DAGBLAD VOOR ZEELAND 1500 Eerste Ned. Biljartfabriek Abo.,»., «jnWj ,cf> bjj verlies van f 7C bijrallasvan f Pfl bij verlies van f qc bij verlies van f ic bij verlies van nij levenslang i j 10U een hand of voet II3 eenoog 1 OU een duim I dJ een wijsvinger I 13 een anderen vinger FA. J. ELSENBURG Woensdag 8 Juni 1921 Zeventiende Jaargang ongeschiktheid Buitenlandsch Overzicht FEUILLETON Missiebloemen van Java. BUITENLAND. ENGELAND OOSTENRIJK ZWITSERLAND AMERIKA. BILJART MONARCH NIEUWE ZEEUWSCHE COURANT W W M m M BB BBPv. Directeur: JOS. VAN DE GRIEN DT. Telefoon 207 Hoofdredacteur: J.W.VIENINGS. c. in 11-, V* w. Telefoon 97 Bureaux van Redactie en Administratie: Westsingel, GOES Telegram-Adres: Nizeco. T r_nn 4.74 Bijkantoor: MIDDELBURG, Markt 1 en 2. Telefoon Directeur: J OS. VAN DEGRIENDT. Telefoon 207 Abonnementsprijs f 2.50 per drie maanden, f 0.20 per week# voor Post-abonnés f 2.90 per 3 m. Advertentiën van 1 tot6 regels f 1.50, elke regel meer f 0.25, bij contract beduidende korting ratis verzekerd tegen ongevallen krachtens onze overeenkomst met „The Ocean and Guarantee Corporation Ltd." te Amsterdam, Rokin 151, en wel voor de hieronder vermelde bedragen: Kolonel House, de bekende raads man van Wilson, Leeft zooals aan de Maasbode-correspondent te Berlijn ter oore is gekomen, zijn indrukken over Duitschland's economische draag kracht weergegeven aan den ver tegenwoordiger van een blad te 1 hila- delphia, die House tijdens diens ver blijf te Berlijn opzocht. House was van meening, dat de kern der economische en ttnancieele vraagstukken, ontstaan uit den wereld oorlog, in Duitschland lag.Van Duitscli- lands' solvent-blijven hangt de wel stand en de toekomst van vele volken af. Of echter Duitschland solvent zal blijven? Daaromtrent verschillen de Duitschcrs zelf van opinie. Vele ge- looven, dat Duitschland door den oor- lo" en de vredesvoorwaarden zoozeer is~neergedrukt. dat het zijn verplich tingen niet zal kunnen nakomen. Het betalen der bezettingskosten, de iaarlijksche bedragen voor de schade loosstelling en de opbrengst der noo- dige staatsuitgaven achten verschil lenden een onmogelijkheid. Tegenover deze pessimistische ziens wijze5 stelt House het standpunt van de Duitsche regeeringskringen, die de taak uitvoerbaar achten, mits Duitschland Opper-Silezië behoudt en verdere bezetting van Duitsch gebied achterwege blijft en dé entente in de kwestie der uitvoer-heffing tege moetkoming toont. Het feit, dat Walter Rathenau den post van minister van heropbouw heeft aangenomen, bewijst, dat de tegenwoordige regeering van plan is te betalen, zooveel ze betalen kan. In vele opzichtén is de tegenwoor dige regeéring de beste, die Duitsch land sinds den oorlog gehad heeft, en het zou voor alles goed zijn, indien deze regeering een zoo krachtig moge lijken steun bij den rijksdag zou vinden, om de vraagstuken, waarvoor Duitschland zich gesteld ziet, op te lossen. House wees nog op de bereidwil ligheid van Amerika, om een econo mische en politieke entepte tusschen Frankrijk en Duitschland te steunen. In dé Opper-Silezische kwestie een terrein vol voetangels en klemmen is weer een nieuwe moeilijkheid gekomen, doorhet optreden van den aanvoerder der Selbstschütz-troepen Höfer. Correspondenten van Engelsche bladen in het Opper-Silezische indu striegebied bevestigen, dat Höfer de finitief geweigerd heeft terug te trek ken binnen 12 uur, zooals bem be volen werd door het ultimatum van de geallieerde commissarissen, Zater dag aan hem overhandigd en dat hij geantwoord heeft, dat hij slechts pas sief kon blijven, zoolang als de Polen zich stil houden. De correspondent van de „Times" zegt, dat juist daarin de groote moei lijkheid zit, daar de Polen niet zoo gedisciplineerd zijn als de Duitsehers en