Over- - spanning LAG 1 DAGBLAD VOOR ZEELAND 1500 DE DRUKKERIJ )HE COURANT Als Gij irtelboer's Kruiden /ortelboer's Pillen Jacoba MariaWortelboer van Oude-Pekela. Mijnhardt's Zenuw-tabletten. instituut St. Jozef F. J. MURK," PEDICURE, IE B 2. 3_ :.VAH ROSSEM TTERDAM „HET LAMPJE» deeds „Zonnestraal-leep". Levensverzekering- Maatschappij I ie NIJMEGEN. Nummer 113 Vrijdag 20 Mei 1921 Zeventiende Jaargang bij !e«sla« t OKrt N IRfl bij verlies van f 7E bij rata f rn bij «lies van f QK bij verlies van f IC bij verlies van j £JU overlijden I IJU een hanti nf voet I ld een ooi I OU een duim I dd een wiisvineter I ld ongeschiktheid overlijden een hand of voel een oog een duim een wijsvinger een anderen vinger VMoet het kabinet Ruijs heengaan? Buitenlandsch Overzicht BUITENLAND DUITSCHLAND BELGIE swide „M.'V; m' NIEUWE ZEEUWSCHE COÖPSNTfeGOES VLUG „SMAAKVOL EN GOEDKOOP LEVEPX? esteld zijt, neem dan jorgens, 's middags en des |nds een weinig van de onds beroemde, genees- chtige pen twee gij zijt spoedig weer her- lild. Beter en goedkooper ismiddelen bestaan er niet Duizenden hebben er reeds liat door gevonden en zij dien ook U helpen. De 'ortelboer's Kruiden en 'ortelboer's Pillen verdrij- fcn gal, slijm, koortsigheid, aag- en hoofdpijn, wekken en eetlust op, bevorderen t spijsvertering', regelen den ioelgang, zuiveren het bloed, laag- en ingewanden, enz. Wortelboer's Kruiden 60 lent het pakje. Wortelboer's •illen 60 cent per doos, |lvie doozen fl,70. Overal verkrijgbaar of Aii-eet van 3049-40 Zending geschiedt franco iia ontvangst van het bedrag. onrust, gejaagdheid, slape loosheid worden spoedig overwonnen door 't ge bruik van Verdrijven zenuwachtig heid hij examens, open baar optreden en ge wichtige besprekingen, Genezen U van zenuw achtigheid. Per koker 75 ct., 3 ko kers f2.15. 1484-24 Bij Apoth. en Drogisten. BODEGRAVEN. PENSIONAAT voor Meisjes uit den net> ten burgerstand. M.U.L. Onderwijs tevensvoorbereïding voor de daaraan verbonden Normaal school 768-15 Lange Delft B121 Middelburg. behandeling van gevoelige voeten li DESSERTS 4\ KOFFIE FïBPOND t 1,50 f 1,36 1 1,24 I 1,10 10,94 f 0,84 10,76 5 t van MEDICINALE-, TOILET-, ID-, BAD- en SCHEERZEEP. <abriek komen de Tuberculose- c 2772-20 to vooruitgang 3235-40 ;erd kapitaal in de jaren f 1.555.800,- f 2.590.300,- f 3.180.700,- 'iedrag ruim f 15.000.000,- NIEUWE ZEEUWSCHE COURANT Telefoon 97 Hoofdredacteur: J. W. VI E N I N GS. Bureaux van Redactie en Administratie: Westsingel, GOES Telegram-Adres: Nizeco. Bijkantoor: MIDDELBURG, Markt 1 en 2. Telefoon 474 Directeur: JOS. VAN DE GRIENDT. Telefoon 2oV Abonnementsprijs f 2.50 per drie maanden, f 0.20 per week, voor Post-abonnés f2.90 per 3 m. Adverientiën van 1 tot 6 regels f 1.50, elke regel meer f 0.25, bij contract beduidende korting Al onze Abonnés zijn gratis verzekerd tegen ongevallen krachtens onze overeenkomst met „The Ocean and Guarantee Corporation Ltd." te Amsterdam, Rokin 151, en wel voor de hieronder vermelde bedragen: Terwijl dezer da-gen op een der open bare bijeenkomsten die tijdens het Pink-' sterfeest zijn gehouden, het R. K. Ka merlid mr. Van Schail: het aanblijven van het ministerie Ruijs de Beerenhroacli bepleitte, vooral omwille van de aanhan gige grondwetsherziening, die natuurlijk' als een ander niet-rechtsch kabinet aan het bewind komt, wordt opgeborgen, komt do Haagsehe briefschrijver vpn „De Tijd" tot een heel andere conclusie. Men kent de kwestie: de Tweede Ka mer verwierp Vrijdag j.l. art. 7 van