WOENSDAG 20 JULI 1921 NIEUWE ZEEUWSCHE COURANT UIT ZEELAND. MIDDELBURG VLISSINGEN GOES Financieele Berichten Beursoverzicht van 11-15 Juli 1921. den heer de Meij, die voorstelt de toe kenning van een v,acantie toeslag van ,1/50 der jaarwedde met een minimum van 130 en onder voorwaarde, dat minstens achtereenvolgende dagen vjioantie wordt genomen. De voorzitter achtte dit voorstel nieit direct behandelbaar, maar daar het vol» doende wordt ondersteund, zal de heer de Meij bij den aanvang der vergadering van .Woensdag gelegenheid krijgen het. verder toe te lichten. De electrificatie. Aan de orde is het uitvoerig algëmeen:i verslag over de mededeelingen van (led. Staten inzake de werkzaamheden der F, Z. E. M. sedert de najaarsvergadering cn daarbij wordt op voorstel vtan den voorzitter tevens behandeld het voorstel .tot het aangaan eener geldleening van f .6.600.000 en machtiging tot het opne men van kasgeld tot een bedrag vjan f 2.000.000. De heer Verhorst meent, dat het cm thousiasme voor deze zaak zeer is ver flauwd, men wist wel dat het oorspronke lijk bedrag van '2.000.000 niet voldoemA. zou zijn, maar dit verschil is te groot,, hij stelt voor vporloopig alleen voor do reeds aanbestede werken in Zeeuwscli- Vlaanderen gelden toe te staan en wel f2.300.000. De heer Lindeijer scheidt de zaak in een technisch en een financieel gedeelte. IV at het eerste betreft, wil hij gaarne nog eens nader liooren waarom voor den midden groep geen aansluiting meer hij het Noord-Brabantsch net wordt voorgesteld. iWat betreft de finantieele zijde, die acht spr. niet zoo erg als de heer Verhorst, hij wil zich dan ook niet tot Zeeuwsch- Vlaanderen bepalen. De kostprijs mag z.i. niet hooger zijn dan die te Vlissingen en Middelburg thans is. De kosten zijn hoog, maar toch betaalt men aan 3 ingenieurs maar zooveel als eigenlijk een moet ver dienen. Ged. Staten hadden voor deze zaak een buitengewone vergadering moe ten beleggen. Spr. acht eene commissie: 'gelwenscht, die de zaak met Ged. Staten overlegt. De heer van Nieuwkuijk brengt hulde aan Ged. St.aten, maar meent dat de P, Z. E. M. wel mededeelzaam is inzake de technische uitvoering, maar gesloten inzake finantieele kwesties, dit bleek uit liet rapport in de najaiarszitting. Spr. meent dat mengde belangen der belasting betalers moet behartigen en voorkomen, dat de Provincie haar erediet verspeelt, hij stolt een motie voor, waarin de staten, overwegende, dat de P. Z. E. M. voor de tl te tri lie a tic der Provincie, een aan- deelen kapitaal van 2 millioon noodig achtte; overwegende dat thans plotseling blijkt, dat de Provincie ten slotte 7 mil1- lioen zal hebben te fourneeren, het be,* treuren, dat de P. Z. E. M. na reeds onge;- veer f 200.000 te hebben uitgegeven of vastgelegd, buiten den eigenlijken tech- nischcn arbeid, alvast, ondanks den on- gunstigen toestand der provinciale finan ciën is overgegaan tot de gunning vja|n twee werken in Zeeuwsch-VlaandeTcn, voor ongeveer f 1.200.000 zonder de-Prov. Staten eerst gelegenheid te hebblen ge geven, om te overwegen of de electrifioa tie der Provincie van zoo groot belang is, dat ze het opleggen van -een extra, .schul denlast van 7 millioen rechtvaardigt. Spr, had nog liever het geheele plan op zijde gezet, maar ziet in, dat dit niet meer kan. De heer van Niftrik zegt, dat men als men industrie wil trekken men er ge legenheid voor moet maken. Ged. Staten moeten dan niet alleen cijferen, ma;ar ook vragen wat noodig is, als men het daar dan mede eens is moet men het aan nemen. De heer de Veer meent, dat de fiuaa- eele gevolgen neit precies zijn na te gaan, wordt het een debacle dan komt dit op rekening van de P. Z. E. M -en Ged. Staten, die liet beter kunnen over zien Gaarne had spr. toezegging, dat alleen verder zal worden gegaan, als men zeker is van voldoende aansluiting en