DAGBLAD VOOR ZEELAND ekering bij de f 5G0 Eerste Ned,Biljartfabriek verkoopen. COURANT Nummer 175 Woensdag 3 Augustus 1921 Zeventiende Jaargang eze "uik jroot "den. dfTJES ERSONEEL Dienstbode. rensverzekering- Maatschappij NIJMEGEN. Maatschappij. olksverzekering. 1, enz. 3450-40 TRALE VOLKSBANK" °bir Igyonslange f OKfl öii f l^fl bij verlies van f 7c bij verlies van f gn bij verlies van 4 OE bij verlies van f |E bij verlies van I £ÖU overlijden 1 lüU een hand of voet I fu eenoog I OU een duim I W een wijsvinger 1 IU gngescfsifcföeid een anderen vinger Buitenlandsch Overzicht BUITEN LAND. BELGIE DUITSCHLAND RUSLAND Korte Berichten. BILJART MONARCH FA.J. ELSENBimO BINNENLAND. i 'S Goes maal JNZE rijs: 30 cenis a contant Ravelijn 4, Goes, vraagt sbeweging f en trw Gezin, het der geheele Maat- antwoord op deze 3624-20 dere Zaterdagavond et lof tot 7 uur. NIEUWE ZEEUWSCHE COURANT Hoofdredacteur: J. W. VI E N I N G S. Telefoon 97 Bureaux van Redactie en Administratie: Westsingel, GOES Telegram-Adres: Nizeco. Bijkantoor: MIDDELBURG, Markt 1 en 2. Telefoon 474 Directeur- JOS. A*N DE GRIENDT. Telefoon 207 Abonnementsprijs f 2.50 per drie maanden, f 0.20 per week, voor Post-abonnés f 2.90 per 3 m. Advertentiën van 1 tot 6 regels f 1.50, elke regel meer f 0.25, bij contract beduidende korting Al onz" Abonnés zijn gratis verzekerd tegen ongevallen krachtens onze overeenkomst met „The Ocean and Guarantee Corporation Ltd." te Amsterdam, Rokin 151, en wel voor de hieronder vermelde bedragen: Het Duitsche Centrum lijdt in den jongsten tijd zware verliezen. Na Gröber en Hitze thans Trimborn. Een kwart eeuw lang was Karl Trimborn lid van den Rijksdag en heeft enorm veel gedaan voor zijn land en zijn partij. Ofschoon zijn kracht lag in het stille werk, in de afdeelingen, in de fractievergadering, had hij toch wan neer hij in den Rijksdag sprak, „het oor des Huizes". „In zijn redevoeringen", schrijft de „Deutsche Allgemeine", „waren de hoofdpunten altijd glanzend in het licht gezet en fijn gestileerd. Hij was meester over de taal, stelde, zelf ju rist, de juridische fijnheden van het woord op hoogen prijs." En het „Berl. Tagebl." roemt de zorgvuldige dis positie, de precies afgemeten formu leering van eiken zin zijner rede voeringen. Trimborn was een taaie luisteraar, de taaiste luisteraar van den Rijks dag. Op de eerste bank voor het spreekgestoelte zat hij. Zat hij altijd. Als iedereen wegvluchtte, zat er Trim born. Zijn zitten was beroemd. Hij zat op zijn rug. Altijd de hand als hoorn aan het doove oor. Hij zat uren, dagen en luisterde, luisterde. Alleen als er wat te bedisselen viel tusschen de partijen, als er compro missen te sluiten waren, als er ge meenzame resoluties der regeerings- partijen te fabrieken waren, dan storm de hij door het plenum. Dan zat ie tusschen de Duitsch-nationalen, dan tusschen de onafhankelijken. Dan vloog-ie door de rijen der sociaal democraten en huisde tusschen de democraten. Trimborn werkt, hoorde je op de perstribune, en alles volgde met gespannen verwachting het re sultaat. Als dit gekomen was, zat Trimborn weer en luisterde, luisterde. Trimborn doodHet Centrum wordt zwaar getroffen. Wie moet hem als leidér opvolgenEen open vraag. Van de ouderen komt alleen Fehren- bach in aanmerking, naast den ouden Spahn. Een keuze zal moeilijk zijn. De „Deutsche Allgemeine" heeft vol komen gelijk, schrijvènd„Het is een verlies, dat naar den stand der om standigheden onherstelbaar te noemen is." De „Vorwitrts" schrijft direct naar mijn hart„In den Rijksdag, tot welks markantste