onathankelijke aanvallen van Poolsche commandanten hier en daar voortdurend tot bloedige schermutse lingen geleid hebben. Maandagnamiddag overhandigde dr. Sthamer, Duitsch gezant in Londen, aan lord Curzon 'n nota, met betrek king tot het ultimatum van de inter- geallieerde commissie aan generaal Höfer. De Duitsche gezant zegt in de nota, dat het ultimatum der ge- Een jeugdig apostel Linus Sardal Pontja-Soervonda. DOOK. S. D. G. Lj zijn van die zielen, in hun jeugd s gegroeid tot herfsLrijpte, die lbs 1 schepselen sbc-its leven vcor mal hun gedachten en verlangens tot Hem opgaan. enrrochte kinderen Gods, ware na- nte eel; 11 Wbyshi®. een H. Sia- ,z'i v°or een lang leven op aarde met bestemd: hun liefde is te mooi to hoog om IU aanraking te komen FLL aanjscae dar harden blijft laag bij oen grond, dat slechts het mrterieele (bemint en geen ontvankelijkheid toont voor „hetgeen Godes is" Maaa- alls ik er één ontmoette; één die de lange maanden van ziekzijn, van ont- allieerde commissarissen eene bedrei ging is, niet alleen voor de Duitsehers in Opper-Sileziö, doch voor geheel het Duitsche volk. De bevolking van Opper-Silezië heeft naar de komst der Britsche troepen uitgezien als naar een bevrijding van de Poolsche terreur. Indien deze verwachting wordt teleurgesteld, zal de wanhoop toenemen. De verstrekkende gevolgen moeten, besluit de Duitsche nota, onvermijdelijk zijn. Intusschen had Maandag Höfer een onderhoud met den opperbevelhebber der Engelsche troepen, generaal Hen- niker. Het onderhoud was zeer vriend schappelijk, maar Henniker verklaar de, dat hij slechts het uitvoerend orgaan was der geallieerden en geen eigen volmacht had over zijn troepen. Hij was verplicht, zeide hij, de Duit sche Selbstschutz een verder opruk ken te verbieden. Een zelfde verbod hadden echter ook de insurgenten ontvangen en indien deze zich daar aan niet stoorden, zouden ze de En gelsche troepen op hun weg vinden. De insurgenten denken er intus schen heelcmaal niet aan, hun aan vallen te staken, en daar zij zich voortdurend meer versterken, gelooft men, dat, ondanks het ultimatum, spoedig wel een samengaan van de Duitsche Selbstschutz met de gealli eerden tot stand zal komen. Men verwacht, dat de onderhandelingen dienaangaande vandaag al zullen be ginnen. De onderkoning van Indië, lord Reading, hield te Simla een rede, waarin hij het Indische volk de ver zekering gaf, dat de Britsche natie geenerlei gevoelens van superioriteit der rassen koesterde en geen onder scheid maakte in ras of kleur. Hij, Reading, zal alles doen wat in zijn macht is om het beginsel van rassen- gelijkheid, waar zulks nog noodig is, te grondvesten op een hechte basis. Er moet onder de bescherming van het Britsche bestuur geen sprake zijn dat eenig Indiër verdrukt, veracht of achtergesteld wordt, alleen op grond van het feit, dat hij Indiër is. Als nu de praktijd de theorie maar dekt. Men denkt onwillekeurig aan Ierland. De ni ij n werkersstaking in Engeland. LONDEN. 7 Juni. (R.-Rart.) Er zijn weinig bijzonderheden bekend over de besprekingen van gisteren, maar er wordt geen woord gerept over den nationalen pot. Een punt waarop over eenstemming bereikt werd, was dat over de posten, welke onder de pro ductiekosten vallen, gemeenschappe lijke overeenstemming moet worden bereikt door den nationalen raad vol gens overeengekomen beginselen. LONDEN. 7 Juni. Men verwacht algemeen, dat het bestuur van de mijnwerkers tegen Donderdag of Vrij dag een conferentie van gedelegeer den bijeen zal roepen om haar da loonsvoorwaarden voor te leggen, met het oog op een stemming onder de leden. Engeland en de Kenialisten. LONDEN, 7 Juni. (R.