stroomafnamo. Spr. betreurt het dat Gód. Staten zonder voorkennis van de Staten, deden stemmen voor storting van 30 pCt op de aandeelen. Spr. dient een motie' in, waarin wordt gewenscht dat geen verdere storting plaats heeft zonder de Staten te kennen. Hij acht electrific;ajtie ook voor Zeeland zeer gewenscht, maar zou voor iedere nieuwe uitgifte van een deel der leening een besluit der Statten noodzakelijk achten. Hierna wordt gepauzeerd. Na de pauze houdt de heer Dieleman eene rede van ruim' 2 uur, ter verdediging' van de houding v,an Ged. Staten en de P. Z. E. M. Waar een uitvoerig- uittrek sel te veel plaatsruimte zou vragen, vol staan wij met het volgende: a. een bis-; toriseh overzicht over de tot standkoming van deze wijze v,an electrificatie der pro vincie, zeide spr. dat als men alle plannen opgeeft Zeeland een openluchtmuseum wordt Als alle provincies in licht baden, zal Zeeland in een blauwe nevel gehuld liggen. Zeeland heeft ook Wel degelijk de electriciteit noodig. Direct heeft men kunnen begrijpen dat f 3.000.000 niet voldoende kon zijn, en men verg-ete niet. dat alles alleen bij behoefte wordt nitgevoerd, terwijl ook de inkomsten ge regeld zullen stijgen. Met tal van cijfers en andere gegevens verdedigt spr. de gevraagde' sommen. De kosten van een eigen centrale voor den middengroep be dragen f 222.575, hij aansluiting' aan Noord-Brabant f295.523. Uit commer cieel en technisch oogpunt is een eigen centrale te verkiezen. Men moet de elea- trieiteit brengen dan komt de aansluiting ook vanzelf, dit bleek ook in andere provincies. De heer Moelier wil ook eerst zien Wat, de exploitatie in Zeeuwseh-Vla.an- deren zal opleveren. De heeren Verhorst, Lindeijer, Van Nieuwkuijk en de Veer repliceeren, laatst- gendem'de wil driect f 1.200.000 votee'ren. De heer Dieleman' zegt nog, dat geen storting op aandeelen plaats zal hebben zonder voorkennis V|an de Staten, -en dat Ged. Staten het voorstel Vejrhorst v.oor- loopig f 2.300.000 te vioteeren overnemen, zonder echter de bepaling- zich voorloopig' tot Zeeuwseh-Vlaanderen te beperken. Spr. adviseert den heer van Nieuwkuijk motie in te trekken, wat deze doet nadat hem is toegezegd geen bestedingen meer zullen plaats hebben voor de Sta.ten ge hond zijn. De stemming over de voorstellen wordt aangehouden tot Woensdag en de verga,- dering te kwart over v;iji" verdaagd to/ Woensdagmorgen 10 uur. In de Maandagavond m do Sociëteit St. Joris gehouden algemeens vergadering van liet Middelburgse!! ziekenfonds, werd do,ar den lieer L, Oudendijk, secretarial hel jaarverslag .uitgebracht, waaraan het volgende is ontleend: Het verslag loopt van 30 Juni 1920 tot 1 Mei 1921. De contributie verhanging tot 25 cent por lid cn voor kinderen be neden 16 jaar op 3 cent per kind on per- week. heelt de vereenigiug or weer go heel boven opgebracht. De viees dat da verhooging niet voldoende zou ziin, is on- gtond gebleken. Op 5 Juli L22Ü bedroeg hel aantal leden 4000 en 1816 kinde ren, na de verlioogingi was hot op 4 'Oc tober 3991 en 1822, maar icon ging het steeds in stijgende richting, en was öp 4 Mei j 1. 4080 en 1824. De cont ributie pur week was op, 5 Juli 1920 f 925140, op 4 October f 1052.41 en ou 4 Mei j.l. f 1074.89 Een der belangrijkste besluiten van het vorige jaar was dat tot aan stellen van een kraamvrouwverpleegr ster en bet bestuur js in zijn keuzo geluk kig geweest. In zlusler van' Dijk heelt liet een verpleegster gevonden, die zich met hart en ziel a,an haar taak wijdt en zich ei dan ook flink door heen s.laat. niet tegenstaande veel vooroordeel en onkunde en tegenwerking! van oude bi-kers, die. schijnbaar maar niet begrijpen, waa'.'oml zij het niet zoo goed kunnen als de 'zuster. In het tijdvak van 3 Januari toit 4 Juli 1921 werden 69 kinderen van tandsiedieiu geboren, in 38 gevallen werd hulp ge vraagd, in 30 