Üf IS Jz. SOES. Ieliers DAGBLAD VOOR ZEELAND Bezoekt onzen Stand op de N.IJ.T.Ë. M., L. FLES C° lerarend: INEN -- Bloemisten she Courant, Goes. s iJU een band of voet I eenoog OU een duim ud een wijsvinger I ld SCHE COURANT DEN PRIJS ijgbaar isterdam erlichting steeg 3 jel In t S0RTEERIH6 Vlissingen a.d. Zaan Al LANDSCHE rktprijzen EN EXPORT ngen - Tel. 141. Nummer 150 Dinsdag 5 Juli 1921 Zevemi«n<7» Jaargang - bij f IRfl bij verlies van f 7K bijveriiesvan f gft bijverliesvan f OK bi] verlies van f IK bij verlies van overlijden een anderen vinger Grof Volksbedrog. BUITENLAND. DUITSCHLAND ENGELAND AMERIKA. BINNENLAND. UIT ZEELAND. VLISSINGEN GOES Brandvrij^ Staten Opberg- en Brievenkasten, Schrijf-, Copieer-, Adresseer-, Reken-Machines. Opberg- en Kaartsystemen Moderne Kantoor-Installaties* smaak :-FOW>' 58 PER HALF-P I I 90 Cents 75 60 50 40 35 53 55 Plantenversieringen. Aanleg i tuinen. naar alle plaatsen. 3447-20 en -Kaarten, mede andere ;rken. itte Enveloppes, ank-Enveloppes, diverse sluiting. s, -Kaarten, Ver- iel of dubbel. [ruk en Steendruk ament-earton. artjes, in fraaie ig- jrkante of ronde le grootten, Geld- mz. RE DRUKWERKEN, ing voldoet aan kan stellen aan erk. Hoofdredacteur: J. W. VI E N I N GS. Bureaux van Redactie en Administratie Telegram-Adres: Nizeco. Bijkantoor: MIDDELBURG. Markt t en 2. Telefoon 97 Westsingel, GOES Telefoon 474 Directeur JOS. /AN DE GRIENDT. Telefoon 207 Abonnementsprijs f2.50 per drie maanden,f 0.20 per week, voor Post-abonnés f 2.90 per 3 m. Advertöntiëïl van 1 tot 6 regels f 1.50, elke regel meer f 0.25, bij contract beduidende korting Al onze Abonnés zijn gratis verzekerd tegen ongevallen krachtens onze overeenkomst met „The Ocean and Guarantee Corporation Ltd." te Amsterdam, Rokin 151, en wel voor de hieronder vermelde bedragen: De revolutionair-communistische partij, die leeft, en leven moet van beroering, relletjes en onlusten en die dan ook elke gelegenheid aangrijpt tot het verwekken van beroering en het aanstoken van rel letjes, beeft het geval van den Ha-agsehen dienstweigeraar Groenendaal uitgebuit rot een straatrumoer-reclame tegen het „kapi talisme" èn het „militairisme" der huidige maatschappij, die volgens de heeren com munisten en Wijnkoopianen natuurlijk door en door rot, versleten en slecht ts. De dienstweigeraar-hongerstaker Groe nendaal is de welkome réclamepop, waar lued-8 gesold wordt, maar denk niet, lezer, dat bekommernis om het lot van dien ver dwaasde de drijfveer is van hun actie. Dun eigenlijke opzet isopruien tegen het geordend staatsleven, tegen het wettig gezag, dat nu eenmaal in een ordelijk sa menleven van menschen niet ontbeerd kan wöide-n, en da.t langs den moest democra- tischen weg dien van het geheim, en kelvoudig, rechtstreeksch en algemeen kiesrecht de teugels van het oewini verwerven hebbende, de rechten en vrij heden handhaaft tegenover revolutionaire willekeur en tirannie. Heel die revolutionair-communistische actie tegen „het kapitalisme" en „het mï- litairisme" is niets anders als een grof stuk volksbedrog. Want die roode dema gogen en volksmisleiders weten zeer goed-, dat in de landen, waar hun misleidende leuzen zijn geloofd en hun ideeën werke lijkheid- ziin geworden, het kapitalisme en het militairisme zijn gebleven, juist zonale in de door hen zoo gesmade kapi- taltetisehe maatschappij, alleen met dit verschil, dat zoo de arbeiders om wier bevrijding het heet te gaan en die men dan ook van den rooden kant op alle moge lijke manieren in het gevlei komt in deze maatschappij met roeden Worden ge slagen, zij in de bolsjewistische maat schappij met schorpioenen worden ge- geeseld. Rusland geeft daarvan het meest klare bewijs. Daar stonden in de staatsfabrieken 'de door de Sovjetregeexing aangewezen knoetdragers klaar, om onwillige arbei ders op; „rottingolie" te onthalen en wachtten dt gevangeniswagens, om bal sturige werklieden te transporteere,n naar de gevangenis. Daar werden de arbeiders als slaven gedwongen zich te krommen order het tirannieke juk' hunner wils- besehikkers, de roode „volks"(!)