ATTENT DENSDAG 17 MEI 192) BUITENLAND. DUITSCHLAND BELGIE FRANKRIJK NIEUWE ZEEUWSCHE COURANT NIEUWE Zi Mefallindustrie H> SEUTHE, Holthausen b. Plettenberg i.W. BINNENLAND. UIT ZEELAND. MIDDELBURG VLISSINGEN GOES li y - jr. I ivf fanty onder één hoedje spelen, ^althans elkaar niet dwars zitten. Lloyd George heeft ook nog een depu tatie, van parlementsleden te woord ge- et aan, die hem een resolutie overhan digde, verzoekende onmiddellijk op to treden agitators, "betaald of gesteund door vreemde revolutionairen voor verwek1? king van arbeidsonlusten of onlusten in Engeland. De premier erkende den ernst van de zaak. Hij verzekerde de deputatie dat een nauwkeurig onderzoek wordt in gesteld, teneinde zoo noodig op te treden, en hij voegde er aan toe, dat, indien de rcgeersmiddelen onvoldoende waren, de regeering aan het parlement om maatrege len zou vragen. Intusschen schijnen de pogingen om tusschen de heide partijen in het mijn- oonflict bemiddelend op te treden, voort, te duren en door de regeering gesteund te worden. Dat op het „Hosanna'* vaak „krui? sig hem" volgt, moet ook de Poolsche minister van huitenlandsche zaken, Sa- pieka, ondervinden. Volgens den corres pondent van de „Vossische Zeitung" te iWarschau heeft de Poolsche parlemen* iaire eomDiissie van huitenlandsche zalcen een motie van wantrouwen tegen mini- eter Sapieha aangenomen. Al de aanwezige leden, waarhij ver tegenwoordigers van alle politieke parJ tijen, stemden voor de motie. Men besloot verder minister-president Witos te ver zoeken den minister van huitenlandsche zaken, die in het buitenland vertoeft, onverwijld terug te roepen om zijn ont slag te verlangen. Men verwijt Sapieha op de conferentie van Londen het Pool sche standpunt inzake Opper-Silezië niet krachtig genoeg te hebben verdedigd. Bovendien wilde Sapieha Wilna en het gebied van Wilna als federatieven staat bij Polen aansluiten, in plaats van de annexatie door Polen te eischen. Zooals men verder in dit nummer kan lezen zijn verschillende Siun Feiners ge kozen voor het Iersche parlement, die gevangen zitten. Om die gevangenen te bevrijden is Zaterdag j.l. een stout stuk ondernomen dat de correspondent van De „Maasbode'* aldus verhaalt. Zater dagmorgen ging een gepantserde mili taire auto naar het stedelijk slachthuis van Dublin om het>. vleesch voor de troe pen in garnizoen te halen. Bij het slacht- door een groep gewapende mannen om singeld. Een verwoed gevecht ontstond au tusschen de militairen en de aanval lers. Van heide zijden werd cr geschoten, doch ten slotte waren do aanvallers d<? baas, die er met de gepantserde auto er van door gingen, verschillende gewonde militairen achterlatende, van wie cr één gestorven is. De auto werd nu naar de groote ge vangenis vpn Montjoy gereden. Verschil lende inzittenden hadden zich in tusschen in de uniform van Britsehe hooge offi' eieren weten te steken. Aan de gevangenis gekomen, vroegen zij om den gouverneur te spreken en wer den indiens bureau toegelaten, waar zij er op aandrongen, om de ofl'icieele papie ren te insypecteeren. Zoo echter de zooge naamde officieren de kans schoon zagen, •werden de autoriteiten, waaronder do directeur en een assistent plotseling ge vangen genomen, steyig gekneveld en ge bonden. Verscheidene gevangenen worden daar op voor hen gebracht Jn een tweede ka mer, waaronder ook Arthur Griffith, de bekende aanvoerder van het republikein- 5che leger, doch juist o-p het oogenblik, dat de officieren de gevangenen in vrij heid wilden stellen werd