visE GOES. tabak uwe Pijp" DAGBLAD VOOR ZEELAND f 500 SMS I 250 overlilden 1150 f75 f35 tiën ZAANDAM ran het Beste. DEBLAAUWEPIJP" f on bij verlies van OU een duim oeg K, Vlissingen en 30 ct. p, half Pond 20 ct. pei ons 35 ct. per ons ti HOLLANDSGHE Marktprijzen allaties. HOVEN. bij verlies van een wijsvinger van een hand of voet een oog f ic bij verlies van I IJ een anderen vinger BUITENLAND. UWSOHE COURANT Vrijdag 10 Juni 1921 Zeventiend© Jaargang Amsterdam inverlichting n. m steeg 3 ingel STE SORTEERING tog a.d. Zaan WINKELIERS .AND EN EXPORT BINTJES DIVERSEN nkelier uitsluitend Eigenaardige Prijsvraag, Buitenlandsch Overzicht DUITSCHLAND BELGIE FRANKRIJK ENGELAND AMERIKA. en keizersgracht Prijs: 30 cenls a contant ZUIVEREN HUIZEN. Het adres tot liet zuivere» Wtó huizè'ii is thans De BMRfc, 'Westsingel 117, Goes. ontvangt i overtuigt U van de >ffen kwaliteit. 3486-108 NIEUWE ZEEUWSCHE COURANT mm M Directeur: JOS. VAN DE GRIEN DT. Telefoon 207 Hoofdredacteur: J. W. VI E N I N G S. J^GOES Bureaux van Redactie en Administratie: Westsing b&o^DDELBU-RG. Markt 1 en 2. Telefoon 474 Al onze Abonnés zijn gratïT^kerd tegen ongevallen krachtens onze Abonnementsprijs f 2.50 per drie maanden, f 0.20 per week, voor Post—abonnés f2.90 per 3 m. Advertontiën van 1 tot 6 regels f 1.50, elke regel meer f 0.25, bij contract beduidende korting overeenkomst met „The Ocean and Guarantee Corporation Ltd," te Amsterdam, Rokin 151, en wel voor de hieronder vermelde bedragen: Ik. enorme stijging der belastingen, spe ciaal die van de gemeentebelasting, sinds 1914, het jaar vóór den oorlog, in tal van gemeenten in ons land, heeft me nigeen den schrik om het hart doen slaan, ■want men moge nog zop deugdelijke rede nen voor die verhooging aanvoeren, liet nuchtere feit van „Symen, betaal!" blijft en men vraagt zich af: waar moet dat heen Allerwegen verrijzen dan ook hon den van belastingbetalers, bezuinigings partijen „e tutti quanti" ter bestrijding van de belastingopdrijving, terwijl staat, provincie en gmceente naar middelen zoe ken, om genoemd euvel den ,kop in te diukken de samenbrenging van ver schillende bij elkaar liggende kleine ge meenten tot een groote is b.v. zulk een middel. In bet buitenland, waar bet nog een graadje erger is dan hier, gaat men dras tischer te werk: ten stadhuize van Mar seille bv. zijn met ingang van 1 .Tuli a s. niet meer of minder dan '480 ambtenaren, alsboekhouders, chefs van dienst enz. ontslagen om op de gemeentelijke begroot ting te kunnen bezuinigen. Tc Delft, waar men tot over de ooren in bet belastingmoeras gedompeld ligt, is een inwoner, die zijn brein afmatte me; de overpeinzing van een middel om uit dat moeras te geraken, tot de vernuftige idee gekomen van bet uitschrijven van een prijsvraag voor het meest afdoende systeem tot inkrimping der belastingen. Drie premies, een van f 500, een van f 300 en een van f 200 zijn daarvoor uit geloofd door de „Delftsche Courant" die het denkbeeld van dezen braven burger do man heet G. van Berkel heeft overgenomen. Wij zeiden, Delft ligt in het belasting moeras tot over de ooren. Het beeld is niet'te stout. Immers, terwijl de hoofde lijke omslag daar-in 1914 in ronde cijfers f 195 000 bedroeg, was de geraamde op brengst voor dit jaar niet minder dan f 1.840.000, dus bijna tienmaal zooveel. Nu is het een troost voor Delft, zij het ook een schrale, dat verschillende andere geöicenten in ons land een niet minder merkwaardig tableau vertoonen. Daar heb ben wij Schiedam met de navolgende cij fers in 1914 f 133.000, in 1921 f 1.125.000, dus bijna tienmaal zooveel; Gouda: in 1914 f123.900, in 1921 f915.000, dus ruim zevenmaal