DONDERDAG 2 JUNI 1921 NIEUWE ZEEUWSCHE COURANT UIT ZEELAND. VLISSINGEN GOES christelijke beginselen in wetgeving en bestuur". Dat is iets anders dan de voorstel ling van liet „V,ad." .We hopen alsnog, dat dit blad den moed zal hebben, ongelijk te bekennen en zijn verkeerde voorstelling- ruiterlijk iti te trekken. N.B. Het is intusschcn heel goed, dat insinuaties als boven uaar bekooreu wor den recht gezet. Permanent Hof van Inlcruatiaualc Justitie. In een nota naar aanleiding van liet verslag- oyer liet wetsontwerp tot goed keuring van liet protocol, opgemaakt over eenkomstig het besluit van de. vergade ring van den Volkenbond van 31 Decem ber 1920, betreffende het statuut van het Permanente Hof van Internationale Ju stitie, zegt de minister van buitenland- sclie zaken, dat, al mogen, wat de ver plichte rechtspraak betreft, niet alle wen- schen zijn veryuld, de gekozen oplossing die gelegenheid openlaat tot de ver plichte jurisdictie en den weg opent voor haar geleidelijke uitbreiding', ouder du gegeven omstandigheden uit practisch oogpunt de meest aanbevelenswaardige scheen. Bij dc bepaling van den tijdsduur, ge durende welken Nederland zich verbindt de ruimere competentie van bet Hot' te aanvaarden, moet worden rekening ge houden eenerzijds met dc overweging, dat, zoolang men omtrent de werkwijze van eht Hof nog geenerlei ervaring heeft opgedaan, eenig voorbehoud gerechtvaar digd is bij het zich verbinden op langen termijn, anderzijds echter mot de over weging, dat aan liet Hof een zekere tijd moet worden gelaten alvorens over de werking ervan een definitief oordeel kan worden geveld. Het zou voor het voortbe staan van het Hof niet ongevaarlijk kun nen zijn, indien de staten or toe overgin gen dezen proeftijd te kort te stellen. Waar andere leden van den Volkenbond waren overgegaan den termijn op 9 jaar te stellen, heeft de minister gemeend, dat het niet op den weg der Nederlaudsehe regeering lag van dezen termijn al to wijken. De omstandigheid, dat dc opzeg gingstermijn voor liet lid-maatschap y,an den Volkenhond 2 jaar bedraagt, biedt, naar het oordeel van den minister, geener- lei beletsel om den thans bedoelden ter mijn langer te stellen. Indien artikel 7 van het Volkenhond- verdrag geacht mag worden op het Hof toepasselijk te zijn, is de vraag, of vrou wen tot realiter benoemd kunnen wor den, in beginsel in bevestigenden zin te beantwoorden. Oprichting van een R.-Iv. Keisverecniging. Op initiatief van de directie van do „Christelijke Actie", Zuidwal, 00. Den Haag wordt er dit jaar georganiseerd een tocht naar Loui'des, de Pyreneeën, Biarritz, Bordeaux en Parijs. Deze reis zal 11 dagen duren. Alles wordt voor dc deelnemers geheel geregeld. Het ligt in de bedoeling' .om te komen, bij genoegzame belangstelling tot op richting van een R.-K. Reisvereeniging, gezien de bezwaren, ja zelfs gevaren, die er voor Katholieken verbonden zijn aan bet reizen met neutrale gezelschappen. Gelegenheid tot inschrijving voor dezen tocht die van 30 Juli tot 9 Augustus zal duren, zal er zijn aan bovenstaand adres tot 15 Juni a.s. N.B. Naast de Ncderlandsche Reis vereeniging, die zeer bloeit is het ge.cn kwaad idee, nu ook een R.