tv VRIJDAG 1 JULI 1921 NIEUWE ZEEUWSCHE COURANT FRANKRIJK Dp militaire bezuiniging. DUITSCHLAND ENGELAND TURKIJE RUSLAND ITALIË. AMERIKA. BINNENLAND. UIT ZEELAND. MIDDELBURG VLISSINGEN GOES t la De nationale defensieraad is bijeen ge weest teneinde technische adviezen in te winnen, over de mogelijkheid tot vermin dering der credieten van den minister van oorlog en de gevolgen daarvan. Terwijl de minister van financiën ver mindering eischte van de credieten in ver hand met de vermindering der effectieven ■wees de minister op hot belang om lift leger van modern materieel te voorzien, teneinde de vermindering van effectieven aan te vullen. Vandaar de noodzakelijk heid der credieten. Weldra zal een niinis- ierieele beslissing inzake, deze kwestie genomen worden, welke de veiligheid van Frankrijk zal verzekeren en rekening zal houden met de bezuiniging. De regeering heeft in een minister raad eveneens haar wil te kennen gegeven cm de economische politiek voort te zetten wat. betreft de vermindering' der effecti- ven huiten Frankrijk. Een monsterachtige misdaad. Een monsterachtige misdaad heeft op het oogenblik in Frankrijk de publieke opinie opgeschrikt. Het is n.l. gebleken, dat op 3 SepteaT' her 1914 tijdens den terugtocht van Charleroi de burgemeester en twee Raads leden van het dorpje Reuilly Sauvigni een zouaaf, die uitgeput was achterge bleven, in de Sambre hebben geworpen en verdronken, om zoodoende niet bloot te staan a,an de wraakneming der Duit- sehers voor het verborgen van een Fransch soldaat. Het geval is eerst mi uitgekomen en een rechtelijk onderzoek is ingesteld. Inmiddels heeft de betrok ken burgemeester zelfmoord gepleegd. Opnieuw een spoorwegangeluk. .3 dorden, 17 gewonden. Woensdagmorgen is een trein, welke troepen vervoerde, die uit hot Rijnland kwamen, te Marinaillers nabii Lunéville met een jangeerenden trein in botsing ge komen Drie soldaten wgrden gelood en '1? gewond, van wie drie zwaar Hol proces legen de oorlogs misdadigers. De processen tegen de z.g. oorlogsmis dadigers zijn hervat. Thans zullen ccnige Fransche aanklachten behandeld worden. Behalve vertegenwoordigers der rijksre- geering. woonde in opdracht der Fran sche regeeving een Fransche commissie van rechtskundigen de zitting bij. De voorzitter opende de zitting- met de mededeeling, dat het O.M. vooreerst een aanklacht had ingediend tegen majoor Crusius, niet tegen generaal Stenger. Stengcr staat op de lijst der oorlogs misdadigers onder beschuldiging., in Augustus 1914 bevel te hebben gegeven, alle gewonde soldaten die men op het slagveld gevangen nam en zelfs de ge wone gevangenen te dooden. Het O.M. stelt zich voor, ter zake van deze beschtü diging een uitspraak van het gerechts hof uit te lokken. Thans zal echter, zooals gezegd, be klaagde Crusius zich te verantwoorden hebben. Hem wordt ten Jaste gelegd, dat hij 21 Augustus 1914 één Frans .-hen soldaat, en den 27sten Augustus nog meer dere, minstens 7 Franschen ,zou hebben doen dooden. In het strafproces, dat tegen den voor- maligen Duitschen minister van finan ciën Erzberger, wegens meineed bij zijn verhoor in het Helfferichproces hangende was, heeft het Landgericht besloten den beschuldigde .bij gebrek aau bewijs van j echts vervolging te ontslaan. De kosten k"inen voor rekening der schatkist. Erz berger wil zich nu weer in de politiek be geven. De Valera heeft op Craigs weigering geantwoord, dat de bijeenkomst te Dublin Maandag a.s. in elk geval doorgaat. De Irish Bulletin''' zegt, dat het be richt nit Engeland, als zou De Valera met Arthur Griffith in de gevangenis ie Du blin geconfereerd hebben, onwaar is. De president der Iersche republiek