune" du 13 juillet 1918, Onder de talrijke Belgische uitge wekenen, die onze stad gedurende den oorlog gastvrij herbergde, bevon den zich een aantal mannen, bedeeld met een benijdenswaardig organisee- rend talent, en die dat talent dienst baar wisten te maken aan de belan gen van het in nood verkeerend vaderland. Zij bleven geen werkelooze toe schouwers bij het schrikkelijk pleit tusschen dwingelandij en vrijheid, waarvan vooral Vlaanderen's beemden getuigen waren. Trouw aan hun va- derlandsche wapenspreuk„Eendracht maakt Macht", stichtten zij reeds in October 1915 een bond, dien zij doop ten als„Belgische Herdenkingsbond", en die bestemd was, te zijn een „Va derlandlievend werk van Verdediging en Herinnering". Baron de Broqueville, minister van Oorlog, zou zijn eere-voorzitter zijn. Vlissingen, zijn zetel tot het einde van den krijg. Door voorlichting en raad, door zedelijken en stoffelijken steun, maar vooral door zijn strijd tegen neer slachtigheid en moedeloosheid, die de Belgen zoowel buiten als binnen hun landpalen bedreigden, heeft hij in derdaad zeer veel gedaan voor de verdediging van het vaderland. Die bond bestaat nog, en in hem leeft nog altijd de jeugdige kracht en de geestdriftige ijver, waarmee zijn stichters hem bij zijn geboorte bezielden. Het eerste deel van zijn taak, de verdediging, is volbracht. Van buiten- landsche vijanden heeft België niets meer te duchten. Alleen zal de bond moeten blijven strijden tegen de booze geesten, die de oorlog opgeroepen heeft over de heele wereld, ook in de landen, die niet rechtstreeks bij den krijg betrokken waren. Het tweede deel zijner taak, de herinnering, vraagt nu zijn volle aan dacht. Voorkomen moet hij, dat aan de vergetelheid worde prijsgegeven, al wat verdient te worden overgeleverd aan de nakomelingen tot in de verste eeuwen. Vergeten moet worden alles wat op rekening dient gesteld van het dier lijke in den mensch, dat bij den gloed van de oorlogsfakkel zich van iets latents plotseling kan ontwikkelen tot grimmig wangedrochtvergeten moe ten worden de rechtsverkrachting en -verguizing, de wreedheid, de lafheid, de wraakzucht, het vandalisme, de zedeloosheid, kortom alles wat een goed mensch tegen de borst stuit. Maar onthouden moeten worden de dure lessen van het wereldgebeuren en w at te danken is aan s menscben adeldom, die bij het licht van dezeltde oorlogsfakkel vaak plotseling het aan zijn geeft aan een reeks van krach tige, edele lotenonthouden moeten worden de vaderlandsliefde, de zelf opoffering, de bovenmenschelijke krachtsontwikkeling, de barmhartig heid, de heldenmoed, de doodsverach ting, kortom al de deugden, die onze bewondering vragen in een epos. Onthouden moet worden bovenal de bereidwilligheid, waarmede zooveel honderdduizenden hun bloed geplengd hebben op 't altaar van het vaderland. Elke natie, hetzij ze gejuicht heeft over de zege, hetzij ze getreurd heeft over de nederlaag, telt legioenen van mannen, die het oorlogspad betraden, om nooit meer terug te keeren. Hun stoffelijk overschot rust hier en daar en ginds, maar bijna steeds ter plaatse waar het niet rusten zou: op den io T <*er zee' in het mulle zand T ,]Ujlen' den bloeddoorweekten grond d.er oorlogsvelden. einigen is een rustplaats beschoren waarmede zij zich tevreden zouden hebben betoond, had men hen kunnen raadplegen hij de keuze. Weinigen, maar toch enkelen. En tot bet getal dier enkelen reken ik de strijders van Belgische, Engel- sche en Pransclie nationaliteit, wier assche rust op een bevoorrecht ge deelte van „vredehof", den rijk be lommerden en bebloemden dooden- akker van de stad, welke den oorlog heeft gezien, gehoord en doorleefd, hopend en vreezend als de bij den krijg rechtstreeks betrokkenen. Ze zijn daar begraven met de eer, waarop elk soldaat recht heeft, die zijn leven liet voor 't vaderland, en op de wijze, die overeenstemt met hun godsdienstige overtuiging. Ongestoorde rust is hun assche gewaarborgd, en vergeten worden kunnen zij niet. Gelegen bijna juist in de as der oprijlaan, haast vlak voor