DAGBLAD VOOR ZEELAND Fermitan Als Gij H. LaiuÉiiiweis ÖRMPOEDERS Jacoba Maria Wortelboer Steenhouwerij van G. i. HOEK, SteenhjDuwwerk. Wortelboer's Pillen Jacoba Maria Wortelboer ongeschiktheid een anderen vinger Nummer 112 Donderdag 19 Mei 1921 Zeventiende Jaargang CHE COURANT W. SCHIPPER, GRAFWERK Instituut St. Jozef Dr. DE HAAS. Wortelboer's Kruiden van Oude-Pekela. oen bij f lEfl bij verlies van f te bij verlies van f (jn bij verlies van f qe bij verlies van f IE bij verlies van 1 £öU overlijden S Süll een band of voet I Iu eenoog I ÖU een duim I ww een wijsvinger 1*1 BUITENLAND. FEUILLETON De stem des Gewetens. oorstad - GOES enaamd, Fermilan, van Jacoba Maria Wortelboer, werken beter dan alle andere 'orrnmiddelen en mogen niet elijk gesteld worden met wormpatronen, -koekjes bon bons, -torentjes enz., daar ai deze middelen niet die kracht bezitten, die er van verwacht wordt. Wormpoeders ge naamd ezitten een bijzondere vin- "ingrijke samenstelling en erdrijven zeker poel-, made-, maag- en an- "ere ingewandswormen, zoo- el hij volwassenen als bij kinderen. 85 ct. per doos, drie doozen f 2,40. Overal verkrijgbaar of direct van 3076-40 te Oude-Pekela. „FERMITAN" wordt door de Nederiandsche Wet be schermd. Wormpoeders niet voor zien van het woord „F e r- mitsn" worden als namaak beschouwd. M e n w a c lit e z i ch dus voor namaak Veersche Weg T 250, Middelburg, levert uit ruimen voorraad alle soorten Speciaal adres voor in alle stijlen. Voorradig in alle prijzen, 3223-18 BODEGRAVEN. PENSIONAAT voor Meisjes uit den net ten burgerstand. M.U.L. Onderwijs tevensyoorbereiding voor de daaraan verbonden Normaal school 768-15 Kruidengenezing. Laan i Meerderworf 550, den Haag 9-4 en schriftelijk. Tal van dankbetuigingen. 3272 10 ongesteld zijt, neem dan 's morgens, 's middags en des avonds een weinig van de van ouds beroemde, genees krachtige of een twee en gij zijt spoedig weer her steld. Beter en goedkooper huismiddelen bestaan er niet Duizenden hebben er reed» baat door gevonden en zij zullen ook U helpen. De Wortelboer's Kruiden en Wortelboer's Pillen verdrij ven gal, slijm, koortsigheid, maag- en hoofdpijn, wekken den eetlust op, bevorderen de spijsvertering, regelen den stoelgang, zuiveren het bloed, maag en ingewanden, enz. Wortelboer's Kruiden 60 cent het pakje. Wortelboer's Pillen 60 cent per doos, drie doozen fl,70. Overal verkrijgbaar of direct van 3049-40 Zending geschiedt franco na ontvangst van het bedrag. Hoofdredacteur: J. W. VI E N I N G S. Telflfo0"^ Bureaux van Redactie en Administratie: WestsingeJ» GOEb Telegram-Adres: Nizeco. f Bijkantoor: MIDDELBURG, Markt 1 en 2. Telefoon 474 Directeur: JOS. VAN DE GRIENDT. Telefoon 207 Abonnementsprijs f 2.50 per drie maanden, f 0.20 per week, voor Post-abonnés f 2.90 per 3 m.Advertentiënvan 1 tot6regels f 1.50, elke regel meer f 0.25, bij contract beduidende korting Al onze Abonnés zijn gratis verzekerd tegen ongevallen krachtens onze overeenkomst met „The Ocean and Guarantee Corporation Ltd." te Amsterdam, Rokin 151, en wel voor de hieronder vermelde bedragen: DUITSCHLAND De uitvoering van het ultimatum. 