alarm gemaakt. De wacht had lont geroken. De offi cieren hadden echter nog juist den tijd om te ontkomen. Later werd de auto in een straat teruggevonden, doch van de ma chinegeweren en de munitie was geen spoor meer te ontdekken. De rede ran Wirth in den Rijksdag. iWe lezen in de Msb. Vrijdagavond hield de rijksdag onder voorzitterschap yan den minister van bin- nenlandsehe zaken, Gradenaucr, een open- hare zitting, waarin de nieuwe rijkskanss- lier, dr. Wirth, zich aan de afgevaavdig-. den voorstelde. Wirth weer er in zijn rede op, dat de regeering een politiek zou voeren, ten doel hebbend, de door den rijksdag' voor Duitschland aanvaarde verplichtingen, na te komen. Het is d egrootste taak, die ooit een volk werd opgelegd, want zonder eenig voorbehoud willen wij de voor waarden van 'het ultimatum vervullen. Wij verwachten echter o'ok, dat de te genpartij, na onzen goeden wü gezien te hebben, dien ook zullen erkennen cn in het bijzonder verwachten wij, dat inzake het Opper-Silezische vraagstuk door alle geallieerden eerlijk spel gespeeld wordt. Alleen als die kwestie op dezelfde manier wordt opgelost, als wij de. kwestie van herstel hopen te regelen, kan Europa en het Duitsche volk nog gered worden. Onze plechtige belofte, ons ,,ja" op de entente-eischen mag echter van geen zijde gesabotteerd worden. Ik hen overtuigd, dat wanneer wij, door wie ook, hij onze actie van herstel belemmerd worden, Duitschland voor ontzettende binnenland- sche moeilijkheden zal komen te staan. Ik geloof echter, na de woorden, die hier gesproken zijn, dat hot Duitsche volk gaarne hereid is, op vreedzame wijze zijn gegeven woord, met alle middelen, die binnen het bereik der menschelijke kracht liggen, na te komen. De havenarbeiders te Gent. GENT, 14 Mei. (Belga.) De vakvir- een'ging van havenarbeiders te Gent heeft besloten voort te gaan met het laden van steenkool voor het binnenland, voor Ne derland en voor Frankrijk, maar er zullen bewijzen geëisc'ht worden, dat de itsen- kool voor een van deze landen bestemd is. Spoorwegstaking? Volgens de allerlaatste berichten aan de „N. R. Crt." zon de spoorwegstaking eerst heden, «Dinsdag, loskomen. Koning Albert. Volgens de bladen zou koning Albert gistere® de gymnastiekfeesten te Bijsel bezoeken. Wijl daar ook de Fransche mi nister van huitenlandsche zaken, Jaspar, aanwezig zou zijn, vermoedt men dat tus schen beiden van gedachten zal worden gewisseld over 'het economisch en nrili- tair verdrag Van België met Frankrijk. De vrees voor Dnitsch- iand'sf revanche. Men opeldt uit Parijs aan de Msb.: In Frankrijk begint men zich hoe lan ger hoe ongeruster te maken over de kwestie der Duitsche ontwapening. De bladen staan vol van berichten omtrent, zooals de volksuitdrukking luidt, ver kapte militaire organisaties, wapenberg plaatsen cn dergelijke. Bidou zegt in de .Journal" dat hij eens geloofde, dat het organisme van de centralen tenminste gebroken was en dat het onmogelijk zou zijn, snel een leger te mohilisceren. Hij zegt thans, zijn dwa ling te hebben ingezien. Ouitschland is bedolven onder verhor- gen wapenen, ondanks de pogingen van de controlecommissies, om ze te ontdek ken. Het vorige jaar zijn te. Frankfort gede monteerde vliegtuigen en te Hanau ont zaglijke voorraden kruit gevonden. De zware artillerie is nog niet ingele verd en er is slechts een jaar noodig, om zo opnieuw gereed te maken. Het is niet noodig het gevaar te over drijven, maar men moet het inzien en man zou wel zeer naïef moeten zijn te geloo- ven, dat