zal zulk een beleediging niet aandoen aan den heel Griffith, om met hem een bijeenkomst te houden binnen de muren van een Engel- ache gevangenis. LONDEN, 30 Juni. (R.O.) Na lang durige onderhandelingen is een voorloo- pige overeenkomst bereikt tussehen de ver senigingen van patroons en arbeiders m de. machineindustrie. Beide honden zullen aan 'de conferen tie der gedelegeerden van de vcreenigiu- gen, welke hedenmorgen wordt gehouden, Kn aanbeveling voor oplossing van het geschil voorleggen. Volgens de „Times" is de alg-uneene strekking der berichten uit de kolenhok- keus, dat de schikking' met de grootste voldoening is ontvangen, niet alleen d or de mijnwerkers, maar ook door groote gioepen arbeiders in andere industrieën, di> werkeloos zijn door de stopzetting van den kolen toevoer. In de meeste districten arbijncn mijnwerkers algemeen verhogend te zijn om weer zoo spoedig mogelijk aar. het werk te gaan. De arbeiders in de Londcusche gas fabrieken ten getale van 90.000 hebb.n toegestemd in een loonsverlaging te i be drage van 63/i shilling per week. Successen der Kemilisteu. De troepen van Moestafi Kemal Pasja hebben een aanval gedaan op de haven stad Ismid aan de golf van Ismid (zee van llarmora). Ismid is door de Grieken ont ruimd en staat in brand. Er heei'seht o-eri paniek. Men vreest voor den opmars- U der Kemalisten naar Constantinopel on hoopt dat de geallieerde troepen dien opmarsch zullen heietien. Deze hebben een neutrale zóne afgebakend op 10 K.M. westelijk van Ismid. Het eongres der 3ile interna ,1c nale. Van het derde eongres der 3de inter nationale, aldus do „Msb." zijn jp het oogenblik nog slechts oificieuze berichten ingekomen. Voorzitter Sinovieff verklaarde, dat ondanks de tegenovergestelde bewering-en zonder twijfel de revolutionaire strij 1 het laatste jaar een stap voorwaarts was go gaan. Nu staat de strijd tegen de Amster- damsche internationale op het program. Hiertoe hadden zioh reeds 15 mlllioen arbeiders in de internationale vakvereni gingen vereenigd. 48 landen zijn op het eongres v ertegenwouidigd. Daarna, spraken afgevaardigden uit Duitschland, F|rankrijk en het Russische leger Op den tweeden congresdag werd een uitgebreid rapport voorgelezen van Tjrotz k. over de economische wereldcrisis urn de taak der 3de internationale. De rede werd in het Duitsch gehouden en ver: volgens in het Engelsch en Fransch overgezet. Trotzki wees er op, dat de revolution- naire beweging na den oorlog geweldig was toegenomen. Het was nu slechts do vraag, of in de toekomst een ontzettende strijd of een overeenkomst met het kapi taal proest worden aangegaan. De ver scherping- van den klassenstrijd maakte groote vorderingen. De geheele situatie rechtvaardigde den tot nog toe gevoerden strijd der 3de internationale. Echter, moest beraadslaagd worden over nieuwe strijd- metlioden, waarhij tegenover elk land een bijzondere taktiek moest worden toege past. Volgens de jongste gegevens der bolsje- wiki telt de Russische Republiek 133 millioen inwoners. Sedert 1914 is het aantal met 12 millioen verminderd. Het .aantal ambtenaren is geweldig toe genomen. Voor Moskou alleen bedraagt het 228.000, terwijl het in 1897 voor ge heel Rusland 223.000 was. De „Times"-correspondent te Rome meldt, dat 'het aftreden der regeering- Gielitti op de volgende wijze in zijn werk is gegaan. Graaf Sforza, de Minister van Buitenlandsche Zaken, was ontevreden over de kleine meerderheid in de Kamer ten gunste van zijn buitenlandsche poli tiek en diende in den ministerraad zijn entslag in. De premier was echter van meening, dat de heele regeering bij den uitslag der stemming 'betrokken was en besloot