WOENSDAG 1 JUNI 1921 NIEUWE ZEEUWSCHE COURANT BINNENLAND. UIT ZEELAND. MIDDELBURG VLISSINGEN GOES KERKNIEUWS Het zou ons te ver vjoeren ook deze laatsten spr. in bijzonderheden te volgen, hij eindigde zijn rede niet do woorden „AVij wilen niet llanger dat men oiver' ons beschikt zonder ons daarin te ken nen, wij zullen onze rechten verdedi gen en sterk zijn in den strijd. Leve de R.-K. Vakbeweging. Dc afknip. Spoedig na afloop der vergaderingen ving dc algemeene terugtocht aan. Her trein, per. boot per tram, por auto, pel fiets verlieten tienduizenden Utrecht, 5 extra treinen waren ingelegd: twee uit 'Amsterdam, een uit Twente, een uit het (Noorden en uit het Zuiden. Dan nog een massa aangehaakte wagens. Hot Vreeburg was woelig en war- relig van do zware, ronkende vracht» auto's, die boordevol bemand, zich als een soort tanks voortbewogen. Verschil lende auto's hadden een boelen tocht voor de hoog; zoo waren er die ^ïog] naar Leiden, Delft, Hillegom, Amster dam retour moesten. Na eenigo uren in den optocht te hebben meegcloopen, had men wel een zoo zoet en aangenaam zitjo van ettelijke uren verdiend! Hoe het zij, in vroolijke stemming werd de terugtocht aanvaard. TWEEDE KAMER. Spoorwegverbinding met Engeland via Vlissingen. Gisteren hebben onderscheidene leden der Tweede Kamer er de aandacht op,ge vestigd, dat het allen schijn hoeft, ais wordt de spoorwegverbinding met Enge land via VlissingenFolkestone op We'k traject de booten van de Maatschap pij „Zeeland" de reis doen opzettelijk achtergesteld hij de verbinding Hoek van •HollandHarwich, terwijl do lieer De Muralt de regéering aan haar eigen belof ten herinnerde, de maatschappij j,Zeeland'' niet te zullen doen verdwijnen on de uit breiding van de haven to Vlissingen te Sullen bevorderen. Gevraagd werd, dat Zeeland een groj- ter en beter aandeel kreeg in het spoor wegverkeer. Uit hetgeen minister Küuig' te berd-? bracht bleek, dat liij zeer welwillend is, maar niet krachtig genoeg geweest om de belangen dei; maatschappij „Zeeland" be. hoorlijk tegenover de Spoorwegmaatschap pijen te verdedigen. Dit werd hem dan ook te verstaan gegeven door de atgevaar digden Brautigam en Mareliant en vooral door den heer Bongaerts, die zcide, dat do minister „geweldig krachtig" de verbindins met Engeltind via Vlissingen heeft vooi te staan. Zonder hoofdelijke stemming heeft do Kamer oen lange motie-Van Berestoiju aangenomen, waarin onder meer wordt ge zegd, dat de nationale Scheldelijti zooveel mogelijk tot bloei gebracht behoort te wor den, dat reizigers noch vrachtverkeer dooi hooge tarieven pf te late aankomst be- moeilijkt mogen worden, dat dc postdienst eveneens moet worden verbeterd. Teil op zichte van mailtreinen en herstel vin ge lijke tarieven voor Vlissingen en Hoek •van Holland worden bepaalde stappan van do regeering gevraagd. De minister heeft nu de lieele Kamer achter zich. Toon hu Tuggegraat, Excel lentie en laat u niet ringelooron daor do spoorwegmaatschappijen. N. B. De nieuwe dienstregeling geeft voor de Zeeuwsehe lijn zoowel wat h-1 aantal treinen als de snelheid der verbin ding betreft, verberingen, die wjj me.t vreugde coustateeren. Red. Jhr. Mr. A. F. de Savorain Lobman. De Staatsman .Thr. Mr. A. F. de Savor- nin Lobman vierde Zondag zijn bleu ver jaardag. Dj,ambi. Uit New-York wordt aan de Telegraaf geseind, dat he regeering van .le Voree- nigde Staten een nieuwe nota in zake. 