MAANDAG I AUGUSTUS 1921 NIEUWE ZEEUWSCHE COURANT SPANJE AMERIKA. BINNENLAND. UIT ZEELAND. MIDDELBURG VLISSINGEN Nergens vindt U zoo'n groote sorteering OUDE EN NIEUWE BLOEDKORALEN als hij. S. B. SIMONS, Lange Vorststr. 213, GOES Concurreergnde prijzen. 4011-6 Ook aan huis te ontbieden. overleden leiders Hitze en Trimborn, die bij de twee grootste sociaal-politici noem de, die uit de centrumspartij zijn voort- gebeden. Daarna voerde Dr. Bell nog het wo >r«l uit naam van het presidium van den Rijksdag (Maasbode) FRANKRIJK De aanslag in tien sneltrein ParijsMarseille. PARIJS, 30 Juli (Belga.) De politie heeft een van de bandieten, die in den l'seht .van 25 dezer den aanslag in den sneltreiu ParijsMarseille gepleegd bob ben, aangehouden. Zij is <le twee andere bandieten op het spoor. Twee medeplich tigen. zijn door een inspecteur van politie doodgeschoten toen hij hen wilde aan houden op 'den hoek van de Avenue Wa- gram. Een andere inspecteur is ernstig gekwetst-. üit Algiers wordt aan de „Petit Pc i.'sieu" gemeld, dat volgens een telegram i... Berkane, in Oostelijk' Marokko, alle Burrpcesche hoeven aan den Spianschen oever van de Moeloeja geplunderd zijn door Marokkanen. De bewoners, aan wie do plunderaars het leven lieten, zijn naar Belïane gevlucht. Een aanzienlijke Fran- sohe troepenmacht is te Berkane a inge komen, hoewel er tot dusver geen gevaar vcoi de zone van het Fransche protec toraat schijnt te dreigen. De triepen zijn er heen gevoerd om op alle gebeurlijk heden voorbereid te zijn. SIad afgebrand. NEW-YORK, 30 Juli. (R. Part.) Het stadje Newhaven in Nova Scotia is door fccsi-hbrand geheel verwoest. Men meeat echter, dat alle inwoners gered zijn. Het politic-relletje te Breda. Het „Dgbl. van N.-Brabant" schrijft o.a.: De „beto-oging" van den Alg. Bond vim Politiepersoneel, Welke ten voordeelc van den Bond een openbaring moest zijn voor de Bredasche burgerij en voor het geheels land. is voor den Bond een smadelijk fiasco gtóworden. Méér dan dat: uit de gekeelei beweging is gebleken, Jao de leiders te hoog heh- hen gemikt en dat alles voor den Bond verkeerd is uitgeloop-en. 'Het prestige is deze organisatie, zoo zij dit ooit "bezeten heeft, absoluut kwijt. Van een meeting is niet veel terecht gekomen en de entourage heeft doen zien, hoe heel het streven v,an den Bond tegen goede en nog steeds gangbare begrippen van gezag indruischt. In Breda heeft niemand er iets moe te maken willen hebben, en de burgerij zag bet miserabele gedoe met wrevel en afkeer aan Met een slinkschen streek openlijk Wordt de Bond nergens meer geduld - had men nog een terreintje weten to bemachtigen. De „ordebewaarders'" van beroep wer den onder streng geleide van rijkspolitie daarheen gebracht. Dat toont reeds voldoende hoe het met ■leze beweging in av-ereehtsche richting gaat. In Breda molesteerde een gewezen po litieagent uit Rotterdam, die echter wel mee demonstreerde met een kaart op zijn borst en zoo waren er meer een pastoor, door hem toe te voegen maar eens goed te kijken naar de kaïart op zijn borst, zeggende: „dat is jullie schuld". Dit optreden verwekte hevige veront waardiging hij eenige burgers; er kwam een Bredasche agent van politie aan te pas, Wa,arop de gewezen ordebewaarder- demonstrant naar het politie-hureau werd geleid. De geestelijke verzocht daar a-a-n de zaak geen gevolg te gevlen, zoodat de man met de k'a,art weer kon gaan ,,ber to,c,gc-n". Het was fraai En den Bond waardig. Het zou nóg mooier worden. Tegen den avond is een Rotterdamsche agent van politie in GinnekCn door de marechaussee wegens openbare dronkén- «kchap opgepakt; hij kon in de nor zijn roes uitslapen. „Collega's-agenten'' heb ben nog getracht hem onmiddellijk