-K. vereeni- ging op te richten die wij een even groot succes toewenschen Tiet Katholieke leven in in Brabant. Ben bericht uit de „Tijd" meldt, dat in de dorpen Ocrle en Best op openbare plaatsen, monumenten van het H. Hart zullen worden onthuld. Kappen maart Onder dit hoofdje schrijft de „Resb. het volgende „De bladen brachten liet bericht., dat men gereed staat om de stoomtramlijn' Den HaagDelft te electriseeren. Spoe dig- zal men de gemeente 's-Gravenhage toestemming vragen voor het rooien dei hoornen van de Laakhaven tot Rijs wijk." Dus ook' daar weer hét radicale mid del, kappen maar en het natuurschoon weggewerkt. Het eenige wat den duffen, saaien Rijswijksehen weg nog eenige as pect gaf, zal weer moeten vallen. Adres aan Laan Copés en andere Haagsdhc) straten. Want we twijfelen geen oogenblik, nf de gemeente, zal toestemming' geven. Er stond in het bericht dan qolc reeds bij „welke hoornen binnenkort toch zouden moeten worden gekapt" Whar.om? Wel het systeem wil dat. Ze. konden nog jaren staan. Ook als de tram geëlectriseerd wordt, dunkt ons. Maar ze moeten vallen, omdat de moderne snoeibazen dat nu eenmaal verordenen. 't Is mode in het snoeivak en voor de mode moet alles, wijken, 't Ergste is, dat, als de mode verandert, bet natuurschoon weg is." Vereenvoudiging van pasfarnialiieiic'ii naar Engeland. Bij het Kamerdebat over de lijn Vlissin genEngeland en bet daarmede verband houdende spoorwegverkeer is o. a. aan den minister gevraagd of liet juist is, dat do Belgische autoriteiten meer faciliteiten vcrlcèneu voor pasvisa aan over Ostende door België naar Engeland reizende pas sagiers, dan dé Ned'erlandsche autoritei ten en is de Regeering voornemens in dit opzicht minder belemmering aan een door reis door Nederland in den weg te leggen? Minister König antwoordde hierop, dat het aan den minister van buiteniaudsehe zaken stond deze vraag te beantwoorden, snaar dat hij alvast kon zeggen, Jat men io de richting van het verleènon van faci liteiten werkzaam is. Laten wij nu hopen, dat bet niet in do richting blijft, maar dat men ook werke lijk tot die faciliteiten komt. Twee Staatslieden gehuldigd. Dc Senaat der Groningselie Universiteit hoeft het doctoraat in de staatsweten schappen honoris causa verleend aan de boeren mr. S. van Houten en jhr. inr. A. F. de Savornin Lohman, beiden te 's-Gra venhage. s TWEEDE KAMER. Er was Dinsdag in de Kamer nog een interpellatie van den hoer Duys over do ruzie tusschen den Wormerveersehon bur gemeester en zijn socialistische wethouders naar aanleiding van den woningbouw door da socialistische bouwvereeniging „Do Arbeid". Drie Ministers waren bij deze interpel latie betrokken. Minister Ruys de Beeronbrouck deelde o ,or zijn deel mede dat hij tot dusver niet den indruk heeft gekregen, dat don bur gervader blaam treft, doch dat hij' nog ns nraten zal met den Commissaris der Kf ningin. Minister Aalberse deelde mode dit de «taking van den woningbouw, waarover de herrie loopt, eenvoudig het gevolg is van de noodzakelijkheid van een gerechtelijk onderzoek, welke noodzakelijkheid bleek bij het, onderzoek naar de redelijkheid van csu verzoek om overschrijding der toege stane bouwsom. Dat de justitie daarbij (l'e regelen van wet en recht volgde toonde Minister Heemskerk aan. Als liet justitieel onderzoek is afgeloopen, zal (le Minister van Arbeid onmiddellijk voor afbouw der woningen zorgen. 