-Part.) De Daily Mail meldt, dat men in offieieele krin- zetteudc teleurstelling, enkel opzag naar God, los Viin het aa.rdscbe, dat hij in zijn kort, maar innig mooi leven had leeven kennen „als lucht, enkel lucht", zooals hij zeide dan is het zeker het Javaan tje Linus Sardal geweest. Een kind was het van het zonnige"Oos- ten, opgegroeid in het mysterieuze Ja- vaausche leven. Gelukkig was hij daar geworden toen de heerlijke liefdesdroom Ivan hei Katholiek Geloof over zijn ont vankelijke hooggestemde ziel was ges vloeid en ook bij, hem de wet, der liefde de wet der vreezë vervangen had fn Mocnlilan, het centrum van Katho liek Jong Java, begon dat schoooie bloempje te groeien, onder de tropische zon van apostolischen ijVer ea won derschoon© knoppen vormden z>L' Linus hart was ontvankelijk voor het liooge: „in altum" was zijn leuze; en toekomstbeelbden, waaraan nog geen Ja- vaarrsch hart had durven denken, be gonnen voor hein op te lichten altijd opnieuw, al1 ontkende hij ze ook voor zich zelf, omdat het iets onbereikbaars Scheen: Priester 1 gen de uitzending overweegt van een krachtige nota tegen de Kenialisten, waarschijnlijk in den vorm van een ultimatum. De Daily Telegraph meldt, dat de ministers gisteren met deskundigen de kwestie van Klein-Azië bespraken. Venizelos bezocht vervolgens het departement van buitenlandsche za ken. Het blad acht jhet waarschijnlijk dat indien de beslissing van het ka binet inzake het Turksch-Grieksch conflict opnieuw vertraging onder vindt, het nieuwe Grieksche offensief op die beslissing vooruit zal loopen. Ierland. LONDEN, 6 Juni. (Reuter.) Naar verluidt, hebben de koning en de koningin voorloopig de uitnoodiging van Sir James Craig, den toekomsti- gen eerste-minister, aanvaard om het Noordelijk parlement op 22 Juni plech tig te openen. Zij zullen naar Belfast vertrekken in het koninklijke jacht, dat door een smaldeel begeleid wordt Het koninklijk geleide aan land zal uit Honschold Cavalry bestaan. Het kan zijn dat Lloyd George de uitnoo diging om tegenwoordig te zijn, ook aanneemt. Hughes. Naar uit Londen aan d'e Msb. wordt be richt is Hughes, de premier van Australië, de eerste van de overzeesche premiers, die in Engeland is aangekomen. Hij is nog niet naar Londen gereisd, 'daar hij eenige dagen rust wil nemen. FRANKRIJK Louclieur in Noord-Frankrijk. Loucheur maakte Maandag een in spectiereis in de arrondissemten Douai, Valenciennes en Kamerijk. Sprekende over de kwestie van het bezigen van Duitsche werkkrachten zeide de minister, dat hij het stand punt van de bevolking te dien aan zien kende. Het is dwaas te veronderstellen, dat men in een stad als Valencien nes 4 of 5000 Duitsehers kan laten komen om er huizen te gaan herbou wen. Sprekende over het vraagstuk van de leveringen verklaarde de minister, te vreezen, dat de leveranciers van bouwmaterialen in die streken later zonden komen te staan voor een Duitschland, dat alle markten in be slagen heeft genomen. Hij spoort daarom de industrieelen aan zich te wenden tot de gewone markten. Echter kan hij geen verbintenis op zich nemen, geen leveringen te aan vaarden van Duitschland, dat Frank rijk te hulp komt. Zondagnacht is de directeur van de Schnelderfabrieken te Caen (Nor mandie) Achille Fournier, toen hij zich per automobiel naar zijn bureau begaf, bij het passeeren van een over weg, door een sneltrein aangegrepen. De auto vloog in brand en de direc teur en zijn chauffeur kwamen in de vlammen om. Fournier was een der bekwaamste ingenieurs van Frankrijk. (Ms.bode) Graanschandaal. Na een lange periode van geruchten en allerlei' vage beschuldigingen, zoowel in de Kamer als daarbuiten, is thans de heer Ernest Vilgrain, vroeger onderstaatssecre taris voor de voedselvoorziening, in staat van beschuldiging, gesteld' wegens het mis bruik maken van zijn offieieele positie voor particuliere doeleinden. 1 Hij voelde in zich; wat het peieelter.