DAGBLAD VOOR ZEELAND ZEMIDAGO KOMT! AH® hens aan dek! Nummer 142 Vrijdag 24 Juni 1921 Zeventiende Jaargang Ab bMleyenslanee I ORfl bij I t KH bij verlies van I 7K bij verlies van f Cfl bij verlies nan f nc bij verlies van f IC bij verlies van i 1 /^Ba ,!!J- I SOU een hand of voet 1 lü eenoog I OU een duim s OU een wijsvinger I IU ongesclilktiieid overlijden een anderen vinger BUITENLAND. BELGIE ENGELAND ZWEDEN AMERIKA. BINNENLAND. NIEUWE ZEEUWSCHE COURANT W m n. Directeur» I O S. J AN DE GRIEND T. Telefoon 207 Hoofdredacteur: J. W. VI E N I N GS. (o! Bureaux van Redactie en Administratie: Westsing Telegram-Adres: Nizeco. Telefoon 474 Bijkantoor: MIDDELBURG, Markt 1 en 2. Directeur» J OS. /AN DE GRIEND T. Telefoon 207 Abonnementsprijs f 2.50 per drie maanden, f 0.20 per week, voor Post-abonnós f 2.90 per 3 m. Advertentiën van 1 tot6 regels f 1.50, elke regel meer f 0.25, bij contract beduidende korting Al onze b és zi n gratis verzekerd tegen ongevallen krachtens onze overeenkomst met „The Ocean and Guarantee Corporation Ltd." te Amsterdam, Rokin 151, en wel voor de hieronder vermelde bedragen: Zoo zift Gij dan hedenavond onze veste binnengestoomd, Gij helden van ons heilig Katholiek Geloof, Gij stoere Apostelen dei heidenen! Naar U ziet op met stillen eerbied ieder, niet sis; hts de Katholiek, maar elk onpartijdig wel denkend mensch. Wij brengen U, edelste helden van Gnzen Roomschen Godsdienst, met onze eerbiedige hulde, onzen hartgrondigstea dank voor de zeldzame eer, die Gij ons Zeeuwsche eiland door Uw komst be wijst. „O hoe schoon zijn Uwe voeten, die ons heil en vrede komen boodschappen Gij zijt in deze Missiedagen onze stoutste roem, onze grootste tróts, waar op wij met voldoening den protestant en niet-geloovige durven wijzen. Gif vertegenwoordigt het edelste w it cns Koomsch Geloof aan offervaardig heid, toewijding en mannenmoed heeft voortgebracht Heel onzen diepgevoelden dank en oprechten eerbied leggen wij in dit céne, eerlijk gemeende en Hoor een ieder be aamde woord: Weest hartelijk welkom in Zuid-Bcvelarul Ma-ar nu, bewoners van ons Zeeuw sche land', laat gij u zélve thans niet onbetuigd! Toont door uw eensgezinde sympathie en werklust voor de Missie- week uw belangstelling in het verblijf van deze Evangeliepredikers. Allo hens aan dek! Maakt allen propaganda hij' uw ken nissen 't geeft niet, wie zij zijn: Katholiek of andersdenkend en ver haalt hen, ieder op zijn eigen wijs, van het vele interessante dat zij te zien en te beluisteren krijgen. Zorgt ei] nu eens door uw persoonlijken invloed, die vaak de sterke kracht der publieke re clame nog verre overtreft, dat oók zij allen opgaan, om eens kennis te komen nemen van den reuzen-arbeid, door onze Hoomsche missionarissen gepresteerd, niet voor de R.-K. Kerk alleen, maar evenzeer voor de beschaving van heel de wereld-maatschappij'. Zorgt gjj ieder als vrijwillig propagandist voor stampvolle zalen telkens, in hot Slot Oostende en in de Sociëteit. Alle hens aan dek! Maar gaat ook zelf opwaarts naar ons MiVsiefeest, niet slechts één enkele keer, maar meerdere malen! Zeg niet: als ik 't eens gezien heb, weet ik alles. Och kom! zoo spreekt geen wijze! Den eersten keer ziet men vaag en uiterst oppervlakkig, vooral waar deze tentoonstelling hier zoo ontzettend veel te aanschouwen 'biedt. Eeri tweede en een andere maal bemerkt ge eerst wat er aan finesses schuilt iu die schijnbaar eenvoudige dingen, en ziet gij' eerst de interessante zijde van de yoorwerpen, terwijVgij telkens dus geniet, steeds in verhoogde mate. Zoo gaat 't immers in élk museumZoodat, wanneer gij wezen lijk te genieten wenscht, ..gij uw 'bezoek herhalen moet. Keer terug verscheiden malen op de lichtbeelden in 't Slot 