DONDERDAG 7 JULI 1921 ENGELAND AMERIKA. BINNENLAND. Provinciale Staten van Zeeland ZEEUWSCHE COURANT UIT ZEELAND. MIDDELBURG Het proces der U-bsot-ofHcieren. Verklaringen van Engelscha getuigen. In het politiehof van Bowstreet is gis. teren de administrateur van het Britsehe hospitaalschip „Llandovery Castle", dat tijdiens den oorlog door een Duitsche duik boot tot zinken werd- gebracht, in verhoor genomen, en wel in verband met het proces tegen de luitenants 'Bold en JDitfc- jnar, officieren van de duikboot, dat de volgende week te Leipzig zal worden ge voerd'. De aanklacht is zeer ernstig, aangezien slechts 20 personen van de 258 aan boord van het schip hun leven konden redden. De administrateur verklaarde, dat hij. na te hebben rondgezwommen, opgepikt werd door een boot van het hospitaalschip. Spoedig daagna kwam de duikboot langs zij. Nadat eenige der Britsehe officieren aan boord van de duikboot gebracht en ondervraagd waren door do Duitschers, trachtte de duikboot de boot vau hét hos pitaalschip te overvaren, maar miste een duimbreed. Deze boot echter met 20 man ontkwam en werd opgepikt door een Biitsch oorlogsschip, na 36 uren in zee te hebben rondgezwalkt. De administra teur vertelde, hoe, nadat zijn boot ont kwam, hij uit de richting van de duikboot hoorde vuren. Hij verklaarde, dat do zee kalm was en niets belette om de .andere bcoten op te pikken. De ambtenair van het openbare ministerie wees er op, dat geen enkele der andere booten werd op gepikt of het land bereikte. Blijkbaar wa ren de schoten van de duikboot gericht op da vluchtende booten, die getroffen wer den en zonken. De administrateur ver klaarde met nadruk, dat het schip niets meevoerde dan hospitaalbenoodigdhedcn. Smuts naar Ierland. LONDEN, 5 Juli. (Maasb.). Genecial Smutsdie gisteren tot 6 uur de zitting van de rijksconferentie bijwoonde, is naar Ierland vertrokken, waar hij heden dior De Valera en andere Sinn-Feinleiders zal ontvangen worden. LONDEN, 5 Juli. Lord Midïetoii eon van de deelnemers aan de conierenlia te Du blin heeft vanochtend over den uitslag er van verslag aan Lloyd George uitgebracht. De politieke medewerker van de live ning Standard verneemt op hoog gezag, dat ofschoon de Dublinsche conet'reutie natuurlijk geen definitieve bevseglheJen had, zekere belangrijke en zeer koopgeven- de overeenstemming wen: bere'kt. LONDEN, 5 Juli. /Reuter.) Generaal Smuts is te Kingstown aangekomen met de, ochtendboot. Om een publieke ont vangst te vermijden, bleel hij aan boord nadat de andere passagiers aan iand wa ren teruggekeerd. Smuts ging later onop gemerkt aan wal en ging per auto. met ztijn secretaris naar Dublin, waar bij den bur gemeester verrastte met een bezoek aan hém te brengen. Men verneemt op goed gezag dat de conferentie van gisteren tusschen De Va lera en de Zuidelijke unionisten een at mosfeer heeft gesel,apen, die misschien ten gevolge zal hebben eaa stilzwijgende wapenstilstand. Middelerwijl worden de besprekingen tusschen de kroon en Sinn Fein voortge zet, ofschoon er niets officieels daarom trent tot dusver is openbaar gemaakt. Lord Middleton, een vau de vertegen woordigers der Zuidelijke Unionisme op de oonferentie van Maandag is Dmsdag naar Londen teruggekeerd, onmiddellijk nadat hij een conferentie hal guhaJ met Kloyd George en zijn collega's. Nopens de de conferentie te Dublin wordt reeds ver trouwelijk meegedeeld dat men over geen enkel besproken punt oneens was. ■O De quaestie vaat den wederopbouw In een rede, welke de minister van wederopbouw, Rathenau, voor Je Him- l-urgsche commissie voor het herstel der vredeseconomie gehouden heeft, wees hij vioral op het feit, dat het probleem van het herstel slechts een gedeelte van