DAGBLAD VOOR ZEELAND 1500 C/H. de Vries - Nieuwendam levenslange f OKfl bij f IRfi bij verlies van f 7C bij verlies van f rjn bij verlies van f QK bij verlies van f IC bij verlies van i £JU overlijden I lüU een hand of voet I lu eenoog I UU een duim I üii een wijsvinger I lu ongeschiktheid een anderen vinger wvoonE COURANT verders! nieuwe Nummer 125 Zaterdag 4 Juni 1921 Zeventiende Jaargang van deze bn gebruik regels groot aakt worden. >SA - Telef. C. 130 Levensverzekering Maatschappij 1 ie NIJMEGEN. BUITENLAND. belgie frankrijk oostenrijk rusland amerika. polen BINNENLAND. UIT ZEELAND. MIDDELBURG VLISSINGEN i ALPH. ELSÉftBURGi GEBR. ElJsEN BURG! teTERDAMÜI Amsterdam - Keizersgracht 386 Kerk-Ornamenten, Vaartc Vlaggen voor vereen jgirfigen, enz. Teekening «if prijsop gave zonder verplichting tot bestelling»* 3453-12 ONDERWIJS. Rechtszaken. s lie van de Courant", Goes jtentie maal Rubriek „ONZE Fper keer. hierbij. [ir PRIMA QUALITEIT LETZEEP, SCHEERZEEP. oruitgang 3235-40 kapitaal in de jaren f 1.555.800,- f 2.590.300,- f 3.180.700,- 1 f 15.000.000,- NIEUWE ZEE Hoofdredacteur: J.W.VIEN1NGS, Telefoon 97 Bureaux van Redactie en Administratie: Westsingel, GOES Telegram-Adres: Nizeco. Bijkantoor: MIDDELBURG, Markt 1 en 2. Telefoon 474 Directeur: JOS. VAN DE GRIENDT. Telefoon 207 Abonnementsprijs f 2.50 per drie maanden, f 0.20 per weel^ voor Post-abonnés f 2.90 per 3 m. Advertentiën van 1 tot6 regels' f 1.50, elke regel meer f 0.25, bij contract beduidende korting Al onze Abonnés zijn gratis verzekerd tegen ongevallen krachtens onze overeenkomst met „The Ocean and Guarantee Corporation Ltd." te Amsterdam, Rokin 151, en wel voor de hieronder vermelde bedragen: Dit nummer bestaat uit twee bladen, waaronder het „Geïllu streerd Zondagsblad" Defect aan onze machinerieën, waardoor het bedrijf zeer bemoeilijkt wordt, maakt ons voor heden, onmogelijk een bijblad te geven. Red. Katholieke Schoolpolitiek. Voor het eerst sedert jaren is de Katholieke bond van onderwijzers voor het Duitsche rijk weer bijeen geweest. Hij hield zijn vergadering te Steglitz. Rector Gottwald wees erop. dat dc confessioneele school een noodzake lijk deel der eenheidssehool vormde, het Katholicisme geen internationale dweperij was en de Duitsche Katho lieke cultuur wel degelijk beteeke- nis had. De vergadering nam voorts een motie aan, waarin werd gezegd, dat de confessieneele school, de beste en alleen geschikte school was tot het vormen van goede Duitschers, Chris tenen en burgers, weshalve werd geprotesteerd tegen de rijksschoolwet, die confessioneele scholen tot bijzon dere scholen wil maken. Vervolgens dat het godsdienstonderricht de grond slag moet zijn van het geheele onderwijs. Een commissie die rapport uit bracht over het rijksschool wetsont werp, verklaarde, dat het ontwerp in strijd was met den geest van de grond wet, daar het confessioneel onder wijs in openbaar onderwijs dreigde hervormd te worden met bevoordee ling van het laatste. Bovendien het vormen van onder wijzers en andere kwesties werden besproken. Wanneer Hultseliland niet zon gehoorzamen. Havas seint, dat Barthou, de minis ter van oorlag, bij zijn inspectie-reis in het Rijnland het voorwerp is van geestdriftige toejuichingen van de zijde der Fransche kolonie. Barthou heeft kunnen vaststellen, dat de in structie der recruten reeds