WOENSDAG 11 MEI 1921 NIEUWE ZEEUWSCHE COURANT ENGELAND AMERIKA. RUSLAND BINNENLAND. UIT ZEELAND. VLISSINGEN GOES Ingezonden Stukken. KERKNIEUWS ONDERWIJS. Sport en Spel. ]£ringen dermate zou durven fcrotseeren, om de zaalc nog maar een dag langer slepende te houden. (Kras!) Het Fransche standpunt is, dat er te Honden een protocol is gemaakt en dat het protocol moet worden afgewerkt. Een merkwaardige plaats, LONDEN, 9 Mei. Het standbeeld van Jeanne d'Arc zal in de kathedraal van {Winchester worden geplaatst, dicht hij het graf van kardinaal Beaugart, dio tot de rechters behoorde, die haai' te Rou- aan hebben veroordeeld. De Kroonprins van Japan in Engeland. De kroonprins van Japan, die thans een bezoek aan Europa brengt, is Zater dagmiddag om 12 uur in Engeland faan ge komen. Zoodra het Japansche eskader in zicht kwam, stelden de Britsche oorlogs schepen te Portsmouth zich in volle pa rade-orde op en heschen de Japansche vlag. De prins ging echter niet aan land, maar bleef tot Maandagmorgen aan boord, waar hij intusschen Zondag reeds verschil lende notabelen der Britsche vloot onl. ving. Bij zijn aan land gaan werd hij door den Engelschen kroonprins verwel komd en aan het Victoriastation in Lon den wachtte de Koning in eigen persoon hem op, onder plechtig ceremonieel. Ver scheidene minuten stonden de Koning van Engeland en de Kroonprins van Japan tegenover elkaar met gebogen hoofd in diepe stilte, omringd door vijf maarschal- ken en hofdignitarissen, allen in fonke lende gewaden. Alle bewegingen der ko ninklijke personages waren langzaam en Oostelijk-plechtig. Het is de eerste keer in de geschiedenis van Japan, dat de troonopvolger het land der Mikado's heeft verlaten. Prins Hirohito, de oudste zoon van den keizer Yoshihito, is juist 20 jaar oud. Hij ontving zijn vroege opleiding op de echool der edellieden in Tokio, het Ja pansche Eton, waar hij tot zijn 18e jaar- studeerde, precies zooals alle andere zo nen van de eerste kaste. .Wegens dei voort durende ziekelijkheid van den mikado, heeft hij reeds verschillende malen vpor dezen de keizerlijke functies waargeno men, zooals de opening der zitting van het parlement en het voorlezen van de. troonrede. Hij stelde een groot belang in de voortdurende uitbreiding van de Ja pansche nijverheid, de scheepvaart en van den buitenlandschen handel, spreekt tame lijk goed Pranseh en een weinig Engelsch. Maandagavond heeft de Kroonprins aangezeten aan een feestmaal in het Buc- kingham-paleis. Natuurlijk bracht de Ko ning een dronk uit op den Kroonprins., Hij heette hem hartelijk welkom en zeide, dat zijn bezoek het symbool was van de oude vriendschap tusschen Engeland en Japan. De Kroonprins sprak in zijn ant woord zijn erkentelijkheid uit voor de warme en schitterende ontvangst, zeide dat de vriendschap v,an Engeland op zeer hoogen prijs werd gesteld door Japan, en dat men daar uiterst dankbaar was voor de goede betrekkingen mot de gealli' eerde landen, die bij voortduring een ian de essentieele factoren voor het behoud van den wereldvrede zouden blijven. Voorts heeft Hirohito gen boodschap tot het Engelsche volk gericht, waarin hij zich beschouwt als de brenger van de vriendschap en den goeden wil vgn het Japansche volk tegenover het Engel sche, zich gelukkig voelt te kunnen zeg gen, dat de vriendschapshanden tusschen de twee naties nooit zoo sterk zijn ge weest als thans, en het te ho.pen acht in het belang van den wereldvrede dat zij nog sterker worden. Amerika en de kwestie der entwapening. De „Times"-correspondent hecht bijzon der gewicht aan het uit gezaghebbende bron komende bericht, dat de ontwapening zal behooren tot de kwesties, welke met zoo min mogelijk uitstel voor den opper sten