DINSDAG 26 JULI 1921 NIEUWE ZEEUWSCHE COURANT DE BALKAN AMERIKA. Korte Berichten. ~NNENCANP. Sociale Berichten. UIT ZEELAND. VLISSiNGEN GOES ONDERWIJS, ite verbranden en ziekenverplegers dood den een gewo-nden facist, door zijn hoofd Itegen een muur te verpletteren. Toen de 'trein tenslotte vertrok, wo'-d er hevig' op geschoten. Bij aankomst van den trein te Pisa bleken de beide laatste Wagens met 200 kogels doorboord te zijn. Een tiental f'acisten was gedood. mt viel vo,cr in den vporavond van den wapenstil stand, die heden door bemiddeling van do regeering tusschen facisten -en socialisten kou worden geslpten. De besprekingen duurden tot in den nacht voort, doch toen de faoisten het gebeurde vernamen, besloten zij alle besprekingen met de re- geering af te breken. Men verwacht ech ter, dat de onderhandelingen met de soci alisten zullen worden hervat. Er heersckt g-roote opwinding te Rome, Waar de fa.cisten gisteravond laai door de stad trokken en de schouwburgen en bioscopen ten teeken van rouw over hun gevallen geestverwanten lieten sluiten. Geen staking in de on misbare bedrijven. ROME, 23 Juli. De algemeene arbei dersorganisatie heeft bepaald, dat in ge val van een algemeene staking, het per soneel van gasfabrieken, waterleidingen, bakkerijen enz. moet blijven werken. Dc Griekscli-Tnrksehc oorlog. ANGORA, 24 Juli. (Belga). Een ver bitterd gevecht hij Onkinkaek is in liet voordeel der Turken geëindigd. De Grie ken lieten een groeten voorraad munitie, 8 kanonnen en een aaptal machinege weren achter. Tevens werden talrijke ge vangenen gemaakt. ANGORA, 23 Juli. (Belga). (Officieel.) De stad Jenisjehir is door onze troepen bezet. Na een plaatselijke schermutseg ling werd Aïroen-Karahissajr weer ge nomen. De hulp aan Rusland. WASHINGTON, 24 Juli. (R.O.) Hoo ver, de voorzitter der reliefcommis- sie heeft op het verzoek van Maxim Gorki om Rusland te helpen geant woord. Hoover deelt mede dat als een absolute voorwaarde, voor hulp wordt verleend, geldt, dat de Amerikanen, die nog in Rusland worden vastge houden, moeten vrijlaten worden. Tengevolge v(an een ontploffing in een vliegtuigenloods te Pola zijn -)0 personen licht gewond. Nederland en de Stille Zuidzee- eonferentie. Eastern Service seint uit Tokio: Vele bladen zetten uiteen, dat zulk een groote koloniale mogendheid als Nederland niet ter zijde gesteld kan worden, als er vraagstukken, die de Stille Zuidzee betreffen, besproken moeten worden. De Yorodzu zegt dat Nederland de mogendheid is, die Japan het best kent en die Japan's beste vriend ge noemd moet worden. In de Chuo zet kapitein Matsuoka, van de Japansch-Nederlundsclie Ver eenig) ng, uiteen, dat Amerika een fout heefc begaan door China welen Nederland niet ter conferentie uit te noodigen, zoodat de houding van dit laatste land geheel natuurlijk genoemd moet worden, daar het unfair is Zuid zee-vraagstukken te bespreken zonder dat Nederland daarbij tegenwoordig is. De Ambtenaars-Salarissen. In dezen tijd is men aan de depar tementen bezig met het opmaken van de ontwerp-begrooting voor het volgend jaar. Naar de „Tel." vernam, heeft de ministerraad in een, de vorige week gehouden vergadering, besloten op dit ontwerp alle extra tractementsverhoogingen, die voor ambtenaren beraamd waren, te schrap pen. Gehandhaafd blijven de rangs- verhoogingen, ook de extra rangs- verhoogingen met dc daaruit auto matisch voortvloeiende tractements verhoogingen. Minister König. Minister König is weder hersteld. Medische Missie China. De missionarissen van het