'de ontginning van de Djambi-olievelden lot de Nedei'landsche regeering heeft gericht. Bewaring van bagage. Met ingang van hedon, 1 Juni, wordt op de Nederlandsche Spoorwegen ingo- ■vorerd een tarief voor de bewaring van bsgago, waardoor 't bewaarlouii gebracht wordt op 20 cent. per colli en per etmaal, een gedeelte van een etmaal voor eea ge heel gerekend. Torslag voor D-trrineii. Met ingang van 1 Juni bedraagt de toeslag voor B-treinen i' 1 voor de le en 2e klasse en f 0.50 voor de Je klust, in dien dc t-ooslag in den trein eu onder» ocliuuenlijk f 0.90 en f 0.48 indien hij vóór het instappen aan het plaatskaartenbu reau op het station wordt betaald. Uitvoer van brood. Bij ministerieele beschikking is dispen, satie verleend van liet uitvoerverbod voor brood. Het bezoek van den Japanschrn kroonprins De datum van aankomst van Z. K. H. den Kroonprins van Japan te Amsterdam, is vastgesteld op Woensdag 15 Juni o.k. Treinen uit Weenen en Boedapest voor het R.-K. Huisvestings-Comité. liet Centraal Bureau van hoi R.-K. .Huisvestings-Comité deelt ons mede, dat in Juni en Juli de volgende treinen met kinderen verwacht worden Uit Weenen vertrek 2 Juni, aankomst in ons laud 4 Juni, vertrek We- ien 23 Juni, aankomst 25 Juni, vertrek Women 7 Juli, aankomst 9 Juli, vertrek W Jonen 21 Juli, aankomst 23 Juli. Uit Boedapest vertrek 12 Juni, .aan komst 15 of 16 Juni. Dc volgende treinen keoren terug: op 7 en 30 Juni, 12 en 26 Juli naar Weenen en op 17 of 20 Juni naar Boedapest. Er bestaat gelegenheid om met al deze terugkeerende treinen Liebesgaben mede te geven. Deze moeten echter minstens 5 dagen vóór het-vertrek in het bezit zijn van het Centraal Bureau van liet R -IC. Huisvestings-Comité, Zuid-Willemsv.iai 's-Hertogenbosch. Spoorweg ongeluk. HOLTEN. Van den personentrein, die o-ui 8.21 des avonds te Deventer moet arriveeren, zijn lor hoogte van Dijkerhook Maandagavond de beide achterste wagens gederailleerd en in den grond, gereden nadat de rails waren verbogen en de dwarsliggers stukgeknepen. In (1 wagens zat een tiental personen waaronder, eenigo vrouwen. Zij konden ongedeerd de wagens verlaten. Dat geen grooter ongeluk is geschied is tc danken aan de betrekkelijk geringer nelhcid waarmede de trein reed. Een van den togenovergestelden kant ko menden goederentrein kon tijdig worden gewaarschuwd, zoodat een groot ongeluk hiermede werd voorkomen. De N. IJ. T. E. M. In de gisterenavond gehouden verga dering van het comité voor do N. TJ. T. E M. kon worden medegedeeld, dat na de vorige vergadering nog inschrijvingen zijn ingekomen van: Müller, Amsterdam, vin gerhoeden en electrisclie nieuwigheden; Caspar Flick, cacao en chocolade; IJ'. Hei iebixi'ker en Zonen, gedistilleerd, wijnen, enz.; firma Van „Rijn en Co., mosterd' C. F. van der Peijl, Souburg, diversen Ccebcrg'h en De Bruijn, wijnen, limonades enz, en toezeggingen van de firma's Bel- derok cn Van Roo, meubels, H. v ui Driel, mand'onmakerijJ. C. Boldoot, «au de co logne enz. Inzake de muziek werd besloten, dat icderèn