concurreerend: looit weer -RZEEp' DAGBLAD VOOR MIDDELBURG één keer »erd hebt. C. H. de yfies EBANK m Haar ïCHE COURANT pondentie. )l NTJES DIVERSEN ■EN zitting te fan 9-12 uur oude ierlijk te bereiken ïer M. VERBEEK; idendamme. 3380-34 wsciie Courant, Goes. .let Klaverblad" - Haarlem Nummer 114 Zaterdag 21 Mei 1921 Zeventiende Jaargang i!! -- u,jverliesva1* h:!•»"«»•■»!-«-» een duim 4 enn bii levenslange tORfl NI f IRfl Wi verlies van f 7C bijverliesvan 4 en bijverliesvan f qc bij verlies van f IC bij verlies van DUU ongeschiktheid B ZüU overlijden I IJU een hand of voet I esn ooe I OU een duim I O een wijsvinger I 10 een anderen vinger Buiteniandsch Overzicht BUITENLAND. BINNENLAND. lALPH. iELSEMBURGf fMAMUFACTUBEri IMPORTEUR IGEBR. ELSEh BURGi PAPIER IMPORTEURS S fi Amsterdam - Keizersgracht 38E Kerk-Ornamamen, Vaandels Vlaggen voir vereenigingen, enz. Teekening en prijsop* gave zander verplichting tot bestelling. 3228-12 besteed: Aardbeien 252 (en 48—60, Poters (noe- t 4659 ct., alles per 1,59,5, Bloemkool' 20— |7, Komkomimiers 2224 k. Radijs 45, Selderie 5—7, Rhabarbei' 714, aioten .4,5 ct., alles* per —22 ct. per klein mand- 56, Spinazie 642, Zu- o'pverdunsel7—12 et, ingezonden stukken dies wenschen te zien oipge-i mogelijk, d.W.z. zonden laalfouten, aan ons id te» 1 n van ons niet vergenj uk' van a tot z moeten' jjl het, van fouten wemë-i «genietbaar is. Mocht men! stukken toezenden, dait Izijae gelegd en niet ge-i De Red. Prijs: 30 cents a contant t.-K. Kosthuis gezochtuftff"goe- Be verpl. eq^ortffe slaapgel. doorWjricStl*. Br. m. opg. van. fip.,3384 bur. v. d-blad. ÏS.t- res en -Kaarten, alsmede andere bkwerken. Witte Enveloppes, Bank-Enveloppes, iet diverse sluiting, lires, -Kaarten, Ver- 1 enkel of dubbel. 3kdruk en Steendruk trgament-earton. kaartjes, in fraaie ering. vierkante of ronde Aken. lende grootten, Geld- |s, enz. 3TERE DRUKWERKEN, Sering voldoet aan fien kan stellen aan werk. uiken, als ge yORMPOEDERS>an JACOBA jyerbodlg. ers zijn overal verkrijgbaar, amaak en verlange uitdrukkelijk Je Nederlandsche Wet beschermd sien van het woord „Fermitan", xw A. 2851-50 euw! Nieuw r KINDERZEEP overvette grondzecp. In overeen» lining met de hooge eischen en voor» Iften der tegenwoordige hygiKne, g©-^ iceerd uit grondzeep, die hiervoor •daal la vervaardigd uit de zuiverste>; ïsaortta, bovendien nog geneutraliseerd verder met een zacht en aangeaaam f rfam bereid. Let op ons gedeponeerd G irieksmerk „Ouderwedde". (Naar defi ïilderij van Kate Bisschop.) 254644T Stoomzeepfabriek ZEEUWSCHE COURANT Hoofdredacteur: J. W. V1 E N I N G S. Te,,ef' Bureaux van Redactie en Administratie: Westsingel, Telegram-Adres: Nizeco. Ar7A Bijkantoor: MIDDELBURG, Markt 1 en 2. Telefoon 474 Directeur: JOS. VAN DE QRIENDT. Telefoon 20!7 Abonnementsprijs f 2.50 per drie maanden, f 0.20 per week» voor Post-abonnés f 2.90 per 3 m. Adverientiën van 1 tot6regels f 1.50, elke regel meer f 0.25, bij contract beduidende korting Aï onze Abonnés zijn gratis verzekerd tegen ongevallen krachtens onze overeenkomst met „The Ocean and Guarantee Corporation Ltd." te Amsterdam, Rokin 151, en wel voor de hieronder vermelde bedragen! Dit nummer bestaat uit drie biaden, waaronder het „Geïllu streerd Zondagsblad" Laten Iwij eens even gluren in den Oppér-Silezische bekscnketel. Het voorstel van Korfanty in z'n be wuste telegram aan de geallieerde com missie tot terugtrekken der opstande lingen-troepen Was