DAGBLAD VOOR VLISSINGEN 1150 160 f KEN. :rsoneel (■BOSS I. Ambacht I cnn fel] levenslang1 I I BOSCH /e 3ze uik yroot den. JTJES stbode. 120 Z. Nummer 176 Donderdag 4 Augustus 1921 Zeventiende Jaargang 1 il Ij Ij ongeschiktheid bij overlijden bij veriiss van een hand of voet 47 c bij verlies van I I J een oog een duim bij verlies van een wijsvinger bij verlies van een anderen vinger Hef geheim van het kasteel Rocnoir. BUITENLAND. Korte Berichten. BINNENLAND. Sociale Berichten. STï COURANi sterdam ura". id en Kabel, 'ABRIKAAT 4040-60 Goes maal >NZE Ijs: 30 cents contant c, Ravelijn 4. Drinkbakken, voorzien 5 cM. bodem 48 cM. 1 M. 16 doorsnede; üL, 72 cM. doorsnede, k voor directe levering n bij partijen te koop nbacht te bezichtigen. 3917-50 Hoofdredacteur: J. W. VI E N I N GS. Bureaux van Redactie en Administratie: Telegram-Adres: Nizeco. Bijkantoor: MIDDELBURG. Markt 1 en 2 Telefoon 97 Westsingel, GOES Telefoon 474 Directeur JOS, /AN DE GRIENDT. Telefoon 207 Ab0fi?ïmnen£3prijs f 2.50 per drie maanden, f 0.20 per week. voor Post-abonnés f 2.90 per 3 m. Advertentjën van 1 tot6 regels f 1.50, elke regel meer f 0.25, bij contract beduidende korting Ai onze Abonnés ziji" «latis verzekerd tegen ongevallen krachtens onze overeenkomst met „The Ocean and Guarantee Corporation Ltd." te Amsterdam, Rokin 151, en wel voor de hieronder vermelde bedragen: V Agemeen belang of partij belang Het Volk" van 28 Juli had een tamelijk! schamper stukje over de ge ëindigde kabinetscrisis, waarin van een „opgelapte regeering" mei een opgelapt" plan" werd gesproken en 'cie reconstructie van het fcahinet-Ruys werd beschreven als de vrucht van een geikointel binnenkamers, waarbij aan net partijbelang alleen en aan het landsbelang in 't geheel niet ge dacht werd. Dat er ten slotte nog gereconstrueerd is, is volgens „Het volk" alleen daaraan te danken, dat men" d.w.z. minister Ruys C.s. bang was met. „een al te schunnig resul taat" van den .ctrisis vod' de kiezers tö tomen: Heel deze redeneering staat in het teeken van: „zoo de waard is ver trouwt hij zijn (gasten". Ook bh andere linksche persorganen viel bij hun be oordeeling der kabinets-crisis-oplcs- sing een dergelijk geluid te beluiste ren al wisten zij zich in méér ge- kuischte taal uit te drukken. De Haagsdhe briefschrijver van „De Tijd" heeft dezte averetihtsche beoor- déeling van de reconstructie van Ruys, kabinet flink recht gezet met de na volgende beschouwing, welke wij vin den in zijn jongsten brief: „Voor een meerderheid en voor een regeering, die haar partij wil dienen, niet in het voorbijgaan maai; op den langen duur, is er slechts één mid del, zoo noodis met terzijdestelling van het «ogenblikkelijk partijbelang, te vragen alleen hetgeen het algemeen belang eischt en om aan dat alge meen bel ah g al bet andere onderge schikt te maken. Een regeering - en een meerderheid dienen alleen haar partij, indien zij doen, hetgeen de hand te doen vindt, zonder te vragen of in een maatregel propagandistische kracht zit of omgekeerd, zonder zich erom te bekommeren of hetgeen zij doen, door de kiezters aangenaam Zal worden gevonden of niet. Zij kunnen op die manier misschien in den regel valt dit ook !nog 'niet mee kunstmatig het leven rekken, doch dit is dan maar voor korten tijd. Een regeering die om, de kiezers niet door een belasting tegen zich in te ne men, als 't «ogenblik van heengaan voor haar kooit, .een berooide •schat kist overlaat, of een regeering, die om