middag van half drie lot vijf uur en ioderen avond van 8 tot half «li ecu gezelschap zich zal doeu hooreu, terwijl dos Donderdags dit het geval zal zijn van elf tot half twee, van half vier tot zes en va'n 8 tot half elf; de pauzes, zoo moge lijk, nog door strijkmuziek aangevuld. Ben opeuingsmiddag zal het Middel» burgsch muziekkorps zich doen hooreu, welk korps o. a. ook op don sluitingsdag- oen concert geeft; verder zullen uitvoerin gen plaats hebben door de gezelschappen de Houthandel en Excelsior van Middel- buig, Ons Genoegen, St. Caeeilia en da Postfanfare uit Vlissingen; de gezelschap pen uit Ritthem, ICoudekerke en Se.-oos» kerke dit laatste korps zal den eersten Donderdag een bijzondere attractie vor mer. als het o. a. de IClcpperinarscli ont voert, waaraan een 30-fal boortjes cn boe rinnetjes medewerken. Volgende week Woensdag vergadert bet comité opnieuw cn zal dan o. a. een vol ledig overzicht kunnen worden gegeven van hetgeen te wachten staat. Bij Kon. besluit is met ingang: van 16 Mei 1921 benoemd tot RijkslundbiuW- consulent, dc lieer A. H. Joustra, vroeger assistent-rijkslatidbouwleeraai' te Goes. (M. Crt.) Maandagavond is bij het spelen liet veertienjarig pontje van den heer L. al hier bij het standbeeld van De Ruijtob al spiiDgende gevallen en daarbij zoo onge lukkig op de scherpe spietsen van de om heining terecht gekomen, dat_ hij ernstig aan den buik werd gewond. 'Nadat dr. Keijers, naar wiens huis zijn itameraim hun makker hadden gebracht, het eerste noodverband liad gelegd, werd de jongen noar het St. Josephziekeuhuis getiMiispoe- t.f erd, waar hij nog dienselfden avond is geopereerd. Zijn toestand is niet zonder zorg Gisterenmorgen zijn de treinen No. 3 ei; No. 1046 resp. om 11,09 en 11,2? aan gekomen en vertrokken bij de douaneloods aan het station, wijl het hoofdspoor was versperd door een gederailleerd truc, rijtuig. De trein van 12,44 kon wier vto het perron afrijden. Gemeenteraad ,De heer Van de Putto zegt dat uitin gen als die van dr. Staverman over de specialisten de oogen van andere gemeen ten zuiden openen; anders 'heeft spr. de beraadslagingen met 'belangstelling ge volgd. De heer De Meij zeg-t, dat niet hij doch de 'lieer Staverman de discussie aan het rollen heeft gebracht. De bestuurders- bond is zeker niinder gelukkig in ziju motiveering geweest. Als het R.-K. zie kenhuis er niet was geweest, zouden reeds lang ernstige pogingen voor een ander zijn gedaan. Het nadeel is dat niemand, behalve het bestuur, iets over het R.-IC. gesticht te zeggen heeft. Juist omdat men ruimte over heeft, vraagt men daar niet naar den godsdienst, al wil spr. niet zeggen dat men dit anders wel zou doen. jSpr. denkt, dat als het ziekenhuis er is, zich hier ook specialisten zullen vestigen. De Voorzitter .zegt, dat Burg. cn Wetli. nog eens nader zullen informeeren welke gestichten P. Meijcs gebouwd Heeft. Het is geenszins de bedoeling geweest dl'. Staverman als adviseur te passeeren:lit. heeft spr. trouwens dr. Staverman reeds persoonlijk medegedeeld. Dc heer Staverman zegt, dat dr. Duijvis reeds vóór de bespreking gewezen heeft op te weinig chirurgische voorlichting. Het R.