'Oostende, waar ieder keer een andere missionaris u zijn lotgevallen zal verhalen, zoodat, „wan- nder gij wilt, in vier dagen als in een schitterend .panorama, heel de werell voor uw oogeu zich ontrolt. Een reis om de wereld in vier dagen! Het bezwaar der entré's kan niet geldend zijn. Zij zijn, om een ieder ge legenheid te gunnen, bespottelijk laag gehouden. Wanneer gij dus uw kennis, en met die kennis ook uw sterk 'gehol en liefde wilt verrijken, dan is voor u in deze dagen een pracht-gelegenheid weggelegd. Alle hens aan dek! En nu! Onze dappere kampioenen zijn er! De vlaggen uit en de wimpels ont rold'! Dat ons Hollandseh dundoek, wat helaas zoo vaak vijandig wapperde in onze Oost en West' tegen het dier baar Roomsch Geloof, nu eens in dienst van het H. Evangelie wordt gesteld en vier dagen lang vriendelijk zijn gol vende hanen ontplooie naast de vreed- zaam-witte missievlag. Dat het rood en wil en blauwen geel nu kleurig, eens stoffeere onze Goesche straten, opd.it ieder inwonend burger of vreemdeling oograblikkelijk bemerke, hoe groot wij gaan op onze missiehelden, en hoe wij durven roemen in de verbreiding van ons Koninklijk' Roomsch geloof. Alle hens aan dek! P. Fr. VÈNANTIUS ZEWALD, Voorzitter van de Comité's Ten toonstelling en Lichtbeelden. N. B. De algemeen doorloopende lraorten a f 4.geven toegang ook tot de officieele opening op Zondag .12 uur en tot den voetbalwedstrijd len rang. De doodstraf iu België. Be .ilsb. redakteur te Brussel schrijft aan zijn blad: er een 'n kopje kleiner ma ken, de nationalisten. Van deze heeren die eiken dag met bloed schrijven, valt zulks niet te verwonderen. Daar is in pers een heftige campagne geopend voor toepassing van <ie doodstraf op den verrader Douhard, die gelijk men weet oïet heel wat misdaden op zijn kerfstok onlangs te Luik werd ter dood veroor deeld. In België bestaat de doodstraf! nog, maar zij wordt sinds: een halve eeuw al niet meer toegepast. De beul want er is er een renteniert. Tijdens den oor log toen men '11 moordenaar onder hel mes bracht een uit Zondering op den regel moest dé Fransche vakman, Dei- bel, naar den Haver geroepen woideu om een handje bij te steken. De Belgische beul heeft- nimmer menschenbloed zien vloeien. Hij volstaat met de comedie-te- rechtstellingen van de terdoodveroordeeb den, die zich buitenslands bevinden. Zal bij' nuj tocli aan het werk moeten? .Wij geloovem van niet. In Luik, waar de verrader Douhard zijn slachtoffers maakte, en de verbitte ring tegen dezen slechten Belg fel is, wordt er weliswaar door teekening voor verzoekschriften aan den koning, door ver gaderingen en aanplakbiljetten, geageerd om den man op het schavot te brengen.'of den kogel te geven, doch in de rest van et land vat men de zaak nog al khlm op, 6 zank zal Donderdag a.s. voor de Kamer komen. ^ecr Géradon, katholiek afgevaar- ïg e van Luik, heeft aan den minister van justitie de volgende vraag gesteld: .ylie, bot van assisen heeft den verrader Douhard ter -dood veroordeeld. Is de mi nister van meening dat er redenen zijn en welke om den veroordeelde in de clementie van den koning aan te bevelen?. Ingeval de minister van muening is, dat ue wet op de doodstraf niet moet worden toegepast, zelfs niet om zulke misdaden te straffen, dan zou ik Z.Exo'. zeer dank baar zijn, mij1 de motieven aan te geven, wélke hem beletten aan de Kamers een voorstel te doen tot afschaffing 'der ar tikels 7, 3 en 9 van het Strafwetboek"'. Daarmee is de kwestie geheel gesteld. Waarom de doodstraf niet afgeschaft, indien zij toch niet Wordt toegepast? Mogelijk dat minister Vandervelde van deze gelegenheid gebruik maakt om met 'n voorstel in dien zin af te komen. Het zou niet de eerste maal zijn, dat dit vraagstuk