NS! itant E nARRi an vnnp 7FFI ANn verkrijgen voordeel. irijsd. OBELS JUNI JINTJES PERSONEEL - Nieuwendam »A - felel.C.130 Nummer 123 Donderdag 2 Juni 1921 Zeventiende Jaargang Verbroken Boeien. FEUILLETON Missiebloemen van Java. ***Een hart onder den riem BUITENLAND. BINNENLAND. SCHE COURJTNI een ler a.s. Ictober k dan ft, ver- Deze lister er sn bon, zoeken. Overjas ns hier- 3477-570 Ichtiging Prijs: 30 cents a contant m DE rijpste Maryland cant per half ons pakje. telend, 3482-30 TELEFOON 135. Grenulaan 48. inir en van 1 5 uur. 'RIMA QUALITEIT TZEEP, SCHEERZEEP. Hoofdredacteur: J. W. VI E N I N GS. Telefoon 97 Bureaux van Redactie en Administratie: Westsingel. GOES Telegram-Adres: Nizeco. Bijkantoor: MIDDELBURG, Markt 1 en 2. Telefoon 474 Directeur: J OS. VAN DE GRIEND T. Telefoon 207 Abonnementsprijs f 2.50 per drie maanden, f 0.20 per week, voor Post-abonnés f2.90 per 3 m. Advertentiën van 1 tot 6 regels f 1.50, elke regel meer f 0.25, bij contract beduidende korting Wil de Kerk de haar door God toever trouwde zending: de menschen langs de wisselvallige paden des aardschen levein, Je voeren naar de veilige oorden fe ho- melsche zaligheid, naar behooren vervul len, dan moet 'zij! vóór alles vrij zijn. Een Kerk, die geklonken ligt in de boeien van de Staatsbemoeiing en de Staatsoverheer- sching, is gedoemd om óf van vvezau te ontaarden zooals in Duitsehland' ten Jijde van Hendrik IV en in Engeland onder de regeering van Hendrik ïl zou geschied zijn, als niet een Paus Gregorius tVlI en een H. Thomas van Kantelberg waren in de bres gesprongen óf als een mummie ineen te schrompelen, zooals de schismatieke kerken van het Oosten. De Katholieke kerk in Nederiandsch- Jndië heeft, zij het ook op kleine^schaal, dien tijd 'van slavernij gekend. Ternau wernood uit haar doodschap van twee cn een halve eeuw door koning Ljdewijk Kap'.leon gewekt, zonk zij ten deeie in lethargische rust terug, wijl haar doir (lo wetten boeien werden aangelegd, welke haar beletten, haar activiteit ten bate van het heil der zielen in volle vrijheid te ontplooien, zoodat van het hekeeringswerk ouder de heidenen cn Mohamedanen zoo igoed als niets, van de zielszorg onder de Katholieken van Insulinde een bitter beetje ilerechl kwam. Daartoe droeg niet weinig hij de eigenaardige verhouding, waarin do missie zich bevond tegenover het Nslerl.- Indische "bestuur. Volgens het Kou. be sluit b.v. van 11 December 1835 werdeu d> standplaatsen der geestelijken niet aoor den Apostolischen Prefect, maar door do [Regeering aangewezen. Dit had tot juni- zakelijk gevolg de ondermijning van het kerkelijk gezag, dat niet de geschikt? mannen, voor de bijzondere plaatsen ver mocht aan te wijzen, noch de ongJs fh'lct 'geblekenen vermocht te ontslaan. Zoowol geestelijkheid nis leekeu werden daardoor blootgesteld aan de gevaren van verslap ping en onverschilligheid in het godsdien stige, wat weer een zeer ongunstigen te rugslag had op het geheele geestelijse le ven. Wie dan ook de rapporten der ker kelijke overheid in Indië gedurende de eerste periode der aldaar herstelde Katho lieke zending (1808—1845) raadpleegt, komt tot de treurige ervaring, dat ,,'ds luister van onzen heiligen godsdienst al lerwegen met een donker floers (wrs) om hangen", zooals Prefect Scholten zich in een schrijven uitdrukt. 