VRIJDAG 22 JULI 1921 NIEUWE ZEEUWSCHE COURANT Korte Berichten. UIT ZEELAND. MIDDELBURG VLISSINGEN GOES Bezuiniging reis- en verblijfkosten. Naar men verneemt overweegt de Re geering zeer ernstig, nu een wijziging van hel Reisbesluit iu voorbereiding is, om. het veelvuldig reizen le klasse voor rijks rekening door Rijksambtenaren en andere personen, te verminderen ter besparing van kosten. Te Kerkrade zijn verschillende geval len van kinder-verlamming geconstateerd. Do patiënten werden in het Sint Joseph- hospilaal verpleegd. In de wateren van het vischrijke Geest- mei-Amb'acht sterven de zoetwatervis- sclien in grooten getale, 't Zijn vooral sneekon, .baarzen, haspers en witvissciieu, die men dood in bet water ziet drijven. Oorzaak van deze sterfte is het binnen dringen van zout water in de binnen wateren. Provinciale Staten van Zeeland Vergadering van Donderdag. De Voorzitter verzoekt de sluizen der welsprekendheid niet al te ver open te betten, opdat men beden klaar kome met do agenda. Als om half vijf de agenda niet is afgewerkt, zal spr. een avondver gadering voorstellen. Voorstel Hensel. De heer Hensel zegt zijn voorstel van Woensdag inzake de periodieke verhoo- gingen, in handen van God. Staten to willen stellen. De Voorzitter acht dit vasthouden aan een stroohalm; men moet de. Ged Sta ten niet onnoodig werk opdragen. Het advies zal afwijzend zijn. De heer De Meij wil het voorstel ook direct afwerken. Hij voelt veel voor het voorstel zelf. Met 33 tegen 2 stemmen wordt besloten het voorstel niet in handen v,an Gel, Staten te stellen. Het voorstel Hensel wordt verwor-1 pen met 25 tegen 10 stemmen. Voor do herren de Meij, Van de Putte, Hensel, Dnderdljk, Ovcrhoff, IV. van Oreren, Van Niftrik, Liudeijer, Welleman, en Vicnings. Zonder hoofdelijke stemming worden aangenomen de voorstellen tot aanvul ling van het reglement op de wegen pn voetpaden, nadat Ged. Staten nog tic- gezegd hebben te spreken van lcunst-' Wegen in het algemeen, en den heer Van Niftrik is toegezegd, dat het college snclheidsbepalingen zal overvegen; dat inzake vaststelling yan een bijzonder reg lement voor het beheer der uitwatering van de polders te Oostburg, hetwelk ge noemd zal worden liet Waterschap op do groote suatic te Oostburg, en dat tot op richting van den Dijckmeester polder in het zuidelijk deel van don Brakman. Samenvoeging der polders op St. Philipsland. God. Staten hadden voorgesteld af te wijzen het verzoek tot vcreeniging van de polders Willem, Anna-Jaeoba, en Kra mers tot een waterschap. De lieer W. van Oeyeren verdedigde krachtig de vereeniging, daarin gevolgd door den heer Welloman, terwijl de heer Overhoff tenc motie indiende in het alge meen vereeniging van kleinere polders Wcnschelijk verklarend. Deze motie wordt op voorstel van den voorzitter in handen gesteld van Ged. Sfaten om advies, zulks met 28 tegen 7 stemmen, die der lieeren de Meij, Lindeijer Overhoff. Ondcrdijk, van Zuijlon, Dielo- men en van Dixhoorn. De beer en W. van Gevieren en Overhoff verdedigen nader de vereeniging der drie genoemde polders, de lieeven Dielfeman en van der Weijde kunnen zich niet met Kef standpunt van Ged. Staten vcreeni- g'n, dat wordt verdedigd door den heei Sprenger. Het voorstel W. van Oeveren wordt