DAGBLAD VOOR MIDDELBURG f500 160 f35 f 15 Biscuits Wed. B. van Doesburg Frou-Frou-Köningin Bezoekt onzen Stand op de N. IJ.T. E. M., L. FLES C-. bij levenslange f bij f IRfi bij verlies van f 7 c bij verlies van f Cfl bij verlies van f OK bij verlies van f IK bij verlies van I £üU overlijden 8 I JU een hand of voet I iJ ongeschiktheid een hand of voet een oog een duim een wijsvinger een anderen vinger Frou-Frou, Mocca-Tric-Trac, Oemi-Lune, Marie, Theeroos, enz. N ummer 152 Donderdag 7 Juli 1921 Zeventiende Jaargang feuilleton Een Offer BUITENLAND. BIS^ÜITS WED. B. v. D. Brandvrije Stalen Opberg- en Brieven kasten, Schrijf-, Copïeer-, Adresseer-, Reken-Machines. Opberg- en Kaartsystemen Moderne Kantoor-Installaties. NIEUWE ZEEUWSCHE COURANT Hoofdredacteur: J. W. VI E N I N G S. Te'efo°" 11 Bureaux van Redactie en Administratie: Westsingel, GOES Telegram-Adres: Nizeco. AnA Bijkantoor: MIDDELBURG, Mark11 en 2. Telefoon 474 Directeur JOS. /AN DE GRIENDT. Telefoon 207 Abonnementsprijs f 2.50 per drie maanden, f 0.20 per week» voor Post-abonnés f2.90 per 3 m. Adtrertenfiën van 1 tot6 regel® f 1.50, elke regel meer f 0.25, bij contract beduidende korting Al onze Abonnés zijn gratis verzekerd tegen ongevallen krachtens onze overeenkomst met „The Ocean and Guarantee Corporation Ltd." te Amsterdam, Rokin 151, en wel voor de hieronder vermelde bedragen: a** Weest voorzichtig! Laat U tniet te spoedig beïnvloeden öcoï jeremiaden, die men nu reeds begint aan te heffen tegen het ministerie-Ruys, dat het land naar den ondergang voert. Het ministerie heeft nu eenmaal met •een, uitgeputte Staatskas te worstelen en inoet daarom een extra-aanval doen op de portemonnaie van den belastingbetaler. Prettig is dat niet, maar dat is niet 'de schuld van. het ministerie maar van de Itijdsomstaudiglieden. Zoo doet men ad zijd best de boeven tegen deze regeering in «het harnas te jagen, wegens de "booze grondbelasting, die hun op de schouderen wordt gelegd. Hoe onedel deze agitatie is, moge uit het volgende blijken, dat wij' aan de Anti-Rcv. Rotterdammer ontleenen: Onder het Ministerie-Cort van der Lin den werd een ontwerp Grondbelasting in gediend, dat de belasting op 3V3 per. 1000 van de belastbare waarde wilde bepalen. Hoor het aftreden van Minister Trèuh kwam van dit wetsontwerp niets en in plaats daarvan diende Minister :1e Vries een wetsvoordracht in, welke de belasting |op 2 per 1000 stelde. Met andere woorden: Minister Tretib. vorderde 66 pet. meer dan 'die booze Öe Vries. Strekkte dit tot troost' voor de lamen table klagersEn mane het lien aan tot voorzichtigheid' bij het "beoordeelen der aanklachten tegen de regeering. V Bij het graf In het populair-wetenschappelijk: bij voegsel Vgn „Het Volk" is de laatste weken pro en contra veel geschreven over socialisme en godsdienst, en men k'an iussehen de regels doorlezen, dat de par tij met deze kwestie nogal verlegen zit. Officieel zou men gaarne het materia lisme als grondbeginsel willen uitbazui nen, wanneer doordat scherp ge toeter niet die arbeiders werden afgeschrikt, dja men dolgraag in breede drommen zag op- marcheeren achter 't roode vaandel, maag die hun godsdienstige strevingen zoo, maar sliet prijsgeven. Voor hen vooral wijst „Het Volk" er telkens op, dat het materialisme van Mars gronddogma is eener politieke of