werkelijk niet onaar dig. De „Voss. Ztg." er liet volgende over Het antwoord der entente-commissie kan geen ander zijn dan de eiseh tot in levering- van alle wapens, die zicli in bet bezit der insurgenten bevinden, en voorts de eiseh dat de leiders van dezen opstand worden uitgeleverd, en dat geheel liet plebisciet-gebied ontruimd wordt'. Ook de „Germania" wil, dat het gezag -'der interg'eallieerdecommissie in het volksstemmmgsgebied hersteld wordt. Naar de „Voss. Ztg." nog mededeelt, ■heeft Korfanty, tegelijk met de nota aan de entente-commissie, een oproep gericht tot zijn insurgen ten-leger, waarin hij'aan spoort tot demobilisatie en maant tot her vatting van den arbeid. Een tegenstelling met dezen oproep van Korfanty brengt het bericht van den „Lokalanzeiger" uit Kreur.burg. De Po len zouden daar sinds eenige dagen met sterke strijdkrachten een nieuwe actie hebben ingezet. De aanval was voorname lijk gericht tegen Gohle. Een gelijktijdig tegen Uschutz ondernomen aanval kon Worden afgeslagen. Door een Zuidelijk? omslingelingsheweging trachten de insur- 'gentcn het spoorwegknooppunt Hellewald te bezetten. Maar zoo is dikwijls het een in strijd met het andere. Een bericht uit Bresüau meldt bijv. dat naar aanleiding v,an het Weghalen, van 14 locomotieven door Pool sehe opstandelingen uit het station van Kattowitz, de Fransche districtscomman dant verklaard heeft, dat de wacht te zwak' Was, om' tegen de overmacht dei insurgenten tegenstand te bieden, ter- Wijl de spoorwegmannen van KattovitZ nu hebben geweigerd op den zoogenaam- den entente-trein naar Oppoln dienst t.o doen, tenzij de 14 locomotieven worden teruggegeven. Naast dit bericht lezen We nog dat volgens de „Corriere della Sera" 15 hooge Engèlsche heamten van het iniergeaUieerde bestuur, als teelten van protest tegen de houding van wekere in iergeaUieerde beambten, hun ontslag heb ben aangevraagd. Dat zijn geen dingen 'die naar een oplossing leiden en te Lon den is men dan ook algemeen van gevoe len dat het Opper-Silezische vraagstuk technisch van zoo ingewikkelden aardis en van zoa grooten invloed op het vraag stuk van de ongerepte doorvoering van het verdrag yan Versailles, dat het alleen kan worden opgelost door een eerlijke en onbevooroordeelde overeenkomst tnsschen de Fransche en Engclschc regeeringen. Engeland is voornemens al zijn. ver plichtingen na te komen en verlangt ook dat t verdrag in zijn volheid zal wor den uitgevoerd. Groot-Brittannië kan ech ter niet toelaten dat er een poging wordt geWaagd om in de kwestie van=Oppor- Silezië op de beslissing van den Opper sten Raad vooruit te loopen door he'mi voor een voldongen feit te plaatsen. De hooding van den Raad is strikt on partijdig. In dit verhand wordt er do aandacht op gevestigd, dat de houding 'der Duitsche regeering volkomen onbe rispelijk is' geweest en dat zij uitdrukke lijk verklaard heeft, dat zij niets te ma ken heeft met de Duitsche benden, welke in Opper-Silezië zijn binnengedrongen en de Poolsc.he oproerlingen bevechten. Do Poolsehe regeering integendeel heeft door haar dralen om de grens in de eerste da lgen van den opstand te sluiten een zware verantwoordelijkheid op zich geladen. Terwijl nu echter aUe teeltenen daar zijn om ons hoopvol te stemmen worden We verrast door het bericht Wan een moge lijke terugroeping van generaal Lerond als voorzitter der intergeallieerde com missie in Opper-Silezië, die vervangen zou worden door generaal Weygand. Het is ratusschen de vraag, zoo zegt de Msh., »f door de terugroeping van generaal T-erond de zaak' in Opper-Silezië een voor ï/uitsqjiland hetere wending zou doen nc- ""ijV ",^®y£4nd, zoo vervolgt het blad, 7,.'