den volkswensch te vleien, aan een opvolgster overlaat de defensie maatregelen te treffen, die zij in ge weten onontbeerlijk acht, bereidt, met een aldus verkregen overwinning aan de stembus, den moord voor van haar partij. De partij als instituut dat blijft, versterkt zich integendeel door een nederlaag, door -een tijdelijk op den achtergrond blijven, indien dit een gevolg is van handelingen, die de re geering, uit haar voortgekomen, deed in het algemJeen belang. Wie dan ook de geschiedenis nagaat van partijen, die verdwenen of die in de mlisère kwamen, in ons land en elders, zal als oorzaak altijd hiervan vinden, dat een dergelijke 'partij te kwader uur geen ander doel meer kende dan haar MKialikkelijk belang te dienen door partijdige benoemingen,, door ver waarlozing van impopulaire belan gen enz. Indien het dus waar zou zijn, dat bij de oplossing der crisis FEUILLETON (Naar het Fransch) III. Een laatste bezoek. 7) -0 „Meent gij dan hier geen gevaar te loopen Evenals te Parijs zal men zich ook hier spoedig moeten schuil houden. Overal ontmoet men drei gende en wilde gezichten, lieden, die rondloopen om hun prooi machtig te worden, terwijl anderen om ons heen sluipen ten einde niet gezien te wor den. Maar overal dreigt ons het ge vaar, hier in het geheim, elders in het openbaar. Sterven met de wapens m de vuist, sterven terwijl men voor een rechtvaardige zaak strijdt, geeft mniste waardigheid aan den dood. ee^igen wij ons nu het nog tijd i!1 op onze beurt onze vij- Kn°ev sidderensluiten wij ons Vendeeërs"t heldhaftiSc le8'er der daardoor zult gij Frankrijk in Hof- w janf*L kampen verdeelen. Het Fransche bloed zal stroomen, ge stort door een Fransche hand, de broeder zal zyn broeder ombrengen." „Chj ziet dus liever het Fransche het partijbelang der rechterzijde den doorslag zou hebben gegeven, dan zal de ervaring spoedig leeren, dat aan het partijbelang daardoor meer kwaad is gedaan dan aan het alge meen belang. Indien één ding echter zeker is, voor wie den beer Ruys kent, dan is het Wel dit, dat hij geen oogenblik eraan Zou hebbein gedacht te blijven en het Kabinet te- recionstrueeren, zoo hij niet voor zidh overtuigd jvas, dat dé verkregen oplossing is in 's lands belang. Natuurlijk kunnen het alge meen belang en het tijdelijk belang wel eens samengaan en behoeft 'het daarom niet uitgesloten te zijn, dat de oplossing niet alleen is in het algemeen belang en daarmede in het duurzaam belang der Rechterzijde, maar nog bovendien ook in het tij delijk, «ogenblikkelijk belang der par tij Indien er. echter voor ons één ding vaststaat, is het wel dit, dat het aanblijven van het Kabinet niet is in het «ogenblikkelijk belang der Rechterzijde. Deze heeft integendeel een prachtige gelegenheid voorbij la ten gaan, om aan de tegenpartij haar onmacht tot regeeren 111 daden te toionsn en aan de partijen der Rech terzijde, olm .in zich zelve te treden. De heeren Ruys c.s. hebben dit na tuurlijk oók wel begrepen, maar zij zijn van meening geweest, dat de tijd, waarin wij leven, er geen is voor het terugtreden in zich zelf, noch voor proefnemingen door onmacihtigen. Zij hebben daartegenover gemeend, dat er voor hen in hun oog goed, mis schien zelfs noodzakelijk werk viel te verrichten. Tot het laatste heb ben zij wellicht gerekend de grond wetsherziening, die de iroonopvolging nieuw gaat regelen, de verhouding tusschen Nederland en zijn koloniën een nieuwe basis gaat geven en hét toekennen van wettelijke