Micplin Rijwielbanden VRIJDAG 27 MEI 1, NIEUWE ZEEUWSCHE COURANT Bij-den Rijwielhandel UIT ZEELAND. MIDDELBURG VLISSINGEN GOES Buitenblind f 6, Binnenwand i 3,25 t;2 maanden garantie 3235-20 ring was om deze wet ook uit te strekkia tot andere categorieën van arbeiders. Bvenwel heeft de regeering gemeend, voor al met het oog op de groote eisehen, welke aan do schatkist reeds worden gesteld, deze uitbreiding der wet voorloopig to moeten laten rusten. 'De regeering "dient er v.oor tc waken, onder deze omstandig heden nieuwe rechten te scheppen, voor andere categorieën van personen. Op de vraag, welke kosten voor de schatkist de voorgenomen uitbreiding zou meebrengen, kan de minister tot zijn spijt geen antwoord geven. Spr. heeft in de Eerste Kamer reeds een technische herziening van Je Laud- orheiderswet toegezegd, zonder het aan tal categorieën uit te breiden. Bij deze herziening zou het maximum van f4000 worden verhoogd. Nadat nog de heeren Wintermans (r.-k.) Teenstra (v.-d.), Deckers (r.-k.), Bakker (c.-h.), Smeenk '(a-~r-) en Schaper (s.-d.'i, welke laatste zich, evenals de heer Bak ker, voor een meer royale uitvoering der Landarbeiderswet verklaarde, werd de in terpellatie na duplic van den minister [tc 5 uur 20 gesloten. Zitting van Donderdag 26 Mei. Aan de orde is de interpellatie-AÏbard.i over de nota-wisseling tussehen Je Ameri- kaansehe en Nederlandsche regeeriageu over de exploitatie van de petroleum vel den' in Ned.-Indië, in het bijzonder met betrekking tot Djambi. De heer Albania (s.-d.) constateer!, dat do minister van koloniën de Kamer de dupe heeft gemaakt van zijn stilzwijgend heid, waardoor de Kamer geheel onkundig was "van de correspondentie en do bespre kingen met den Amerikaansehen gezant. Do opvatting van den minister 'is 111 f.la- ,-granten strijd met wat de regeering aan de volksvertegenwoordiging verschuldigd is.'De minister heeft de waarheid voor de Kamer bewust verzwegen. Zeer velen heb ben den indruk verkregen van opzette lijke bevoordeeling van de Koninklijke, mede als gevolg van de relatie van d'e regeeriug met den heer Colijn. Het goa'u hier om de waardigheid der volksvertegen woordiging. Bovendien was het aanbod der Koninklijke in 1915 niei het voordeelig- ste. Wil de regeering het ontwerp intrek ken en opnieuw indienen, opdat de Kamer met volledige kennis kan .oordeelen? Ten slotte stelt interpellant 6 vragen betref fende geheimhouding der stukken van het Oranje-hoek, betreffende de vo'ors tellen van Amerikaansehe zijde, het initiatioDtot exploitatie van de Djambi-velden dooi' de Bataafsche, het gelegenheid geven aan andere ondernemingen voor de Djambi- expliitatie en '3e geneigdheid van den minister om de Kamer opnieuw re laten beslissen over het ontwerp. De heer Van Ravesteijn (comm.) inter- pclleert over hetzelfde onderwerp dm r.ii- .aister van hüitenlandsche zaken. Hij criti- s'eert scherp de geheimzinnigheid van liet ministerie van buitenlandsche zaken. Eerste Kamer. Zitting' van Donderdag' 26 Mei. Na aanneming zonder stemming van kleinere wetsontwerpen wordt het ontwerp betreffende invoer, aanmaak en verkoop van buskruit en .„springstoffen", na be strijding door de heeren Sliageuberg (v.-d., N.-Hollandj, Van der Mae'sea de Soinbreff (r.-k., Limburg) en Mondeis (si-d.. Groningen) en na verdediging door dé, ministers van landbouw, van oorlog en van "financiën, verworpen met 10 tegen 15 stemmen. De heer Cremer (v.