het groote ijzeren hek, zoodat het zelfs van den straatweg zichtbaar is, vraagt het omtninde stukje grond met zijn zes en dertig graven, die daar liggen in symbolieke uniformiteit, de aandacht van den bezoeker en van den voorbij ganger, en dezen zullen spontaan hulde brengen aan de nagedachtenis der helden, en hunne ziel toewen- schen de eeuwige rust. De Herdenkingsbond weet dat. Hij weet ook, boe telken jare door een talrijken stoet plechtig-vroom met Allerzielen "de nagedachtenis gehul digd wordt der daar begravenen. De bond waardeert het, maar het bevredigt hem niet ten volle. Hij is veeleischend voor de gesneuvelden. Daarom nam hij reeds in 1918 op initiatief van zijn energieken onder voorzitter, den heer W. Geurts, het besluit, de plaatsing voor te bereiden, van een artistiek monument, een welsprekend exvoto. Dat monument is thans gereed. Het stelt voor een stervend soldaat, liefdevol ondersteund door de Zeeuw- sche Maagd, als een zieltogend kind door zijn ontstelde moeder. Het veege hoofd met den omzwachtelden schedel toont ons een gelaat, tuigend van vlijmende smart maar tevens van berusting en hoop. De linkerarm, waaruit het leven reeds geweken schijnt en die de halfgesloten vuist slap en machteloos laat neerhangen, wordt bij het polsgewricht voorzichtig ondersteund door een teedere hand. De ontbloote rechter daarentegen, die ons in zijn naaktheid zijn forsche spieren toont, is nog vol veerkracht, en houdt nog stevig het geweldige slagzwaard omkneld, het zinnebeeld van de groote kracht, die er kan uitgaan van een klein volk, kampend voor zijn onafhankelijkheid. Arthur Pierre, de gevierde Ant- werpsche beeldhouwer, de kunstenaar met den gepredestineerden naam, heeft een heldenzang in steen ge wrocht. Het monument zal zyn een Me mento, dat spreken zal tot verre na geslachten van den Titanenstrijd en van Belgiës ridderlijke rol. Het zal zijn een hulde aan de dapperen, over wier groeve het zijn schaduw zal laten glijden en aan hun wapen makkers, wier omhulsel elders rust. Het zal ook wezen een eer en een dankbetooning aan de Zeeuwen, voor de hulp, die zij, waartoe de gelegen heid zich bood, zoo van harte ver leenden aan allen, die den oorlogs- g66S6l aan den lijve voelden. Maar het monument spreekt nog een andere taal. De heerlijke harmo nie, het sensitief volkomene, dat de groep ook in haar détails vertoont, brengt, als gewijde muziek, den aan- dachtigen beschouwer onweerstaan baar in de stemming, die strookt met de omgeving, en in den gemoedstoe stand, waarin hij de aanwezigheid voelt van een derde ongebeitelde fi guur in de groepden engel der hope, oprijzend boven het roerend tooneel, wijzend naar een nieuw vaderland, en voorspiegelend een tijdperk van onverstoorbaren wereldvrede, ge kocht met een zee van bloed. Den 28sten dezer zal het plechtig worden onthuld en aan het gemeente bestuur van Vlissingen worden over gedragen. Uit België alleen zuilen zich duizenden opmaken om de plech tigheid bfj te wonen. Uit een enkele stad, uit Antwerpen, worden er 2000 verwacht Een staf van hoogwaardig heidsbekleders, zoo militaire als bur gerlijke, uit België, Engeland en Frankrijk, zal door zijn tegenwoor digheid getuigenis afleggen van de deelneming der respectieve regeerin gen. Een aantal muziekgezelschappen men spreekt reeds van 18 heb ben hunne medewerking toegezegd. De stoet zal lang wezen, zeer lang. Maar niet lang genoeg, om Vlissing- sche corporatiën en particulieren, die niet door godsdienstige overwegingen tot afzijdigheid zijn gedwongen, te weerhouden, er zich bij aan te slui ten en deel te nemen aan het défilé na afloop der aanbieding. Want wij weten het allen, dat bij deze plechtigheid twee partijen zijn betrokkenééne, die aanbiedt en ééne, die aanvaardt, en beide partijen heb ben er evenzeer belaDg bij, om mee te werken, dat de betooging een in drukwekkend verloop bebbe en dat de deelneming algemeen zij. Beide partijen zullen zich vereeni gen tot een ontzaglijke schare, die hulde brengt aan de nagedachtenis van mannen, die gevallen zijn in den