bevoegdhe den aan bedrijfsorganisaties mogelijk maakt. Zij hebben tot 'het. noodzake lijke, dat 'geen uitstel duldt, wellicht ook gerekend de oplossing van het defensievraagstuk, de cwi'.inuïeil van onze buitenlandsdhie politiek enz. Aan deze algeméene belangen hebben -zij gemeend 't «ogenblikkelijk belang der partij te moeten offeren, en als zij daarin goed zagen, hebben zij daar mede indirect het partijbelang ge diend." Aan het bovenstaande behoeft zeer zéker niets te worden toegevoegdhet spTeefct voor zich Zelf. Klaar als de dag blijkt er uit, dat geen laag-bij-de-girondsche motieven, maai' ideëele beweegredenen onzen premier bij zijn reconstructie hebben geleid en hij 'nog steeds het vertrou wen der haitie ten voille verdient. Moge de hand van Ruys nog lang het roer van staat omklemd honden. En .dat zal, wanneer onze kiezers in 1922 hun plicht kennen. FRANKRIJK Nieuwe treinoverval. Parijs is opnieuw opgeschrikt door een roofmoord in een trein. Dinsdag middag te half vijf is in een der boe mel treinen, die ih het station St. La- zaire aankoimen, een rentenier uit de omgeving vermoord en beroofd gevon den. Van de daders geen spoor. Met bloed vloeien onder de hand van een Franscken beul dan op het slagveld De burgeroorlogen zijn treurig en vreeselijk, maar het is toch verkie selijker op het slagveld te sneuvelen, dan op het schavot een eerloozen dood te moeten ondergaan." „Ik ben even bedroefd als gij over den treurigen toestand van Erankrijk, maar ik geloof, dat de revolutionnai- ren alleen tot daden van geweld te genover den adel en de geestelijkheid overgaan wegens hun vijandige ge zindheid tegen de nieuwe denkbeel den. Er is iets goeds in die denk beelden, te midden van alle over drijvingen. De maatschappij heeft er behoefte aan hervormd te worden- vermijden wij daarom alles wat het volk kan verbitteren en vergeten wij niet, dat m?n door zachtheid en over reding de verdwaalde geesten wel licht kan terugbrengen." „Wat denkt gij dan te doen?" „Ik zal zonder vertoon de nieuwe beginselen volgen in hetgeen zij goeds bevatten. M\jn stilzwijgen en mijn onthouding zullen welsprekender en nuttiger zijn dan uw leger van schil den en zwaarden." „Maar denkt gij dan niet aan het gevaar, dat u van alle zijden dreigt?" „Mijn besluit is onherroepelijk. Of schoon wij twee verschillende wegen behulp van een. signalement Zijn nu de beste speurders aan 't zoeken. Men denkt dat de moord heeft plaats ge had in een der tunnels bij Parijs. Het slachtoffer had 3000 francs bji ziich. Tegelijkertijd wordt baricht, dat op nieuw booswichten hebben gewerkt op de lijn ParijsNiZZa. Zij hebben in een 'coupé 'de slapende reizigers allen beroofd iein zijn kunnen vertrek ken, zonder dat iemand er iets van bemerkt beeft De moord op majoor Monialègre. De mioprdenaar van. den Franscben officier Mointalègre is gearresteerd. De man, een 21-jarige arbeider, ge naamd Joschke, werd door de Fran sche autoriteiten te Kreuz'burg in hechtenis genomen. Hij is in Opper- Silezië uit Duitsche ouders geboren en heeft hekend den majoor te heb ben gedood om |iin het bezit te komen van de hem beloofde premie. Wie deze premie had uitgeloofd, heeft hij tot nu toe geweigerd. ITALIË Een aardbeving. I11 verschillende deelen van Italië beeft een aardbeving plaats gehad, waardoor groote schade is aange richt. Vooral in Jjet L'uganodistaet waren de schokken hevig. Té Bari- stortte gisteren tengevolge der aard beving het postkantoor in. Talrijke