- zj llnstallaties. .EERLINGEN DAGBLAD VOOR ZEELAND irploeg.. ,,'t HILLETJE". CH - Nieuwendam CHE COURANT leur Go., Amsterdam meinverlichting «estellen. ns-Arm steeg 3 »/h Singel I, GROOTSTE SORTEERING POLAK, viissinp iHOLLANDSCHE egen Marktprijzen |s VOOR WINKELIERS BINNENLAND EN EXPORT Maandag 23 Mei 1921 Zeventiende Jaargang Is-Lyceum LAL ring van NING VAN idelijke Bediening. Vraagt Condities. MOSA - Telef. C. 130 ïlewlaagB f oen DÜ f IKfï bij reriies van f 7C bijverliesvan f en hijvsrliesvan f qc bij verlies van f IE bij verlies van I /.lillujow I mus een hand ofvoet I IJ eenoog I OU een duim I u«J een wijsvinger S lü ongeschiktheid Zijn Godsdienstvrijheid" een anderen vinger FEUILLETON De stem des Gewetens. Buitenlandse!) Overzicht vragen Jam, Keizersgracht Boven- en Ondergrondsche Leidingnetten. Prima referentiën, jlannen- en kosten- kening opaanvraag. joljaar, op Maandag 23 Mei. ndag 30 Mei, en Vrijdag 3 LVs tot 4Vs, in liet Xchoolge- Isestraat 48. A. P. J. VAN DEN H' gelegen tegen Holland's hoogste duiden. Vergezich- Im ten over Bosch en Veld e Spoor-,•ffStoombooteerbindingen maar PRIMA QUALITEIT OILETZEEP, SCHEERZEEP. COURANT Hoofdredacteur: J. W. VI E N I N G S. """li®'fiOES Bureaux van Redactie en Administratie: Westsingel, GUts> Telegram-Adres: Niaeco. T„,„fr,nn 474 Bijkantoor: MIDDELBURG, Markt 1 en 2. Directeur: J OS. VAN DE GRIENDT. Telefoon 20V Abonnementsprijs f 2.50 per drie maanden, f 0.20 per week, voor Post-abonnés f 2.90 per 3 m. Advertentiën van 1 tot 6 regels f 1.50, elke regel meer f 0.25, bij contract beduidende korting Al onze - gratis verzekerd tegen ongevallen krachtens onze overeenkomst mqt „The Ocean and Guarantee Corporation Ltd." te Amsterdam, Rokin 151, en wel voor de hieronder vermelde bedragen; 33 In .,üc Zeeuw" van 21 Mei jl. lezen wij Wij zijn Antirevolutionair. Dat is van ouds onze naam, omdat wij ons, ook op staatkundig gïbied, .stellen tegen de Revolutie. Onder Revolutie verstaan wij het staatsrechtelijk en sociaal stelsel, dat ir, de Fransche Revolutie zich be. hchaamd heeft. Hiermede snijden wij af de beschul diging, als zouden wij zijn tegen elke revolutie. Wij erkennen, dat er oogeu- hlikken zijn dat de natuurlijke hoof den des volks kunnen geroepen wor den om tegen een goddelooze tirannie, waarbij een volk omkomt, zich schrap to zetten. Als zoodanig aanvaarden wij in haar goeden grond dv revolutie, welke hier te lande in 1581 in do af zwering van Filips haar oiadaunt vond; in 1689 Engeland zijn gods dienstvrijheid deed herwinnen; in .1771) Amerika, den vertreder zijner burgerrechten den rug deed toekeer-n; ,-n in 1813 onze vaderen het Fransoh-j juk deed afschudden .Wij willen hier niet uitweiden aver de eigenaardige verklaring, dal men anti revolutionair kan zijn en toch aan .-.orn- mige revoluties dapper meedoen ten spotter zou zeggen: zoo kun je ook anti- alcoholist zijn, behalve wanneer het een slappe Catz of een glaasje anisette geldt Blaar liever een der revolutiën, <lie „Do Zeeuw" „in haar goeden grond" aanvaardt, onder de loupe nemende, even blijven stil staan bij de espeditie van Willem III, den stadhouder, tegen Jacobus II, koning van Engeland, waiardoor een revolutie werd verwekt, die „Engeland zijn godsdienst vrijheid deed' herwinnen". Wij weten niet waar wij ons meer over moeten verbazen, of over de verbluffende „saus gêne" waarmede „De Zeeuw" dit neerschrijft, bi over de onkunde