aangek urnen met 26 tegen 9 stemmen, die der her ven J W. van Oeveren, Nolson, van Znijen, Sprenger, Gerlaeh van St. Jood and, Blum, Jlendrikxe, Fruijlier en van Romxpu. Z.h.s. wordt, aangenomen het voorstel tot terzijde legging van een verzoek van C. Mol Az. en andere, ingelanden van den calaniitenzen polder Borsselen om vrij verklaring van dien polder. Afdamming Eendracht en Zandkreek. Het voorstel tot benoeming van een commissie tot onderzoek inzake afdam ming van de Eendracht en de Zandkreek heeft in de afdeelingen vrij wat dis cussie uitgelokt. De heer Lindeijer vraagt of de afdam ming van de Zandkreek wel mogelijk is met het oog op internationale ver dragen. De heer van Niftrik acht het de juiste tijd deze zaak in onderzoek te nemen. De heer Moeïker is wel tegen afdam ming van de Eendracht mtt«- wil toch de commissie wel helpen instellen. De heer van der Weijde beeft, studio gemaakt van de internationale zijde van het vraagstuk en meent da*- er gezorgd moet worden voor een goede scheepvaart verbinding van Antwerpen met den Rijn. De heer Dieleman zegt, dat de polders' groot belang hebben bij afdamming, de internationale kwestie zal vanzelf op gelost worden, men moet toch een water- Weg voor Middelburg ook behouden. Het voorstel wordt z.b.s. aangenomen, evenals die tot het overschrijven van een half aandeel in de P. Z. E. M. op naam der gemeente Sas van Gent en tot uitgifte, van grond in erfpacht aan V. Sanders en anderen te I.Jzendijke. Waterbouwkundige Ambtenaren. Bij het voorstel van Ged. Staten om #f ie wyzen liet verzoek van den Bond var. technische ambtenaren in overheids dienst om de regeling der jaarwedden van de. waterbouwkundige ambtenaren bij de calamiteuze polders of waterschappen, op te dragen aan Ged. Staten en een aange geven schaal in te voeren, verdedigt de heer Overhoff het verzoek en bestrijdt bij de circulaire van Ged. Staten waarin de jaarwedde wordt geregeld naar het bedrag der verrichte werken. Ook de beer Welleman heeft bezwaren, maar toch wordt het voorstel z.li.s. aan genomen. Dit geschiedt ook mot het voorstel tot afwijzing van het verzoek om extra, sub sidie voor den avjondtrein van de stoom trammaatschappij HulstWalzoorden en met dat tot verlenging met een jaar v,au de termijnen genoemd in de voorwaarden voor een renteloos voorschot voor de tram HoofdplaatBroskens. Tram BreskensKnooke. Bij .liet voorstel tot geven van een renteloos voorschot v,oor de tram Bres kensKnocke heeft de heer Erasmus be zwaar tegen do bepaling, dat eerst zeker heid moet worden verkregen over een lijn op Belgisch gebied, terwijl toch reeds te Sluis aansluiting wordt verkregen ftiot België. Daar nog andere wijzigingen zullen moeten worden voorgesteld en liet aoodig is dat BreskensMaldeghem kan voort- werken, wordt het voorstel aangenomen, nadat Ged. Staten toegezegd hebben met de wenschcn van den heer Erasmus reke ning te zullen houden. Z.h.s, wordt aangenomen het voorstel tot het geven van een subsidie voor 1922 aan de Rotterdamsche tramweg-mart- schappij voor een stoombootdien.st Sta- venisser-ZijpeAnna Jacoba polder. In afwijking van het voorstel van God. Staten wordt op voorstel van den beer Verborst f 1000 subsidie gbgeven voor den autodienst Kortgeenschc