JDELBURG eding, DAGBLAD VOOR ZEELAND 500 5,53 f 250 iUDERS Ijksche Opruiming in dit Blad 115 ZEMIDAGO KOMT licum is iters - Goes fes, stelde Koekjes. INEN ri4i. koop a contant. loet verkoopen. FSCHE COURANT Maandag 20 Juni 1921 Zeventiende Jaargang ree mét SS, 3 1" W ga B «8 SS BF% Directeur: JOS. VAN DE GRIENDT. Telefoon 207 |re soorten Veevoeder lerfabriek trabani", Goes. 'inciale Bibliotheek van „DE CENTRALE VI OLKSBANK" king cs-Gemeente- Huistelefoon-, RDAM bij overlijden bij verlies van een band ofvoet bij verlies van een oog oil bij verlies van i ÖU een duim I Qr bij verlies van een wijsvinger bij-verlies van een anderen vinger Vrijwilligers vooruit! BUITENLAND. DUITSCHLAND gered ENGELAND OOSTENRIJK BINNENLAND, .if? 3625-56 I NIEUWE ZEEUWSCHE COURANT a kwaliteit en zuiverheid. of aan hare Depóts. |»nder controle R. L. P. IKEL VAN SIENKEL jent sier elle d#- 'e'lle ■vers de elle gullen twee gullen illen sn en aolve, enz. 3632-30 len. Plantenversieringen. Aanleg van tuinen. :en naar alle plaatsen. 3447-20 - n*i 3629-246 C. Arbeidersbeweging^ J'ltelf en uw Gezin, het "welzijn der geheeie Maat- Ibevestig-end antwoord op deze 3624-20 43. Zitting iedere Zaterdagavond t Kerk na het lof tot 7 uur. 3633-30 ans No. 67 1131 FABRICAAT 3516-84 Hoofdredacteur: J. W. VI E N 1 N G S. Te'ef°,?n|o Bureaux van Redactie en Administratie: Westsingei, O Telegram-Adres: Nizeco. -roiefnnn 474 Bijkantoor: MIDDELBURG, Markt 1 en 2. Abonnementsprijs f 2.50 per drie maanden, f 0.20 per week, voor Post-abonnés f 2.90 per 3 m. Advertentlen van 1 tot 6 regels f 1.50, elke rege! meer f 0.25, bij contract beduidende korting Ho verzekerd tenen onaevallen krachtens onze overeenkomst met „The Ocean and Guarantee Ccrporation Ltd." te Amsterdam, Rokin 151, en wel voor de hieronder vermeide bedragen: Al onze Abonnés zijn grans veitewoiu a „-„ij-- Machtig als de Noordzee, die bij vloedgetij het hocge duitt, ia zijn lange golven, hun zijn deincftde watermassa's voortjaagt naar trotschen kop met lillend schuim ge kroond, kruisend haar ontzagwekkend lied van macht en majesteit, zóó voelt heel 't land,, nu 't hooge tij" der missiedagen nadert en steeds hoogei' spoelen 'komt, de belangstelling en de liefde en de har telijke medewea-Êng met immer krachtige gelvenslagen aangestuwd'. En steeds- ineer blijkt die" hartelijke me dewerking, die ons een reusachtig succes verzekeren gaat, uit het steeds groeieod aantal vrijwilligers die zich komen melden voor het missieheir. En machtig als het lied- der g'olven zoo rui'seht en bruisclit en dondert'hun leuze hoven alle reclame en propaganda uit Vrijwilligers verruit Het lijkt wel een reeruteering.,een vno- biiisatiebeve-l van den Oppersten Krijgs heer Jesus Christus! De Zangvereenigingen, die zich gaarne greote moeizame repetities hebben opge legd om de uitvoeringen te doen slagen, ztcwel als voetbalclubs, niet slechts van Goes, maar zelfs van buiten ons groene eiland, die wedstrijden komen spelen ten bate van de missie; de vaklieden die hun vrijen tijd beschikbaar stelden têr vervaar diging van al wat noodig was, zoowel als de landman, die zijn sterke,' breede paarden bood tot verkoer van al wat noodig is, zij staan 'thans allen naast elkaar geschaard met hun trouwe eerlijk-Kooms che hart, om met bun particuliere kracht te doen voor de missie, wat hun maar eeuigszins mogelijk is. En daarom klint't in dit alles een