personen werden onder de puinen be graven. Een achttal lijken werden reeds uitgegraven, wUaroinder dal vin de,n Griekschen multi-millionair Za voóamni, die toevallig zich op het postkantoor bevond, toen de ramp plaats had. De Paus en de Burgeroorlog. De Romeinsche correspondent van „De Tijd" meldt aan zijn blad: Ter gelegenheid van hot naamfeest d:-s Pausen bood Z.Em. Kardinaal Vannutelli aan Z. H. den Paus de gelukwenschen aan van het H. College. De Kardinaal sprak toen ook over 3e onlusten, den burgeroorlog, die in Italië heerschende is en waarover wij reeds onze lezers on derhielden. Z. H. de Paus sprak in het antwoord op de gelukwenschen van biet H. College zijn leedwezen uit over den broederstrijd en zeide op het oogenblik beter het woord te kunnen richten tot God dan tot de menschen. Twee dagen daarna drukte de „Osserva- tore Romano" het gebed des Pausen af, hetwelk hier volgt Gebed. 0 God van Goedheid en Vergeving, met bedroefd hart 'dringen we ons om Uwe altaren en Boepen Uwe barmhartig heid in. Na de afgrijselijkheden van den oorlog, is deze wreede haat, waarmede de kinde ren van eenzelfde huisgezin elkaar ver volgen en elkaar dooden uit partijzucht de wreedste plaag. Het land, waar de christelijke liefde het meest te voorschijn trad en waar de wieg stond van alle voorkomendheid, wordt het slagveld van wreeden burgeroorlog. Barmhartigheid, o HeerGij, die in de nieuwe wet aan de wereld vergeving der beleedigingen en liefde voor de vij anden deek kennen, maak, dat degenen, die geen vijanden maarbroeders zijn, el kaar- weder omhelzen; maak dat, na het neerleggen van de wapens, allen in de zoete taal kunnen herhalen het gebed, volgen, hoop ik, dat wij beiden tot hetzelfde doel zullen komen. Maar indien een van ons in den tegenspoed hulp mocht noodig hebben, indien de dood ons trof en onze kinderen alleen achterbleven, moeten onze kinderen een herinnering en een teeken van hun toekomstige vriendschap bezit ten." „Daarin herken ik uw goed hart," zei de markies. „Die gedachte is den vriend mijner kinderjaren waardig." „Deze ring," hernam de graaf, een ring, dien hij van den vinger schoof, doorbrekend, „stelt te gelijk onze har ten voor, die verbonden zijn door de vriendschap en de gedwongen schei ding van onze twee families door de politieke gebeurtenissen. Wij zullen elkaar trouw blijven." „In het leven en in den dood!" „Moed, vriend, mogen de kogels uw borst sparen." „En moge de bijl van den beul het hoofd van den eenigen vriend, die mij overblijft, eerbiedigen!" De markies bracht daarna zijn af scheidsbezoek aan mevrouw de Ville- fort, die droeve tranen schreide, ver volgens omhelsde hij den kleinen Jules, dien hij als een zoon liefhad. Na een laatste maal de hand van zijn vriend gedrukt te hebben, keerde hjj naar zijn kasteel terug. dat -Gij ons leerdet: „Onze Vader, die in de Hemelen zijt", en dat op het ge zicht van Uw Zoon, die armen en hart opent aan Zijne kruisigeTs, hun ziel ver vuld worde met de vurigste liefde om met nederig betrouwen te herhalen: Ver geef ons onze schulden, gelijk wij' verge ven aan onze schuldenaren. Onbevlekte Maagd, Koningin der har ten, daal neder tusschen uwe kinderen en laat hun uwe moederlijke stem hooDen. Gij alleen kunt, dooi- Uw'e voorspraak, hen verzoenen met God en hen verzoe nen onderling, Gij .alleen kunt hen de zoetheid doen smaken van dien vrede, die de inleiding is tot het eeuwig leven. Amen. Aan het verrichten van dit gebed heeft de H. Vader 