oeeo- nomische partij; wijst men telkens op 'i aantal dominé's die vooral in 't hooga 'Hoorden tot de partij behooren; geeft men soms hoog op, van Hegel's1 Idealisme en vertoont men nu en dan een„ingezon'< den" syinpathiseerend schrijven van een „Christelijkën" arbeider. Ondaks alles echter kan „Het Volk" zijh waren aard niet verloochenen en stuwt de heele redactie aan op anti-: christendom en 'het bruutste materialisme. Do schijn-apologie voor 't Christendom ir> bovengenoemde gevallen zinkt in 't piet bij de werkclijke-apologie voor 't ongeloof in bijna alle kolommen van dit roode blad, tot in de sexueele 'feuilletons «n anti-zedelijke boek-nnnonces en recla mes voor hygiënische artikelen. Hoe meèïdeie voormannen denken over huwelijks- en andere zedelijkheids-begin selen, blijkt uit hun leven. Welke materialistische gedachten z'e koesteren over leven en dood, spreken ze onomwonden uit bij 't heengaan van een „trouwen partijgenoot". 5) Naar het Duitsch „Indien het waar is', dat Eduard de vlucht heeft genomen," {réi zij met kalme overtuiging, „dan heeft bij dat niet ge daan, om zïcb zel'B- in veiligheid te bren gen, maar om' iemand anders daardoor te dekken." „Mijn God! wat praat dat meisje voor pnzin!" liep mevrouw uit. Zij zette haar gouden pince-nez' op en onderwierp de nicht aan. een scherp on derzoek, om te zien. of deze ui vollen ernst gesproken had. „Wat Eduard ook mag; zijn, een domkop is hij niet, en hij heeft zeker ook wel geweten, wat men aver zijn verdwijning zou denken. Ieder verstandig menseh moet daarin een bewijs van scphuld zien Zelfs ik, die werkelijk veell van den jotngen hield, ben er vast van overtuigd dat hij de bedrieger is! Een onschuldig mensch loopt niet weg, indien zoon verdenking op hem rust. Én toch heb ik medelijden met hem;! Ik martel mijn arm hoofd er mee, doch ik kan geen verklaring vinden Ik kan het niet begrijpenDie jongen, die jongen! En wat mooie vooruitzichten had Zoo werd vorige week' aan het van partijgenoot Kuijkhof 't woord ge voerd door de verschillende hoofdleiders der S. D. A. P. Vooreerst door "W. H. Vliegen, dis als eenige troost de weduwe en dochter van den overledene wist te geven dit woord: „.Troost u in het werk voor dezelfde groote zaak, voor welke uw echtgenoot- en vader leefde". De laatste groet a,an den dood: was „Rust zacht". A. B. Kleerekooper parodieerde handig Davids woord: „weenend gingen ze uit enz." en eindigde aldus: „De eerste leden (der S. D. A. P., waaronder ook Kuijldio-f) hebben het zaad gezaaid, waarvan het het broodgebakken zal worden, dat oen» de menschheid voeden zal". iJos. Loopuit eindigde: „Zijn vrouw kan slechts troost putten uit de omstandigheid dat zij zijn werk zal kunnen voortzetten". Mevr. WibautBerdenis van Berlo- kom: „Lucië, je.blijft nu alleen. Maar het geloof aan ons heerlijk ideaal zal je staande houden. Van Kuijkhof, rust zacht". J M. Wibaut sprak' van: „Hij roste in vïede", een bewijs, dat dit Christelijk woord toch nog een vredige klank heeft al wordt het zinledig gemaakt dooi' een materialistische wereldbeschouwing. S. J. Pothuis sprak evenwel van ho.o- gere dingen in Van Kuijkhof, dan dit aardsche leven. W;a,t die koogere dingen zijn, wordt vaak' vereenzelvigd met kui tuur, ontwikkeling zonder gedachten, d'ouire tombe. Het is zoo jammer, dat een man -als Van