raad zullen worden gebracht. De cor respondent voegt er aan toe te kunnen melden, dat president Harding niet ge looft, dat een conferentie, die bijeengeroe pen zou worden met het doel over de ontwapening te beraadslagen onder de huidige omstandigheden succes zou heb ben. De opperste raad kan echter over de ontwapening beraadslagen zonder iets we reldkundig te maken, voordat de voorbe reidende werkzaamheden zijn afgeloopen en de grondslag van een vergelijk gelegd is. Het is zeker, dat de president hoopt, dat daaruit voor de wereld iets goeds1 zal voortvloeien. Amerika en de Entente. Men meldt uit Parijs, dat volgens de „Petit Paris" de nieuwe gezant der Ver. Staten, die zich thans op reis naar Enge land bevindt-, hij zijn aankomst te Londen officieele instructies zal vinden: die Zater dag te Washington uitgewerkt zijn. Even zoo zal de gezant to Parijs nieuws in structies ontvangen. De medewerking, welke de Vcreenigde Staten officieel aan den Engelschen ge zant te Washington heeft toegezegd zal verder gaan, dan men over het algemeen in de Vereenigde Staten verwachtte. Hoe wel Harding in dit opzicht den raad van zijn ministers Hoover, Hughes en Mellon heeft gevolgd, is toch alles vermeden wat den renublikeinschen leden van de Senaat aanstoot zou kunnen geven, die op dit oogenblik den tijd nog niet gekomen ach ten. om de betrekkingen met de geallieer den weder aan te knoopen. Derhalve zal Harvey slechts deel nemen aan die zittin gen van den oppersten raad welke vooraf gaan aan liet nemen van een besluit, doch niet aan die zittingen, waarin een besluit wordt genomen omtrent het ten uitvoer- brengen van de beslissingen. Ook zal de gezant niet deelnemen aan Jdie zittingen van den oppersten raad of van den raad der gezanten, die iets hebben uit te staan met den volkenbond, opdat aan de regeering der Vereenigde Staten niet verweten zaHkunnen worden, dat zij in eenig opzicht betrekkingen aanknoopt met den volkenbond. Hetzelfde geldt van de commissie van herstel, waarbij Boy den slechts officieus vertegenwoordigd zal zijn. Volgens de „Matin" is de meerder heid van het Amerikaansche vplk tevreden over deze beslissing van Harding. OP PER-SILIZIE BERLIJN, 10 Mei (H.N.) Da Ber- lijnsche bladen komen in scherpe bewoor dingen op tegen 'de verklaring v.an Briand, dat. de toestand in Opper-Silezië een verbetering aantoont. Ook protestee ren zij tegen Briand's insinuatie, alsof de opstand in 'Opper-Silezië het gevolg zou zijn van berichten van Duitsche zij de, als zouden de geallieerden besloten hebben het grootste gedeelte van het Opper-Silezischo industrie gebied aan Duitschland te laten. Geen enkel Duitsch blad heeft ooit een dergelijk bericht ge bracht. Het is alleen verspreid door de „Ober Schlesische Grcnzztg." een blad van Korfanty. LONDEN, 10 Mei (H.N.) De Pool, sche correspondent van de „Times" meldt, dat in het geheele industriegebied van Opper-Silezië alle fabrieken stilliggen. Alle spoor-, tram- en postverbindin gen hebben opgehouden en de meeste winkels zijn gesloten. De onderhandelin gen tusschen Korfanty en de intergealli- eerde commissie om een modus viv.endi te vinden duren vvoort. De noodkreet van Maxim Gorki. In de Einsche pers heeft Maxim Gorki een oproep tot de geheele wereld gericht, waarin hij om hulp voor de vertegenwoor digers van de Russische intelleotueelen verzoekt. Hij zegt daarin, dat 4 a 5000 Russische geleerden den hongerdood nabij zijn. Het ontwcrp-Zondagswct. Volgens „De Tijd" is de in parlemen taire kringen heerschende stemming zóó, dat voor het ontwerp-Zondagswet, in zijn thans gewijzigden vorm, 'alle Roomsche stemmen verzekerd zijn. Aan de op 26 April door de Tweede Kamer aangenomen motie-Duijs (waarin werd