DONDERDAG 14 JULI 1921 NIEUWE ZEEUWSCHE COURANT AMERIKA. BINNENLAND. UIT ZEELAND. MIDDELBURG VLISSINGEN GOES Het voorstel van Harding. PARIJS, 13 Juli. De „Éclair" deelt mede, dat als datum voor de conferentie te Washington de 11e November in over weging is genomen. Dit is de 3e vcrj i ir- dag van den wapenstilstand. (Mshode). TWEEDE KAMER. De wet RomansDecker. Nadat Dinsdag in de Kamer een ver zoek om te mogen interpelleeren over het geval-Groenendaal was verworpen en na dat een dame van een der tribunes was verwijderd, die over het geval-Groenendaal het woord giug voeren, werd in behande ling genomen het voorstel van wet van de heeren Bomans en Dockers tot het nemen van maatregelen ter voorkoming van do inlijving der voorloopig vrijgestelde dienstplichtigen der lichting 1921. öe heer IC. ter Laan (S. D. A. P.) con stateert, dat door aanneming van dit voor stel een bedrag van 4 millioen zal wor den bespaard alleen aan onderhond. Hoofdzaak echter is, dat do verminde ring van hot contingent van 23.000 tot 13.000 niet weer ongedaan wordt gemaakt. Opmerkelijk vindt spreker bet, dat ds heer Romans thans geheel in strijd han delt met zijn stemmen tegen het amende ment-Van Zadelhoff op 14 December 1920, strekkende om deze 10.000 dienstplichti gen geheel vrij te stellen. Dit deed de heer Bomans toen ter wille van de coa litie, niet om de zaak zelf. Het ware daarom eerlijker geweest, Jat de hoer Romans thans deze vergissing had erkend. Do heer Wijnkoop (O. P.) vraagt, of de vCorstellcrs in hun voorstel niet kun nen opnemen de invrijheidstelling van de dienstweigeraars. Spr. juicht het optre den van mevr. Stoop - de dame die hij het begin der zitting poogde een rede te houden over het geval-Groenendaal ton De heer Duijs (S. D. A. P.): Wat zou jullie in Moskou met deze meuschen heb ben gedaan Als iemand daar protesteert .wordt hij tegen een muur gozet en dood geschoten. De heer Wijnkoop lioopt, dat het volk steeds meer zal protesteeren tegen derge lijke parlementaire dictatuur. De heer DuijsAntwoord liever op mijn vraag, daar hebt gn niet van terug. De heer Kolthck (S. P.) sluit zich vol komen aan bij liet voorstel van den heer iWijuhoop, om in dit wetsvoorstel tevens 'de invrijheidstelling van do dienstweige raars te regelen. Het parlement heeft den plicht, de ge wetensvrijheid der dienstweigeraars te handhaven. Ook de heer Kolthek verheugt zich ever liet optreden van mevr. Stoop. Hier door wordt duidelijk gedemonstreerd wat er in het volk leeft. De heer Duijs (S. I). A. P.) wil ten ern stigste opkomen tegen de wijze, waarop de heer Kolthek de woorden verdraait, ert tegen de demagogische wijze, waarop hij de woorden van spreker's fractie ver- rvalscht. Voorts zegt spreker geen bewonderaar te zijn van hetgeen aan het 'oegin van deze. vergadering is geschied, aangezien hierdoor de vrijheid van de volksvertegen- W jordiging wordt aangetast. De heer Bomans (R.-K.) verdedigt het voorstel. Spreker heeft in de redevoerin gen geen enkele eritiek gehoord op den inhoud van het voorstel. Wat betreft de opmerking' van den heer Ter Daan over spreker's stemmen tegen het amendement-Zadelkoff, wil de heer Bcmans opmerken, dat dit niet geschiedde om den inhoud, maar omdat aanneming van het amendement het geheele wets ontwerp in gevaar zou kunnen brengen. Spreker dankt den heer Ter Laan voor zijn steun aan liet ontwerp. Wal aangaat de vraag van den heer Wijnkoop is spreker van meening, .lal ds moeilijke kwestie der dienstweigering mrt in dit eenvoudige voorstel kan werden opgenomen. De heer Wijnkoop, K. ter Laan, Kolt hek en Duijs replieeeren. De heer Stulemeijer (R.-K.) 