-commis- saiissen Daar werden de arbeiders onder dpcdsboöreiging geprest, dienst te nemen in de roode legers met hun ijzeren, onmen- sehelijke tucht, die legers, welker 'disci pline, welker bloedige slachtingen onder de volken, die zij' van het militairisme heetten te bevrijden in onze Tweede Kamer door Wijnkoop werden verheer lijkt. En. wat hebben de roode volkscommis sarissen, die het kapitalisme heetten af ie schaffen, anders gedaan, dan het geld, d« ju-w reien, de huizen en goederen der bezittende klasse" zich zeiven en hun vtuuwen en bijzitten en 'gunstelingen ca deau^ te doen en zoodoende een nieuwe „bezittecde klasse" te scheppen, die zich van de vorige alleen door meer „proleta rische lees onbeschaafde manieren on derscheidt'? Bé wijs? Verleden week Zondag beeft de Bolsjewistische gezant in de hoofdstad van T erzië een aviuulji i ét ij gegeven. De tuin van het gezantsehapsgebouw was schillerender verlicht dan in do tijden van den Cza&r. De vijver was omringd met guirlandes van lampions en overal gloeider. gekleurde lichten, vooral roode. De gasten waren genoodigd' om :n newoon eostuum te verschijnen, maar vele halsje- wistisdic Russische danies(!) hadden zich in kostbare avondjaponnen iritgedoseht. Aldus de correspondent te Teheran van bet Engelsche blad- de „Times". Is het niet om te gloeien van veront waardiging als men ziet, dat nieuwbak ken Bolsjewistische „dames" en „heeren" -in een tuinpartij" mooi weer spelen rnet het [geroofde geld en goed van anderen, ter wijl hun geestverwanten hier met hun opruiend geschreeuw tegen het „kapita lisme" en „militairisme" den armen mis leiden drommel de straatkei in de hand duwen, waarmede hij de handhavers van het gezag en de wettige- orde haar de andere wereld moet helpen'? Zelf blijven ..heeren raddraaiers en volksmenners u, en schot als de belden ook maar van uit de verte een politiesabel of ge- J, °"i' Zlen' moeten zij' een glas water iWWa V°°r schrik' zooals Havid d op maar als de misleide menigte de zaak voor hen heeft opgeknapt en het pad voor'hen beeft vrijgemaakt, dan trap- psu rij' die menigte weg 'en dan is hun de macht en het geld en wee, wie zich ver zet' D-'en zullen zij wel mores leeren! Al hun ach-en-wee-geroep over den „marte- laar"-dienstweigeraar is niets anders als een verfoeilijk en nietswaardig gesol, ge lijk hun geestverwanten in Duitschlind solden met den „revolutie-held" Hölz, die geen gram heldenvleesch aan zija heele corpus had-, maar van wien .het onafhan- kelijk-socialisten-orgaan moest getuigen, dat hij was een „geistig degeneriertcr Mcrc'bmmer, der sich uur der politiseheu Marie zur Besc-honigung- seiner Taten be dient", wat in goed Hollandsch zeggen wil: „een geestelijk ontaarde moordenaar en brandstichter, die zich van politieke oogmerken bediende om zich van zijn euvel daden schoon te wasschen". Tegen een dergelijk grof en vulgair volksbedrog -dient met klacht te worden opgekomen en dergelijke volksbedriegers Belmoren te worden ontmaskerd. 