-b.) verklaart, dat de lpden van den Vrijheidsbond tegen stemden wegens het monopolistisch karak ter van het ontwerp, en niet omdif z.j tegen voor de verdediging noodigs maat regelen zjjn. De vergadering is daarna uiteen ge gaan, waarschijnlijk tot 7 Juni, o. a. vin* aanvulling van de Hooger Onderwijswet deIndische geldleening. Het Djambi-ontwerp. Bij het afdeelings-onderzoek der Eerste Kamer is van rechts weinig verzet ge rezen v tegen het Djambi-ontwerp, zoo dat verwacht mag worden, dat het. ont werp. ook bij de openbare behandeling in den Senaat, 'n meerderheid zul vinden. (Msb1.) De afdeelingen der Tweede Kamer heb ben benoemd tot rapporteurs: le. de heeren Rutgers. De Wijkerslooth, Van Schailc, Smeenk en Wintermans, over 'de wetsontwerpen betreffende: beperking 'van het verbod van hertrouwen, gele gen in artikel 90 van het Burgerlijk Wet boek', wijziging en aanvulling van de 'Nijverheidsondcrwijswetoverbrenging van een gedeelte van den rijksweg op Znid-Beveland in beheer en onderhoud hij de gemeente Goes; 2e. de heeren Heemskerk, Elesliens, Do Mónté' ver L'oren, Schouten en Van Vuu* ■rén over liet wetsontwerp tot verliooging van het tarief der invoerrechten. De Rijksmiddelen. Nadat het eerste kwartaal var, het loopende jaar door de maand Maart met gunstige resultaten besloten werd, maakte April geen sleeht figuur. Aan gewone middelen werd n.l. in deze maand 39.47 millioen opgebracht, zijnde f 3.2 millioi'4 meer dan in April 1920. Vergeleken zelfs bij de zeer gunstige maand Maart van dit jaar, is de opbrengst bevredigender te noemen, aangezien de resultaten in Maart, door die van April met juist f2 millioen werden overtroffen. Op zich zelf be schouwd is dit een heugelijk feit, maar wanneer men de werking d.er verschil lende bronnen nagaat, valt hier en daar wel wat te wenschen over. De opbrengsten namelijk die met het zakenleven verband houden, kunnen geen bevrediging wekken, aangezien de malaise onverpoosd voort duurt en de terugslag daarvan door de schatkist gevoeld wordt. Toch zijn de na-' deelige verschillen niet groot, hetgeen verband houdt met het feit, dat juist terzelfder .tijd verleden jaar het zaken leven veel nadeel ondervond van de sta king in de havens. Zoo o.a. was de opbrengst van de rechten op den invoer ditmaal nog iets grooter dan in April van hot vorig jaar, want hieruit kwam f3.1 millioen binnen, terwijl April 1920 f2.9 millioen opbracht. De zegelrechten staan ongeveer met yprledon jaar gelijk: fl.9 millioen kwam binnen tegen 1' 2 millioen April 1920. De registratierechten lever den, in verband met den grooten overgang' van vaste goederen en de ietwat grooter bedrijvigheid op concessiegebied, ruim f 1 millioen meer op, f4.5 millioen tegen f3.4 millioen. Ware het, dat het zakenleven verleden jaar terzelfder tijd niet zoozeer aan banden was gelegd, da.n zouden na tuurlijk de resultaten der bovengenoemde bronnen over de afgeloopen maand aan zienlijk bij die over April 1920 zij'rr achtergebleven. Wat de directe belastin gen betreft maakten sommige heffingen weder een schitterend figuur. De inkom stenbelasting kwam n.l. met een totaal van f 12.4 millioen v(oor den dag, zijnde bijna f 4 millioen meer dan in de afge loopen maand Maart van dit jaar en April 1920 met fl millioen overtreffend. Do dividendbelasting vprderde van f 898.353 tot f 1.37 millioen, de vermogensbelasting van f2.1 tot f3.1 millioen. Hoewel de grondbelasting iets meer opbracht dan in Maart j.l. bleef zij hij April 1920 circa fl millioen ten achter, respect, f621.681 tegen f 1.6 millioen. De accijnzen laten hier en daar te wenschen over. Het accijns op het gedis tilleerd n.l. stond ongeveer met April van het Vorig- jaar gelijk, de schatkist ontving n.l. uit dit middel f4.42 millioen teg-en f 4.27 millioen verleden jaar. Bij Maart van dit jaar staat de opbrengst aanzienlijk ten achter, aangezien toen f6.36 millioen binnenkwam. Een en an der houdt verband met het feit, dat het jenevergebruik door de malaise en de heerschende werkloosheid