300 dagen aflaat verleend, en een vollen aflaat voor degenen, die het dagelijks gedurende een maand zullen bidden, onder de gewone voorwaarden. De 'aansporing van den Paus om voor den nationalen virede te bidden is* door de families 'der gevallen oorlogshelden met vreugde begroet. De nationale fede- tratie der nagelaten betrekkingen van ge sneuvelden heeft een telegram van dank aan Zijne Heiligheid gezonden. JAPAN Leerstoel voor het Christendom. Dr Sakuzloi Yoshino, professor aan de. keizerlijke universiteit te Tokio:, is mtet ee'nige andere universiteitspro fessoren en plet steun van ruim 300 studenten een beweging begonnen voor de instelling van een leerstoel voor het christendom aan de keizer lijke universiteit. De universiteitsaulofitedten hebben dientengevolge besloten, een bijzon deren cursus voor de studenten der keizerlijke universiteit te openen in de zaal der christelijke vereeniging in Oliwafce (Hango) als voorbereiden den maatregel tot de instelling van een officjëelen. leerstoel voor het chris- tendom. Ongeveer dertig voorname theolo gen z,al verzocht worden lezingen over het christendom te houden. Tengevolge van de groote hitte heeft de Kamer 'in Tsjecihb Slowa kije besloten nachtvergaderingen te houden, ten einde de plannen betref fende het financiewezen en de voed selvoorziening 'mjet den noodigen spioed te kunnen afhandelen. Siberische vluchtelingen, welke te Riga zijn aangekomen, melden, dat ook in Siberië een vreeselijke hon gersnood dreigt. Door de aanhoudende droogte is de graanoogst op' de ak kers vernield, terwijl geweldige boself- branden plaats vinden. Eien pped meel, dat in Maart 1.1. nog voor 35.000 roebel te krijgen was, kost nu reeds 400.000 roebel. Met h'et oog op de warmte zul len de groote manoeuvres in Frankrijk dit jaar niet plaats hebben. Overal wordt medegedeeld, dat de cholera in het gouvernement Sa mara (Rusland) vreeselijk woedt. Al leen in de stad Samara' komen .dage lijks- 400 nieuwe gevallen voor.. Een groot aantal gevluchte? ouders heb ben hun kinderen achtergelaten. In het gouvernement Samara zijn reeds 4000 van derg. verlaten kinderen. IV. De vlucht. Het sloeg drie uur. Een weldoende zon verlichtte de aarde en deed alles vroolijk schijnen. Men zou gezegd hebben, dat zij den markies de Roc noir in zijn dierbaar Touraine wilde terughouden. De oevers der Loire zijn zoo bekoorlijk! De heuvels wa ren bedekt met groene wijnstokken en druiven, die in de stralen der zon onder de oogen der wijngaardeniers rijpten, die met vreugde den voort gang der natuur volgden; zij hadden de vreeselijke stormen niet te duch ten, die de hooge bergtoppen teisteren. Vanaf de hoogte van een der torens van het kasteel genoten mijnheer en mevrouw de Rocnoir, die de toebe reidselen voor het vertrek gemaakt hadden en alleen nog maar den nacht afwachtten om hun plan ten uitvoer te brengen, van dit mooie uitzicht, terwijl hun rentmeester ongerust op het terras heen en weer liep, oplet tend luisterend naar het minste ge rucht. Herhaaldelijk keek hij den weg op naar Tours. „Drie uur!" dacht hij, „en Brutus komt niet Elk oogenblik nam de onrust van den verrader toe. Zijn ongeduld werd Baron van Wijnbergen. Nu het alree, in de pers uitlekte,- meenien. ook wij het nieuws niet te behoeven terug te houden, dat de door het overlijden van mi J. A. Loieff opengevallen plaats in den Raad van State aan jmjr A. baron van Wijn bergen is aangeboden, doch dat dez;e voor di.t aanbod heeft