't Is volkomen juist wat „De Standaard" dézer dagen schreef„deze revolutionairen keeren z;ch niet tegen het geweld, maar tegen het gezag. Zij' zoeken het geweld- en velen van hen juichen het roode leger in RuJand toe. Nauwelijks zou het hun gelukt zijn, om de macht te grijpen of hot gr-.fs'te geweld zou hij' hen aehuts vin den Men lette maar eens op hetgeen in Duit.sehi.and gebeurt, waar een vreeselijk misdadiger, die alle menschelijke en god delijke wetten heeft overtreden, verdedi ging eu toejuiching* vindt en als een red der werd begroet. Hier is van consciefttie- bezw'tar tegen het „militairisme" geer: sprak -. Hier is van afkeer tegen eenige geweldscefening geen zweem. Eer omge keerd vraagt men het meest willekéurig geweid vcor zich en verzet men zich des wege tegen het wettig overheidsgezag. Èn eer. overheid-, die voor deze beweging uit den weg ging, zou haar boogeie roe pie g verloochenen". En wat nu dea dienstweigeraar betreft, om wien al dat Haagsehe straatkabaal wordt gemaakt, wij beschouwen hem als e«n verdwaasd slachtoffer eener mislei dende propaganda. Doch, wanneer zijl ge moedsbezwaar eclit is e.n hij uit idealis tische overwegingen zjijn evenmensb niét wil dooden en dus niet wil vechten, wan neer er oorlog is, behoeft hij niet in uit hongering een martelkroon te zoeken, a?s ware dat zijn eenige wanhoopsuitweg. Want, nu de Tweede Kamer nog maar kort geleden zich in de motie-Drion ver klaard heeft voor een wettelijke regeling der vrijstelling van dienstplichtigen, die gemoedsbezwaren hebben "tegen don mili tairen dienst, spreekt het vanzelf, dat gesteld wij hadden oorlog de diensfc- weigera-ar Groenendaal niet tot vechten zal worden gedwongen. Hij zou dan, wan neer de Staat toch nog beslag yp hem mocht leggen, b.v. zeer nuttig in den ver plegingsdienst kunnen werkzaam zijn en door het heelen van de wonden, die hij als aDti-militairist niet wil slaan, zijn idealistische aspiraties ten volle kunnen botvieren. De overheid is er door de Volksverte genwoordiging op attent gemaakt, met de gemoedsbezwaren va-n principieel© dienst weigeraars voortaan ernstig rekening te houden. Zij zal zich aan dat verlangen der Volksvertegenwoordiging hebben t.e houden en doet zij" het niet, dan kan de Kamer zelf door het indienen van een initiatief-wetsvoorstel de zaak bespoedi gen. Communistische relletjes, straat- kaba.al enz. zijh daarvoor niet noodig. Trouwens, de overheid zou wel stapelgek zijn, indien zij voor het door revolutio naire raddraaiers op touw gezétte straat rumoer capituleerde. Zij' wijke geen duïrn- brceds zoolang zij nog één man overhoudt die haar gezag met zijn lijf wil schutten. 'Wanli geeft men de revolutie den vinger, dan neemt zij: de heele hand; de geschie denis b.v. van Bodewijk XVI tegenover de Franscbe Omwenteling spreekt in deze fecekdeelen. En wie zich in een ander spiegelt, spiegelt zich zacht. Roovcrovci'val. BERLIJN, 4 Juli. (Eigen bericht.) Zv. terds>( is te Berlijn een roover-overval in echten Wild-West stijl uitgevoerd. Pen schuttersgilde van het Berlij-oscke voorstadje Wilmensdorf begon Zaterdag feestelijkheden ter eere van den stichtings-. dag. De feesten zouden drie dagen itii; ren Toen in den nacht op Zondag het feest in vollen gang was, drongen plots? ling 30 mannen met revolvers en ijz»rea stangen in de feestzaal en eischten al het gi-J'I en de sieraden op. De feestvierders verweerden zich eb; tor en spoedig was het een a.lgemeen'e vechtpartij. 3 der feestelingen ramsten ernstig gewond naar het ziekenhuis over gebracht worden. De roovers namen hun ook zwaar gewonde kameraden op do vluc-lit mede. Drie dei-hoofdmisdadigers zijn door de politie reeds in hechtenis genomen. I Een socialisatic-vooi'stel verworpen. [Wolff seint uit Berlijn: „In de centrale kommissie van den Rijksdag werd het voorstel der Onaf- hankelijken tot spoedige indiening- van een wetsontwerp tot socialisatie vaii den Duitse'hen mijnbouw overeenkomstig de voorstellen der kommissie voor de socia lisatie verworpen." 