aangaindo de historische feiten, die inhet gesehre- vene uitstraalt. Het is toch. een onloochenbaar feit der Geschiedenis, dat Willem III, die zich be schouwde als de kampioen van het Pro testantisme in Europa, zijn schoonvader var. den troon joeg, om in Engeland onge daan te maken al wat Jacobus II ter ver zachting van het zware juli, waaronder de katholieken van dat koninkrijk gebukt gingen, had tot stand gebracht, al wordt daarmede geenszins over het hoofd- ge zien, dat deze monarch uit het Huis der Stuarts door vele en groote gebreken m zijn regeering zeil de schuld is geworden van dt' rampen die hem later troffen. Ja, dat is juist het eigenaardige, Jat, hoewel het Protestantisme heet bezield la zijn door den geest van de gewetensvrij heid en de godsdienstige verdraagzaam heid, de regeering van den Koning-Stad houder Willem III in Engeland en Ierland een tijdperk heeft ingeluid van gods- diensttirannio over de katholieken dezer landen, erger dan te voren. De „Test- act" 1) deed hij1 versterken ,door 'de „bill of rights" en al de hatelijke ondordruk- hingswetten tegen de Roomsch-Katholie- kea of herstelde óf verscherpte hij. In het ongelukkige Ierland,reeds zoo wreed ge- g'eeseld door den fanatieken Cromwell, deed Willem III duizenden morgen gronds aan de Katholieke Ieren ten hate van Pro- testantsche landheeren ontnemen. Geen vinger stak hij uit om het lot der zonen van het Groene Erin, niet ongelijk aan dal der slaven, te verzachten en hij, die dan volgens „De Zeeuw" de godsdienst vrijheid in Engeland en onderhoorigheden deed herwinnen, bestendigde in Ierland eeu toestand van menschonwaardige kne velarij en onderdrukking, die in de Ge- (door JENNY) 5) o— Hij plonstc- in iiet water neer, ik sloot de oogen, bevrijd eindelijk van den angst; kijner tegenwoordigheid: toen ik ze weer lopende, zag ik den Hollander vlak bij ons schip: een golfslag had hem Hierheen gevoerd. Hij stond bijna recht overeind en keek mij aan met een trots, die mij toornig maakte. Ik zocht naar iets, om hem in t gezicht te werpen, toen hij in de diepte zonk en verdween. Martinez had niets .gezien. Ik gal er te „„o verzekering van, door naar hem toe Tiet ,t/i!l.?clleen bekommerd, doch stel- Öt H,met. aan Jen Hollander. het' Wp - ten zbnen arm naar uitstrekkende, ziet gij die lk geloot C dat h t<J voorschÖn komt geroot, dat het de voorbode is van een geduchten storm en de Barrocca er van Jangs zal krijgen" er Ik keek bezorgd naar den horizon en vond de vrees van den matroos niet over dreven: Ik nam mg'n hootrn en blies drie maal. Langzaam werd de manschap wakker Een luitenant verscheen door de deur zijner hut; ik gaf bevel' alle zeilen in te 'scliiedenis nauwelijks haar wederga vindt. Weet „De Zeeuw" wel, hoe het onder de regeering va-n den Koning-Stadhouder in Ierland toeging? De ongelukkige bewo ners van dat eiland, die alleen .omdat zij katholiek waren, de paria's waren in liet toenmalige Engelsche koninkrijk, moesten hun geestelijken zelf onderhouden, maar ook nog zware lasten betalen .ran de Anglitiaansche Staatskerk. Een kerk te be zitten, was hun verbodenalleen een kapel zonder toren of klok word hun gegund. Voogd kon de katholieke Ier niet zijn; hij mocht geen school houden en ook geen buiteulandsehe bezoeken, tenzij een Pro- tcstantsche. Hij kon noch rechter zijn noch advocaat, geen hoogere graad in het leger beklceden; wapenen mocht hij niet dragen, hij had geen