-K. bestuur zal verschillende con troleurs op zijn dak krijgen en dus, niet alleen meer haas zijn. Veertig bedden acht spr. te veel alleen voor R.-K. patiënten. De regeoring zegt niet: eerst een zieken huis maar zij vraagtwaar zijn de meeste specialisten. Dc heer De Meij zegt, dat liet aantal patiënten zal toenemen en dan is 40 bed den niet te veel. D- R.-K. hebben recht hun'eigen ziekenhuis te hebben. De speci alisten hebben zich te Middelburg pas zoo uitgebreid en alles verandert zoo snél dat dit te Vlissingen ook wel kan plaats hebben. Hiermede worden de ziekenhuisdiscus sies beëindigd. Nadat de heeren Lindeijer en Van de Putte verklaard hadden voor den zomer met de voorgestelde regeling genoegen tc nemen, wordt het voorstel inzake liet uur loon der werklieden van de reiniging aan genomen. Winkelsluiting. Nu komt aan de orde het voorstél- Lindeijer 0111 de winkels des Zaterdags om 9 uur te sluiten, waarbij hij er op wijst, dat de georganiseerde winkeliers zich hiermede vereenigen. De heer Staverman vereenigt zich liieimede, doch wil de kappers uitzonde ren. Dit neemt de heer Lindeijer over, waarop Burg. cn Weill, het zoo gewijzigde amendement-Lindeijer overnemen en dit wordt, aangenomen met 11 tegen 5 stem men, die Van jnevrouw" Engering en de hcereu Huson, Merckens, Auer en Hillings. De Commissie van Toezicht op het L. O. Heropend worden de discussies over net voorstel-Staverman om de vergadering van de commissie van toezicht op het L, O. openbaar te doen zijn, waarover in de vo rig- vergadering de stommen staakten. De heer Staverman wees er nu op, dat- de. commissie tweemaal zich voor open haar zijn der vergadering uitsprak en na een herhaald schrijven in een onvoltallige, vergadering daartegen, doch slechts ïuet één stem meerderheid'. Verschillende sprekers vo"i-cn hel woord, waarbij de lieer Laernoes zegt, dat de commissie veranderde na een uitvoerige motiveering van "Burg. en Woth. Met 10 tegen 6 stemmen wordt liet voorstel-Staverman verworpen. Voor de heeren Sorel, Staverman, Auer, Post, Lindeijer en De Meij. Goedgevonden wordt dat de commissie sub-commissies mag benoemen, ook met personen er in, buiten de commissie om. De groenten- en fruitveiling. Dr voorgestelde wijziging' in de begroe ting 1921 bevat o. a. een nadeelig saldo der groenten- en fruitveiling van 5000, waarom de commissie voor de financiën de wcnschelijkheid van ecu onderzoek naar de levens vatbaarheid van dit bedrijf heeft be pleit en de heeren Staverman on De Meij daar cok nu met klem op aandringen, ter wijl dc hoeren Van Niftrik en Van de Putte de veiling in verdediging nemen; <le exploitatiekosten zullen aanmerkelijk da len laatstgenoemde zegt 'dat als ér geen oiling te Vlissingen was geweest, do leurders 'alles te Middelburg zouden zijn gaan halen. De lieer Huson zegt dat men aan de deur 3 tot 400 pet. meer betaalt dan de veilingsprijzeti bedragen; dit komt door samenwerking der leurders, evenals bij d'o bakkers, waardoor men le Vlissin gen meer betaalt voor het brood dan te Middelburg. De wijziging wordt goedgekeurd. De heiastingvoorstellcn. Bij het voorstel tot wijziging van do verordeningen op heffing en invordering dei plaatselijke belastingen naar het inko men, zegt deh eer De "Meij,'dat liij hel voorstel om voor ieder dc eerste