Onb. Hurt van Maria,,Scheut, zullen er weldra 1,-e overgaan het reeds gevormde plan uit l" vceren, om in hun missie van Ml bic-n- Mongolië een medisch instituut op te rich ten, waaraan nog dit jaar zal worden ver bonden een ziekenhuis en een bacteriolo gisch en serotherapisch laboratorium, ter- Wijl daarbij het volgend jaar een complete medische school voor Ghineesche stilden: ten zal worden geopend. Op, 9 lAug. a.s. zal het eerste pers- icel van het instituut te Marseille scheep gaan, ni. doctor Nachtergael met zijn eohtge- noote en kinderen en mevr. de wed. Le gros, gediplomeerde ziekenverpleegster lc klas. Doctor Nachtergael is van de uni versiteit te Leuven, heeft 15 jaren van me dische praktijk achter den rug en verlaat voor dit medisch apostolaat een schitte rende betrekking van inspecteur der labo ratoria van den Belgisehen Staat. Bij zijn aankomst zal hij een uitstekend medewerker vinden in den jeugdigen Christen Chineeschen doctor Tchaag, oud leerling uit Midden-Mongolië, dis juist zijn medische studiën heeft voltooid aan de hoogeschool der Paters Jezuïeten to Shang-hai. Binnen cenige maanden zullen nog ccn Belgische geneesheer en een chi rurg de werkzaamheden gaan deelon. Het instituut 2al gevestigd worden to Kwei-hoa-tshieng of Blauwe Stad. HENRY RAYMAKERS, Miss. Missiehuis Sparrendaal, V ught, 22 .Juli '21 Herziening Arbeidswet. Lezenswaardige opmerkingen over het voor-ontwerp tot herziening van de Ar beidswet gepft het Vaderland", dit sinds tenige jaren in de vrijzinnige pers een geheel afzonderlijke plaats inneemt, en evenzoo het christelijk sociaal week blad „Patrimonium". Eerstgenoemd blad herinnert er aan, dat do Ongevallenwet, eens zoo iel be streden, en zelfs in haar oorspronkelijkën vorm door de Eerste Kamer verworpen, herhaaldelijk op de leest is geweest, en zoo verbeterd, dat thans niemand h'a-rr meer aanvecht. En het stelt daarna vast, dat Minister A'alberso met dit voor-ontwerp niet terug krabbelt, maar daarmee een s'iap zet in de richting, die hij steeds uit gewild heeft, en zijn wet slechts sterker zal maken, als hij han' beter aan de practijk doet aanpassen. „Hoofdzaak is voor ons", schrijft het „Vsd.", „dat de Minister zoo ten on rechte voor doctrinair gescholden, door dit voorontwerp, dat zijn toegankelijk heid bewijst voor gebleken fouten in zijn ontwerp, of voor leemten als men liever wil. toont de juiste opvatting ie hebben van de beteekenis van een sociale wet". In gelijken geest ongeveer laat „Pa.tri- menium'1 zich uit, dat, evenals wi; de den, er op wijst, hoezeer doctrinaire hals starrigheid hier vooral Uit den booze zou zijn% Het blad geeft gaarne toe, dat de prac tijk enkele wijzigingen noodzakelijk maak te, en wil niet vergeten, dat do zeer in grijpende wet vrijwel zonder een over gangstijd werd ingevoerd, wat tot moei lijkheden aanleiding' gaf. Tegen enkele wijzigingen heeft 'het voci alsnog overwegende bezwaren, „maar wij willen daarover niet spreken", gaat het voort, „vóór het overleg' met onze practici heeft plaats gehad". Ook „Patrimonium" waarschuwt tegen groote woorden en dringt aan op het 'le veren van zakelijke beschouwingen cn opbouwende critiek. Volkomen juist. Do zaak is van te groot belang, om tot een onderwerp van debat-kunstjes, „Recht- haberei", agitatie en partij-propaganda ie worden neergehaald. Pater Van den Eisen. Hei „Huisgezin" schrijft Pater Van den Eisen heeft thans zijn nmbt als adviseur van den Noordbrabant- sehen Christelijken Boerenbond neergelegd. Hetgeen men wist dat in een zeer nabije