verleend, wat reeds een goetl resultaat wordt genoemd on een 'be wijs, dat die hulp no.oiig was. en dat de hulp gewaardeerd wordt, bleek uit bij het bestuur ontvangen brieven. Zuster van Dijk legde in dat tijdvak af 1411 be zoeken en wel 1262 werkbezoeken, 13S controlebezoeken en 13 bezonken o,p aanvrage van het consultatiebureau voor zuigelingen, waaraan de zuster ook ver bonden is en welk bureau haai" werk ook hip- hoogen prijs stelt. Een tweede belangrijk feit is Jat ook dr. Oi'baan als specialist ut redio-therapie; aan het fonds is verbonden, waardoor de leden met 50 pet. reductie van de be- stralingsinrijiehting kunnen gebruik maken. Do wclstandgrcns weid gebracht op- f 1500 voor alleen slaande personen en f 2000 voor gezinnen en f 3000 als over gangsmaatregel voor oud-leden. Het ge regeld iedteren maand zitting' houden voor het aannemen van nieuwe leden M'ijkt eou goede-maatregel te zijn. Het jaarverslag en do rekening werden goedgekeurd. Tot bestuurslid werd met aTa'emeene stemmen herkozen de heer, I, Onderlijk1. Twee voorstellen tot reglementswijziging werden aangenomen Het eene luidt, dat wanneer recepten des Zondags en dos avonds na 7 ,utur- bij een apotheker worden bezorgd, deze het recht heelt ie verlangen dat het woorgescbrevene wordt afgehaald,. Het andere ooi tusschen de woorden1 „geneesheer" en „een hoogorc vergoec ding" in artikel 7 in te voegen: of op aanvraag van liet betrokken lid Zaterdagavond werd in hot Grandl Ilotel alhier een liefdaJagheilsconcert ge geven ten bate van arme Duitsche kin deren dat als een succes mag worden b& schüiuwd voor de organisators. De groote zaal was vol toehoorders, die met aan dacht de uitvoering van de verschillende nummers volgden Fiaülein Anne Klaneke uit Akui tooide zich een goede sopraan, die met veel toe wijding de uitgekozen nummers zong. Jan Kuiler uit Berlijn was voor ons geen onbekende. Reeds konten wijl zlijn spel bewonderen toen, hij pp dezelfde plaats met Guillaume Hess oen concert gaf dat ons om zijn vooRieftelijkheid nog. is bijgebleven. Dok nu weer was niet alleen zijn ac compagnement in één woord af, ma,aï bleek hij tevens eeii gevp'eiige, Chopia-ver tolker in zijn piano-solo'». Medewerking verleenden vorder nog de lieer A. E. Dujok van Ileei, van wiën we weer niets dan goed kunnen 'vermeiden en de lieer J. W,. A. Mulder uit wien een goed cellist zal groeien De av.o-nd werd besloten door een gean- nimeerd bal. Het zouj ons niet verwonde- ren of deze liefdaiigheidsailvoaring is- ook finantieel een succes geweest. (N.B. Door omstandigheden eerst he den geplaatst) Aan het schriftelijk examen Fransch Ij. O., werd dooi' 18 candidaten deelge nomen. Naar wij vernemen is aan da hulp- hestellers der Posterijen alhier ontslag aangezegd. Bij gehouden controle van hx>- gerhand moet gebleken zijn, dat aan het Postkantoor alhier te veel b-estellersper- soneel werkzaam was. 'tls te hopen, dat zulk een controle in alle takken van 's rijks dienst zoowel hier als elders zal worden gevoerd, opdat alle onnoodige uit gaven voor den puhliekeu dienst wpr- den vermeden. (Z De betrouwbaarheidsrit. Reeds te 9 uur was het on de Krou- kelmarkt een ongewone drukte, motoren en autojs reden af en aan o£ stonden om het hardst te ronken. Tegen half 10 waren er niet minder dan 33 motoren, waarvan twee met een zjjspanwageu, en 6 automo bielen aanwezig, teneinde de betrouw baarheids-rit mede te rijden. Nadat allen voorzien waren van een vlag en een num mer startte precies te half 10 de eerste motor. De start verliep- zeer regelmatig, iedere minuut vertrok een nummer. Bij de start waren niet aanwezig' de nummers 16, 32 en 41. Dat eeD en ander veel publiek trok' laat zich wel verklaren. -Deze week geen repetitie van het zangkoor, afd. R.