f 200 belastbaar inkomen vrij te geven, toe juicht. doch zich het recht voorbehoudt later met- een voorstel'tot. gcheele wijzi ging der helastingverordcningen te komen. Bij het voorstel tot vaststelling van het vermenigvuldigingscijfer op 2,30 betreurt do hoer De 'Meij het, dat dit zoo vroeg reeds moot geschieden en de lieer Sta verman acht het cijfer te hoog en stelt 2,2 voor, hetgeen Burg. en Woth. over nemen waarop hel z. li. s. wordt' aange nomen. De overige, door ons vroeger genoemde voorstellen worden aangenomen en ook een drietal nagekomen, waaronder een om een W c ensch meisje gratis in het Gasthuis te doen opnemen. Nog dienen Burg. cn 'VVolh. een voor stel in om aan te koopen twee huisjes op de Oude Markt, Waaardoor -de St. Jacobr- kr-rk weer wat verder ontmanteld wordt; de kosten zijn f 2000, waarvan da Nel. Hcrv kerk f 1000 betaalt. De heer Staverman noemt dit een luxe uitgaaf; de lieer De Meij wil het toe staan, omdat ook de kerk mede betaalt; de heer Van Niftrik acht het ook noodig voor het verkeer ter plaatse; de heer Merckens zegt, dat hot uitsluitend een aesthetische kwestie is. De heor Vermaas'acht het verdwijnen der huisjes een belang voor de volksge zondheid. Het voorstel wordt aangeno men met 14 tegen 2 stemmen, die van mevrouw Engei'ing en den heer Staverman Beantwoording van vragen. Naai' aanleiding van een vraag van den heer Hensel in de vorige vergadering deelt de Voorzitter mede, dut de secretaris 11- lichtingen zal geven over het verschil in bevolking tussehen de opgave van d» se cretarie en volgens de voorloopige cijfers der volkstelling. Men heeft z'ch bij dit laatste 600 vergist door een 1 voor een 7 aan te zien en dan is het verschil noa' 184, een gevolg van het weer mcrletell'o van de mannen van leger en vloot. Aan den heer Vermaas wordt geant woord, dat de ouders vrij zijn in .le keuze der school voor hun kinderen; is een school te vol, dan wordt een andere aan gewezen zoo dicht mogelijk in de 'huurt der woning. Den heer Van de Putte wordt geant woord, dat Burg. en Weth. niet kunnen toezeggen, werklieden van 60 .jaar nog aan liet werk te houden; wol willen zij hen zooveel mogelijk tegemoet komeu. De heeren Staverman en De.Moij heb ben bijna gelijkluidende vragen gedaan over liet lof der belastingambtenaren. De Voorzitter zegt, dat het. bureau der controle wordt opgeheven; de controleur zal ODtvanger worden; de ambtenaar Wolf kimt op de afdeeling financien ter secre tarie en voor da heide anderen zal een be trekking bij het Rijk worden gevoaden. Dr heer Staverman wil deze zaak verder ir. besloten zitting behandelen. De heer Merckens dient nog twee vra gen in: le of Burg. en Weth. bereid 'zijn goed aan de ingezetenen te doeu uifck >- men dat, als 'do nieuwe rooilijnen zijn vastgesteld, deze ten deele achter 'ie hui zen loopen en een 100-tal huizen geheel niet zullen kiumen worden veranderd branden deze perceel-en bijv. af, dan mogen zij niet worden herbouwd en is de gemeen te niet tot schadevergoeding verplicht; 2e. lioodig-t Burg. en Weill, uit de bouw verordening' te wijzigen, zoodat bijv. het inzetten van een nieuwe ruit, niet be schouwd wordt als herhouw. Do lieer Hjllinga vraagt de Zaterd-ag- avondmarkt op de ICleinc