't Was duidelijk, dat de heer D'uys bet'ir thuis ware gebleven met zijn interpellatie. En de lieer Bomans drukte hem nog die per den hoek in, toen de Katholieke af gevaardigde aantoonde dat de socialisti sche Raadsmeerderheid te Wormervaer de Katholieke wonjnghouwvereeniging aldaar tegenwerkt teneinde „een ltoomsehs inva sie" tegen te houden. Zitting van Woensdag 1 Juni. Aan de orde is het ontwerp betref fende de opwacbtgeMstelling van den stempelsnijder aan 's rijks "munt, den lieer Wicnecke. De lieeiy. Ter Hall (V. B.) verklaart zich togen het witwer)p, waarin hij een aanslajg ziet op de aesthetische vorm.nj van ons. volk. De heel' Van Beresteyn (v.-tl.) acht in het algemeen rijkskunsteuaars niet ge- wenselit, doch meerit, dat hier wellicht een uitzondering had moeten worden ge maakt. De heer Kruyt (enmm.) is bot eens mol den hoer Ter Hall. Minister De Vries betoogt, dat de stem pelsnijder voor de Munt zooi goed ,als niets te doen heeft. Het ontwerp wordt aangenomen mot GO tegen 3 stemmen Aan de orde komt dan het. ontwerp; inzake de deelneming in kapitaal van de Bank voor NTcd. gemeenten en dn mojtie-van den Tempel inzake geldloenia- gen van den staat aan de gemeenten. De heer van den Tempel (s.-d.) acht hol ohtwerp onvoldoende vooral vóór groote gemeenten. De heer de Kanter (v.-b.) juicht het ontwerp toe. Do heer de Wilde (a.-r.) komt op legen de meening, dat de gemeenten haar slech ten xinancieelen toestand aan zich zelf zouden to wijten hebben. Door dc politie is een vrouw aange houden, verdacht van qplichting van schoenen bij een winkelier. (VI. Ct.) Kunstkring „Het Zuiden". In tegenwoordigheid van het Dage- lijksch Bestuur, vele leden van don ge meenteraad (waaronder mevrouw Engc- ring), tal van genoodigden tin belang stellenden werd gisteren in het Badpavil joen de permanente tentoonstelling', door den Kunstkring „Het Zuiden" georga niseerd, geopend. De burgemeester van Vlissingen, da beer van Wnolderen sprak het openings- oord. Spr. vond liet een aangename taak •lit te mogen doen, vooral ook omdat deze tentoonstelling voor onze stad niets dan voordeel kan brengen. Vlissisgen, al dus spreker heeft in-don loop der eeuwen zéér weinig gepraesteerd op kunstgebied. In de geschiedenis vond hij slechts oen vermeidcniswaardig'c naam, die v,an den beeldhouwer Tan Francois Brouwenaar, die in 1849 met z'n werk „Soranus" den eere-prijs verwierf van de Aoa.d-eb mie voor Beeldende Kunsten te Amster dam, doch reeds op 34-jarigen leeftijd xs gestorven. Vanwaar zoo weinig kunstenaars hier, vraagt spreker, Oud-Holland was noch tans rijk aan groote mannen op kunstge bied in de gouden eeuw. En nochtans is onze streek rijk aan schitterende licht effecten, kleurige natuurtafcreelenNer gens b.v. gaat de zon zoo prachtig on der ala aan ons strand. Spr. richt zich thans tot den heer Jacobs, Kunstschilder, tot wicn hij woorden van bewondering en waardeering' sprak Bij woorden zal het echter niet blijven. Spr. heeft dc aange name laak den heer Jacobs als stoffelijk blijk van waai deering den opdracht te geven om een groot doek van Vlissingen te maken, dat op een daarvoor geschikte plaats zal woiden geëxposeerd, en hem daarvoor reeds vooraf een euvel op ter hand le stellen. Nadat deze door den he,er Jacobs was aangenomen, deelt hij mee welke groote plannen dezo bekwame meester heeft. Hij wil