1) Aan dien toestand van slavernij' moest de kerk in Indië zich ontworstelen, wilde zij niet smadelijk onder gaan; die boeien noesten verbroken worden, wilde niet op d" slavernij de dood volgen. De .eer, dat Werk te hebben ondernomen en zich in 'zeker opzicht als zoenoffer voor het her stel der kerkelijke vrijheid Gode te heb ben aangeboden, komt toe aan den eersten bisschop, die Indië's bodem heeft betreden, aan Monseigneur Jacobus Grooff, Bis schop van Canéa i. p. i., Apostolisch Vica ris van Batavia, welk vicariaat toenmaals 'geheel onze Oost omvatte. ,,Het zwakke en het geringe naar de wereld heeft. God uitgekozen om het sterke te. beschamen", zegt St. Paulus in een van 21,11 «leven. Op bijzondere wijze treedt de .waarheid van dit gezegde in 'liet leven en do werken van dezen missie-bisschop naar .voren. Zwak van gestel en van geringe af komst'was Jaeobus Grooff een man, door den Schepper met de heerlijkste gaven van geest en hart gesierd, gaven, die hij door een reinen levenswandel, een diepen gods dienstzin. maar vooral door een groots nederigheid en een onuitputtelijks liefde tol den evenmensch had "weten te ver edelen. Op den nog jeugdigen leeftijd van 25 jaren werd liij' waardig gekeurd do hei lige priesterwijding te ontvangen en over eenkomstig. zijn verlangen te .worden uit gezonden als missionaris naar West-Indiii, waar hij aanvankelijk met slechts één me dehelper, later geruimen tijd alleen den last van het heilig dienstwerk in een door distelen en doornen overwoekerden wijn gaard had te dragen. Zoowel naar de ziel als naar het lichaam werd hij' met kruis op kruis, met beproeving op beproeving geslagen, maar .wie niet ten eenemale on kundig is in de wetenschap der heiligen, Weet, dat het juist de uitverkoren zielen zijn, die God langs het doornig pad des lijdens opvoert, tot de geestelijke volmaakt heid. Ondanks dat alles wijdde zich do edele priester met onverdroten ij'ver aan het heil der zielen en gaf zich inet voor liefde aan de geestelijke verzorging Je* melaatsehen. Als hij1 het lijden van .lie ongelukkigen, ware 'paria's der samen leving, aanschouwde, kromp zijn gevoelig hart van medelijden ineen en deed hij al het mogelijke om hun leed te verzachten Meer nog werd hij' in de ziel getroffen, wanneer hij de diepte Her geesfelijko ncoder, peilde, waaraan de lepralijders la- horeerden, en hij1 rustte niet voor hij dis arme zielen met de weldaden van onzen heiligen godsdienst had verkwikt en ge sterkt. Wat die bescheiden, stille maar waarlijk apostolische werker onder de in- landsóhe zoowel als de Europee3che be volking der Surinaamsche kolonie ver richtte, verwierf hem hij' Roomsoh en onroomsch den eerenaam van „vriend 'der lijdende menschheid en weldoener des va derlands" en, wat meer zegt, hij' God den roem, een waardige navolger te zijn van den Gpddelijken menschenvriend die „al weldoende rondtrok", zooals het Evange lie zegt. De onderscheidingen, al hadden zij op 's mans nederigheid geen vat, hie ven dan ook niet uit: Z. H. Paus G-ego- rius XVI verhief den inmiddels tot Apos tolisch Prefect benoemden missionaris Grooff tot kamerheer-honorair en Kaniiip Willem II schonk hem de ridderorde van den Nederlandschen Leeuw. Tot nog Imo- geren rang had hem de Voorzienigheid verkoren, die, zooals het in den „Magni ficat" luidt, de nederigen .pleegt t'e ver heffen en de