bij den koning het ontslag- van het kabinet in te dienen. Het publiek was zoozeer overtuigd, dat de premier het re geeringsschip zou redden, door graaf Slorza overboord te werpen, dat het af treden van het kabinet eenige verbazing heeft veroorzaakt. De correspondent verneemt, verder, dat Giolitti wellicht weer het bewind zal aan vaarden, maai' enkel als het onmogelijk blijkt een plaatsvervanger te vinden. Hij zou. er- de voorkeur aan geven, dat er eenige maanden lang een ministorie- Orlando zou optreden, gedurende welken tijd hij een zoer noodige vacnntie zou nemen, waarna hij dan weer premier kon worden. Volgens de Romeinsche bladen, zal echter eerst wol'den getracht, om een mimsterie-Nieola te vormen. Althans, aan hem, den voorzitter der Kamer zal wel opdracht tot kabinetsformatie gegeven worden. Een gelieele familie vermoord. Picknickers, die nabij Ma.yfield in Kentucky hun avondmaal gebruikten, werden plotseling opgeschikt door pistool schoten, gevolgd door bet gillen van vrou wen en kinderen. Het gegil kwam uit een huis op een lialven mijl afstand van de picknickers gelegen. Enkele oogc-nhlik- ken later stond de woning geheel in vlam men. Ontzet ijlden de picknickers naar het brandende huis, maar konden er nipj binnendringen. Toen zij tenslotte hierin slaagden, von den zij de verkoolde lijken van 5 volwas senen en 6 kinderen, de eigenaar van het huis. diens vrouw en 3 kleine kinderen, zijn schoonbroeder met dirns vrouw en drie kindevm en nog een ander persoon. Een revolver, een geweer, beide m,-t af geschoten patronen en een ledige oliekan werden bij de lijken gevonden. De autoriteiten vermoeden, dat deeige naar van het huis in een vlaag van krank zinnigheid de geheele familie heeft ge dood. EERSTE KAMER. Zitting van Donderdag 30 Juni. Op het verzoek van den heer Van Hie rop (V.-B.) worden de spoorwegovereen- kc-msten voorloopig van de agenda afge voerd in verhand met de in het voorloopig verslag gestelde vragen. Aan de orde is daarna de Djambi-ont- ginning. Do heer Van Embden (v.-d.) meent, dat de regeering niet verplicht is, uit zelf- standigheidsgevoel geen rekening <;e hou den met de opmerkingen van vreemde mogendheden. Het gaat hier om overwe gingen van handels- en bewapeningspoli tiek, die niet uitsluitend nationaal rijn. De eenige oplossing is staatsexploit it'.e van de olievelden. De statuien van de Êjiimbi-aardolie-maatschappij geven aau le Bn.taafscho alle macht en ain ien staat slechts schijnmacht. Spr. komt ook op tegen de gchaimhou ding. bij deze zaak betracht; deze geheim- heuding acht hij een groote fout. Verder oef nt hij 'eritiek op de memorie van ant- woord van den Minister van Koloniën en een brief van den tijdelijkcn voorzitter van den ministerraad. Spreker verklaart zioh voor staats exploitatie, omdat wij daarmede -over de geheele lijn onze vrijheid terugkrijgen. Spr. betoogt, dat de Engclscho, invloed overbeerschend is in de Koninklijke en dat ons land daardoor zal worden betrok ken in een specialistischcu strijd. Hij meent dat de rechterzijde bij verkiezingen pleizier zal beleven van de Djambi. De heer Van Kol (s. d. a. p.) bepleit staatsexploitatie, waardoor de Indische olie-rijkdom zal worden bewaard voer de bevolking en niet. uitgeleverd aan partieu- lie" winstbejag. Uitbreiding der vrijwillige cudord 0 ins- verzekering. Naar het Centrum verneemt, z:ni de plannen, om aan de vrijwillige ouderdoms- verzekering een aanmerkelijke uitbreiding te geven, reeds in een vergevorderd sta- dium van voorbereiding gekomen. Dl be doeling daarbij is, de uitkeennp, die thans hoogstens G gulden per wee's kan bedragen, te verhoogen tot een nipximum wan 20 gulden, natuurlijk