zooveel; Dordrecht: in 1914 £388.900, in 1921 f2.225.000, dus bijna zesmaal zooveel; Leiden: in 1914 f473.000, in 1921 f2.856.000, dus zes maal zooveel; Leeuwarden: in 1914 f 357.000, in 1921 f 1.797.000, dus vijf maal zooveel; Deventer: in 1914 f 201.000, in 1921 f 1.150.000, dus ruim vijfmaal zooveel; Alkmaar: in 1914 f126.100, in 1921 f 780.000, dus ruim zesmaal zooveel. Ter vergelijking laten wij een paar greote gemeenten "in Zeeland volgen en wel Middelburg: in 1914 f171.000, in 1921 f 625.000, dus bijna viermaal zooveel, én Goes: in 1914 f 43.400, in 1921 f 189 400, dus ruim viermaal zooveel. Zij blijven gelukkig nog een heel eind achter bovengenoemde, doch daar begint de be lastingtoename toch ook van dien aard te woxden, dat het slaken van een alarmkreet aan het adres Van de gemeentelijke over heid op zijn plaats is. e ,intasscllei1 de prijsvraag van de „Delftsche Courant" met succes worden bekroond, zoodat niet alleen Delft maar ook de andere dure gemeenten van het nieuwe belastingfnuikingsstelsel kunnen profiteeren. De man, die het stelsel uit vindt, zal zonder twijfel door alle belas tingbetalers op de handen worden ge- dragen. Want zelfs wie maar "bezuiniging belooft, is de gunsteling van het publiek. Dat is nog zoo pas "bij een tusschentijdsihe verkiezing; voor het Engelsche Lagerhuis in het distriet St. George's van Westmin ster aan den dag getreden. De vorige maal kreeg de regeeringseandidaat daar 10453 stemmen tegen 1140 op den tegenstander bet district telt tusschen de 20000 en 30000 kiezers waarvan de meerderheid vrouwen thans won Erskine, 'Je maji, die verlichting van 3e belastingen voor spiegelde, het met 7244 stemmen van Jes- sel, den coalitiecandidaat, die slechts 5376 stommen kreeg. Blijkbaar hebben de vrou wen van Westminster haar wrok over het schrale huishoudgeld gelucht en met succes. Be prijsvraag te Delft is dus wel ac tueel. he«oh°iifri»die a,l£emi!eIle ontwapening der men aan T 1 ,ter sprake komt- di>nkt wapenen Pat' Zick tot da tander- Sereed Wt, te avond od den r? ^roo^en mededinger kLl te vWn °?aan'TA^^ika, naar de v n v g Aan JaPan nu had de Volkenhond gevraagd welke zijn houding was m de kwestie der ontwapeninDe diiloSv g aa?P 1164 nav°lgende Ja W antwoord - diplomatisch' Wil hier zeggen een slag om den arm -- üinmf Japa5sc}le regeermg, die het be houd van den wereldvrede op het oog heeft, twenscht, dat alle landen, geïnspi ïererd door den geest van den Volken bond, een algemeene overeenkomst, aan-; gaan inzake de kwestie der ontwapening^ Intusschen zou de Japansehe rageering het thans, nu de Volkenbond met de meeste nauwkeurigheid de plannen tok ontwapening bestudeert, ongelegen ach ten, cm op eenigerlei wijze 'tusscWen4 beide te komen, voordat deze plannen zijn voltooid- Met andere 'woordenterwijl gij uw gang gaat, slijp ik' mijn sabel en houd mijn kruit droog. Wie hun kruit verschoten hebben Dat- zijn de Engelsche mijneigenaren, die thans concessies hebben moeten doen, waartoe zij eerst niet geneigd waren. Officieele bijzonderheden van het nieuw'o aanbod der mijneigenaren zijn nog wel niet bekend gemaakt, maar zooveel is zeker, dat zij een aanmerkelijke verhoo ging van het |standaardloon hebben aan geboden. Deze verhooging zal voor mins tens twaal 6 maanden verzekerd zijn en Waarschijnlijk nog voor langer, maar de eigenaars hebben voorgesteld, dat eene herziening na twaalf maanden zal plaats hebben. Er is voorgesteld, dat 'n loonfonds t.al worden gesticht in verschillende dis tricten en dat de bedrijfsraden daaruit zullen putten om aan de mindeer be taalde mijnwerkers een loon te verzeke ren. waarvan zij kunnen leven. De kosten