-K. Vrouwenbond. Ovczaud. Voor den houw v.an woningen in deze gemeente is bouwpremie toege kend aan: C. .W,estdijk f1950, en aan M. Raas f 2000. HansWecvd. Ter Kanselary van het Vice Consulaat van België te Hansweerd ligt voor een ieder ter inzage„Alge meen jaarboek over Handel, Nijverheid, Zee.wezen -en Koloniën van België Het- werk bevat e,en lijst van Belgische firma's die relaties in het buitenlanu wenschen aan te khoopen, alsmede de noodige gegevens om don handel mot Bel'- giO te vergemakkelijken". "Overslag. Door onbekende oorzaak brandde Zondag de landbouwerssehu ivr van den landbouwer v,an TI. af. Door den aauwakkerenden wind, werden nog drie schuren en twee woonhuizen in de nabij heid staande, door "het vuur aangetast e.u mede door don brand vernield. Meubels en al wat te redden viel, werd bij de o uren geborgen. Groeilc. Volgens hier loopende geruoh- t.n zou den commensaal L. met een re volver op zijn hospita Mej. Q. hebben geschoten, echter zonder haar te raken. De schutter is ter beschikking van den officier van justitie gesteld. Philippine. De acht noodwoningen he reiken hun voltooiing. Zij zien er netjes en gereifelijk uit, Iedere woning bestaat uit een woon- en drie slaapvertrekKeii, een bergplaats' en een vertrekje tot het reinigen der schotels. Deze blok woningen kost 18400 gulden en zal na tien j-a.ar te zijn bewoond, worden gosloopt. Eosclikspelle. De verleden week nabij de kom der gemeente gedolven water put. blijkt eene ware redding' te zijn uit het nijpende watergebrek. Hij 'geeft zoot water, dat 's morgens hei.,er is, doch langzamerhand gedurende den d.ig vertroebelt, omdat er door ieder wordt gehaaid voor inensch en vee. Maar hoeveel er overdag ook' wordt geschept, 's morgens is hij weer gevuld. Een veldarbeider toonde zijn mak kers op eigenaardige wijze, hoe droog het wel was. Hij nam een snikerbietcnblad, ueect net in kleine stukjes, stopte zijn pijp, en rookte deze leeg. Woningbouw. De Minister van Arbeid heeft de na volgende bijdragen toegekend ten behoeve van den bouw van woningen aan de ge meente 's-H. Arendskerke, f 1140 voor een woning van P. Vette, f1500 voor een woning van M. Geense en f 1400 voor een honing van J. Heijligers; aan -ie gemeente Oostburg f 1520 voor een wooing van A. van Male, f 1425 voor een woning van "VV. E. Suurlant, f 1880 voor een woning van A. C. Kievit, aan de ge meente Wissenkerke f 1190 voor een woning van J. de b*nitaan de ge meente Oudelande f 91voor een wo ning van J. Sïchogaan de gemeente Oostburg f 1100 voor een woning van Iz. Leenhouts en f 1390 voor een wo ning van E. J. Pijnaat; aan de ge-' meente Hontenisse f 1350 voor een woning van P. Dui'inek. 7' Zeenwsclic Polder- en WatericliapRiond. (Slot.) Vervolgens kwam aan de orde het, vraagstuk v,an het meervoudig stemrecht in de polders en waterschappen, wat werd ingeleid door den heer mr. H. van der Beke Callenfels, die de geschiede nis van het artikel in het polderregle'- ment, dat meervoudig kiesrecht toelaat, naging en wees op de verschillende be zwaren die er tegen worden gemaakt. De polders en waterschappen zijn publiek rechtelijke lichamen en kunnen dus met gemeente, provincie en rijk op een lijn 'worden gesteld. De polders behartigen ecli ter zeer direct de belangen van de land eigenaars dit is wel geen principieel, maar Wel een gradueel verschil; het be treft hier geen politiek' maar een zake lijk recht. Bij enkelvoudig stemrecht' heeft bijv. de N.V. Wilhelminespoldcr slechts een stem voor 1400 H.A. grond cn dit is onbillijk, al zou spr. daarom nog niet alom het meervoudig stemrecht wil len invoeren, en geeft toe, dat de grootte grondbezitters reeds als zoodanig groeten invloed op de kleinere hebben. Al zal het meervoudig stemrecht niet het ideaal brengen wat men er zich van voorstelt moet men het toch mogelijk doen blijven cn moet men het zeer voorzichtig invoe ren en ook voorzichtig een stemschaal invoeren. De heer van