het Wetsontwerp der grondbelasting. Dat artikel maakte de ziel van het ontwerp uit. Dientengevolge gaan Kamer en Mi; uister van Financiën niet meer met elkaar accoord. En daar de regeering de door het' ontwerp in uitzicht gestelde gelden zeide noodig te hebben, is het de vraag, of niet het heele ministeriel uit die verwer ping het besluit zal trekken, zijn ontslag aan de Koningin aan te bieden. En nu. zegt do briefschrijver, boven genoemd, zeer beslist „En dat het kabinet een dergelijk be sluit in overweging zal nemen, kan moei- lijk aan twijfel onderhevig worden ge acht. Het allerlaatst, waarin een Regee ring kan berusten, is een weigering door de Staten-Generaal, om het geld te ver sohaffen, dat noodig is, om in de uit gaven, die gevjoteerd zijn, te voorzien. Zij heeft dit hij een vorige gelegenheid reeds te kennen gegeven. Er was daarvoor toen alle reden, maar thans is daartoe veel meer aanleiding. Bij de tabaksbelas- ting hood men inplaats van een accijns nog een heffing aan de bronbij de successiebelasting sprak men zijn voor keur uit voor een heffing- in eens. Thansi mógen socialisten en vrijzinnig-democra ten 'geschermd hebben met hun heffing in eens of met een vermogensaaa;wa,s- belasting, van een ernstigen wil een Van heide in de plaats van da verhoogde grondbelasting te aanvaarden bleek'niet. Men heeft alleen een afbrekende critiek gehoord, een weigeren van het gevraagde, zonder iets ander saan te bieden. Het lijkt dan ook' niet alleen moeilijk anders denk baar, dan dat het Ministerie heengaat en een kabinet-Dresselhuys het opvolgt, maax het lijkt ons voor de rechterzijde in de gegeven omstandigheden de beste uit komst. De linkerzijde heeft dan anderhalf jaar, om aan te toonen, wat zij Jk'an. Zij kan met name het NederlancLschte volk eens laten zien, hoe zij wil vpor-zien in de uitgaven, zonder de hand uit te steken naar de pijp van den werkman, noch naar de Havana wan den genieter, noch naar den grond van den grondbezit- ter, noch naar den invoer van handel .en industrie. Keker, de grondwetsherziening komt dan vermoedelijk in het 'gedrang, de militiewet zal wel niet worden behan deld, de pensioenwetten en de wet op den rechtstoestand zullen naai' de liberale schaafbank terug moeten, de onderwij zers zullen de beloofde millioenen eisehen enz., maar daarvan dragen de Verant woording zij, die de crisis in het leven riepen. Het groote voordeel zal echter zijn, dat de kiezers een volgend jaar v«or zich daden hebben vjan rechts en daden van links, om tusschen te kiezen en loef. daden van rechts en beloften van de linkerzijde. In ieder geval lijkfe het zeer gewenscht, dat aan den hear Dresselhuys bet aanbod wordt gedaan. De heer Troelstra heeft' zich op het aller laatste «ogenblik zóó onverwacht in het debat gemengd, dat <Je peer I>resselhuyS op zijn medewerking allicht rekenen kan. Moeilijker zal het allicht gaan, de hee? ren Marchant en Teenstra samen te zien gaan met den heer Treub. \lon kau het echter probeeren. Alleen als zij vooraf hun onmacht heb ben te kennen gegeven, mag de Regeë- ring haar aanblijven in nadere, overwe ging nemen en dan nog alleen oadeT •waarborg tegen een herhaling van hetgeen thans is geschied." Tot zoover de briefschrijver. Keker, met het nemen van een proef met een ministerie, bezield met den geest van den Vrijheidshond, heeft men een middal om het politiek onvermogen ivpn Links den volke aan te toonen en zoo doende in 1922 een sterke rechtsche meer derheid met vlag en wimpel oi£S