'icht na mens de commissie van rapporteurs een amendement toe van zuiver redactioueelcu aard. De beer Bomans (R.-K.) neemt het amendement over. De heer Scholcking (C.-H.) zal vóór het voorstel stemmen, omdat de 10.000 dienst plichtigen reeds op vrijstelling hebben ge- re-ond. Dit dit voorstemmen dient evenwel niet 'de conclusie voor volgende te worden ge- trekken. De heer Rutgers zegt niet vóór het voorstel te kunnen stemmen, omdat: I. er geen regeering is 2. het thans praemztuur is3 het zou kunnen praejudieiëeren op een dtfinitieve regeling en 4. wij zijn niet overtuigd dat uitstel mogelijk is Het voorstel wordt aangenomen met 71 tegen 10 stemmen. Tegen de heeren: Wijk, Rutgers, De Wilde, Van Veen, Schouten, Beumer, De Monté verkoren, Colijn, Scheurer en Do Groot. Do vergadering wordt hierna'gesloten. Het incident in de Tweede Kamer. Nader meldt men: Nog geen twee tellen, nadat de presi dent, mr. Kooien. Dinsdag de zitting dei- Tweede Kamer had geopend, zag men een zeer net gekleede dame, met lichten man tel en chiquen hoed de vergaderzaal bin nentreden en voortschrijden naar den voor- zitt'erszetel. Velen, vooral 'de journalisten, dachten aanvankelijk1 heel even, 'dat die dame het nieuwe vrouwelijke lid van den Vrijheide-' Lend, mej. Westennau, was, maar dat kon niet, .want een toelating van een nieuw lid geschiedt op heel andere wijze. Al epo"dig bleek, dat men hier met een ma nifestatie te doen had, want de dame begon, zich tot den voorzitter wend inde met „Mijnheer de Voorzitter", blijkbaar te trachten een speech af to steken, en weldra hoorde men enkele klanken, waar onder de naam Groenendaal onkel koor- haai was. Voor de rest was er niets te verstaan. Buitendien kreeg de manifes tante geen gelegenheid meer voort te gaan, daar zij, eerst met zaeliten aan drang, later, toen zij op een der banken ter rechterzijde was gaan zitten, op iets dringender wijze, op last des voorzitters, door den Kamerbewaarder, deu heer Hess t.n i enige boden, uit de vergaderzaal werd erv. ijderd en daarna buiten het gebouw gc bracht. Bij liet verlaten van het Kamergebouw werd zij opgewacht door een journalist van het Correspondentie-Bureau, die haar naam vroeg. Zeer kalm en zonder de miusto terug houding gaf zij op te zijn mevrouw Stoop, geboren Snouck Hurgïonje, wonende te Dordrecht. Zij 'beweerde in bat bezit te zijn van oen toegangskaart tot de gere serveerde tribune. Of zij van die tribune af had willen spreken, dan wel opzette lijk zich tot de vergaderzaal zelf 'toegang 'had. verschaft, bleek niet duidelijk'. Alevrouw StoopSnouck Hurgronje, die Dinsdagmiddag in de Tweede Kamerzail kwam manifesteeron ten gunste van Gro?- nendaal's vrijlating, is, naar iemand, die haar kent, aan het Correspondentiebureau mededeelt, de echtgenoote van dr. Stooji, onlangs gekozen als socialistisch wethou der van Dordrecht. Van haar is ook hekend, dat zij ton vorigen jare, op den 1-Mei-drg, een po ging heeft gedaan om de roode vlag te bevestigen aan de Groote Kerk te Dor drecht. Z,,' meende te moeten opkomen voor het lot van den dienstweigeraar Groenendaal en liad haar gevoelens in een rede neer gelegd. Begrafenis oud-minister J. A. koe ff'. De uitvaart en begrafenis v.an du^ oud-minister van justitie J. A. Laeff, laatstelijk lid van den Raad van State, heeft gisteren onder ov.u-groote belang stelling te 's-Gravenhagc plaats gehad. Zoowel in de St. Jacobuskcrk als op net- kerkhof waren tal v,an hoogwaardigheids) bekleeders, oud-lden van het kabinet Kuij- per. van hot tegenwoordige kabinet, v,in het kabinet Cort van der Linden die persoonlijk aanwezig was van de hooge Staatscolleges, zooals Raad van State, van de rechterlijke macht, van de