'buitenland. binnenland. uit zeeland. middelburg vlissingen goes DINSDAG 10 MEI 1921 NIEUWE ZEEÜWSCHE COURANT DUITSCHLAND BELGIE ENGELAND FRANKRIJK DE BALKAN Het vredesverdrag, dat de geallieerden jvensehen te doen uitvoeren, blijft dus, vol gens den schrijver, even onuitvoerbaar als het altijd geweest is. Ten slotte merkt Keynes op, dat de Parijsche voorstellen, die indertijd als een concessie moesten gelden, in het licht van 'de jongste rekening, door de commissie van herstel opgesteld, even streng zijn ge-, bleken als het vredesverdrag zelf en be halve voor wat do eerste jaren bstreft, heel wat zwaarder dan de tegenwoordige voorstellen. Bij wijze van ruwe schatting en louter 'tev illustratie neemt Keynes aan, Jat kót itotaal van Buitschlands uitvoer Je eer ste twee jaren ,300 millioen jiond ster ling bedraagt, de volgende drie jaren <100 millioen, de daaropvolgende drie jiren ,600 millioen, de daaropvolgende dria ja ren G00 millioen en later 800 millioen. Hij komt tot de volgende berekening Parijsche voorstellen. Londenselic voorstellen. 11921 -1922 136 millioen 178 millioen 1923-1925 198 204 1926—1928 260 '230 1929—1931 322 256 Daarna: 396 308 Gelijk men ziet, bevatten ilc Londonsclie veerstellen dus voer wat betreft de jaren na 1925 belangrijk lagere bijdragen dan de Parijsche. Voor Duitschland zijn dus de Londen- sche wel het moest aanbevelenswaard! Brieven uit Frankrijk (Van onzen hijzonderen correspondent.) I. PARIJS, 7 Mei' 1921, Hoe men ook over Napoleon moge den-, jken en of men zich wil scharen onder zijn [warme vereerders of onder degenen die (minder vurig ten zijnen opzichte ge stemd zijn, hij behoort tot die groote man nen, die elk land tot roem strekken. De tijdsomstandigheden brengen er toe ibij hem vooral te zien den bekwamen,' veldheer, den overwinnaar in talrijke veld slagen, maar niet minder groot was hij als maker vau de nog steeds geldendo 5,Code civil". Hij heeft zelf eens gezegd: :„mijn code heeft door eenvoudigheid meer goed aan Frakrijk gedaan dan alle wet ten, die er aan zijn voorafgegaan". Een van zijn grootste eigenschappen was zeer zeker zijn talent te organiseeron, en al- [wcer constateert hij dat zelf, als liiji ergens zegtik heb zulk' een orde gescha pen in mijn paleis, dat mij bijna niets kan worden ontstolen." Het ligt niet in mijn bedoeling, al 'de bijzondere gaven van Napoleon hier verder te ontvouwengenoeg zij het, vast te leggen, hoe begrijpelijk het is, dat het Fransche volk zijn keizer heel't wil-', len huldigen op zijn eeuwfeest. Niemand minder dan Napoleon zelf zal dit ver wacht hebben, toen hij den 5en Mei 1821 op 52-jarigen leeftijd op St. Helena over leed. Burgerlijk en kerkelijk is zijn feest op grootsche maar sobere wijze gevierd. Een plechtige dienst werd in de Notre Dame gehouden, waar tallooze genoodig- den aanwezig waren om hun hulde te betuigen. Generaals en maarschalken had den in het koor plaats genomen en kardi naal Dubois, de aartsbisschop van Parijs, troonde in volle glorie op zijn zetel., De Notre Dame behoort tot die kerkge bouwen van intense schoonheid, dat iedere aangebrachte versiering geviaar pplevert, hare waardigheid aan te tasten Het deed dan ook weldoende aan, te zien hoe so ber de versiering was gehouden. Hier en daar eenigc banieren in kleuren, blauw en wit ,de kleuren van de Heilige Jeanne d'Arc, wier feest a.s. Zondag met pleeh- tigen luister zal worden gevierd. De bekende componist Charpontier leid de het musikale gedeelte van de plechtig heid en Berlioz heerlijke symphonie golf de majestueus door het kerkgebouw. Niet minder dan vier orkesten stonden ter zij ner beschikking. Het was overweldigend. Een lofrede mocht niet ontbreken en