het groote Europeesche vraagstuk is, dat niet dooi politieke prestaties, niet door een lingen of regeeringen, doch slechte doer de volken en de macht der gebeurtenissen kan opgelost worden! De Europeesche landen, zeide Rathenau, zijn voor hun herstel onverbiddelijk op elkaar aangewezen. Verbonden zij a zij alle door hun materieele schulden, de waardevermindering van hun geld en het begrip van hun herstel. Daarom hcbbeD zij allen elkaar noodig om weer een ge zond economisch leven te kunnen leiden. Rathenau verklaarde dan, dat van de noodjge samenwerking nog weinig t? be speuren valt. Nog steeds overheerseht de haat en de gedachte, dat de een kan leven ale de ander sterft. Wat Duitsc-h- land betreft, dit zal tot het uiterste gain om de op zich genomen verplichtingen te vervullen. Dit belet echter niet, open te zeggen dat de vormen waarin men verlangt dat het die verplichtingen zal nakomen, niet beantwoorden aan zijn krachten cn dat ze niet in overeenstemming zijn gebracht met de Duitsche toestanden. Duitschland is geen land van goud en grondstoffen, het kan alleen betalen met het werk' van zijn handen en zijn hoofd. De minister uitte ten slotte de hoop, dat Amerika wegens het verantwoordelijk heidsgevoel van de Amerikaansche burgers zoü inzien, dat een genezing van Europa onmogelijk was, als een complex van den reusachtigen omvang van Amerika zich er buiten hield. De Iersthe kwestie. LONDEN, 5 Juli. Uit gezaghebbende bron wordt vernomen, dat de gisteren ge houden conferentie tusschen De Valera cn de Zuidelijke Unionisten een atmos feer "hebben geschapen, welke kan leiden tot een stilzwijgenden wapenstilstand in !dc gevechten tusschen de Sinn Feiners en de militaire macht voor den duur der verdere onderhandelingen, hoewel offi cieel te dezen aanzien tot dusver nog niets is geregeld-. l.crd Middleton een- der vertegen woordigers van de Zuidelijke "Unionisten is heden Ie Londen teruggekeerd. Hij' had' onverwijld een onderhoud met Lloyd George. Naar verluidt zal Lord Middleton de weloverwogen gezichtspunten van den premier en zijn ambtgenooten bij" zijn te rugkomst in Ierland' .uiteen zetten. Wat betreft hetgeen reeds op de confe rentie te Dublin is behandeld, wordt ver trouwelijk medegedeeld, dat er op geen enkel punt der besprekingen verschil v*n opvatting bestond. De politieke medewerker van de „Eve ning Standard" verneemt uit zeer gezag hebbende bron, dat ofschoon de con ferentie van Dublin uit den aard der zaak geen definitieve volmacht bezat toch zekere substantieele en zeer hoop gevende ontwerp-overeenkomsten werden bereikt. Intusschen is generaal Smuts, naar men meent voorzien van aanmerkelijke vol machten, te Dublin aangekomen. (Reuter.) FRANKRIJK PARIJS, 5 Juli. Naar de „Msb." meldt zouden hij een opstand in een bagno in Marokko in de nabijheid van Oasablaa' ca een dertigtal gevangenen gevlucht zijn, met medeneming van wapens en munitie. Twee muiters werden onmiddellijk neer geschoten. De gendarmen maakten gedu rende den nacht jacht op de Vluchtelin gen. waarbij een hevige strijd ontstond. 13 galeiboeven werden gedood, 11 ge wond, én weer gevangen genomen, 12 man worden nog vermist- De Opperste Raad. PARIJS, 5 Juli. Te Parijs wordt het bericht van de „Times" bevestigd, dat er neg niet het minste is bepaald omtrent de a.s. conferentie Van den oppersten raad te Boulogne. In Opper-Silezië dreigen, naar de Duit sche bladen melden, nieuwe verwikkelin gen van den kant der Orgeseh-organisatie, welke openlijk voor haar Putsch-plannen uitkomt. Ook de Opper-Silezische rebellen nemen nog steeds een dreigende houding aan. Gistermiddag om half drie, ls de pre «identieele auto in botsing gekomen met een taxi. In de presidentieele