Kamers der Stateu-Generaal, enz., tegenwoordig, poli tieke zoowel als niet politieke geestver wanten van den overledene, wa.arit bleek hoe hoog mr. Loeff stond aangeschreven. Ook Koningin en Prins haddon zich officieel doen vertegenwoordigen. De plechtige II. Mis van Requiem word opgedragen door den deken der stad, den hoogeerwaarden heer Van Dam mot vol ledige assistentie. Het koor zong de Mis. \an Perosi. Hulde aan Mr. Laeff. In de- Dinsdag gei o uden aigemcone ver gadering! van de,n Raai van State heeft de waarnemende voorzitter, staatsraad mr. Willinge, woorden van waarde,orragi gewijd aan de nagedachtenis van het over leden lid van den Raacl mr Loeff. Spreker herdacht do groote toewijding en ijver, door mr. Loeff steeds aan den dag weiogd, zoomede zijn vriendelijken omgang met zijn medeleden. Be Noarsche reis van de Koningin. Het Haagsche Co.respondentiebureau meldt: Wij zijn gemacht'gd mede to deci'ea dat alle berichten over de mogelijkheid van do Noorsclie rets van II. M. de Koningin voorbarig zijn en van de plannen daarom trent nog niets vaststaat. De Minister van Arbeid h,eeft bij den Hoogen Raad van Arbeid aanhangig ge maakt een voorontwerp van wet tot wijz'i- gving der Arbeidswet 1919. Aan liet departement v an oorlog ligt een ontwerp van afzonderlijke wettelijke rege ling voor ernstige dienstweigeraars gereed. Gemeenteraad De gemeenteraad heeft benoemd tot leden van.de commissie voor de werkloos heidsverzekering de heeren P. J. II. van Roo en J. J. Horenhof. Tot leerares in plant- cn dierkunde aan hef Gymnasium werd benoemd mej. J. H. van Heusden. Tot leeraar in handteekenen en meet kundig teekenen aan de B. A. S. cn A. v. H. de heer J. van der Hulst en tot leeraar in handteekenen en kunstgeschie denis aan dezelfde inrichting de heer L. Heijmans te Vlissingen. Tot tijdelijke leeraren aan dezelfde schelen werden benoemd voor natuurkunde de heer A. 'de Smidt; wiskunde de heer C. de Nood; handvakteekeueu de heer W. K. Kuiler, cn lijnteekenen de heer J. Heusevela (alle benoemingen voor de E. A.- S.). Aan do A. v. H. werden benoemd voor yaktcek'enen de liecren J. A. Baljeu en J P. P. dc Blécourt en tot leeraar in de projectieleer en werktuigkunde de heer E Visscher te Vlissingen. Minimum-verbruik muntgrs. Door Burg. en Weth. werd voorgesteld een verplicht minimum-verbruik van muntgas voor te schrijven van 250 kub. M. per jaar. De commissie voor de financiën wil een vast bedrag laten betalen van f 0.50 per maand Dc lieer Cornelisse kan niet met het vcórstel van Burg. en Weth. sympathi- seeren. Er zijn mensehen die niet incer gas noodig hebben vooral ook uu de zomertijd is ingevoerd. Hij stelde voor een minimum-verbruik van 200 kub. M. vier te schrijven. De heer Van der Kuip gelooft niet dat het amendement-Cornelisse veel verande ring zal brengen. Dc heer Paul heeft evenmin sympathie voor het voorstel van Burg. en Weth. De heer De Veer verdedigde het voor stel van Burg. en Weth. en ontried- aan neming .van het amendement-Cornelisse. De heer Cornelisse bleef ook na do ver dediging' van hot voorstel van Burg. tui Wctli. door Iden heer Dc Veer zijn amen dement handhaven. De heer Vcrtregt gaf de voorkeur aan het voorstel der commissie voor financiën hoven dat van Burg. en Weth. De heer Boasson zou het het best viu- den als ido kleinste verbruikers zich tot Burg. -en Weth. wendden met verzoek om ontheffing der bepaling'. De heer Paul stelde een wijziging in het artikel voor, nl. om de hijbetaling uit te schakelen voor die woningen waar 'de aanleg der gasleiding niet voor rekening der gemeente is. Het voorstel der commissie voor de financiën wordt verworpen met algeineene