los <-n mee te krijgen, wat niet kon geltukken. Het was Voor Van Putten zeer ont-l moedigend. De Bond kad gemeend in den a.ond het Bredasche publiek1 ten gunste van de ro-oode politia-organisa-tie en baar -protest te doen manifestee.'den. Daar is niet veel van gekomen, en het cureieuze van de middagvergadering in de openlucht is geweest, dat de .sprekers meer tegen ons blad dan over het eigen lijke „politiekehandaal" hebben betoond. Ook ging het in algemeene lijnen meer over de rechtspositie. De Bredasche vaak werd maar weinig .aangehaald. Precies zooals wij dezer dagen schreven: Breda is proe.fkoirön. Tai van betoogers zaten genoeglijk op cenigen afstand in het gr,as en trokken zich van de sprekers niets aan. Tot zoover het „Dagbl. v. N. Br." Onze „Pierre van Rotterdam" heeft het politierelletje. aldus berijmd: De politie-betooging in Breda. In Breda woonde een agentje, Een agentje van .„Police". Hij liep gauw met 'n prentje Op zijn rug't was naar en vies, 't Was 'n spotschrift met 'n bepaling, 'Waar de agent voor waken moet. En die hij nam in de maling Maar 't bekwam hem lang niet goed. 't Overmoedige agentje Werd beleefd eerst opgebeld, En wérd met 'n complimentje Aanstonds buiten dienst gesteld, Duizend solidaire vrinden Stormden daarop naar Breda, Dat nu eens zon ondervinden, St. Hermandad's ongena, Maar bij 't felle protestaeren Door het groote diendarsgild, Gingen ze ook' hun keel eens smejren, Werd er ook een glas getild, Enkelen van de doelbewusten, Palstaanders voor orde en reoht, Maar die graag 'u slokje lusten. Kwamen in den „nor" terecht. En toen galmde t door den lande Weg met eiken marechaussee! Voor die gruwelijke schande; Alle dienders schreeuwden mee- Blijf de mareohaussèe's uit 4e oogen, Want die kennen geen g'ena". En wie graag eens wil b-etoogen, Ga vooral niet na,ar Breda. Pierre van Rotterdam. Het wétsvOorstel-Bomans. Ook de Eerste Kamer heeft thans met 2f tegen 8 stemmen het w-erts voorste'l- Bomans-Deokers aangenomen. Beteekent dit nu, dat de tien-duizend voorloopig vjrijgestelde dienstplichtigen der lichting 1921 mogen thuis blijven? Is de beslissing nu onherroepelijk ge vallen Neen, zegt de (anti-rev.) „Rotter dammer" het eigenaardige van alt voorstel is, dat liet geen verschil maakt of het werd aangenomen of verworpen. De vraag of de tienduizend man a.l dan niet moeten opkomen zal tenslotte van het inzicht der Regeering afhangen. Acht zij straks, in verband met hare plannen ten aanzien v,an de regeling- v,an den dienstplicht, opkomst noodzakelijk, dan blijft bekrachtiging van het voorstel- Bo mans toch achterwege. Acht de Regee- ring in verband met bare plannen het opkomen der tien duizend man niet n o- d;g, dan zal vanzelf de opkomst' niet plaats vinden. Staatsrechtelijk is dit juist. Het wets,- voorstel-Bomans is een initiatief-voorstel evenals bijvoorbeeld, het voorstel van mr. Rutgers betreffende, de Plaatselijke Keuze. Wordt een ini.tiatiéf-voorstel door de'Sta- ten-Genera.al aangenomen, dan is de Re- geering nog niet verplicht, ook voor de uitvoering te zorgen. Gesteld, dat het Parlement een initiatief-voorstel a,in neemt, waarvan de uitvoering of in strijd zou zijn met de beginselen van het Kabi net of uitgaven zou vergen, waarvoor de Minister van Financiën geen mid delen kan vinden, of, naar de opvatting der Regeering, op ©enigerlei wijze een groot nationaal belang zou in gevaar brengen, dan zal de Regeering, zooals van zelf spreekt, de uitspraak der Staten- Generaal na,ast zich neerleggen. In zeer ernstige gevallen, wanneer de meerderheid in beide Kamers op .nver- V ij 1de uitvoering van het aangenomen voorstel aandringt, ontsta,at er een con flict tusschen parlement en regeering, dat