strijd voor hun vaderland, en die wij met volle gerustheid huldigen kunnen onverschillig tot welke nationaliteit ze behooren. Hier kan geen neutra liteit in het gedrang komen. Laten wij zorgen, dat onze gasten, naar huis teruggekeerd, het van de daken verkondigen„Vlissingen heeft een beschamend voorbeeld ge geven aan de enkelen, die niet kun nen of willen beseffen, dat weder zij dsche vriedschap tusschen België en Nederland een voorwaarde is voor de welvaart en 't geluk ocider natiën. Zijn bevolking heeft getoond, wijs en beraden genoeg te zijn, om kalm en onbewogen neer te zien op de dwa lingen der weinigen, die de zoozeer gewenschte verstandhouding nog niet genoegzaam op prijs weten te stellen. Zoo zij het! Vlissingen, 6 Augustus 1921. R. G. VAN NIEUWKUYK. N.B. Het uitvoerend comité voor de onthulling van het Herdenkings- bondmonument op Vredehof te Vlis singen zou gaarne een dag in de week bepaald hebben voor de plechtigheid, uit eerbied voor de Zondagsviering, zooals een groot deel der Vlissingsche burgerij die wenscht. Toen evenwel bleek, dat daardoor aan duizenden Belgen deelneming onmogelijk zou worden gemaakt, heeft het, maar met weerzin, den Zondag voor de plechtigheid gekozen, ver trouwende dat zulks geen afbreuk zal doen aan de sympathie der be volking voor de te brengen hulde. Rcgeering en Senaat. Terwijl er Donderdagmorgen nog geen uitzicht was op een spoedige oplossing van de conflicten, die tus schen de regeering en den senaat hangende zijn, en de ministerraad de kwestie had onderzocht, om eenvou digweg den senaat te ontbinden schrijft de „Msb." is er 's namiddags ver lichting gekomen in den gespannen toestand en is de kwestie van ont binding van den senaat voorloopig van de baan. De senaat nam met algemeene stemmen het wetsvoorstel aan betref fende het permanent internationaal gerechtshof. Minister Jaspar bracht hulde aan de Belgische gedelegeer den, senator Fontaine, Nobelprijswin naar van den vrede, verklaarde: „Wij stichten het opperste gerechtshof van de wereld. Voortaan zal het recht het geweld overheerschen". De Iersclie kwestie. Het bericht, dat Ulster definitief zou hebben verklaard, niets met de Engelsche regeel'ings voorstellen te maken te willen hebben wordt door de „Westminster Gazette" beslist tegen gesproken. Ook uit Belfast wordt deze weigering tegengesproken. De „Daily Telegraph" zegt, ook in tegenstelling met het eerstbedoelde bericht, dat men in ministerieele kringen, die volkomen op de hoogte zijn van de onderhandelingen met Ierland, de vaste overtuiging is toe gedaan, dat er vorderingen worden gemaakt in de richting van een ver gelijk met Ierland. Het snelle vertrek uit Londen van den premier van noordelijk Ierland wordt toegeschreven aan het feit, dat Sinn Fein thans in contact is met Ulster en onderhandelt over de moge lijkheid van de eenheid van Ierland. De „Daily Telegraph" verzekert, dat deze onderhandelingen door een bemiddelaar gevoerd worden en dat de vooruitzichten op een vergelijk tusschen Noord en Zuid steeds beter worden. De Opperste Raad De Opper-Silezische kwestie wordt voor het oogenblik weinig besproken, doch Parijs maakt zich reeds op voor de a.s. opperste raad-vergadering. Vooral de diplomatieke bezoeken op de Quai d'Orsay zijn zeerveelvuldig. De meeste delegaties komen Zondag aan. Daar de opperste raad ook de kwes tie van de oorlogsmisdadigers zal be handelen, schrijft de „Msb." is thans ook, gelijk voor dat geval reeds werd aangekondigd, een uitnoodiging ge richt aan België, om dat deel der besprekingen bij te wonen. België had blijkbaar moeite gedaan alle zittingen bij te wonen, doch daartegen heeft Engeland zich verzet. De spoorwegmisdaden. Het groot aantal ernstige misdaden op de Fransche spoorwegen heeft de regeering doen besluiten een com missie te benoemen, die binnen den kortst mogelijken tijd rapport zal moeten uitbrengen omtrent de vraag, op welke wijze de veiligheid der rei zigers kan worden vergroot. De directeur van den algemeenen veiligheidsdienst is president der com missie. De toestand