trotschen neer te slian: op 18 Februari 1842 werd Prefect Graaf' dcor den Paus tot Apostolisch Vicaris van tNderlandsch Oost-Indië benoemd met 'den titel van bisschop van Canéa en was ln slzoo Prins der H. Kerk. De kolonie Suri name, over de verheffing van haar gppslc lijken vader verblijd, maar diep bedroefd hem tc moeten missen, deed' hem met hon derden harer ingezetenen uitgeleide, toen hij 'den lOen October van genoemd jaar aan boord stapte, om eerst naar net moe derland en dan naaa.' zijn nieuwe bestem ming te vertrekken. Op 20 Februari 1844 to Le'iden tot bisschop geconsacreerd door Z. D H. Mgr. C. L. Baron van Wijek;r- slooth, Heer van Schalkwijk, Bisschop van Curium i. p. i. en Procurator apostel- licus der Nederlan'dsche missiën i'n Oost en West-Indië, aanvaardde Mgr. Gr-off de reis naar de Eeuwige Stad, om bij de graven der Apostelen Gods zegen over zijn nieuwe zending af te smeeken en dm steun en het gebed in te roepen van'den Vader dei' geloovigen. Laatstgenoemde ont ving hem minzaam, sprak hem! moed en vertrouwen in en gaf hem liet volgende afscheidswoord mede: „Ga in vrede en dezelfde God, die uW beschermer is ge weest in het Westen, zal' het ook zijn in het Oosten". In het vaderland1 weerge keerd, werd hij ijpor -Z. M. den Koning 111 particuliere audiëntie ontvangen, waar na hij met zijn vier mede-missionarissen, de weleerw. heeren D. Escherich, B. Kcr- stens, J. v. d. Brand1 en A. Heuvels, de 0I C tekens als zijn particulier secrete Hoe Saridin christen werd. (Door een Javaansch Seminarist) Met een gezicht, waarop verlegenheid en verdriet te lezen stond, verliet Saridin de Gouvemements-kweekschobl1, bij do in landers meer bekend onder den naam van Sekolalian Ilailja, d.i. de koninklijke school. Vier jaren lang had de kleine Saridin gehoopt en er ook zijn best voor gedaan, ow eens aangenomen te worden als leerling van die gevierde school, en nuden tweeden dag van het toe latingsexamen moest hij onvenïchterzake naar huis gaan. Het viel den dertienjarig gen Javaan o 7.00 bitter, bitter hard, het wetenschappelijke strijdperk van de bruine jeugd zonder eenig succes te ver laten. Vlug en schuw sloop hij over den groeten weg, sloeg een zijweg in en troos teloos waggelde hij over het voetpad, dat hem langs de lachende oevers van de kronkelende Tjodé naar zijn woning leidde. De anders zoo levenslustige Sa ridin was blind voor de bloempjes, die met hun geur en kleur hem vriendelijk begroetten, doof voor het vrooiijk ge kweel van de manjars en tilangs, dia hem trachtten op te beuren. Zelfs do dansende golljes met hun in de zlon blinkende kuifjes, waarmee Saridin anders zoo graag stoeide, hadden geen va.t op hem. Hoe dichter hij bij zijn woning kwam, des te harder klopte zijn hart, en des tc be nauwder werd het in zijn gemoed. „Goed gewerkt?" klonk het van vit de tjempaka's, die de padasan 1) om gavan. En verschrikt stond Saridin tegen over zijn vader. Tranen gevolgd door een 'zacht gesnik, beantwoordden die pijn lijke vraag. Zwijgend bracht de vader rijn zoon naar de moeder en liet hem uit schreien. Saridin voelde zich diep onge luk'kig. En geen wonder. Als heiden opge voed en in een heidensche omgeving opgegroeid, bezat hij al vroeg een heiden sche levensopvatting. Eer en aanzien was voor hem alles. Voor de eer had hij alles over Geëerd en gezien te zijn was