veer— Go:- lijusplaat. Verder f2000 'voor 1922 voor den dienst Kortgeno—Kamperland Bij het afwijzend voorstel inzake sub sidie aan den dienst TholenStavenisiso dringt de heer Mo eiker er op aan de ondernemers er nog eens op te wijzen, dat bij gebruik' van goed materiaal en goede uitvoering van den dienst op een flinke subsidie kan worden gerekend. Bij den dienst GoesWolphaartdijkscha Veer wordt den heer Ondcrdijk' toegezegd, dat Ged. Staten geen toestemming tot, verhooging der tarieven zullen geven. Nog worden toegekend subsidies voor den autodienst op Walcheren en voor dien van Wemeldinge naar het station Vlake. Z.h.s. Worden aangenomen de voorstel len tot bet verleenen Vfin een e.redlet aan de Vereeniging tot verbetering v|in hot rundvee; tot toekenning van een sub* siJie aan de vereeniging tot verbetering van liet sckapenras en idem aan de oom missie tot verbetering yan het varkens- ras. Gc-d. Staten hadden voorgesteld niet te voldoen aan het verzoek' om de subsidia aan de vereeniging tot verbetering van het geitenras te verlioogen. De heer van de Putte, stelde voor dit wél te dren en het te verlioogen van f1200 -,p f1500, betgeen wordt aange nomen. Z.h.s. wordt f G00 toegekend voor .1921 aan de vereeniging tot bevordering van animale koepokinenting te Middelburg ep. tot afwijzing van het verzoek' om subsidie voor den Zuidelijken Atliletiekbond. Ook geschiedt dit met oen voorstel tot. afwij king van bet verzoek om subsidie voor do gyuinastiekfeBsten t" Goes, nadat een voorste!Vicnings om flOO te geven niet was ondersteund. De beer de Meij wil in afwijking met Ged. Staten wel subsidie geven voor het uitzenden van kinderen naar buiten, maar vindt het goed deze kwestie en die van subsidie aan bot Centraal genootschap voor kindervacantie en herstellingskolo nies aan te houden ter behandeling- bij de desbetreffende bcgrootingspost. Z.h.s. Wordt aan de, Prov. Ver. tot be strijding der t. b. c. f 5000 subsidie ge geven voor 1922 en afgewezen het ver zoek der R.-IC. Vereeniging tot bestrij ding der t. b. e. ..Herwonnen Levens!-! kracht" om subsidie. Bij bet voorstel tot het geven van f 1000 subsidie aan de vereeniging „Het Groene Kruis", zegt do heer de Veer, dal ook de Zeeuwsche hervormde dia conessen vereeniging huisbezoek laat doen. Do lieeren de Meij en Welleman verdedi gen het voorstel en brengen liulde aan Ged. Staten; de heer de Meij wil zoo noodig ook de Hervormde diaconessenver- eeniging steuren. Nadat Gc-d. Staten overgenomen hebben een amendement Welleman om de hepa- ling te doen vervallen, dat de afdecf< lingen minstens 10 pCt. barer ontvangs.-, ten aan de Prov. Ver. moeten afdragen, wordt het vorstel z.h.s. aangenomen. Subsidie drankbestrijding. Ged. Staten hadden voorgesteld geen subsidie te geven aan de. adresseei-endjef drankbestrijdersvereenigingen. De hfer Hensel vil f500 geven voor de drie geheelonthouders ver,-eniginiibn. Hij houdt een uitvoerig betoog over het belang der drankbestrijding. De heer Overhiff sluit zich hierbij aan en schetst ook de drankmisère. De heer van Niftrik' meent, dat men het drankmisbruik moet bestrijden door goode sociale maatregelen. De heer van de Putte is bet met den heer Hensel eens. Ook de heer Vicnings verklaart zich' voor subsidie. De lieer