uitgesproken, dat „als regel het houden van optochten en meetings, eventueel met muziek en ba nieren. ook op Zondag geoorloofd moot zijn") voor welke motie ook 13 leden der Roomsche fractie gestemd hebben, hecht het blad dit naar aanleiding van op merkingen in onze anti-revolutionaire pers -geen practische beteekenis. Het acht het zeer begrijpelijk, dat Kamera leden, die zelf moeite doen om in hun ge, meente op Zondag een optocht te mogen houden, voor stemden, en het wil geen verband gelegd zien tusschen de stemming en genoemd ontwerp. Koninklijk bezoek aan Overijsel. De Koningin komt met den Prins dei- Nederlanden in den ochtend van 27 Mei in Zwolle aan via Katerveer. Allereerst staat een bezoek aan de Statenzaal an aan het stadhuis op het programma. Audiën ties zullen niet worden verleend. Zater dagochtend 28 Mei komt de Prinses in Zwolle aan, die met de Koningin het kin derfeest met een bezoek zal vereeren. In den namiddag wordt uitgereden naar Vol- lenhoi en en Giethoorneen tocht per pun ter en een bezoek aan het nieuwe stoom gemaal staan op het programma. 'Zondag 29 Mei hoopt de Koninklijke familie de godsdienstoefening in de Groote Kerk hij te wonenna afloop hiervan is het vertrek per automobiel naar het Loo vastgesteld. De Belgische oorlogsvloot in de Schelde. De „Maasbode"-correspondent te Brus sel schrijft: Wij hebben er reeds enkele malen op gewezen, hoe men zich in Belgische krin gen vooral in zekere pers ernstig ongerust, maakt over de Belgische oorlogs vloot, welke in Antwerpen ligt. Het is niet zoozeer over den erbarmelijken toe stand, waarin verscheidene wachtseheepjes en terpedobooten tengevolge van slecht toezicht, en diefstallen verkeeren, dat som mige bladen zich druk maken als we] over de vraag hoe de Belgische oorlog,- bp dam? naar de nieuwe vlootbasis Zee- brugge moeten worden overgebracht,- zon der de Schelde te passeeren. Men woet, dat er een speciale commis sie werd benoemd om het vraagstuk ce be- studeeren en na te gaan of het niet moge lijk was de schepen langs de kanalen naar Zpfhrugge te zenden. De commissie trok er op uit. om in de kanalen peilingen te doen en de hoogte der bruggen te meten. Zij kwam tot de conclusie, dat zelfs wan neer masten en schoorsteenen werden af getakeld men langs dien weg niet in Zee- brugge zou komen. Nu zat. men ten einde raad tot enkele dagen geleden, aldus de „Gazette" een oplossing uit de lucht is komen vallen. Twee Fransche „Jagers", kleine oorlogs bodems, zijn te Antwerpen aangekomen ter versterking van de Fransche vloot basis, zonder dat de Franschen toestem ming hebben gevraagd aan den Holland- schen Sehelde-portier. Wat hebben zij gedaan? Wel, zij heb ben eenvoudig de bewapening en de oor- logsvlag van de seliopen afgenomen en dit tuig per spoor naar Antwerpen gezonden. De schepen hadden niet meer het karakter van oorlogsschepen en konden rustig de Schelde opvaren zonder door iemand ge hinderd te worden. Hel blad is van oordeel, dat België dit voorbeeld moet volgen. Do oplossing is heel eenvoudig, praktisch en het minst kostbaar. Alhier is staking uitgebroken onder- de naaisters van het magazijn Au Bon Marché. Voor de zaak wordt gepost. (M. Ct,l 'n Keurige uitvinding. Wat we gisteren in de Goesche Socië teit hebben gezien was werkelijk verdraaid aardig't Waren petroleumfornuizen uit Amerika ingevoerd door de Petroleum Industrie-Maatschappij te'Rotterdam. Pe- tioleumfornuizen I 't Zou wat, zegt 'n nuffig dametje, ik heb 'n .gaskachel. Prachtig, maai' wiè nou 's geen gaskachel heeft, of wie geen gas kan betalen. Ja, maar petroleum is óók duur. Volkomen juistnaar de heer Dumas ons echter mee deelde verbrandt zijn „New Perfection Petroleumfornuis" vier heele centen aan olie. in 'n uur, vier cent mevrouw, en hoe veel kost u gas Ja maar petroleum riekt zoo onaangenaam, en 't is zoo^n onder houd, en gas geeft meer warmte. Abso luut niet waar; waarom kwam u niet eens kijken, waarom waren 't maar weer 'n kleine tien mensehen waaraan de heer Du- nias, toen wij kwamen zien, de voordee- len van het .