met een daar aan geevenredigde promie-beUung. Het aangaan van zulk een verzekering zal vo-or iedereen openstaan Bovendien ligt het in de bedoeling de uitkcering in eens bij overlijden van i 1.00 op 1400 te bren gen in volband hiermee kan r.og worden medegedeeld, dat het aantal perser,en dat zich voor de vrijwillige ouderdomsver/e- kering opgeeft, alleszins beared eend mag worden genoemd. Zoo belro°g' bun aan- verzekerden beneden de 35 jaar g isla-dig toeneemt, zoowel verhondingsgt.vijze als absoluut. Vermelding verdient tenslotte, dat de vrijwillige verzekering thans als ieg'el voor de lmogsto uitkeering wordt arngcann, dus niet vooir 3, 4 of 5, maar C gulden por week. Anti-Mililariste n -staking. Men meldt uit Delft aan de Mib Het stukadoorswerk voor 'iet labora torium voor de analytische Scheikunde der T IJ. was opgedragen aan de federatie van samenwerkende stukadoors te 's Huge Heden hebben deze samenwerkende stu kadoors het werk gestaakt aan liet ge bouw, «als protest tegen de gev,ai.emhou- ding van de-n anti-mihtairist Grcenomlaal De Koningin naar Den Haag. Nader wordt bericht, "dat de Koningin zich Zaterdag met de Prinses naar den Haag zal begeven, teneinde tot Msanchs; in d c residentie te verblijven. De Koninklijke Nederlandsche vcreeniglng „Onze Vloot." De leden van bovenstaande verecniging die voor de algemeene vergadering naai Middelburg zijn gekomen, worden Woens dagavond in de sociëteit ,,St. Joris" ont vangen door de afdeeling Middelburg. O.a. waren aanwezig ais afgevaardig den van de vereeniging „Ons Leger" de heererr C. J. Snijders, oud-opperhel velhebbcr v(an Leger en Vloot, voorzitter en J. van der Wall, secretaris. 11c voorzitter der afdeeling Middel burg, de heer .J. F. Heemskerk, lid dei Tweede. Kamer, heette de aanwezigen na mens de afdeeling Middelburg en Vlis;- singen waarvan ook leden aanwezig wa ren, welkom, nu men de vereeniging vooi de eerste maal op Zeeuwschen bodem officieel mocht ontvangen, spr. gaf een historisch overzichtvan het samenvloeien van Zeeland en Holland, herinnerde taan den strijd bij Westkapello in 1250, toen de strijd aan de zijde der Zeeuwen al leen met landmacht en aan de zijde der vijanden alleen met zeemacht werd gestre den aan dien bij Sluis in .1340, toen de Engelsehen, die voor het eerst trachtten hun macht nit te breiden over de hun eiland omspoelende zeeën, hun vloot in de haven zagen vernietigen, om dan te komen tot de verovering van Holland en Zeeland door Philips de Goede en het licht er op te doen vallen, dat öa.ril Jacoba van Beieren, de werkelijke, gravin dfzer gewesten ten onrechte, is en de sehoo'ges.'hiedenishoekjes nog steeds wor.lt nog steeds wordt verweten dat zij den ooriogsfakkel zwaaide, terwijl zij slechts den toestand van vroeger wilde doen terug koeren, en trachtte den overweldiger te verdrijven. Jacoba van Beijeren zocht een sell uit plaats bij den graaf van Nassau en ander halve eeuw later was het weer een graaf van Nassau, de Prins van Oranje, de Vader des Vaderlands bij vvion Holland er, Zeeland bescherming zochten. Spr herinnerde vervolgens aan de Zeeuwsche zeehelden, Rcniev Klasse, Mii- chiel'de R-uijter, de de Evcrtscn en wekte op tot een bezoek aan liet, graf van Jan en Cornell's Evertsen in de Nieuwe kerk. Spr. gaf de verzekering, dat de Zeeu wen, evenals de bewoners van andere grensprovincies als Brabant en Limburg trouw blijven aan Nederland en riep de steun in van het algemeen bestuur opdat dit ook omgekeerd zoo zijn. De algemeene voorzitter, de heer II. M. van Bominelen, wees er op hoede keer Heemskerk anderhalf jaar geleden met kracht verzette tegen de plannen van mi nister Bijleveld, noch