deze oorlog van chicanes ten einde zou zijn. Daarom is het noodig, dat het grootste gedeelte der troepen, thans op den Rijn geconcentreerd, er zul len blijven voor een tijd, die op het oogenblik onmogelijk kan bepaald worden. De oppositie tegen, Briand. In politieke kringen wordt, zooals geJ meld, de slrooming tegen Briand steeds sterker. Nadat generaal de CastelnaiT reeds voor enkele dagen in de „Echo de Paris" in vrij scherpe bewoordingen Briand had aangevalion, .is de ontevreden heid in parlementaire kringen nog toege nomen, hoewel de oppositie voorloopig nog wel niet sterk genoeg zal zijn oin Briand terstond te doen vallen. Daarbij komt, dat het publiek zelf niet veel V/lor een gewelddadig optreden voelt en naar een tijd van rustige ontwikke ling haakt. Alen meent dan ook, dat de zitting van 10 Mei, waarin Briand een verklaring over de resultaten van do Lon- densche conferentie zal afleggen, zonder ongelukken zal verloopen, hoewel ver rassingen natuurlijk niet uitgesloten zijn. Waarschijnlijk zal de opstand in Opper- Silezië de tegenstanders van Briand tot groote voorzichtigheid aansporen, daar Engeland duidelijk te kennen heeft gege ven. dat het de Fransche politiek ten aanzien van Opper-Silezië niet in het minst zal steunen, zoodat de oppositie wel eenigszins beseft, dat een meer ge matigde politiek op dit oogenblik nood zakelijk is. OPPER-SIL1ZIE I>e toestand in Opper-Silczic. Volgens de laatste uit Opper-Silezië ontvangen 'berichten is het onmiddellijk gevaar aldaar niet alleen, dat de Duit- schers in het betwiste gebied vergel dingsmaatregelen zullen nemen, maar eik, dat Korfanty zijn eigen lieden 'liet in be dwang zal kunnen houden. Er zijn aan wijzingen, dat de opstandelingen niet meer in de hand zijn en hot schijnt niet waarschijnlijk, dat zij de laatste belofte van Korfanty, .om met de vijandelijkheden op te houden,' zullen eerbiedigen. De des organisatie van den aanvoer van levens middelen, den spoordienst en andere dien sten dreigt thans in het geheele gebied een chaos te doen ontstaan. Do verklaring van Lermd. In de „Maasbode" zien we het onder staande belangrijke bericht: Op e?n der dagen in de vorige week hielden de leiders der politieke partijen on der vakvereenigingen in Oppeln ver gadering, om over den toestand in verhand met het draadloos telegram uit Warschau over „wapenstilstand en demarcatielinie" te beraadslagen. En, zooals reeds is ge meld, werd besloten een algemeene sta king to beginnen. Om 1 urn- precies, ofschoon geen offi cieel communiqué de staking had aange kondigd, werden alle openbare bedrijven, restaurants, post en telegraaf gesïote.u. De arbeiders verlieten in troepen de werk plaatsen en verzamelden zich in de straten. Hoewel de stemming tengevolge van het War.suhausch bericht zeer verbitterd was, werd de orde nergens verstoord. In den namiddag begaf zich graaf Praschmann naar Lerond, om opheldering inzake het vreemde draadlooze telegram. Zooals gemeld, verklaarde Lerond, dat hel; telegram van a tot z een leugen was, dat geen onderhandelingen met de op standelingen gevoerd waren, noch door ljem, noch door anderen. Ook was or geen demarcatielinie vastgesteld. Eenigen tijd later begaven zich ook de vertegenwoordigers der politieko partijen en vakvereenigingen naar Lerond. Lerond verklaarde daarop nogmaals na drukkelijk, dat hij, nocli een der ambtena ren in onderhandeling was getreden met de rebellen en dat hij heslist iedere be- .