zelfs op voorbeeld van andere streken en plaatsen een Zeouwsclie school vormen. Spr. hoopt dat 'lil hem ten volle moge gelukken. De lieer Jacobs dankte zichtbaar ge- trclfen, voor de sympathieke woorden die de burgemeester in naam van allen harl gesproken en zei dat nooit een hulde hein, zoo aangenaam is geweest als deze, daar niet alleen kunstmin hier spreekt, maar, wat hem meer waard is, sympathie. Hij zal dan ook alles doen om Vlissingen, oin Walcheren, ja, ons geheel Zeeland tot een hoogcr peil te brengen. De burgemeester nam hierna, nogmaals bet woord om in aansluiting met dit gezegde duidelijk te doen uitkomen, dat Vlissingen met deze tentoonstelling geen concurrent vau andere plaatsen wil zijn, doch zijn invloed wil uitbreiden tot ge heel Walcheren en Zeeland, waarbij de geheele provincie wel zal vpron. Hierna verklaarde bij de tentoonstelling voor geopend. De heer Bcrgsma, kunstschilder to Zoutelande, dankte namens den kunst kring „Het Zuiden" voor deze sympathie betuiging en voor den steun, dieil de kring had mogen ondervinden van ge meentebestuur, als vooraanstaanden en van de directie (de heer Biudels) -en brengt op zijn beurt liulde aan den lie r Jacobs die van alles de stuur kracht is, en die de geheele beweging luidt. Een hartelijk applaus volgde op deze woor den, waarna men overging tot bet in oogenschouw nemen van het geëxpo- eerde. Een kleine 20-tal kunstschilders, ver spreid over het geheele land hoeft hier voor bijdragen ingezonden, waaronder zeer vele, welke beslist op boog peil staan, Trouwens alles wat hier geëxposeerd is kan den toets der critiek weerstaan, al is er natuurlijk goed en betel'. Wat hier bij zoo aangenaam aandoet is de variatie en bet gemis aan bizar-moderne kunst uitingen. Alles is bezadigd, waardig en har monieus. En Goddank, dat,de naakt cul tuur er geen enkele beoefenaar vindt, 't Meeste getuigt van liefde tot de na tuur, vooral tot ons mooi Walcheren. Allereerst treffen ons de imposante zeegezichten van den heer Jacobs -en zijn onverbeterlijke zonbelic-lite duin landschappen. Vooral dienen genoemd het groote doek „Storm op Zee" '>n niet minder 110. 39 en no. 3, vooirstelléndo de zon in nevel en oen ondergaande zon. De felle zonnehitte voelt men in no. 2, terwijl no. 608 vooral merkwaardig is om zijn meesterlijke schaduwen. We kunnen niet overal bij blijven stil staan, doch willen vooral nog' roemen de stilleven van Mevr. Hendriks (zie vooral „Gouden Regen"), de Itali i.mscbe figuren van den heer Bcrgsma, en het zeer mooi prentwerk van den heel' Galloway. Ook de heer van Dijk exposeert een paar mystiek getinte werken die van talent en ernstig zoeken getuigen. De heer Hacgebaert bekoort ons met een paar bevattelijke frisoh-kleurige werken, die niet veel toewijding zijn behandeld, ter wijl de lieereu Ritzema, Schütz' en van Beek met aangename stemmingstukken ons oog bekoren. De stillevens van de hear v.d. Zee beloven veel; knapwerk is ook' nog de etsjes van den heer Tamson, maar vooral mogen we niet vergeten de twee doeken van don heer Welters, die oen ware aan winst zijn. Niemand durft als hij zoo brutaal zijn kleuren te zetten en toch.... welk een effecten bereikt hij er mee. Laten we besluiten met de vermelding van de monumentale ontwerpen van den architect Berlago van het Haagseh mu seum, dan