aan de Kamers wordt voor gelegd. Reeds in 1851 werd 'n voorstel in dien geest gedaan. Het leed evenwel jammerlijk schipbreuk'in de Kamer be haalde het slechts negen stemmen en in den senaat geen enkele. De idee va a af schaffing won in België echter ruim haan. Toen in 18601867, hij de herziening van het Strafwetboek, de kwestie ander maal In de Kamer lrwam, verklaarden 5? leden zich voor afschaffing. En zelfs u) D senaat waren 15 voorstanders te vinden. Sindsdien is het leger van tegenstan ders tegen de doodstraf steeds toegeno- meb Dat het nooit in actie kwam, was te wijten aan de omstandigheid dat de koning altijd gratie schonk en de dood- strai een doode letter-werd. Thans is echter de kwestie opnieuw in haar geheel gesteld' en men mag ver wachten, dat de 'Kamer zich in groote meerderheid zal uitspreken voor afschaf fing van de doodstraf. FRANKRIJK Dc toestand van Dommer. De gezondheidstoestand van den minis ter van financiën, zoo' meldt men uit Pa rijs aan de Maasbo-de", blijft vooruit gaande, doch de minister moet zich nog zeer in acht nemen. Woensdag kreeg hij bezoek van Briand en gisteren van president Millerand. Enkele Kamerleden maken zich ongerust over zijn lang afwezig blijven, vooral ia verband met den kritieken toestand van 's lands financien en de verschillende ont werpen betreffende dit departement. Daar om heeft een commissie uit Kamer en Se naat gevraagd, dat een tweetal ondbr- s taats-secretarissen aan het departement van financien zullen worden toegevoegd. De eerste zou den dienst van inkomsten en uitgaven voor zijn rekening neiüen, ter wijl de. tweede al de verschillende takken van dienst betreffende de regie zou be hartigen. Briand heeft de overweging van «lit plan toegezegd. De koning van Spanje iu Londen De koning van "Spanje is, aldus de ..Maasbode", Dinsdag bij een polo-match te Roehampton, waaraan hij pecsoonlijk deelnam, onwel geworilën, zoodat hij het spel moest staken. Later op den dag echter knapte hij weer zoo veT op, dat hij' een ..rede kon houden aan een diner van een 'Spaansch-Ameri- kaansch genootschap te Londen. In die rede sprak de monarch den wensch uit, dat een nauwe band, het Brit- sche rijk en het Spaansche volk mocht omsluiten, tot heider welzijn. Spoedig hoopte hij persoonlijk zijn har- telijken groet te brengen aan de naties van Spaansch-Amerika, welke hij''zie!) voorgenomen had te bezoeken. De Engelsehc koning ie Belfast. De koning van 'Engeland' heeft in zijn rede bij de opening van het noorder par lement o. a. dit gezegdWeinig zaken worden ernstiger verlangd in de geheel Engelsch-sprekende wereld clan een be vredigende oplossing van het eeuwenoud lersehe probleem, die geslachten lang onze voorvaderen bezighield, gelijk zij thans zwaar wegen op ons. Ongetwijfeld is geen wensch mijn eigen hart nader dan dat iedere man van Iersche afkomst wat ook zjjn geloof moge zijn en waar zijn woning moge zijn, zjjn loyale medewer» lang moge verleenen aan de vrije gemeene- hesten, die den grondslag vormen van het Britsche Bijk. Ik vertrouw er op, dat de belangrijke zaken, die zijn opgedragen aan de controle en leiding van het Noor» delijke parlement, met wijs beleid en met gematigdheid zullen worden behandeld, met de eerlijkheid en met behoorlijk out, zien van ieder geloof en belang en met geen vermindering van de patriotische toewijding aan het Bijk, die gij zoo schitterend in den grooteu oorlog hebt getoond. De .oogen van het gehesle Bijk zijn heden gericht op Ierland, dat Rijk waarin zoovele naties en rassen bijeen zijn gekomen ondanks oude vee ten en waarin nieuwe naties het aanzijn hebben gezien in den leeftijd van de jongsten in deze zaal. Ik word 'tot die gedachte aangemoe digd om voorbij de zorgen te