in menig bedrijf moet zijn afgenomen. Het accijns op hier is iets vooruitgegaan vpn f 190.408 tot f 277.199.. Het geslacht nam af van f 1.17 millioen tot f985.433; het accijns op wijn vorderde een weinig van f42.794 tot f 51.276, terwijl het zout van ,f 125.434 tot f 116.625 terugging. De nieuw ingevoerde belasting op speelkaarten leverde f 6.903 op. Voor het overige waren de verschillen niet groot. Aan successierechten werd weinig meer ontvangen dan verleden jaar April n.l. f2.63 millioen tegen f2.39 mil lioen. Do belasting op gouden en zilve ren werken leverde f 63.571 op tegen f 71.822, het statistiekreclit f 473.985 tegen f352.199. De opbrengst dor loods gelden was hooger dan verleden jaar, hetgeen eveneens verband houdt met de toen heerschende staking in de haven f170.660 tegen f87.062. De belastingen in verband met. de buitengewone omstan digheden waarvan alleen.de 0.10 belasting overbleef, brachten f 7.96 millioen op, ruim f2.5 millioen hij Maart achter staand, toen f 10.66 millioen binnenkwam. Dit nadeeiig verschil werd weder gecom penseerd door de hoogere opbrengsten der opcenten ten bate van hot leeningsfonds, die van f9.2 millioen tot f 12.7 millioen is vooruitgegaan. (De. Tijd.) - De Koningin naar <le Noorsclie fjorden. De; Koningin heeft hot voornemen, in het.h'egin van Juli voor een drietal weken een zeereis te ondernemen met een der schepen van de Kon. Nederl. Stoomboot- Maatschappij. Het doel van de reis zal zijn de Noorscho fjorden. Gedurende de reis zal het strengste incognito in acht worden genomen. Van andere zijde meldt men, dat de reis zal geschieden met het stoomschip Merope. Het was de uitdrukkelijke wensch van de Koningin, eens een reis met pen vrachtschip te doen. Het schip, dat bruto 1152 ton groot is, zal 'zoo goed als geen verandering voor de reis ondergaan. De nienwe burgemeester van Amsterdam. Het bericht van de „Amsterdammer", dat de heer J. ter Haar Jr. benopmd zou worden tot bui-geemester van Am sterdam, wordt met de meeste stelligheid tegengesproken. Een vloot-aalmoezenier. Naar wij vernemen, is bij Kon. besluit thans ingesteld de betrekking van Vloot- predikant en Vlootaalmoezenier bij do zeemacht, en zijn zij, aan wie deze betrek kingen worden opgedragen, gelijkgesteld met den rang van majoor Sij de land macht. Voor dezen nieuwen rang hij de zee macht is een dienstkleeding vastgesteld. J. Arntz, Niet Ernst, zooals wij in ons vorig nummer abusievelijk meldden, het nienwe Eerste Kamerlid, werd in 1878 te Millin- gen geboren en trad als Waalsteenfabri- kant in de zaak zijns vadors. In 1913 vestigde hij zich te Nijmegen, waar hij een groote werkkracht ontplooide. Sinds 1912 is hij lid van do Provin ciale Staten van Gelderland, waar rijn practisehe adviezen zeer gewaardeerd werden, al wist hij die 'ook niet 'te. sieren met oratorische ornamenten. In zijn speeches was hij' kort .maar bondig- en steeds zeer zakelijk, zegt „De Maasbode". Jan Arntz wordt volgens de lijst door den heer W:.' J. J. Verstraaten, burgemeester van Beuningen bij Nijme gen als lid van cle Provinciale Staten opgevolgd. Geschil in den Vrijheidsbond. Aan de „Tel." worden van Unie-liberale zijde nog de volgende bijzonderheden om trent dit geschil medegedeeld: Op de laatste bestuursvergadering gehou den in café „Hollandais" in den Ilaag, op ."Vrijdag jl. werd door do Liberale Unie gcëischt, dat de heeren Rink, de Mural't en Eerdmans, leden van 'tDagelijksch be stuur zouden warden. Mr. Treub vorklaar- de zich hier beslist tegen. Hij wilde met den hoer de Muralt, die volgens zijn meening eene persoonlijke politiek voerde; niet zitting nemen in hot dagelijksch be stuur Groot tumult onder de heeren der Liberale Unie, maar ten slotte werden