het was zeker geen gemakkelijke taak voor ,abbé Hennocque, Napoleon de Eerste in Gods huis op waardige wijze te geden ken. Hij heeft het gedaan in vurige taal en vooral het vaderland en de Fransche 'geest met enthousiaste woorden bejubeld. Napoleon/ zoo zeide hij, is gestorven in het Katholieke, geloof, hiervan getui genis afleggende door de woorden tot zijn geneesheer gesprokenHoe kunt gij niet in God gelooven, waar het heelal zijn bestaan ten volle bewijs? En zonder vc-r der op dit godsdienstige karakter van Napoleon in te gaan heeft de gewijde redenaar, gewezen op het hoog mensehe- lijk'e in Napoleon als soldaat. Op 'den vooravond van .Tcna schreef hij aan den koning van Pruisen: .Morgen zult [gij overwonnen zijn. Maar waarom te strij den Gaarne, zou ik afzien van een over winning, die het bloed moet kósten van mijn dierbare kinderen." Het was een redevoering' in grootcn stijl, die de zoo bekendp aalmoezenier over Napoleon' hield. De burgerlijke herdenking viel een dag later en vond plaats hij de Are de Triomphc, waar een dichte massa.zich had opgesteld om getuige van dè huldi ging te zijn. Een rede van den Minister van Oorlog, bijgewoond door den' presi-' dent van de. Republiek, en vele groot- waardigheids liekleedcrs. Een défilé" van de troepen besloot deze' plechtigheid, des middags werd voor het graf van Napoleon in de Dóme des Invalides, een rede inge sproken door Maarschalk Foeh en bewe zen militaire troepen den grootcn keizer hun eerbetbon. Zoo behooven deze feestelijkheden we derom tot het verleden, en kan men te vreden zijn over de wijze waarop zij heb ben 'plaats 'gevonden. In talrijke tijdschrif ten wordt deze groote figuur door per- ftoonlijkheden vau moest uiteenloopende richting nog herdacht, De „Mércurc de France" vooral wijdt in het nummer van 1 Mei belangrijke artikelen aan zijne, na gedachtenis. Onder die vele neemt zeer zeker het gedicht van Anna de Novel les een bijzondere plaats in, en zullen velen vooral instemmen mot de laatste strofe, waarin zij zegt: Je songe a vous ce soir sous Tare par vous b'ati,, Oir, mieux que le solcil, vous donne la repliquje Pareil a vous sans borne, et comme vtous Det.it, I Un soldat de la Bépublique. 1). Mr. P. v. S., 1) Ik denk aan II onder den triomf boog door U gebouwd, waar U, beter dan de zon, een soldaat der republiek' antwoordt, aan U in alles gelijk en even klein als Gij." De Schuldvraag.' Het Itijksdepartement van Buitenland- sehe Zaken te Berlijn heeft, volgens cenj bericht uit Dresden aan ,,Der Tag", den1 hoogleeraar Dr. Brandenburg te Leipzig uitgenoodigd, op grond van diens onder zoek in do Duitsche staatsarchieven, liet materiaal betreffende do schuldvraag we tenschappelijk te bewerken en te commen- tarieeren, om daarna 't resultaat van dit onderzoek in heknopten vorm, .bijv. in een brochure van ongeveer 120 bladzijden, neer te leggen. Het Saksische departement van Eere- dienst heeft Brandenburg op diens ver zoek van het geven van hooger onderwijs aan de hoogeschool te Leipzig' gedurende het a.s. zomersemester vrijgesteld. Dr. Brandenburg heeft te Berlijn reeds een aanvang gemaakt met zjjn werkzaam heden. De ministercrisis in Duitschland is nog steeds niet opgelost. Waarschijnlijk zal Ebert Stresemann uitnoodigen een kabinet te vormen. Naar uit Berlijn gemeld wordt, zijn alle partijen, behalve de onafhankelijken en een gedeelte der meerdarbeidssocialistem voor de verwerping van het ultimatum. Verklaringen van Havenstein en Von Kahr zouden hiertoe aanleiding gegeven hebben. Men is overtuigd, dat het Opper Sile- zisehe mijngehied en eveneens het Koor- gebied toch voor Duitschland verloren zijn en dat derhalve aanvaarding dei- voorwaarden