burgerrecht in de ste den en was zoowel van het actieve als van hot passieve kiesrecht verstoken. Werd de oudste zoon eener katholieke familie Protestant, dan viel hem de gan- scite erfenis ten deel (een premie dus op den geloofsafval). Geen katholiek kon grond koopen of ontvangen van een Pro testant en het zelfs niet hureh langer dan voor 30 jaar; steeg de opbrengst, dan werd ook terstond do paoht verhoogd. Ieder Protestant kon bij het gerecht een klacht indienen tegen de overtreding de zer verordeningen en ontving de bezit ting wanneer de aanklacht-gegrond was. Een jiatholiek koopman moest een bijzon dere belasting opbrengen en mocht zich slechts voor een bepaalden tijd vestigen in de stad. Van alle industrieelen en hand werkers stond het alleen den linnenwever vrij meer dan één leerling te hébben. Het paard van een Ierscli katholiek kon ieder Protestant overnemen voor 5 pond, ook wa.arfeer het dier een voel hoogere waarde bezat. Enz. enz. Ziedaar een staaltje van de godsdienst vrijheid, die Willem III aan hetVerecnigd Koninkrijk bracht. „Do Zeeuw" noemt zoo'n revolutie geen verwoestende maar een behoudende revo lutie. Er ligt in dit woord een bittere waarheid; inderdaad bij de staatsgreep die Willem III in 1689 in Engeland ondernam bleven al de hatelijke, vernederende ep on rechtvaardige uitzonderingswetten tegen de katholieken, sinds de regeering van Elizabeth uitgevaardigd, behouden. Maar als men zoo iets dekt met den naam „anti revolutionair", dan zou men haast geneigd zijn te zeggen: dank er den Hemel voor, zoo gij «reen antirevolutionair zijt. Geluk kig, dat bij cle moeste de natuur boven de leer gaat. „Test-act" is de naam eener wet, welke in 1673 door het Engelsche parlement van Karei II werd afgedwongen om de Katho lieken van invloedrijke ambten uit te slui ten. Zij schreef een afzonderlijken eed (test, proefeed) voor, waarbij men ver klaarde niet jn de Katholieke leer der Trans substantiatie te g-elooven. Zij werd opgehe ven in 1829. Tot op onze dagen bleven, echter de ambten van lord kanselier en onderkoning van Ierland voor Katholieken onbereikbaar. Eerst dit jaar is hierin dooi de benoeming van een Katholieken onder koning van Ierland een verandering ten goede gekomen. In de Fransche Kamer, waarop de oogen der politici thans zijn gevestigd, werden Vrijdag de debatten voortgezet over de Londensche overeenkomst met de redevoeringen van Cachin en Forgeot. De eerste ontlokte een antwoord aan den heer Barthou, Minister van Oorlog, teq opzichte van het leger, welks vaderlands liefde de communistische opruiingen weer staan heeft. Belangrijker w;as de rede van Forgeot. Ra geconstateerd te hebben, dat de haken, behalve het fokkezeil. Nauwe lijks was het order uitgevoerd, of de storm brak los. Een zware regen viel dicht als een gordijn naar heneden en werd nu .en dan door hevige windvlagen weggezw'eent. De golven werkten al sterker en sterker tot opeens een baar*, alk een berg zoo groot, over het dek sloeg, onmiddelijk door vele andere gevolgd. Gelukkig beant woordde de Barrocca trouw aan de faam een der beste Portugeesche schepen te zijn. Wel kraakte de kiel, wel bogen de masten, wel1 piepte liet want, doch zonder letsel weerstond zij den gansehen nacht de woede van den orkaan. Eerst tegen den morgen bedaarde het weer en kon de vermoeide manschap zich wat rust gaan gunnen. Ik zelf .strekte mijn afgematte ledematen uit op een hoop touwwerk, om