persoonlijkheden hij be hoorde, zal men Karl Trimborn smar telijk missen." Dat is zoo. Ik kan mij den Rijksdag haast niet voorstel len zonder hem, schrijft de Berlijn- sche correspondent van „De Tijd." Zijn aandenken blijve in zegening. Zijn aandenken als mensch, Chris telijk staatsman, katholiek van de daad. Deze man heeft den goeden strijd volstreden. „Ihm möge", dat is mijn hartewensch in woorden der „Ger- mania", „ein genadiger Richter die Krone des ewigen Lebens geben. R. I. P.". De groote Fransche socialistische arbeidersorganisatie, bekend onder de letters C. G. F. ("Comité Général dir Travail) heeft te Rijsel vergaderd. Het was zoo heet in de zaal dat, als men zoo schrijft een persman, er zaden gestrooid had, deze tot planten zou den zijn opgeschoten. De hitte belette niet dat het er rumoerig'toeging, want het ging over al of niet aansluiting bij de gematigde internationale van Amsterdam of do Bolsjewistischen van Moskou. De minderheid had een motie inge diend, waarin gezegd wordt, dat de plaats van strijd, nergens anders kan zijn dan in de syndicale internationale van Moskou, op voorwaarde, dat de statuten van deze de syndicale auto nomie eerbiedigen. De andere motie, die van de meer derheid, sluit zich bij de internatio nale van Amsterdam aan en eischt, dat de groepen van het verbond niet mogen behooren tot twee internatio nalen en verklaart, dat de minder heid zich bij de beslissingen van de meerderheid moet neerleggen. Het congres heett ten slotte, na rumoerige discussies, bij de stemming over de richting, waarin het verbond zich zal bewegen, do meerderheids- motie (Amsterdam) aangenomen met 1572 stemmen. De motie van de min derheid (Moskou) verwierf 1325 stem men. Er waren ook stemmen blanco uitgebracht. In het Lagerhuis [heeft Lloyd Geor ge gisteren medegedeeld, dat er met de Fransche regeering overeenstem ming is bereikt inzake Opper-Silezië en dat de Opperste Raad den 8en Aug. te Parijs bijeen zal komen om zich uit te spreken over de resulta ten van het plebisciet en de rappor ten der plebisciet-commissie. Dat staat dus nu vast; maar of we nu ook werkelijk het laatste Entente-conflict terzake van O. S. achter den rug hebben Alhoewel er op bet oogenblik een stilstand in de Britsch-Iersche onder handelingen schijnt te zijn ingetreden houden de Sinn Feiners voortdurend bijeenkomsten in het stadhuis te Du blin om hun houding tegenover de Britsche regeeringsvoorstellen defini tief vast te stellen. De Times-correspondent te Dublin zegt dat de afwezigheid van berich ten door het publiek veeleer als een hoopvol, dan als een ontmoedigend teeken wordt beschouwd. Algemeen is men van oordeel dat, terwijl de quaestie betreffende het aanvaarden van de voorstellen van den eerste- minister nog hangende is, de basis voor een nieuwe conferentie reeds is gelegd of bezig is te worden ge legd. Waar wij onlangs ons overzicht besloten met een relaas van den bru talen berooving der reizigers in den trein Parijs-Marseille daar willen wij hun de bijzonderheden over de da ders de politie is zoo gelukkig geweest de hand op hen te leggen niet onthouden. Thomas, Bertrand en Oharrier hee- ten zijde twee eersten zijn, zooals we reeds gemeld hebben, gedurende hun gevecht met de politie neerge schoten. Thomas was vroeger, voor hij zijn carrière begon, kellner ge weest en Bertrand mecanicien. Zij zijn 36 en 28 jaar oud. Thomas heeft reeds zeven veroordeelingen opgeloo- pen en Bertrand vier voor diefstal, geweldpleging, misbruik van vertrou wen, desertie enz. Zij waren uit de gevangenis