de tegenwoordige bestuursleden aangenomen. Van eene stemming was geen sprake. Kelts vóór deze vergadering was reeds alles onderling afgesproken en volkomen geregeld. Het kantoor was reeds gehuurd, de secretarissen en penningmeesters be noemd, de vergadering had alleen de be sluiten van de Kamerleden goed te keuren, Mr. Rink wilde geen zitting nemen dn hei dagelijksch bestuur, hij ging achter don heer de Muralt staan. Daarna verdedigde de heer Treub het voorstel', door een aer aanwezigen gedaan, dat behalve de voor zitter mr. Dreoselffiuys, geen Kamerleden zitting mochten nemen in 't dagel'ijkseh bestuur. Daarvan wildon de Kamerleden niets weten en dit werd dan ook niet be handeld. En zoo u ziet, bestaat het dnge- tjjksch bestuur bijna uitsluitend uit Ka merleden, en tracht men ook nog mr. Rink over te halen zitting te nemen in ihet dageiijksch bestuur. ..Do Vrijheidsbond (prachtnaam), be sluit do inzender in de „Tel.", is niets anders dan een partij van Kamerleden, die hun zetel willen handhaven. Het is geen partij met een bestuur en daarnaast de Kamerleden, neen, de Kamerleden be disselen onderling alles. Het is en blijft partygeknoei tot behoud van zeicis Een bezoek van een Hollaiitlseheii kruiser. Men bericht uit Kopenhagen, d.d. 23 Mei: Ttr eere van liet bez'oek van den Hoil- landschen kruiser „Zeeland" aan Kopen hagen, hield de Hollandsche legatie Zon- .dagavond aan boord oen receptie, waarbij vete gasten aanwezig waren. Hedenavond 'zullen de officieren met de vertegenwoor digers der Deensclio Marine bij den Ne- derl'andscben gezant de thee gebruiken en "Woensdag zullen de officieren van de Zeeland" met de bestuursleden van de Eteensch-Hollandsche Vereeniging, op uit- noodiging van den D'eenschen Minister, een autorit-ondernemen naar Gribskow in Noord-Zeeland. Burgemeester en Wethouders van Mid delburg brengen ter openbare kennis: dat in den vervolge het Archief der Gemeente op eiken werkdag van 9 30 tot tot 12 u des o-chtends, des Zaterdags ech ter van 1.30 tot 4 uur dos middags. zal' geopend zijn. De politie heeft aangehouden een 7 tal boefjes, jongens van ongeveer 12 jaar, allen reods meermalen verhalisecrd wegens baldadigheden, die zich nu heb ben schuldig gemaakt aan inbraak in de kiosk op hel voetbalveld achter de meel fabriek, waar zij een aantal' flosclfjes limonade wegnamen en leeg dronken, ter wijl zij fleschjes en kopjes braken en bet slot van du deur en een ruit veruiel- Gisterenmiddag vergaderde in het gebouw van het Vreemdelingenverkeer do vereeniging tot in sland houding van oudo gebouwen onder voorzitterschap van den heer dr H. Japik.se. Door den secretaris, den heeï dr. Wi. S. Unger werd hot jaar verslag uitgebracht. Het verslag werd goedgekeurd, evenals de rekening over 1920. Tot bestuursleden werden herkozen da heeren jhr. mr. E. A. do Casembroot en mr, G. J. Sprenger en gekozen in plaats van dr. K. Heeringa, die vertrokken is, de 'heer J. H. Kiarenbeek. Door den heer W, Berdenis van Berle- kom, werd de wenscb uitgesproken, dat de vereeniging' zal Dachten ook andera gcvelsteenen lo doen herstellen on to behouden. In die richting zal wordon ge* werkt. Be pogingen tot lichten van het op lsten Kerstdag op de reedo alhier gezon ken Belgische stoomschip „Ougreo" zjjn opgegeven. Hot schip is in de diepte' te ruggezonken. (M. Ct.) Tor gelegenheid van het 30-jarig her denkingsfeest sedert de verschijning van „Rerum Novarum." wordt in het Concert- houw alhier Zondagavond een groote pro» pagandaverga,dering georganiseerd, waar bij als feestredenaar zal optreden du Wel Eecw. lieer v. d. Sman, kapelaan alhier. St. Caecilia en St. Ursrrla" zullen den avond met muziek opluisteren, terwijl Vriendenkring voor de vroolijkhoM