Niftrik zegt, dat niet alleen de landeigenaars belang hebben bij het onderhoud van den polder en de bescherming van het land, maar ook da bewerkers van het land en deze zullen dan ook even goed recht moeten hebben mede te spreken over die belangen, dit zal in ernstige overweging moeten worden genomen. Kapitaal en arbeid moeten ge lijke rechten hebben, mede tel" voorkoming van de treurige sociale botsingen. De heer Lantsheer voelt daarvoor wel iets, mits naast rechten ook plichten staan. De heer van Niftrik vpelt dit ook zoo, dit alles zal moeten worden voorbereid. De voorzitter deelde mede, dat het be stuur de zaak van gezamenlijken aankoop van grind en steenslag nader onder do oogen ziet, hij zou deze zaak comniissiro- Tiaal willen maken. De heer van der Beke Callenfels dejed nog enkele mededeelingen betreffende de rapporten uitgebracht op het wegenoon- gres in 1920, waarvoor de voorzitter hem dank bracht. Bij de rondvraag bracht een der afge vaardigden v|an den Zuid-Höllandschen Bond dank uit voor de uituoodiging en de woorden van welkom, met grooto vreugde heeft men de tot standkoming van den Zeeuwsehen Bond begroet en met 'belangstelling deze vergadering bij gewoond. Spr. uit de beste wenschen voor den groei cn bloei van den Zeeuwschen Bond. De voorzitter sloot hierop de vergade ring, waarvan het laatste gedeelte o.a. was bijgewoond door den waarnemendeii burgemeester van Middelburg, den heer tnr. A A. do Veer en den gemeentesieere,- taris. In de benedenzaal der sociëteit werd hierop de gemeenschappelijke lunch ge- gehruikt., welke zich door de goede berei ding uitstekend liet smaken. Aan tafel bracht de heer 'Scliöufeld ingenieur van den Rijkswaterstaat te Vlissingen, namens de gasten dank voor de ontvangst, de vergadering heeft men met belangstelling gevolgd en met groot genoegen de lunch medegemaakt. De heer de Veer sprak namens de ge meente Middelburg, die het op hojgen prijs stelt dat de Bond te Middelburg ver gadert, temeer waar het zelf ligt midden in een belangrijken polder, doch zonder de financieele lasten te gevoelen. Spr. brengt een dronk' uit op den Polder- en ,W atersehapsbond. De heer Streefkerk, die ongevraagd het woord verkreeg zeide onvoorbereid te zijn maai vtuid toch gelegenheid te wijzen op het belang van de electrificatie der pro vincie ook voor de bemaling der polders. De heer Dieleman wees er op, dat Zecuwseli-Vlaanderen alleen door ,1'énhe.ei Dees is vertegenwoordigd, het wil zoo gaarna bij Nederland hooi'en, maar wel licht waren het om hem te grieven beter te Gent te vergaderen. Hulde brengt spr. aan het krachtige gemeentebestuur van Middelburg, dank aan het bestuur van den polder Walche ren voor de toegezegde ontvangst te West- kapelle. Het bestuur moet zorgen dat AValcheren bestegen voor een excursie naar het gebied van alcoholgebruik, miiar doof het maken van een flink gemaal daarbij het voorbeeld van Schouwen volgende. De heer mr. van der Veur bracht een dronk uit op mr. van der Beke Gallen,- fels die als tweede secretaris zooveel voor den hond doet. Na de lunch werden oen zevental auto's en de drie autobussen van den dienst Walcheren bestegen voor een exursie naar den Westkapelschen Zeedijk. Er werd gereden over den Noordweg naar Domburg en direct door na;ar West- kapelle. Even Voordat de zeedijk werd bereikt, werden de auto's verlaten en de duinen overgestoken, om te komen bij de eerste zee-weringen, die tot de oever;* verdediging van den Westkapelsehec dijk gerekend worden. Daar ter plaatse werd een stuk betonnen zeewering, systeem de Muralt in oogenschouw genomen, ter plaatse waar men dit jaar nog voor f 11.000 steen heeft moeten storten voor verdediging van den onderzeesehen oever. Sinds dien heeft de aanhoudende Noor denwind veel zand hierheen gevoerd en nu zou men denken, dat die stoenstorting niet noodig was