Blum zegt, dat ook Ged. Staten voor drankbestrijding zijn en zij steun den het reeds indirect, maar dit merkt men niet zoo direct, evenmin als Ged; Staten weten wat de vereenigingeii doen, die bovendien geen rekening overlegden. Ook de Volksbond vraagt subsidie en dia mag men dan niet Weigeren. De heer Hensel wijzigt zijn voorstel zóó, dat f 1000 voor drankbestrijding wordt uitgetrokken en Ged. Staten ver-, zocht tegen de najaarsverg-adering een verdeeling van die som voor te stellen. Dit voorstel wordt verworpen met 18 tegen 1G stemmen, voor stemmen dhrn. Timmerman, de Meij, Hartoog, van do Putte, van den Ouden, Hensel, Onderdijk. Overhoff, Lantsheer. W. van Oe.veren, Dieleman, Lindeijer, W'elleman, Vienings', de. Veer en Adriaanso. Tegen de heeren: Erasmus, Nolson, van Zuijen, Stieger. Mulder, Sprenger, Gerlaeli van St. Joos- land, van Teijlingen, Moclker, van Waes- beiglie, Blum, van Niftrik, van Nieuw;- kuijk, Hendrikse, van der Weijde, Frui tier, van Dixhoorn en van Ronipu. Subsidie reizende bibliotheken. In afwijking met het voorstel van Ged. Staten, stelt de heer Onderdijk voor f 349 subsidie te geveu aan do Centrale ver eeniging voor Reizende bibliotheken. Dit wordt verworpen met 23 tegen 9 stemmen. Voor de hoeren: de Meij, van Zuijen, Onderdijk, Overhoff, Hensel, Lin deijer, van Dixhoorn, Welleman en Adri- aanse. I Goedgekeurd wordt de rekening over 1919 in ontvang op f 3.055.622.91 en in uitgaaf op f3.220.073.59, alzoo een kwaad slot van i 164.450.68. Goedgekeurd wordt een wijziging iii de begrooting voor 1920, bij die voor 1921, lieeft de lieer de Veel' bezwaar tegen de verhooging der post voor de uitvoering1 der archiefwet met f 375. Deze post wordt met 18 tegen 9 stemmen goedgekeurd. Op voorstel van den heer de Meij wordt de post voor subsidie aan kindervaeanHé- kolonies enz. gebracht van f 1000 op f 1500. Bij de post voor een erediet voor de. voorbereiding- yan een watervoorziening op Walcheren komt de keer de Veer op tegen een inisuatie in de afdeelingen,- dat Middelburg de onderhandelingen zou tegen houden, hij toont met data en do onderhandelingen het tegendeel aan en zegt, dat slechts een 14-tal particulieren op liet platteland zich aanslooten bij de Middclburgschc Waterleiding, dus men verlangt daar niet zoo erg naar een wa tervoorziening. Begrooliiig 1922. Bij de begrooting 1922 wordt tevens een motie van de lieeren Welleman -en van Niftrik behandeld, ingediend in de na jaarsvergadering en bedoelende bet in stellen van eene commissie uit de Staten, teneinde middelen te teramen ter ver betering van de Provinciale financiën- De heer van Niftrik houdt een zeer uitvoerig en met cijfers en vergelijkingen aangevulde rede, om de mogelijkheid van een betere regeling van de financiën der Provincie te verkrijgen en dringt op het aannemen der motie aan. De heer Lindeijer wijst op de vele ver beteringen in de richting der sociale be moeiingen, die sedert het optreden der r.ieuwe Staten is ta eonstateeien. Ook deze spreker geeft verschillende cijfers cm den Weg naar verbetering- dei' finanoiea aan te wijzen. De heer de Veer zegt, dat 'le Staten re'eds vroeger ook veel deden bijv. voor onderwijs enz. Dit moet de heer Lindeijer hier niet als komende van zijne fractie voorstellen. De heer Lindeijer beeft bedoeld al do r.ieuw opgetreden leden. De heer Fr pij tier zegt o.a., dat reeds herhaaldelijk' stappen zïjn gedaan bij de regeering om verbetering te krijgen der financiën der provincie. Er moet sterk bezuinigd worden. Nadat met 17 tegen 12 stemmen een voorste] van den voorzitter om een avond vergadering te houden is verworpen, woidt. de vergadering verdaagd tot Vrij dagmorgen 10 uur. -Donderdagavond vergaderde de R.