zien, die den la.alsten tijd mijn blik op de Iersche za ken hebben verduisterd; ik spreek recht uit mijn hart indien ik bid, dat mijn komst cp heden naar Ierland de eerste stap mag blijken naar het einde van den strijd ou der zijn volk, wat hun ras of geloof ook moge zjjn. In die hoop doe ik een berqbjp op alle Ieren om den strijd te staken en ch. hand der verdraagzaamheid en verzoe- .ning uit te steken, om te vergeven en te veigeten en zich aaneen te sluiten om voor het land, dat wij liefhebben, ten nieuw tijdperk te openen van vrede en te vredenheid. Het is mijn ernstige wensch, dat eveneens in JSuid-Ierland binnenkort een gelijke gebeurtenis moge plaats heb ben als thans in deze zaal plaats heeft en een dergelijke plechtigheid. Moge aeze hisloiische .bijeenkomst het voorspel zijn van een .dag, waarop het Iersehi veil: Noord en Zuid ouder één, parlement of onder twee zooals die parlementen zelf te beslissen hebben, zal samenwerken in gemeenschappelijke liefde vóór Ierland en op den zekeren grondslag; van wsdor- zijdsche rechtvaardiging en eerbiediging. Dc Rljksconfcreutie. Generaal Smuts heeft in de vergadering der rijks conferentie een rede gehoudeiT, waarin hij verklaarde, dat de wereld het meest van alles vrede noodig heeft; te rugkeer naar een vredelievende gezindheid en de hervatting van een vreedzame en normale industrie. De wereld heeft deu vrede noodig, ging hij voort, maar vooral is dit het geval met dc volken van ,het Britsehe rijfc Wij hebben geen militaire doeleinden, geen militaire idealen, en onze idealen kunnen slechts in een vreedzame wereld' venve- zenlijkt worden. Daarom moet het eenige doel der Britsche politiek feitelijk zijn een wezenlijken vrede voor het rijk te verze» keren en voor de wereld in het algemeen. De bewapeningen zijn afhankelijk van de politiek en daarom moet er o,p aaage» diongen worden, dat de politiek van dien aard i3, dat een wedstrijd in bewapening er door onmogelijk gemaakt wordt. Dat moet de voornaamste karaktertrek zijn van de buitenlandsche politiek. De noodlot- tigste fout, die gemaakt zou kunnen wor den, zou zijn een wedstrijd in bewape ning tegen Amerika, de natie welke het nauwste met Engeland' door natuurlijke banden verhonden is. Het is duidelijk, vervolgde Smuts, dat de eenige veilige weg voor het Britsche rijk die is, waar het met Amerika kan sa, mangaan. Door dit te zeggen, wil ik nier, dat meh 'daaruit zal concludeeren, dat ik een alliantie met Amerika bepleit. Dat zou ongewenscht, onmogelijk en ook niet nood zakelijk zijn. Het rijk heeft geen behoefte, aan exclusieve allianties. Wat het Britsche rijk verlangt te zien is een meer alge- mecne vriendschap' in de wereld. Ilet co venant van den volkenbond moet zooveel mogelijk gesteund- worden. Het zöu kun nen blijken, dat in die richting de eenige weg ligt, waardoor men uit het moeras kan geraken. Het zou de grondslag kun nen worden van een nieuw internationaal stelsel dat bewapeningen onnoo.Jig zou maken en aan de wereld in 't algemeen dte zegeningen zou kunnen Verschaffen, die genoten worden in den kleineren bond van volken binnen 'het kader van het Britsche rijk. DENEMARKEN Het koninklijk echtpaar op reis De koning en de koningin van Denemar ken zijn te Suderoe op de Faroer-eilan- dpn aangSkomen, waar zij' zeer hartelijk door de bewoners werden begroet. Het koningspaar en de prinsen werden door de plaatselijke autoriteiten ontvangen. Later had. een officieele receptie plaats, waai' redevoeringen werden gehouden door de voornaamste persoonlijkheden. De ko ning antwoordde met een rede, waarin hij zeide, dat hij de Faroer-eilanden in alle opzichten zooveel mogelijk zou steunen. Hoeveel mcnscken? De Zweedsohe regeering heeft een on derzoek