wel iemand van zijn eisen politieke richting, en de krui sers niet af te bouwen. Daardoor bewees de. beer Heemskerk, dat bij voelde, dat Nederland behoefte heeft aan een krach tige marine om dat hij het doel der ver eeniging ten volle begrijpt. Spr. dankte dé Waleherscke nfdeelingen voor Je ont vangst en voor het vaststellen van een programma, dat de verwachtingen hoog heeft gespannen, maar -die verwachtin gen zullen zeker worden bevredigd. In de, gisteren (Donderdag) morgen ter zelfde plaatse gehouden verg'adering, werd door den secretaris, den hoer jhjr. C. A. L. van der Wijck, het jaarverslag over 1920 uitgebracht, waaraan het volgende is ontleend: Toen het scheen, dat er door de re geering niets werd gedaan om den weder opbouw dor marine te bevorderen, heeft het hoofdbestuur, voorgelicht door een viertal vporaanstaande zeeofficieren een vlootplan .o ntworpen, dat men juist wilde publiceeren toen de regeering het hetzelf de doel een interdepartementale commis- ise benoemde. Besloten werd een afwach tende houding aan te nemen vooral daal de regeering verklaarde met de verdedi ging van Nederland en der kolonie ernstig onder de oogen tc zullen zien. Na de afkondiging van het Kon. Be sluit. tot instellen van een. depvrtemen't van defensie heeft het hoofdbestuur dit gevoelt als een opkomende zware bui aan het reeds onheilspellend uitziend uit spansel, want het voorziet, dal het nieuwe departement niet zal komeu In de plaats van de bestaande departementen van oor log en marine, weer dat marine ondei oorlog zal komen, wat er toe zou leiden, «lat de hoofdzaak der marine, J.w.z. üc zorg voor de verdediging van het groot koloniaal rijk niet alleen ondergeschikt -„ou worden gemaakt agu do belangen van de verdediging van het moederland, bij welke de marine een niet zoo omvang rijke taak heeft te vervullen maar dat de maritieme verdediging van dat groote koloniale rijk aan het andere einde der wereld zouden worden toevertrouwd aan handen, die hoe bekwaam overigens daar voor niet berekend zijn, waardoor aan de zieltoogendc marine de grondslag zou wei den gegeven. Het hoofdbestuur trok' togen dezerc- Reeringsplannen te velde omdat te meer waar de minister van marine a.i. reeds vooruitliep op de door de stat,en-generaal te nemen beslissing, door voor te stellen de opleidingen voor militaire gymnastiek- ouderwijzers, de voorbereidende officiers opleidingen en de luchtvaartdiensten van marine en leger tot een te vereenigen. O.a. door artikels in de pers werd deze actie, gevoerd. Ecu nieuwe afdeeling werd opgei.-ht namelijk die le Goes niet aanvankelijk 3'J leden. Het hoofdbestuur was met groot ge noegen tegenwoordig bij hot, van stapel loopcn vuil den kruiser Sumatra en hoopt, dat deze kruiser een nieuw tijdperk voor onze geliefde- marine zal inluiden; Het ledental verkeert nog steeds in den dalende lijn het verminderde van 0804 lot 9150. Er treden wel nieuwe leden toe, maar nog veel meer oude be danken Het verslag eindigt met een op wekking mede te strijden voor het ideaal der vereeniging. een krachtige marine tri' verdediging- van bet Moederland cn der Koloniën.. Op. 