1 De Mijnwerkers. LONDEN. 4 Juli. (H.N.) De mijn werkers hebben, niet tot vandaag gewacht om het werk weer te beginnen. Zodra uit 't hoofdkwartier de aanzegging was ontvangen, dat de staking opgeheven zou worden, zijn zij begonnen de mijnschach ten in orde te brengen. Vele mijnwerkers hebben den heelen Zaterdag en Zondag gewerkt. FRANKRIJK De Iersche kwestie Smuts naar Ierland. LONDEN, 4 Juli. Tijdens de Iersche vredesmanifestatie op Trafalgar Square zeide o.a. commandant Quensworthy, dat hij geloofde, dat d euitnoodiging door Lloyd. George aan de Valera- gezonden was op aandringen van generaal Smuts. Alle ochtendbladen vermelden het be richt, dat generaal Smuts in het geheim een bezoek gebracht zou hebben aan de Iersche hoofdstad, doch de „Times" ont kent dit en zegt, dat de particuliere secre taris van Smuts vorige week te Dublin is geweest en dat de generaal zelf daar in den Hoop dezer week verwacht wordt. (Maasbode). OPPER-SELIZIE Uit Opper-Silezië wordt bericht, dat de ontruiming over een paar dagen zal zijn afgeloopenhet spoorwegverkeer is gedeeltelijk hervat; een proklamalie v,an (le Entente-kommissiee. belooft een spoe dige en rechtvaardige beslissing door den Oppersten Raad. Het einde van den oorlog. RA. TIN AU, (New-Yersey,) 3 Juli (R. O.) De resolutie van het congres, waarbij voiklaard wordt, dat de oorlog met DuiLcbland en Oostenrijk-Hongar'je ten einde is, is heden door Harding tetee- kend, die hier verblijft om eenige rust te nemen. TELEGRAMMEN. Munitie voor Polen. DANTZ1G 3 Juli (V. D.) Op, 1 Juli liep de Fransche stoomboot Marie Louise van Cherbourg met oorlogsmateriaal en ar- tüleriemnnitie voor Polen, de haven van Dantzig binnen. Genoemde lading bestond uit 12575 kisten materiaal, 38 kanonnen, 2540 kisten met machinedeelen, 22 motor wagons, .608 kisten met artillerie munitie. Grootc vergadering, BERLIJN, 4 Juli (V. D.) Gisteren had te Berlijn de Opper-Silozische dag- plaats. In de Pliile-Harmonie werd een door duizenden bezochte vergadering ge houden waarbij onder meer aanwezig wa ren rijkspresident. Eber, rijkskanselier Wirth, de Pruisische minister -president Stegerwald en talrijke parlementsledenen vertegenwoordigers van rijks- en staats bestuur. Rijkskanselier Wirth hield een rede. Passistcn en Socialisten. ROME, 3 Juli. (V. D.) De bladen be vestigen, dat er een vredesovereenkomst- tuaschen de passisten en de socialisten zal worden gesloten. Dit verdrag bepaalt de oprichting van scheidsgerechten en de ver plichting de wederzijdsche meening te rrap-cieeicn. De socialisten verplichten zich de patriotische gevoelens van de pssristea te achten en zich van alle anti nationale propaganda te onthouden. Opgeheven bepalingen. MAINZ, 3 Juli. (V. D.) De dir.ectie der douane te Mainz heeft üe laatste, wegens de ontstane ophooping, gemaakte bepalingen in het goederenvervoer van het linker- naar hét rechter Rijngebied1 opgeheven. De Poolsehe Ortswehren. OPPELN, 3 Juli. (V. D.) De oprich ting vau de Poolsehe Ortswehren w.irdt voortgezet en is thans bijna voltooid. Deze lieden zijn met revolvers en handgrana ten gewapend, doch beschikken over eou groote hoeveelheid andere wapenen en een vcldoende hoeveelheid munitie. De roode troepen. BERLIJN, 3 Juli (V. D.) Van de Russ. grens wordt gemeld: uit Moskóu bericht men, dat de generaal Brussilou met het oog op den toestand der roode troepen in Siberië een oproep tot het leger en het volk' heeft gericht tot ver dediging van het vaderland. Vakorganisatie e® AVcrklaozcn- nitkceringcn. Hel Bureau voor de Ri.