auto waren gezeten mevrouw Millerand en hare twee dochters. Niemand werd echter gewond. De auto werd aan een der wielen beschadigd. House ever Europa. LONDENT, 5 (Juli. (H. N.) In de Phila delphia „Public Ledger" schrijft kolonel Heuse, de bekende Amerikaansche stoats- roan, eenige indrukken over den toestand in Europa. Hij zegt, dat de vooruitzichten voor een algemeene verbetering var den toestand in Europa nooit sedert het einde van den oorlog, zoo gunstig zijn geweest als thans. Hij is van meening, Jat zoowel in Duitschland als in Frankrijk le rege ringen op vasten bodem staan en Groot- Brittanniö een voorname rol speelt in het herstel van het evenwicht in Europa. Hoe de vrede geteekend wordt. Om twee minuten over vier Ameri kaansche tijd heeft president Harding verleden Zaterdag in de woonkamer van senator J. S. Frelinghuisen's villa, „the Hill in Raritan het besluit onderteekend, waarbij de vredestoestand met de centrale rijken hersteld wordt. Er waren een ier- tigtal vrienden van den president U'.tge- nocdigd. Toen hij zijn naam gezet had onder den getypten tekst, zei hij„that's all" en maakte daarbij' een lichte g-'sle met de rechterhand. Er viel een druppel inkt op 't papier, die een vlek1 maakte juist op de g van Harding. De heele „plechtigheid" die .'.en eiude maakte aan den j-eusachtigen volkenstrijd duurde geen twee minuten. De president en zijn vrienden gingen onmiddellijk daar op- aan het golfspel. Tegen de Taricfwot. De Kamer van Koophandel en Fabrie ken te Rotterdam heeft zich in haar jongste vergadering krachtig uitgesproken tegen het ingediend wetsontwerp tot ver hooging van het tarief voor invoerrechten. Een Katholieke Universiteit. Naar „De Gelderlander" verneemt, h°b- ben eenige Nijmegen aars, .belangstellenden in Je R.-Kath. universiteit, met grote financieele offers de beschikking gekre gen over een der doelmatigste panden van Niimagen. De bedoeling is dit pand met tertijd^ als geschenk van het Katholieke Nijmegen, tot- instituutsgebouw voor -Ie R.-Kath. Universiteit te bestemmen, -in dien door samenwerking der 3t. Radboud - stiihting en der gemeente de R,.-Kath. universiteit in Nijmegen gevestigd mocht worden. St a a tsmuiitbedrijf. In zijn Memorie van Antwoord op het eindverslag der Commissie van Rappor teurs uit de Eerste Kamer omtrent het wetsontwerp tot wijziging en verhooging van de begrooting van uitgaven van het Staatsmuntbedrijf voor 1921, merkt de Minister van Financiën naar aanleiding van het door enkele leden kenbaar gemaakt leedwezen, dat een kracht als d» hetr Wienecke niet voor 's Rijks Munt behou den kan blijven, op, dat onder de nieuwe regeling aan den hêer Wienecke opdrach ten zullen verstrekt kunnen worden, in dien 's Rijks belang daartoe aanleiding mocht geven. Aan den anderen kant zal die regeling het voordeel medebrengen, dat ook andere kunstenaars tot medewer king in het belang van een artistieke verzorging onzer munten en Hijksmedaiiles zullen geroepen worden. De Minister is van oordeel, dat de nieuwe door den heer Wienecke ontwor pen beeldenaar onzer munten in aesthe- tisch opzicht zeer valt te prijzen. Hij meent, dat door het gebruik van dien beeldenaar inderdaad de blijkens het Vóor- loopig Verslag gewenschte verbetering zal worden verkregen. De nieuwe Gouverneur van Curacao. Naar het „Hsg." verneemt is de benoe ming te verwachten van Mr. N. J. L. Brantjes, advocaat-generaal hij het Hof te Amsterdam, tot gouverneur van Curasao Het wctsontwerp-Bomans. Naar de „Maasbode" verneemt, zou .de Memorie van Antwoord op bet wets- ontwerp-Mr. Bomans gisteravond ver schijnen, om naar het voornemen van den voorzitter "der Tweede Kamer is Dinsdag 12 Juli a.s. in behandeling te