7.00 zien we dan gebeuren, dat Duitsch land bukt onder de dwingende noodzake lijkheid. Nog lang hadden we dit niet ver wacht, maar alle berichten der laatste dagen wezen op een zwichten dat aan staande was, noodzakelijk moest komen en nu is dan de eerste stap gezet en is Duitschland schikkingen gaan treffen voor de betaling van het eerste milliard, overeenkomstig de eisclren van het ulti matum. Sub. 5 van het ultimatum verplichttaa zich de I>uitsche regeering binnen 25 dagen een milliard gouden Mark, in geld, erkende devisen of Duitsche schatkist: biljetten met drio-maandelijkschea looptijd te betalen. In verband met de uitvoering dezer verplichting heeft de Duitsche regecring overeenkomstig haai' Voorstel in het be, middelinglvcrzoek aan Amerika, aan do commissie van herstel aangeboden, on, middellijk '1(50 millioen gouden Mark, bijna geheel in buitenlandsche devisen, aangeboden. Zoódra de commissie van herstel plaats ■en tijd voor Ket in ontvangst nemen zal hebben aangewezen, zullen haar deze 150 millioen worden overgegeven. Voor den afloop van den vastges telden termijn, voor einde Mei derhalve, zal aan de commissie van herstel de verdere be taling gedaan worden in baar geld' en de rest iu schatkistbiljetten. Naar Wolff verneemt, zijn schikkingen getroffen, welke de aflossing dezer biljet ten binnen den voorgeschreven termijn fjrunjborgen. Vóórts verneemt de Msh. nog rut Berlijn d«f betreffende de uitvoering van het ultimatum voor zoover de dntwapening betreft, te Berlijn een nota is 'ontvangen, I waarin de verschillende termijnen wor den meedegedeeld, waarin de aangegane verplichtingen moeten worden nagekomen. De eerstgenoemde datum is 20 Mei. Voor dien datum zal de Duitsche Tegeeriug uitvoering h ebben te geven aan den oisch ■betreffende de fabrieken, die oorlogsma teriaal vervaardigen. De geallieerde mili taire commissie heeft destijds aan da Duitsche regeering een lijst voorgelegd anei de namen van die 'fabrieken, die oorlogsmateriaal mogen blijven vervaar digen. De Duitsche regeering behield zich toen voor, zelf de fabrieken, welke voor 't vervaardigen van oorlogsmateriaal in aan merking komen, aan te wijzen. Uit de thans ontvangen nota blijkt, dat de entente met dit antwoord der Duitsche regeering geen rekening heeft gehouden. De voornaamste clausules van do ont wapeningsnota betreffen de ontbinding van de burgerwachten, die vóór 30 Juni moet hebben plaats gehad. 30 Juni rs dan nok de eigenlijke ontwapeningsdatum. Een en ander van het bovenstaande geeft zeker wel een helderen blik op den huidigen toestand. BELGIE De spoorwegstaking dreigt. Qe Msb. redacteur seint van uit Brus sel aan zijn blad: Iu offieieelo kringen begint men de bedreiging van de spoorwegsttJciug op timistischer in te zién. Men baseert zich hierbij vooral op het feit, dat onderhet personeel een zekere verdeeldheid heerscht over het al of niet in staking .gaan. Bovendien zouden de socialistische mi nisters Destrée, Auseele en Wauters zich ook' tegen staking verzet hebben, [wat natuurlijk grooten weerslag- vindt in de .3) (door JENNY) De schepen waren beladen met kostbaar ■hout, specerijen, indigo, tapijten, rijke stof fen, alle koopwaren, die men gemakkelijk en met groot voordeel1 van de hand kan doen. De zeven schepen werden eveneens door mij naar Goa gezonden, onder bevel van een mijner officieren; echter behield ik het kostbaarste wat aji bevatten, want tengevolge van dezen gelukkigen strijd had ik een nieuw plan ontworpen. Daar ik op dezen strooptocht zooveel buit ge maakt had, dacht ik, mij wel de weelde te kunnen veroolooven van een reis naar Lis sabon, waar ik nog bloedverwanten had. Ik deelde mijn plan mee aan Jacobus Wo vermann, den Holl. kap., die overgeluk kig was, met mij koers te zetten naar Portugal vanwaar hij zich eerder en ge makkelijker kon begeven naar zijn vader land. 2 Augustus. Het weer blijft mooi, en de wind gunstig doch van nacht is eor iets buitengewoons gebeurd, dat mij van streek heeft gebracht en dat ik hier wil opteekenen. Zooals ik reeds schreef, sliep kapitein Wovermann kringen van het personeel. Mocht er on verhoopt toch nog staking komen, dian zou dit alleen onder het