die pen toon van echte katholieke harmonie, -een leus, die allen heeft doorgeesterd Vrijwilligers vooruit! De particulier, die zijn opslagplaats gaarne bood aau 't Comité, zoowel als de Zelatriee, die huis voor huis bewerkt met haar programmaboekjes en haar .kaarten, de winkelstand, die in haar étalage zocht naar iets practisch en interessants om hier mee de tentoonstelling meer aantrekkelijk te deen zijn, tot zelfs onze zwarte Koom sche nonnetjes "toe, zij allen stonden ih het vrijwillige gareel der missie-actie; want: Vrijwilligers vooruit! Ja zelfs onze Koomsche schooljongens konden hun jeugdig enthousiasme niet lan ger weerstaan en zingen hun liefde en vurige verwachting uit langs onze pu blieke straten in hun lied Er is geen man in 't Zuiden die Zemidago slaat. Vrijwilligers vooruit! .f En ziet! nu wordt door den bjjrger- s:::nd, die immer, waar het goede-zaken geldt, staat in de eerste ban, een prachtig werk geleverd, waar zij reeds dagen wed ijvert onderling', om missionarissen, de helden van die dagen, die martelaars van hei; Evangelisatie-werk, in htm eigen huis te torbergen. Zij" willeu de Uitverkorenen zijn, die met deze Apostelen een week ver trouwelijk en hoogst eenvoudig mogen om gaan, als kinderen uit één huis, die in ge- zplligen familiekring uit hun moncf de boeiende verhalen mogen hoot'en vau hun romans, beleefd in het donkere woudge bied, liun aandoenlijk vertellen over wat zij daar jarenlang geleden hebben en be leefd. Maar zij, die gastheeren en die g'isfc- vrouwén van die missiehelden, zij zullen ook het heerlijkste aandeel hebben in het prachtige slagen van de missieweek, het leeuwenaandeel in d'en zegen van den Eer sten en Grootsten missionaris, .Tesus Christus. Vrijwilligers vooruit P. Er. VENANTIUS ZEWA.LD, Voorz, van de Oo-mité's Tentoon stelling en Lichtbeelden. Een woelige Rijksdagzitting. KERLIJN, 17 Juni. (H. N.). De rijks dagzitting bood heden het beeld van een heftigheid, zooals nog- nooit gezien was. Er werd een tooneel afgespeeld van zeer stuitenden aard. Op de agenda stond de interpellatie der onafhankelijken over den moord' op den Beierschen landdagaf'gevaar- digde Gareis. Deze interpellatie werd door den afgevaardigde Unterleitner gehouden. Toen hij in den loop van zijn rede not de zinsnede gekomen was, waarin hij zeide, dat in anti-semistische kringen in Beieren verklaard werd, dat communisten geen Duitschers zijn en zij allen neergeslagen moesten worden, riep de afgevaardigde dr. Mittelmann (Volksjaartij)Ge hebt gelijk! Ka deze interruptie ontstond er t-en geweldig, rumoer ea de afgevaardigde K.ummele stortte zich vol woede op Mi.t- ehnaim om hem af te ranselen. Een wilde FE UIL LETO M Verhaal uit de dagen van het Fransche schrikbewind (door JENNY) Slot. 5) 0' Eindelijk zag hij, haar: zij leefde. Daar waai' de- wenteltrap een diepen, donkeren .hoek vormde, was s'lj h,eeng.->- sneld. Zij zat ineengedoken en was tot heden niet opgemerkt geworden, Doch dat zou niet lang meer duren, want toen Savinien haar wilde naderen kwam 'juist van den te-genovergestelden kant een man aansjuipen. wiens bespiedende blik over al doordrong, wiens1 viyst een scherpge slepen „abel omklemd hield: liet was Cyrillus, de rijde wever. Onder de moordenaars had uij zich on derscheiden door z'ijny ongekende woede: hij had ongelbofelijke dingen volbracht, mjii handen, z'ijn armen, waren rood ge kleurd, rijn