ontslagen op grond der amnestiewet van na den vrede. Der dritte im Bunde, de thans in voorarrest zittende Charrier, was een heel ander type. Hij was een intel lectueel, of zoo men wil, een artist; 26 jaar oud. Hij liet zich doorgaan voor student in de medicijnen. De portierster van het huis, waar hij woonde, is er erg verwonderd over, dat mijnheer Dujardin onder dien naam had hij zich laten opschrijven met de politie te doen heeft; hij leidde een zeer geregeld levenUit de verdere verklaringen van die vrouw blijkt dan echter, dat Charrier alle dagen rond negen uur 's mor gens de deur uitging' en's nachts om vier uur of nog later weer thuis kwam. Een soort geregeld leven dus, dat zelfs vanwege een Parijsch student nog eenigszins zonderling aandoet. Deze artist heeft zichzelf en zijn kameraden verraden. Men wist al sinds eenigen tijd, dat er een jong- mensch met grijze handschoenen in de misdaad was betrokken geweest. Immers een arts uit de buurt van Lyon had den dag na de misdaad twee uren lang met drie verdacht uitziende mannen in een coupé van den trein naar Parijs gezeten, uit wier gedragingen hij later met abso lute zekerheid meende te kunnen op maken, dat het de drie treinbandie- ten waren. Een daarvan had al dien tijd zijn handschoenen aangehouden: grijze handschoenen. Vrijdagavond kreeg men dan een nieuwe aanwij zing een jonge man met een elegant grijs pak en grijze handschoenen had zich op eenigszins zonderlinge wijze uitgelaten over het gebeurde op den expressetrein tusschen Parijs en Lyon. Het duurde niet lang of men was den man op het spoor gekomen. Zoo dra hij op zijn kamer was, werd er om de noodlottige politiemacht getele foneerd, en toen de medicus 's mor gens de deur uitkwam, werd hij ge arresteerd en het duurde geen tien minuten of hij had de namen van zijn beide medeplichtigen genoemd. Zijn verdere aanwijzingen klopten met de gegevens der justitie en deze trachtte toen om half een de beide andere daders te kunnen overvallen in het eethuis, waar gewoonlijk kwamen. Deze overval is helaas niet zoo volkomen gelukt, want een der beide daders, en wel degene, die den lui tenant in den trein doodschoot, kon nog een oogenblik weerstand bieden en een der inspecteurs a bout por- tant neerschieten. Daar ook de andere bandiet zich met zijn revolver te weer stelde, maakten de inspecteurs en agenten gebruik van bun wapenen. Beide bandieten werden neergeschoten. Een hunner had niet minder dan tien schoten opgeloopen. Hij gaf geen tee ken van leven meer. De neergescho ten inspecteur werd in hoogst ern- stigen toestand naar het hospitaal ge bracht, waar hij sinds overleed. Zijn vrouw ontvangt van alle kanten be wijzen van deelneming, het publiek stelt belangrijke sommen voor haar ter beschikking' om daarmede zijn tevredenheid te betuigen over den moed en de activiteit van de Parij- sche recherche. Een lastig geval. Men herinnert zich de beschuldiging, voortdurend geuit tegen de baronnen Coppée, vader en zoon, die volgens hun Belgische socialistische landgenooten in verbinding hebben gestaan met den vij and, tijdens de bezetting van België en die op die wijize schatten hebben verdiend. Op allerlei wijzen heeft men getracht hen veroordeeld te krijgen, doch geen enkel middel baatte. Thans heeft een redacteur van de „Peuple", FrédériqUe Denis, een open brief gericht tot den procureur-gene raal te Brussel, waarin hij baron Coppée en diens aoon beschuldigt in verbinding te hebben gestaan met den vijand. De „Peuple" verklaart, dat de justitie, die Coppée van rechtsvervolging heeft ont