! Duitschland voor pro-Poolsch. Hij heelt Warschau destijds van een Rus sische invasie Weten te redden en is daar door in Polen zeer gezien." Men zou dus met Weygand van den regen in den 'drup "komen. Het groote politieke debat is dan in 'de Fransche Kamer begonnen, terwijl er heel wat werk aan den winkel is. Behalve de dertien interpellaties over de buitenlandsche politiek', staan er nog op de agenda: vier interpellaties over de fihancieele politiek der regeering, één over de noodzakelijkheid om de lichting 1919 te demobiliseerenéén over den wijn- houw; één over de jongste spoorwegonge lukken; één over de invaliditeitsuitkee- Wat den zuiver wetgevenden arbeid be treft, dienaangaande zijn de volgende pun ten aan de ordehet vloot-programeen wetsontwerp tot wijziging van de bedrijfs belasting; de bekrachtiging' van het ver drag van Trianon met Hongarije, en de regeling van arbeidsconflictenMaar wie bekommert zich voorshands daarom, nu de hooge politiek alle aandacht vraagt? De groote opposant tegen Briand was Tardieu. Doch wat verneemt de „Maas bode' 'uit Parijs? Het optreden van Tardieu in hot Fran sche parlement heeft wel hij het grootste deel der rechterzijde instemming gevon den, doch overigens heeft hij niet veel succes gehad. Over het algemeen v.crwijt men Tar dieu, dat het niet aangaat thans tegen Briand te willen opbieden en zeer terecht aan Briand sommige zwakheden voor te houden, doch van den anderen kant voor hij te zien, dat hij zelf tot de makers van het vredesverdrag behoort, waartegen op tal van punten zooveel valt in ie brengen. Wanneer er schuldigen zijn aan den huidigen toestand en den loop van zaken in verhand met het verdrag', dan behoort Tardieu zeker tot degenen, die tot verant woording kunnen worden geroepen. BELGIE Een bisschop naar het hart der Vlamingen. Op het onlangs te Hasselt gehouden Vlaamsch-Katholiek Congres had men den bisschop van Luik,'Mgr. Rutten, willen huldigen en hem een gouden borstkruis aanbieden met een hulde-adres, doch de bisschop kon persoonlijk niet aanwezig zijn. De „Standaard" gaf een Congresnum- iner uir, waarin een artikel tot huldiging van den Bisschop, „van .zeer bevoegde zijde toegezonden". „Me.er dan honderd nieuwe kerken heeft hij gewijdhij stichtte vier nu bloeiende colleges, richtte scholen in voor vak onderwijs en is de grondlegger van het Secretariaat van Sociale Werken te Has- se.lt en te Luik. Een der schoonste tijdstippen uit zijn leven was 't Eerste Nederlandseh Eucha ristisch Congres, te Hasselt in 1904. Meer dan 50.000 Vlamingen en Nederlanders namen er aan deel. Vol ontroering weende de grijze Herder, toen hij in de slotzitting den zegen met het Allerheiligst» en de breede schaar der geloovigen in herinne ring bracht en met "fierheid zeggen mocht „D'at is mijn volk!" Daar is voorzeker in heel het Vlaam- sche land niemand, die zoo onafgebroken en zoo doortastend "heeft gewerkt, wiens invloed zóó vèr strekkend en zoo over wegend is geweest als Mgr. Rut ten. Meermalen 'heeft hij verhaald hoe hij' Vlaamsch gezind was geworden. Toen was hij* nog student; en bij het einde van het schooljaar bracht hij' een schitterend getuigschrift en een heelen bundel prijsboeken mee. Doch: „"Jammer, zeide hem dan