te gaan slapen, doch tevergeefs! De wroeging bleek sterker dan de vermoeienis! en hield mij wakend, tegen mijn wil. Van nu af bracht niets meer stoornis in onze reis. Kwam nog somwijlen de herin nering aan den Hollander mij' verontrus ten, dan greep ik mijn sch'rijfcasette ornl de diamanten te bewonderen en in het be- schofuwen van hun glans de stem dek gewetens te smoren. Wij zeilden voorspoedig de Kaap de Goede Hoop om. Na zes-en-zestig dagen op zee doorgebracht te hebben kregen vrij de Kanarische eilanden in het gezicht", en Londensche overeenkomsten een gevoel van voldoening in hét land hebben te weeggebracht, voegde hij er bij, dat hij dit gevoelen niet deelde. Hij verklaarde, dat uit de besprekingen aangaande do overeenkomst van Parijs was gebleken, dat 110 milliard marken in goud niet voldoende zouden zijn voor de schadeloos stellingen. Hij oefende een scherpe cri- tiefc uit op de commissie voor schadeloos stellingen. wijl zij dit bedrag tot. 6S mil liard had teruggebracht. Volgens hem heeft zij deze vermindering doen geschic» den, door rekening te houden met den wisselkoers, maar heeft daarmede geen rekening gehouden vqor de schulden van Frankrijk tegenover zijn schuldeischers zij heeft dus bij de schuldvordering van Frankrijk afstand gedaan van het recht, ernstiger nóg, afstand gedaan van de feilcpi. Volgens Forgeot zijn de eomrnis- «iën voor schadeloosstelling de rageerinx gen. Do Fransche regeering is derhalve verantwoordelijk Vpor de houding van haren gedelegeerde. Vervolgens critiseerde Forgeot de ver: anderlijke schadeloosstelling, gegrond op de Duitsehe uitvoeren. Ha.re opbrengst zou zeer gering zijn, indien de andere natiën het door Engeland gegeven voor beeld van protectionisme volgden, en als Duitsehland, om daaraan te ontsnappen, in inaustrieele activiteit achterbleef. For geot verklaarde, dat het passief van Frankrijk, hetwelk omstreeks 80 milliard bedraagt en zijne, overigens onvoldoende begroeting van 1 40 milliard het recht geven op hoogere schadeloosstellingen. Het kan niet meer leenen, zonder eén afgrond te graven; het kan slechts re kenen op de belastingen, die met de prij zen der levensmiddelen verminderen, en op de betalingen van Duitsehland. For geot stelde als' oplossingen voor in de eerste plaats onze schuldvordering in pa pieren francs te schrijven inplaats van in gouden marken. Vervolgens herinnerde hij aan de rijkdommen van Duitsehland en verlangde levjeringen in natura en af gifte van papieren, zooals renten vpn industrieele waarden. Voorts herinnerde hij aan de gebreken, van het verdrag van Versailles, teweeggebracht door Ame rika en Engeland-ten Koste van Frankrijk, hetwelk echter niet met deze landen ge broken heeft. Hij eindigde met te zeggen, dat het Fransche parlement op zijn beurt de overeenkomsten van Londen kan verwer pen, zonder met de geallieerden te hre- ken. ;_J Na een korte (pauze verdedigde minister Loueheur in een technische overeenkomst en bestreed de redeneering en conclusies van Forgeot. Briand scheen zicli in het geheel niet te haasten om a,an het woord te komen, noch om de 'debatten te doen eindig'en. De politieke slimmeling ziet slechts heil in uitstel. Daarmee- immers is tevens- de Geallieerde conferentie opgeschort en ik verheugde mij bij de gedachte, nu wel dra in mijn vaderland te zijn. In de Ibaven van Santa. Cruz ankerden wij eenige da gen, om ons t e voorzien van versch drink