tot aftreden van het Kabinet oi k»t Kamerontbinding kan leiden, ten einfle aan het volk' de uitspraak te laten. Maar met zulk' een ernstige, za,ak heb ben wij hier niet te doen. Niemand zal durven beweren dat de uitvoering van het voorstel-Bomans in strijd zou zijn met de Christelijke beginselen van dit Kabinet. Het tehuis laten van tien-dui- end dienstplichtigen heeft geen uitgaven, maar bezuiniging voor gevolg. En onze nationale verdediging-k'omt hierdoor geens zins in het gedrang, omdat volgens de toldusver niet weersproken verklaring van den afgetreden Minister van Oorlog, er uit den mobilisatie-tijd genoog uitstekend geoefende soldaten zijn overgebleven om alle gebeurtelijkhcden tot en met 1928 het hoofd te bieden. De conclusie van de „Rotterdammer", dat de indiening van bet v;o,orst*el ha,d kunnen achterwege 'blijven, omdat het der Regeering vrij staat al of' niet tot de uitvoering ovler te gaan, is dan ook dubbel onjuist. Immers, dat de opkomst der tien dui zend man, als de Regeering haar niet noodig acht, „vanzelf" niet zou plaats vinden, is een dwaling v,an het anti-revo lutionaire blad, In dit geval m,oet die bestaande wet tot tijdelijke a.fwijking der militie',-wet op dit punt in ieder geval Worden gewijzigd. Bovendien is de uit spraak van de Staten-Generaal voor de Regc-ering een niet t« Versmaden aanwij zing, wat de- meerderheid der volk'svor- tegenwoordiging over het geval der tien duizend voorloopig vrijgestelden denkt. Daar deze uitspraak ongetwijfeld ook de openbare meening op dit punt juist weer geeft, mag men veilig aannemen, dat de Regeering de gelegenheid, die haar op initiatief van den heer Bomans door de Staten-Generaal wordt geboden, om een wettekst met het algemeen verlangen in overeenstemming te brengen, gaarne zal aangrijpen. Overegens is het voor onze constitu tioneel practijk, die, doortrokken van een democratischen geest, over 't algemeen ook democratisch functioneert, niet ga wenscht dat de Regeering zonder dwin gende noodzaakteen door de, St.a,aten-Genei- vaal aangenomen initiatief-Wetsvoorstel zou verhinderen het Staatsblad te, be reiken. De dwingende noodzaak' is in dit geval o.i. niet aanwezig. („De Tijd".) Faillissementen In Nederland. Over de afgeloopen week', eindigende I'S Juli zijn in Nederland uitgesproken 38 faillissementen tegen 26 faillissemen ten in dezelfde week van het vorige jaar. 'Van 1 Januari tot en met 29 Juli 1921 1135 faillissementen tegenover 765 over kotzelfde, tijdperk' van het vprige jaar. Een contingent van 19500 man? Naar het „Utr. Dagblad" verneemt is do Kabinetscrisis opgelost op de voor waarde, dat liet jiaarlijksch contingent zal worden gebracht op 19500 man, een voorwaarde die, zoowel door den nieuwen Minister van Oorlog als door de betrok ken Kamerfracties, na, deliberatie, is aan vaard. Het Zondagochtend-concert van ge wijde muziek gp het abdijplein was Zon dagmorgen j.l. enorm druk bezocht, zelfs van Vlissingen was men gekomen om v;an deze uitvoering van het Middelburgs che muziekkorps te genieten, dat zeer mooie nummers ten gehoore bracht. Iloez'eer wij met dit alles sympalhie-- seeren en van harte hopen, dat het 't bestuur, dat die concerten organiseert, door milden fïnancieelon steun worde mogelijk' gemaakt, hiermede 'door te gaan, hopen wij toch, dat de luisteraars niet om hun morgengang naai die uit voering den kerkgang- op den dag den Heeren zullen verw,aarlo.ozen. i tu rners, zoo beschouwd, is die uitvoering maar een waardeloos surrogaat van den kerkdienst. Zaterdag spoedde zich zekere, vrouw De Busch met haar 5 kinderen naar do Provinciale boot. Een meisje van 12 ,ajai die een flesöh droeg, k'wam te vallen en bezeerde zich ©rustig aan den