zal zorgen Do vergadering is voor alle Katho lieken zoowel mannen als vrouwen toe gankelijk. Woensdagavond bracht de Postfan- faTe een serenade aan het echtpaar v. Beers in de St. Jacobslraat, dat zijn gou den bruiloftfeest vierde. Dat door oen en ander weci veel volk op straat gelokt Leeft niet gezegd te worden, evenmin als dat het met de ncodige vroolijkhcid enluidruchtig heid gepaard ging. De malsche 'regen, welke gisteren met het onweer gepaard ging, is in den vollen zin „goud" geweest voor ons eiland. A'lle'iwegc begon gebrek aan regenwater te Komen en vooral' do gewassen 1° velden riepen om een butije. Ook den groenteteelt zullen de buien zeer ten goede komen, wat .voor vele huismoeders in dezten tijd van groentenschaarschte een ware uitkomst z'al 'zijn. Onze jongelui schijnen veel anima te hebben voor z'.g. „brandjes." Een paar maal reeds hebben wij de laatste dagen ons daarvan kunnen overtuigen. Zij cellij nen niet te bedenken dat door de iang.lu- rige droogte een klein vonkje soms vol doende kan zijn om een flinkon brand te doen ontstaan. Ook de politie heeft zich reeds genoodzaakt gezien een paar stokers als waarschuwing naar het bureau mee te nemen. Tentoonstelling, De burgemeester van Vlissingen maakt bekend, dat de ope ning- van de tentoonstelling v,an den Viis- singsehen Kunstkring „Het Zuiden", welke gehouden wordt, in het badpavil joen ,zal plaats hebben op "Woensdag 1 Juli a.s., des namiddags ten 3 xre. (VI. OU Gisternamiddag' ontlastte zich hoven onze stad te ongeveer half vier ure een 'gelukkig niet ai te fel onweder, verge zeld van een malsche regenhui, een ware verfrissching voor de door de zonnehitte der laatste dagen verdroogde velden en tuinen Het muziekgezelschap „Hosanna", directeur de heer J. R. van dev Glas, gaf gisterenavond op de Markt een wel geslaagd concert van 8 nummers, dat met de gewone musikale vaardigheid, onder oplettend toeluisteren vau het publiek werd afgewerkt. Indien wij ons niet vergissen, heeft de Burgemeester enkele maanden geleden in een der Raadsvergaderingen verklaard, dat hot rijden met vrachtauto's met aan hangwagens in de stad verboden is. Des ondanks zagen wij Woensdag wederom zulk een vervaarlijk en gevaarlijk voer- tuig zich door de meest nauwe straten van Goes voortbewegen. Ons dunkt, zulk een feit, dat meu toch niet stiekem kan ver richten, kan niet alm de aandacht onzer politie ontsnappen. (Z.) Volkkbonders, leest de advertentie' van de Eneyeliekmeeting in het nummer* van heden en gij zult u aangespoon^k gevoelen, om als één man ter vergadering, te komen. Nïsse. De heer D. Mulder, die ontslag heeft gevraagd als secretaris der gemeente Nisse, bekleedde deze betrekking sedert 1 Febr. 1882. toen aan den heer J. Been hakker te Borsselo eervol ontslag werd verleend. Burgemeester en Wethouders hebben een voordracht ter benoeming van een nieuwen secretaris den Raad aan geboden, bestaande uit de heeren A. van der Poest Clement en A. Huijbregtsa Berssolc. Woensdag vergaderden inge landen van den calamiteuzen polder Bors selo. De, rekening 1920-'21 werd vastge steld op een bedrag van f 45574.0034 aan inkomsten en f 44711.40 aan uitga ven. Het batig saldo bedroeg dus f 861.60Vi.Do begroeting 1921-'22 stelde men vast op een bedrag v)an f 48802.54 in ontvang en uitgaaf. Aan den heer A. Minderhoud werd eervol ontslag verleend als opzichter van het hinnenbeheer met 1 Juni a,s. en in zijn plaats benoemd, de heer P. Warren. Men besloot de jaar wedde van den ontvanger-giffier te ver- hoogen van f 300 tot f 400. De duurte- toeslag van f 150, die bedoelde ambtenaar tot nog toe ontving, vervalt thans. Op de aanvrage van den wegwerker om ver hooging van zijn jaarwedde, die f S40 bedraagt, werd afwijzend beschikt. 