[ireking met deze lieden zou afwijzen. Hij was integendeel voornemens, met alle hem ter beschikking staande middelen ie- Aanbod voori'een keer dirm#" uit voor raad in Nederland lever ik J«f omgaande bestelling deze 4 zuivere aluminium pannen Inhoud 4, Sp'2 en 1% Liter. Eerste rangs afwerking uit eigen fabriek tegen den vooiiïeursprijs van Mk. 140, franco huis incl. alle Onkosten. 3354-24 Bij opgave, «f-an de bestelling' verzoek ik U het bedrag; aan mijn onderstaand adres te zenden. De levering volgt dan onmid- delijk doör mijn magazijn te Amsterdam, gen de opstandelingen op te treden. Bin nenkort zouden Itaïiaansche en Engclsehe versterkingen naar Opper-Silezië men. De verklaring van Lerond werd aan de menigte, die ten getale van duizenden voor het gerechtsgebouw den uitslag af wachtte, bekend gemaakt. Het gevolg was, dat kort na 6 uur de algemeene staking weer werd opgeheven en de arbeid hervat. De opwinding der bevolking is intus schen nog steeds zeer groot. Sommigen hechten weinig waarde aan Lerond's te genspraak en achten het Warschausch be richt betrouwbaarder. Lerond heeft echter aan de districts- controleiu's opdracht gegeven, overal in Opper-Silezië bekend te maken, dat het bericht uit Warschau een verzinsel is. TWEEDE KAMER. Bc crisis aan het "Ministerie van Financiën Vrijdag jl. hield zich de Tweede Kamer onledig met de behandeling der artikelen van het nieuwe wetsontwerp op de grond belasting van minister De Vries, die nu eenmaal bij de Linkerzijde geeiï g'oed kan doen. De Visser en Aalberse b.v. dat zijn mcnschen met wie valt te praten, maar De Vries is de „béte noire" der linkerzijde. Het voornaamste artikel van het Ont werp is art. 7, bepalende, dat het uni forme percentage der grondbelasting '2 per duizend en per jaar zal bedragen. (T'reub stelde indertijd als minister va.n Lil ancien het percentage pp Op dit artikel waren verschillende amendemen ten ingediend, een 4-tal en wel door de heeren Teenstra (V.-D.), v. d. Laar (wild",'), De Wijckerslooth (R.-K.) en Deckers (R. K.). Het is onuoodig "daar veel over uit te weiden, genoeg zij het te zeggen dat zij bedoelden liet uniforme tarief te verklei nen voor sommige categorieën van gconï- bc-zitters naar gelang van hun draag kracht. De voorstellers bedoelden met'hm amendementen op te komen voor de „kleine luijdcn", de zand- en veenboertjes. Minis ter De Vries moest er echter niets' van jmbben. Reeds 's morgens was tegen zijn zin een amendement Win termans (R-Kl) met 39 tegen 37 stemmen er gekomen, om de taxatie van de verkoopwaarde der gronden te doen geschieden naar de te genwoordige bestemming. Evenals dit amendement noemde tie minister >o"k de andere amendementen ondoordacht, tor- wijl de voorstellers zich geen genoegzime rekenschap hadden gegeven van de finaa- eieelo gevolgen en het karakter van het ontwerp aantastten, daar de grondbelas ting een zakelijke" belasting is, dat wil zeggen een heffing, die niet op per sonen drukt, maar zuiver en alleen van de belastbare zaak wordt, geheven. Theore tisch stond hierin de minister zeer sterk, foeli ware het tactisch van hem geweest, indien hij zich niet al te onverzoenlijk tegenover de amendementen had getornd cn wat water in zijn wijn had willen doen. Hij wees echter de amendementen onvoor waardelijk af schijnbaar met succes, want het amendement Teenstra werd ver worpen met 59 tegen 18, dat van v. d. Laar met 49 tegen ,2S, dat van De Wij ckerslooth met 50 tegen 17, flat van Deckers met 56 tegen 20 stemmen. Maar toen de voorzitter reeds den hamer op hiel om de zitting tot na Pinksteren te verdagen, vroeg de heer Drcsselhuijs (V.