Kuijkhof, zooals indertijd het bekende gemeenteraadslid van Rotterdam, Spiek man, him beste krachten gaven aan oen partij, die op den drempel der eeuwigheid niets beters aan een nobele ziel weet te schenken dan „Rust zacht". Een waarschuwing en een les tevens voor ons. P. CONSTANTINUS. DUITSCH LAND De ontruiming van Opper-Silezië Betpogingen en onlusten. OPPELN, 4 luü (Ilacas De intergeali lieeerde commissie deelt mede., dat de te rugtocht der Polen overeenkom-iüg do voorschriften heeft plaats, gehad Het treinverkeer is weer hervat tusschen Op- peln en Beuthen Het telefonisch ver keer is hersteld tot GIfeiwitz! SOSNOWICE, 5 Juli (Hav.a.s.j In de ontruimde districten hebben de mijndirec- ties, bijna allen Duitsehers, tot de anterge- allieeerde commissie het verzoek ge richt, de Boolsehe politie te handhaven Te Bouthen heeft de demobilisatie der in- surgenten tot geestdriftige betoogingen der Polen aanleiding gegeven BERLIJN, den '5den Juli. Naar uit Kattowitz .gemeld wordt, zijn m het mijndistrict de Boolsehe rosui'genlen zich op-nieuw te buiten gegaan aan allerlei' bui tensporigheden tegenover de beambten en -mijnwerkers In de Laura,hutte kwa-m een arbeider om werk vraven. Hij kon, daar er gebrek aan werk bijl" „Dat is het juist, tante," antwoordde Anna met zachte stem, zonder den blik naar de fonkelende glazen op te heffen, die nog steeds op- haar gericht waren. „Hij had de beste vooruitzichten en hij verdiende ze ook. Daarom \s, z-ooals. u zeer juist zegt, zijn bedoeling vaortoopig niet te verklaren, en dat is ook de reden, waarom ik hem voor pnschuldig houd." „Gij begrijpt mij: verkeerd, kinl; ik heb ge-zegd, dat een o-nschuldig meimcli niet de vlucht neemt." Anna zweeg; zij was er aan gewoon, zich zonder meer aan de uitspraken harer tante te onderwerpen. Mevrouw Madwig, een kicin, rond per soontje van ongeveer vijftig \aar, boog zich over haar handwerk. De woorden harer nicht, die zoo moedig voor don vluchteling partij nam, oïscöoon die een smet op de familie had gebracht, wilden haar niet uit de gedachten. De ondankbare wien zij, volgens- haar meening, zoo veel weldaden had bewezen! Maar meri had aan hem toch ook wat te danken, e.11 wel de kennismaking met Paul' Wiinleisheim, want mevrouw Madwig zag in den neet van den rijken koopman aanstonds den meest begeerenswaardigen echtgenoot voor haar- onvermogende dochter. In het begin had ,o,ok zij Eduard als haar toekomstigen is, niet aangenomen worden. Even later kwam de man terug met 26 in- surgenten. Een aantal bpambten werden van hun werk gesleurd en met gummi-* stokken -zoodanig toegetakeld, dat voo-r sommigen opname in het ziekenhuis nood zakelijk bleek. De moeste beambten heb ben, na deze gebeurtenissen, de wijk ge nomen naar Kattowitz-. Het spoorwegverkeer van Glciw'fe naar Kattowitz- e-n van Gleiwitz naar Rybnik is fiber Rybnik. Een trein op het traject Ratibo-r-Rybnik werd Maandag tot staan ge-bracht en leeggeplunderd. BERLIJN, 6 Juli. (H.N.) De Pruisische staatsraad heeft met algemeene stemmen een motie aangenomen^ waarin de Du-it- sche regeering uitgenoodigd wordt onmid dellijk over te -gaan tot publicatie van alle bescheiden over den Foollschen op stand in Opper-Silezke en over de door Polen gepleegde gruwelen. De Rijksdag ca het geval1 Van Jagow. BERLIJN, 5 Juli. Nadat de Rijksdag he den