Markt tegen ts gaan. Dc heer De Meij meent ook, dat men 'zieli moet beperken tot liet bevorderen vin de markt op Dinsdag en Vrijdag. Over deze laatste vragen zullen Burg. en Weth. later antwoord uitbrengen. Hierna werd de openbare vergadering gesloten. Vanwege het gemeentebestuur is gis teren het navolgend vriendelijk verzoek gericht aan de markt bezoekers Door verschillende winkeliers, woonach tig aan de Groote Markt, westzijde, wordt geklaagd dat des Dinsdags hun winkels niet door het publiek worden bezocht, aangezien zooveel personen op hun sto p hebben post gevat, dat het onmogelijk is, er doorheen te komen. Aangezien deze winkeliers hiervan scha de ondervinden, richten wij hierbij tot alle niarktbezoekei's liet vriendelijk ver zeek, liet beloopen der- stoepen zooveel mogelijk te vermijden. Teneinde de beschikbare ruimte ja vtr- grooten, zijn de kramen door ons achter uit geplaatst, üoodat thans aan dj over zijde der straat gelegenheid is om zalcen to behandelen. Naar wij vernomen werd het verzoek gunstig opgenomen, zeer ten genoege der respectieve winkeliers. Heinkenszand. In de vergadering' van ingelanden van het waterschap 's-Heer Arendskerke, die gehouden is ulhiir op Maandag 30 Mei, waren tegenwoordig 33 ingelanden, uitbrengende 55 stemmen. Voorzitterdijkgraaf II. van Iwaardcn. Dc rekening over 1920/'21 werd vast gesteld in ontvang' op f 38.859,83'A, in uitgaaf op f 35.989,131/2, goed Slot" was f 2870,70. D-e begrooting voor 1921/'22 is vastge steld op f 34.637,70 in ontvang en uit gaaf. Het dijkgeschot bleef, met een vorig jaar. onveranderd f 20 per II. A. voor «schatbare gropden en 114.50 per II.A. voor vroonen. De gezworen W. van den Dries, die op 1 Aug. a.s. periodiek aftreedt, werd met alle stemmen herkozen. -- Maandagavond vergaderde aihiir in uc O. L. School een aantal persman t?t stichting van een Oudercommissie. De bur gemeester ojiende de vergadering ca' bette d> aanwezigen hartelijk welkom. Bij nicr-i- derheid van stemmen 'werd besloten nat die commissie uit 5 'leden zal bestaan. Tót lid van die commissie werden de volgende lieeren gekozen: dr. Hoorweg, J. Wnl- liout, Beaufort, en P. v. d. Reope, welke allen hun benoeming aannamen. Daarna werd de heor Anth. v. ij. Rjepj bij volstrekte meerderheid van stemmen tot 5e lid gekozen. Nisse. Door Ged. Staten is ontheffing uulc-end om aan tie O. L. School ouderwijs te geven in lichamelijke oefening, tot ;Ï1 Dee. 1921. Vi aaide. In de Maandag gehouden ver- gatici'int'..van hel bestuur en ingelanden van het waterschap Waarde werden uit gebracht 22 stemmen. Zeven ingelanden waren afwezig. Dc rekening over den dienst 19201921 werd vastgesteld; da ontvangsten bedroegen 129865.661/2. d" uitgaven f29128.95, goed slot f 736~71 Va De begrooting- dienst 1920—1921 werd vastgesteld in ontvang en uitgaaf »>n f 19889.651/2 met een post voor onvoor ziene uigaven groot f .1.448.891/2. Het dijk» se-sch'ct werd verhoogd van 114 tot f 13 per Il.A. Een archiefveroirdening werd vastgesteld. Op een verzoek van de schiet vereeniging „Oefening kweekt kunst' to AV aarde om een val- en sleepschijïinrich ling te maken met dekkingsplaat op den binnenberm van den zeedijk tussehen dijk» paal 17 en 18 zal aan