-IC. Kiesvereeniging „Recht vcor allen". De voorzitter opende devergadering' met den clu-istelijken groet. De notulen werden gelezen en goedgekeurd. Bij den voor zitter waren twee voorstellen ingekomen vóór de Algemeene Vergadering le T-r- neuzen. In liet eene wordt de wensehe- lijklicid uitgesproken, bet lidmaatschap der St-aten-Generaal niet te vcrceuigen met dat van Gedeputeerde, terwijl het andere iuhiehl om bij de samenstelling der candidatenlijsten voor de Tweede Kamer aandacht 'te schenken aan de Midden standspartij. Tot afgevaardigden naar die vergade ring werden gekozen: Mevr. Schliiter De Nijs en de heer L. J. Mes. De Zeereerw. heer Pastoor hield een korti inleiding over: „De godsdienstige ondergrond moet. soliede genoeg zijn om or de Katholieke Staatspartij op te kun nen bouwen". Na uiteen gezet te hebben den val' van ele liberaal-katholieken, die nu afgedaan hebben en gewezen tv heb ben op het feit dat thans talrijke katho lieken met de socialisten samengaan, spoorde de spreker de katholieken aan zi'.U scherp te zetten tegen de kwalen d.ie door Paus Benedietus XV zijn aange geven en die helaas hoe langer hoe meer bij de katholieken doordringen, alsmede zicli aan te sluiten bij' de godsdienstige verrenigingen. Punt 5 der agenda werd wegen- l.et vergevorderd uur aangehouden tot een vol gende vergadering. Reeds gisteren .meldden wij, dat te Breda voor het Mulo-examen B slaagden .T Belderok en j 1. Blonde, beiden leer lingen van de R.-K. Jongensschool al- liiei. Nog dient gemeld, dat zij de cenigcn in geheel Zeeland waren wellce voor bot zwaardere B-diploma zich hadden op gegeven. Dat zij het er zoo glansrijk afbrachten is dan ook een welverdiend sucüs des heeren en van Mevrouw Van Niouwkuijk. Dezen zoowel als de geslaagden een har telijk proficiat. De tentoonstelling in het Badpavil joen is verrijkt met eenige zéér goede schilderstukken van den kunstschilder Pelser. Zijn portretten zijn wel de moeite waard om bij gelegenheid .eens even in de expositie-zaal binnen te treden. Donderdagmiddag passeerde een a oer- man met zijn wagen met zand zóódanig een andere kar in do Lange Vorstsiraat, dat deze laatste in een ruit van don lieer Schaalje werd gedrukt en rinkelend glas al spoedig Je gevolgen vertelde, 't Maast f g er lijk was echter, dat die voerman nergens naar omzag en bleef doorrijden, oc.k toen licrn verzocht werd halt te hou den. De politic mengde zich echter al spoedig in het geval. (Z.). Gaarne richten wij tot de gemeente- naren het verzoek om heden en moigen ter gelegenheid van de Gymnastiekfee'sten do vlag uit te steken. De „Vreemid". 