paries ment binnen te halen. Of echter dat middel juist nu moet beproefd worden en of het de offers Waard is die men er voor brengen moet, is een andere vraag. Ondanks de stille tegenwerking der Loge, die in den Senaat de kwestie voort durend wist uit te stellen, heeft Briand doorgetast en Jonnart belast, Frankrijk bij 'den Pauselijken Stoel te vertegenwoor digen. Door de bladen der meest verschillende richting wordt deze daad van Briand met ingenomenheid begroet. Om eens een enkele persstem te hooren: „Frankrijk, zegt de „Figaro", heeft door zijn verle den, door zijn traditie, door het hoog houden van rechtvaardigheid', eer en recht, bondgenooten of vrienden onder alle katholieken ter wereld. De ambassa deur van Frankrijk te Rome kan en moet aan dezo hondgenootschappen, deze vriendschappen leven geven. Maar omdat Rome een geheele wereld vormt, waar tij- delijke en geestelijke belangen samengaan, met elkaar in hotsing komen, is Rome een moeilijk terrein, waai' elke stap oen bij zondere beteekenis krijgt,' elk gesproken woord een bijzonder gevolg. De mensehen zijn er talrijk, de ambten ook; do invloe- den zijn er moeilijker te onderscheiden. Wat zeggen wil, dat de taak 'veelomvat tend is, dat zij een fijnen geest, een helder verstand zou 'kunnen verschrikken, moest verleiden.. Bij het aanvaarden van deze taak is Jonnart zeker van den steun van alle goede Fransehen, zooals hij, zegt de „Fi garo", er zeker van kan zijn, dat hij in het Vaticaaa welwillendheid zal vinden, die zijn plichtsvervulling gemakkelijker zal maken; een goeden ,wü> die onnoodigo hinderpalen van zijn weg zal wegnemen. Paus Benediotus XV, heeft in de onder handelingen, die aan het herstel van de betrekkingen tusschen Frankrijk en den Heiligen Stoel vooraf zijn gegaan, duide lijk getoond, dat hij steeds hereid was de Fransche republiek in haar werk van eendracht en vrede te steunen". Briand, die nog a-ltijd den 'steek voelt dien Lloyd George in zijn rede van Vrij dag jl. aan Frankrijk heeft toegediend, komt niet apart met Lloyd George samen, maar wil liever dat,"als er vergaderd moet worden, dit geschiede in den Oppersten Raad met de vertegenwoordigers van Italië, België, Japan en Amerika. Inmiddels worden er al pleisters1 gelegd op de wonde die Lloyd George's rede heeft geslagen. Althans, de „Daily Ex press" weet mede te deelen, dat vak Londen uit een memorandum naar Parijs is gezonden waarin wordt uiteengezet, dat Lloyd George's rede is misverstaan, vooral ten opzichte van wat hij zeide over het geoorloofde- van Duitschlaad's tus- sehenhomst in de Opper-Silezische kwes tie. Dat moest zóó verstaan worden dat, voor oogen houdende, dat de Polen en rle Duitschers, met Frankrijk en Engeland, partijen bij het verdrag zijn, wij niet toe zouden kunnen zien, dat een zijde de verplichtingen van het verdrag schond, zonder dat wij het gezag .zouden verlie zen, om tegen een dergelijk© schending aan den anderen kant te protesteeren. De houding van Engeland 'blijft gelijk zij door Lloyd George omschreven is. De regeering is van meening, dat alle mo gelijke stappen g-edaan moeten worden om naleving vpn het tractaat af 'te dwin gen, zoowel door de Polen als 'door de Duitschers. Kij is besloten;te zorgen dat de Polen hun bezetting van Opper-Silezië ongedaan maken. Dit is opnieuw aan de Fransche regeering duidelijk gemaakt. Doch niet alleen aan de Fransche regee? ring' is iets duidelijk gemaakt, maax ook aan de bewerkster der publieke opinie in Frankrijk, de pers, die