^petroleumfornuis stond uit leggen. Om op de zaak terug te komen, de pe troleumfornuizen riekeu in 't geheel niet, geven minstens zooveel warmte als gas en zijn in 't gebruik, vergeleken met gewone kolcnfornuizen, want ter vervanging daar van zijn ze ten slotte, buitengewoon prae- tiscli en zeer aan te hevelen. De con structie is als volgt. Naast de kachel, ver van. den brander, is iets hooger dan deze een flink petraleumreservoir ge plaatst, dat automatisch werkend, de jut ten van olie voorziet. De pitten zelf kun nen door hun eenvoudige constructie door het meest nuffige dametje worden ge monteerd, zonder dat er ook maar 'ndrup- p°l petroleum aan haar vingertjes komt, cn wat wel het mooiste is, zij kunnen slechts zóó hoog worden gedraaid, dat zij zonder walmen "branden; draait mea ze iets hooger, dan wordt de vlam gedoofd. 't Groote gemak is natuurlijk dat," in tegenstelling met een gewoon fornuis, deze petroleumkachel onmiddellijk na het aan steken de vereischte warmte ontwikkelt', noodig om er eten op; t» koken, iets wat bij ''n gewoon 'fornuis, "dat men 'n half uur van te voren moet aanmaken, natuur lijk niet het geval is. In den handel zijn nog alleraardigste oventj'es, waarin dadelijk, na het plaatsen ervan boven een .der pitten, een heerlijke warmte aanwezig is om lekkere bruine korstjes te tooveren op puree-schoteltjes en andere heerlijkheden. De kosten voor aanschaffing, want daar vraagt natuurlijk ieder dadelijk naar, zijn betrekkelijk laag; met 'n zestig gulden kom je al 'n heil eind, en men heeft deze kosten, door het zuinig petroleumverbruikj er weldra uit gehaald. Wie nog meer over deze kachels wil weten, kan zieh wenden tot 'den hoofd vertegenwoordiger voor Noord- cn Zuid- Bevelahd, den heer W. F. Ph. de Valk alhier, die gaarne nadere inlichtingen ver strekt. Wij' hebben onze lezers van een .en ander voldoende op de hoogte geVa-'ht om hun belangstelling voor deze keu rig} vinding te hebben gaande geinaikt dat hopen we tenminste. Sekore. Openbare vergadering van den Raad alhier op Maandag 9 Mei 1921, des namiddags teil 1.30 uur. Afwezig dli'r Boonman met kennisgeving. Na de le zing en de vaststelling der notulen wordt mededeeling gedaan van: le,den afscheids brief van den afgetreden Commjissaris der Koningin, 2e de aanvaarding der betrekking van den niouwen titularis, 3o liet goedgekeurde besluit tot wijziging der begroeting 1920, 4e idem 1921, 5e het goedgekeurde besluit lot het aan gaan eener kasgeldleening, (ie het goedget keurde primitief kohier hondenbelasting 1921, 7e de goedgekeurde verordening op ge keuring van waren, 8e de kennis- der Jndustrieële Mij. „Mabeg". van da gasprijsverlaging, 9e de beschikking van Ged. St. op het beroepschrift van P. Kole tegen zijn aanslag in den h o., waarbij zijn aanslag wordt teruggebracht van de 18e naar de 11e klasse, 10e dem idem van II. Kole Jz., wiens aanslag wr^dt teruggebiaclit van de 32e naar de 27e klasse, 11e hei verslag over het openbaar lager onderwijs in 1920, 12o idem, ideiil berhalingsonderwijs 1920/21, 12e het ver slag der commissie tot wering van school verzuim, 13e het waterleiding verslag, 14e het verslgag ex. art. 52 der Woningwet cn 15e het Gemeenteverslag over 1920. Alle deze stukken worden voor notificatie aan genomen. Medegedeeld wordt, dat bij de laatst gehouden kasopneming hij den Ge meente-ontvanger aan contanten aanwezig was f 