van het levensonderhoud en andere fac toren zullen in aanmerking worden geno men bij de vaststelling der loonen. De mijneigenaars hebben volgens de verzekering vfm een der leden van de uitvoerende commissie der mij'nwerkérsi-r federatie besloten om alle winsten ge durende drie maanden af te staan. Het resultaat van het afstaan der winst zal zijn. dat het niet in zoo hooge mate als eerst verondersteld werd noodig is, om gebruik te maken van de toegezegde re- geeringssubsidie. Mijnheer Korfanty met wien onze lezers reeds hebben kennis gemaakt, is nog altijd de groote roervink in Opper- Silezië en zoowat de admiraalswimpel waar al wat Poolsch gezind is naar op kijkt. Een man van de „Manchester Gu ardian", een invloedrijk Engelsch blad, bezocht hem in zijn hoofdkwartier te Sc'hoppenitz en vroeg hem hoe hij over de houding der Entente dacht. „Ik lap heel de Entente aan mijn laars", Was het ant woord van den grooten man. Wij hebben ons doel bereikt. De gevechten zijn zoo goed als afgeloopen en wij zetten ons thans ,aan de inrichting van ons bestuur en het economisch herstel. Onze bedrijven werken weer en we hebben nieuwe mark ten in Polen gevonden. De meeste Duit- sohe ambtenaren en technici zijn op hun post gebleven. Wij' hebben in het vroege Duitsche bestuur maar weinig veranderd alleen hebben we de Duitsche burge meesters door Poolsche vervangen en de kreitsdagen ontbonden". Toen de journalist vroeg of de Engel sche troepen die plannen niet in d» war zouden sturen, antwoordde Korfanty ont kennend. „Laat ze hun ,gang maar gaan; wij zullen ze niet storen en hun aanwezigheid zal niet het minste var- schil maken. De economische toestanden zijn sterker dan Engeland". „Maar als de Opperste Raad het nij<- verheidsgebied nu eens aan Duitschland toekende" merkte de correspondent op. „Dat zou de bevolking nooit toelaten", meende Korfanty. „Ze zou eerder de mijnen vernielen, dan weer Duitsch wop- den." „En wat denkt uvan de houding van Lloyd George?" Op die laatste vraag gaf de groote, man nogmaals het bescheid „Ik lap Lloyd George aan mijn laars". Intusschen zijn de berichten uit Op1- per-Syilezië zijn nog altijd zeer met el kaar in strijd. Een verbetering schijnt in zooverre te zijn ingetreden, dat de geallieerden met het scheppen van een neutrale zone zijn begonnen Kreuzhurg is door de Italianen bezet en Rothenberg door de Engelschen. Do bezetting van deze laatste stad geschiedde éérst na een ultimatum aan de insurgeri- ten om d estad te ontruimen. De Fransehen en Engelschen schui ven zich steeds meer tusschen de Polen en Duitsehers in. De geallieerden zijn echter nog lang geen meester van den toestand. Kandr- zin is Dinsdagnacht viermaal door de Polen aangevallen. Echter tevergeefs. De Selbst- schutz maakt een aanzienlijk aantal ge vangenen. V,an Keulen uit is een tweede transport Engelsche troepen met tanks zware artillerie en vliegtuigen naar Op per-Silezië gezonden. Verderei verstetkin gen van Engelsche zijde zullen echter niet meer volgen. Duitschland zal ech ter zijn recht niet prijsgeven. Nooit zal het aldus rijkskanselier Wirth in den Rijksdag Woensdag j.l. afstand doen van 't recht en de Opper-Silezisch'e kwestie door een dictatuur laten oplossen. De stemming alleen van het Opper-Silezische volk moet beslissend zijn. Dit volk nu heeft zich met groote meerderheid voor Duitschland uitgesproken. De beslissing der entente zal toonen, bi' zij werkelijk voor een democratische ontwikkeling in Europa opkomt. Sinn-Fein bepaalt zich met zijn wraak oefeningen niet tot Ierland, zooals men weet, maar kiest ook het eigenlijke Enge land tot terrein zijner „operaties". Nu wordt weer