pols. Een daar tef plaatse aanwezig politie-agent legde het eerste verband, waarop men naar dr. Reiling stapte, die het kind var- der behandelde. Toen men het huis van den arts verliet, was de boot evenwel ver trokken en kwam er niets van het reisje «aar Zierikzee. In den tuin van de „Griffioen" iw.erd Zaterdag j.l. van Protestantsch-christc- hjke zijde een Landdag gehouden met als onderwerp „de geastelijké belangen der militairen." Voorzitter was mr. A. A. De Veer, sprekers waren mr. Bijleveld, oud-minister van marine, jhr. W. Ruëll, kapitein v. d. generalen staf en ds. H. Jansen, leger-predikant in algemee'nen dienst. Gewezen werd op de gevaren, dia door he+ toenemend ongeloof en zeden bederf den soldaat bedreigen. Zaterdagmiddag geraakte aan den Molenberg- van een jaar of 4 al spelende te water. Door een drietal toegeschoten mannen, van wie één zich gekleed te Sater begaf, werd de kleine op het droo-ge, gebracht. Voor de ouders van de kin deren in die buurt zeker weer een rede te meer, hun kleinen voor spelen aan water kant en op de balken te wa,arsobu,w'en. Di naam der redders zijn ,Wi. Groene- wegen, die gekleed te water sprong-, van de Pas en Adam Het Holiandsch Tooneel, heeft reeds Zaterdag zijn reeks kermisuitvoeringen iu Jen schouwburg aangevangen en speel de Zaterdag en Zondag „Reclame'', een aardig' Amerikaansch blijspel, .zonder iets storends, het werd in allo opzichten vlot gespeeld en het spel wekte voor de vol gende avonden groote verwachtingen. Het derde Zondagavondconcert was gisteren avond druk bezocht, de aan wezigen konden genieten van een afwis selend programma, waarvan de Verheek Schelme, een concert—Gootte voor, 2 pic colo's moest worden herhaald. Een klein incident, namelijk het uit gaan van het licht in de muziektent, wat echter spoedig woei- .in orde, was gebracht, kon de vroolijke stemming niet schaden. Zooals wijt in ons vorig nu(unnar meid- kwamen Vrijdag j.l. in de raads-gergsds- ring te Vlissingen het voorstel ter tafel om het ttur van winkelsluiting ww-ï van 9 op 10 nur te brengen. He commissie van financiën voelde er moei- voor te bepalen 10 uur voor de 4 zomermaanden, zoonis burg. en weth. aanvankelijk voorstelden. Die Voorzatter zet uiteen, dat burg. en w,eith. van standpunt veranderde, toen 186 winkeliers en 229 particulieren adres seerden om op, Zaterdag steeds 10 uur te bepalen. Die heer Lindeijer heeft bij heL ont vangen van dit voor-stel gedacht aan Sou burg, daar heeft de raad eerst op een verzoek van een aantal ingezetenen de kermis afgeschaft en in de volgende ver gadering' op verzoek van andere weer ingevoerd. D,at kan er nu misschien m een dorp nog! mede door maar toch zeker niet te Vlissingen. Spr. gaat de geschiede nis van de winkelsluiting te Vlissingen na en zegt dat de kwestie van do Zater dagavondsluiting nu reeds weder sedert September van het vorig jaar aan de orde is en nu; gedurende een maand de 9 ,u/ur sluiting in werking is, komt men weer met een ander voorstel. Het aanlal handteekeningen beteekenen niets, men kan er makkelijk 1000 krijgen voor 9 uur sluiting. Gedurende de kenniswerk Was men vrij o|m te sluiten wanneer men wilde, spr. heeft iedeïon avond op gelet en vele sloten toch reeds voor 9 nur. Evenals met de -winkelsluiting in het algemeen worden later de tegenstanders van 'zelf voorstanders. Men moe! rekening hoorden met de belangen van het perso neel. Bovendien staat do rijksregeling voor de deur. Het gaat niet aan steeds, op een pias genomen besluit terug te kouien. In ieder geval wil apr niet ver der gaan dan de commissie van financiën. De lieer Hillinga meent, dat men juist mei het oog ,oipi de Rijksregeling best tot 10 uur kan openlaten. Die heer Laernoesi