stemmen, behalve die van dhr. Vel'tregt. Over het voorstcl-Paul staakten de stemmen. Het voorstel-Cornelisse word verworpen (alleen de sociaal-democraten stemden voor), wahrna het voorstel van B. cn W. werd aangenomen. Het voorstel tot het geven van straat namen, de Wilhelminastraat, Hendrik straat en Julianastraat in het gebouwen complex van „Volksbelang" werd aan genomen. De lieer Paul had niets tegen de namen, dóch hoopt dat de raad er geen bezwaar tegen 'zal hebben „tegenovergestelde" na men te geven aan de straten van de wo ningbouw vereeniging' der S. D. A. P. Ilc jaarwedde van den directeur der Arbeidsbeui' werd vastgesteld op £2900. Het voorstel tot ..verhoogiug van den toeslag aan de werklieden der gemeente- reiniging' werd goedgekeurd. ••fc fk Moederschapszorg. Behandeld werd daarna de motie van mevr. CornéMaljaars inzake do moe derschapszorg en zuigelingenzorg. Burg., en Weth. hadden voorgesteld af wijzend te beschikken. Mevr. CornéMaljaars zeide dat hc-t rapport der gezondheidscommissie haar heeft teleurgesteld. Waai het rijk nog niets doet a in dc dooi haar bedoelde kwestie, moet de ge meente wel voorgaan. Aangezien Burg. en Weth. voorstellen haar motie niet aan to nemen, heeft zij een ander voorstel gedaan, waarin Burg. en Weth. worden uitgenoodigd overleg to jilegen met het consultatie-bureau om te komen tot een gemeentelijke melkkeuken. Mean-. Corné wil haar motie intrekken, omdat die toch niet wordt aangenomen. Dc- heeren Paul en Adriaanse onder steunen haar voorstel voor een gemeente lijke melkkeuken. Over dit voorstel werd nog cenige dis cussie gevoerd. D'e voorzitter waarschuwde voor het van gemeentewege instellen van oen melk keuken. Als een particulier dit doet kon den raad een subsidie verzocht worden. Dan kan ieder daar gebruik van maken. De heer Kuipers zegt dat de moeders zeil voor hun kinderen moeten zorgen eii niet de gemeenschap. -g. Dc heer Ton gaf ook de voorkeur aan een gemeentelijke subsidie hoven een ge meentelijke instelling. Ten slotte werd besloten hot voorstel in handen van B. en 'W. te stellen om advies feestelijkheden landbonwweck. Door Burg. en Weth. weru een crediet van f 2000 aangevraagd voor feestelijk heden gedurende de landbouwweek. Van de kosten die Burg. en Weth. op zich genomen hebben zal het resteérende be drag als subsidie worden verleend. Na enkele kleine opmerkingen werd liet voorstel van B. en W. zonder hoofdelijke «temmiijg aangenomen. -* Rondvraag. Dc heer Cornelisse vroeg betere afslui ting van de Koningsbrug, daar een. ket ting niet voldoende is. De heer Onderdijk antwoordde, dat hij de kwestie met don gemeente-bouwmeester zm hespreken. De heer Cornelisse vroeg besproeiing cn het vegen van straten waar dit anders niet geschiedt, en had. ook klachten over de riolecring op den Seisweg. Wethouder zal een onderzoek naar een en ander instellen. De heer Maljaars zeide dat verschil lende schippers die elke week' hier komen gaarne een vaste ligplaats zouden willen hebben, waarvoor zij gaarne vergoeding willen geven. De voorzitter zal de mogelijkheid van dit voorstel onderzoeken. De heer Kuipers zeide dat er geen af sluiting is langs den kant van de sloot tnssiJhen de slachtplaats aan het Zand', waarop de heer Van der Weel aanplanting in overweging gaf. W ethouder Onderdijk zeide een onder zoek toe. Wethouder Onderdijk zeide (lat as- pha.,leering van den Singel, waaromtrent in een vorige vergadering is vestemd, f 5062 zou kosten. Burg. en Weth. zullen daarvoor oen post- op de gemeen te-begrooting brengen, al is dat misschien nog niet dit jaar. Do vergadering werd hierna gesloten. De N. IJ. T. E. M. Gisteren werd' de Nijtem nog