zijn moeder, Mat alles Fransc'h isDe student had door de ver nedering en het verdriet zijner moeder de miskenning van heel 'het Vlaamsche volk leeren heseffen". FRANKRIJK Briand en Lloyd George. De Daily Mail" meldt uit Parijs, dat aan Briand een résumé werd getoond van de verklaring, door "Lloyd George afge legd. Briand verklaarde, dat ook Frankrijk het verdrag uitgevoerd wenschte te zien, maar er staat in het verdrag niets van, dat- alle rijke mijndistricten van Opper- Silezië aan de Duitsehers zullen komen, terwijl de Polen dan zonden krijgen, wa.t er overblijft. De Fransche premier ver klaarde voorts, dat hij' er de wenschelijk- heici niet van inzag, om Lloyd George te ontmoeten vóór alle stukken, betrekking hebbende op de volksstemming en haar gevolgen, ontvangen Waren van de inter nationale commissie te Oppeln. Zitting der Fransche Kamer. De Fransche Kanier is Donderdag be gonnen met de besprekingen over de bui tenlandsche politiek der regeering-. De heer Tardieu hield een rede, waarin hij protesteerde tegen de achtereen vol gen de wijzigingen van het verdrag en de te groote concession, die vólgens hem aan Engeland gedaan zijn. Voorts beklaagde hij zich over de vermindering van de Duit sche schuld tegenover Frankrijk, die door het Fransche ministerie in October 1920 op 214 milliard papieren francs ge schat werd, hetwelk overeenkomt met 136 milliard marken in goud en thans 'is te ruggebracht tot 132 milliard marken in goud voor alle .geallieerden, Waarvan 58 milliard voor Frankrijk. De heer Tardieu betreurde ook het uitstel der storting van 20 milliard marken in goud en eindigde met te verklaren, dat Engeland, evenals wij. aan het verdrag' van Versailles is gebonden en dat Frankrijk zijn belangen kan doen gelden, onder het bewaren der eensgezindheid met zijn bondgenooten. Frankrijk on het Vatikaan. De benoeming van mgr. Ceretti tok nuntius te Parijs is thans officieel, door den H- Stoel aan den Franschen zaakge lastigde te Rome meegedeeld. Jonnart zal Zondag naar Rome ver trekken. OOSTENRIJK De beweging in Salzburg. WEENEN, 19 Mei. V. D. Aangaande de stemming in Salzburg betreffende de aansluiting aan Duitschland, wijzen in vloedrijke Weensche kringen er op, dat de stemming door den niët-officieelen vorm der 'doorvoering geen staatsrechtelijk ka rakter heeft. Het is een steminingsmani- festatie van het volk, die geen practische uitwerking kan hebben. POLEN Rede van Witos. PARIJS, 19 Mei. V. D. President Wi- tos heeft heden voor den Poolschen land dag geantwoord op de redevoeringen van Lloyd George. Hij herinnerde aan de historische rechten van Polen op Oppei'- Silezië en protesteerde tegen de bewerin gen, dat de Poolsehe bevolkingen van Óppcr-Silezië landverhuizers zijn.; de in dringers zijn beambten, van Duitschland gekomon om aan de volksstemming deel te nemen. ROEMENIË Een heel congres gevangen genomen. BERLIJN, 19 Mei. Het socialistisch congres te Boekarest besloot met groote meerderheid tot aansluiting hij Moskou. Terstond kwam de politie en arresteerde het geh'eele congres. OPPER-SILEZIE OPPELN, 19 Mei. (Belga.) De stroom van Duitsche vrijwilligers naar Oppev- Silezië houdt aan. Het zijn voornamelijk! werklooze Beieren. De Duitsche strijd krachten zijn in twee groepen verdeeld, n.l. tg Oppeln en Kreuzhurg en ten Zuiden van Ratibor te Kosel en Kappitz. Zij beschikken over mitrailleuses' en ar tillerie. ANTWERPEN, 19 Mei. (Belga.) Het blad „Neptune" publiceert