zijn ideaal'. En nu was hij in zijn eer geknakt. Bij zijn moeder echter vond do kleine troost en opbeuring. „Nog is' alles niet verloren, kind. sprak zij teeder, terwijl zij haar batik) 1') Padasan is een groote aarden water bak, waarin de gasten hun voeten kunnen waSschen. tjempaka, javaansch struik gewas. ris, naar Den Helder, zijn geboortestad, vertrok om daar scheep te gaan voor Indië. Zcodra de haven vrij van ijs was het was in December en strenge winter lichtte het zeilschip „Maria Suzanua. Hen- drika" het anker, met zijn edelen lasl a.an boord: een Prins der .Kerk, die zi;h tot wapenspreuk verkozen had het woord van Samuel: „Hier ben ik, wijl gij mij ge roepen hebt" (I Sam. III. 9.) Met andere woorden„Doe met mij' Heer, wat Gij wilt. ik wil met U gaan in den kerker en i.a den dood". Edele taal, ontweid1 aan een heldenziel Hoe zou zij aan de overzijde des O co vans in vervulling gaan 1) De Hoogeerw. heer J. II. Seholten kwam in 1826 als missionaris in Neder- landsch Oost-Indië, was achtereenvolgens werkzaam te Batavia, Semarang en Pa- dang en werd in 1831 tot Apostolisch Pre fect benoemd. In 1842 keerde hij naar Ne derland terug, waar hij' op 7 April 1865 te Nijmegen overleed. Kerk en Staat eer den zijn verdiensten: de .eerste door hem te benoemen tot geheim-kamerheer des Pausen, de andere door hem te benoemen tot ridder in de Orde van den Nederland- schen Leeuw. In den aanvang wareu al leen geestelijken nit den wereldlijken cle rus in Oost-Indië werkzaam. Later wer den zij door de' paters Jezuïeten vervan gen, terwijl thans missionarissen van ver schillende orden en congregatiën dit mis- sievcld bearbeiden. Ook de drie eertse apostolische vicarissen, Mgr. Grooff, Mgr. Vi anken en Mgr. Claessens, behoorden tot den wereldlijken clerus; de eerste reguliere vicaris was Mgr. Walterus Staal, pries ter dei' Sociëteit van Jezus. Het "is zoowel voor Zeeland, de pro vincie, als voor „De Zeeland", d. w. z. de stcomvaartmaatsc'happij die de verbinding VlissingenEngeland onderhoudt, 3en heu gelijk en verblijdend verschijnsel, dat hoe' de Kamer der Volksvertegenwoordiging is meegegaan met de motie-v. Beresteijn. Vóór den oorlog werd de lijn Vlissin genQueenborough bij voorkeur door de reizigers die van het vasteland1 naar Enge land en vice-versa. gingen, gebruikt om haar regelmatigheid en securiteit en de Staatsspoorwegen zorgden voor een snelle treinverbinding met Vlissingen, die niets te wensehen overliet. Sinds Jeu ecu-1 leg echter en vooral sinds de samensmel ting van de Staatsspoor met de Holland- schc Spoor raakte deze verbinding m den achterbak, al do lust en anima der hoe- ren spoorwegautoriteiten richtte zich op de Hoek-van-HollandHarwichverbinding Men is „financieel minder geïnteresseerd" hij de lijn VlissingenQueensbourough of Vlissingen—Folkestone, zoo heette het uit de hoogte. Belangen van reizigers, natio nale belangen en wat dies meer zij, lapten de heeren aan hun laars. Zachtjes en zoetjesaan den Vlissingschen dienst dood drukken, dat was de wel niet uitgesproken maar toch klaar te onderkennen bedoeling der heeren. Onze eigen portemonnaie weet je. dat is de zaak, de rest kan ons gesto len worden. Het is uitstekend, dat de leden der Tweede Kamer tegen deze mentaliteit on zer spoorwegmagnateu beslist stelling hebben genomen. De heeren Kalff c. s. zul