over Lloyd Geor ge's re'de, zooals men weet, danig te keer ging. Lloyd George heeft dat zelf opge knapt, door aan de pers een verklaring te doen toekomen als aanvulling van wat hij in het Lagerhuis heeft gezegd. Deze ver klaring-, welke wij hier in haar geheel laten volgen, is van hoog- belang voor de verdere ontwikkeling der politieke ver houdingen, wijl le. de Engelsche staats man daarin ten volle handhaaft wat hij in het Lagerhuis zeide, en 2e. niet ondui delijk te verstaan geeft, dat Engeland'niet aan Frankrijk zit vastgeroest, ook al is er een verdrag van Versailles dat de Geal lieerden bindt. Blijft Frankrijk ilen weg opgaan die voert naar een overwegende machtspositie op het vasteland van Europa, dan Zal Engeland, zijn eigen belang ken nend, ook zijn eigen weg, gaam. Lloyd 'George's verklaring, luidt nu aldus „Natuurlijk kan,ik slechts de verant woordelijkheid aanvaarden voor hetgeen ik werkelijk gezegd heb, en niet' voor de verdraaiingen, die Fransche bladen ervan nebbeu gemaakt. De bijna algemeene in stemming van de Amerikaansche, Itali- aansche en Engelsche pers met de gevoe lens, waaraan ik uitdrukking 'heb gege ven, bewijst, dat de groote naties,; die Frankrijk in het 'Westen terzijde hebben, gestaan, van meening zijn, dat het ver drag van Versailles eerlijk moet worden ten uitvoer gelegd. Nooit heb ik een zoo groote eenstemmigheid bijgewoond ten op zichte van eenige kwestie. Alle schakee ringen m de openbare meening van deze landen staan op hetzelfde standpunt. Met alle respect zou ik "de Fransche pers willen zeggen, dat "haar gewoonte, om elke uiting van de openbare meening bij de bondgenooten, die niet met haar eigen meening harmonieert, als een onbe schaamdheid te behandelen, heel ongeluk kig te- Een dergelijke gemoedsgesteldheid moet op den duur noodlottig worden voor iedere Entente. Het standpunt, dat "de Amerikaansche, Italiaansche en Éngelsbhe pers in de Opper-Silezische kwestie heeft ingenomen, mag niet als vijandig^ tegen over Frankrijk worden opgevat. Zij' hou den vast aan het verdrag van .Versailles!- Kij willen de bepalingen v,an het verdrag van Versailles eerlijk toepassen, onver schillig of deze toevallig, ten gunste of ten nadeele van Duitschland zijn. Over het lot van Opper-Silezië moet beslist worden door den Oppersten Raad, en niet door Korfanty. De kinderen van het verdrag van Versailles kan men niet ver- oerloven ongestraft het vaatwerk in Europa stuk te slaan. 'De een pi ander moet hen Dij' de kraag nemen, anders heb ben wij onophoudelijk onrust. Men kan den loop van de wereld in de eerstvolgende j'aren niet voorspellen. De mist voor ons is dikker rlan gewoonlijk. Veel zal afhangen van het eensgezind blijven van de 'geallieerden. Behalve de uit de verdragen voortspruitende verplich tingen zullen gebeurtenissen, die men nog niet voorzien kan, beslissend zijn voor de groepeering van de volken. De toekomst van de wereld, en in het bijzonder nog Idie van Europa, zal worden bepaald door oude of nieuwe vriendschap. Onder die omstan digheden is het verdrag van Versailles een document van oneindig belang, vooral voor de volken van de Entente. Het houdt ons bijeen, terwijl er zooveel is, dat ons ver deelt. Wie de bepalingen ervan bëthan- delt, als lieten zij' hartstocht en voor oordeel vrij spel, zal niet lang hoeven te wachten, om berouw te krijgen over zijn heethoofdigheid. Het Engelsche volk zal niet trachten, eenige verantwoordelijk heid, die hei vórdrag het oplegt, te ont duiken. Er