3197.33. Een reclame van G. Luijk tegen zijn verhoogd vergunningsrecht vooir den verkoop van sterken drank wordt van de hand gewezen. Goedgekeurd wordt het besluit van het Burgerlijk Armbestuur tot wijziging der begrooting 1920. Aan .1 Molhoek wordt op zijn verzoek eon ae* meenteiiike bijdrage van 25 pCt. dor Rijks- premie toegezegd voor het bouwen eener woning overeenkomstig de voorschriften voor den bouw van praticuliere woningen met rijksstoun. Aan het hoofd der open barre lagere school, dhr. A. P. Neeteson wordt op de meest eervolle wijze ontsla" verleend als zoodanig met ingang van 1 Juli a.s. wegens zijn benoeming te Iloute» uisse. Twee schriftelijk ingediende voor stellen van het raadslid Verhangen tot ver- hooging der jaarwedden van de ambte naren van den burgerlijken stand tot f 142.50 gezamenlijk en tot vaststelling der bureau-uren voor .den .burgerlijken stand op 1 uur per dag worden met alge meene stemmen overgenomen. In verband biermede wordt besloten de bureau-uren Vast te stellen op eiken werkdag van 11 tot 12 uur "s voormiddags en in do volgende vergadering een voorstel aan Gedeputeerde Staten te doen tot verdoe? ling der jaarwedden van de ambtenaren van den burgert. Stand overeenkomstig de tegenwoordige salarisverhouding. Aan J. de Puit wordt 1' 10 verhooging van abonnement verleend voor hot schoon maken der school en het aanmaken der schoolkachels, onder bepaling, dat een en ander geschiedt op eerste aanzeggings? van het hoofd der schoot en dat ondeï het abonnement zijn begrepen het aan. scliaffen van schuurmateTialen en brand hout. Wegen» door Ged. St. geopperd be zwaar legen het vcrleenen van terugwer kende kracht aan het raadsbesluit van 10 Maart j.I, tot onderhandsche verlui» ring der schoolwoning aan het hoofd der eekooi Ivoor de jaarlijksche huursom van f 350 wordt de aanvang dezer hu»ir bepaald op 1 Juli a.s. Vastgesteld worden: le een verordening voor de commissie van plaatselijk schooltoezicht, 2e. eeii veror dening op het openbaar vervolgonderwijs en 3e een verordening tot aanvulling dér algemeene politieverordening met de be paling, diat liet kinderen beneden den leeftjjd van 15 jaar verboden is op dan openbaren weg of op een voor het pu bliek toegankelijke jilaats tabak, sigaren of isfigaretten te rooken. Besloten wordt voortsle Gedeputeerde Staten vrijstelling te vragen van do verplichting tot het go- ven van onderwijs in lichamelijke oefening, en ;2e H. M. de Koningin tot invoering van het 7e leerjaar .op de openbare lagere School'. Uit een door B. en ,W|. opgemaakte aanbeveling ter benoeming van een lid der Comlifll 'tot wering van schoolverzuim, bestaande uit dhrn. S. de Visser en 11. van de Vrede, wordt eerstgenoemde met algemeene stemming herbenoemd. Na opheffing der geheime zitting voor de behandeling van belastingzaken wordt medegedeeld, dat vpor een suppletoiur kohier van navordering hoofdei, .omslag over .1919 geen personen in de termen val len, cn wordt besloten de aanslagen van navordering over 1919 van W. de Bakker, i. Meijaard, J. (J. Auer, Wi. Karelse, F. en A in 't Anker cn J. -E. Wabeke le -handhaven en het primitief kohier van navordering hoofdei, omslag over 1920 overeenkomstig het ontwerp van B. en W:. vast te stellen op f 576.64 Bij de behande ling der bezwaarschriften tegen den aan slag in den h. o. 1920 wordt besloten dien van A. Franje terug te brengen van de 19e naar de 17e klasse, dien van C. ülerum van de 133e naar de 85e, dien van Wi. do Jonge van de 35e naar de 32e, dien van J E. Wabeke van de 37e naai' de 3Ge en dien van E. Wiskerke te handhaven Op oen verzoek van \V. de Bakker om onthef» l'ing van hondenbelasting over 1920 voor een hond, die in November van dat jaar is