bezocht dcor 910 betalende bezoekers. Des avonds was ze prachtig electrisch geïllumineerd. De 10.000e bezoeker was een dame uit 's-Gravenhage, mej. Binnendijk. Zij ont ving des avonds bij monde van den heer C. de Wolf, voorzitter van het Comité, een mooie broche met Zeeuwsclie knopjes bezet. De heer De Wolf wees op het groote succes der tentoonstelling, nu deze door meer dan 10.000 personen is bezocht. Pessimisten ('te verklaarden dat de ten toonstelling niet zou slagen, hebben dus geen gelijk gehad. Een monument voor ilc gesneuvelde militairen. Volgens:; de Belgische bladen zhl op 28 Augustus alhier een gedenkteckcn ont huld worden op de graven "an de gesnsu volde geallieerde militairen, Jic alhier begraven liggen De vereeniging van Be! gischc vluchtelingen alhier, die tijdens den oorlog voor het onderhoud der graven zorgde en van het gemeentebestuur van hier verkreeg, dat de gesneuvelden in hal midden van het kerkhof alhier begraven werden, heeft de noodige golden bijeen go bracht om een monument op to richten Het zal een kunstwerk' in marmer zijn Dc stad alhier neemt -edelmoedig de kos ten voor plaatsing voor haar tekening. Vlissingen js bovendien van plan een groo ten stoet te .organiseeron, waaraan allo vorc.cnig.mgen der stal en omstreken, do scholen en dc gemeentelijke autoriteiten «tallen deelnemen. De Engelsen,e en Bel gische regeering zullen zich officieel! doen vertegenwoordigen. (Msbode.) Waarschuwing., Tengevolge van do aanhoudenlo droog te is hot do Vlissingscne Duinwaterlei ding Maatschappij onmogelijk, geworden om de aangeslotenen'voldoende van duin water te voorzien, zoodat lot beperking der verstrekking moet worden overgegaan. In verband hiermede ui Burge meester en Wethouders dezer pcmecnlo er, in het algemeen belang, met klam op aan het gebruik van duinwater tot hot uiterste te beperken en geen duinwater to gebruiken voor hot schrobben of dweilen van straten, stoepen of trottoirs, bot was- S'c.hcn van gevels en ramen O.' bet be sproeien van tuinen. Zij, die bovenstaande maatregelen niet opvolgen, zullen van de waterleiding' wor den afgesloten. Een monteiu' uit deze gemeente is, naar wij in de „N. R. Ot." lezen, in een huis aan de Trouwsteeg te Rot terdam beroofd van f350. (Vl.Crt.) Stukken voor den gemeenteraad. Gemeentelijk Studiefonds. Naar aanleiding van een aangenomen vooi'stel-Staverraan om op dc begrooting 1921 een post uit te trekken van 1' .100 ten behoeve van een te ètichten studiefonds vooi begaafde 'leerlingen, werden destijds tot leden der commissie van bijstand van zulk een fonds benoemd de heeren Sta- verman, Van de Putte en Van Hal. Thans stellen Burg. en Weth. voor vast te stellen een verordening voor (lit fonds, waarin als dool wordt genoemd het vor men van een fonds om te bekostigen da verdere studie, hetzij .geheel of gedeelte lijk. van jongelieden, die door hun bij zondere begaafdheid en eigenschappen bo ven anderen uitmunten en die niet of niet voldoende over de noodige geldmid delen beschikken om de aan die studie verbonden kosten te bestrijden. Behalve de f 100 die de gemeente jaar-, lijks in het fonds zal storten zal het go- voimd worden door giften van derden. Contract met don Polder Walcheren ln verhand met de voorgenomen op- spuiting van gronden aan den Singel weg werd' aan het polderbestuur van Wal cheren gevraagd vergunning te verleend) tot het doen loozcn yan het overtollige perswater in den polder, waarhij maat regelen zouden getroffen worden dat- hei zoute water niet verder in 'Ion poldel dringt, doch dat dit afvloeit naar den Spuiboczem en de Gehelde, en tot liet tijdelijk vervangen van doorlaten in enkele dammen door