flink ge vorderd is en hij heeft de officieren gelukgewenscht met de goede houding hunner eenheden, Tevens heeft Bar thou de .redenen van de door de Fransche regeering genomen maat regelen uiteengezet en gewezen op de goede uitwerking', die alleen reeds de bedreiging van terstond de Roer te zullen bezetten, op de ontwape ning van en de vergoeding door Duitschland heeft gehad. Barthou zeide, dat de Duitsche regeering, door het ultimatum te aanvaarden, de toe passing der sancties onnoodig heeft gemaakt. Mocht zij echter door kwa den wil of uit onmacht ingebreke blijven haar verplichtingen na te komen, dan zal de verklaring van Briand in vollen omgang toegepast worden. Barthou heeft aan Tirard de ver sierselen van commandant in het Legioen van eer aangeboden. Tirard gaf daarna een maaltijd ter eere ven Barthou. Bankdiefstal. Te I inz is de Weensche bankem ployé Schneider in hechtenis geno men, die op de huwelijksreis was. De jonge vrouw en nog een bank employé zijn eveneens in hechtenis genomen. Zij hadden het bureau voor betaalmiddelen opgelicht tot een be drag van 17.000.000 Kr. - Verscheidene exporteurs te Weenen met hun beambten zijn in hechtenis genomen wegens koeierijen op groote schaal, gepleegd ten nadeele van den douanedienst. De verduisteringen loopen m de millioenen. Relletjes te Petersburg ,„n f" Bloedige botsingen. Aan „Berlingske Titenbl." wordt metÏ nDhf ffigemaeId' dat in Verband met de opheffing der brooddistributie de ongeregeldheden te Peterburg aan zienlijk zijn toegenomen. Op verschillende plaatsen der stad kwam het tot bloedige botsingen. On danks het door de sovjetregeering uitgeoefende terrorisme houden de ontevreden arbeiders openbare ver gaderingen, waarin de sovjetregeering scherp wordt aangevallen. De sovjetregeering van Petersburg heeft bevel gegeven alle leiders der contra-revolutionnaire arbeiders te arresteeren. Tot nog toe was het echter onmogelijk dit bevel ten uit voer te brengen. Hoe onzeker de sovjetregeering van haar positie is, blijkt hieruit, dat de treinen op het traject Petersburg Moskou door miliairen met machine geweren begeleid worden. Uit alle deelen van Rusland zou verder een uitbreiding der contra- revolutionnaire beweging in het bin nenland gemeld worden. OPPER-SILEZIE De kolennnood. De kolennood in verband, met de stopzetting van den aanvoer uit Opper- Sileziö, doet zich in het district Bran denburg reeds nijpend gevoelen, daar de andere kolenbekkens het tekort niet kunnen aanvullen. Het kolénbureau van Brandenburg heeft thans medegedeeld, dat in ver band met bovengenoemde feiten reeds binnen enkele dagen sommige bedrij ven zullen moeten worden stopgezet. De kleine voorraden, welke nog voorhanden zijn, moeten bewaard blijven voor de electrische centrales, gasfabrieken en ziekenhuizen. Het verbruik van gas en electriciteit zal zeer aanzienlijk beperkt worden, ter wijl het plan, om het verkeer met 50 pCt. te beperken, overwogen wordt. Terrorisme in Texas. In Texas wordt op het oogenblik een treurig terrorisme uitgeoefend door een gemaskerde bende, die zich ten doel stelt „de suprematie van het blanke ras te verzekeren" en een door haar ontworden „moraal" met geweld aan anderen op te leggen. Haar slachtoffers worden op aller lei liefelijke wijzen tot de nieuwe „belijdenis" geprest, als daar zijn het bekende teren en