klein personeel zijn en zou zij in geen geval lang duren. Ondertussehen wordt vernomen, dat het personeel van Namen besloten zou zijn. onmiddellijk in stading' te gaan, terwijl dat van Luik besloten heeft af te wach ten. Vele spoorwegmannen hebben als pro test tegen de stakingsbeweging ontslag genomen uit het nationale (socialistische) syndicaat. De Japauschc kroonprins. Officieel wordt thans uit Brussel mede gedeeld, dat de kroonprins van Japan op zijn rondreis in Europa ook België zal bezoeken, vermoedelijk einde "Mei begin Juni. FRANKRIJK De Temps over de onder handelingen in het Oosten. Naar de Fransche bladen uit Kbustanti- nopel vernemen, 'is Bekir Sami bei, de onderhandelaar van de Kemalisten te Lon den, afgetreden als minister van buiten landsche zaken. Dit bericht schrijft de Temps, schijnt te worden bevestigd door een boodschap van generaal Fevzi pasja, den eerste-minister en minister van oor log van de regeering te Angora. Generaal Fevzi pasja, heeft, handelende als minis ter van buitenlandsche zaken ad interim, to kennen gegeven, dat hij aan de Fran- scho regeering zal laten weten, waarom de overeenkomst, welke te Londen met Frankrijk gesloten is, niet door de natio nale vergadering te Angora bekrachtigd is en welke veranderingen de Turken wensehen. Alle onderhandelingen zijn moeilijk in het Oosten, voegt de Temps hieraan, toe, en het is niet gezegd, dat deze nieuwe wederwaardigheid' noodzakelijkerwijze tot een breuk zal moeten Igideu. Het eenige wat voor het oogenblik vaststaat, is, dat de Grieksche aanval in Klein-Azië 'de eer ste oorzaak is van de huidige moeilijk heden en de nieuwe lasten, welke Frank rijk zieh wellicht in Cilicië zal moeten getroosten. De ontketening van den Grieksehen aanval heeft de Turken tot nauwe aan sluiting bij de "bolsjewiki gebracht, die al hun invloed te Angora aanwenden om Turkije te beletten zieh met Frankrijk te verstaan. Voorts heeft het ineenzakken van den Grieksehen aanval zekere natio nalisten in een opgewonden toestand ge bracht, wat tengevolge heeft, dat zij hun eischen jegens Frankrijk overdrijven, wat Frankrijk, zegt de Temps dreigend, niet zou kunnen toelaten- Frankrijk en Ket Vatieaan De „Maasbode" schrijft: De .minister raad heeft de benoeming van Jonnrrt tot buitengewoon gezant hij het Vaticaan be vestigd. Deze benoeming heeft over het alge meen een zeer goede pers. De Temps" erkent, dat. Briand gebruik gemaakt heeft van een praerogatief, dat 'hem onbetwist baar toekwam, door niet langer te wach ten met een benoeming en het hervatten der officieele betrekkingen bij den H. Stoel, nu een der voornaamste redenen van de breuk van 1904 werd uit den weg ge ruimd en opvolgende ministers en cok de kamer duidelijk hadden te keanen ge geven naar den volkswil te willeu luiste ren en het belang van Frankrijk, om te Rome vertegenwoordigd 'te jij'o, boven alles te stellen. Ook de „Débats" zegt, dat 'het gouver nement een uitstekende beslissing heeft genomen, door iemand naai' den H. Stoel te zenden, doch ook door die belangrijke missie op te dragen aan Jonnart, die zeker groote diensten bewijzen zal- De hervatting der diplomatieke betrekkingen in mijn hut. Gisterenavond waren wij bijna gelijktijdig ingeslapen en tegen drie uur in den morgen werd ik wakker, ik1 ver baasde mij er over, dat de lamp nog brandde en ik stond op, om ze luit te blazen. Als toevallig viel mijn blik op den Hollander,die rustig sliep Hij scheen het warm te hebben, want de hals was geheel ontbloot. Om den bals schitterde mij een ketting tegen, dien iü nooit te voren bij hem gezien had. Ik ging; naar het bed toe, b'oog 'mij oevr den slapende heen en