grootere huizen, die desgewenscht zouden kunnen blijven zittin. Onder verschillende voorwaarden weusclit bet polderbestuur die vergunning te ver- leencn, waarom Burg. en Weth. voor stellen aan die voorwaarden te voldoen. Uitbreidingsplan. In verhand mot het besluit tot aanleg van een nieuwe begraafplaats is het nood zakelijk' geworden den geprojecteerden Vrijdomsweg naar het Zuiden te verleg gen en \lienen Burg. en Weth. daar mi een wijziging van het uitbreidingsplan te dien opzichte in. Achterstallige salarissen. Daar nog steeds niet voor alle betrok kenen overeenstemming is Verkregen met den Minister van Onderwijs inzake de jaarwedden van de leeraren der Handels school over 1919, stellen Burg. on Weth. voor alvast uil te betalen aan hen, voor wie dit wel het. geval is en wat de ove rige betreft, voor het kleinste bedrag, hetzij dat dit is het standpunt van den Minister of van Burg. en Weth. Ontheffingen belasting. Burg. en Weth. bieden ter vaststelling aan een staat van ontheffingen H. D. 1920/1921 tot een bedrag van f 9446,66. In de eergistermiddag gehouden Be stuursvergadering der Vereeniging tot be vordering van Ret Vreemdelingenverkeer on Zuid- en Noord-Beveland is besloten de ringrijderij niet op Zaterdag 23 Juli te houden, doch op Vrijdagmiddag (22 Juli), te beginnen 12 uur, zulks op ver zoek van vele deelnemers, daar dit voor de dames uit den landbouwenden stand gemakkelijker viel. Na den uitersten ter mijn voor inschrijving kwamen nog vele aanvragen voor deze ringrijderij in. In verhand met tijd en gelegenheid zijn dezo echter geweigerd meeten worden on zijn in 't. geheel 25 inschrijvingen aangeno men. Tal van prijzen, zelfs door enkele Zeeuwen, hniten Zeeland woonachtig, zijn veor de ringrijderij beschikbaar gesteld. Ock werd besloten, dat de vereeniging een stand op <lc Vreemid-tcntoonstelling zal innemen. erschenen is het programma van het Provinciaal Zangcancours, te dezer stede te houden op 20 Jut; 1921 en uit geschreven door den Zeeuwschen Zanders- bond Zang Veredelt". De jury bestaat uit de heeren Arnold Spoel, Den Iluag, P. Martin Zijderlaan, Hengele, Edu.ird Plipse, Botterdam. Hot algemeen pro gramma vermeldt: te 11.30 uur opstel ling der vereonig'ingcn op het „Slot Oostende", to 12 uur ontvangst op en vaandeldefilé vóór het stadhuis met uit voering van het Bondslied op do Groote Markt. Te hall' een gaat de stoet in op tocht naar het terrein van den heer v. d. Linde (Klein Frankrijk). Van 16 uur uitvoering der te zingen nummers door de 13 deelnemende vereenigingon. Daarna uitreiking dor medaljes. Des avonds te 8 uur een concert in den tuin der Sociëteit „V. O. V.", te geven door „Sinfonetta". Zie de desbetreffende advertentie in dit nummer. Morgen Vrijdagavond repetitie voor de zangviereeniging van den R.-K. Vrouwenbond in het „Slot Oostende". tledennamiddag kwam, de Raad in openbare vergadering bijeen Verslag hier van in ons nummer van moigeu. Krabbend ijke. Hot- besproeien van aard appelen, dat hier voor de oerste maal al gemeen is gebeurd-, vindt thans zeer wei nig liefhebbers voor de tweede maal, hoe wel er toch een enkele mede begonnen is. Men is vrijwel 'van meening, dat bij da thans heersekendc droogte het besproeien geheel .overbodig is, zoodat er ook weinig gebruik van wordt gemaakt. Alhier is in de vaargeul een rijwiel opgevischt, dat vermoedelijk van diefstal afkomstig is. Iu verband hiermede is een rechercheur met den vermoedelijken dief hier ter plaatse geweest en is liet rijwiel medegenomen. Kr-inningen. De resultaten van den provincialen schietwedstrijd der sehietver- ccniging „Christiaan De Wet" alhier worden morgen in ons blad gepublieeird. 