- de: Katholiek zijn, vooral v-oor een Ja vaan, die gekomen waal uit de duisternis van het Mahomedanisme. En dat altruïs tische hart wilde meedeelen aan anderen wat het ïin zich voelde ook anderen gelukkig maken, en de vlucht vati dat weneend vherlangen was zijn ideaal: Priester-missionaris zooals zijn leeraren 1 En Linus wist wat dat kosten zou onnoemelijk veel: hij was het troetelkindje van een gelukkig, maar nog Mahorne-i daansch gezin die anden moesten verbroken, zouden misschien verkeereu m haat, zeker in onverschilligheid t hij moest vertrekken uit zijn .zonnig land, om te gaan naar ja, hij wist dat het „Hofland heette, en heel1, heel ver weg lag en dat de menskehen er blank waren, en dat het er koud was koud, een al gemeen denkbeeld van onbehagelijkheid kreeg Jiij er door maar meer ock niet. Maar wat beteekende dat alles voor hein er stonden zielen op bet spel, die door zijn gemakzucht zouden bïiiven in de denkere schaduwen des doods, nooit zouden ondervinden, wat de Ëucharis- Hij' wordt er van beschuldigd, niet al- leer. groote bedragen aan winst te hebben opgestreken, maar ook een graautvust "te hebben opgericht onder e'igen beheer en onder dat van zijn vrienden en den graau- import bijna geheel te hebben gemonopo liseerd. Verscheidene andere personen, waaron der.' Vilgiain's vader en broeder, zijn "in staat van beschuldiging gesteld'. Zij Wor den beschuldigd, van het verkoopeu van meel boven den officieelen prijs. (Maasbode.) Spoorwegongeluk. Bij een spoorwegongeluk te Dompierre zijn 16 personen gedood'., In den veronge lukten trein bevonden zich o. a. kardinaal Dubois en een aantal senatoren en afge vaardigden. Het economisch herstel van Oostenrijk. De economische en financieele commissie van den Volkenbond voor het economisch herstel van Oostenrijk heeft haai' plan doen verschijnen. De commissie acht het een noodzakelijke voorwaarde voor het succes van een plan, dat alle staten voor den duur van minstens twintig jaar af stand doen van him vorderingen op de Ocstenrijksche activa Wat betreft schade- veigocdingen, steunverleeningen en de kos ten van de bezettingslegers en dat Oos tenrijk toestemt in een ingrijpende hervor ming van zijn staatsfinanciën en in toe zicht daarop vanwege den Volkenbond. Wat deze punten betreft wordt mede gedeeld, dat Groot-Britannië, Frankrijk, Japan en Tsjecho-Slowakije van de aan Oostenrijk verstrekte leeningen hebben af gezien en dat België bereid is, hetzelfde te doen. De Oostenrijksche regeering van haar kant heeft alle verlangde waarborgen ge geven. De voorgestelde hulpmaatregelen be staan. in de eerste plaats in onverwijlde voorloopige voorschotten, in 3e tweede plaats in een groote leening voo" onbe- perkten duur. De Volkcnhondsunie. Zaterdag is te Genève de vergadering van den algemeenen raad der Unie voor den Volkenbond gehouden. Ador is tot voorzitter gekozeneen der vice,-voor zitters is ook' Prof. M'. W|. F. (Tjreiib (Nederland). De raad heeft besloten een permanent algemeen secretariaat te stichten. De zes de commissie zal de toelating van Duitschland tot de Unie overwegen. Verder is besloten een permanente propag.anda-commissie in te stellen, wier leden ook buiten den algemeenen raad gekozen kunnen worden. De leden zul len ,den titel „eereléden van den raad" ontvangen Epidemieën als gevolg van de ramp? Naar uit Pueblo geseind wordt hoopt men dat het aantal slachtoffers niet meer dan 250 zal bedragen. Er heerscht echter vrees voor epide mieën. Reeds zijn een 500, personen naar de ziekenhuizen gebracht, lijdend aan dyphteritis, longontsteking en pokken. Gistermorgen begon het water terug to vlceien, weshalve men hoopt met het red, dings- en herstellingswerk spoedig te kun nen aanvangen. De „Times"-co.rrespondent te New-York meldt nog