't Was op de „Vreemid" gisterenavond gezellig druk. Zeer velen waren naar den tuin van de Sociëteit gekomen om te ge nieten van de heerlijke muziek' van den stat van het 3de Reg. Inf. te Becgjn op Zoom. De lieer Van der Glas heeft ons met zijn kranige muzikanten ook na weer niet teleurgesteld, wij hebben volop genoten. Tusschen de pauze werd de uitslag van de beoordeeling der stands bekend ge maakt. De jury, bestaande uit <le heeren G. W. Dhuij' en C. A. Schulte te Middel burg, en II. P. M. Vcrlinden te Bergen op Zoom, hebben zich gisteren op lof waardige wijze van bun niet gemakkelijks taaie gekweten. De eere-voorzitter, do Edelachtbare lieer Burgemeester, sprak de standhouders toe er hoopte op do tevredenh-'id van allen. D o li e e r O. A. Schulte merkte op, dat het altijd moeilijk is jurylid te zijn en zeker hier wachtte geen gemakkeljjke taak, omdat er zooveel verschillende stands waren, die moeilijk met. elkaar te verge lijken waren. Daarom heeft de jury de stands in groepen verdeeld. De bekronin gen zijn de volgende: Groep A: Genotmiddelen (stands 3, 18, 19, 29, 39, 40) le prijs, verg.-zjveren mcd., Biscuitfabriek „De Lindeboom"; 2e prijs, zilv. mod., N. V. Vereenigde Cen ser ven fabrieken te Prinsenhage; 3e prijs, bronzen med., A. Littooij, Goes. Groep B: Verbruiksartik'elen (stands 4, 21, 28) le prijs,' zilv. med., T. jP. Viruly en Co., Gouda, stoomzeepzieaerij „De Hamer". Groep CMeubileering (stands S, 9, 10. 13, 20) le pi-ijs, verg.-zilv. med., Firma Wed. H. Clement-, Goes (na lo ting); 2e prijs, zilv. mod.. Firma Bolde rik en Van Eoo, Middelburg; 3o prijs, brcnzeil med'., H. 'Blok en Zonen, Kapelle. Groep D: Bankwezen en Assurantie (stands 14, 16, 33). Geen enkele kwam in aanmerking voor een prijs. Den Raad van Ai beid was een eervolle vermelding 1ce- gokf lid. Gioep E: Motoren en Fietsen (stands 22, 23, 24, 34, 35) le prijs, verg. zilv. mod., J. C. Krijger, Goes; 2e prijs; zii. med., P. Louisse, Kapelle; 3e prils,bron zen med (na loting) G. R. A. M. te Goes. Groep FPapier en Drukwerken (stands 5, 42) zilv. med., H. van Brakel te Middelburg. Groep G: Goud- en Zilverwerken stands 6, 15) verg. zilv. med., T. Fibcnj de J.„nge te Goes. Groep IIBouwmaterialen (jstani'i 25, 37) zilv. med., N. V. Bouwstoffe ilian- del- en Steenhouwerij, v./li. M. D. do Putter te Goes. Groep I: Waterleiding en Sinitairc- erlikelen, Bronz. med., H. P. v.T. Heil, Goes. 0"oep J: Veevoeder Artikelen, le prijs, verg. zilv. med., Coöp. orv le.ier- iubr'ekGoes; 2e "prijs, zilv. med., P. Siuijs, Weesperkarspel. G c e p ICReclame Muurvlakken, zilv. m'd., Verschoore de la. Houssayo, Goes; eervolle vermelding, Wed. B. Ruitenbeek, Goes. Slot groep L: (stands 1, 2, 7, 11. 12. 17, 27, 32, 41) le prijs, gouden m>'d. Firma, A. S. J. Dekker, Goes; 2e prijs, vc-rg.z ilv. med., Firma Wed. P. de Jongb. Gces; 3e prijs, zilv. med., Th. y.d. Peijl, Goes; 4e prijs, zilv. med., P. A. -Ie Ligny 'Goes; 5e prijs, bronz. med., Firmi M o.i. B. Faberij de Jonge, Goes; eervolle ver melding, A. A. Somer, Goes. Den radiostand, vertegen w jov ligor de heer I Smit, werd een eervolle vete, e'ding en een zilv. med. toegekend. De heer Schulte zegde, dat het c-en aangename taak was geweest, doch r;k"ndc niet op aller instemming. Spr. verzekerde naar beste weten gehandeld te hthlen. Hierna dankte de burgemeester do jury leden voor de vervulling van bun zeer moeilijke taak en sloot met den uitriep: Lang leve de jury(hoera's 