eenige aangelegenheden van onder-: geschikt belang had behandeld, werden de interpellaties der meerderheids-Bocialisf- ten en Otnafhankeiijken betreffende het ge- val-Jago-w besproken. De voormalige Ber- lijnsche c-ommissaris van politie en latere regeei'ingspresident von Jagow ïs indertijd wegens hoogverraad, in verband met zijn medeplichtigheid aan de Kapp-putsch, in voorloopigei hechtenis genomen, doch te gen een borgstelling van een halt milhoen mark weer op vrije voeten gelaten, Zijn verdedigers hadden ziekte als motief voor zijn invrijheidstelling opgegeven. Von Jar go-w heeft echter kort geleden in de „Kreuz'-zeitung" verklaard, dat hij volkor men gezOnd is. De rijksminister van Justitie heeft zich op- grond hiervan tot den procureur-gene raal gewend, ten einde Von JagOiW op nieuw in hechtenis te laten nemen. Het rijksgeiechtshof heeft dit echter gewei gerd, daar het in vrijheid stellen van Von Jagow niet voornamelijk, op grond van zijn gezondheidstoestand is geschied. De instructie in deze zaak is geëindigd; de acte van beschuldiging zal' in de naaste toekomst gereed zijn, zoodat het eigenlijks proces binnenkort zal beginnen Lu» --a-. Nieuwe verwikkelingen in Opper-Silezië. Gevaarlijke Orgescli-plaimen Dreigende houding' dor rebellen. BERLIJN, 5 Juli, Volgens heden te Berlijn binnengekomen berichten staat Opper-Silezië weer voor zware dagen. Zoo verneemt 't „Berï. Tagebl." uit Breslau: Talrijke teekenen wijzen er op, dat nieuwe ondernemingen der Orgescb voor de deur staan. De menschen zijh over het snelle einde van den oorlog in Opper* Silezië ontgoocheld- en willige instrumen ten in de handen hunner leiders, aan wier Piitschplannen men niet meer twijfelen kan. De invloed- van generaal Höfer schijnt niet groot genoeg te zijn om dezo bedenkelijke verwikkeling te verhinderen. N a ir -de socialistische pers meldt, heeft to Nimptseh, nabij de Opper-Sileziseha grens, reeds een hotsing1 tusschen sociaal- democratische arbeiders en de Orgesch plaats gehad. De arbeiders hebben daar schoonzoon beschouwd, maar toen-Win- tersheim zijn voornemen kenbaar maakte, had zij- haar eerste plan dadelijk laten varen. Eduard en Louisel Hoe gooi was het geweest, dat zjj- deze gedachte zoo spoedig had opgegeven. Anna had de kamer verlaten. 0111 bui ten bij haar bloemen ongestoord aan haar droefheid lucht te kunneu geven. Zij was de dochter van den overleden broeder van dokter Madwig, een wees; tante had haar in haar huis opgenomen, toen zij nog een kind was, eenerzijds uit l-ietde, anderzijds echter ook, om-af de voogd van het meisje van haar vermogen jaar lijks een aanzienlijke som! voor haar on derhoud schonk. De beide meis-ies waren samen a,ls zusters, in volledipe overeen stemming. harer wensc1 nn opgegroeid, toen Eduard Luba-u in haar levenskring trad. De levendige, ijverige en volstan dige jongeman ma-akte een bsslissendoii indruk op Anna's stil' gemoed; haar een tonig leven kreeg een nieuwe bekoor lijkheid en blijde verwachtingen vervul de-n haar bescheiden hart. f Ook Eduard voelde -zich dooï haai' zacht, ernstig karakter aangetrokken: het duurde niet lang, of zij was, zijn. vriendin. Zijn snel -opklimmen in de gunst van 'z-pn chef vervulde haar met trofs1 en innig geluk, dat nog grooter werd, to-en BEZOEKT ONZEN STAND OP DE NIJVERHEIDSTENTOONSTELLING IN HET SCHUTTERSHOF TE MIDDELBURG, ALWAAR DE GRATIS aipi'Me bezoekers onze j*' aanbiedt. 