over de overstroomingen en den toestand te Pueblo: Een groote ramp lieeft Pueblo, het Pits- burg van het Westen met haar 45.000 in woners getroffen. Om vjjf uur Vrijdagavond' werd, twee uren na de (reeds gemelde) wolkbreuk te Pueblo bericht ontvangen, dat een vloed aanstaande was. Kort daarop begon het water van ,4e Arkansasrivier, die bij Pueblo zich met do tisch.e zfiin is voor, liet hart en Linus ging met nog d'rie anderen en kwam in dat koud-jkilie land, waar alle boomen dood waren 's winters, waar de menschen hem aangaapten of bet een wonderkind was, waai.' men hem niet begreep en waar hij hen niet begreep in hun kmw-katnoliek zijn. in hun oneerbiedig-feïjnl bij Christus-. Maar Linus was ook niet gekomen con voor zich zelf gezelligheid te vinden Wij was gekomen om priester te worden en dan lerug te snellen met zijn oowisselfca- •ten schat naar zijn prachtig mooi, maar nog Weidenscb land en daar mee te dealen van wat hij had) gevonden aan anderen. En hij werd gelukkig in dat kleine Oost- Brabantsche dorpje, waar vij met zijn kameraadjes werd vertroeteld door apos tolische zusters, die zoo'n zielsmedelij den hadden met die bibberende zwartjes. En Linus, de guitige, altijd lachende Linuis werd bemind kreeg vriendjes, die wilden worden zooatet hij. Vrienden! O Linuis had z'e zooveel onder z"n blankce broertjes. Wie eenmaal aan zi'n 'bed geweest was, kee'rde er terug, telkens en telkens. En Linus was vrien- AMSTERDAM N. Z. VOORBURGWAL 177 TELEPHOON 2699 N. OPGERICHT f844. Steeds in voorraad]: fijne Belgiseffë Biljartlakens, prima ivooreivJflaflen, Tafel-Biljarts, Tafel kegelspelen, Dam-, Schaak-, Tric-Trac- spelan, enz. 3457-20 Tountainrivier vereenigt, plotseling te stij'r gen, in haar vaart de bruggen, welke de twee. gedeelten der stad verbindt, meeslee-i pend. terwijl zij treinen en huizen vers zwolg. Twee uren later was Pueblo van olia verbinding met de buitenwereld af* gesloten. Een der voornaamste bladen van Jena ver zond een vliegtuig uit om de ramp in oogensehouw te nemen. De rapporter meld, de, dat ontzettende verwoestingen waren aangericht, houten huizen dreven in de geweldige stroomen rond-, terwijl in de buitenwijken der stad- de houten gebouwen- een vuurmassa vormden. Van Pueblo 'tot Colorado Springs, een afstand van 75 mijlen, was slechts één' brug heel gebleven. Van Denver uit wordt nader nog ge meld, is men met veel hulpmateriaal naar Pueblo vertrokken. Ook nog andere steden werden gedeeL telijfc vernield, waaronder Lafayette, Erie; Firestone, Daeona, Frederick, Longmont. In elke plaats zijn menschen otngeko-! men. De spoorweg is over vele mijlen "weggespoeld, terwijl hofsteden en booms gaarden vernield en kolenmijnen overs stroomc. zijn. deffijk voor iedereen kreeg hij van z'a bezloekeys: choicola of iets dergelijks, hij deelde mee aan de kinderen, die van hem hielden, met hlun juisten kijk van onder scheiding kinderen voelén als' het ware of 'zij zijn in een omgeving1, passend aan bun smettelooze reinheid. Toen werd het Maart. De wreed-koude winter was voorbij; maar grillig vochtig Iangzaamden de eerste voorjaarsdagen, Atlianasius werd ziek en spaimemi waren de Javaantjes; omtrent Gods H. Wil. Athan stierf dat was de eerste bittere ontgoocheling, of liever, dat was bet eer ste kruis door God ge'zbnden over het werk der Javaaasche Priesters Wat met een krms begint, is goed begonnen maar meer dan één kruis zou volgen. Teen Athan te Mariëndaali werd begraven, was Linus ziek de naderende winter 1.918'19 rees voor Linusi als een spook beeld op. En met reden! De klamme koorts sloopte langzaam dat ranke li chaampje verrichtte zSjn treurig werk trots gebeden, trots versterkende midde len. (Wordt .vervolgd,).

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1921 | | pagina 1