komen. Grcothandrlsprijzen. Het Centraal Bureau voor de Statistiek deelt mede, dat het thans definitief vast gestelde algemeen indexcijfer van <ie groot- ha nd-elsprijzen (51 artikelen) over Mei 209 bedroeg (het voorloopig cijfer was 210) tegen 207 in April; dat der voedings middelen enz. (31 artikelen) was in heide maanden 215. Geen actie tegen de Proecssies. De classicale vergaderingen van de Ned. Herv. Kerk hebben dezer dagen door go- heel Nederland plaats gehad. Hier en daar is c< k het processie-vraagstuk! aan -le orde gekomen. Opmerkelijk mag het heoten, dal de vergaderde predikanten en ouderlingen in overwegend niet-katholieke omgeving met beslistheid tegen de processies' rijn cj.gekomen. Te Maastricht echter, waar 2S predikanten en ouderlingen bijeen kwamen uit een classis, waar de veel ver guisde processies jaarlijks en meermalen 's jaars langs den publieken weg trekken, besloot men „op geenerlei wijze mee te deen mot de actie tegen de processies". De predikanten en ouderlingen in het Zuiden, die uit eigen aanschouwing weien, dat de katholieke processies geenszins de fanatieke bestrijding verdienen, waartoe eenige anti-paapsche theoretici ophitsten, hebben aan die anti-papen boven den Moer dijk ten lesje gegeven, hetwelk dezen ter harte mogen nemen, zegt de „Tijd". Tclegrafceren aan Spoorwegstations De directie der Nederlandsche Spoor wegen heeft een regeling getroffen, „waar door de telegraafkantoren aan onze sta tions Oldenzaal, Nijmegen, Roosendaal en Zevenaar, huiten de uren, waarop zij voor het publiek zijn geopend, verplicht zijn tot aanneming van die telegrammen, welke werden aangeboden door reizigers der avondsneltreinen, komende uit het buiten land". Internationale Conferentie. Dinsdag 26 Juli a.s. zullen te Dalheiin (Duitschland) verschillende Duitsche R.-K. arheidersleiders bijeenkomen, om Je be langen hunner leden te bespreken. In ver hand met de eigenaardige toestanden in de mijndistrieten, zullen ook Limburgsche leiders deze conferentie 'meemaken. Mgr. Vicentinl. Gisteren gaf jhr. Beelaerts van Blok land, secretaris van het gezantschap van Nederland bij den II. Stoel, bij afwezig heid van Hr. Ms. gezant, een lunch ter cere van Mgr. R. Viccntini, Internuntius in Den Haag. Tegenwoordig waren Z. Em. Kardinaal Gasparri, staatssecretaris', Mgr. Pizzardo, substituut van de staatssccrefca- rie, Mgr. Borgoneinj-Dnca, secretaris der Buitengewone Kerkelijke Zaken, Mgr. Cerretti, Nuntius te Parijs, Mgr. Frederici, eenige gezanten of zaakgelastigden bij den H.' Stoei, Mgr. Caldevari, enz. Tegen half Juli denkt Mgr. Viccntini, in gezelschap van zijn secretaris, Mgi\ Caldevari, naar Den Haag te vertrekken. („De Tijd"). Openluchttheater Valkenburg. AMSTERDAM, 5 Juli. Sinds Zondag 3 Juli geeft de N. V. Het Schouwtooneel, dir. Adr. van der Horst en Jan Musch, wederom een serie voorstellingen van „De Paradijsvloek" van Alphonse Laudy, in hot openluchttheater te Valkenburg.. Evenals hot vorige jaar blijkt een bij zondere belangstelling voor dit stuk te bestaan. Bovendien wordt iedere dag hard gere peteerd voor de opvoering van „Om de Kroon" van Frans Coppéè, waarvan de eerste vertooning op Zondag 10 Juli a.s. zal plaats vindeii. Vrijdag 8 en Zaterdag 9 Juli wordt niet gespeeld, aangezien die dagen g-thcl zijn bestemd voor de generale repetities van „Om de Kroon". Spoorwegovereenkonisten. In een nota naar aanleid-ng van het eindverslag der Commissie van Rappor teurs uit do Eerste Kamer over het wets ontwerp tot bekrachtiging va.n nadere overeenkomsten met de Maatschappij lot Expl van Staatsspoorwegen en de Roll. Uzi. Spoorwegmaatschappij, zegt de Re geering, dat de beschouwingen in het eindverslag gewijd aan hét vraagstuk van