ontwaarde een ieeren taschje, dat aan den gouden ketting was vastgehecht. Ik* strekte do band uit. betaste het en trachtte te weten te komen, wat het geheimzinnige étui kon bevatten. Ik opende het voorzichtig; neen, ik had mij niet vergist: er waren edelge steenten in! Ik trad haastig terug", blies de lamp uit en wierp mij op mijn legerstede, want Jaoobus bewoog zich, alsof hij wak ker werd. Hij stamelde enkele woorden in het Hollandsch; ik spande all mijn krachten in ze te verstaan; hij spak van diamanten, van fabelachtige rijkdom men en in zijn droom worstelde hij tegen een denkbeeldigen aanvaller, die hein wilde berooven. Dus waren het diamanten, die Wover mann ©tti Zijn hals droeg, diamanten van een onnoemelijken prijsOndanks met het Vaticaan is een politiek feit, dat logisch voortvloeit uit den volkswil. Op volgende gouvernementen hebben de re denen, die tot de hervatting hebben ge leid, Jot de hunne gemaakt. De kamer heeft met groote meerderheid zulks goed gekeurd. De senaat heeft nog niet den i'ijd gehad om zieh uit te spreken, maar ook de opinie van dat lichaam kan uiet twij felachtig' zijn. De hooge vergadering kan niet anders dan met voldoening zien, dat aan een van zijn aanzienlijkste leden de opdracht wordt geschonken, die niet lan ger kon worden uitgesteld. Ontstemming over Lloyd George's rede. De Parijsehe correspondent van de „Maasbode" seint bet volgende belang rijke bericht, dat wij daarom hier-mder laten volgen. De redevoering van Lloyd George, waarin deze zoo sterk partij kiest iu 'de Gpper-Silezische kwestie, is door de Fran- schc pers buitengewoon slecht ontvangen. René d'Aral in de „Gaulois" zegt, dat het geheele requisitoir, dat Lloyd George heeft uitgesproken tegen het optreden dei' Polen in Opper-Silezië zeer verschil lende gevoelens wakker zal roepen, die bij de geallieerde gouvernementen een op lossing van dit delicate vraagstuk zeker riet zal vergemakkelijken. De „Figaro" constateert eveneens, dat de "woorden tegen Polen gericht, met blijd schap te Berlijn zullen worden ontvangen, dcuh een zeer pijnlijken indruk zullen ma ken te Parijs. Het oogenblik is slecht gekozen, zegt het blad, om oen zoo duide lijke aanmoediging te 'geven aan de pan- germanisten, die zich in de wapeubronuen van Opper-Silezië willen nestelen en iu hst Oosten de vernietiging van het vredes verdrag van Versailles willen begiaueu. Pertinax in de „Echo de Paris" Zégt, dat Lloyd George een schitterende gele genheid heeft laten voorbijgaan, om ie zwijgen en dat hij heter 'aan de gezanreh- conïerentie had kunnen overlaten, de moei lijkheden betreffende de zaken .in Opper- Silezië te regelen. Wij weten niet, bf "het gouvernement van Warschau rechtstreeks den opstand heeft beïnvloed in deze laat ste dagen, teneinde zich meester te ma ken van de grens naar zijn leuze en daar door de mogendheden tegenover oen poli tiek en territoriaal „fait accompli" te stellen. Maar wij weten zeer goed, dat door zich uit te spreken zooals cle eerste minister het heeft gedaan, hij' ons een voldongen féit heeft willen opleggen, het succes van de anti-PooIsehe gedachte, die hij sedert 2 jaren niët opgehouden heeft te volgen. Frankrijk kan niet aanvaarden, dat men het aldus de handen forceert cd •wij verlangen, dat onze woordvoerder dat met luider stemme verklaren zal. Pertinax vervolgt: Frankrijk zal niet toelaten, dat een doel van het industrie gebied afgenomen wordt aan zijn O mie lijken bondgenoot. Lloyd George wil op treden als conducteur der .rechtvaardig heid, een privilegie, dat wij hom onfcZ-'g- gen. Tegenover Polen volgt hij blinde passie. Waar heeft hij recht gebracht, iu Rus land, waar