kleederen in flarden en drui pend van bloed. Hij scheen geen mensen meer, maar een duivel. Ook hij; had de ineengedoken gestalte in den hoek he- merkt en snelde er heen, om, opnieuw afschuwelijk' werk! te beginnen Dutch sav'.men L:old hem terug en zei" „Gr; hebt er reeds een half do'rjn ge- •mod. en ik nog geen enkele. Gun mii ook wat en Iaat die oude daar aan mtj- over, w'r 8o? L zal liaai' 'liefop onthalen." r -M '"iff1 toonde zijn dolkmes. Cyiuhi- bleef even besluiteloos staan. „Ho, ge vraagt veelt! Juist vrouwen wen moet ik. nebben; ik ben werkman in Zijde... vechtpartij ontstond, waaraan ook andere afgevaardigden lustig deelnamen. De voorzitter van den rijksdag, Loebe, schorste de zitting. Na de heropening deelde hij aan de vergadering mede, dht liet senioren-convent zich onmiddellijk met deze kwestie zou bezighouden. Iu de wan delgangen van het rijksdaggebouw heerseh- te nog langen tijd na het opheffen dar zit ting greote opwinding, Hel inijucoafliet. LONDEN, 17 Juni. (H. N.) Het totale aantal binnengekomen stemmen van de mijnwerkersstemming bedraagt 616.338. Van deze waren totaal 432.511 tegen aan vaarding van de voorwaarden der eige naars en 183.887 er voor. Het totaal aan tal leden der mijnwerkersfederatie be draagt 955.610. Deze, nietstemmers vertegenwoordigen 'een eensgezinde groep vau mijnwerkers die voor hervatting van liet werk zij-u. In vele districten hebben zij besloten de volgende week den arbeid te hervatten, En grinnikend over die grap. voegde hij er aar: toe: „Bah- gij hebt gelijk, wij moeten broe derlijk deelen. Ik sta u cljen degenstoot ■af. Doch tref haar goed, ik kijk naar u." Savinien liep op de rnarkizlrii toe. Zij herkende haar zoon niet in. dat baveloo-ze wezen met het vuile gelaat. Zij achtte haar laats! e uur gekomen, richtte zich op, vouwde de handen tot God en niet tot haar moordenaar. Savinien greep haai brutaal vast, lichtte den arm ai;, in hevige woede op, maar te gel-ijker tijd fluisterde li „Moeder... ik ben het!" Hij veinsde haar te dojorstekan ..Val!" gebood hij zacht. Zij begreep, viel1 loodzwaar neer en bleef roerloos liggen. De jongeling nam baar op in zijn armen liet uit onachtzaamheid het mes op den grond glijden en richtte zich met zijn dierbaren .last naar de trap. „Welnu," vroeg Cyrillus, ,;is het et moe gedaan ?"y „Ja. „Weer een aristocraat minder!" Savinien klom de treden op Halver wege was een portaal, dat hij tijdens de terechtzitting hacl -opgemerkt. Een lange gang kwam er op uit. Die ging hij op goed. geluk af! door en zoo kwam hij op een zolder. Hier zette hij zijn moeder nc-er. Vele uren, die eindeloos schenen', verliepen. In namdoozen angst wachtten heiden het «ogenblik; af, waarop- de stilte in liet pal-eis z-ou zijn teruggekeerd en het bloeddorstig gepeupel het gebouw zioul hebben verlaten. Dan zouden zij zonder gevhar uil hun schuilhoek kunnen ont snappen, de woning' van den bootsman be- Tlko hevelen '<le uitvoerende raad oik moge geven. Onder deze omstandigheden was de uit voerende raad heden gesteld, voor het uit zicht op een besliste scheuring in den bond. De uitvoerende raad kwam van middag bijeen en ging 'daarna tot van avond- uiteen, toen de langdurige bespre kingen werden hervat. Eenig-e leden van den uitvoerenden raad 'drongen er op aria, dat het besluit aangaande de in te nemen houding zou worden overgelaten aan de bijeenkomst der gedelegeerden die