-K. Vakorgani satie en het Christelijk Nationaal 'Vak verbond hebben aan den Minister van Bienenlandscbe Zaken een collectief schrij ven gericht, waarin zij hun teleurstel lende verwondering te kennen geven over 's Ministers besluit om de rijksuitkeering aan de uitg-etrokkenen (werkloozen) met 30 pet. te verminderen, zonder dat van tevorpri met de besturen der vaicentralah d*or den Minister was overleg gepleegd. Op verschillende gronden wordt vor der het door den Minister in deze kwestie ingenomen standpunt aangevochten en hem dringend verzocht ,na gepleegd over leg met een commissie uit de vakcentra- Ion, op zijn besluit terug te komen. De vrouw en de rechterlijke Macht. In de Tweede Kamer zijn in den jong- sien tijd pogingen aangewend, om ook vrouwen te doen benoemen tot leden d„er ri'cbterlijkë macht. Een voorstel (amende ment) door een der leden ingediend, pm' vooi haar de gelegenheid te openen als kinderrechter op te treden, kon intuss-éhen nog geen meerderheid halen. De minister van justitie heeft over dit vraagstuk het advjes ingewonnen van den Hoogen Raad en van bet Parket bij dat College. De Hooge Raad achtte zich niet bevoegd als rechtscollege -een oordeel over de quaestie in haar geheelen omvang uit te spreken. Hij gaf wel te kennen, dat er bezwaren bestaan, raaar meende, dat in de eerste plaats de vrouw zelve beslissen moet, of zij voor zekére moeilijkbeden uit den weg wil gaan en dat de ervaring uitspraak' moet doen om trent andere bezwaren, met name die, welke het huwelijk met zich brengt. Het Parket van den Hoogen Raad daarentegen verklaarde zich tegen het opnemen van vrouwen in rechterlijke colleges, hehalvo als ambtenaren ter griffie. De procureur-generaal bij den Hoogen Raad, mr. Noon, schreef o.m„ dat bet bier een vraag geldt, welke in de eerst© plaats beantwoord moet worden door des kundigen ia de vakken der psychologie' ■ui der biologie, zonder wier voorlichting zij moeilijk te beantwoorden is, en dat door de vrouwen, die zich aan de rechts-' praktijk wijden, niet veel wordt geprer steerd. In de Tweede Kamer bleken verschil lende leden op dit punt van een ander ge voelen te zijn, al bleyen dan ook, zooafe gezegd, de voorstanders yan bet bovenge noemde amendement in de minderheid. Ook in het buitenland is dit onderwerp, aan de orde. Het congres van Duitsehe rechters, te Leipzig gehouden, heeft met bijna alg-e;- meene stemmen een motie aangenomen, waarin wordt verklaard, dat het rechters- ambt niet als een geschikte functie voor vrouwen is te beschouwen. Daarentegen heeft het ministerie vgn Justitie van Tsjeoho-Slowakijë een wets ontwerp gereed gemaakt, bedoelende om ook vrouwen tot rechters te benoemen. Kinderen naar buiten. De. Centrale Commissie voot uiteen-, ding van Nederlandsche kinderen naar buiten, gevestigd Den Haag, Frankenslag 83, heeft van 1 Januari tot 1 Juli 1921. ruim 1600 kinderen uitgezonden. Gedu rende de wintermaanden wenden, er 140 in het Kploaiiehuds: Zwartendijk te Eg- mond a. Zee en 80 in het Roomsch- Katholiek kol'onieh.ui® te Heerie-Wouw ge huisvest, terwijl 40 Israëlitische kinde ren, uit Amsterdam- gedurende zes weken volgens den ritus van hun geloof ver pleegd weiden te Den Doller, in bet buitenhuis van het Joodsche weesmn» te Utrecht. In het Zomerkamp te Didam, door de Regeering aan de Centrale Com missie afgestaan voor de verpleging van kinderen, die wegens kleine lichaamsge breken niet geschikt zijn voor opname ia gewone