toekomst komen moest, is thans een feit geworden. De Boerenbond en zijn boeren zullen niet nalaten, den schepper dezer grootsehe organisatie op den feestdag in Augustus ti. huldigen. Maar wij voelen er behoefte a-in, reeds nu gn niet alleen uit naam van één stand den man te eeren, van wien mag getuigen, dot hij de boeren heeft vrijgemaakt. Dït is zijn levenswerk geweest, en in dit werk is hij schitterend, geslaagd. Nagenoeg een kwart eeuw is pator Van den Eisen de adviseur geweest van den Boerenbond. In werkelijkheid was hij veei meer. Hij heeft den Boerenbond gemaakt, er voor gewerkt, gestreden cn geleden, zoo- als wel nooit een andere leider voor ten andere organisaties heeft gedaan. Vóór pater Van den Eisen uit de abdij van Heeswijk naar buiten trad, waren de boeren geminacht, wenden zij gekneveld, waren zij rechteloos. Hij heeft hen opgeheven, het pleit voor lien opgenomen, hen hun waarde eu be teekenis doen inzien. Hij heeft allerlei instellingen voor hen in het leven geroepen, waardoor hun stoffelijk Welzijn werd behartigd en be vorderd. Hij heeft hen ook goede katholieken doen blijven, een steun voor Kerk en maat schappij'en voor de gevestigde orde. Indien de revolutie-leer op het Noord Brabantsche platteland geen wortel heeft kunnen schieten is dit mede aan pater Van den Eisen te. danken. Wat dc boeren in maatschappelijk en zedelijk opzicht zijn geworden, zijn ze aan pater Van den Eisen verschuldigd. Hem zijn ze ook verschuldigd, dat in zij i schooi mannen zijn gevormd, van zijn geest bezield, van zijn inzichten vervuld, van zijn onbaatzuchtigheid doordrongen, die, nu gezondheidsredenen pater Van den Eisen tot heengaan nopen, zijn plaats 'h'ij was immers véél ineer dan geestelijk adviseur kunnen innemen en den Boe renbond een leiding waarborgen als hij in het verleden heeft gehad en waaronder hij groot is geworden. De Noordbrabantsche boeren zullen pa ter an den Eisen nooit vergeten. Hi; heeft aan hen een standbeeld ver diend, maar het mooiste standbeeld dat zij hem kunnen oprichten, is het onver flauwd bewaren in hun hart en het toe- pisten in heel hun leven van de lessen die hij hun heeft gegeven. Zóó zullen zij pater Van den Eisen liet beste en ook alleen waardig kunnen eoreu. Do lieer J. de Vlieger, commies tel' gemeentesecretarie glider was uit 37 solli citanten geplaatst op een uit 2 personen beslaande aanbeveling' voor geinxntc- seeretaris dor drie gemeenten Lopa.-Wil lige Langerak en Jaarsveld. In do verga dering van den raad van Jaarsveld staak ten de stemmen en werd bij loti.ng den togencandidaat benoemd, in die te Lopik werd de heer d© Vlieger direct benoemd, terwijl Willige Langerak' de benoeming aanhield. Toen werd een gecombkieerde raadsvergadering der drie gemeenten ge houden, waar hij' die de «neste stemmen kreeg, gekozen z'oul zijn. De heer de Vlie ger kreeg toen 8 van de 18 stemmen, ter- wjjl de overige 10 over drie anderen war ren verdeeld, De heer de Vlieger zou dus toen gekozen zijn tot secretaris van de 3 gemeenten, doch Willige Langerak trok zicli later terug en bedankte de heer de Vlieger voor de andere plaatsen. Over een en ander had heel wat ge scharrel1 plaats gehad en thans heeft een der wethouders van Lopik als gevolg daarvan zijn functie neergelegd Alhier heeft z,ich gevestigd Dr. Hoog kamer specialist m neus-, oor- en keel ziekten, welke in het St. Josephziekenhuis zijn spreeekuur houdt. Met een der mooie booten van de Rolterdamsche Tramweginaatschappij zal van hieruit een pleziertocht naar Ant werpen worden ondernomen op Zondag a.s. „Ons Genoegen" gaal mee om de stemming) er in te houden. 