zijn tijdelijke beletsels, die het moeilijk maken, dat wij troepen zenden, maar wij verwachten met vertrouwen, dat die spoedig voorbij'1 zullen zjjn. Ik wil ei- de aandacht op vestigen, dat bij' -de laatste conferentie wij onze bereidwillig heid te kennen gaven, onze vloot ter be schikking van de geallieerden te «tellen voor eenige operatie, waartoe besloten zou worden, als Duitschland weigerde, de voor waarden te aanvaarden. De Engelsche regeering had de verdee ling van Opper-Sjlezii) gaarne geregeld op de laatste Londensche conferentie; men kende toen reeds alle bijzonderheden van 'le stemming. Onze bondgenooten waren toen echter niet bereid, om 'de - discussie te beginnen. Wij' willen eerlijk .1© beslis sing afwachten, dip de meerderheid, aal nemen van de mogendheden, die volgens het verdrag stem hebben bij' de bepaling der grenzen van Opper-Silezië, hoe deze beslissing ook uitvalt. Wij aanvaarden ten volle den uitslag van het plebisciet als de uiting van den wensch van het Opper- Silezische volk. Wij'zijn in een grooten oorlog, gegaan en hebben ontzaglijke verliezen geleden bij de verdediging' van een oud verdrag, waarbij ons land betrokken waa. Brifctanje zal het niet over zich verkrijgen, er wer keloos hij te staan, als een verdrag met voeten getreden wordt, dat zijn 'vertegen woordigers nog geen twee jaar geleden hebben onderteekend". In den Opper-Silezischen janboel is nu in zooverre eenige orde gekomen, dat de Poolsche opstandelingen genoegen nemen met de erkenning van een neutrale zóne langs den Oder, die alleen door cla troe pen der Geallieerden mag worden bezet. Wat er gebeuren zal éls de Opperste Raad ten gunste van Duitschland beslisl, zoodat de Polen den Oder niet als 'grens3 rivier zullen hebben. Gezien de mentaliteit van Korfanty en zijn kornuiten, is het best mogelijk, dat de geallieerde troepen m die neutrale zóne zullen moeten blijven heel wat langer dan hun lief is. Tot zbover Lloyd George. De lezer ziet, dat de man geen blad voor zijn mond houdt. Wij hebben laatst gesproken over Ben politieke spotprent, waarop Duitschland wordt voorgesteld als hoer Miehei, zit tend op zijn geldkist. Welnu, Michel Zal van zijn. kist moeten opstaan en er zijn 'hand in steken. W.ant door de onderteekening van Let Londen sche ultimatum heeft de Dnitsche re geering zich verplicht om binnen de 25 dagen na afloop van dit ultimatum een milliard gouden markene in goud of in goed geleverde buitenlandsch© wissbls, of wel in Duitsche schatkistbiljetten, be taalbaar te stellen binnen drie maanden. Ter vervulling van dit gedeelte van de 'L ondensche eisehen heeft de regeering thans zooals zij reeds! in haar schade, vergoedingsvoorstel aan Amerika voor stelde aan de commissie van herstel 150 millioen gouden marken aangeboden. Deze som is vrijwel geheel door buiteu- landsche wissels gevormd .en onmiddel lijk betaalbaar. Zoodra de commissie van herstel de plaats van betaling heeft aangeduid, zal dit bedrag betaald worden. Vóór het einde dezer maand dat is vóór afloop van den termijn van 25 .la gen zal de Duitsche regeering de rest dat is 850 millioen in haar en in schatkistbiljetten betalen. Naar de Berlijnsche bladen nog vermei- nemen, wordt op het oogenblik zoowel in het ministerie vau Buitenlandsehe Ka ken als in de ander© betrokken rijtsmini- sterics hard gewerkt aan de voorbereidin gen voor de tenuitvoerlegging der in het aangenomen ultimatum vervatte eisehen. Met name worden alle noodige maatrege len op wetgevend gebied