geweest, maar in deze is het de schijn die bedriegt. Vervolgens werd gewandeld in de richting van den ijzeren lichttoren op den dijk en onderweg werd de sterke zeie wering van palenrijen, hazaltglooing en rijswerk in oogenschouw genomen, het water stond op datr oogenblik' te hoog om ook de onderzeesch'e werken goed te kun nen zien. Maar toch konden de deskun dige excursisten zich overtuigen welk een reuzenwerk op waterbouwkundig gebied deze dijk steeds blijft. Bij genoemden lichttoren werden de auto's weer bestegen en werd nu geredpn r.aar het Polderhuis, waar vriendelijke jonge meisjes drank en spijs aanboden en waar de heer mr. Lantsheer iallen namens het Polderbestuur welkom heette, Waar hij het in de vergadering ihad over den boer die sprak van zout water in den polder, zegt hij dat de stedelingen niet veel beter zijn, als zij de legende verspreiden, dat bij doorbraak v,a.n den dijk het water op Walcheren tot aan het haantje van den Middelburgsehen Lan gen Jan zou komen. Maar al is dit niet het geval, een doorbraak v.an den •lijk zou zeker als een nationale ramp worden beschouwd, daarom zal het pol derbestuur van Walcheren steeds gereed staan om het mooie Walcheren het ge liefde Zeeland te beschermen. Spreker wenseht de heeren ook verder een pjoet- tigen dag toe. De heer Dieleman bracht dank' voor de gulle ontvangst en uitte zijn beste wenschen voor Walcheren, dat hij spoedig een deugdelijke bemaling toewenschte. Na het gebruik der versnaperingen werd de terugreis naar Middelburg, we der over Domburg aanvjafird. Hadden wij heen de gastvrijheid ge noten in de auto van den vborzitter var. den Polder Walcheren, daar deze niet naar Middelburg terugkeerde, namen wij terug plaats in de grootste, der aautor hussen en konden ons daarbij overtuigen, dat op een snik' heeten dag als gisteren ook in die bus voldoende ventilatie is c-n dat de bus ook op den minder goed liegenden Westk'apelsehen weg, niet hin derlijk schokte. (Overgenomen uit de Nederl. Financier.), in den afgeloppen week ie door den Directeur der Koninklijke, don heer Goliin, bij gelegenheid van het iuhileuni van den lieer beterdmg, een speech gehouden, waarin hij ho;og opgaf van de verdiensten der Mij. jegens Nederland en tiet Neder landse)/» volk. Wanneer doze directeur zich had bepaald to-t het geven van den lol aan den man die deze verdiende voor zijn werkzaamheid vo;or Je Mij wij zou den geen «ogenblik aarzelen te' erkennen, dat hij, volkomen terecht, den heer Deter- ding heeft geëerd als een meester op 2;ijn gebied. Het is met tc ontk niicn dat de grondslag was gelegd door den voorgan ger, den lieer Kess-ier, maar de verdere uitbouw was het werk van Del-rding en die uitbouw was op zich zeil een meester werk. Misschien, het is natuurrijk een kwestie die nu met meer k,an worden be slist, zou de heer Kessior nel evengoed, wellicht beter hebben gedaan, maar thuis hebben wij' uitsluitend te doen met den heer Deterding bn die '-eelt feitelijk meer gedaan dan de Rockefellers in liun besten tijd. En ondanks dit alles is Mijwaarover hij den schepter zwhait niet een onderne ming ten dienste van het land noch van het volk. Zij blijft een industrieels onder neming, louter bestemd om aan hare aan deelhouders groote winsten te bezorgen. De Koninklijke kan uit den aard der zaak niet steunen oip de sympathie des volks, alleen reeds daarom, jdat zij zulk een on- dorneming is. Want in het algemeen ziijn ondernemingen, die reusachtige winsten behalen, niet gezijpn bij de massa. Het ligt niet in .onze bedoeling! hierover een wijs- geerige beschouwing te lp veren; de feiten zijn van algemeene bekendheid. 