slagen, door dit schrijven-voor de keuze wordt gesteld, de gegrondheid van de aan klacht te erkennen of anders den heer De- nis, wegens eén valsolie aanklacht, te vervolgen. In plaats van den procureur-generaal hebben echter de Coppées 't socialistisch blad aangepakt. Evenals de zusterbladen, „Soir" en „Réveil du Luxembourg", heb ben zij de „Peuple" aangeklaagd, wegens eerroof en laster. Zij eischen, dat het uit te spreken vonnis op kosten van de be schuldigers in 300 bladen moet worden op genomen, terwijl het geheele rechtsgeding moet worden gedrukt in 5000 brochures. De kosten hiervan worden geschat op meer dan een miilioen francs. De „Peup le", die de aanklacht en de niet van buitensporigheid vrij te pleiten eisch na tuurlijk in haar geheel o-pneemt, merkt op, dat de millioenen, welke worden geëischt, gelukkig „niet naar benzol rieken". België wacht dus een schandaaiproces bij uitnemendheid. Burgemeesterschap van Antwerpen. BRUSSEL, 1 Aug. (Msb.) Vandaag is in den ministerraad o.m. de kwestie van de burgemeesterbenoeming te Antwerpen ter sprake gekomen. Do ministerraad sprak ér zich voior uit, dat de burge meester uit de meerderheid zou worden gekozen, dat ^jvil dus zeggen, dat de heer Van Gauwelaert zal worden be noemd. Een dezer dagen kan die benoeming verwacht worden. Duitsch verweer. De Duitsche officiersbond heeft aan rijkspresident Ebert een telegram gericht, waarin namens de honderdduizend offi cieren die lid van dezen bond zijn, van de rijksregeering de publicatie van de tegenlijsten der oorlogsmisdadigers wordt geëischt. Deze lijsten moeten eveneens in het neutrale buitenland worden ver spreid en als bewijs dienen bij de toekom stige processen voor het rijksgerechtshof te Leipzig. De publicatie zal er toe bij dragen, het prestige van het Duitsche volk te verhoogen, en zal ook van in vloed zijn op het toekomstige lot van het rijk. Wij noemen dit een recktmatigen eisch. De Opper- Silezische kwestie. BERLIJN, -1 Aug. Van bevoegde zijde wordt er nogmaals op gewezen, dat Duitschland nog steeds op het standpunt staat, dat Opper-Silezië volgens het resul taat van het plebisciet en volgens het vredesverdrag geheel onverdeeld bij Duitschland blijven moet. De door Londen aangekondigde slap der geallieerden in Berlijn, heeft tot dus verre nog niet plaats gehad. De rijksregeering zal waarschijnlijk spoedig dien inhoud van den tweedén brief van -cLen minister van bUitenLandsche zaken Rosen aan den Franschen gezant Laurent pUbliceeren. De rijksregeering be houdt zich echter om politieke redenen het tijdstip dezer publicatie voor. Kapp in Duitschland? 6 BERLIJN, 1 Aug, De „Welt am Montag" bevat een mededeeling, vol gens welke 'de stichter van de Rapp- revolutie weer naar Duitschland is te ruggekeerd en zich in het slot Eybe bij Saalfeld in Thüringen heeft gevestigd. FRANKRIJK Het vermoorden van krijgsgevangenen. De beschuldiging, welke Barbüsse, de schrijver van het oorlogsverhaal „Het vU'ur" heeft uitgesproken tegen kapitein Mathis, wekt in Frankrijk en vooral ook in Duitschland heel wat beroering. Kapitein Mathis liet twee honderd ge vangen Düitschers hun wapens afleggen, koos twintig, 'hunner uit, die achter het front zouden worden gebracht en gaf ver volgens aan de manschappen van zijn ba taljon bevel die honderd-tachtig krijgs gevangenen met het blanke Wapen te doo- den. Onze soldaten aarzelden, maar door heftig op te treden overwon de kapitein deze aarzeling en de onzegbare daad van slachting had plaats. De honderd-en-tach tig Düitschers werden afgemaakt en hun lijken bleven in