'Op 28 Aug, a.s. worden bier plm. 5000 vreemdelingen (Belgen) verwacht uit verschillende steden, welke naar onze stad zullen komen om getuige te zijn van de onthulling van het monument op debegraafplaats der geallieerde gesnern velden. De kermis is hier weer achter den rug. Zonder ernstige ordever storingen is zij verloopen. Met het weer heeft men het uitstekend ge troffen (wat gewoonlijk van onze ker mis niet kan worden gezegd). Miet alleen is ze in dit opzicht dus droog gebleven, ook was ze droog van ster ken drank, welke maatregel heilzaam schij'nt te werken, daar men slechts bij uitzondering wankelende beenen constateerde. Thans is bijna alles weer opgebroken en naar Middel burg vervoerd, waar men- zoo de portemanaie nog niet ledig mocht wezen- nogmaals kan genieten. Zaterdagmorgen had zekere II. J. de Graaff, reiziger te Middelburg, die aan de SingeKftraat een handje hielp met hel opladen van zijn kisten op een wagen het ongeluk in een gat in den bodem \an den ivagen te stappen, waardoor bij kwam - te vallen en zijn been brak. Dr. Snoek ver leende heelkundige hulp. (G.Ort.) Bij gunstig weer hoopt de harmonie „Euphcnia" a.s. Vrijdag 29 Juli dos avonds te 8 uur een volksconcert le geven in dr tent op de Groote Markt. Het programma is als volgt: 1. „Vreemid" Marsch, J. Horst; '2. Ouverture Fête Provinciale, Popy 3. „Es- pana"-Valse, Waldleufel; 4. Ouverture Pittcresque, Schweinsberg. 5. Salem Alei- kum, Tursche March, Haberln. 6. Ouver- tuie „La Creole", Baudonck. 7. Tout le long de la Tamise, Rosi. .8. Grande Fant. „Martha", J. Horst. 9. Lison-Lisetta, Bo. ei-Mcicp Wilhelniinndcrp. Maandag viel het 8- jarig meisje Luteijn uit een dakraam op vier meter hoogte. Zij kwam op haar hoofd terecht, werd bloedend verwond aan het voorhoofdsbeen en bekwam een lichte hersenschudding. Hel ongeval, dat doodelijk had kunnen zijn, is dus vrij gelukkig afgeloopen. Dr. v. d. Berg verleende geneeskundige hulp. t,G. Grt.). ierseke. Omtrent het ongeval op de Oosierschelde wordt ons nog het volgende gemeld Zondagavond waren drie jonge mannen uit Ierse.,e bezig in een visschersvaar- tuig mossels van een perceel in de Ors- teiscbeuio aan boord te nemen om die den volgenden morgen vroeg naar België te vervoeren. Het werk was juist afgeloopen en ten der drie was al naar beneden ge gaan om zic-b te verkleeden. Een ander, A. r. I.z. zou de dreg ophalen, doo.h zijn voet geraakte klem in het touw en hij viel over boord. De derde, A. C. v. d. E., sprong hem na, doch beiden verdronken, h'-o is niet bekend. De lijken werden spoe dig gevonden, pogingen om de levens geesten weer op te wekken bleven zonder gevolg. P. is 27 en v. d. E.. 2*J jaar. Beider. laten een weduwe en twee kin deren na. Verscheidene gezinnen zijn door dit ongeval in rouw, daar de ouders mec- rendcels nog leven. De deelneming is groot. Nïssc. De landbouwers A. en 1J. de Winter hadden hun graan laten snijden met de machine (zelfbinder). Dat zulks niet bij allen in goede aaide is gevallen blijkt uit het feit dit ei bij beide boeren heel wat schoven opengesne den zijn. De politie, hiermee in kennis gesteld, doet onderzoek. Kloetingc. Zaterdagmorgen vergaderde dc gemeenteraad. Afwezig Jlu. v. d. Voort Voorzitter de Burgemeester. De notul n ivorJen na een o; meriting, van oen heer Lenshoek goedgekeurd. Van Ged Sta ten is ingekomen de goedgekeurde be grooting voor 1921 eu de goedgekeurde rekening over 1919. Verder is door dat College beslist over enkele reclames. Een verzoek van do Kon. Ned. Auto. mob.iel Club is ingekomen om de maxi mumsnelheid in de kom der oemeente voor auto's etc. le wijzigen. 