zal niemand meer twijfelen aan' het belang van deze expositie en aan bet ernstig streven v,an den kunstkring. Een kennismaking kunnen wij ieder -zonder uitzondering aanbevelen. Bij -Kon. besluit is aan den heer A. Meerman, aftredend huisvader van het Tehuis voor Militairen te Vlissingen, dc «eremedaille der Orde van Orauje-Nassau gcud verleend. Concert vonr Dc Maria-Stichting. Een tot in de uiterste hoeken gevulde groote. zaal der Sociëteit „V. O. V.", een aandachtig gehoor, prachtige zang en mu ziek onder superbe leiding men zie onder „muziek" in dit nummer, .waar onze speciale muziekrecensent zijn deskundig oordeel geeft een feestredenaar eerste klas. alle voorwaarden dus in overvloed aanwezig, om het liefdadigheidseouenrt ten bate van de te ondernemen Mariastiehtirig te doen slagen. En het is geslaagd cd schitterend, daarover gaat maar één roep. De feestrede van den Weleerw. Jmci' Bengert, kapelaan en le secretaris der Maria-stichling, luidde als volgt: Zijn rede dan aanvangende zegt .de. Wel- ecrw. spr., dat, naar aanleiding vaii het in het tekstboekje voorkomende woord „feestrede" dit misschien wat sterk is' uit. gedrukt. Maar zijn antwoord- is „uaen". Burgemeestor en Goesenaren, zoo vroeg spr., is het voor u geen feest, dat weldra in uw stad een stichting zal verrijken, waar zieken genezing zullen vindea en ouden van dagen éen welverdiende rust? Ztke'' is het een feestrede "die hier van avend zal worden uitgesproken. Maai waai feitelijk een onzer grootste redena ren. pater Borromaeus de Greve, liet woord bad moeten voeren, verzocht spr., toch ook zijn rede, welke hij' "naast die van den Zeereerw. Pater een aquarel' noemt naast een doek in olieverf, mét belaag- steking te volgen. Tot nog toe, aldus spr., moesten ail m die ziek waren bun genezing ver van hier zoeken, hetgeen niet alleen kosten mee bracht, maar wat ook niet prettig was voor de familieleden. Maar nu er cindelija, een c-ommissie was samengesteld, die het 1 werk bad aangedurfd en ten behoeve van het te stichten Ziekenhuis een liefdadig- hcidsavond had georganiseerd, verheugt het spr., dat er zooveel belangstelling is getoond. Het werk dat gedaan zal worden, zoo Yi-rv. ilvt, de Weleerw. heer Bange.-t, is niet alleen een werk voor allen maar ook eer werk van allen. Dat het een werk van allen is, toont spr., dat ook aan .anders denkenden steun gevraagd zal worden. Stichters, wiens naam in een gedenksteen in do vestibule zal worden gegrifd, geven een bedrag van f 5000. De leden betalen minstens f 10, donateurs f 25, begunstigers minder dan f25 perjaar. Zoo heeft spr. aangetoond, dat, waar ook andersdenken den zitting en medezeggenschap ia liet bestuur kunnen hebben, waar hun stem zoo goed als die van anderen beslissend kan zijn het werk een werk van allen is. Een commissie van voorlichting sn ad vies, bestaande uit geneesbeeren ;ut Go.u omtrek, zal toezien op de inrichting van de stichting, opdat zij aan de .eisehen des tijds zal voldoen.. Daar de verpleging aan R.