3798-50 Vrajfét uwen Leverancier Bekroond- met Eere-Diploma. Hoogste onderscheiding „Ibata" 1921. amvangrijke wapentransporten aangehou den en aan de politie uitgeleverd. Deze Het echter de wapensmokk'elaars in den nacht weder met de wapenen ontsnappen. Do. wapendiefstallen in verschillende deelen van Duitschland staan met da voorbereidingen der Orgesch in Opper- Silezië in verband-. Er zijn, zooals men van de officieren en manschappen ge- m.ikEelijk vernémen kan, wapentranspor- ten naar Opper-Silezië aan den gang' en dat openlijk en in grooten omvang* ge root ute-erd wordt, wordt niet bestreden. Naar de „Bresl. Volkswacht", hot lei dende orgaan der meerderheidssoeiatisten, meldtwordt de recruteering door de be kende afdeeling Rossbaeh uitgevoard en slechts personen, die in het bezit van een Orgesch-pas zijn, worden aangenomen. Het blad maant tot rust en koelbloedig heid- aan; het zegt: Er zullen nu zeer on rustige dagen komen en zélfs zullen eenige republikeinen het leven moeien latenmaar daardoor zal de republiek ook voor ernstige gevaren beschermd- worden. De andere Berlijnsche bladen bevesti gen deze berichten, zoodat aan hun juist heid niet te twijfelen Valt. Hierbij komen nog andere berichten, welke van een voorbereiding van een nieu wen o-pstamd door de Polen spreken. "VVel is de ontruiming van het opstandsgebied l/yna volkomen doorgevoerd, maar van eed ontwapening der opstandelingen is geen sprake. ÜP9I Terwijl de regelmatige Poolsche troe pen over de grens naar Polen ierugkee- ren en "ook hun uitrusting medegoaomen hebben, zijn de Opper-Silezische insurgen- *en in het volle bezit van hun wapenen naar huis gegaan. De toestand- in Opper-Silezië is op liet oogenhlik zoo, dat vele. tienduizenden ge weren nog in het geheim in Poolsche handen zijn, en dat alle zware wapenen, als kanonnen, mij'nwerpers, pantserauto's en gepantserde treinen aan den andoren kant der grens voor clk'en slag gereed staan. Korfanty bevindt zich nog steeds met zijn staf op Opper-Silezisch grondgebied. Enkele dagen voor de onderteekéning van het ontruimingsverdrag heeft hij ver klaard, dat hij slechts op een Knop be hoeft te drukken om den vierden opstand te verwekken. Nog voor enkele dagen oioik Paul Winter'slieim, met wieti de be woners van het landhuis door Eduatil in- tus-schen kennis hadden gemaakt, heml den hoo-gsten lof toezwaaide. Om* dezen tijd echter -gaf EduaKl'haar het hoogste bewijs van vertrouwen en haar zon nige blijde dag veranderde eensklaps in een duisteren nacht. Hij deelde haar uree, dat hij Lo-uise liefha-d, ale^n voor Louise had hij geleefd en aewerkt. Anna zweeg! en leed. Zij was niet boos o-p een man, die oriwetend haar geluk had vernietigd. Haar leed werd echter n(0'g smartelijker toen zij bemerkte, dat ham hetzelfde Hot beschoren was aJs haar eigen hart getrjofïen had. Louise vertelde haar in vertrouwen, dat zj Paul -Winte-rsheim liefhad. Eduard vernfowdde daar nog niets; van en zij' durlde hem niet waarschuwen; zij wilde hem no-g eenige dagen in zijn gelukkigen dnoorai laten eens zöu) .hij1 haar dankbaar' zijn dat z-ij hem den korten 'tijd in dit paradijs der hoop nog gegund had, z-ij had dit immers aan haar eigen arm hart ondervonden. D-och al te spoedig kivam het