hij het eerst onderwerping a anbeval aan brutale- en misdadige macht Lloyd George wil gebieden met verplet terende meerderheden aan Polen toewijzen en gebieden met eenvoudige meerderhe den aan Duitschland. Waarom die I/wee maten? Zullen dan ten slotte soldaten van Koi'fanty gelijk hebben? Rn welk oogenblik voor zulk een redevoering? Op de Londensche conferentie is Frankrijk's geduld zwaar beproefd en heeft men het tijdelijk een waarborg ontnomen. Thans reept- men voor ons op het beeld van Duitschland, dat met de wapens de re vanche te Hüattowitz en Oppeln gaat pre- mijn pogingen kon ik den. slaap niet meer vatten en, zoodra het daglicht door brak, ging ik naai' liet dek Heel den dag was ik zenuwachtig/ Ondanks mij zeiven, verwijlden mijn ge dachten steeds bij den zoo zorgvuldig verborgen schat. Den Hollander had ik ontweken, doch tegen den middag ging ik naar hem toe en zeide: „Wovermann. wij zullen vandaag een goeden maaltijd houden en er een lokker glas .wijn bij drinken." Hij knikte met het hoofd en dankte mij beleefd. 's Avonds gebruikten wij het middag maal in mijn kamer, hoewol de Hollander mij gevraagd had op het dok te, 'eten, daar de zee zoo kalm tvas en Ket maan licht zoo heerlijk scheen. Ik wilde daar echter niet van hooren; Wovermann gaf tnet zijn g-ewonen ernst toe en zei mij duizend beleefdheden, alvorens te beslui ten het eerst de trap af te dalen Wij hadden goeden eetlust. De gerechten waren met zorg toebereid en "de wijn stemde ons vroolijk. Wij begonnen elkaar geschiedenissen te vertellen, Zooals zee lieden er zoovele weten. Do oude Hollander had vele streken bezocht, die ik in het geheel1 niet kende ;- vooral het noorden. Hij sprak mij van de groot© gevaren, die er voor schepen zijn in die koude zeeën, ver ten noorden van Engeland's kust, wanneer de ijzige wind parèexen. Voor het Britsche plan zijn 60.000 man in Silezië noodig. Kiu Dow- ningstreet die sturen? Wat ons betreftl wij 'hunnen Duitschland tot de orde dwin gen, dat is voor ons voldoende. Een nieuwe conferentie van den Oppersten Raad. Naast een Reuter bericht dat een ver moedelijke conferentie van den Oppersten Raad in de volgende week te Parijs ver neemt de „Msb." nog uit Londen, dat er nu definitief is besloten, dat de opper ste rpad opnieuw zal bijeenkomen Zater dag of Zondag a.s., hoogstwaarschijnlijk te Parijs, of zoo niet, te Boulogne, om van geclchten te wisselen over het vraag stuk van Opper-Silezië. Tevens wordt bekend gemaakt, dat als een resultaat van de verschillende be- sprekingen tusschen Parijs en Downing- street, welke sinds Zondag hebben plaats gevonden, het gewaande misverstand tus schen Lloyd George en Briand zoo goed als uit den weg is geruimd. De eerste stap, welke tot de Conferentie leidde, heet, door Briand te zijn ondernomen. Het is nu hoogstwaarschijnlijk, dat ditmaal de Vereenigde Staten onofficieel zullen vertegenwoordigd zijn hij de be sprekingen. Roofmoord. PARIJS, 18 Mei. Ben buitengewoon brutale misdaad beeft gisteren in Parijs; groote opschudding verwekt. Ei' was den laatsten tijd reeds' vaak' geklaagd over het gebrek aan veilig heid in het Bois de Boulogne, dat dage lijks de wandelplaats is van tienduizenden Parijzenaars. Gisterenmiddag, dus op klaarlichten dag, heeft in een zijlaantje, dat mqt groote verkeerswegen onmiddeUijk is ver honden,oeen overyal plaats gehad, waarbij een wandelaar een heer van 61 jaar, werd vermoord, en van zijn geld beroofd. •Eerst eenigen tijd na den moord werd het lijk achter de struiken gevonden. Van don misdadiger is tot heden geen spoor te ontdekken. Dc ochtendbladen bevatten allen pro testen tegen de slechte bewaking- en spo