Ged. Staten gunstig worden geadviseerd. De ou.l»> smiiboeZom zal worden opgeruimd. Z. lvapedle-Biezelïnge. In de gehouden be- R'luursvergadereing van de vereeniging „Wijkverpleging" alhier, werd o-.a. mede gedeeld, dat dooi' do penningm. was ont vapgen. van de Ned. Herv. Zangver. t» Kapelle 1' 24, zijnde een gedeelte van de opbrengst der uitvoering. D'e bloempjes- «■en-koop bracht op f85 en de zuster out ving een gift van f5, éée van 4 2.50 en twee van f 1. Uitgeloot werden no. 25 on no. 26 der aandeden op het wijkgo- bouw. Z. EllewO'Utsdijk. In een spoedoisehondo raadsvergadering van Ell'ewo-utsdijk werd Maandag besloten tol liet uitvoeren van ©enige buitengewone herstellingen ann do havenwerken, waarvan do raming onge veer f 16.000 bedraagt. Tot dekking van de kosten daarvan zal eeri geklioemng tol dat bedrag worden aangegaan, tegen uitgifte van obligation, tot een rente van ten hoogst 51/2 procent. De 'raad besloot eventueel tot om" gave in beheer en onderhoud van den iioofdweg naar Driewegen, a-an het wa terschap en behoudens goedkeuring, on der voorwaarde dat de gemeente geen hoogere som per jaar zal hebben le be talen, dan die welke 11a afloop van elk jaar zal blijken noodig te zijn geweest, voor libehoorlijk door liet waterschap te regelen gewone onderhoud. Het laat ste wo-Ord is thans hij de ingelanden en bij Gedeputeerde Staten. Z. Ocslburg. De houw van een nieuw café vcor den heer P. de Milliano is opgedra gen aan de aannemers Andriesseu en Las. sand, alhier, onder directie van dhr. L. F. Groosman. architect te Middelburg. Directe belastingen- V iv.plaatst met 1 Juni A. J Eekman, rijksklerk, van Terneuzen naar Hulst; D. Jansen, rijksklerk, van Hulst naar Sas van Gent; met 1 Augustus de kommies 2e 1;1. -J. P. Slager van Amsterdam naai' Aar denburg (Z.). Ged. Staten van Zeeland hebben, in gaande 1 Januari 1921, dc jaarwedden der wethouders als volgt vastgesteld: Gemeenten beneden 800 inwoners: f45; van 801—1200 f 60; van 1201—1600. 175; van 1601 2000 f133; van 2001— 3000 f.160; van 3001—4000 1 190; va,n 4001—5000 f300; van 5001—7000 f360 cn van 7001—10.000 f525. De jaarwedden worden telkens urn da diie jaren in overeenstemming gebracht met het laatst vastgestelde bevolkings cijfer. Mocht oen periodieke herziening in ecnig geval leiden tot vermindering- van j'aar» weddcD, ilan zal deze nimmer van ioipas sing zijn op do in functie zijnde titula rissen. De gemeenten met meer dan 10.000 iu- w-»ners zijn niet onder deze regaling1 be grepen. A oor de volgende gemeenten wordeu af zonderlijke bedragen vastgesteld: Goes f 1000; Zierikzco 1' 500; Koudekerks f 200, Giaauw en Langondam f187,50; Klietin» ge £150; Burgh, Kats en 's-Heereahiek i'75, Ellewoutsdijk, Noordwollc, Ouujlan- de, Rencsse en Serooskerke. (S.) 150. Moord. Verleden week begaf zich een inwoner van Gent alleen per auto naar Zeeuwsoh- A'laandcren. Op den terugweg werd hij op Belgisch grondgebied, bij Selzaete, door een aan den weg staanden- man vorzcchó to stoppen. Toen hieraan voldaan was bleek, dat de vrager mode wilde rijden; hiertoe werd toestemming gegeven. Be Gentenaar kwam echter niet thuis eu bij onderzoek bleek, dat hij vermoord was aangetroffen, .liggend in zijn auto, het hoofd door