aangeschaft wordt afwijzend beschikt. Aan F. op 'tHof wordt i/2 jaar ontheffing hondenbelasting 1921 verbeend wegens ,af- soballing van zijn hond en aan M. Zoete- wei voor 3 ïmid. afschrijving van h. o. 1920 wegens vertrek. Ten slotte wordt vastgesteld het primitief kohier hoofde- iijken omslag 1921. Bij voorkomende zaken wodt door dhr. Verhaagen voorgesteld den Volkszangdag niet niet te steunen, wjjL geen christelijke o£ nationale liederen mogen worden gezon gen en medegedeeld, dat hij in een volgen de vergadering hoopt te spreken over den aan don openbaren weg onttrokken grond. Dhr. Rijn wijst het Gemeentebe stuur op een scheefstaanden boom, die gevaar vo.or de omgeving oplevert. Als nagekomen stukken worden overlegd een schrijven van Ged. St. betreffende steun politieschool Hilversum en politiecursus- son, welk schrijven ter fine van advies wordt gerenvoyeerd naar B. en W,. en ycen kennisgeving van een ingestelde fruit markt te Bergen op Zoom, waartegen geen bezwaren blijken te bestaan. Hierna slui ting. Rilland-Batli. Wij vestigen de aandacht van alle Christen-arbeiders in deze ge meente op de aangekondigde vergadering op Donderdag a.s., waar gesproken zal worden over het door de landbouwers vastgestelde daggeld der arbeiders. (Z.) Heinkenszand. Bij C. v. D. is uit een schuurtje op het land pl.m. 130 K.G. Chili gestolen. Het schuurtje was op slot en is dus opengebroken. Stoppeldijk. Op de hoefijzerfahriek van den heer H. Kerckhaert kreeg een knecht een stukje ijzer in het oog. Gelukkig kon het zonder nadeelige gevolgen door den geneesheer worden verwijderd. IJzcndjjkc. Dit jaar zal alhier de Zeeuwsch-Vlaamsche Fokdag worden ge houden en wel op Dinsdag 7 Juni. Landelijke Verleting II.O.F. Naar wij vernemen is de trekking van de H.O.F. verloting vervroegd en bepaald op a.s. Zaterdag 14 Mei; zulks wijl de verkoop der loten zoo. vlot van stapel is geloopen. Doel van deze verloting is, hij te dra gen in de kosten tot stichting van een herstellingsoord, uitgaande van de. Ver- eeniging tot Bevordering der Gezondheid in de Grafische Vakken. (Buiten verantwoordelijkheid der redactie.) Zij hebben zoo'n honger. Ze liggen daar. met honderden, voor de Beur.... Voor (de deur van het magazijn liggen ze, ja met honderden, en :;c hebben zoo'» höngc.' 'tZijn gaen Weensclie geen Belgisch»} of Duitsche kinderen, maar ze zouden toch graag hun gelukkig lot doelen, opgenomen te worden in een vriendelijke Hoilandsche Familie. Ze zijn hier heen gezonden als alge» zanten van een ver volk, een volk dal ons Nederlanders iloor zjju arbeid milli. oenen en milliounen hoeft geschonken', Maar nu komen ze op hun beurt oaa volk om bijstand smoken. Ze liggen daar zoo bescheiden en zftvij» gend; mei hondorden, ja met honderden; voor de deur van het magazijn.... hot ma gazijn van den Sint-Claverbond: de Javae busjes (missiebusjes voor de vorming ia opleiding van Javaansche Priesters.) We hebben Weensche, we hebben Duitsche Belgische kinderen gevoed zouden we ook niet een Java-busje kun nen voeden? 't Java-busje is de uitgestrekte band vaneen Javaausok seminarist in uwi huisgezin en die hand is;SSaa gauw gevuld; een paar snoepcenten op Zondag, een geschenkje, wanneer heel de Familie in blijdschap feest viert, een offertje wan» neer U van den hemel een gunst verlangt... Zo hebben zw'n honger, ze liggen daar bjj honderdon in voorraad. Een briefkaart tje aan de Directie van het Liefdewerk ,.Java-bus", Canisius-College, Nijmegen» en U heeft per omgaande een zegeubreu- gend huisgenootje meer. Noot der Redactie. Het steeds toenemend aantal Javaansche jongelingen dat zich (ot het II. Priesterschap geroe pen gevoelt, is een feit van zóó onbere kenbare beteekenis voor onze