'hot verder in de vergadering behan delde hémen wij nader terug. Te. kwart voor twaalf werden de leden officieel door het gemeentebestuur ten stndhuizont vangen. waarna de. Marktdag werd be zichtigd en de Abdijgebouwen en do kerk werden bezocht,- terwijl te vier unjr do vico-admiraal v.an Bleijswijk Ris com mandant der marine in Zeeland, de le den mc-t hun dames ten -zijne huize op de thee ontving en de dag met een diner in het Grand Hotel tc Vlissingen werd besloten. De lieer II. .1. G. Hartman, grif- tier der Staten van Zeeland herdenkt heden clen dag waarop hij 40 jaar ter provinciale griffie in '.verschillende ïune- ties werkzaam is. I); Zomei-zitting dei' ikev. Stalen van Zeeland wo-rdt geopend [Da-dag 5 Jul: des avonds te 7.30 uur, terwijl het in het. voornemen ligt daarna, de veiga,le ring te verdagen tot Dinsdag 19 Juli Zoowel op bet postkantoor als op het telegraafkantoor alhier werd lieden een jubileum herdacht. Op het postkan toor was liet de- assistent, de heer van 't Hol, die 40 jaar in dienst was en wie door hei geheele personeel van den direc teur tot den jongs ten besteller een ge schenk werd aangeboden in den vorm van een leuningstoel, die den heer van 't Hof, die binnen kort den dienst met pensioen verlaat, een gelegé-nheid biodt de welver diend» lust te genieten. Op het telegraafkantoor wis iet een zilver jubileum, nhmelijk van dsn co-m alies titulair, don heer \V. II. v 1 dar Weel, die 1 Juli, 1896 bij dezen tak vin dienst werkzaam werd gesteld. Het perao- neel meende dat deze dag niet ongemerkt mocht voorbij gaan en bood den jubilaris, als blijk van waardeering, een souvenir aan. Oudheidkundige verzameling ie Vlissingen. Volgens het jaarverslag over 1920 vaa de Oudheidkundige verzameling der Gei- meente Vlissingen werd door den steun van eenige ingezetenen aangekocht een fraai besnden schoorsteenmantel "u lam- briseeringshalk, evenals een gevelsteen alle.? afkomstig van dc hofstede Bossen- fcurg. Aanbevelenswaardig wordt het ge.- ïioemd in het museum een antiek inge lichte kamer te maken, waarin op do eer ste plaats dezen schoorsteenmantel zou moeten komen. Er is voldoende materiaal voor aanwezig. De pogingen om een historischen gevel steen uit de tweede helft der 1.7d? eeuw. getuigend' van 'de liefde der Vlissingers voor hun Oranjevorst, in bezit te krijgen, moesten worden opgegeven door den fancy- prijs. die er voor geyrhagd wejrd. Het museum werd bezocht door 1265 personen, tegen 1221 in 1919, 1U74 in 1918 en 897 in 1917. Van de ontvangen geschenken dient genoemd Oen foto van het fraaie beursl- gebouw, zooals het eertijds was. Op den gevelsteen van Bossen burg, reeds bovengonoemd, staat het volgende opschrift Al is de Fame Groot int aertsclie dal Soo compt den tijt. Die overloop 't al 1673. In ons bericht in ons nummer van Maandag over de aanbesteding van schil derwerk voor de Algemeene Woninibonw- veieeniging alhier ^tond dat de heer P. l'ieterse te Vlissingen had ingtsrmreven voor 147 395, dit moet zijn £41.395. Hedenmorgen kwamen de leden van onze vloot te tien uur per exlialram uit Middelburg te Vlissingen aan, waar zri op het Bellamypark door net gemeentebe- ntuur werden ontvangen. Eerst begaf men zich 11a ir hot sland- ijeold van Michiel de Rujjter, waarbij een krans werd gelegd, terwijl vervolgens naar het standbeeld van Frans Naereboet we-rJ gewandeld voor een zelfde daal van pië teit hel volgende bezoek gold do Kon. Maatschappij „de Schelde" waar het be drijf in volle werking werd geriert en o.a. de in aanbouw zijnde kruiser Java," werd bezichtigd. Na dit bezoek werd in den ha! van het kantoorgebouw der Schelde het door de directie aangeboden noenmaal gebruikt, waarna in don middag 110e een bezoek aa.11 verschillende 111 de haven liggende oorlogsschepen werd gebracht. Stoomvaartmaatschappij Zeeland". In de gisteren gehouden -vergalering ian aandeelhouders der stoomvaartmaat schappij Zeeland, werd door den presi dent-commissaris, den heer nor. E- Fokker, bij de behandeling van het jaarverslag medegedeeld, dat door den huidigen toe stand der maatschappij dit jaar njöt tot uiiloting van obligaties zal kunnen wor den overgegaan. Er is intusschen bij de regeering