ren aan tot verscherping van het toezicht iu het park. Msbode. ENGELAND Engeland en de lersclic kwestie. De Londensche correspondent van do „N.R.Crt." seint over de Iersehe kwestie en Engeland het volgende aan zijn blad. Het werpt een zeer verrassend licht op de, mentaliteit van het Engelsche vplk, dat op het coöperatieve congres te Scarbo rough een amendement, waarbij de terug trekking van Je gewapende troepenuit Ierland geëischt werd en een plan werd aangeduid, volgens hetwelk het Iersehe volk volledig zelfbestuur zou krijgen, met tweeduizend zevenhonderd twee en zeventig tegen achthonderd twee en vijf tig stemmen verworpen werd. Dit is de uitspraak van een congres, dat met een presidentieele rede begon, waarin gespro ken werd' van de noodzaak om onder be paalde omstandigheden de leiding van do regeeringsmaehine over te nemen, om den handschoen van Lloyd George op te rapen, tegen individualisme en competitie te vechten en om een zelfden onderlingen handel als nationaal gesticht was, oolf internationaal te stichten. De Engelsche bolsjewistenhaters zullen na dit besluit kunnen uitrusten van hun verteerende passie. De Britsche werkman meent het zoo erg niet. Op de hoofdzaak' is hij het roerend met de onvolscholden kapitalisten eens. Een Engelsche officier vertelt in do „Times" iets over zijn indrukken in Ier land. Hij had ook' een gesprek met Ae, dat huilt, wanneer niet alleen het onstuimige woelen der golven dient getrotseerd, doch ook de ijsschollen moeten ontweken wor den, die, haai' ontstaan dankend aan de felle vorst, overal heendrijven en soms zoo groot zijn als heele dorpen. Toen ik ihem te verstaan gaf, dat ik biet gaarne zulke zeeën bevaren en Jie koude landen doortrekken Zou, verzekerde Wo vermann mij met een geestdrift, die ik nimmer te voren in hem had opgemerkt, dat niets groolscher was dan die enorme massa's ijs welke als 'tware een andere, geheel witte wereld vormden... Men zag er kasteelén, kerken, groote boomeu en iu een oogenblik veranderde alles... Dan wa ren het Teusachtige dieren, prachtige rot sen, kolossale schepen, en het al' scheen des nachts als uit saffier gesneden en fon kelde des daags in het zonnelicht alS mil- lioenen diamanten... Hij ging voort met vertellen, doch ik luisterde niet meer naar hetgeen hii z'eide. Ik dacht er slechts aandat Zoo dicht bij mij een onmetelijk fortuin verborgen was, en ik maar zoo weinig te doen had om het te bemachtigen... een kleed openma ken, een klein leeren zakje grijpen en ik was rijk, rijk voor altoos! Soms meende ik de juweelen te zien schitteren met verblindendenden glansToch had ik geen zins het voornemen, Wovermann te dew- den, ik wilde hem alleen zijn schat ontne- is de bekende dichter en leider der cooped ratieve beweging onder de boeren in Ierland. Deze zeide onder andere: „Wij hebben do onafhankelijkheid noodig, maai1 als de regeering een vrije conferentie bijeenriep en een wapenstilstand afkon.-» digde, terwijl zij tezelfder tijd een oma lijnd voorstel publiceerde, zou er ietó gedaan kunnen worden. Als Ulster bei reid was als gefedereerde staat in heti dominion Ierland te komen en aan dit laatste al de rechten van Australië en' Canada, fiscale autonomie inbegrepen, toe' gestaan werden, konden wij van onzen' «iseh tot separatie afstand doen. Wij moeten de vrije beschikking en het be"» heer van onze havens zelf de regeling vanf onze buiten! ands|ehe betrekkingen in do hand hebben, niet meer en niet minder." .Zooals men weet, is Russell steeds gematigd geweest. In denzelfdun geesti heeft ook Sir Horace Plunkett, de op- richter en hoofdleider der coöperatieve beweging, te Scarborough gesproken'. Het