veeren, met bijtend zuur besprenkelen, verminking, gee seling enz. Een dokter te Beaumont, een blanke, werd opgelicht, geteerd en geveerd, in een auto geplaatst en midden in de stad naakt op straat geworpen. Door de bende werden dezer dagen optochten georganiseerd, waarin hon derden gëmaskerde mannen in lange witte kleereq meeliepen. Opschriften werden door de heeren rondgedragen, waarin tegen een vermenging van het zwarte en blanke ras werd ge waarschuwd. Polen en LHancn. BRUSSEL. Do Poolsche Litausche on derhandelaars hebben Vrijdag voor bet laatst vergaderd1. Zij hebben een vooront werp vastgesteld, waarbij stad- en landen van AVilna in een Lïthauschen bondsstaat een groote mate van autonomie zoulen genieten, zooals bv. de Zwitsersebe Bonds republiek. TWEEDE KAMER. Zitting v^n Vrijdag 3 Juni. 1 Regeling van werkzaamheden: De voorzitter stelt voor, verschillende ontwerpen aan de agenda toe te voegen, o.a. die betreffende den dienstplicht, de nooduitkeenng aan de gemeenten, de Zon dagswet, de pensioenwetten, de rechts pleging van ambtenaren en het had-je- me-maar-ontwerp. Een voorstel-Rinli, om de Zondagswet niet op de agenda; te plaatsen, wordt vc-rworpen met 34 tegen 27 stemmen. Een voorstelMarchant-, om na 1 Jtdj niet te vergaderen, wordt met 34 tecen 30 stemmen verworpen. De heer Schaper vraagt verlof tot het houden van een interpellatie over de circulaire van 1 Juni betreffende de woningbouw. Op zijn verzoek' zal Dinsdag worden beslist. j Voortgegaan wordt daarna' met de be handeling van de spóorwegovereenEoms* ten. i Bij de bezoeken door de Koningin tegen het einde van deze maand te brengen aan Urk en Den Helder, zal H. M. door den Prins vergezeld zijn. I Ned. Tentoonstelling te Madrid. De Koning van Spanje heeft aan onze Koningin een telegram gezonden om H, M. geluk te wenschen met het succes der Nèderlandsche tentoonstelling te Madrid. H. M. de Koningin heeft daarop tele grafisch den Koning v,an Spanje dank gezegd voor het gunstig onthaal, dat de tentoonstelling in 'Spanje heeft mog-en vinden. Apotheken. Morgen (Zondag) zullen de volgende apotheken geopend zijn: te Goes: v, d. Hoek,- te Middelburg: M. J. v.; PienbroeB. te Vlissingen: A. J. v. Oekenburg. Nu ook een inwoner van onze stad door den Spaanschen schatgra ver is uitgezocht als de persoon, die naar Spanje moet komen om al daar een schat geld te verdienen, willen wij indien dit nog noodig is, waarschuwen op dergelijke brieven geen acht te slaan. In denbedoelden brief geeft de schrijver, die alleen teekent met ini tialen, namelijk K. v. H.. te kennen, in de gevangenis te zitten en geld noodig te hebben om daaruit te wor den ontslagen; is dit geschied, dan kan hij een groote som gelds, f50.000 piasters, los krijgen op een bank en kan onze stadgenoot f25.000 piasters voor zijn moeite krijgen. In den brief is een telegram ingesloten, dat de ontvanger, die er natuurlijk tiet aan denkt de reis naar het Zuiden te ma ken, moet verzenden als hij op de verlokkende aanbieding ingaat. De politie heeft procesverbaal opgemaakt tegen twee melkleveran- ciers, die. ondanks de groote droogte, te veel water in hun melk hadden. De politie heeft aangehouden een man, die wegens misbruik maken van sterken drank uit het Oude Man nen- en Vrouwenhuis alhier werd ontslagen en nu zich aan landlooperij schuldig maakte. In de volgende