in Rusland. Aan een eigen bericht uit de „Msb." ontleenen wij het volgende omtrent de mededeelingen van den Amerikaan- sche Senator Franke, een leidend lid der republikeinsche partij, die een reis naar Petersburg heeft gemaakt en nu de toestand in Rusland be schrijft. De sovjet-regeering heeft volgens de meening van den Amerikaan in het binnenland geen groote gevaren te duchten, want de toekomstige ont wikkeling van Rusland hangt in hooge mate hiervan af, of en wan neer de groote mogendheden uit de gegeven omstandigheden de conse quenties zullen trekken en de sovjet- regeering zullen erkennen, minder uit politieke overwegingen dan uit economische. Een erkende sovjet-regeering zou wegens de groote Russische bodem rijkdommen credietwaardig zijn en volgens de meening van den senator leeningen tegen normale voorwaar den op groote geldmarkten der we reld kunnen sluiten. Buitenlandsche transacties worden reeds in belangrijke mate afgesloten, ofschoon de lust tot zaken doen niet groot is. De voornaamste zaken worden door Engelschen gedaan, die zoo slim geweest zijn zich te juister tijd in Rusland te vestigen. De in het buitenland verspreide berichten over den hongersnood acht hij overdreven, ofschoon men inder- I Directeur J09. /AN DE GRIENDT. Telefoon 20'> Abonnementsprijs f 2,50 per drie maanden, f 0.20 per week. voor Post-abonnés f2.90 per 3 m. Advertentiën van 1 tot 6 regels f 1.50, elke regel meer f 0.25, bij contract beduidende korting .N.Z. VOORÈURGWAL 167. TELgTOOM M 9513 EM C 20Ö7 'i 4008-20 daacKmet een catastrofe te doen heeft, dié' in omvang en beteekenis den hongersnood van 1898 overtreft. Franke is van meening, dat een groot-opgezette internationale hulp actie wel met goed succes zou zijn door te voeren. Voor de eerstvolgende maanden zou de opbrengst van den nieuwen oogst toereikend zijn en vóór deze ver bruikt is, kan er nog veel gedaan worden om een massa-ondergang te voorkomen. Lord Byng, de nieuwbenoemde gouverneur-generaal van Canada, ver trok Donderdagmorgen met zijn echt- genoote naar Londen via Liverpool naar Canada. Verschillende hooge autoriteiten uit Canada keerden per zelfde gelegenheid, in gezelschap van den nieuwen gouverneur-generaal, naar hun land terug. Uit Dublin wordt nog gemeld, dat de Dail Eireann is bijeengeroe pen en dat men vast gelooft, dat de Sinn Feinleden, die nog gevangen zitten, binnen zeer korten tijd zullen worden vrij gelaten door de Britsche regeering. Het Luxemburgsche blad „Cler- fer Ztg." deelt mede, dat ex-keizer Karei van Oostenrijk zieh binnen af- zienbaren tijd in Luxemburg zal ves tigen, alwaar hij zieh te Hollenfelz een kasteel zal laten bouwen. De Hongaarsche minister van buitenlandsche zaken heeft, antwoor dende op een interpellatie, bevestigd, dat de conventie over de uitwisse ling van krijgsgevangenen en in Rusland geïnterneerde Hongaarsche onderdanen door de sowjetrepubliek is geratificeerd op 29 Juli. De paspoorten tusschen Frank rijk en België zijn thans vervallen. Fransen en Belgen kunnen op ver toon van hun indentiteitskaart de grens overschrijden. Hoewel de gewelddadigheden in Siberië te Tokio met groote aandacht gevolgd worden, schijnen er nog geen positieve plannen te zijn gemaakt om tegen de roode troepen op te treden. Geloofd wordt, dat Japan genegen zal zijn te handelen overeenkomstig de denkbeelden van de conferentie te Washington. In de staking te Kobé is nog geen verandering gekomen. Bij Berlijn in Zondagnacht om half twaalf een ernstige roo verso ver val gepleegd. Een troepje van twaalf tot vijftien dagjes-menschen kwam van Sans Souci langs den straatweg tus schen Sadowa en Kopenick. Plotseling sprong een bende van twintig, dertig man uit het bosch. Met den roep: „Staan blijven! Handen omhoog!" plaatsten zij zich dwars over den weg, waarbij zij hun revolvers op de ont stelde wandelaars richtten. Zij dwon gen hun slachtoffers waaronder zich verscheidene kinderen bevonden, tot afgifte van al hun geld en kostbaar

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1921 | | pagina 1