- L.) die blijkbaar op den loer had gelegen om den minister een échec te bezorgen, hoofdelijke stemming aWi over art. 7. Het werd verwerpen met 39 tegen -36 stemmen (25 Kamerleden waren niet present waar onder ook van de rechterzijde. Waarom niet Van de Rechterzijde stemden legen: de herren Duymaer van Twist, Weitkarap, Bakker, De Wijkersloot en de heeren P. Staalman en Van de Laar. De heele linkerzijde stemde tegen minus de heer J. ter Laan. Hij was 'de eenige van! de S. D. A. 'P., die zijn partijprogram getrouw bleef cn niet aan het spel der linkerzijde wilde meedoen. De heer Deckers had blijkbaar len mi- nistor niet ontrouw willen worden. De heer Treub ridder van de dToevige figuur verdween vóór de stemming docr het klapdeurtje. Met de verwerping van art. 7 was liet ontwerp in ue hart- jder getroffen cn de minister gedesa voueerd, ja feitelijk het geheele 'kabinet, want de regeering had verklaard de 20 millioen 'ïaeer, 'die het nieuwe ontwerp in de schatkist zou brengen, niet te kunnen missen. Alinister De Vries vroeg schor sing der beraadslagingen aan. Wat zal hij doen Het geval is ernstig. Het mi nisterie kan niet op de rechterzijde in haar geheel rekenen. De „"Maasbode" schrijft „Het Kabinet zal ernstig hebben te beraden, wat nu te doen. Mogelijk is een beroep op de kiezers te. doen door Kamerontbinding, teneinde te vernemen, of het Nederlaadsche volk in dezen nog steeds hoogst kritieken tijd een rechtsch Kabinet wenscht, en zoo ja, dan bereid is, een meerderheid te geven, waarmede, wat getal en hoeda nigheid betreft,' te regeeren valt. Mogelijk is ook, dat het optreden van een zakenkabinet wordt uitgelokt, om tot 1922 de stz-ikt noodig te verrichten werk zaamheden af te doen. Alogelijk is ook, dat dit Kabinet .met terzijdestelling van alles, met den meesten spoed de Grondwetsherziening tracht tot stand te brengen, waarhij vanzelf Kamer ontbinding intreedt. Men ziet, de oplossing der crisis is niet gemakkelijk, en zwaar drukt de vers antwoordelijkheid op hen, die haar in 't leven riepen". „De Residentiebode" vermeldt de op vatting van verschillende bladen over de crisis en .zegt Zoo wordt er gegist engemist, misschien. Wij vernemen tenminste uit kringen, die het weten kunnen, dat hst aftreden van den minister nog allerminst zeker is. Integendeel schijnt er nog alle hoop te zijn op zijn behoud. In elk geval schijnt er geen sprake van dat er ook verdere gevolgen aan jde crisis verhonden zouden worden, als heeft ook minister De Yries bij 'de algemeene beschouwingen gezegd, dat de Regeering de 20 millioen niet missen kan. Het is te hopen; met dat al zijn de vooruitzichten 'van het laatste parte - mentaire jaar niet rooskleurig. Alorgen, Woensdag komt de Kamer hij een. Wij zijn benieuwd. Memorie van Antwoord over het „Hadt-je-ine-maar-ontwerp". Do minister van Binnoniandscbe Zaken hoeft op de vele bezwaren door de Tweede Kamerleden togen de aanvulling der pro vinciale- en gemeentewet geopperd, na mens d. Regeering geantwoord met er o.a. op te wijzen, dat rééds voordat «le kwestie De Gelder bij de Amster-, ische raadsverkiezingen zicht voordeed de Regeering dit wetsontwerp bij do Staten Generaal had ingediend. De wetgever is tot nog toe uitgegaan, van de alleszins gezonde onderstelling, dat de kiezers hunne stem nimmer zouden uitbrengen op iemand, die tot den waar lijk eng genoeg getrokken kring behoort van aldus aangeslotenen. Toen het zich liet aanzien, dat, om welke reden dan ook, deze voor dc ont wikkeling van