de loopgraaf liggen. Mathis vertelde later in geuren en kleu ren van dezen massamoord aan ieder, die het maar booren wilde: De „N. R. Ct." haalt van Barbusse enkele woorden aan, die dezen beschuldiger zeer typeeren. Bar busse zegt: Dat feit behoort tot een categorie van feiten, waarvan men de beteekenis niet door commentaren en bespiegelingen be hoeft te verduidelijken. Alle fatsoenlijke menschen, alle mannen, alle vrouwen, alle moeders, die niet door een wilde-beesten- haiat verblind zijn, zullen tot in bun diep ste zelf de smartelijke marteling voelen van dit vizioen: deze honderd-tachtig le vende, denkende wezens, ontwapend, on gevaarlijk, door bajonetsteken in afzich telijke diooden veranderd. Als dit ontzettende drama inderdaad de Fransche overwinning bezoedelt, zal me nigeen deze hartstochtelijke woorden niet te scherp vinden. Gunstiger bevolkingscijfer. PARIJS, 1 Aug. (Msb.) De Fransche staatscourant publiceert de bevolkingscij fers over 1920 met een verblijdend over schot van geboorte ten opzichte van de sterfte van 159.790. Ook het aantal hm welijken was ongekend hoog, n.l. 623.869. In 1913 was dat 312.000. Deze cijfers zullen hier groote vol doening verwekken. Want zij bewijzen, dat Frankrijk inderdaad op een beteren weg is, doch men moet rekening hou den met den factor der uitgestelde huwe lijken tengevolge van de porlogscrisis. Juweelendiefstal. PARIJS, 1 Aug. (Msb.) Thans is weer te Lyon een juwelierszaak leeggeplunderd, door het openboren van een muur. Er is Voor 100.000 francs juWeelen wegge nomen en een bedrag ontvreemd van meer dan een miilioen. Van de dadeïs geen spoor. Ruslands nood. Gisteren zijn uit Helsingfors drie wa gons levensmiddelen verzonden voor de hongerlijdende Russische geleerden. De lading bestaat o.a. uit haring uit Noorwe gen, erwten en boonen uit Frankrijk en melk uit Finland. Het Fransche aandeiel bedraagt in zijn geheel 800.000 K.G. De cholera neemt toe. Er worden in de stad Samara dagelijks 400 nieuwe ge vallen van cholera aangegeven. De vluchtelingen, die naar het Westen trekken, laten vaak hun kinderen maar achter. Alleen in het gouvernement Sa mara bevinden zich 40.000 verlaten kin deren. De stad Tambof is door vluch telingen overstroomd, die de pakhuizen en opslagplaatsen plunderen. De uitgehon gerde menschen wierpen zich op de paar den van de ruiterij en de brandweer en zelfs op die van de aapjes, slachtten ze en aten dadelijk het rauwe vleesch op. Bij een naderhand ingesteld onderzoek is gebleken, dat de troepen, die de stad hadden moeten beschermen, geweigerd hadden het hevel om op de menigte te schieten op te volgen. Er komen al berichten over onlusten in Rusland. Te Petersburg is een 'regi ment van het garnizoen aan het muiten geslagen. De muiterij moet bloedig onder drukt zijn en in de stad zou thans een waar schrikbewind heerschen. Te Moskou moeten eveneens 20 en 21 Juli onlusten plaats gehad hebben, welke geleid hebben tot het afkondigen van den staat van beleg. Wat deze laatste mededeeling omtrent Petersburg en Moskou aangaat, laat ons hopen dat ze onjuist is. Te Berlijn hebben massa-betoogingen plaats gehad, er zouden 100.000 men schen aan deelgenomen hebben voor het behoud van den vrede. AMSTERDAM N. Z. VOORBURGWAL 177 TELEPHOON 26J0 N. ÏICHT 1844. Steecfs in voorraad fijne Bdjjtèche Biljartlakens, prima ivooren 'Ballen, Tafel-Biljarts, Tafel- kegeWpelen, Dam-, Schaak-, Tric-Trac- jspéien, enz. 4010-20 Zaterdag is te Brugge het nationale Eucharistische congres begonnen. Voor den Purijschen rechter van instructie heeft de