een telegram uit Berlijn, volgens hetwelk Korfanty aan Lloyd George een ultimatum heeft gezonden, waarin wordt gezegd, dat in dien de Engelsehe regeering niet aan Po len de mijndistricten van Opper-Silezië toewijst, de Polen de mijnen zullen ver woesten Memorie van Antwoord op de snppletoire Marinebegrooting. Hieruit nemen wij' het navolgende, als zijnde voor Zeeland 'belangrijk, over. Loodswezen. Met betrekking tot de verhoudingen op 't oogenblik tusschen het Nederland sche en Belgxselie loodswezen worden uit voerige mededeelingen gedaan. Dc Minister erkent ten volle de ver plichting er'voor te waken, dat de Neder landsche loodsdienst aan alle aisohen vol doet, welke aan een deugdelijken loods dienst mogen worden gesteld en zoodanig zijn ingericht, dat de vaartuigen, die een Nederlandsehen loods begeeren, dezen ook kunnen vinden en niet, wegens gebreken in den Nederlandschen loodsdienst, tot een Belgischen loods hun toevlucht nemen. Waar de loodsdienst op de Wester-Schelde voor het allergrootste deel op Nederland sche wateren wordt uitgeoefend, mag men deze verplichting zeker niet te laag aan slaan. Iets anders evenwel is noodelooze kos ten te maken, alleen ter wille van de concurrentie. Wanneer België daarin voor gaat. meent de Nederlandsche Regeering geen reden te hebben daarin te volgen, zulks te minder, Waar dit de Nederland sche schatkist op groote uitgaven zoude komen te staan, die door de inkomsten hij verre na niet zouden worden gedekt. Het tekort zou zeer groote afmetingen aannemen, hetgeen niet zou strooken met den plicht van de Regeering om op de staatsuitgaven zooveel mogelijk te bezui nigen. Eenige feiten worden vervolgens mede gedeeld ten betooge, dat ten aanzien van het Oostgat de loodsdienst zoo goed mo gelijk en gelijkwaardig met dien van Bel gië is georganiseerd. Ten aanzien van 8e Wielingen is de toestand nog anders. In Februaxi 1919 stationneerde Neder land aldaar een zeilschoener, België daar entegen een stoomloodsvaartuig. De reden weerom Nederland toen ter tijde meende, hiermede te 'kunnen volstaan, moet ge zocht worden in de omstandigheid, dat bij'de te Parijs gevoerde onderhandelingen tot herziening van het tractaat .van 1839 reeds was overeengekomen, dat naar Bel gië bestemde schepen, die de Wielingen binnenkwamen, uitsluitend door Belgische loodsen, daarentegen de schepen, Üie het Oostgat binnenkwamen, uitsluitend door Nederlandsche loodsen, zouden yyorden bediend'. Op het tijdstip, dat de posten weder bezet werden, werd verwacht, dat het nieuwe tractaat, waarbij deze regeling zou worden ingevoerd, binnen betrekkelijk korten tijd zou worden gesloten. Dan zou Nederland voortaan slechts die door de Wielingen binnenkomende schepen lood sen, welke naar Nederlandsche havens zijn bestemd. Het geringe aantal dezer schepen -de booten van de Stoomvaart maatschappij Zeeland varen met vaste loodsen zou de hooge uitgaven, aan stoomloodsdienst verbonden, niet wettigen. Intusschen werden de onderhandelingen tot herziening van het tractaat van 1839 ir. Mei 1920 geschorst. Wat hiervan ten aanzien van de herziening van de trac- taten van 1839 het gevolg zoude zijn, liet zich niet voorspellen en staat ook thans nog niet vast. Toen evenwel bleek, dat de schorsing niet van korten duur zoude zijn, besloot de Minister tot "het nemen van maatregelen, om den achter stand van onzen loodsdienst in de Wie lingen zooveel mogelijk te verminderen. Hij had daarbij evenwel