melding gemaakt van het vernielen van het telegrafisch commu nicatie-systeem van Groot Londen in den nacht van Dinsdag op Woensdag. Hoofdzakelijk ten Zuiden van Londen op de groote internationale lijnen werden meer dan 300 draden doorgesneden, ook dus de lijnen, die, de signalen van (de Great Western Railway bedienen. Van Londen naar het Westen Waren er niet minder dan 39 verbindingen verbroken. Op de South Eastern en Chatham-spoor weg waren 22 lijnen vernield, terwijl op de groote lijnen naar Ierland telegraaf palen Waren doorgezaagd, die zoodoende met alle draden naar oeneden gekomen waren. De verschillende spoorwegmaatschap pijen hebben terstond hun personeel moe ten Waarschuwen voor de ongelukken die nu door onvoorzichtige aanraking der draden kunnen gebeuren. Hier en daar heeft men het signalement van ver dachte personen vastgesteld, doch tot nog toe neimand kunnen arresteeren. Ook rondom Liverpool zijn over een .groote uitgestrektheid de telegraaf- en telefoondraden doorgesneden. Dit alles zal wel weer tot bloedige „reprisals" van de Engelsche politietroe- pen in Ierland zelf leiden. Het proces en de familie llohenzollern. BERLIJN, 7 Juni. De vroegere prinses Joachim van Pruisen begint een proces te gen prins Eitel Friedrieh over ien zoon van haar en prins Joachim, van wien zij' sedert twee jaar gescheiden leeft. Twee jaar geleden heeft zij' haar echtgenoot ver laten. die ondertusschen. naar -men weet, zelfmoord heeft gepleegd. Hun kiul, prins Karl Franz Joseph, werd door prins Eitel Friedrieh, zijn oom, opgenomen. :Na den dood van zijn broer weigerde prins Eitel Friedrieh den kleinen prins aan zijn moe der terug te geven, onder voorwendsel, dat zij reeds vóór den dood van haar man dezen en haar kind had. verlaten. Het pro ces, dat heden begonnen is, werd ver daagd'. Het vrouwenkiesrecht. BRUSSEL. 8 Juni. De afdeelingen «Ier kamer hebben het wetsontwero-Pussevier verworpen, dat aan de vrouwen voor de provincies het kiesrecht wilde geven. Al leen de katholieken stem'dnn voor. De meerderheid der liberalen en socialisten seinden tegen. Enkele liberalen en ioeialis- ten onthielden zich'. jMsbode.) De burgerwacht in de wet. BRUSSEL, 8 Juni. De Kamer nam he den bij de bespreking der grondwetsher- srenincc een artikel aan. luidende: „De or ganisatie van een burgerwacht wordt even tueel Beregeld door de wet". Verder werd met algemeene stemmen afgeschaft het oude artikel 123, dat luidt: „De mobilisa tie van de burgerwacht mag alleen do>r een wet bevolen worden". (Msbode). Keizerin Charlotte van Mexico, prinses van België, is Dins dag 81 jaar geworden. De „Libro Lel- gique" meldt, dat de toestand der vorstin, die naar men weet reeds sinds 55 jaren, sinds den moord op haar gemaal, ex-keizer Maximiliaan van Mexico, het gebïuik van haar verstand heeft verlo ren, overigens vrij" bevredigend is. Zij herkent alle personen uit haar omgeving zeer goed en speelt op een voor haar hoogen leeftijd nog bewonderenswaardige wij'ze en met fijn-musicalen smaak pia.no. Zij doet eiken dag aan den .arm cener hofdame een wandeling in de bosschen ven het kasteel Boueho-ut. Dezer dagen kwamen de koning en de kóningin van België hun tante onverwacht bezoeken. De ex-keizerin ontving hen en hield hen geruimen tijd bij zich. Doch zij kende hen niet andeis dan als prins en prinses Albert. De prioriteit inzake herstel. Te. Parijs zal binnenkort een bijzondere conferentie plaats hebben om do wijze te regelen, waarop de uitoefening van het prioriteitsrecht zal plaats hebben, dat aan België is toegekend op de stortingen van Duitschland. Waarschijnlijk Zal volgens den stand der voorloopige onderhandelingen