len wel bemerkt hebben, dat njen in da Kamer geen blad voor zijn mond hield maar nu eens zei waai* het op btond. En dat is vooral goed voor den minister van Waterstaat, ICönig, een beste man, een en al welwillendheid1 in zijn toezeggingen, maar die geen ruggegraat genoeg heeft om energiek de rechten der .Vlissin^sche .verbinding te handhaven. Wij kunnen liét gknsche Kamerdebat met wat ae minister Zeide incluis, niet opnemen, omdat ons werk even neerlegde. En haar lieveling) tot zich trekkend, vervolgde zij: „Naden nacht begint de dag te gloren, na. den ïogen schittert de zonneschijn". ,,Hé, ben jij daar, Saridin 1" riep op een., de kleine Saridah 1, het huis binnen stórmend!? Och, 't is zoo erg niet. Ga •naar gauw naar de rivier. Je kunt er een lekker frisch badje nemen. Ook Karta teekiman, Ambjah en Dj an a zijn aan vlassen. Én dan kun je in den ujambie boom klimmen. Ik heb er van morgen een paai' rijpe zien hangen." Saridin hoorde niets ,van dien stort- vlcwd van woorden. Hij zat in gedachten verzonken. Juist in zijn vernedering trol hem Gods onwaardeerbare genade. Hij dacht aan Moentilan, aan de lt.-K. Kweek school. Reeds driemaal had men hem gevraagd zijn studie voort te zetten bij de paters, en driemaal had hij trotsch geantwoord„Ik naar Moentilan en Chris ten worden! Geen denken aan!" Than., was de genade hem ie machtig, hij kon liaar niet weerstaan. „Ik ga naar Moen tilan," sprak hij tot zich zeiven. „Dat is mijn eenige redding. Word ik daar aangenomen, dan is alles goed gemaakt," 's Avonds zat de vader bij de thee, Üe moeder onder de lamp, gebogea over haar batikwerk, en Saridin op de anibèn geleund tegen één van de houten stijlen daartoe de ruimte ontbreekt, maar om bij één zaak stil te sta,an, de minister behan delde in zijh antwoord de diensten Hoek- van-Holland en Vlissingen op voet van gelijkheid. Dat deugt niet. Aan den dienst Vlissingen behoort uit nationaal oogpunt de voorkeur te worden gegeven, alle por- temonnaiehelangen der hooge spoor-oomes ton .spijt. Dat drukt ook de motie-v. Bere steijn uit. Moge daarmee den minister een hart onder d'en riem zij'n gestoken. Toon, dat' gij ruggegraat hebt, Excellentie, en Zeeland, neen, neel Nederland zal' cr U dankbaar voor zijn. DUITSCHLAND Dc oorlogsmisdadigers-pro cessen te Leipzig. De vervolging van kapitein-luitenant' Neumann, die beklaagd was van het naai den kelder sturen van het Engelsche liospitaalsehip Dover Castle, is ingetrok ken, oondat 'bij het voorloopig onderzoek gebleken is, dat de beklaagde volkomen onschuldig. Nader meldt men dat dit bericht, on juist is. Of Neumann schuldig is o? niet, heeft alleen het rijksgerechtshof in een openbare zitting uit te maken. Het proces tegen Neumann zat dan ook op dezelfde wijze plaats hebben als tegen de andere beklaagden. Een nieuwe belasting op weelde voorwerpen. Bij de besprekingen van de ministers van financiën met den rijkskanselier over den financieelen toestand zal ook boven genoemde belasting besproken worden. In beepaalde kringen bestaat het plan een inventaris te maken van de voor werpen van waarde, goud, juweelen, edel gesteenten. enz. die zich in het bezit der Duitschers bevinden. Eventueel zou den deze voorwerpen in beslag worden genomen en daarvoor aan de bezitters een certificaat van waarborg worden uit* gereikt'. De voorwerpen v,an waarde