water en levensmiddelen, waaraan de bemanning groote behoefte had, en o-p een Zondag gingen wij onder zeil met gunstigen zuidenwind. Twee nachten na ons vertrek, toen een ondraaglijke warmte mij verhinderde in mijn hut te slapen, stond ik op, om! mij op het dek neer te l'eggen en van het koeltje te genieten, dat over het schip woei. Op het achterdek gekomen zog ik dat alles sliep, een oogenblik vreesde ik. dat ook de stuurman was ingedom meld en ik keek naar het roer... Wat ik toen ontwaarde was zoo- verschrikkelijk, dat mijn bloed in de aderen stolde. De Hollander stond aan het stuurrad. Ja, hij was het, duidelijk onderscheidde ik zijn gestalte, zooals die geweest was in den nacht, waarin ik hem doodde I Hij lnaui do plaats aan het roer in, in plaats vau Manhoël Ca'rcès, die daar had moe ten zijn. En toch wist ik goed, dat ik .Wovermann had gedood! Waarom stond hij dan nu daar? Als iemand op het vasteland sterft, begraaft men hem overlijdt iemand op zee, dan werpt men zijn lijk overboord en nooit ziet men hem terug. Een gestorven menscli ziet men nooit terug, nooit, tijd gewonnen om het de deskundigen eens te laten worden over de manier van beslechting van het Oppar-Silezische vraagstuk. Maar hij zal tocli met sterke argumenten moeten komen om Forgeot te kunnen verslaan cn de groote meerder heid der Kamer te overtuigen, dat Frank rijk goed-af is. In ieder geval krijgt hij een motie van vertrouwendat- staat vast, nn de verhouding tot Engeland zoo gespannen is. Wat de conferentie over Silezië be treft, in gezaghebbende kringen wordt v.erklaai-d,' dat de voltallige vergadering van den Oppersten Raad ter overweging- der Opper-Silezisohe kwestie niet zoo spoedig kan worden gehouden als men gedacht had, maar een definitieve rege ling der zaak wordt binnen eenige dagen verwacht. Wat de deelnneming van Harvejj, den Amerikaanschen gezant, betreft, 'deelt reen mede, dat hot niet de bedo|eling- is van de regeering der Vereenigde Sta ten, dat hij aan gedetailleerde besprekin gen zal deelnemen en ook zal Amerika niet worden vertegenwoordigd in t'uimi- - sicn, om b.v. grenskwe.s tien te bespre ken. Harvey zal de zitting-en van den Oppersten Raad bijwonen met het doel, de algemeens inzichten van de regeering te Washington te kennen te geven. Xu een hoofdartikel over het besluit van" Amerika, weder te worden vertegen woordigd in de Raden der gealieerdeu; zegt tie „Westminster Gazette": Bril- tanië heeft gestaan en staat nog buiten" het dicht geboomte van oude veeten" het welk, zooals de premier Vrijdagavond tot den Amerikaanschen gezant zeide, zoo veel van het gelaat van Europa bedekt. Inmiddels duurt de bezetting der ste den in Opper-Silezië voort. Behalve. ICattowitz, Bcuthen en Glei- witz, is thans ook Kopigshütte volkomen; ingesloten. Een .bericht uit Beuthen aan «en Warschausch blad', 't welk in nauwe betrekking tot Korfanty staat, zegt, dat de liquideering van den opstand, welke de Poolsclio rogeering volgens de verkla ring in den Landdag- door den minister president Witos zal eischen, op het oogen blik .onuitvoerbaar is. 