uitgewerkt, als de wijziging van de Rdjksweer-wet en het wetsontwerp betreffende de heffing op den uitvoer. Nopens de financiëele aange legenheden is het rijk met een aantal groote banken in onderhandelingen getre den, met welker hulp een milliard gou den marken binnen 25 dagen moet betaald. Naar verluidt zal de oommissie van herstel vermoedelijk de door Duitschland aangeboden som van 150 millioen gou den marken in buitenlandsche wissels aannemen. Verder wordt gezegd, dat Frankrijk accoord gaat met de door Duitschland aangeboden levering van 25.000 houten huizen. Op 31 Mei zal de nieuwe rijkskanse lier in de eerste rijksdagzitting na Pink steren zijn programrede houden en daarbij den Rijksdag inlichtingen verstrekken over de wij'ze, waarop Duitschland zijn verplichtingen tot herstel jegens de En tente zal nakomen. De verdere uitvoering van het ultimatum. De Msb. verneemt uit Berlijn: In Ver band met de jongste ontwapeningsnota van generaal Noliet zou vandaag- door het rijköweerministerie bevel tot ontwape ning der Oostelijke vestingen en tot ver nietiging van het nog overgebleven ieger- materiaal gegeven worden, daar de tekst Van dit bevel den 20sten Mei in handen der intergeaüieerde militaire commissie moet zijn. Voor de ontwapening der Oostelijke vestingen heeft de Duitsche regeering nog vier weken tijd. Kij moet voor den 15den Juni doorgevoerd Worden. Van grooter beteekenis is de vernieti ging der legervoorraden, welke door da entente geëseht wordt. Het gaat daarbij om machinegeweerdeelen, munitie, uni formen, enz. Het door Duitschland gedane voorstel om deze voorraden naar depóts in het bezette gebied onder toezicht der gealli eerden over te brengen, is blijkens' do jongste ontwapeningsnota door de entente niet aangenomen. Er blijft dus niets anders over dan de voorraden te ver nietigen. De schade, welke de Duitsdh'a regeering daardoor lijdt, is buitengewoon groot. De houding der Beiersche regeerihg in dte ontwapeningskwestie is tot dus verre nog niet vastgesteld. De beslissing zal echter nog deze week' vallen. Alles ■wijst er op, dat de tegenstand, vooral in de Beiersche volkspartij niet zoo sterk meer dan vroeger en dat Beierejj, steeds meer het standpunt der rijksre- geering nadert. De Ontwapcningsk weslie. BERLIJN, 19 Mei. (Msb.) De rijks- regeering heeft aan alle regeeringen der afzonderlijke staten een nota gezonden over de ontwapening en de ontbinding van .alle zelfbeschermingsorganisaties. In deze nota aan Beieren wordt de Beiersche burgerwacht met name genoemd als een organisatie, (welke moet ontbon den worden. In een nota geeft de rijEsregeering voort de maatregelen aan, volgens welke de ontwapening en ontbinding moeten geschieden, terwijl tevens een lijst wordt verlangd vpn de organisaties, welke moe ten ontbonden worden. Volgens berichten uit Mtinchen zal het Beiersche kabinet zich vandaag met de nota der rijksreg'eering bezig houden. De kapitaal-smokkelarij!. In het proces tegen prins Eitel Frie- drich van Pruisen wegens de bekende zaak der kapitaal-smokkelarij haar Nederland as Woensdag vonnis gewezen. De prins Was persoonlijk in de recht zaal verschenen en verklaarde, dat hij ge vreesd had, dat het particuliere .vermo gen der Hohenzollern door de Duitsche regeering geconfiskeerd werd of door de entente in beslag genomen zou worden. Als huisvader had hij zich derhalve ver plicht geacht eenig geld voor zijn familie in veiligheid te brengen. De verordening van Ebert en 'Haase over de kapitaal- smokkelarij'was