zou den in de brandkast van de brandkast van de Reiclisbank worden gedeponeerd en worden beleend bij een buitenland- sehe, zoo noodig, een niet-Europeesche mogendheid. Of het, denkbeeld doorvoer- baar is, zal bij de besprekingen moeten blijken. Deze plannen bevinden zich na tuurlijk nog in een zeer voorloopig' sta dium. Het eerste milliard. BERLIJN, 31 Mei. (Wolff.) De rijks commissie van financiën deelt mee: Van daag zal de commissie van herstel 50 millioen goudmarken in devison als twee de afbetaling op het eerste milliard goud marken worden aangeboden, zoodatthans in het geheel 200 millioen goudmarken afbetaald zijn. Het standpunt van Beieren. MiiNCHEN, 31 Mei. Minister van Kalm verklaarde, dat de Beiersche regee ring wil medewerken tot uitvoering van het, ultimatum 'betreffende do ontwape ning, doch blijft van meening, dat plaat selijke burgerwachten niet vallen onder het vrédesvierdvag, terwijl ontbinding door het gevaar v.oor onlusten de uitvoering der overige bepaling onmogelijk zou kun nen maken Intussehen hebben vele burgerwachten zich bereid verklaard, vrijwillig tot ont binding over te gaan. ENGELAND Te Folkestone zijn Maandag twee Ne-' derlanders veroordeeld elk tot 100 pondi sterling boete. Zij_ waren voornemens 2200 souvereinen nit te voeren met ontdui king van 't uitvoerverbod van goud. De die het bamboehuis schraagden. Saridin was niet weinig Mij, dat zijn vader hem eindelijk toeslemming had gegeven, cjm 'zijn geluk in Moentilan te beproeven., Reeds zag hij zonnestralen in ziin on zekere toekomst. Zijn droefheid week langzaam weg, de levenslust der jeugd kwam terug en hij was' weer de oude, toen het heerlijk gezang van Saridah' en haar vriendinnetjes door <le stille; woning weerklonk. Werktuigelijk' snelde hij naar huiten en keek met welgevallen naai' de vroolijke meisjes die in oen kring lienen te dansen en te springen, de opkomende maan met haar zoet vloeiende liederen begroetend. Aldus de godin met vleiende woorden lovend en prijzend, verzochten z,ij haar zich niet achter de wolken te verschuilen, maar een vriendelijken blik te werpen op de vroolijke schare Op dat oogenblik vergat Saridin Ie releden smart. Den volronden morgen vertrok Saridin nar.r Moentilan en den derden dag kwam hij terug met de heugelijke tijding, dat hij aangenomen was. Vader, moeder en zusjo deeiden in Satidin's vreugde en het heele huis vierde feest. Den dag daarop, vroeg in den morgen, stond Sa ridin gepakt en gezakt op 't perron, ver gezeld van zijn vader. Deze drukte Satidir. nog eens1 en voor 't Ihatst op h'et hart souvereinen werden in beslag genomen. Het douanebestuur zal nog een beslissing nemen, of het goud verbeurd verklaard' zal worden. FRANKRIJK Be Senaat. PARIJS, 1 Juni. (Maasbode.) Ooi? do senaat heeft Briand zijn vertrouwen ge geven 'en wel met een stemmenaantal van 269 tegen 8. Dit vertrouwensvotum' ont stond, doordat een der radicale socialisten had voorgesteld de Londensche zalcen aan' de commissie voor buitenlandsohe zaken' te onderwerpen. Briand kwam onmiddellijk' tusschenbei- de met een vrij heftige redevloering', waarin hij de oppositie verweet, het trac- taat in gevaar te brengen. Zoo men het Roergebied zou bezet hebben, zonder do hondgenooten, dan had men ooi? verder moeten gaan, zeide hij en in nlaats van een enkele lichting zou mjm alle lichtin