'tls mogelijk, doch de bataljons der opstandelingen worden voortdurend door Poolsche legioenen aan gevoerd. De. bolsjewisten in Rusland beginnen steeds meer water in hun wijn te doen. Naar men aan „De Maasbode" bericht, heeft Lenin het voorstel gedaan de regee ring niet alleen uit boRchewisten samen te stellen maar ook uit vertegenwoordi gers vSn andere partijen. Dit voorstel gaf op het radencongres, 'dat deze JÏeeB gehouden werd, aanleiding tot heftige discussies. Een beslissing over het voor stel is nog niet gevallen; de debatten duren nog voort. Intusschen Wordt als vert^genwoordH ger van de burgerij in de regeering- reeds Kokofltef genoemd. Wij zullen afwachten. Velen zullen liet vreemd gevpnden hebt hen, dat de Vereenigde Staten in da kwestie der Duitsehe schadevergoeding zich op een afstand zijn gaan houden, na er eerst bijzonder veel 'belang in te nebben gesteld. Mag men den Duitsohen graaf Van Reventlow gelooven, dan zou de verkoelende houding vpn Amerika voor Duitsehland hierdoor ontstaan zijn, dat Frankrijk beloofd heeft, Amerika's aan spraken ten aanzien van het: eiland Yap. te ondersteunen in ruil voor gen pro- Fransche houding van Washington. Terwijl iedereen er op had gerekend, dat Amerika in het vraagstuk der schade vergoeding het Duitsehe v-dorstel niet zonder meer zou verwerpen en er wel licht. een basis tot onderhandelingen in zou zien, werd de houding van Washing- uooit.... En toch, ik zag den Hollander, dien ik zelf had gedood, on hij hield het stuurrad vast in plaats van Manhoël Caircès! Drommels, als ik na een goede vangst feest gevierd en wat veel gedronken had, zou ik kunnen gelooven aan een zinsbe goocheling 1.... Maai' vannacht heb ik niets gedronken! Ik drink overigens bij na nooit meer. Indien ik nauwkeurig zeggen moest, hoe tang ik den ouden Wovermann bleef aan staren. zou ik het niet kunnen. Eindelijk nam ik mijn dolk uit mijn gordel, spande al mg'n wilskracht in en wierp mii als dol op hem. leen ik weer tot kennis kwam, was het dag en Manhoël Calrcès stond aan het roer. lk ondervroeg hem; hij keek mij zoo Verbaasd aan. toen ik weten wilde, wie hein vannacht in het eerste uur zijner wacht vervangen had, 'dat ik niet ineer twiifelde, of ik was ter prooi geweest aan een nachtmerrie. Toch deed mijn hoofd mij vrooselrjk pijn; stellig was ik in dat oogenblik van hallucinatie tegen een mast aangebonsd en toen op het dek neergestort. 3 September. Ik heb gedroomd, het kan niet anders. Zonderling is het, hoe onze hersenen gekweld kunnen wor den door het bewustzijn een sléchte daal ton plotseling koel, hetgeen uitsluitend: aan den liandigen zet van Parijs was toe te schrijven. Reventlow meent verder, dat het vers schil \an meening tussehen Frankrijk en' Engeland volstrekt niet zoo groot is en dat de Duitsehe pers buitengewoon dom zou doen door te spreken van een conflict- of van éen dreigende Sreuk in de entente. O, o die politiek 1 Wat had Schaepman gelijk, toen hij zeide: begeef je er niet in, of doe modderlaarzen aan tot boven je knie. Zou er wol eenig verband bestaanj tussehen voetbalsport en politiek? Oogen-i schijnlijk niet. Toch werden die twee om gelijkslachtige grootheden met elkaar verl bonden op den feestmaaltijd vorige weeH Zondag te Antwerpen gehouden na dejg match BelgiëNederland. Na een heildronk van den president de. Laveleye op H. M. de Koningin! Willielmina en een tegentoast van den' Nederlandsch.cn gezant te Brussel, jhr. Van Vredenbureh op het Belgisch Ko ningshuis, kwam de minister-president Carton de Wiart aan het woord. De pre mier herinnerde er aan hoe hij gezant was in Den'Haag. Daar had hij zich ten volle rekenschap kunnen geven v,an de groote' belangen, welke heide landen bij een g-oede verstandhouding hebben. De