week en wel Dinsdig en Woensdag wordt hier en te Vlissingen dj algemeene vergadering (de 37ste) ge houden van de Nederlandsche Banketbak kersver eeniging'. Dinsdag 14 Juni te half een vereeaigen zich de leden, in het Schuttershof, te halt twee heeft de ontvangst op het stadhuis plaats, waarna te kwart over twee do al gemeene vergadering plaats heeft. Te zes uur wordt in het Schuttershof de gemeen schappelijke maaltijd gehouden, gevolgd door een concert in den Buitentuin on ejn gezellig samenzijn in het Schuttershof. Woensdagmorgen te 'half negen gaan de afgevaardigden met een extra tram naar Vlissingen, waar in het Grand-Hotel de algemeene vergadering wordt voortgezet, gevolgd door een lunch in hetzelfde hotel en een boottocht op de Schelde. Van de tram die gisterenrnjddig te 4.50 uur Vlissingen was vertrokken is even na het vertrek van de Keersluis de motorwagen ontspoord en bleek dat ter plaatse de rails waren uitgezet, wat dui delijk te zien was. De passagiers moesten nu den geheel'en avond overstapepn, om dat, nadat de motorwagen weer op d'e rails Was gezet, eerst de baan ter plaatse van het déraillement moest verbeterd1 worden. Prov. landbouwtentoonstelling. In de kleine zaal van het Concertge bouw werd eergisteravond, onder voor zitter sehap van den burgemeester een ver gadering gehouden van het comité tot regeling der feestelijkheden voor genoem de tentoonstelling. Aan de uitnoodiging tot bijwoning der vergadering Iiadden vele middenstanders, zoomede vertegenwoordigers van midden- standsvereenigingen, gevolg gegeven. Er werd 'in korte trekken'uiteengezet het programma der feestelijkheden, waar van de uitvoering natuurlijk afhangt van de gelden die voor dit doel zullen be schikbaar worden gesteld. Op de vergadering werd reeds voor een flink bedrag geteekend' en wij' wekken vooral de middenstanders op eens dien in hun zakken te tasten, want om de dui zenden vreemdelingen die de 'tentoonstel ling bezoeken, ook naar onze gemeente te trc-kken, zal men voor attracties moeten zorgen. Het comité wil alles in het werk stellen om ock onze gemeente van het drukke be zoek gedurende de landbouwweek ie laten profit'eeren en daarom dient men het co mité in de gelegenheid' te stellen zijn plan nen zoo royaal mogelijk te doen uitvoeren. Hel comité verzoekt ons te melden, dat voor verdere beraadslagingen op Dins dagavond half negen in de kleine zaai van het Concertgebouw een vergadering wordt gehouden, waartoe opnieuw de midden standers en de besturen hunner vereent- gingen worden uitgenoodigd'. (VI. Ct.) Gedurende de maand Mei zijn in deze Gemeente Ingekomen: F. H. Vos, zonder beroep, Kanaalstraat 42. Almelo. J. Wandemaker Ketellapper, Molenstraat 45. Kieuw-Helvoet. A. Schuurmans Korp. Marniniers, Bd. de R. 66. Rotter dam. J. Moerland tuinier, Groenewoud 34. Zwijndrecht. J. C. de Kok teeke naar, Kan. 162. Papendrecht. C. Koo- ger matroos N. L., J. do Moorstraat 5: Amsterdam. H. Kuiper Ontvanger loodsgelden, 0. Busk.str. 29. Delfzijl. J. A. de Leede zonder beroep, Steenen- beer 3. den Haag. D. Woelinga Com mies Posterijen, Steenenbeerf6. Koude- kerke. A. Binkhorst zonder beroep, A. Dckenstr. 65. Batavia. J. do Smit werkman v. d. Swalm. 3. Graauw. D. v. Heiningen Concierge Mil. Tehuis, Bellamy-park 43. Kaarden. A. Rohleder bankwerker B. Ewoutstr. 