11. en W. stel len voor dit verzoek iu hun handen Ie stel len voor prae-advies. Dlir. Hooüstrato ziet peen bezwaar oin die maximumsnelheid van 15 op 20 Iv.M. te brengen. D'hr. .Straub wil de maximumsnelheid alleen doen gelden inde bebouwde kom. M.et 4 te-en 2 stemmen wordt besloten het verzoek in handen van B. en W. testellen. In de vacature C. v. Liere wordt tot ambtenaar van den Burgeriijuen Stand benoemd dlir. C. G. v. Liere' na loting met den heer Q. Trimpe, die berden 3 stemmen verkregen. Dlir. v. Liere bedank te echter, waarna na, vol© stemmingen werd benoemd dhr. Q. Trimpe, die de be noeming in overweging nam. In antwoord op een schrijven van den Inspector der Posterijen en Telegrafie stel len Bv en Wi. voor te berichten, dat do achter de gemeente-herberg gelegen grond (beschikbaar gesteld voor hulppost- on telegraafkantoor) te koop is a i 50 per vierk M. Het erfpaclftsrecht wordt in ver band daarmede op 6 pet. gescnat. Het voorstel van B en W. wordt met 5 tegen 1 stemmen aangenomen. Naar aanleiding van Jiet au de vorige vergadering aangehouden adres der bewo ners van de Wilhelminalaaa, veizoaxende beLere watervoorziening, merekn B. en W. opi dat de kosten van aanleg der waterleiding door bedoeld© bewoners wel kunnen worden gedragen. De geheel» aan leg zal f 770 kosten. Voor dit balr/g zal in elke woning een kraan zijn aangebracht terwijl de betaling op zeer gemakkelijke voorwaarden kan geschieden. B. en W. stellen voor, 40 M. brandslang (kostende f70) voor dez,e laan aan te schaffen. Na vrij uitvoerige discussies stelt dhr. v. Liere voor, dat B. en Wi. de Waterlei ding Mij. volgens artikel 4 opdragen, de buis met spoed aan te leggen, onder ga rantie van de bewoners voor bet noodige waterverbruik ,(10 p t. de aanbgkotsten). Dit voorstel wordt mei algemeene Mem men aangenomen. Het voorstel van B. en W tot aanschaffing der brandslang wordt eveneens met alg. stemmen aangenomen. Dhr Th. Dagevos verzocht aanslui ting der Gemeenteherberg aan de wa terleiding. B. en W. stollen voor daar toe te besluiten (kosten f150; en te vens een gevelkraa.u te doen aanbrengen voor ben, die bewyzen, niet le kunnen aansluiten. Het voorstel w. rdi aangenomen met pïg, stemmen. Daarna wordt de gemeenterokening over 1920 aangeboden met epn batig' saldo van f 192G.51. Mot het nazien dezer tekening worden belast de hoeren Straub, v. d. Voort en Hoiogstrate, terwijl die van liet Burger], Armbestuur met de be grooting vo-or 1.922 zal worden nagezien door de boeien Trimpe, Lenshoek en v. I ieuo Bij de rondvraag' informeert dt-r. Straub hoe hol komt. dat de Ohr. Bewaarschool in g er half jaar subsidie beeft ontvangen, waar Gedep. Staten toestemming hadden gegeven over 50 pet. dei' üegïootiugspos- ten te beschikken. Dezfe uitbetaling zal nu alsnog plaats hebben. 'Op een vraag van den heer Straub deelt -dlir. Trimpe nog ineJc, dat ieder landbouwer, die niet bij de waterleiding kanaansluiten, voldoende water kan krijgen, zoodat er slechts 3 landbou wers over blijven, die niet wijlen aanslui ten, waarvoor Spl'. bet niet noodig acht, een pompinstallatie op 'de rfoirpsvaat aan tc brengen. Dhr. Straub doet in dien geest toch een voorstelt, wat evenwel niet wordt ondersteund. Daarna sluiting;. Intercommunale arbeidsbemiddeling. Westkapelle. Zaterdagavond had alhier cene vergadering plaats in liet lokaal van de