medezeggenschap van het personeel, aan leiding geven op' te merken, dat wel dient td worden onderscheiden tusschen den spcorwegraad en don raad van commissar rissen, dien men eigenlijk schoon te be doelen. De bestaande commissie van advies voor de «spocTwegJienstregoling, die ook nu en dan tariefzaken behandelde, zal worden hervormd tot een spoorwegraad, waarin vertegenwoordigers van arbeid, handel, landbouw, nijverheid cn verkeer de daarbij betrokken belangen zuilen voor staan. Voor den arbeid zullen nevens afge vaardigden van de algemeene verkeers- bonden ook vertegenwoordigers van de erkende vakverenigingen van het spoor wegpersoneel een plaats kunnen erlangen. De hieromtrent te treffen regeling is in voorbereiding. De ieden van dien raad 'ziul- len herbenoembaar zijn. De wensch van verschillende i'eJenoan te vernemen, welk bedrag op het door den Staat in do spoorwegen gestoken kapi taal is ingeteerd, geeft aanleiding in her innering te brongen, dat de ondei-öekiia- gen daaromtrent bepaaldelijk plegen to betreffen het geheele spoorwegHpitaal dus dat van Staat en Maatschappijen samen, en dat daaromtrent jaarlijks becij feringen worden versterkt bi] dé Mcmor- rie van Antwoord op hot Voorloopig Ver slag der Tweede Kamer in zake hoofdstuk I der Staatsbegrootine, waarheen de Re geering verwijst. Met de gevraagde raming wordt, zegt de Regeering voorts, oa. blijkbaar be doeld de uitgaaf, die laatstgenoemde befia-- ling voor den Slaat jaar-hiks zal mede brengen. Ingeval de dividendgarantie in eenig jaar ten voile mocht werken, zal daartoe noodig zijn: voor S S. 5,0263158 pet van 18 millioen is 901.736.81. voor H. S. 5 pet. van 22 Va millioen is f1 125.000, te zamen f 2.029.736,81. In hoeverre echter de dividend'gavantio zal werken en daarenboven al dan niet een bedrag noodig zal zijn om 'ie winst en verliesrekening te doen sluiten, vermag de regeering niet te voorspellen, omdat dit zal afhangen van de uilkomsten van elk bedrijfsjaar en deze uitkomrion weer in sterke mate afhankelijk zijn van den algomeenen economischen toestond. Hij moet zich dan ook bepalen tot de ver klaring, dat de thans heeischende econo mische depressie vooreerst geen grónd schijnt te geven aan gunstige veiwachtin- gen omtrent de uitkomsten van het spoor wegbedrijf. TWEEDE KAMER. De Tweed© Kamer wordt bijeengeroe pen tegen Dinsdag 12 .dezer 'smiddags half twee. Naar wij' vernemen, zal de bijeenkomst der Kamer niet va,n langen dS'ar zijn, behoudens eventueele bijzon dere mstaadigheden. Zomerzitting. Verkiezing Gedeputeerde. Tot lid van Ged. Staten werd gekozen de heer A. van der Weijden met 32 stemmen, tegen 5 op den heer Van Nif- trik, drie op den heer Lindeijer en 1 blanco. Da heer 'Van der Weijden, dankend voor het in hem gestelde vertrouwen, zeide deze benoeming te zullen aanvaar den zoodra hij' eenige betrekkingen, die hem daarin zouden kunnen verhinderen, hoeft neergelegd'. Tot lid der Staten, bedoeld in art. 89 dei Prov. wet, werd herkozen de heer Mr. A. A. de Veer met 33 stemmen, tegen 4 op den heer Lindeijer, 3 op den heer Van Niftrik, 1 op den hoer Van de Putte en 1 blanco. De heer De Veer nam de be noeming aan. Nadat de heer W. van Oeveren gerust w,as gesteld dat Ged. Staten zullen zor gen^ dat zoo noodig tijdelijk wordt voor zien in de vacature van hoofdingenieur van den Waterstaat, werd den beer Sih- mach'er Zijnen als zoodanig eervol ont slag verleend'. De Voorzitter wees er op, hoe Je heer Zijnen gedurende 39 jaar de belangen als opzichter, ingenieur en hoofdingenieur heeft behartigd, waarvoor hem dank toe komt en de wensch, dat hij lang van de rust moge genieten, want er is een tijd van komen en van gaan (applaus ook op de publieke tribune.) Bij