ingesteld naar het aantal men- sehenlevens, dat gedurende den oorlog 'bij de koopvaardijvloot verloren is gegaan tengevolge van torpedeeringen, enz. en naar de materieele Verliezen, welke de koopvaardijvloot verloren heeft. Het ver lies aan mensclienlevens bedraagt met in begrip van verschillende onzekere getal len, 790. De waarde van verloren geg me goederen wordt op ongeveer 38 milUnen kronen geschat. Mysterie van de zee. Men tast in Amerika volkomen in het duister omtrent de geheimzinnige ver dwijning van 3 stoomschepen in oen paar ■weken tijHs. O^k verdiept men zich in d>e mysterieuse geschiedenis van «len vijf, mastschoener „Caro-1 Deering", welke op zee werd' aangetroffen met alle zeilen op, doch met geen -sterveling aan boord en die later bij' de kust van New Jersey verging. De geheimzinnige verdwijning dezer schepen wordt in verhand gebracht met geruchten over daden van muiterij en sa botage, door zeelieden iu het noordelijk deel van den Atlantisohen Oceaan ge pleegd, daar de drie eerst genoemde sche» pen bij mooi weer verdwenen zijn. Zij wa ren bovendien alle van een draadlooze installatie voorzien, doch zouden geen en kel draadloos noodsein uit. Van geei enkel lid der bemanning van de „Caiol Deering", behalve 'den kapi tein, werd tot nog toe iets vernomen. Toen men het vaartuig het laatst zag drijven, waren alle reddingsbooten verdwenen. Toen de schoener later verging, werd er nabij de plaats, waar hij verloren ging, een fleseh gevonden, met een briefje erin, waarin de kapitein van den schoener aan zijn dochter berichtte, dat hij door de equipage van zijn schip gevangen genm men en aan boord van een ander schip gebracht was. Order de vele „theorieën", die over het verdwijnen dezer schepen opgezet Worden is ook deze, dat de vaartuigen door bols jewistische bemanningen naar Russische havens ontvoerd zijta. Dienstweigeraars. In verband met de hongerstaking van den dienstweigeraar H. Groenendaal heeft, het. dagelijk'seh bestuur vau het Int. An- timil. Bureau een bijzondere audiëntie aangevraagd "bij den Minister van Oorlog, die haar onmiddellijk werd verleend. Zij' stelde den Minister van de zaak' uitvoerig op de hoogte en vestigde zijn aandacht op het feit, dat thans nog verscheidene andere principieele dienstweigeraars ge vangen zitten. Zij drongen er hij hem op met het oog op de te verwachten speciale maatregelen te hunnen gunste dat de dienstweigeraars onmiddellijk in vrijheid zouden Worden gesteld, in hét bijzonder Groenendaal, wiens bestaan dit onmidde- lijk vereischt. De Minister antwoordde, dat hij even als ieder ambtenaar niet anders mocht doen dan de Wet uitvoeren, wat hem zou verhinderen aan het verzoek der delegatie te voldoen. De delegatie voerde als hare meening aan, dat de Minister als uitvoerder yan de Wet, mede in verband met de motie- Drion, waarbij de Tweede Kamer, de offi cieele vertegenwoordigster van het Neder- landsehe volk, met algemeene stemmen de wensohelijkjheid uitsprak, dat met ge moedsbëzwaren tegen den krijgsdienst re kening zou worden gehouden, wel degel- lijk de vrijheid bezat, in afwachting vjan de uitvoering der motie-Drion de dienst weigeraars althans voorloopig in vrijheid te stellen en zeker Herman Groenendaal, met wien het immers een hijzonder geval betrof. De Minister bleek hiertoe echter niet bereid en gaf de delegatie in overwe ging een adres te zenden. De instalatie van Amster dam's burgemeester. De raadsoverzichtsehrijver van „De Tijd" beschrijft als volei de instalatie Van den nieuwen burgemeester van Am sterdam op 20 .Tuni j.l. Wethouder Wibaut, die slechts 'wethou der kón worden dank zij1 de afgebedel de gonst van zijn felste tegenstanders- heeft de smakeloosheid gehad Maandag dc-n nienwen