antwoord van de Valera op heli beweerde aanbod van Lloyd George om] een bijeenkomst met hem te hebben, geeft een duidelijk inzicht, in de houding der republikeinen'. Zij is wat zij altijd ge-» weest is, namelijk eerst erkenning, dat' Ierland het recht heeft zelf zijn eigen regeeringsvorm en politieke instituties te bepalen en zijn eigen buitenlandsche be? trekkingen te regelen. Daarna kan ieder punt, dat bet welvaren van beide volken' betreft, een geschikt onderwerp van he-' snrekingen Worden. De Valera ze"'t: „Wij hebben nooit ontkend, dat wij beJ paalde belangen gemeen hebben, maar wij moeten vrije en onafhankelijke beoordeel aars blijven van de vraag wat onze eigen belangen zijn en niet door de overmacht van Engeland's brute kracht gedwongen! worden in verwikkelingen te komen, die wij voor ons Zelf schadelijk achten." Sinn Fein tijdens de Pinksterdagen. Du „Daily Chroniele" meldt, over het optreden van Sinn Fein tijdens de Pink sterdagen: Het hernieuwd toenemen der aanvallen gaat samen met de bewi?a ging ten gunste van onderhandelingen' tusschen Zuid-Ierland en de regeering. Het eenige wat er bereikt kan worden is, dat de kansen op vrede er door be-t dorven worden. De extremistische rebel- len wensehen een vergelijk te verhinder ren, als dit eenigszins mogelijk is'. Da „Daily Telegraph schrijft, dat de eenigei houdingy tegenover dit optreden van een regeering, die zichzelf respecteert, is, dat zij vastberaden weerstand biedt, de op roerige beweging onderdrukt en streng weigert dit optreden als een politiek wa-i pen te beschouwen. POLEN Relieken van Napeicon in Warschau. Polen heeft den sterfdag van Napoleon waardig herdacht, zooals het steeds met groote belangstelling den glorierijken le vensloop van den keizer heeft gevolgd, voor wien ook Polen's zonen hun bloed' hebhen gestort. Men heeft in de open lucht een militaire mis voor Napoleon' gelezen, en op het Napoleonplein (vroc-i ger Waxeckiplein) hebben de troepen ges defileerd; de tentoonstelling op Napoleon betrekking hebbende, is geopend doorliet staatshoofd in eeu plechtige bijeenkomst op het stadhuis om 6 uur. 's Avonds had er een galavoorstelling plaats in den grooten schouwburg. Op deze wijze lieeft Polen, niet aUen in Warschau maar ook in de provincie, den grooten man her dacht. en tevens uiting gegeven aan zijn' vriendschap voor Frankrijk. De militaire mis onder de colonadon van het groote Saxeplein, die de twee pa leizen verbinden, maakte een grootsehen men. Hij was een goed Zeeman, vol' on dernemingsgeest en z;ou dus na enkele jaren wel' weer rijk worden! 4 Augustus. Wovermann en ik zitten vertrouwelijk bij elkaar, onder' het genot van een lekker glas wijn. Den geheelen dag ben ik overigens gejaagd geweest/ Mijn geweten zegt mij, dat ik den Hol lander' niet mag berooven, doch' de glans der diamanten, dien ik meen te ontwaren door de stof van zijn kleed heen, legt die inwendige stem hét zwijgen op, en voort reeds mijn gedachte naar de misdaad.; Kapitein Wovermann zegt mij, dat hij zich wat ongesteld gevoelt, en plotseling naar mij toekomende drukte hij mij de hand en spreekt met aandoening in zijn stem: „Guilhem Castro, gij Hebt mij mijn schip ontnomen, gij hebt mijn be manning gedood, mij zeiven tot uwen gevangene gemaakt, niettemin heb ik u om jneer dan één reden leeren hoogachten en gij zult mij, die eigenlijk uw vijiand ben, wel gelooven, wanneer ik u verklaar, op recht vertrouwen in u te stellen, zoo, dat ik u een 'geheim durf toevertrouwen, dat mij dierbaar is, en dat ik 'in uw borst even veilig als in een graf besko ten acht. (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1921 | | pagina 1