onmid dellijk zouden moeten worden "bijeen ge roepen. Sinn Feiii-aanslagrn te Londen. Spoorwegverbindingen bedreigd. Keuter meldt uit Londen van .gisteren „Sinn Feiners hebben vannacht weer talrijke aanslagen in en om Londen uitge voerd. Zij hebben in twaalf districten sein- wachters van "de spoorwegen aang'evallen en in vele gevallen hun seinhuizen in brand gestoken. In twee distrieten zijn cok telegraafdraden doorgesneden. De po litie heeft negen verdachten aangehoudeu. Ongetwijfeld is het den daders te doen ge weest om de onderhandelingen over een vergelijk in Ierland- in de war te sturen". De crisis iu Oostenrijk. W-EENEN, 17 Juni-.v(V. D.) Tegen alle verwachtingen blijft de regeeringscrisis voortduren, waarvan de oplossing voor den aanvang der volgende week niet te wachten is. Het leidende Chr.-Soc. or gaan „De Keichspost" karakteriseert den toestand, dooi' de ongezonde politieke toe standen te schilderen die op het huidige belangrijke - tijdstip, waarop Oostenrijk tot tot een nieuw leven moet worden gewekt, dl vorming eener concentratie-reg'eering'. uii allo partijen onmogelijk maken, On danks deze toestanden zal de Chr.-Soc. partij nog eens een poging d-oen, om Oos tenrijk uit de staatscrisis op te heffen. Vülg-tns het- „Neue Wiener Journal" zou wellicht een Chr.-Soc. .minderheidsregee- ring worden gevormd, hetwelk eventueel de ontbinding der nationale vergadering en nieuwe verkiezingen» zou beteekénen. Ot' de Bondskanselier Mayr bij een Chr - Sec. minderheidskabinet zal blijveu, is on zeker. De s.oc.-dem. onthouden zich van beraadslagingen over de vorming der nieuwe regeering. DENEMARKEN Denemarken en de oorlog ter zee Onder leiding van den voormaligen Duilsehen vice-admiraal von Mantey ver schijnt te Berlijn een hoek getiteld' „D;e zeeoorlog 19141918", berustende op ge- reiken, en onder zijn bescherming het ver schrikkelijk Avignosi ontvluchten. Diep in den nacht, toen geen enkel ge luid hun oor meer bereikte, achtten zij bet «ogenblik tot de vlucht gekomen. Langzaam en met de uiiersle behoedzaam heid daalden zij. de trap af; Savinien on dersteunde zijn moeder, hij. droeg haar bijna. Weldra zag hij een kieine aitgangs- poort. „Moed, lieve mama, wij zullen spoe dig buiten gevaar wezen." Nauw had hij uitgesproken, of liii» zag in de straat op'een geringen afstand van den smalen doorgang een onbeweeglijke schaduw. Sidderend hield .hij stilj nuet een zachte, doch vlugge beweging naod zaakle hij de markiezin te bukken, zich. niet te vervoeren; hij zelf, zijn adem in houdend, ging rakelings langs de muur geluidloos vooruit. Aan het poortje ge komen, dat hem bijna geheel votibrg, stond hij opnieuw stil, en, z;ijn oogen wijd openend, keek hij nauwkeurig toe. Maar al' te spoedig ontdekte bi, wie ua ar wacht hield. Ja, dat gerioiit, die gestalte met het moordend if aal nog in i i.v ZOU k'J onder duizenden herkend hebben... Geen twijfel... Cyriilius stond agar.LyriMesJ De uitgang' van et ver vloekte paleis werd bewaakt doov een tijiger. Savinien tastte naar zijn mes, doch vond hef niet. Een oogenbl'ik dacht, hij er over al-les te trotseeren, zonder wapenen mei vuisten en voeten te strijden. Doch stellig zou hij' overwonnen worden, bo vendien zou de bandiet om hulp roepon. In dit verschrikkelijk oogenbljk, waar in de -ongelukige noch vooruitgaan, noch tc-rugkeeren, noch handelen, noch dralen gevtns uit de Duitsche