gen hebben moeten oprooien. Hij stelde vervolgensrop dit voorstel de kwestie van vertrouwen, met het resul) als bovengenoemd. De Japanselic Kroonprins te Parijs. PARIJS, 31 Mei. (H.N.) De Japanscha Kroonprins is heden te Parijs aangekomen' en met vorstelijke eer ontvjangen aan de Gare St. Lazare. Een compagnie voet^ volk met vaandel en muziekorps stond opgesteld huiten het stadion en een rood1 en goud tapijt was neergelegd op het perron. De repuhlikeinsche garde bracht het eeresaluut toen do bijzondere trein van den vorstelijlcen bezoeker aanwam. Een groep ministers, vertegenwoordigers van den president en den premier verwel komden den kroonprins uit naam van' Frankrijk'. Daarop steeg hij onder groot gejuich der menigte in de automobiel cn reed naar 't Japansche gezantschap in de Avenue Hoche, waar hij td Parijs zal logeeren. Frankrijk cn de H. Stoel'. De Romeinsche correspondent, van „De Tijd" meldt Binnen eenige dagen zal de nieuwe nuntius te Parijs, Mgr. Ceretti naar zijn post vertrekken. Men verzekert dat in Frankrijk een hernieuwing der wet op de kloosterorden en congregaties in voor bereiding is, in dien voege dat de klooster lingen die geen onderwijs geven, wette lijk in Frankrijk zouden kunnen terug- keeron. Gekronkol in liet duister. In antwoord op zek'ero insinuaties van' het Vaderland schrijft de „Residentie bode" het volgende Onder het opschrift: „Fa-ma creseit eundo" (de faam groeit al voortgaande) hebben we dezer dagen het „Vaderland" dringend nadere opheldering gevraagd. Dat blad had zoo maar klakkeloos ver kondigd, dat vele „jongere Katholieken" de Coalitie „hartelijk moede" zijn. Zelfa durfde het zeggen, dat een katholiek lid der Eerste Kamer „het samengaan met de sociaal-democraten wenschelijkef achtte dan dc eoalitie". Met bijzondere belangstelling hebben we nade.re opheldering gevraagd omtrent die rariglieden. Het „Vaderland" verscheen sindsdien een keer of vier, maar we konden je» niets vinden wat opheldering geleek. Die nadere mededeelingen zijn te nood zakelijker nu het katholiek lid der Eer ste Kamer, dat het „Vaderland" vermos* delijk op het oog had, onlangs te Breda nog eens uitdrukkelijk heeft verkjaard» „het blijft naar mijn meaning noodzake lijk, dat de drie christelijke partijen sa menwerken voor de doorwerking van de) de adat 1) van zijn voorvaderen getrouw te blijven en hun geloofsbegrippen te eerbiedigen. Blijdschap en geluk straalden uit Sa- ridin's «ogen, toen hij achter 't groen de machtige gebouwen van het College zag verrijzen. En zijn vreugde kende geen grenzen, toen de directeur hem minzaam toesprak: „Saridin, nu zijt ge hier in geburgerd en voortaan mijn kind", Saridin voqldc zich' gauw thuis in zijn vreemde omgeving. Trouwens het kon ook niet. anders: In de paters: zag hij niets dan goedheid, en de jongens waïen allen even vriendelijk en aardig, harte lijk en heleetddaarenboven won hij door zijn vrooiijk karakter Spoedig aller ge negenheid En op de kost en inwoning viel' niets aan te merken: kortom, ka had over niets te klagen. De dagen gingen dan ook vrooiijk voorbij- Maar langzamer, hand begon dc strijd, oen ziel'estrrjd, dien hij nooit had gekend. 1) adat bet. gewoonte, gebruik, voor vaderlijk gebruik. 1 (Wordt vervolgd X -At 'Ik.. i-1.1 - ^,'h.r -

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1921 | | pagina 1