een gezond publiek leven onmisbare eiscli eene fictie dreigde te worden, is de ondergeteekende onverv wijld te rade gegaan, lioe daartegen op_ te treden. Het kwam hem niet verantwoord voor zich alzijdig te houden, loon eene eenvoudige aanvulling van de wetgeving mogelijk bleek, welke geheel ligt in de lijn van wat men ongeschreven recht zou kunnen noemen. Dat de Regeering te veel waarde toe kent aan hetgeen thans te Amsterdam is geschied, kan niet beaamd worden... Tan het oogenblik af dat de voorspelling faalde opwelke de sobere verkiesbars 'heidseischen zijn gebaseerd, bleek eene leemte in de wetgeving, die aanstonds' aanvullnig eisebt. Voor de optimistische verwachtingen, welke het Voorloopig Ver slag koestert, moge reden zijn, hetgeen thans te gebeuren staat, kan men met toekomstbespiegelingen niet afweren. De (verwachting, dat de kiez'e'rs ge prikkeld 'zullen worden om een volgende maal andere vormen van verzet te kiezen, strookt al aanstonds niet geheel mot het in (hetzelfde verhand uitgesproken)ven trouwen, dat hot kwaad zich zelf zal genezen. Maar in ieder geval zal men toch door hel wetsontwerp aan le nemen, gevrijwaard worden voor de al te stoio- tonde tcgnstel'ling, dat. eene wegens on waardigheid van 't kiesreehtberoofde zit ting kan nemen, op een zetel, Lot dusver steeds als eene van eere beschouwd. Moge ;U in het vuur van sommige gemeenteraadszittingen^de waardigheid an hel gedrang zijn gekomen, moge hot ge drag van sommige leden huiten den ïaarl wel eens anders zijn, dan men van hen, die eerambten bekleeden, met grond mag verwachten,iets gansch anders in het iemand zoo zeer gedeclaseerd, dat liem het Kiesrecht moest worden ontnomen, tot oen vertegenwoordigend lichaam toe to laten. Dit drukt het peil dermate, dat, ook zonder de wisseling van eou enkel min loirbaar woord, het gezag en liet aanzien onberekenbare schade moclenr lijden. Voor de vrees dat de persoon, wiens verkiezing zooveel' aanstoot gaf, door dit ontwerp niet zou worden uitgesloten, he li ooit geen grond te bestaan. Hij is name- iijk o.m. in 192 Oniet minder dan zes maal ter zake van openbare dronkenschap veroordeeld en valt dus, onafhankelijk; van de vraag of hij op de kiezerslijst voorkomt, onder ide voorlaatste zin-e snede van art, 3 der kieswet, de voorn gedragen bepalingen. Aanvulling In de voorgestelde nieuwe lezing van artikel 17, eerste lid der Provinciale Wet en van art. 19, eerste lid der Gemeente/ wet wordt na, de eerste zinsnede eene nieuwe zinsnede ingevoegd, luidende: „Buiten aanmerking blijft gerechtelijke vrijheidsberooving als bedoeld in Je derde zinsnede van dat artikel". Onze gezant te Parijs. Jhr. Loudon hoeft in het nieuwe ge- zantschapsgebouw te Parijs eemge recep ties gegeven, o. a. aan Fransche kunst critici en vertegenwoordigers van Eeder- Iandsche bladen. Tweeden Pinksterdag waren er in onze stad heel' wat vreemdelingen, inzonder heid ook per auto. motor en gewone fiets, terwijl een paar jachten, waaronder een zeer fraai motorjacht aan de Loskads meerden. Zooals wij vooruit aankondigden is een proef genomen met regeling van hel uit- en instappen van de efeetrisch'e tram en laten wij maar direct zCggen, dat de indruk van ons en van bijna allen, dfe wij er over spraken is, dat de -.proef uitstekend geslaagd is en een blijvende regeling in dien geest op drukke dagen ten zeerste is aan te bevelen. Als de tram aankwam moesten alle uilstappenden in de richting van de Lange* weïe bet trottoir verlaten, terwijl de wach tenden geduld moesten