's-Gravonpolder. In de Woensdag ge houden vergadering van Jen polder Mid- del-Zwake, is de rekening over 1920/21 bedragende in ontvang f '1953.89, en in uitgaaf f 1898.291/s, alzoo met een goed slot van f 57.591/2. De begroeting voor 1921/22 is vastgesteld in ontvang en uiutgaat op f2695.66. Dijkgeschil £10.50 per H.A. zijnde f 3.meer dan hei vorige jaar door uitkeering aan 11e Spoorweg Maatschappij". Daarna had de vergadering van den polder Ooster-Zwake plaats. De reke ning 1920/21 bedragende, m ontvang f 565.46 en in .uilgaaf f 530.93l/2, alzoo met een good slot van f ,34.5 2 Dj werdi goedgekeurd, terwijl de begroeting voor 1921/22 werd vastgesteld in ontvang en uitgaaf op f 773.021/a. Dijkgeschot f 8 50 per H.A. Dit is verhoogd met het be drag uitkeering aan de 'Spoorweg Mij'. Hinsweerd. Donderdagmiddag ontlastte «ieh boven ons dorp pan hevige onweers bui. De bliksem sloeg in de rijkswoiiiegen. bewoond door de sluisknechts S. on D. De schoorsteen stortte naar heneden en ver melde het dak. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Aardenburg. Met ingang van 1 Aug. a.s. is de commies J. P. Slager verplaatst van Amsterdam naar hier. Oostbnrg. Met ingang van 1 Juni a.s. is tot kantoorbediende hij de posterijen en telegrafie naar hier overgeplaatst mej. C. Aalbreglse, thans te Steenbergen. IJzenclijlie. In de laatst gehouden raads vergadering werd 'besloten tot den aaD- koop van een terrein van ongeveer 930 vierk. Meter, tot het bouwen van een nieuwe openbare school, gelegen langs da- tramlijn nabij Tivolie. Clinge. Tegen Woensdagavond half 8 waren door B. en W. de ouders van aohool- waande kinderen bijeengeroepen in Je openbare school, ten einde to komen tot het samenstellen eencr oudercommissie. 4 au dien oproep hadden 27 personen ge volg gegeven. Aan de hand- van het ko ninklijk besluit zette do heer P. Kgger- mont, hoofd der 0. 1. school, het Üoul en du beteekenis dezer instelling uiteen, waarna men overging tot een definitieve verkiezing. Tot voorzitter werd gekozen do heer Th. Hendriks, tot secretaris do heer A. .T. Lansu en tot commissie-leden du heeren: Joh. v. d'. Kelen, Bern. Bleijen- berg en Hon. de Puijsseleiro. Koewacht. Onder zeer volo bewijzen van belangstelling mocht de heer Aug. TTseliaert alhier, Dinsdag zijn 75-jarig feest als schutter vieren. De kaudbing- maatscbappij „St. Sebastiaan", waarvan do jubliai'is tal van jaren lid geweest is. had twee fcestschielingeu mtgeschre-, ven, éjin in den voormiddag en één ju den namiddag (vooruit 1150 Iraiics). A.an do eerste .namen deel 67, aan de (wrede 177 schutters. De jubilaris, die aan den jiamiddagschieting deelnam, werd bi* die gelegenheid namens verschillende vor- eeuigingen en personen gehuldigd' en schoon e geschenken aangebeden. Het Seine/plein was smaakvol versierd en van alle huizen wapperde 'de vlag. De fan faren maatschappij „De Eendracht" lui sterde het feest op. Tot onderwijzer aan de openbare school te Didam (prov. Gelderland) ia be noemd de heer 'J. van Mosselvelcfé. alh'er. Graauw. De uitvoering der te bouwen bewaarschool en vereenigings gebouw a*n bier, onder directie van do Architect Groosman te Middelburg, is omgedragen aan den heer A. Vernaeve, Aannemer te Sas van Gent. De Casembroot. Jhr. mr. E. A. O. de CaseanWrolofi heeft met ingang van 1 Juni zijn ontslag genomen als lid van de Prov, Staten van Zeeland en dus ook als lid van Ged. Staten. Als zijn opvolger komt in aanmerking de heer J. G. van Nieuwenliuijzen, bur gemeester van Sehore. Jhr. de Casemhroot is een lid van Ged. Staten geweest, dat alom waardeering vond door zijn nuchter zakelijk oor deel, en ook door de gemoedelijkheid waar-f mee bij over de dingen sprak. In Wet' district