Ned. Herv. Gemeente, waar als spreker optrad de lieer B. Kruze, directeur du Districts-Arbcidsbeurs te Middelburcj die hel doe-1 en nut der intercommunale ar beidsbemiddeling uiteenzette. Ds. W. Reuïs leidde den spreker in, die duidelijk aantoonde welk nut de gemeente en de ge- mcentenaren hebben bij een goed ingericht correspondentschap- der arbeidsbeurs, mits de te benoemen correspondent tijd en tact heeft om de arbeidsbelangen van de groo te categorie werklieden aldaar te bohar tigen. Spr. deelde mede dal de benoeming yan een correspondent door den ra,ad moet geschieden, die ook het salaris vast- atel't maar 40 pet. der kosten kan deela- reeren bij het Ilijk. Met algemeene stemmen werd door de luh'yke aanwezigen, waaronder velen zich met een staanplaats moesten te -eden stellen besloten zich met een adreV tot edn raad le wenden, verzoekende de aanstelling, van een correspondent. Aan de heeren Westerbeke en Peen© werd op gedragen dit adres te teekonen en bij den raad iu ie- -dienen. Nog werd door spw. met een enkel woord gewezen op het nut van beroepskeuze, voor een bevolking, als te Westkapelle en word de a.anJa-lit nog maals gevestigd op bet nut, dat deze gemeente zou hebben aau een werkmans- tram. Aller hoop is gevestigd op- een spoedige gunstige beslissing van de auto riteiten. Verre. Betreffende de Maandagmorgen uitgebroken staking aan de Foklcer-vheg- tuigeufabriek alhier, vernemen wij nader idat do oorzaak ii het opdragen van avondwerk .aan een deel der Duitscho werklieden, die dan over dag met zouden behoeven te werken. De betrokkenen vroe gen dan meerdere betaling voor die avond uren, wat dooi den Duitschen bedrijfj- lWder word geweigerd. Toen de werklie den bleven weigeren des avonds te wer ken, werd ben ontslag aangezegd, waar op alle werklieden, zoo-wel de Nederland- sclie als de Dnitsche het werk neerleg den. Gedurende de moregnuren werd roede door tusschenkounst van den direc teur di r districtsarbeidsbeurs to Middel burg tusschen beide partijen ondorhan- dolfl, wal ten slotte leidde tot terugname van de zes ontslagen werklieden en toe zegging, dat niet met avondwerk zou wor den begonnen, alvorens de werklieden jndb gelegenheid waren geweest met hunne va-kveireenigingte overleggen. Des middags weird het werk hervat, terwijl des avonds, te Middelburg de metaalbeweikersorga- nisalies zouden vergaderen. Ternenzen. Zaterdag brandde bij het werk van de nieuwe kanaalhavem een houten gebouwtje, waarin de motor stond voor het drijv.en van de machine Voor ket- makc-n van beton, v,an den aannemer van Hees totaal af, terwijl de. motor oogen schijn] ijk zeer beschadigd was. De eige naar deed met levensgevaar het mogelijke om den motor mot water koel te houden. (M. Ct.) Sas van Gent. Op Zondag 31 ,Tuli a.s. zal alhier een R.-K. Propagnndadag wor den gehouden. De stoet zal wurden ge vormd om 1.30 uur namiddag, op het voetbalveld. Oostbui-g. De post die hier gewoonlijk- om. negen uur s avonds wórdt besteld, ontvingen we Zaterdagavond 24 Juli pas om tien uur. Reizigers, die met de Prov. boet VlissingenBr-esltens waren over gekomen, vertelden, dat de boot vertra ging ondervond vanwege do zware dei ning. Stoppeldijk. De heer P. de Rijk, hoofd der openbare school hij de Veerstraat, is benoemd tot hoofd der R.-K. School alhier. De houw der nieuwe R.-K. school vor-. dert zoodanig, dat zij op 1 Nov. a.s. zal worden geopend. Clinge. Voor liet overgangsexamen naar .«de 2e klasse der R. II. B. 8.te Ternen zen is o.m. geslaagd de jongeheer M. Egg-ermont. Bij het agentschap van de Centrale Volksspaarbank onzer R.