wijst 0r opi, dat ook in andere badplaatsen de winkels des avondte te 10 uur slhiten Dié heeren Tichelman en van Niftrik verdedigen ook 10 uur sluiting', laatstge noemde in ieder geval vooir de 4 zomer maanden. De lieer Hensel wijst er op dat slechts 17' van de 170 georganiseerde winkeliers zich destijds voior 9 nur sluiting verklaar den. -, l±: I in. 1 De heer Staverman doet oen beroep op het eergevoel van den raad, wat moeten de kiezers toch wel denken als men nu weer draait. De winkeliers die nu ajres- se-eren zijn niet eens georganiseerd en loopen klap op- de organisatie. Do heer van Oorschot te het eens met de heeren Lindeijer en S1averm4.11, vele winkeliers blijen alleen ter wills an de concurrentie open. Die heer van de Putte zegt, dat de ge meente grootendoel's kleine winkeliers telt die een harden strijd om het bestaan heb ben men moet hun vrijheid niet aan ban den leggen. De lieer Sarei zegt, dat men geen zeker heid heeft dat de bedienden om 9 uur vrij zullen zijn en men kan daartoe ook niet dwingen. Nadat nog eenigen tijd ia g'ediscuseeid! over de vTaag we tik voorstel liet ver strekkendst is wordt ilat van burg;, en weth. heel' t jaar 10 u. aangenomen met 11 tegen 6 stemimen. Voor mevr. Engeiing, en de heeren Tourmooy, Hensel, Huson, Tichelman, Vermaas, Hillinga Auer, van Nlftrik, Laernoes en van de P.utte; tegen do heeren Sorel, van Oorschot, Post, Staverman, Lindeijer en van Hal. W erkveir-hatf'mg'. Aangenomen werd na eenige discussie, aan den Vil Bestuurdorsbond le ant woorden, dat 'zooveel' mogelijk zal getracht worden werklooze arbeiders b(j het uit voeren \an groote werken te werk te doen stellen. Reorganisatie Lager Onderwijs Aan de orde kwam ook zooals wij zei den bet voorstel van Buig en weih. om m plaats van 10, zpoalp aanvankelijk werd uoouig geacht, 9 scholen voor /«vroon L O, te hebben. De voorzitter wijst er op dat zich 120 leerlingen minder aanmelden Jan ver wacht was, daar men nu de gevolgen igftait ondervinden van den oorlog, den griep maar ook door dat dei neutrale schout 170 leerlingen tot zich trok. Het onderwijzend personeel moest worden ingekrompen met 1'2 en daarvoor wezen buig. en weth. 6 zieken en 6 ouderen aan De heer van Hhl .verdedigt hrêt oorspron kelijk plan van de commissi s ad hoe oim 10 scholen te stichten, de tocioopi zal weer grooter worden. Spr. keurt het af dat -geen adviek van de commissies ad hoe wan L. O. is ingewonnen. De plaatsing van de gecombineerde ze vende klasse scholen in cchooi C in plaats van schooi E kan zijn goedkeuring niet wegdragen, daar nu de gelegenheid om een 8ste klas-se te openen zal ontbreken. De voorzitter acht 9 -schioien voldaan- de, scliool C kan even good worden uitge breid. Bij de verdere discussie wijst de lieer Laernoes nog o-p de circulaire van den minister, waarin deze op zuinigheid aan dringt. H,et voorstetvan Hal om toch. '10 scho len te stichten wordt verworpen met 14 tegen 4 stemmen, die der heeren van Hat, Lindeijer, Post en van Oorschot. Het voorstel van burg. en weth. wo'rjt aan genomen, evenals da,t tot nadere aandui ding -der scholen en overplaatsing der iioofden. Het voorstel tot overplaa.tsmg van het personeel en op- wachtgeld stelling van unkele, geeft den heer van Hal aanleiding a>- op te wijzen, dat er wegens ziekte op wachtgeld worden gesteld, terwijl andere veel meer absent zijn. D-it zal door burg. en metb. nader onder de oogen worden gezien. Het voorstel' aangenomen. Studiefond», Inzake bet voorstel tot va-stsfelling van «ene verordening op- het Vlhsing'sch- Stu diefonds namen burg. en weth. een amsn dement van de commissie van onderwijs en enkele raadsleden te doen bestaan, maa.r bovendien uit enkele personen uit de