hebben tot de tram gewisseld had en dan eerst werden zij' door gelaten, waren er zeer veel dan bij gedeelten om te zien of ia tram niet te vol werd. Zoo werd gedrang voorkomen en ook. het personeel van de tram, prees met weldenkende passa giers dezen maatregel. Gisteren tegen den avond was de trant wel in vertraging gekomen en terwijl de 20 minuten dienst ook langer dan anders bleef gehandhaafd, vertrok oen tram enkele minuten voordal de vol gende op de dienstregeling aangekondigde moest vertrekken, waardoor vele die op de gewone vertrekuren rekenden, lans op oen volgenden tram moesten wachten, Het ook gisteren op don hoek van de Markt plaatsen van 'n verkeersagent was zeker een goede maatregel, die o i. wel wat te vroeg werd ingetrokken. I)at er op deze dagen nog altijd mensehen zijn die te veel aan bachus offeren ot zich gedragen als of zij dit hadden ge daan, is zeker verre van te prijzen, het gat ook nu aanleiding dat de politie enkele malen handelend mpest optreden en een paar maal op verz'et stuitte, lorwiil Zondagavond zekere S. bij eert vechtpartij nog al' ernstig werd mishaudc-ld, Vrijdagavond te 8 uur geeft het Middelburgsch Muziekkorps de tweede uitvoering op het Molenwater. Gisteren herdacht de heer F. Cor nells, commies ter telegraafkantore alhier don dag, waarop hij voor 40 jaar als 17 jarige jongen te Zwolle bij den telegraaf dienst in dienst trad. De heer Co-melis mocht vele blijken van belangstelling,, o.a. een groot bloemstuk van het perso neel, in ontvangst nemen. Zaterdag, den laatsten dag. dat het r ank we er-mu s eum in bet Schut tershof geopend was, is het bezoeK ijrootei geweest dan de andere drie dagen en bereinte het aantal van ruim 400 De aandacht der bezoekers was des avonds- verdeeld tusschen het geëxposeerde en de mandolmecxlub, die er zeer verdienste- ljjk op los tokkelde. Velen waren ook gekomen om den uit slag bij te wonen van de verschillende raadsels. Aan de oplossing, waaraan de bezoekers na bet brengen van oen gelde lijk offer, allen konden deelnemen. Te tien uur nam de voorzitter van bet DrankweeicomiLé, de heer J. A. Bliek, het woord, om allen die tot het weg slagen der tentoonstelling hadden bijge dragen te bedanken en voor het drs.k bezoek aan het museum gebracht. Vervolgens deelde de voorzitter mede, dat de naam van de pop was Sentina. en deze werd geraden door mej. Corn. Beijnliout, die dus de pop kreeg. Het aantal hoornen in de flesch was 1277. Het dichtst bij dit getal had geraden dejh'eer F. M. J. Hackenberg, die dus de keuze had uit twee mooie canapékussens, bij had 1273 geraden. Het andere kussen werd uitgereikt aan jongejuffrouw Annie ten [Harmsen van der Beek,' die 1289 had. Het boekwerk viel ten deel aan I, de '{Kok, die geraden liad, dat de Maid- wijzer op 249 lag, dit was in werkelijk-, beid 237, doch niemand Ira.d dichterbij geraden. Iliena verklaarde de heer Dbek de tentoonstelling voor geslbten. Onder hot heengaan sloeg nog menigeen een spijker in de latten, die de ktoegieur moeten sluiten. Aan de Kasteelstraat achter de R.