burgemeester, die niet van, zijn geestesrichting is, te „bearroeten" met woorden, die mede door de wijze, waarop ze werden uitgesproken op mij den pijnlijken indruk maakten van een grofheid. Oolf op andeeren. Want ik hoorde in den groep van genoodigden op! de perstribune een onderdrukten uitroep van wrevel. „De Gemeenteraad heeft u tweemaal! achtereenvolgend tot wethouder gekozen. Gesteld dat onze Staatsinrichting het mo gelijk maakte, dan ware het niet uitge sloten geweest, dat de Baad u eens tot zijn Voorzitter had kunnen kiezen. „Maar tot burgemeester, gesteld alwe der, dat onze Staatsinrichting het moge lijk maakte, zou deze Raad u niet hebben gekozen". Hier wachtte de heer Wibaut, die lang zaam en met den grootsten nadruk geJ sproken had, veelbeteekenend een poos, om d an te vervolgen „Want gij zijt de uitgesnrokën en sterk principieele vertegenwoordiger van een geestesrichting, die er zeer ver van v-eir- wijderd is in Amsterdam des heheerselienda te zijn". Alsof de politieke geestesrichtin g van den vorigen burgemeester wel de ,,be- heerschende" was De „Nieuwe Botterdamscbë Courant" merkte van ochtend reeds op„daar was geen woord Fransch hij". De heer Wibaut houdt van politieke redevoeringen ook op momenten, waar ze minder passen. Zoo was het hij' het graf van burgemeester Tellegen, zoo was het ook nu. Het klonk als een polemiek tegen de regeering, 'die dezen burgemeester be noemde, voor, wiens bekwaamheid, moed, energie, voorvarencUieid, liefde Voor de stad en persoonlijkheid allen lof hebben, maar die nu geen burgemeester had mo gen worden, omdat 'hij: ook nog anti- revolutionnair is. Kleinzielig! Sympathieker dfeed het woordje van een anderen nolitieken tegenstander, het oud ste raadslid, den vrijzinnig-demooratischen heer Nolting aan, de zocht naari wat Kou' samenbinden in dit oogenblik en hij' er kende, dat zijn persoonlijke sympathie tot den heer de Vlugt uitging, onidab dezes teeds toegankelijk was voor ieder een, oolf voor den eenvoudigen mensch! uit de arbeidersklasseeen deugd welke hij niet gering achtte in. een.burgemeester. De rede van burgemeester de Vlugt deed Weldadig aan. Het was de rede van een bewindvoerder, die mét energie voor uit wil. Het door wethouder Wibaut zooi geroemde woord van burgemeester Tel legen maakte hij.' tot het zijne: „Amster dam moet vooruit", kalm, vastberaden, werd het uitgesproken. Daarbij' deed de heer De Vlucht, zich met een enkel ge past woord zonder ostentatie kennen als een regeerder, die in God zijn krach! •zoekt. Zijn figuur achter de groene tafel was geen onbekende daar, zooals die van bur gemeester Röell of Tellegèn. De rraad is' met den aanblik' van dezen stoeren wer ker achter de groene tafel vertrouwd eu uit ondervinding weten we reed?, dat van zijn persoonlijkheid kracht zal uit gaan. Hij moge er. tot aller en eigene vol doening, tot heil dei' stad en hare burgers, lang zetelen. 1 Waarschuwing van het Hongaarsohe Gezantschap. Bet Hongaarsch' gezantschap1 te 'sGra- venhage heeft er de aandacht van den mi nister van buitenlandsche zaken op ge vestigd, dat de Hongaarsche regpering, om misbruiken te voorkomen, besloten heeft alle handelingen, van Hongaren, die ten doel hebben inzamelingen en loterijen te doen houden en inteekenlijsten aan tg bieden voor de Hongaarsche armen, aan een streng onderzoek! te onder werpen en slechts bij groote uitzondering daarvoor toestemming te verleenen. De commissarissen der Koningin Heb ben thans de burgemeesters uitgenoodigjj bij eventueefe aanvragen tot het mogen houden van collecten voor genoemd doel, daarvan rechtstreeks mededeèling te doen aan het departement van buitenlandsche zaken.

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1921 | | pagina 1