1) Hel enthousiaste publiek bracht toen neg een hoera uit op Vreemid en op den burgemeester. Hoewel in het programma der gym- nasiiekfeesten op Zaterdag een ringcijde- rij vermeld staat, kunnen wij modedwlen, dat deze ringrijderij niet zal plaats hebben. Sehore. Openbare Raadsvergadering op Donderdag 21 Juli 1921, voormiddags 9 uur. Afwezig de lieeren Glerum en ICaxclse onct. kennisgeving. Na het lezen der notulen wordt mede- deeling gedaan van het goedgekeurde ko hier hoofdei, omslag 1921, idem navorda- ringsbelasting over 1921, de goedgekeurde keuringsverordening, het goedgekeurde besluit tot onderhandsche verhuring -Ier woning voor het hoofd der school, do goedgekeurde wjjziging van de Werordei ring op de heffing van den hoofdelijke® omslag Deze stukken worden voor ken nisgeving aangenomen. Aangeboden wordt de rekening 1920 en de bergrooting 192 2 van het Burgerlijk Armbestuur. Het onderzoek dezer stolcken wordt opgedrao gen aan dhrn. Verba,agen, Potter en Boon man Ecu verzoekschrift van den ge meente-veldwachter, M. Heiumekam, om premievrij pensioen in te voeren, wordt aangehouden. Eveneens 6 ingekomen be. zwaarschriften tegen den aanslag in dart hoofdei, omslag en 1 reclame tegen de navordering over 1920.. Aan dhr. A P. Neetcson wordt wegens vertrek onthef!- fing van den hoofd, omslag verleend. In bot, reglement voor het Burgerlijk! Armbestuur wordt een aanvulling aange bracht in verband met de intnisteriowlct circulaire, betreffende verzorging van uit bestede kinderen. De behandeling der be lasting verordeningen wordt eveneens' uit gesteld, zoo ook do aanbieding der ge meente rekening 1920. Na eenige medfedee- lingcn van hun-koud dijken a,ard wordt de vergadering door den Voorzitter ge sloten. 's-IIpcrenhock. Woensdagmorgen had in do zaal der Erven van den -Bulck ©ene vergadering plaats yan R.-K. Mannen en Vrouwen uit do gemeente Borsselen om ook daar, evenals in 's-Heer Arendskerke, te komen tot een parochiale afdeeling der R.-K. K iesvereeniging De voorzitter der 's-Heerenhoekselie R.-K. Kiesver' eeniging opende op gebruikelijke wijze de vergadering en heette den Weleerw. lieer Kapelaan, alsmede de zoo trouw opge komen aanwezige dames en hoeren, harte lijk welkom.. Spr. gaf het doel der verga dering in enkele woorden aan, hopend, dat ook Borsselen nu zijn .eigen R.-K. kifsvcrccniging zou krijgen. Mot deze op richting zouden de twee gemeenten, dia tot de parochie 's-Hoerenhoek behoorden, elk een eigen afdeeling bezitten. Daarna gaf de voorzitter het woord aan den Weleerw. heer Kapelaan die bugou met te zeggen, dat, -hoe gering ook' de ge meente Borsselen is aan R.-Iv. gezinnen ook de kiezers en kiezeressen daar <in eene R.-K. Kiesvereeniging moeten vier-. eenigd worden. Aldus kon samenwerking, eendrachtige samenwerking komen tus schen de drie afdeelingen onderling waar algemeene belangen dit meebrachten. Maar anderzijds is het noodig in elke gemeente een eigen afdeeling te hebben, daar en persoonlijke sympathie meer doen voelen' voor de eigen Woonplaats, èn bij gemeente raadsverkiezingen «Reen deze afdeeling in aetie moet komen. Naast den man staat thans in den politiekën strijd de vrouw. In de kiesvereenigingen is daarom ook de vrouw evengoed noodig als de man Spr. wijst