voetbalmatch! welke wij, aldus de' minister, dezen mid dag hebben gezien, heeft bewezen, dat men loyale tegenstanders kaai zijn met tegenstrijdige belangen, maar toch goede vrienden. Hij hoopte, dat de wedstrijd het begin zou zijn van hechte, vriend-: sellapsbetrekkingen tussehen, Nederland en België. De Belgische premier huldigde daaxop, prins de Ligne, den Belgisehen gezant in Den Haag. Hij was er zeer verheugd over, dat prins; de Lig-ne zijn opvolger was geworden, wijl hij wist, dat niemand beter dan hij zou kunnen medewerkeln aan de totstandkoming van goede betrek-; kingen tussehen beide landen. Vervolgens richt,te de minister-presi dent zich tot den Nederlandschen gezant te Brussel, jhr. Van Vredenbureh, aan wien hij zijn groote voldoening betuigde voor hetgeen de Nederlandsohe diplomaat in België tot, stand iiad gebracht. Daarop voerde minister Franck het woord in het Vlaamsch. Hij sprak over do groote dankbaarheid, welke het Bel gische volk aan Nederland verschuldigd' is, voor de hulp aan de vlnehtelingem; in nood bewezen en hij herinnerde ier aan, hoe een Nederlander, onlangs op een banket verklaarde, dat het Belgische ieger in 1914 ook' voor de onafhankelijk heid van Nederland heeft gestreden. 10 wijs er u op, aldus de minister, dat in do 16e eeuw Nederland en België sbhouder. aan schouder stonden tegen den gemeea- schappelijken vijand. België, dat het Vioor-i ste bolwerk was, bezweek in den strijd, maar in de 17e en 18e eeuw* was het da etandvastige politiek der stadhouders, in) het hijzonder van den grooten Oranjeprins Willem III, koning van Engeland, die de Vereenigde Provinciën samen wist te houden teneinde tegen den gezamenlijken vijand front te maken. Deze politiek' is de eenig juiste. Moge zij in de toekomst de Nederlandsch-Belgi- sche politiek zijn. Want uw belang is ons belang." - Jawel, maar tot militaire bondgenoot-i schappen zal Nederland zich toch nooit later verleiden. Och ja, al etende en drinkende met elkaar kan men de zaken veel gemoedelij ker en vaak met meer succes bespre-: ken dan in officieele samenkomsten. Zoo hebben ook de socialistische gedele geerden van België en Nederland er ewer gedacht, toen zij hunne conferentie over de hangende geschillen tussehen Neder-1 te hebben begaan! Bahl bet zlijn maar ideeën Met geweten, de wroeging zijn slechts hersenschimmen, die op niets be rusten. Ik heb den Hollander gedood, om hem zijn diamanten t,e ontnemen. Wat zou dat nu? Ik ben de slimste, de sterkste ge- woest: de buit komt mij dus toe. Dat ia zoo klaar aks de; dag en daa'rover ,valt ver der niet te twisten.... 4 September. Ik hert mijzell niet meer! Ik zweer, dat ik gisteren niets liobt gebruikt, om Zeker te zijn van mij zelven, om waarheid te bekomen; welnu, Ik heb gezien, ik ben overtuigd. Od hetzelfde uur in den nacht als1 de vorig ei maal ben ik naar het achterdek gegaan, en daar, vlak voor mij, heb ik' den Hollander weeir aan het stuurrad ge zien. Hij zag er strenger uit dan deu vori- gen keer en ik durfde hem dus niet belée- digen. Een oogenblik zelfs dacht ik, dat hij drie stappen naar mij toe deed. Dat bracht mij zoodanig in de war. dat jjt) verschrikt wegvluchtte in mijn hut, waar ik mij opsloot. Den geheelen nacht smaak te te geen oogenblik rust, doch bij het aan breken van den dag kreeg ik al1 mijn koel bloedigheid terug. (Slot volgt.l VlSLt f J

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1921 | | pagina 1