dat recht van prioriteit betrekking hebben op een vrij gering 'deel van het eerste milli ard gouden marken, dat door Duitschland betaald is. Brand te Monlreuil. PARIJS, 8 Juni. (Belga.) Woensdig- avond is een geweldigte brand' té Mon- trcuil hij Parijs uitgebroken. Verschei dene fabrieken 'zijn verwoest, o.a. een fabriek van behangselpapier, waar de schade IC millioen bedraagt. Enkele per sonen werden bij" het reddingswerk licht gewond. De staking der mijn Werkers. Zooals reeds door de Msb. Werd ge meld, is gisteren in het mijnconflict. een ernstigen vooruitgang bereikt door de concessies, welke de mijneigenaars op de conferentie van gisterenmorgen aan de mijnwerkers gedaan hebben. In den loop van den namiddag heeft het uitvoerend comité der mijnwerkers weder een zitting gehouden. Na «en dis cussie, die drie uur duurde, heeft Hodge in het openbaar verklaard, dat de mijn- Werkers de verschillende nieuwe voor stellen der eigenaars grondig onderzocht hebben. Zij zouden dezen een reeks vragen stellen op een bijeenkomst, Welke henen zou samenkomen. Op de conferentie der mijnwerkers op Vrijdag a.s. zal voorgesteld worden de voorstellen der eigenaars' en der regee.'-- ring aan een referendum te ondea-weirpen. Indien daartoe besloten wordt, is. het mogelijk, dat de arbeid in de mijnen binnen veertien dagen hervat wordt. Ex valt njpt aan te tijfelen, dat, indien de kWestie aan een stemming onderwor pen wordt, tot hervatting v,an den arbeid zal besloten worden. De verklaring vjan Spraker, een lid van het uitvoerend comité der mijnwer kers, aan een vertegenwoordiger van de „Daily Chronicle" versterkt deze mee ning. Hij zeide, dat de nieuwe voor stellen der mijneigenaars heter zijn dan de oude, zoowel het standpunt van een tijdelijke als van een blijvende regeling De moeilijkheden schijnen uit de mee- ningsverschillen- vport te komen, welke in den boezem van het uitvperend comité der mijnwerkers zelf heerseken. De twee richtingen, de eene gematigd, de andere extremistisch, hebben een bijna even groot aantal volgelingen. Het besluit nu om een nationale conferentie bijeen te roepen en deze het referendum aan te hevelen, is een compromis tusschen de heide par tijen. Be politiek van Ierland en de Amcrikaanschc commissie. De „Msh."-correspondent seint' uit Lon den aan zijn blad het volgende: In het Lagerhuis vroeg de heer Mos- ley, of de regeering wel wist, dat kort geleden in Amerika een Amerikaansche commissie was opgericht, bestaande uit 11 senatoren, 4 congresleden, 13 bisschop pen, 3 gouverneurs van staten en andere vooraanstaande burgers der Vereenigds Staten, die de getuigenissen van lerscho en Amerikaansche getuigen hadden ver zameld en daaromtrent een gedetailleerd rapport hadden gepubliceerd, waarin on omwonden verklaard „werd, dat de Brit, sche regeering haar agenten had aange zet om doodslag te plegen, te branden en te plunderen en of de regeering in Londen nu in staat was om een gedetailleerd^ weeilegging daarvan te geven en -lie te gen spraak eventueel in het buitenland te doen circuleeren. Lord Chamberlain zeide namens de re geering, dat hij in kennis was gesteld van het doen en laten der commissie, -welke zuiver informeel was en zonder ceaig gezag. Deze commissie was samengesteld nit personen, die het meest extremistische oordeel hadden omtrent het bestuur van de Britsche regeering in Ierland en die de getuigenissen hoorden van alle persoueu, die een dergelijke meening, waren toege daan en die een rapport uitbracht geba- sec-rd op die getuigenissen, welk rapport in de meest opgewonden taal was vervat. Aan de Britsche regeering was ge vraagd, om eveneens getuigenis af te