44. Goes. C. Huivenaar zuivelbereider Kr. Elle boog 7. Avereerst. M. Sierevogel ketelmaker, Molenstr. 43. Haarlem. J. Iluyer Schakelbordwachter Gr, woud '38. Velsen. P. V. E. van den Bussche loodsleering Bd. d. R. 16. Oostende. J. de Vos Administrateur Woningbouw, Kieuwstraat 57. Bruns- sum. D. Sanderse werkman, Noord- straat 55. 's-Gravehbage. P. J. M. Cikot Luit. ter Zee 2e kl. Bell. park 6. 's-Gravenhage. C. Reinhoudt Machi nist „De Meiboom", L. Zelke 33 Wissenkerke. A. Verhage, rijkswerk man. Prinsenstraat 2Q. Westkapelle. J. A. v. Groeningen Ass. Posterijen, P. Heinstr. 10. Groningen. Gedurende de maand Mei zijn uit deze Gemeente Vertrokken: G. Ch. Sinke, Aagje Dekenstr. 111. Batavia. M. Kagtegaal, Hoogeweg 174. Oost- en West Souburg. P. Kampen, Molenstr. 38. Oegstgeest. J. de Coninck, Bree- waterstr. 39. Scheveningen. H. Tigche laar, Gravenstraat 7. Hoofddorp. II. L, Th. Hamers, Soheldestraat 27. Koudekerke'. J. H. v. Dijk, P. Kruger- straat 26. Utrecht. A. J. W. Braken- hoff, Ner. Qu, 21 g. den Haag. A. v. d. Maas, Kolv. straat 15. Goes. J. Broers, Hms.: „Wachtschip". Amster dam. J. J. den Hamer, Hobeinstraat 51. Weltevreden N.-I. G. H. Grijze, C. Drebbel. Helder. J. Lous, Breew. 19. Helder. S. Joustra, Kasteelstraat 40. den Haag. J. Steile, Aagje Deken straat 9. den Haag. J. C. A, Andries- sen, Boschjeslaan 34. Amsterdam. Wolphaarfsclijk. Donderdagmiddag brak brand uit in een strooklamp op de hofstede van dhr. C. Kemijnse. Daar bedoelde klamp stroo dicht hij de gebouwen stond en mede door den hevigen wind, is het alleen te danken aan het vlugge optreden van eenige mannen dat erger werd' voor- komen, daar zij' met eèn slang op ie wa terleiding het vuur spoedig meester Wa ren. Oorzaak van den brand' is het spelen door een der kinderen met lucifers. (Z.) Ovezand. Aan den heer L. N. de Jonge alhier is een bouwpremie toegekend van f 1950. Hcinkenszand. Donderdagavond jl. ver gaderde alhier de burgerwacht; aanwezig 17 leden. De voorzitter opende de ver gadering en heette de aanwezigen harte lijk welkom. De notulen werden voo-gi- lczen en na een' kleine verandering goed gekeurd en geteekend'. Vervolgens werd overgegaan tot het kiezfen van 2 vaan drigs en 2 voormannen. Tot vaandrigs worden bij meerderheid van stemmen ge kozen de heeren P. A. Rijk en C. Ver- meule en tot voormannen de heeren M. Traas en Panlus Polderdijk, He allen hun benoemingen aannamen. Besloten werd aan den schietwedstrijd, die gehouden zal werden te Goes op Zaterdag vóór Gos- sehe kermis des vöormiddags deel te ne men Ook zal de burgerwacht deelnemen aan den wedstrijd op Hoedekenskerke 9 Juli a.s. Uit het verslag van den penningmees ter bleken de ontvangsten te zijh f2G3,05 en de uitgaven f 175,921/2 en nlzöo een goed slot van f 87,15. Verzocht werd aan de heeren Jan de Jonge en P. A. Kijk; om de rekeningen, en kwitantiën na te zien, welke na onder zoek in orde bevonden werden. Faillissementen. Door de rechtbank te Middelburg zijh failliet verklaard: Constantinus Slabbaert, herbergier,- te Zuiddorpe; rechter-commissaris mr. 75. P. Enklaar, cur. mr. J. L. Bakhuijsen Schuld, advocaat én procureur te Middelburg. M. 'Zuidijk, 'kooiman en winkelier te Hcinkenszand; rechter-commissaris mr. J. W. Zijlstra; curator mr. Ph. II'. Hu»3a- hoitz, adv. eu procureur te Goes. FACTA MOM MAMUFACTURbtT importeur! 