rekening t,e hou den met de mogelijkheid, dat de ontwor pen herziening alsnog tot stand kwam en moest daarom te groote uitgaven voor dit doel vermijden. Hij besloot daarom zich aanvankelijk te beperken tot het itation- nceren van een tweeden zeilschoener cp een vooruit gesehoven post, waartoe de tijdens den oorlog opgelegde zeilsehoeners werden nagezien en voor 'den dienst ge reed gemaakt. Den 9den Februari j.l. werd deze post betrokken en wel te Dun-' geness. Vijf dagen later stationneerde België een tweede stoomloodsvaartuig voor de Wielingen. Nederland wordt daardoor voor een moeilijke beslissing geplaatst. De kos ten, aan een stoomloodsdienst verbonden, zijn hoog. Er zijn toch voor eiken post 3 stoomvaartuigen noodig, die alk een half millioen aan aanschaffing kosten, terwijl de jaarlijksche exploitatiekosten, afschrij ving niet inbegrepen, van stoomloods dienst per kruispost £200.000 iiooger zijn dan van een zeilloodsdienst. De mi nister meent daarom voorloopig met het oog ook op het onzekere van den toestand, bezwaar te moeten maken tot volledige in. voering van den stoomloodsdienst op da Wielingen over te gaan. Het ligt evenwel in zijn voornemen den voormaligen vis- scherijkruiser „Dolfijn" voor den loods dienst in de Wielingen aan te wijzen otn daardoor meer geliji»i«icl' in de bezetting na te streven en hij' behoudt zieh zoo 'noódig het overwegén van nadere jnaat- regelen voor. De minister meent dat uit het 'voor gaande blijkt, dat Nederland er ?iiet aan denkt 't beginsel van gelijkgereehtigheid neergelegd in 't Tractaat van 1839, prijs te geven. Tot 't doen van sl'appen, als waarvan in het Voorloopig Verslag spra ke is, anders dan de hiervoor genoemde, acht de Regeering voor het tégenwojr- dige, geen aanleiding. Er kan niet .worden toegegeven dat be zuiniging moet worden gezocht in ophef fing van de kruisposten "te Dungeness. Al heeft België zijn Dungeness-posten nog niet weder bezet, zoo is de post al daar van het 6de district toch van veel belang met het oog op de concurrentie voor de Wielingen. Dat als bezuinigingsmaatregel in aan merking kan komen de opheffing van het kantoor Zaandam, omdat de noutvaart slechts een gedeelte van het jaar werk zou geven aan de aldaar geplaatste lood sen, terwijl de benoodigde loodsen ge makkelijk uit Amsterdam konden worden gerequireerd, waar voldoende personeel aanwezig zou zijn, kan niet worden be aamd. De nieuwe Militiewet. Het Voorloopig Verslag der Tweede Kamer over het wetsontwerp tot nieuwe regeling van den dienstplicht wijst op een groote verscheidenheid van meeningen en wanschen. Sh'ihts „enkele leden" waren er, die het onderhavige voorstel zonder eenig voorbe houd van harte toejuichten. Vele én velerlei bezwaren werden naar voren gebracht en min of meer scherp ge. formuleerd, maar op één punt scheen men het vrijwel eens te zijn. Algemeen qprak men zijn bevreemding uit over het feit zegt het V. V. dat' geen raming van de kosten "3er voorge stelde regeling aan de Memorie van Toe: lichting is toegevoegd. Een dergelijke raming is inderdaad on misbaar voor de beoordecling van het ontwerp. De eiseh van beperking geldt toch niet slechts voor de persoonlijke, maar ook voor dc financieel© lasten. En waar de Schatkist aldoor in nood verkeert en "bezuiniging "dientengevolge steeds dringender wordt gevorderd, dient gedaan, wat mogelijk is, om de uitgaven voor militaire doeleinden in te perken. FACTA NON VERBA M.