's Hccrenhock. De handboogsoqiëteit Atnicitia" zal, als naar gewoonte op Za- toidag 29 Aug. 1921 een concours geven. Woensdagavond vergaderde de R.-K, Arbaiders-vereenigjng „St- Deus De,lit'in het lokaal dor erven van der Bulck. De Voorzitter opende de vergalering met den Christel ijken groet en heette aanwezigen (leden cn niol-loden) vooral de Eerwaarde Adviseur en de spreker) van dezen avond den heer J. balnian uit Haarlem van harte welkom. Spr. betreurde de niet voltallige opkomst, er mocht zeker wel een derde deel meer zijn opgekomen, zeker nu, daar niemand 1111 eenig „verlet" wegens werk zaamheid kon voorwenden. Spr. gaf nu het woord aan den' redenaar van dezen avond, die liet woord zou voeren om da organisatie der arbeiders tot meer bloei te brengen, zoo mogelijk nieuwe leden aan te werven. De heer Salman begon met te zeagen, hoe hij liet met de organisatie betreurde, (naar het hom voorkwam tengevo'oe van misverstand) hel met de werkliiozenvor- zekering nog. niet naar wenocji gegaan i». Hij deelde do vergadering; mee, dat hij in verloop van den dag had geeonloroeud met B. en W'. van de gemeente 's Heer Arendskerke over de woridoozcnverzeke- riiig en hefc hem voorkwam, dat geuoemd college bij eventueel verzoek claai* wel voor te vinden zou; zijn. Voqi Uvezande bad hij voor a.s Woensdag ee,n conferen tie -met B. cn W. besproken. Ook in de gemeente Borsselen waren de (reorgani seerden op christelijke!! gronderig daar aan 't werken, zoodat aiomme blijft dat er beweging begint te komen iojr de so ciale verplichting der ovciïieiu om steun te verleenen, daar waar net particulier initiatief to kort schiet. In den bree-Le legde Spi. uit boe de landarbeid uit den aard van het bedrijf meebrengt tijden van drukte en van slapte, maar uok van totale werkloosheid. Dezelfde mannen, die in den zomer voor de gemeein-thap gewerkt hebben en zich dus, ook voo-r de gemeen schap verdienstelijk hebben gemaakt, moe ten ook door de gemeenschap gesteund worden, wanneer tijden van werkloosheid zijn aangebroken. De rechtvaardigheid en christelijke naastenliefde eischen het bo vendien. Maar, aldus, gaal spr. voort, uien denkt hierbij niet aan den wüfkgever alleen, maar niet minder aan den medear beider, die zich nog maar steeds ondanks zijn plicht, (want als' ltooinscli Katholiek is hij toch verplicht te gehoorzamen aan het bevel van den Paus. „Arbeiders, ver- ■eenigt ul") afzijdig houdt van dc Arbaï- dersvereeniging, geen li l er van wil wor den of zich door v'nend of vrouw IsMf om praten: „Toe laai een ander de kastanjes maar voor je uit bet vuur halm; strakjes zullen we ze wél helpen opeten.'" Spr. vraagt of dit rechtvaardigheid en christelijke naastenliefdé is. Hij spoort allen aan orn toch Ie zelf trouw lid te blijven en er altijd en overal voor uit te komen, dat hij. omdat lui RoomscH is, ook lid is, der R.-K. Arbeidérsvereenii- .giiig, 2e. aan te sporen al die vreMachti gen en die onverschilligen onder hun ka meraden, om zoowel in hun eigen be lang als in dat der naastenliefde lid te worden der R.-K. Arbeidersver -enigmg en 3e. De vrouwen, de vrouwen vooral me;ie- wc-rkin te vragen, om hun iria,imen niet lo beletten die verplichting op zich m nemen en niet als verloren geld te be schouwen liet offertje van hun contribu tie. De aanwezigen hebben aclioord hoe boe die vrouwen uit West Noorl-Brabant bun mannen hebben geholpen, Laat ze dat nu maar thuis eens aan moedor over vertellen en z5j zullen hun minnen wa lgen: om gauw lid te worden van de St. D-eus Iledit. Spr. hal ook gcconsta, teerd, hoe een misverstand bestond over

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1921 | | pagina 2