hem niet bekend geweest; ook had hij' zich niet aan zijn belasting plicht willen onttrekken. Prrns Eitel 'Friedrich werd met het oo^g op het feit, dat hijl zijn daad' niet uit eigenzuehtige, eerlooze motieven bedreven had, tot 50.00 Mark boete veroordeeld1. Ernstig en gel uk. Dinsdagmiddag heeft een ernstig on geluk plaats gehad nabij Gonderange in het groothertogdom Luxemburg. Vier auto's reden in snelle vaart achter filkaar, toen plotseling de eerste door een defect aan de machine stilstond'. Du andere auto's reden er boven op. Zij wer den geheel versplinterd. In deerniswekkenden toestand werden, de inzittenden'opgenomen. Twee personen! zijn reeds overleden, de andere zes ernstig gewonden hoopt nien te kunnen Tedden< (Mkb) Vrouwenkiesrecht. De liberalen hebben zich uitgesproken' tegen het van katholieke zijde ingediende' wetsontwerp om het VTOiiwenkiesreeh't' 'voor de jirovineiale besturen in te voeren* Max. Panl Huysmans, Marson dr. Depagei en anderen hebbek .de invoering van hel) vrouwenkiesrecht in de provincie verde-l digd. Zij hebben een rekwest van deffl nationalen vrouwenbond in overweging 'genomen en besloten om afgevaardigden' van dien bond te ontvangen om met! haar het vraagstuk te bespreken. De Staking.;. ANTWERPEN, 18 Mei. Hoewel de, staking der zeelieden, voortduurt, zijn toch weer twee schepen vertrokken met volle dige bemanning, voor een deel bestaand' uit Engelschen, voor een ander deel uifc ongeorganiseerden en verder, uit geprgaai-i seerden, die niet langer op bevel der leiders bxoodeloos wilden blijven. In de Kamer verklaarde de minister! van Spoorwegen, dat de regeering niet anders kon doen dan den duurtetoesiagj in verhouding tot het index-cijfer vermin deren, daar de loonen zelve van 1913 tot' 1921 vervijfvoudigd zijn. Socialisten en katholieken verweten elkander, dat da anderen hadden aangestuurd op staking., (Ten slotte werd met alle stemmen een' motie aanvaard, waarin vertrouwen in' de regeering wordt uitgesproken zoowfel' ten opzichte van het staatspersoneel pis van de schatkist Van de staking, die dreigde, zal Well niets meer komen. ENGELAND het Besprekingen inzake mijiiconfliet. De waarschijnlijkheid, dat de onderhaal delingen tusschen mijnwerkers en mijn eigenaars zullen worden hervat, wordt' steeds grooter. Niet-officieele besprekin gen zijn reeds aan den gang. De „Daily Tel." Zegt, dat een spoedige hervatting der besprekingen voor de deur staat en dat er waarschijnlijk een blijvende overeenkomst tot stand gebracht zal wor den. Dr. Macnamara, minister van arbeid^ verklaarde in een redevoering, dat het mijnwerkersconflict de geheele ipdustrieele wereld sterk had aangegrepen. Hij"! zeide, dat er echter geruststellende teekenen zijn, dat deze onrust weldra tot het vers leden zal behooren, daar de mijnwerkers en de mijneigenaars bezig zijn een verzoe-t iung tot stand te brengen om de industrie te verlossen uit het moeras waarin de iqh dostrieele oorlog haar heeft gebracht. Een der meest kenmerkend© eigenschappen van' dit conflict is geweest dat er absoluut geen geweld is gepleegd en dat niettegen staande beide partijen scherp tegenover elkaar stonden, er toch een zekere wel willendheid heerschte. Men meldt voorts nog: De besturen der transportarbeiders en spoorwegmanneü kwamen opnieuw bijeen. Besprekingen werden gevoerd over dB positie der geschorste leden; over 't voort- geiten van den kolenimport tengevolge

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1921 | | pagina 1