van zijn lierkomst, Tholen, was hij zeer populair. Doordat bij telkens, ook als' er een rechtselie meerderheid in de Staten was, in het college van Ged. Staten herko zen werd als vertegenwoordiger der vrij zinnigen heeft hij meer dan een 1 zwart eeuw een werkzaam aandeel in de leiding der zaken gehad. Minder goede gezond heid is blijkbaar de reden van zijn terug treden. Hoe onze doovo mens,'hen feesten. Zaterdag en Zondag j.ll beleefden wij eigenaardige dagen, die niet licht uit de herinnering zullen gaan, omdat zij zoo onverwacht van inhoud waren op omdat 'zij in ons achter lieten verwondering over, en een vreemdgevoel' van mededoogen met de bewondering voor.... onzo slochthoos rende medcmenschen! Kent gij Lunteren En kent gij Idan het Landhuis voor s[ec.ht- hoorenden (S. 11.) 7 Het aardige eenvou dige gebouw, op een groot, mooi aange legd terrein, dat scherp, maar friscn en keurig netjes is ingericht? Daar kunnen 20 S. II. (en al's er plaats is ook lioow renden) rust en ontspanning vinden jn hun eigen huis op hun eigen grond! Maar '21! un 22 Mei was een ware zwerm van doaoven, 140 in aantal', in hef kleine huis opgeborgen! Gedurende da maaltijden althans! Want voor de Alge-0 me'ene vergadering en het feest ter her denking van liet 121/2 jarig samengaazi der S. H. waarvoor z'ij in zoo groote getale bijeen waren, was een zaal in het dom ge huurd en voor de nacht waren zij uitbe steed in bet gebouw van den Zendingraad, in pensions en bij' particulieren, zoodat hut ideine dorp stampvol was met doo- ven. Dooven feestvieren? Is, dit mogelijk? ziilt ge vragen, o-f ze da.t kunnen, als ze maar onder elkaar zijn. Zij zijn bijma alle gewapend niet een gehoorinstrument of bij volslagen doofheid met een geoefend oog, dat op meters atstand de duidelijk gearticuleerde zinnen hunner'lotgenoioten kan aflezen. Ontbreekt er ook aan de oogen iets, dan spreken rij met het vin ger alphabet of schrijven in de hand! En deze hulpmiddelen en onderlinge welwil lendheid maken hen in den omgang met l'otgenooten zoo volkomen vrij en ongedrongen als wij onder ons hoorau- don eigenlijk zelden een doovo zich zien gedragen. En zoo kunnen ze feestvieren en gelukkig zijn, dat het een lust is om het hij te wonen, ook voor hoorenden. Zaterdag werd de algemecne vergade ring van de vereeniging tot bevordering dei belangen van slechthoorendcn pohou- den, welke gedurende 4 uur door een ki'eine 100 dooven werden bijgewoond, "niettegenstaande ingrijpende statutenwijzi gingen den hoofdschotel' vormden en men ongepakt zat in een lage zaal, bri oen haast ondragelijke hitte. Hoe dat gaat De dooven bereiden hunne vergaderingen zeel' zorgvuldig voor. Zeer veel wordt er vooraf schriftelijk van gedachten gewis seld en in kleine bijeenkomsten bespro ken, zoodat. men peT slót uitstekend inge werkt ter vergadering komt. En daar wordt alles op het bord geschreven en is het plicht, dat ieder zich kort en bondig uit drukt, zoodat niemand in herhaling ver valt, dan alleen het noodige wordt opge merkt, (ware dit alom zoo). En zoo kon den onder de krachtige en tactvolle lei ding van den voorzitter, den heer Her man Snijders uit Middelburg, de dooven zich zonder jachten binnen 4 uur (met »on ieder staartje op Zondagmorgen) heen- werken door een lange agenda, terwijl toch ieder gelegenheid had zijn meening te zeggen. Achtereenvolgens werden een reglement van orde vastgesteld, een com missie tot nazien der notulen benoemd, zeer ingrijpende en uitgebreide wijzigingen van statuten en algemeen reglement vast gesteld; het jaarverslag en de rekening en verantwoording behandeld, een com missie tot het nazien der rekening en

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1921 | | pagina 2