archieven. In het pas uitgekomen eerste deel, dat den oor log in de Oostzee behandelt, beweert de schrijver, kapitein von Firle o. m. dat Denemarken, na de Belt en de Sond met mijnen te hebben afgesloten, aan Duitsch- land zou hebben beloofd het te zullen verwittigen "indien er sterke Bngólsche strijdkrachten in de buurt van deze wate ren mochten verschijnen. „Beriinski Tidende" heeft nu op het ministerie van binnenlandsche zaken te Kopenhagen gevraagd-, of dit juist was en eer. ontkennend antwoord gekregen. In het begin van Augustus 1914 heeft graaf Bi-orkdorff Rantzau, de 'Duitsche gezant te Kopenhagen, zich bij! het ministerie van buitenlandsche zaken vervoegd om bijzonderheden over de afsluiting te ver nemen. Hij vroeg in het bijzonder of Dnitschland bericht zou krijgen, indien een vijandelijke zeemacht de afgesloten wateren van het Noorden uit zou binnen dringen. Minister Scavenius. destijds minister van buitenlandsche zaken, verklóarde dat, wanneer een der oorlogvoerende vloten üe afgesleten wateren binnendrong; cm zoo doende do onzijdigheid van Denemarken schond, de regeering allen mogendheden daarvan mededeeling zou doen. f aix een eenzijdige voorlichting van Duitschland is nooit sprake geweest.. D: schrijver van het Duitsche boek be tuigt trouwens' zelf zijn teleurstelling dat do overeenkomst, die hij beweert te heb ben gezien, nooit „bevredigend" is uit gevoerd. Hij verklaart over de redenen daarvan geen uHslui.tsel te kunnen geven. „In deze erkenning ligt volgens „Berlingske Ti dende" het bewij's dat er, behalve bij ka pitein von Firle, nooit eenig misverstand- heeft bestaan over den aard van het ant woord, 'dat minister Scavenius den Duit- sclien gezant destijds heeft gegeven. Gisteren vertrokken de koning en 'de koningin van Denemarken op 'hun reis naar de Farör, IJsland en Groenland. De koning heeft z'ij'n broer prins Ha.- rald volmacht gegeven om tijdens zijn af wezigheid de koninklijke bevoegdheden uit te oefenen. Een droeve middag. De Kameroverzichtschrijver van de „Tel," vertelt als volgt van een paar grappige incidenten uit de jongste zitting der Tweede Kamer: De sociaal-democraat Schaper vroeg hst woord en deelde mee, dat er (bij zijn fractiel een initiatief-ontwerp in de maak was, om de ÏO.-OOO jongelieden vau de lichting 1921, die als gevolg van h.et ge vallen votum onder de wapenen zouden moeten komen, alsnog vrij te stellen. Zie zoo dacht de heer Schaper -— dat zullen de socialisten 'm toch weer eens netjes leverenMaar toen stond de katho lieke heer Bomans op, overhandigde den president een vel papier, en zei: „Mijn heer de voorzitter, hier is het wetsont werp!" Het voorstel, dat bij de socialisten nog in de maak Was, had de heer Bomans gereed. De lieele Kamer was één langen schaterlach. Hoe men over deze politieke concurrentie ook denke, het incident was aflerkoddigst. De ronde fractie zat stil en sipmr. Bomans stond als een triom fen, zonder zijn dierbare m'OO'Mr aan een wissen dood, prijs te geven, kreeg- hij. opeens een ingeving, als va.n den Hemel gezlonden. Als een lichtstraal schopt hem de herinnering door het brein aan het geen Sambuc Cyrillus lfad toegevoegd, toen deze op weg was' naar hel. „bloed bad": ..En gij hebt uwe arme, oude, blinde moeder dan alléén thuis gelaten? Lat zijl gij niet gewoon." Dus schuilde er in deze wreeie ziel noo een enkel feeder gevoel: dia nristo-. eriitenmoorder