5 PAPIEOfiPORTEURS 3- I N.Z. VOORBURGWAL' 167. TELEFOON O 9313 EN C 2037 J 3454,20 Aan de handelsavondschool te Middeb'j burg zijn bevorderd: Van de eerste naar de tweede klasse-: E Ba.ck, P. Baas, J. de Bakker, C. Bal1-) leur, Jan Elipse, J. Joziasse, H. Karei,- W. Kooman, E. Lauen, J. Littooy, W.' Je Munck, C. Net, M. G. Schuit, ATe vel; C de Vos, A. "Walraven, M. Wijtmany G. van Westen, C. Venema, E. van Aart. sen, J. A. Andriessen, W. Biondian, TL van Dijk, M. Helleman, H. Hendrikse, W'. Heiliger, P. Jongepier, F. J. de' Krisiary H. Luijk, B. Malgo, A. Mathijsse, J. da Rijke, F. G-. de Rooij, J. Smit, H. SniitV J. Sthioeveïs, A. Schroevers, L. Suurs mond, P. Vlijberg, N. 'van der Wsol»- Th. Wijtman, L. Dekker, nie.t bevorderd' 9 leerlingen. Van de tweede naar de derde klasse: N. Baan, B. Bijleveld, W. Bouweas, J< Cartel, A. v.d. Driest, H. Franken, J.: Hendrikse, P. Leij'nse, P. v.d. Maas, P, Overbeéke, J. Riemens, D. Stark, L\ Vroon, S. de Witte, J. Zweedijk, J„ Adriaanse, J. Alewij'nse, L'. Dekker, HL Helleman, J. Hendrikse, II. Joosse, P. v.d. Kuip, D. Labruijere, W. Meeusey B. Montenari, .T. de Poorte,- S. de Roos, G. Taal, en N. Remijn, niet bevorderd 13 leerlingen. Van de derde naar do vierde klasse: O. Baljé, D'. Best, J. Harthoorn, W'. v d. Kuip, A. Minderhoud, J. Pcoman,: G'. van Prooijen, L. Soetens, S. van SfcérM huiisen, J. Vader, C. van Woerkens, 'T. van Aartsen, A. Antheunisse, N. Bras, J« de Bel, J. Dekker, J. v. d'. Driest, M, Janse. A. Jongepier, A. Leij'nse, J. Schip,r per en L'. Sparrentak. Niet bevorderd lij leerlingen. De volgende leerlingen der vierde klasse behaalden een diploma, zij' zijn geplaatst in volgorde der behaalde cijfers: M. Jcosse, P. B. Schippers, J. P. Ie Clsroci^ J. F."' Schroevers, O. de Mnnek, 0. KL Louws, F. H. v. d. End'e, J. 0. Onder* dijk, L. Boone, A. R. de Baare, O. .T. Rcgge, J. O. Geertvliet, A. J. Baij'ens, A. Cijsouw, L. M. P. Passenier, M. M. A. J,. Vroon, P. J. v. d. Broeke, I. van Dom, J. M Onderdijk, J. Verhage, J. D. Hiijs liger H. van Ballegoijen, J. de Bu:k, ,t. van Aartsen. O. J. Dourleijn, A. Wisse en L. W. M. v. d. Zanden. Aan 9 leer* lingen kon geen diploma worden uitge* reikt. N. B. Verslag van de vergadering van de Vereeniging voor handelsonderwijs lo Middelburg in een volgend nummer. Tegen Th. de S. is wegens grove hes leediging van de vrouw zijns zwa,gerd door den officier van justitie gisteren' een maand gevangenisstraf geëischt, ter wijl de civiele vordering van f150 scha5* devergoeding werd verdedigd door, mr, Hartog, advocaat te Bergen-op-Zoom. Uit-i spraak' 17 Juni a.s. Tegen A. M. uit Aardenburg, die voor de inkomstenbelasting een inkomen opgafl van f17.600 in plaats van f43.650 werd een maand gevorderd. Eenzelfde straf was de eisch tegen' u Oostlrapelle die zeida gelden in te zamelen voor de Wieenschei kinderen, maar ze teneigenbata gebruikte. Ook in deze zaken werd de uitspraak bepaald op 17 Juni. De als verdacht van den moord op het' jonge meisje, dat hij in den avond van 31J Augustus 1919 in de Soheldestraat te lissingen ontmoette, te Rotterdam aan* gehouden B., is naar het huis van bea waring te Middelburg overgebracht. Hetj onderzoek heeft_ uitgemaakt, dat hij heli meisje, dat oolf door hem gestoken is! en dat hem thans als do dader aanwoei

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1921 | | pagina 1