schoonste kolonie, dat het zich in de warme belang stelling van onze lezers moet verheiw gen, vooral nu men zich in het dekenaat Goes opmaakt voor een grootsohe actie ten bate der missie onder de heidenen en mohammedanen. De Hoilandsche zonen van St. Ignatius» ordesgenooten van St. Franciscus Xave- rius-, den parel der missionarissen, wer ken in de Java-missie aan de bekeering van 30 millioenen Javanen". Ont zaggelijke arbeid. Daarom, steunt dien en steunt dien mild. Nat ionaal Derde-Orde-Con gres te VBosefc 29 Juni 1921. Dagorde. Onder zegen en hooge goedkeuring van het Doorluchtig Episcopaat van Nederland zal te 's-Bosch op 29 Juni a.s., Feestdag der H.H. Ajiostelen Petrus en Paulus, een Nationaal Derde-Orde-Congres gehouden worden. Het Congres zal 's morgenk geopend' worden met een H. Mis in de kathedraal, 's Middags zullen verschillende parallels vergaderingen gehouden worden, waar ver- schillende sprekers 'de beteekenis van. het 7de Eeuwfeest der Derde-Orde zullen uit een zetten. 's Avonds plechtige sluiting in de ka thedraal. In den toestand van den Zcereerw. heer D. F. W: 'Piehot, pastoor der parochie H.H. Petrus en Paulus te Amsterdam» is een gunstige wending gekomen, zoodat di rect gevaar voorlbopig geweken is. Terug in de missie. Mgr. P. Bos, apoAolisck vicaris van Borneo, bericht in de groote bladen, dat hij in goeden welstand te Pont ia tuk, op. Borneo, is aangekomen. Canisiusfeest. Te Nijmegen, de geboorteplaats van Pe trus Canisius, is Zondag een grootsch feest gevierd ter herdenking van den- 400sfen geboortedag van den Zalige, dat werd bijgewoond door Z. D. Hoogwaardig heid den bisschop van 's Bosch, die in de Jezuïetenkerk van St. Ignatius een pontificale mis celebreerde, 's Avonds had een feestvergadering plaats in de groote zaal der verecniging. Vigilie-dag. Men denke er aan, dat het Zïterdag- a. s. vigilie van Pinksteren,Vasten- en onthoudingsdag is. Kardinaal Van Rossom en de st aden ten. Z. E. Kardinaal Van Rossum heeft als beschermheer van de Unie der R. Ki Studentenvereenigingen een even welwil lend als uitvoerig schrijven aan het Unie- secretariaat gericht, waaraan het volgende ontleend wordt: „Het Annuarium leert een dieperen blik krijgen op de huidige toestanden in de R. K. Studentenwereld en maakt de overtuiging diejier van de noodzake lijkheid eener Roomsch-Katholieke Uni versiteit. Niet dat er ook nu reeds geene» verblijdende feiten zijn, waaronder met- bijzondere vreugde en belangstelling de Missiebeweging te begroeten valt. Het instituut der Unie-secretarissen wek't- de schoonste verwachtingen om de R. K; Studentenbeweging in de ware banen te leiden: het ware te wenschen dat de katholieken van Nederland goed inzagen, hoeveel voor de toekomst van het Katholi cisme afhangt van het Unie-secretariaat en het daarom ook practisch met alle middelen mochten steunen." Bond van Zeenwsehe H. B. Strs. GOES. De door bovengenoemden Bond uitgeschreven fietstocht oj> Hemelvaarts dag is een groot succes .geweest en het is gebleken dat een lichaam, alle Zcenwsche H. B. Sers in zich bevattend, alle reden van bestaan heeft. Het weer, lat zich aanvankelijk zoo slecht voordeed, werd latex op den dag beter fen het was een echte zomerdag. De leden die met de fiets weggegaan- en die met 'len trein vertrokken waren, troffen elkaar in Mid delburg weer aan. 's Morgens om half elf verzamelden zich de deelnemers uit Goes, Middelburg en 'Vlissingen op het markt plein te Middelburg. Als algemeen leider fungeerde dhr. C. T. Ruben, leeraar gym nastiek aan de R. H. B. S. te Goes, die m zijn omvangrijke taak werd bijgestaan door drie leden van het vooiioopig» be-

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1921 | | pagina 2