uur, dat Eduaid de oogen open-de. Toen volgde V-oor de beide mannen en Louise oen dro-evige, onaangename tijd. Anna was een stille getuige van dat alles, vrien delijk en steeds er op uit te Welpen on heeft hij' aan neutrale correspondenten verklaard, dat een nieuwe opstand onver-: niijd-elijk is, als Polen niet het verlangde g-hied krijgt. Aan de Opper-Silezische grens wordeü steeds meer troepen geconcentreerd. Tus-t schen Sosnowice en Tsehenstochow staan bijna "6 divisies met de daarbij- behoos "rende artillerie en cavalerie. De (.rvafin-: gen van den derden opstand laten daar uit conclud-eeren, dat deze Poolsche troe? penco-neentraties niet toevallig zijn, maar in verband staan met het feit, dat de dag der beslissing over Opper-Silezië nadert. Bi] dit alles komt nog de reeds verz melde hotsing tusschen Duitsehers edl Fransehen in Beuthen, waarbij een Fran-: sehe majoor gesneuveld moet zijn. Uil het district Rybnik wordt gernel'd,- dat -de insurgenten daar wéder allerlei ongerechtigheden bedrijven. Öe intergeai-s lieerde commissie heeft over 'de district'? i£ Gross-Strehlitz e-n Rosenberg weder den" staat van beleg afgekondigd. (Msb.jf BELGIE De Graanvonrziening. BRUSSEL, 5 Juli. Uit een mededee? ling van het ministerie van bevoorrading hinkt, dat het rijk' sedert Mei '1919 op do graanvoorziening des lands niet min? der dan 400 millioenen francs heeft moe? ten bijleggen. Dit is vooral' toe te schrijs ven aan de daling van- den wisselkoers,- De handel in graan zal nu van 1 Januari af- geheel worden vrijgegeven. („Msh."j De Vlaamsche strijd', BRUSSEL'. Voor een meeting van da „Ligue JVallone" te Etterbaeek beweetdd hefAVaalsche katholieke kamerlid-Pasture een man, die zich door zijn haat tege^al wat Vlaamsch is bijzonder onderscheidt, dat ide Vlaamsche strij'd van Jieden nieta meer is dan een voortzetting van de acti? vjstische drijverijen van tijdens1 den oor? log, welke noodlottige propaganda, uldu-ï Pastur, nog steeds door Duitschland eri het medeplichtige Holland wordt onder? steund'. Gelukkig voor de katholieke partij', 'dafl Pastur vrijwel alleen staat in zijn rake? ning en dat hij allesbehalve, - zooals hem onlangs in de Kamer weid. te ver? staan gegeven bevoegd was om zichl met eenig gezag over deze kwestie uit to laten. te troosten. Niemand vermoedde, tia.t ook! zij zoo zeer behoefte aan vertroosting had. De ontdekking der gepleegde vervaf? schingen, waarmee de namen van Lubau en Wintersheim' m verbinding werden ge bracht, gaf aan de gedachten der vjjf personen, die het meeste be'-.ng hadden! in den -uitslag der onderzoekingen, eei» nieuwe richting. Anna twijfelde er met aan, dat Edutol geheel viekkkel-oos uit deze netelige zaak zou- treden. Zij hall niet kunnen droomen, dat zij' zoo spoedig in de gelegenheid zo-ui komen, hem tegen het ver-oordeelend vonnis: van tante tal verdedigen, en toen dit het "'evaL was', was zij er -over verbaasd, dat Louisa ook niet een enkel1 goed woord voor hein over had. Zij hoopte nu, dat "Wiu- tersheim spoedig zou komen en gerust stellende verklaringen brengen. Lang kant h'ö ook niet meer uitblijven, dat zag zij aan de verwachtingsvolle onrust van Louise, die bijl rpdere op de straat nade rende schrede door het venster keek. (Wordt .vervolgd.

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1921 | | pagina 1