leg gen, doch deze had het voorstel afgesla gen op grond dat zij' onmogelijk aan bur gers van vreemde staten 'het recht kon toekennen, zulk een onderzoek in te stel len in de huishoudelijke aangelegenheden van eenig deel der Britsche gebieden. Op denzelfden grond wenschte 'de regeering niet verder in te gaan op een polemiek over dit onderwerp. Controle op het luchtverkeer. In het Lagerhuis is de vraag gesteld, of de luehtcontrole van het verkeer op Derby-dag verbeterd- kon 'worden en in het algemeen kon worden uitgebreid- voor de hoofdstad, al was het ook bij Jjijzou- dcre gelegenheden. De minister van hinncnlandsche zaken antwoordde dat de controle van 'het ver keer van den Derby-dag een groote ver betering was geweest in vergelijking met viOL-grre jaren, en men hoopt, 'dat de ver kregen ervaring zal leiden tot nieuwe ver beteringen. Bij geschikte weersgesteldheid zou een poging worden gedaan om een luehtcontrole in toepassing te brengen tij dens een deel van de Ascot-rennen de vol gende jveek, maar men was hiervoor nog steeds in het stadium van proefneming en de tijd was nog niet rijp voor het aau- nemen van een algemeen stelsel. Naar men ,aan de „N. H. Crt." uit Brus sel meldt, blijkt uit een officieels mede- dteling, dat van de 78.000 vernielde par ticuliere gehouwen in West-Vlaanderen, en elders in België, nog steeds 50 000 woningen niet zijn herbouwd. Alleen in het Vzergehied zijn reeds meer dan 15.000 huizen, 250 kerken, 200 söholeu en 16 kloosters hersteld. DENEMARKEN Gedenksteen onthuld. Zaterdag is een door het publiek opge brachte gedenksteen voor de "Belgische soldaten, die in Denemarken op hun thuis reis uit de Duitsche interneeringskampen waren overleden, op de Westerbegraaf- plaats te Kopenhagen onthuld. OPPER-SILEZIE Do „Manchester Guardian" verneemt uit Parijs, de Engelsche regeering aan de Duitsche heeft "laten weten, dat haar aanbod v,an troepen om de geallieerden bij het herstellen van de orde te helpen, is afgeslagen en dat dit aanbod misplaatst e.n veeleer geschikt is, om de moeilijkheden van den toestand- te verergeren dan ze te viraninderen. Een veldslag in Silezië. EEELIJN, 8 Juni. Een machtige groep voetvolk en ruiterij" heeft het centrum der oproerlingen gebroken en in het eerste stadium van het nieuwe offensief Slaven- tzitz en Ujest'ge.nomen. Het lot der Op per-Silezische rebellie is hiermede be slist." Een vreeselijke ramp. Omtrent de overstrooming der stad siad Pueblo, in den staat Colorado, nieldt de f,Times" nog de vólgende bij'zonder- heden Vrijdagmiddag had op 20 K.M. ten westen van de stad- een wolkbreuk plaats gehad. Pueblo is gelegen aan den voet Tan de Westelijke uitloopers der Roekey Moun tains op de plek, waai- de Foüntainrivier en de Arkansas samenstroomen. Wanneer er dus ,uit het Westelijke bergland een ab- n-.rmale regenval wordt gemeld, moeten de inwoners van Pueblo op hun hoede zijn. Omstreeks viji'ünr in den middag werd do bevolking dan ook' dringend 'gewaar schuwd dioor het stadsbestuur, dat er hcog water op handen was. Reeds eenige minuten later sprong de M a terleiding van den Arkansas hij nieters omhoog, het water vernielde de bruggen, welke de heide helften der stad met elkaar verbinden, en de golven der rivier sloegen over de wagons der treinen en laag gele gen huizen Reen. Na verloop van twee uur was de stad geheel van de buitenwereld- afgesneden. Dc voornaamste' straton waren toen ver anderd in onstuimige stroomen, terwijl liet water tot de 2de verdiepingen reikte. Het duurde een dag voordat de telegraaf lijnen in de voorsteden hersteld, warenj

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1921 | | pagina 1