gemeend te moeten beianten, schrijft' „De Maas bode" He't moet dein voorzitter van den Algemeenen Rond van R. K. RijkskieskringO'rganisalies in Neder-' land een zwaren zielestrijd hebben gekost om tot het brengen van zulk een offer te besluiten. Wij voor ons zien althans de _z;aak zoo, dat baron Van Wijnbergen 'het in het belang der Katholieke Staatspartij geacht heeft, op den post te blijven dien hij-reeds Zoovele jaren in liet actieve politieke leven bekleedt, en dat hij ter wille van dal inzicht hetwelk ongetwijfeld ook door anderen zal worden gedeeld zich in geweten verplicht heeft gezien voor een Zoo eervolle functie als die van Staats raad, die bovendien slechts eenmaal pleegt te worden aangeboden, te be danken. Met groote waardeering z:al alom in den lande en vooral onder de Ka tholieke bevolking worden kennis ge nomen van dit besluit, dat den plicht getrouwen politicus karakteriseert en hem voorzeker aanspraak doet maken op de erkentelijkheid van geheel Ka tholiek ^Nederland. Bij het Priestercomité tot hulpver leening aan de Geestelijkheid van Oosten rijk en Hongarije, (Zwijsenstr. 5, Tilburg) is ingekomen van 1 tot en met 31 Jnli 1921: f 1.051.77, Kr. 64.441, R.M. 1.— Fr. Nihil. Vorige opgave bedroeg 115637.071/2, Kr. 105270.70, RM. 8354.45, Frs. 25.zoodat in totaal is ingekomen f 16.688.841/2, Kr./ 169.711.70," R.M. 8.355.45, Frs, f25. De Typlius-epidemle. Te Zwolle 62 gevallen. Het aantal typhUsgevallen bedroeg- op 17 Juli 17, op 24 Juli 46 en op 30 Juli 62 gevallen. Eenige patiënten zijn overleden. Te Delft is aangifte gedaan van 3 nieuwe typhusgevallen, waardoor het aantal gevallen tot 41 is gestegen. Nog eenige patiënten zijn in obser vatie. Schriftelijke Sociale Cursussen in Econo mie en Sociologie. Verschenen is een uitvoerige circulaire omtrent de beide bekende groote cur sussen van het Utentraal Bureau voor de K. S. .A, Oude Singel 78, Leiden, waar in wordt aangekondigd, dat zoowel de schriftelijke cirsus in Sociale Economie (Volks of Staathuishoudkunde) als ook die in Sociologie (Staat- en Maatschappijleer) weder aanvangt half September a.s. Aan melding tot deelname moet geschieden vóór 1 September. Elk dezer cursussen duurt één jaar en op het einde kan men, door met goed gevolg een mondeling examen af nog vermeerder,d doordat aan den horizon zwarte wolken kwamen op zetten de zon verbleekte langzaam en ging eindelijk geheel achter de wolken schuil. De natuur scheen te beven bij de nadering van een nog onzichtbaren vijand. Vier uur sloeg de kasteelklok. Wel dra kwamen van alle zijden de voor teekenen van den naderenden storm. „Nog een uur," dacht de schuldige rentmeester bij zich zelf, „en alles is verlorenHij zou mij ontsnap pen zei hij met een vreeselijk gebaar. „Aan mij dit kasteel en zijn onderhoorighedenmij zijn goud, mij de genoegens des levens en de eer, die hef goud verschaft!" Terwijl deze sombere plannen Lau rent door het hoofd speelden, zag hij in de verte iets in de lucht zweven dat op rook geleek. Maar dat kon op den weg van Tours niets anders zijn dan een stofwolk, veroorzaakt door den wind of door een groote menigte, die naderde. Zijn onrustig oog trachtte de stofwolk te doorboren, die de mar kies met onverschilligheid beschouw de. Aldus doet zich het ongeluk bijna altijd aan ons voor, verborgen onder een sluier, die de vreeselijkheid be dekt en ons verhindert te vluchten. (Wordt vervolgd).

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1921 | | pagina 1