treinroover Cherrier een omstandig verhaal van de treinberoo- ving gegeven. De inspecteur, die bij de arrestatie gewond werd, is overleden. In het Rijn- en Roergebied gist het weer emstig! onder de mijnwerkers, vooral die communisten roeren zich. 1 Uit La RocheEe zijn 650 galeiboeven, w.o. 200 buitenlanders, naar Guynana ge deporteerd. De schurken van de Bonnet Rouge zijn er echter niet bij, ofschoon zij aanvankelijk wel op de lijst stonden. Zij' hebben zich op het laatste oogenblik een getuigschrift van den dokter weten te verschaffen, dat zij niet kunnen wor den getransporteerd. De bootjes op de Seine, .waarvan de dienst bij het uitbreken van den oor log geschorst was, zijn weer hervat. Za terdag heeft het eerste bootje weer ge varen. Het is een mooie nieuwe boot, die door haar Heur herinnert aan de auto bussen aan den wal. Naar het nieuwsagentschap Four- nier meldt, zal de Paus in October een consortium uitschrijven, bij welke gele genheid vier of vijf nieuwe kardinaals benoemd zullen worden. Onder hen zul len twee Franschen zijn en vermoede lijk een Zuid-Slaaf. Durafour, een Zwitschersch vlieger, is Zaterdag te Lausanne opgestegen en geland op den Mont Blanc, op een hoogte van 16.560 voet boven den zeespiegel. 5Hij landde later veilig en wel te Cba- monïx. Zondagavond is een tram door het weigeren van de remmen in een bocht onder een helling te North Shields omge slagen. De tram zat vol passagiers, van wie er vier op stag gedood zijn en 20 gewond. Onder de gedooden zijn twee vrouwen. Het bekende kasteel Leiser aan de Moezel, eigendom van den oud-minister baron v. Schorlemer, is gedeeltelijk door brand verwoest. De schade wordt op twee miilioen mark geschat. Ten gevolge van de droogte is de scheepvaart op de Oder stopgezet. In verschillende gedeelten van de Rijnpalts zijn door de groote hitte en droogte in de laatste dagen boschbranden uitgebroken, waardoor voor millioenen schade is aangericht. Sasonof, de gewezen Russische mi nister van buitenlandsche zaken, die op oneerlijke wijze den oorlog geforceerd heeft, vertoeft thans te Praag (in Tsjecho- Slowakije) in afwachting op betere tijden in 'het eigen land. Emigratie van landbouwers naar Zuid-Afrika. In Handelsberichten, wekelijksche uitgave van het ministerie van land bouw, vinden we een uitvoerig ver slag van den heer I. G. J. v. d. Bosch over den landbouw in Zuid-Afrika en de vooruitzichten voor de vestiging van Nederlandsch'e landbouwers daar ter lande, uitgebracht aan het bestuur van de Ned. vereeniging Landverhui zing. We laten het slot ervan hier volgen Op goed geluk naar Zuid-Afrika te emigreeren, zij iederen landbouwer ontraden en zij, die het toch mochten willen wagen, daar zij geld hebben, dienen er aan te. denken, dat 1000 p. st. f12.000 en men met die som in den Zuid-Afrikaanschen land bouw 'ihaar weinig kan doen. Het geld moet gestoken worden in dure ver beteringen, hetgeen medebrengt, dat men als regel de boerderij zal koo- pen en met zal pachten. En dan dient er zooveel bedrijfskapitaal "over te blijven, dat men misoogsten finan- ciëel kan weerstaan. Menig beginne ling is bankroet gegaan, omdat hij te veel land had genomen in ver houding tot zijn kapitaalbezit. Dit wordt bevorderd door bet in Zuid- Afrika uiterst gemakkelijk te verkrij- geu cïediet, maar velen kunnen bét bedrijf opi den duur dan niet volhou den, vooral als de eerste oogstjaren slecht zijn. Alles tezamlen genomen, schijnen de vooruitzichten in den Z.- I. .0 a E m 1 0 /s A

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1921 | | pagina 1