Kolonielmizen en ook met voor gezinsverpleging m aanmerking kun non komen, werden sedert 19 April reeds 173 jongens en meisjes achtereenvolgens on der dak gebracht. Meer dan 1200 kinde ren werden kosteloos of tegen geringa vergoeding in gezinsverpleging op het platteland uitgezonden, voornamelijk naar de provincies Friesland, Gelderland en Noord-Holland. Zij keerden na een ge middeld verblijf van zes: weken, met een aanmerkelijke aanwinst van gezondheid naar lichaam en geest naar jnr-* terug. Als een bewijs dat het werk der Cen trale Commissie steeds meer ingang be gint te vinden bij de bewoners! van het plattefend moge aftrekken dat op 14 Juni een groep van 141 kinderen in dorre-lijk (Fr.) en omstreken kon worden gonuisé vest, terwijl in tal! van plaatsen aan kinderen van beschaafde noodlijdenden gaarne' gastvrijheid verleend weid; maar bovendien vragen vele pleegouders, de kinderen vroeger door tusschenkomst der Centrale Commissie bij. hen gehuisvest, nu des zomers uit eigen beweging le lo- -geeren, terwijl de ouders er gaarne- de' reiskosten voor over hebben. Mislokte staking. Naar „Het Volk" meldt is de door het Nederl. Arbeids Secretariaat geprocla meerde staking in verband met de zaak Groenendaal, te Amsterdam, Maandag mislukt. Het voorbeeld van Nederland. „De Tijd" schrijft: De „Os-ser" tore Ro mano" van 24 Juni bevit een als '-bofdar- tikél geplaatste correspondentie ui; Brus sel. gewijd aan „de overwinning der con- feSsioneele school- in Holland." Het slot van dit artikel1, waarin een be knopt overzicht van den schoolbstrijd hier te lande wordt gegeven, luidt alfa volgt r „Het voorbeeld van Nederland moet den Katholieken eén spoorslag- zijn zich niet te laten ontmoedigen door de moeilijke wis selvalligheden, eigen aan den strijd, vocxr de vrije school, maar zich en in den strijd en bij de overwinning, te gedragen zooals de- voorbeeldige Ne-derïandsche Katholie ken." De minister van arbeid heeft voor het bouwen vau woningen aan het gemeen--i tebestuui* van Vlissingen bijdragen ver-( leend van f47200 voor 24 woningen en' 4 36000 voor 22 woningen. VI. Crt. Zaterdag liad de werkman S„ werk zaam op de fabriek „de Schelde" op het' Eiland, het ongeluk", door het vallen yan' een zwaar stuk ijzer uit een takel, deze op den rechterarm te krijgen, waalrdoor dit lichaamsdeel gedeeltelijk verbrijzeld werd en de man naar het St. Joseph! ziekenhuis moest worden overgebracht. VI. Ort. Het -S.S. „Wolsum" dat alhier van machines en ketels werd voorzien, aan da werf „de Schelde", heeft Zatazdag ge meerd proefgestoomd. Binnenkort zal het afgeleverd warden als geheel- afgewerkt, Dc Doiponcherpoldcr. In de op 2 Juli 1921 gehouden ver gadering van ingelanden van den Per- poneherpolder werd de rekening oven: het dienstjaar 192021 vastgesteld in ont vang op f 2958.30y2 en in uitgaaf op, f 2077.721/2. De "begrooting voor het dienstjaar 192122 werd in ontvang en uitgaaf! vastgesteld op f 3036.10 ter,wijl het dijlf- gesChot bepaald werd op f 12, per H. A. (i.n 192021 bedroeg dit f 15 per H.A.'Jj Z. 's-Hecr-Arcndskcrke. Morgen (Woens dag) zal er des avonds 711. (ouden tijd) in, het café van Jacobus Rijk' een vergade ring worden gehouden voor R.-K. Vrou wen en Meisjes om te komen tot een- R.-K. Kiesvereeniging voor Vrouwen, der; gemeente 's-Heer Arendskerke. Als nu de Vrouwen even trouw opkomen als laatst de mannen zalJ s-Heer Arendskerke een sterke R.-K. kiesvereeniging rijker; zijn. Gedachtig aan het spreekwoord; „Eendracht maakt macht", moeten da vrouwen nu eens een uurtje uit haar

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1921 | | pagina 1