was een goed zoon. Een o,ogenblik aarzelde Savinien; dan mompelde hij: „Wie weet?" overanlmeed den dtempel met vasten (red en naderde den gevreesden man. „Goeden avond, kameraad," ..Goeden avond." De stem van. den moordenaar was rus tig. Oogenschijnlijk was Cyrillus na. al dat bloedstorten thans tot kalmte geko men „Wel," zei Savinien, schijnbaar lucht hartig, de aristocratenmoord is, geschied, Zijl gij tevreden en gelukkig?" „Zeker." „Maar CyriJhis, denk aan de zenen van de slachtoffers, die gij gemaakt hebt. gij, die een moeder bezit, die gij teoder be mint! Bedenk, wat gij doen zoudt, indien iemand haar wilde gevangen nemen, op 'haar zijn moordend wapen richten.,. „Bij Godl ik zou haar verdedigen f" riep Cyrillus ontroerd uit. „yGoed, veronderstel nu, dal een dei vrouwen, op wie Jourdan het volk heeft tosgelaten, gered was geworden doo-r Kaar zoon. „Weltai?" iihaer op het spreekgestoelte, en de katho lieke groep zwom in zaligheid. Dat had de Benjamin der fractie netjes aan del soci's afgesnoept.. Het ontwerp, dat een ontwerp-Ter Laan had kunnen zijn, wad een ontwerp-Boiuans newordeneu wan-: neer het wordt aangenomen, zullen de' 10.000 vrijgestelden zich Bomannetjed kunnen noemen, in plaats van Ter-Laain-: tjes. De heer Ter Laan stond nog even opj en zei dat zijn fractie ook zoo'n ontwerp had willen indienen. Tot overmaat yan smart kwam de heep Ketelaar (V. D.) er op wijzen, dat de sociaal-democraten zélf, in hun ijver «mi anderen yoor te zijn, een stel amende menten op de Burgerlijke Pensio-anweti hadden ingediend, hoewel er over dit ontwerp nog niet eens eindverslag werd' uitgebracht en hoi indienen van amende menten dus nog niet geoorloofd was. Ja zei ile voorzitter dan zullen de heeren die voorstellen voorloopig weer. moeten intrekken. Jlet was een droeve middag vooi' de rc-ode fractie. De Kabinetscrisis. Men seinde ons Zaterdagmiddag: Hare Majesteit de Koningin heeft in' overweging genomen de op 16 Juni 1921' ingediende aanvrage om eervol ontslag- van de heeren Ministens, en liun verzocht ..Zoudt het gedrag v.an dien zoon. laken „Neenl" „En, indien hij, Lot u ge'z'egd had: „Cy- rillnsi denk aan uw oude, blinde moedeb en geel mij- de mijne weer!" Wal z;oudt EÜ gedaan hebben? Kom, spreek op!" „Waarlijk, ik geloof.Drommels, een moeder!... Maar waarom vertelt gij mij dat alles?" j ..Luister, Cyrillus," en de stem van den jongeling verried met geheel de harts tochtelijkheid zijner kinderlijke liefde al de niet te beschrijven aandoeningen, dia aedurode de laatste oogenhlikken in zijn «iel had m-oeten besloten houden „ik ben niet de man, voor wien ge mij houdt< Onder de gevangenen in 't paléis bevond rich mijn moeder Ik heb haar aan den moord weten te onttrekken. Thans ver bergt rij 'zichj daar, dicht bij den uitgang, Indien gij haar door laat, is rij' gered, Sho-udt gij haar tegen, dan is zij des doods..." Cyrillus aaï'z'elde geen oogenbliic „Ga uwe moeder halen," beval' nij. Savinien snelde naar den sohuilnoek, waar zijn moeder hem met kloppend hart verbreidde, stelde haar met een enkel woord gerust en voerde haar aan zijn arm naar de plaats, waar Gyrilifts wachtte. „Hier is mijn rnoedeA" sprak hij be wogen. De wieede Jaoobijn week eerbiedig een stap terug, bracht 'zijn roode hand aan 'zijn muts ten gro-et, en sprak; „Ga door, burgeres I..."-

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1921 | | pagina 1