-K.. Jongensschool .zijn voorbereidende werk zaamheden aan den gang voor den bouw van een tweede soortgelijke schooi. Be repetities van de IL-K. Datties- zangvereeniging worden tijdens de zomer maanden gestaakt en zullen in Sep tember weci' worden hervat. De opening van de tentoonstelling van schilderijen in liet badpaviljoen is uitgesteld tot 1 Juni, waarop ook officieel het badseizoen zal worden geopend. :Op eersten Pinksterdag gaven de boulevards alhier een prettige drukte te zien. Het weer, hoewel niet schitterend, lokte tal van stadgenooten en vreemde lingen naar het strand, dat voor een gedeelte leestelijk was versierd mei vlag gen. Van de strandstoelen, die weer voor het eerst waren buitengezet, werd een druk gebruik gemaakt. Ook onze nieuwe winkelgalerij mocht zich in oen drukke belangstelling verheugen. Op het terras van het Strand-tlutel en in 'het paviljoen JVjllielmina, waar men kon genieten van heerlijke muziek, was (plaats Je kort voor de honderden bezoekers, die ook af en aan werden gebracht door propvolle trams. Gisteren op tweede Pinksterdag was het er niet zoo druk, doordat velen dezen dag besteden om te genieten in Je vrije natuur. Vanavond concert van ..Euphoniaf' op de Markt als naar gewoonte op Pink ster drie. Het gezelsckap is Alaandagte Hulst, niet gelukkig geweest op het concours, hoe' zeer zich alles goed liet aanzien, waiit Zaterdagavond werd het verplichte efruB ..Catherine et Lambert", épisode uit de Fransche Omwenteling van 1792, op het concert op de Alarkt zeer goed vertolkt- F<r was toenzeer veel publiek dat snet groote aandacht naar de muziek van „Euphonia", onder de bezielende leiding van den heer Horst, luisterde. .Tweeden I naar gewoonte Orde-verstoring-ei de politie behoe gnjpen. Ook we "baaJ voor dronk; Hanfiweerd. D Spaxrius, is ingi ■van ,'Wïering'en na Zaterdagmi buitenhaven een aleepschip „Sacre gesleept door de op de „Vluveale Alle schepen varende Belgisch «verij. Op het op Breda gehouden de ons fanfare den lsten prijs 2< Wedstrijd ook dei Jloedekenskcrk vergadering van Was dhr. H. .la.< De Voorzitter stelling was vei van onderwijs in (gen tot 31 Deet Werd' een verordi uitvoering van vastgesteld een snede een verorde ting en samenst; van toezicht op Met algemeene zoo mogelijk met een wjjkvcrpleeg de 'gemeente Baar jaarwedde zal ev gen, de pensioen si ten laste van ameente. Bij de den voorzitter eprake de verv,u| "bevind de put het dorp, die vo weer voor de lijke stank versjl lijk' Worden ged;j Eoodige grond '«-Heer Arend den landbouwer I ongeluk een peel (waardoor het het vleesch is v| gekeurd. Als een zeldzl den, door de grj overal heersckt, f gen ledig' staan! Oostburg. Me| is de prijs van op 16 per Litcil Ter Neuzen. Algemeene R - thans 40 leden heeren C. M. voorzitter; J. Gl se er. van Philip;! Nolet, rijkshavel jTerneuzen1*. ster van Philijl (kommies bij Rijll Boon kommies l| Gent. IJzcndijke. V| ven de gemeeil (België), een bil der gewoed. Bij sem in huis, veil meubels en trcl stree-ks acht jaal lijk gebrand is. Ilnlst. Ter gl naai muziekconel Pinksterdag alh:| dag het feesttel reeds feestelijk f geopend en gaf] van 41/- tot- 7 Des avonds het feestterrein! het Stedelijk Atf Zooals vroeg! dit korps een zeer talrjjk ed gevoerd. De kermessel opening' in geel heugen, 's avoif wel wat drukkl lucht was oorzq feestterrein red Het nationa Maanaag ondel weef plaats eif uitvoerig versla in ons nummer f plaatsruimte wij er de resull Zij zijn de vol] 4e- afdeeling gen", Arnemui| „Oon Affeszion ten le prijs; „j polder, 57 pu den Arbeid", Rl „Ons Genoegeil 2e prijs: „Opf punten le prijl punten le pr:l Lamswaarde, tl 3e afdeeling. T bendijke, 64 pil maakt Macht" prijs; „Eendracl gen, 68 punten! kenszand, 76 pl eeniging „De I Middelburg, 751 kweekt Kunst'J prijs: „Oefen en St. Jooslanq helroma", Colil 3e afdeelinjf lia", HontenisJ 2e afdeeling Arendskerke, Genoegen", Kl 2e afdeeliif iWIssekerke, 7,

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1921 | | pagina 2