onderwijswereld en particulieren. De heer Staverman wees er op-, da.t het z'eer gewenscht is dal ook deskundigen op dat liet zeer gewenscht is dat ook deskun digen op- onderwijs gebied en tok kapitaal krachtige particulieren behuigst-dlen in deze aangelegenheid, daar liet fonds- van f 100 uit de- gemeentekas niet groot genotg zal kunnen worden. Het voorstel' werd z-.h s. aangenomen. De heer Lindeijer zeide dat hij over het voorstel tot verieenen *|an een crëdiet voor de landbouwfeesten, eigenlijk voo-r ontvangst der Koningin geen principieel debat wil beginnen. Trouwens hel verbre den van den weg bij het terrein d oor het verwijderen -der boschjes, het maken van twee dammen en de afrastering van liet terrein komen ook reeds voor rekening der gemeente. De heer van de Putte zegt, dat dit werk nie-l zoo duur is- De heer Lindeijer vraagt burg. en w'eth. dan in ieder geval een bedrag- voor een crediet te noemen. De heer van Niftrik zegt dat hot verbre den van den weg toch reeds lang noodig was en dat de tentoonstelling daartoe nu een goede aanleiding' was. Toegestaan wordt een crediet van f 2000 mocht dit te weinig blijken dan zal in de volgende vergadering nog eens werden ge- vraajgd, burg', en weth. zlullen. echter groote- zuinigheid betrachten. Rondvraag.. Naa-r aanleiding van schriftelijke ivra,- gen van den heer van Oorschot deelt da voorzitter mede, dat nu, de rijksambtena ren den Hi. O1, innen, de zeeofficieren zeker zullen moeten betalen. Verder dat de heer P. G. Laernoes secr. van den Vrij-w. Landstorm geen lezing heeft gehouden v-oon- -de teerlingen der hoogste klasse van de Avondschool voor handwerklieden, maar alleen inlichtingen is komen geven over de vrijwillige wapen handel1, wat het dienstverband verkort en dus in het belang der teerlingen was. De heer van .Oorschot meent, dat dit dan toch niet op de school' thu-is behoort, dan kan hg er wel komen, om aan te too- nen dat het in het belang- der jongens is geen dienst te nemen. Do heer Lindeijer acht het ook verk-efct, trouwens er is reeds eerder besloten zulke zaken van -school te weren. De beer Staverman wist als secretaris van de commissie van toezicht op- bet M. 0. niets van dit geval maar keurt het ook niet goed. De: voorzitter zegt toe dat er voor her haling gewaakt zal Wijorden. Naa.r aanleiding van een vraag van den heer Sorel over het afnemen van een stuk van het strand voor zonnebaden deeh de voorzitter mede dal dit maar een zeer klein deel is. Aan den heer van Hal wordt nog ge antwoord, dat men inzake de eieotricii- teitsprijzen moet afwachten'de has'/ssing ove-r eenc aa-nvTage van de directie der tram maatschappij om abritage Do heer Hensel verneemt dat de gas- rekeningeu niet duurder wofnden dootriat bet gas slechter is, doch doordat man meer gebruikt oa. om te koen. De heer Merckens legt nog' eens vast dat alle de plannen tot vaststellen van nieuwe rooilijnen worden aangenomen, 200 huizen te Vlissingen daarbuiten val len en dan in het zelfde geval verksemi alk het pothuis van den heer Sa lomé. Mocht er met die 'huizen iets -ebeuren, dan wordt een deel van den grond, waar ze op staan, iu eens gemeentegrond Hierna wordt de vergadering te ruim half vijf gesloten. Kwadc-iulannne. Een talrijk gehoor van vrouwen en mannen met het bestuur van de R.