de herstemming over bet voorstel van den heer W. Moelker om f 4000 voor de jaren 1921 en 1922 ais crediet voor de paardenfokkerij aan de Z. L. M. roe ie ktnuen, werd dit voorstel thans met 23 tegen 19 stemmen aangenomen. Het voorstel-Welleman, om subsidie te verleenen aan het te Roermond te houden congres voor geitenteelt, waarover in de ncjaarszitting eveneens de stemmen staak ten werd verworpen met 28 tegen 14 stemmen. Het voorstel-Lindeijer c. s. inzake rege ling van de bezoldiging der ambtenaren, benevens al de vroeger reeds vermelde voorstellen van Ged. Staten, werden naar de afdeelingen verwezen. De „Zeeland"-kwestie. Door den heer Vienings werd er aan herinnerd, hoe de Tweede Kamer op 31 Mei jl. een motie-Van Berehsteijn aannam, waarin de regeering werd uitgenoodigd alles te doen voor het behoüd van de nationale Scheldelijn op Engeland. Spr. schetste het groote belang van dat behoud voor Zeeland en diende een motie in, die hij hoopte dat algemeenen bijval zou vinden, gezien het feit dat jok in de Kamer personen van verschillende poli tieke richting zich daarvoor uitspraken. De motie-Vienings luidde: „De Staten van Zeeland, in haar zo- merzitting van 1921 hijeen; met voldoening vernomen hebbende dat de Tweede Kamer der Staten-Generail in Laar vergadering van den 31 Mei 1921 eenstemmig haar sanctie heeft gelicht aan de motie-Van Berensteijn, waar het verlangen -wordt ingelegd, dat de natio nale Scheldelijn tot zoo groot mogelijken bloei behoort te worden gebracht; vertrouwende, dat de Ned. Spoorwegen hel nationaal belang, dat in dit votum tot! uiting komt, bij"" Laar regeling van de spoorwegverbindingen met Vlissingen in aansluiting met de meergenoemde Schelde lijn. niet zullen over het hoofd ziaa dringen er bij1 de hooge regeeriug eer biedig op aan, dat zij1 de bij monde van Z E. den Minister van Waterstaat op 31 Mei jl. in de Tweede Kamer der Staf-n- Goneraal. gedane belofte, alles in het werk stelle, om de in de motie-Van Berensteijn uitgedrukte weusehen, voor zoovér zulks maar «enigszins mogelijk is, ten spoedigste te vervullen; ■cn gaat over tot de orde van den dag". De Voorzitter vroeg of men zich alge meen met dezo motie kon vereenigen. De heer Adriaansq, zou gaarne pen in-i houd dezer motie nader onder de oogen zien. Besloten werd 'deze motie in de afdoes lingen te behandelen. Hierna had de trekking der afdeelingen plaats, waarbij, gezien het nog uiefc op kunnen treden van den Keer Van der Weijden als lid van Ged. Staten, in da eerste afdeeling 13 Statenleden on slechts' één lid van Ged. Staten werd benoemd. In de eerste afdeeling hebben zitting de heeren: Hendrikse, Van der Weijden, Van Zuijen, Hartoog, Mulder, Lindeijer, W. van Oeveren, v. d. Ouden, Overhoff, Nolson, Onderdijk, Stieger, J. W. van Oeveren en als lid' van Ged. Staton de heer Sprenger. In de tweede afdeeling de heeren Kakes beeke, Vienings, De Meij, Van Dixhoornj Wellemaa, Adriaanse, De Veer, Hens,:/, Van de Putte, Timmerman, Erasmus, Vo gelaar en de 'leden "van Ged. Staten il® heeren Van Rompu en Fruijtier. In de derde afdeeling de heeren Vaa Nieuwkuijk, Verhorst, Van Teijlingcn, Dekk'er, Gunst, Van Nieuwenhuijze, Vau Waesberghe, Gerlach, Dumoleijn, Moel ker, Van Niftrik, Lantsheer en 'de leden, van Ged'. Staten de heeren Blum en Die.les man. Besloten werd' de eerstvolgende open bare vergadering te houden op Dinsdag 19 Juli des morgens "te 10 uur, waarna deze vergadering werd gesloten. Het. bericht dat het huisvlijtwerk v.an de kinderen van „Kinderzorg" op da N. IJ. T. E. M. met goud is bekroond, is, zooals begrijpelijk, Woensdagmorgen mes groote vreugde vernomen.; daarbij kwain. nog, dat vrienden der stichting door een bloemenhulde hun