-K. Werklieden- vvereeniging is vanaf den datum Ier op richting 1 Februari tot einde Juni in gelegd f 242.50. Biervliet. Hoe langer hoe meer is aan het klein grondbezit medezeggingsscha.p verleend in de \wgaderingen van Inger landen der polders zoodat in de meeste gevallen het bezit van «en hectare grondi eigendom stembevo-egheid gaf. Alhoewel liierip veel billijks was ge legen gaf deze regeling aan den onderen kant veel aanleiding tot misverstanden Waardoor hot h'.v. in den Helenapolder mogelijk werd dat twintig Ingelanden met slechts 50 H.A. grondbezit alles te zeggen hadden over zes collega's met 225 H.A. eigendom. Ingelanden van bovpngenoetndeji pol der komt de eer toe den eersten stoot te hebben gegeven aan een verandering in die verhouding door het invoeren van een meervoudig stemrecht. Ingeland P. Mangnus, eigenaar van plm. 42 H.A. in dem Helenapolder, had in de jaarlijk'sehe algemeene vergadering' van Ingelanden een verzoekschrift in gediend tot invoering van het meervoudig stemrecht. De billijkheid van zulk een verzoek ten vollen beamend machtigden Ingelanden hei bestuiu- met algemeene stemmen Hij heeren Ged.Staten het verzoek te steu nen. Met belangstelling zal thans door de polderbesturen en eigenaren van gronden in deze streek en daarbuiten, worden ver nemen dat heeren Ged. Staten van Zee land bij hun besluit van 15 Juli 1921 het stemrecht in den Helenapolder hob- ten geregeld als volgt: a. Voor een grondbezit van 1 tot be neden 5 H.A., één stem. b. Voor een grondbezit van 5 tot be- nedeD 20 H.A., twee stemmen. e. Voor een grondbezit van 20 tot be neden 30 H.A. drie stemmen. d. Voor een grondbezit van 30 tot beneden 40 H.A. vier stemmen. e. Voor een grondbezit" van 40 of meer II.A., vijf stemmen. Het is te verwachten dat in vele pol ders zulk een regeling zal worden ver langd. De Ministers van Arbeid en van Financiën hebben aan de gemeente Veére ten behoeve van een woning van W. Rouw, toegekend een hypo theek tot een maximum van f2000, met een bouwvoorscliot van ten hoogste f2000; aan de gemeente Schoie voor een woning van J. Mol hoek, resp. f3080 en f2770. De Minister van Arbeid heeft aan de volgende gemeenten bijdragen voor woningbouw toegekend: aan 's-Heer Arendskerke f 1280 voor een woning van J. Meliefste; aau St. Jansteen f 1080 voor J. F. Verlinden en f1080 aan P. Vlassenrood; aan Wissenkerke f 1800 voor J, C. Kra mer; aan IJzendijke f1050 voor J. E. de Rijck; aan Westkapelle f1770 voor J. Dekker en f1175 voor wed. P. Lievense-Joosse. W aterschapsbestuur. Bij Kon. besluit van 19 dezer is aan A. van der Weyde, te Ellemeet, op zijn verzoek, eervol ontslag ver leend als heemraad van liet water schap Schouwen, provincie Zeeland. De reorganisatie van het openbaar lager onderwijs tc Vlissingen. Daar dei reorganisatie van liet L O. te Vlissingen 9 openbaie scholen voor gewoon lager onderwijs en i centrale school' voor het zevende leecaar bi de ge meente aanwezig zullen zijn, zullen be halve de hoofden 45 leerkrachten voor de zes kias-sige syholen en 3 voor dia van het zevende leerjaar noodig zijn, samen 48 leerkrachten Thans zjjn 31 mannelijke en 29 vrouwelijke leerkrachten in dienst der gemeente *.oodat aan 12 leerkrachten eervol ontslajs moet weiden verleend Ju overleg en overeenstemming met den betrokken inspecteur van liet L. O. stel len burg. en wetb. voor het zevenrle leer jaar uil mannelijke leerkrachten le doen

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1921 | | pagina 2