om verderen steun verzocht. Bij de winst en verliesrekening wees de president er op) dat deze zeer zeker eon zeer treurig, resultaat te zien geeft, ■maar toch is het nog niet zoo erg. als. weid verwacht. Dc oorzaak van hit Hiechle resultaat is voornamelijk jkel uitblijven van passagiers. Zen-wel het verslag als d: balans en de winst en verliesrekening weldon on veranderd goed gekeurd. Al vorens de vergadering te sluiten wenscht 111 r. Fokkker nog een «inkei woord te zeggen naar aanleiding van c-en inge zonden stuk in liet-Algemeen Handelsblad, waarin dc schrijver van het wk o.a zegt: „Ondergeteekcnde, destijds tevens commissaris van de Zeeland bepleitte d; zaak (mul. liet verplaatsen dei maat schappij naar den Hock: van Hull ana) in in,-1 bestuur der maatschappij, doch moelht er niel in slagen de denkbeelden rlei spoorwegdirectie ingang tc doen vinden. Op historische gronden cn wegens do provinciale belangen, klemde ineri zich met' alle kracht Vast -aan Vlissingen". Spr. acht dit geen juiste vr-or,telling van dc zaak cn citeert daarom uit da actuien der commissievergadering van 25 Januari 1919, dat hij, mr. Fokkk" vroeg ol' de lieer Kr. een berekening heeft ge maakt van de financierde gevolgen ecner verplaatsing, terwijl hit voorts, meent, dal toch ook onder de. oogen dient gezien te worden de veilige route on de geografi sche ligging. Jaiist.de veilige route is naar zijn meening geen niet te onderschatten voordeel, en zelfs als alle andere gegevens gelijk staan, blijft voor Vlissingen het voordeel dier veilige haven. Spr. meent dat daaruit bliikt. dat op andere gronden de verplaatsing bestre den is dan in het ingezonden stuk zijn genoemd, en dat commissarissen de be langen der aandeelhouders niet hebben verwaarloosd. De heer J. M. van Raalte bracii'. flank v.oor de wijze waarop comraissariasi d» belangen der aandeelhouders behartigen en sprak de hoöpi uit, da.t de dit notie, en commissarissen er in moge slagen wegen te vinden, die de maatschappij weder tot bloei brengen. Hierna werd de vergadering gesloten. Het motorschip „IJmuiden", dat hiér de vorige week met defecten motor is binnengekomen, zal aan de werf der Kon. Maatsch. „De Schelde", worden gc-. repareerd. CV], Qrt.) Op Zondag 3 Juli zal hier gelegen heid bestaan een plezierreisje te maken naar Antwerpen met de daartoe zeer ge schikte sleepboot „Atlantic". Om 5 uur zal worden afgevaren en men hoopt 's avonds 10 uur terug te zijn. „Ons Genoegen" gaf gisteren een concert op den boulevard Evertsen. Daar heli weer niet zoo warm was, als we in de laatste dagen gewoon zijn, was de belangstelling ook niet zoo buitengewoon groot, hoewel nog zeer velen er een „luchtig" uurtje voor over hadden. Naar wij vernemen heeft Zemidago ten bate der missiën de som van circal f 7500 opgebracht. Waar de missieten toonstelling in het zooveel grooters Am sterdam in October 1920 f43000 op bracht, maakt Goes voorzeker geen slecht figuur. - Het Zendingsfeest te KapoUe. de karmis te Kruiningen en hei niet al to warme zomerweer maakten, dat de bos langstelling gisterenavond voor hot con cert van „Hosanna" op de Markt niet zoo groot was als anders, wat jammer was, want het mooie programma door dit muziekgezelschap onder zijn voortreffc- lijken directeur keurig vertolkt, had een grooten "toeloop van volk verdiend. Wfllfertsdijk. Woensdag vergaderde do Rand. Afwezig wegens ongesteldheid het lid O. van Nieuwenhuize. Voorzitter d- ïhmremeester. De notulen der vorige veir- padering werden onverouderd goedger teurd. Onder de ingekomen stukken van Oed. Staten werd mededeeling gedaan dat

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1921 | | pagina 2