ingenomenheid met dii succes toonden. Gisteravond had ter eer3 der behaalde lauweren- een feestje plaats in de stichting. De N. IJ. T. E. M. Alvorens over het verloop van den dag van Woensdag een en ander mede ts deelen, willen wij nog enkele standen bespreken en wel het eerste nog eens wijzen op de keurige elalage van do A. Z. E. M. in de kolfbaan, bet is een fijne schikking van fraaie en pr.actiseh® zaken op het gebied van eleetrische ver lichtingsaxtikelen en krachtwerktuigen. De kraan, die onder de verlengde kolfbaan in werking is, toont welk een nut da electriciteit ook kan brengen op fabrieken en werkplaatsen, waar Zware vrachten te verplaatsen zijn. De derde stand yan dezelfde maatschappij is in den hoek van de veranda het dichtst bij de muziektent geplaatst. Daar wordt de Rawlplug ge toond, waarvan de A.Z.E.M. de hoofdver- tegenwoordiging voor Zeeland heeft. Vela lezers zullen vragenwat is de Rawlplug Hebt gij wel eens een spijker of kram in een steenen muur moeten slaan. Veelal zult gij dan eerst een stuk hout in d® muur hebben moeten doen om spijker of kram goed vast te laten zitten en ook dan nog zal het niet naar wensch zijn. Nu als gij" de Rawlplug gebruikt, dan boort of steekt gij een gaatje in den steen, hetzij dat die hard of zacht is en doet een Rawlplug, dat is een buisje van stijv)e fibre, in het gat. Dit fibre buisje zet zich direct uit en de schroef gaat er in als ware er een schroefdraad in, maar zij zit bovendien 'zfcier vast, waarvan wij ons zelf eenige malen hebben overtuigd. Op tal van groote wérken en bij takken van openbaren dienst is da Rawlplug volgens ons getoonde attesten tot volle tevredenheid gebruikt en wij raden dan ook in de eerste plaats vak lieden aan zich de werking te Ja ten de- inonstreeren. Een andere stand die nog wel eens een nadere beschouwing verdient is de ..Smultent" van den heer Oosterhuis. Da daar opgestelde eleetrische oven voldoet uitstekend, al is de beschikbare ruimte niet groot genoeg, om al het lekkers, dat verkocht wordt te bereiden. Do teint die meer een groot prieel is, wordt zecff druk bezocht, wat zeker ieder bezoeker zal begrijpen. Als men er door den stand van da eleetrische rolluik'enfahriek heen gaat heeft men tevens de gelegenheid nog eens nader kennis te maken -met den fr.-. ai-en winkelgèvel en de praetische rolluiken, die de heer. Nobels daar heeft neergezet. Voor wij den tuin verlaten, gaan wij nog even langs de zoo rijk voorziene etalage van den heer J. B. Dieseh, maar voor Middelburgers zal het wel niet noo dig zijn te verzekeren, dat hier evenals in den „Zoeten Inval" alleen prima waar. wf«i dt verkocht. Tegenover dezen stand is die van den heer M. Vaane, die er echter Friesch© haai van de firma J. A. Huiscr en Zonen aanbiedt Eenmaal deze tabak geprobeerd en gij zult er bij herhaling naar verlangen. In de zaal brengen wij nog eens een bezoek aan den stand van N. V. Verae- nigde conservenfabrieken te Prinsenhage, waar meermalen het koken van overheer- lijk'e soep wordt gedemonstreerd. Van dien goeden smaak konden wij ons zelf overtuigen. t Achter U is dan de groote stand van de lan'deboom, waar een vriendelijke jonge dame de bezoekers een proefje doet nemen van de zeer smaakvolle biscuit, die de firma Van Doesburg in den ïoande! brengt. Voor ditmaal over de standen weer ge noeg, wij hebben nog andere te beschrij ven, maar doen dit liever in een volgend numnjer. Gisterenmiddag waren onder de be zoekers eendeel der kinderen van „Kin derzorg", maar ook een 75-tal kinderen uit Kloetinge onder leiding van den heer G. Houtekamer, hoofd, en de dames en heeren onderwijzeressen en onderwijzers.

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1921 | | pagina 2