-K. ICiesvereeniging en haar eere voorzitter, den Z.Eerw. heer pastoor, wachtte Zondagnamiddag in het Verceni- gingsgebouw op- mevrouw »Vie«t,iga uit Goes, die een lezing zou komen houden. Men wachtte en wachtte, doch niemand verscheen. Toch was dit niet de schub.' van mevr. Vienings. Immers ook zij wachtte op haar beurt te.Goes. Wat was het geval De kiesvereeniging te Kwa- dendamme had mevr. Vienings een auto ter beschikking gesteld, die om 2 uur te Goes zou voorkomen. Doch op de heen- ïeis had dit voertuig een „bandenpech", waardoor zoo'n groot oponthoud wei'dver oerzaakt, dat het vehikel eerst om 4 Uur to Goes was. „Pull speed" werd teen naai Kwadendamme gereden, waar de meesten nog met engelachtig geduid za ten te wachten, ofschoon men op het punt stond, uiteen te gaan. De ZeerEerw. heer pastoor ïeiddo daar op met eenige vriendelijke woorden de spreekster bij de vergadering in als een vei dienstelijke voorlichtster voor oa/.e vrouwen, die reeds menigmaal in het openbaar optrad-. Daarop nam zij 't woord. Eenvoudig en gemoedelijk, bevattelijk en duidelijk, in welgekozen volzinnen en beeldenhier en daar met passende, scherts gekruid, ontvouwde mevrouw Viening voor haar zeer aandachtig gehoor haar stofbet belang, dat de Roomsche vrouw bij het kiesrecht heeft en waacom zij rechts moet stemmen. Zij spoorde de vrou wen tot, actie aan, haar wijzende op de tegenpartijen, bijzonder de socialistische, die alles doen om de^kiezeressen naar hun kamp te lokken, en wees op de groote belangen die voor christelijk Ne derland in het algemeen en voor Katho liek Nederland in het bijzonder op het spel staan, wanneer niet allen, mannen en vrouwen, op alle plaatsen van 'net land hun best doen om de christelijke vegeerïog te handhaven en de Tweede Kanier een sterke rechtsche meerderheid te bezorgen. Hoe in deze ook door do meest eenvoudige onder onze vrouwen gmd Roomsch politiek werk kan worden verricht, toonde spreekster aan met het vcoibeeld van 'Jeanne D'Aro. Men kon zien, dat de woorden dei- spreekster niet over de hoofden heen gingen, maai- indruk maakten. Een luid on dankbaar applaus beloonde baar dan ook voor haar moeite. De voorzitter, de heer Jos. Fransen, bedankte mevr. Vienings voor haar mooie rede. die zoozeer bad ingeslagen, on sïóot d\ vergadering met den christelijken groet. Ondanks het lange wachten vau weers zijden was de vergadering nog goed ge slaagd. Kapelle. De leerlingen der hoogste klas sen der O. L. School' maakten 1 rijdag met hun onderwij zers(essen) een reis naar Rotterdam. Verschillende be-zienswairdig- heden werden bezichtigd, vooral de die rentuin viel in den smaak. Ook werd een boottocht gemaakt op de Maas. Niet tegenstaande het stormweer haddon ze toch 'veel genoten en kwamen ze a'-vs avonds met -den trein van circa 9 uur w-eei aan. Het muziekgezelschap „Ons Genoegen" stond op het perron opgesteld en speelde bij het binnenrijden van den trein een vroolijken marseh. In optooht trok men toen, met de muziek' voorop en omstuwd door ouders, broers en zusters eu belangstellenden, naar het dorp, waar na, nadat dhr. Abrahamse, hoofd der school, zijn dank betuigd had aan de fanfare voor de bewezen attentie en asn allen die hun medewerking hadden ver leend-, men naar huis trok. De hevige storm van Vrijdag1 heeft aan de fruitboomgaarden veel schade be rokkend; honderden H.L. appelen en lie ren zijn afgewaaid'. Ook het te velde staande graan, vooral de tarwe, heeft het moeten ontgelden, daar er veel korrels zijn uitgewaaid'; sommige perceelen zijn bezaaid met graan. Sluis. Donderdag 27 Juli reed voor de eerste maal sinds 1913 een extra tram van Heijst naar Breskens, vervoerende 390 personen, meest allen Engelsehen, die in de badplaatsen Heijst en Knohke ver toeven. Bovendien kwamen dien dag een menigte auto's uit die badplaatsen te Breskens aan. Doel dier vreemdelingen was een bezoek te brengen aan Middel burg en Domburg. Het oude stadje Sluis zag er dien dag weer vroolijk uithet was den heelen dag door oen komen en veistrekk'en. Voor het hotel Janssen-Beij-

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1921 | | pagina 2