£. VOORBURGWAL' 167. TELEFOON N 9313 EN C 2007^ sMSTÊRDAMS Dat het contingent wederom van 13000 op 23000 man is teruggebracht, heeft be grijpelijkerwijze ook in de Kamer mis.' noegen gewekt. Hei V". V. geeft daaraan uiting, en het' wil ons vporkomen, dat in dit terugkomen op een vermindering, welke hartelijken bijval in de Kamer en evenzeer in het' land had gevonden, een der ernstigste bezwaren tegen en een "der grootste ge. varen voor het ontwerp gelegen is. De regeling, welke de minister thans voorstelt, moge door vooroefening en he. perking van den diensttijd' op verlichting van lasten gericht wezen, zij kan niet die bevrediging schenken, 'welke de belang rijke vermindering van het contingent met zich had gebracht. Dat van katholieke zijde, waar het tëc rugkomen op die vermindering teleurstel ling en ontstemming heeft gewekt, pogin. gen zullen worden aangewend, om haar alsnog te bestendigen, achten wij dan ook alleszins waarschijnlijk. Voor onze partij, die, zooals het lid der Tweede 'Kamer, mr. Van Schaik, in zijn merkwaardige rede op den politieken land. dag te Utrecht zeide. ten aanzien van het' militaire vraagstuk zeer ge p r onon-i ceerde neigingen en wenschen heeft, ver toont dit nieuwe militie-ontwerp meer dan één kant, welke met die neigingen en wen schen in bepaalde tegenstelling is. Wat ir. het Voorloopig Verslag, ook niet ondui delijk tof uitdrukking Komt. („Centrum"). TWEEDE KAMER. Zitting van Vrijdag 20 JV[ei. De interpellaties-Albaxda en Van Ra- vestein over het Oranjeboek en de brief wisseling met de Ver. Staten van Amerika over de D'jambi-velden werden toegestaan. Voortgegaan werd met de behandeling van hét wetsontwerp tot vereenvoudiging van rechtspleging in lichtere strafzaken. Het amendement-Van Sassa van IJsselt, om voor transacties met het openhaar ministerie de goedkeuring van den kanton rechter te vorderen, werd verworpen -net 55 tegen 18 stemmen. Overgenomen werd het amendement der commissie van rapporteurs om de kleine kantonrechters niet te verplichten tot' een' zitting om de 14 dagen, doch om de maand. „Voar Eer cn Deugd". Z. D. H. de Bisschop van Haarlem heeft benoemdtot directeur van den Diocesa- nen Bond van Mannenafdeelingen, en van den Diocesanen Bond van Vrouwenafdee- lingen „Voor Eer en Deugd", den 'Wel- eerw. heer L. A. .Wanna, rector te Mon ster „St. Bavo". (Msbode.) Prof. Dr. Ritrema Bas naar Amerika. Het „N. v. d. D." schrijft: Het is hekend, dat Amerika zijn gren zen voor onze Nederlandsche boomkwee. kerqprodneten heeft gesloten, omdat de autoriteiten aldaar meenen, dat dit, Üe eenige manier is om Europeesche planten, ziekten en schadelijke insecten buiten de landpalen te houden. Voor de tweede maal is een commissie van kweekers over zee gestoken om Amerika open te boren, maar 't lukt nog steeds niet. Per telegraaf is prof. Ritzema Bos nu door het Nederland sche comité uitgenoodigd, zoo spoedig mo gelijk naar Amerika 'te komen. De regee ring steunt deze pogingen en zoo zal prof. Bos 14 Juni a.s. naar Amerika gaan. Van dit bezoek wordt veel verwacht en terecht, want, al is de heer Bos sedert een jaar rustend hoogleeraar, hij is toch de man mgt enorme kennis en heeft van allen de meeste practische ervaring. Dat weet' men ook in Amerika. Geen ministerieel» crisis. Naar „Het Centrum" verneemt, zijn alle geruchten over een aftreden, niet alleen wat het Kabinet in zijn geheel^'

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1921 | | pagina 1