-K. Liefde zusters in handen zal worden gegeven, oen verpleging die dus eerste klasse is, want zij allen hebben dc sympathie van Goes! (luui 'applaus) toont spr. aan, dat de stichting .ook een werk voor allen is. Mocht eens do tijd daar zijn, dat men met de lmnden in het baar staat en „geen plaats" meer heeft, dan toch zal men de banden weer aan het werk staan en Ga muien van de stichting al verder uitbou wen!, (luid applaus.) Door nog te zoggen, dat in de stichting absolute godsdienstvrijheid zal haersahen en alle dokters er toegang- zullen hebben, v il spr. nogmaals er den nadruk op leg gen dat het te bouwen gesticht oen werk zal zijn voor allen. kloet spr. nü nog de sympathie vragen voor het Ziekenhuis on jiet Tehuis voor c.uden van dagen 'i Spr. zou dichter of schilder willen zijn, om in verzen of op het doek aan allen te kunnen zeggen hoe veel zieken er zouden kunnen worde,n genezen, lioeveel ellende er zou kunnen worden gelenigd. Maar spr. moet dit uan- tc-onen in eenvoudige woorden. Maar als allen dan sympathie voelen voor de stich ting, iets waaraan spr. niet twijfelt, laten aller dan het briefje, dat in de pauze zal weiden overhandigd, ingevuld teruggaven en door bun gift ook het hunne ertoe 'bij dragen tot het uitvoeren van het groote werk. Spr. zegt, dat in het tekstbmkja wel zijn afgedrukt de tekst van de ver schillende gezangen, echter niet de tekst van sprekers feestrede. Hij hoopt, dat zijn woorden geschreven zittlen staan in het hart der aanwezigen, onuitwisbaar. Na luid applaus werden de briefjes uit gedeeld. Het bedrag dat de collecte op bracht was f 1100. De Weleerw. heer Banger! dankte hiervoor, liet stemde liem dankbaar, meer nog om de sympathie voor bet goede doel, die hierdoor aan den dag 'tiad, dan wel om het geld. De eerwaarde spreker bracht uamons liet bestuur zijn haxtelijken dank aan alftn clie tot bet succes van den avond hadden medegewerkt: de 'zangers1 zoowel' dia van het R.-K. zangkoor „St. Caeeilia" als zij 'die, ofschoon niet tot dat koor behoo- ier.de, buil welwillende medewerking had den verleend dc Instrumentisten, den heer Brozius, die het orgel, en mevrouw II NieuwerkerkVan der Meulen, die de pianc- bespeelde en last not least aan den wakkeren dirigent den heer Jo-s. Stiegec. Mevrouw Nieuwerkerk ontving daarop een bloemstuk en de heer Stieger een lauwer-, krans ouder huldigend applaus der aan wezigen. Vrijdagavonnd geen repetitie voor de zangvereeniging van den Vrouwenbond maar wel a.s. Dinsdagavond te 8 uur in het „Slot Oostende." Bij Kon. besluit is ingevolge de bepa lingen der Woningwet togen oen rente van 5 pet. een voorschot uit 's rijks kas veneend aan de gemeente Goes van tea hoogste 1 25.400 (annuïteit 5J.32 pet., gedurende 75 jaar te voldoen) en van ten hoogste f 220.000 (annuïteit 5,478 pet., gedurende 50 jaar te voldoen), ten behoeve van de Goesche Woningbouwvereeniging .„Alce- m 'en Belang" aldaar, voor het verkrijgen van bouwterrein en den bouw van 35 ar beiderswoningen; 'jaarlijksche bijdrage in de betaling van de annuïteit vau het bouwvoorschot van ten hoogste f5842,60. Kattendijke. Voor de betrekking van b'. old der school zijn 13 sollicitanten. <z:y VGravenpolder. Dinsdagmiddag sprong de 7-jarige W. Nieuwdorp uit oen boom, waarin hij geklommen was en brak zijn rechterbeen. Zijn kameraadjes brachten hem thuis, waar de dokter een voorloopig verband legde. (M. Ct.). Heinkenszand. Woensdagmorgen kwam den heer M. K. zoodanig te vallen van het dak, hij de frima Cappon dat genees kundige hulp verleend inoest worden. Borssele. In de Maandag gehouden ver gadering van ingelanden van den Konings-" polder werd- de rekening vastgesteld als volgt: ontvangsten waren f 948,931/2. uit gaven f 505,531/2, goed slot dus f 413,10. Het dijkgeschot werd bepaald <^p f3/J0 voor de sehotbare gronden en f 7.40 vooi de vrconen. De begrooting werd vastge. steld op f 1321,15 in ontvang en uitgaaf. Op dienzelfden dag vergaderden alhier de ingelanden van den Citterspolder. Op de aanbeveling voor dijkgraaf werden ge plaatst: 1. H. van 't Westeinde; 2. Jae. v'. 