twee revolverschoten door boord, terwijl 20.000 frc. was verdwenen. Twee hoeren zijn ieder afzonderlijk de auto gepasseerd toon daarin de vermoede lijke moordenaar zat, die <lau vroeg o£ zij den motor wilden aandraaien; dit lukte niet en daarop vroeg hij een deskialige to gaan lialcn, waarvoor hij- direct een lx koning gaf. Toen de hulp kwam was de mc ordenaar verdwenen en vond men niet anders dan het lijk onder een kleel lig gend acl\ter in de auto. Hot signalement van den straatroover is hekend. R.-K. Patronaten in het land van Cadzand Op schitterende wijze hebben de Patro naten van dit district op Zondag 29 Mei getuigenis afgelegd van haar steeds toe? nemenden bloei, door gezamenlijk een be devaart te ondernemen naar O. IJ". Vr. van Lourdes te Groede. Circa twee- uur klonk trompetgeschal... en daar rukten ze binnen, de stoere ion- gens, hun banier voorop. De plechtigheid 'in de kerk ward ge opend met het zingen vanAan U, o Ko ning der eeuwen, dat luide opwelde uit hun horst. Dan volgde een solemneel Lof met assistentie, waaronder het kinderkoor der palroiiaatsjongens van Oostburg du lolzangen zong. Het sermoon, geheel aan, gepast aan de Behoeften en den leeftijd van de rijpere jeugd, wees de jonge.ns op hun plichten ten opzichte van God, van lienze.lt en van hun geestelijke leiders; liet deed liun de middelen aan de liand: dc veelvuldige II. Communie en een kin derlijke godsvrucht tot Maria. E11 dan die heerlijke processie met het Allerheiligste... met vaandels' en banie- len en flambouwen, dooi' de patronaats- j< ngeus gedragen. Én dat alles in Góds vrije natuur, waar de zoct-zingende jon gensstemmen den lof van God en zijn II. Moeder bezongen. Hoe kan het anders, dan ilat tot slot mei volle overtuiging hel lied weergalm de: Roomsehen, dat zijn wij. Ruim 70 patronaatsjongens met hun drie directeurs uit Oostburg, Sluis en IJz'endijke hadden deelgenomen aan deze plechtigheid. Vruchtbaar voor de R.-K. Jeugdorgani satie is deze dag tevens een schoone dag geweest. Schoon voor de directeurs, die hierin een succes erkennen van jaren-ang beleidvol werken; schoon ook voor de jongens, wier enthousiasme »-oor hun edele zaak opnieuw gegrondvest iverd. Na den gezamenlijken maaltijd board. 11 wij circa half vijf wederom de scoote-nde signalen, die den aftocht aaakoadigjen. Hulde aan de R.'Iu Jeugdorganisatie. Pater Dr. Vulling». De Belg. „Standaard" meldt d.d. 30 Mei: In het klooster van de Eerw. Paters' Missionarissen van hot H. Hart te Bor- gerhout -(Antwerpen), wordt heden het 25-jarig priester-jubileum van den Zeer- Eerw- Pater Dr. Ahillings gevierd. Op dezen heuglijken dag brengt „Dp Standaard" aan den ijvervollen en nlom beminden priester eveneens zijn oprecht ste hulde en hoopt dat de Heer, vooral, de Katholieke Drankweer ten goede. Pa ter Vullings nog vele vruchtbare jaren gunne. Naticuaal derde orilc-congrcs. De Bisschoppen van Den Bosch en Breda hebben hun aanwezigheid vast toe gezegd op het Nationaal Derde Orde-Con gres De Aartsbisschop en de Bisschoppen van Roermond en Haarlem zullen dien dag wegens de te houden ka-tholieko Landdagen in hun diocees niet aanwezig kunnen zijn.

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1921 | | pagina 2