op de groote, de allergroot,st.o belangen, niet alleen de staat, maar ook daarmee innig verbonden Godsdienst en kerk betreffen. De wetten kunnen Gods dienstig maar ook anti-godsdiens:;ig ge maakt worden. Spr. zet dan uiteen hoe een wet tot stand komt en de werking van de. Staten-Generaal. In en door onze R -K. Kiesvereenigingen zijn wij katholieken in staat een groote macht uit te oefenen en liet is plicht, dure plicht daaraan mede tc werken. Wij zijn God l.vnk al zoover, dat men rekening moet houd-m mei het Roomscli getal. Geen overheer- Séhing, maar gelijke rechten door allen willen wij. Naar het woord des Pausen moeten Wij ons vereenigen en ons daardoor versterken in ons II. geloof en verwerven de noodzakelijke eenheid. Zonder God geen Rogeering, maar een tyraniezie slechts naar het bosjewisme in het naburige Rus land! Naast deze algemeene belangen komen de gemeentelijke, 't Is weer de R. K. Kiesvereeniging, die door zijn een heid en kraelit een zetel verwerft voor een eigen geloofsgenoot. Met een opwek king om allen lid te worden der afdeeling sloot spr. zijn overtuigende rede. Na toe treding van alle aanwezigen tot de afdee ling, werd het bestuur gekozen. Het Be- Staat uit mejuff. Wed. C. v. 't West'-' einde- De Moor en de lieéren J. de Jónge en C. M. Nij'sÉen. Voor contributie zou een kleine bijdrage betaald worden van 25 ct. voor de eerste twee led^n uit eenzelfde gezin, overigens 10 et. per lid. De voorzitter gaf nu nog do gelegen heid tot het vragon ran inlichtingen, enz. waarna hij na dankzegging aan den IV eleerw. spreker en de aanwezigen de vergadcriii'.' sloot met den christelijken groet. Schrijver dezes mag dit verslag niet eindigen, znoder dat hij hierbij mededeelt, hoe grcot de ijver is van bet Bestuur en pr I c grind is ten der jeugdige afdeeling Arendskerke. en met hoeveel succes daar gewerkt, wordt bij de aanwerving van leden. Hul Je aan die wakkere mannen! Mogen zij binnenkort de heerlijke vol doening genieten, dat de laatste Roomsch' Katohlieke kiezer dier gemeente inge schreven is als lid hunner afdeeling. A ging voor, laat B nu volgen! -Van betrouwbare zijde vernemen wij, dat op a.s. Zondag de Zeereerw. P.attr B.momaeus de Greeve, de berocarle spre ker, hier zal komen preeken over doel en werking der St.-Vinceiifiusvereen;ving. ZijnEerw. zal in alle H.H. Missen dcor zijn machtig woord de parochianen aan sporen om onze afdeeling der St. Vin- centius met milde giften bij voortduring ta blijven steunen. En gedachtig aan: „Goed voorgaan doet g ed volgen", werd ons ooif nog mede gedeeld, dat een stille weldoener de St. Viueentius verblijd lieeft met ecu schen king ter waarde van honderd gulden, dip, bet. behoeft niet gezegd, dankbaar door de heeren Vincentianen is a invaar d tot leniging veler nooden zoo nu als later. Zaamslag. Aan de Iramlosplaa's in den Willem III polder viel de werkman C. de R. van een wagon, bij bezeerde zich ern stig en brak een pols. Koewacht, Woensdagnamiddag werd door B. en W. op het gemeentehuis alhier aanbesteed het verven van het gemeente huis, de marechausseekazerne en de open bare school te St. Andries. De minste iu schrijvers, wien het werk gegund is, wik

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1921 | | pagina 2