'k Westeinde; 3. M. van 't Westeinde en op die van plaatsvervangend dijkgraaf: 1. J. van de Velde; 2. L. de Winter; 3..D. Gtschiere. De rekening werd vasi-sssicld in ontvangsten op f 1618,65, in uitgaven op f 1211,891/2. Het goed slot is du3 f 406 751/0. Het dijkgeschot zal bedragen f 7 per H.A. De begrooting bedraagt in ontvang en uitgaaf f 1363,611/2- CM. Ort,). l.Jzonilijke. Bij gelegenheid van den fok- psardendag op 7 Juni a.s. zullen na afloop verschillende volksspelen worden suihou den. Door de Kon. Harmonie van Hulst aal des avonds concert worden gegeven op de Markt. Sluis. Bij de op 22 Mei jl. gehouden wedvlucht der duivenmaatschappij „De Zwaluw" naar Komen (België) behaalde C. de Meijer alhier den Ion orij.„ en op die van 29 Mei jl. naar Arras Is. San'd-irs. Ooslbyrg. Met ingang van 1 Juni jl. ie de dienstregeling van de stoomtram BreskensMaldeghem gewijzigd als volgt de tram voorheen des namiddags 2.55 uur uit Breskens richting Aardeiiburg, Sluis vei trekt thans 2.45 uur en die van 7.15 uur om 7.25 uur. Uit Ecde, richting Aardenburg, Sluis, Oostburg, Breskens, voorheen om 3.30 u„ thans om 3.23 uur, die van 4.40 uur thans om 5.1o uur. orvallen is die va,n 6.55 u. en die van 12.50 uur richting Draaibrug, Clingc. Vrijdag j.l. 27 Mei vergaderde ilu- Gemeenteraad. Acht leden waren tegen woordig. Afwezig waren ;ie lieercn Praat en Cammaa.rt, terwijl een zetel vacant, is. Na opening en voorlezing <ler notulen wordi inededeeling gedaan van de na volgende ingekomen stukken. Vier beschikkingen van God, Staten dezer provincie. waarbij de aanslag in den II. Oj. 1920 van A. d'Haens wordt terug» gebracht van de 48e naar 10e klasse, die van J. E. Vermeulen van de 4e naar do 2e klasse, on an J. F. ITe'i'dewel van de 14e naar de 12c klasse terwijl hét do-oï wed. F. Woomaes ingestelde beroep onge grond wordt verklaard. Twee missives van Gedeputeerde Sta len ten geleide der goedgekeurde raads besluiten tot opheffing der beslaande O. U School nan de s' Gravanstraat en boschiKbaarstelling van dit schootirobouwl ten behoeve van het R.-K. Kerkbestuur der parochie „St. Henricus" te Glingo alsmede lot verkoop der woning van het hoofd dier schooi! aangenoem l kerk bestuur. In verband hiermee deelt do voorzitter mee, dat. ook bestek' on teoke- ninp voion1 de verbouwing dier school goedgekeurd .zijn zoodat binnen korten tijd tot de aanbesteding zal kunnen wor den overgegaan. Een circulaire van Gedeputeerde Sta ten waarbij mededeeling wordt gedatu van een ministerieel© circulaire betreffende Rijks- en Gemeentelijke subsidie voor de Politieschool te Hilversum en poh'tiecur-- sussen. Het verslag van do R.