'Wij gaan natuurlijk niet mede met hen, die 'er der' Koninklijke een verwijt van maken dat de petroleum.z.oio duur is. VVie ter laatste ver gadering van 'aandeelhouders aanwezig geweest, lieeft daa,r uit den mond van den lieer Deterding' vernomen, dat de Konink lijke nimmer lichtolie in Nederland heeft verkocht en dus niet aansprakelijk kan worden gesteld voor de duurte van de petroleum. Wel verkoopt zij: hier benzin© en dit houdt zij duur, maar die wordt met gebruikt door -den mindeicn man En voor zooverre deze door ide industrie wordt ge bruikt, moet men ei' rekening mede hou den, dat deze toch; ook de steenkool niet voor niets krijgt Men kan de zaak van verschillende zijden bezien en zal tot een ander oordeel komen naar gelang: men zich oen stand punt kiest. Wie zïoh op het zuiver kapita listische- en handeisstandnunt stelt, moet, naar onze meening, erkennen dat de Ko ninklijke prachtig heeft gewerkt onder de leiding van haren Directeur-Generaal' Een Mij die in den tijd van 20 jaren ruim een half milliard aan dividenden uitkeert, plus c.a,. f 75 miljioon gratis aandeelen mag wel tot 'de voorna,aimste dor wereld worden gerekend en dat is zeker voor een groot deel 'zoo niet geheel hel werk van den heer Deterding. Men heeft in de afgeloopen week ge meend den koers van het aandeel, in ver hand met het jubilé krachtig te moe ten laten stijgen Tenminste 710 was het algenieene oordeel ter' beurze. Het ge schiede ook en de verbetering bedroeg niet minder dan 40 pet. Toen dacht men dat het mooi genoeg, was en er ontstond een reactie waar-door de prijs tot 10 pet: .onder 'de 50!) terugliep na een verheffing 5tot 520 ex 25 pet. slotdividend. Onmis bare aanwijzing om vooral niet hoog moedig te zijn. Voor Geconsolideerdon was de stemming, gelijk reeds sinds lan gen en men niet wenseht over te gaan tot liet besluit omtrent het dividend. Naar het schijnt heeft het bestuur geen plan om dividend uit te keereii, daar dit ten hoogste 3 pet. in .ge'd zou kunnen bedra gen en men niet wensohl over te gaan lot bet geven van dividend 111 aandeelen ten einde het kapitaal niet lo verwateren. Voor de Tabaksafdeeling bes'ond een minder geanimeerdde stemming, naar aan leiding van de vrees' voor lagere prijzen tegen het einde van hef jaar bij de dan uit te schrijven veilingen Zooalii bekend, zijn nagenoeg alle partijen, die in voor; jaarsinschrijvingen zijn verkocht in han den gebleven van den grootliaadel'. De tweede hand neemt echter niets af, in de verwachting later goedkoapcr te kun nen koopen. Of dit zal bewaarheid wor den valt nog1 niet te beoordoeien, maar ook in de, kringen der Importeurs wordt er reeds rekening mede, gehouden Mocht liet gebeuren dat ,in het najaar de prij- 'z'en lager worden, dan zal dit, wel-t3-waar, betrekkelijk slechts geringen invloed heb ben op do winsten der Mijen, maar voor hot volgende jaar wordt de toestand dan toch minder gunstig. De Suikermarkt had een zeer leven dig verloop. Wat wij eenige maanden geite den schreven aangaande deze markt, schijnt door de feiten bevestigd to worden, Reeds zijn door de Visp verkocht 11 mil lioen picols suiker tot den gemiddelden prijs van 20 gulden per picoh zoodat deze opbrengst al een zeker winstpercentage bevat en het restant ad 12 millioen j»:col3 nagenoeg geheel als winst kan worden be schouw. Mend kan dus gerust zijn ten opzichte van de uitkomsten van het boek- jaar 1921 voorzoover deze indu .trio be treft. Tevens vond de markt steun in do droogte, die deed onderstellen dat de beet- worteloogst gedeeltelijk vterioien zou gaan Wij hebben echter vernomen dat de bieten vrij veel kunnen verdingen alvorens zij hun goede gehalte kwijtraken. Het spreekt van zelf dat aand. II. V. A. liet meest pro fiteerden van de rijzing, maar ook de overige soorten waren goed gevraagd De politiek van de Visp schijnt nog niet zoo ondoordacht te zijn geweest. Voor Rubberaandeelen ontwikkelde zich flinke vraag in verband met het reeds de vorige week besproken voornemen

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1921 | | pagina 2