-K. Landbouw school ta Hulst over hot afgelooocn cur susjaar. Fan schrijven van A. Cammaart, hou dende n.eededeetirig dat hij naar aanlei ding van den uitslag der in de laatsto vergadering gehouden stemming voor een Wethouder niet langer zitting wenscht te hebben in den Raad en dus zijn ontslag neemt. Deze stukken worden voor kennisgeving aangenomen. Een verzoek van do Nieuw-Nanvcnsehe Burgerwacht om' subsidie uit de gemeente kas wordt aangehouden. Naar aanleiding van een schrijven van den Minister van onderwijs, Kunsten, en Wetenschappen omtrent Rijksvergoeding en uitbetaling der belooning aan tiet on derwijzend personeel' voor gegeven 'esnien buiten den vastgeslolden schooltijd wordt Burgemeester en Wethouders opgedragen een bespreking hieromtrent te houden met de betrokken onderwijzers. Verzoek van L. M. Lockcleer, haven meester in den Kon. Emmapolder, orrv ver goeding voor geneeskundige hulp, evenals de veldwachters. Overeenkomstig het ver- e'oek wordt besloten een vergoeding toe te kennen van f 25. Idem van J. Uauwens, gemeentebóuw- kimdige, 0111 verhooging zijner jaarwedde, Na bespreking wordt besloten de wedde van adressant te verhoogen met f.00 en afc00 te brengen op f200 per jaar Fan de vergunnincjhoudors te Clinge (dorp) is ingekomen een adres waarin beklag wordt gedaan dat de verholen verkoop van sterken drank door her bergiers niet-vergunningh ouders zeer tot bun ïij.del steeds toeneemt, waarom zij verzoeken do aandacht der politie hierop in het bijzonder le willen vestigen. De Burgemeester deelt mede, dat door liern' als hoofd der politie, aan liet verzoek het noodige gevolg reeds is gegeven. Ver volgens worden vastgesteld het primi tief kohier der hondenbelasting voor 1921' tot een totaal van f 748.50, en een ver ordening tot regeling van liet vervolg onderwijs Na bespreking in een geheime rifting' wo'rdt besloten afwijzend te beschikken op dei reclame H. <f. voor 1920 van Em. do Meester te Nieuw-Namen, te vernieti gen den aanslag van L. Rools, te vermin deren van de 12e naar do 1.0e klasse den aanslag van Aug. Caminaerl an van P. Verstraeten van de 9e naar de 6e klasse, terwijl het verzoek van J. E, Buysrngge, thans wonende te Hulst, om ontheffing van zijn aanslag 11.0. 1921, wegens vertrek uit de gemeente, voor kennisgeving wordt aangenomen. Tevens wordt besloten aan dé Kroon een adres te zenden tot liet verkrijgen der Rijksveigoeding bedoeld in art.. 58 der L. O. Wet 1920, ofschoon de aan de Oi. L. School aan de 's Gravenstraat bestaande vacature niet tijdig js vervuld, In de begrooting voor 1920 worden verschillende wijzigingen en af- en over schrijvingen aangebracht. Thans vojgt een bespreking der door Bervemeester en Wethouders in omwerp aangeboden algemeene politieverordening, waarven de vaststelling wordt aange houden. Bo,or den voorzitter wordt nog mede deeling gedaan van de overwegingen van Burgemeester en WethoudersV>mIrcut den bouw van houten noodwoningen waar voor, ingevolge.de bepalingen der woning noodwet, 90 pCt. rijkssubsidie te verkrij gen is, mits tevens definitieve woning bouw bevorderd wordt. Do bouwkosten der .noodwoningen zullen dan voor de gemeente circa f500 per dubbele .woning bedragen. Burgemeester en Wethoudérsi stollen den Raad voor, do woningbauw- voireemging opnieuw uit te noodigon plan nen le ontwerpen voor definitieven wo ningbouw en in eigen beheer den miod- woningbouw te ondernemen. De Raad is ten zeerste overtuigd van de weuschc-

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1921 | | pagina 2