niets kan uitmaken. Tegenspraak; PARIJS, 7 Mei. (Belga.) Gezagheb bende Fransche kringen spreken formeel het bericht van de ,,Voss. Ztg." tegen, als zou Fransche cavalerie in 't Roerge bied zijn doorgedrongen. Het haveneoiilliet te Antwerpen. BRUSSEL, 8 Mei. (Belga). De bladen melden, dat de. zeelieden het bemiddelings voorstel inzake de salariskwestie hebben verworpen. De Belgische reeders heb ben besloten alle schepen uit de vaart te nemen. De mijnkweslie. De redacteur van 'de „Msb." seiut. uit Louden d.d. 7 Mei: Wij ziju nu in Je zesde week vau de kolenstaking gekomen en de bladen Van dezen morgen geven sombere berichten omtrent de stijgende el lende in het land. Lloyd George zal heden een rede over de kolcDstaking houden te Maidstone. Het is duidelijk, dat de arbeiderspartij mtor en moer ongerust wordt over het enorme toenemen van de werkloosheid in allerhande nijverheid,-districten, zoowol als' in den handel. Ei zullen slappen genomen jrordeu om de volgende week een bemiddeling tot stand te brengen. Rescrvisfen-niproier. Een oproei' van vrij ernstigen aard brad Zaterdagavond uit in Aldershot, het groote garnizoen van het Britsehe leger in het Zuiden van Londen, waar, een duizendtal militaire reservisten tegen 10 uur hij het sluiten der café's, tot buiten sporigheden overging. Sinds eenige dagen reeds Iieerschte er ontevredenheid in het reservisten-kamp. Het duurde bijna een uur, voordat er voldoende militaire patrouilles versche nen, om een einde te maken aan het oproer. Verscheidene politiee-agenten en soldaten moesten naar het hospitaal Wor den overgebracht. (Msbode.) Te Parijs heeft een communistische he- tooging plaats gehad, waarbij gewonden vielen. Wilhelm von Wied. LONDEN, 9 Mei. De Rooneinsche cor respondent van de Daily Mail" verneemt, dat het bericht van de „idea Nazionale" op waarschijnlijkheid berust en dat prins Wilhelm von Wied zal worden aangezocht om opnieuw vorst van Albanië te worden. .(Msbojde,) OPPER-SILIZIE PARIJS, 8 Mei. Engeland moot Jiet voorstel hebben gedaan Opper-Silezië voorloopig in drieën te v.erdeelen. Een deel zou aan Duitschland, een ander deel aan Polen komen en het derde deel met ge mengde bevolking onder 'beheer der ge allieerden blijven totdat de toestand is opgehelderd. Men zal trachten met Korfanty, die zich tot dictator heeft uitgeroepen, ite onderhandelen. Te Ratibor is een depot van Duitsche geschriften ontdekt, waarin valsehe berichten, die de. Poolsche be volking moesten irriteeren. Het nieuwe Wetsontwerp de Zondagswet. Na de verschillende verbeteringen, door de regeering in het oorspronkelijk ontwerp aangebracht, komt het ontwerp nu in hoofdzaak op het volgende neer: Als regel blijven de gelegenheden voor uitspanning op Zondag tot den mid dag gesloten; na den middag mogen de publieke vermakelijkheden geopend wor den. I Nu de uitzonderingen: De gemeentebesturen krijgen een dub bele bevoegdheid: 1. sommige openbare, vermakelijkheden ook na den middag te verbieden; 2. sommige vermakelijkhe den vóór den middag te laten beginnen. Voor de ontspanning na den middag heb ben de gemeentebesturen zelf de bevoegd heid aan te duiden, welke vermakelijk heden zij willen verbieden. Doch de ver makelijkheden, die, :ils het gemeentebe stuur dispensatie verleent, yóór den mid dag mogen beginnen, worden hij algemee- nen maatregel van bestuur, dat wil zeg gen: door de Regeering aangeduid. Als regel wordt het nu onnoodig- om arbeid te verrichten op den Zondagmor gen. Ook zij, die voor het vermaak van anderen moeten arbeiden, zullen nu iu de, gelegenheid zijn, om, indien zij dit ver langen, hun godsdienstplichten te ver vullen en tevens een gedeeltelijke Zon dagsrust kunnen genieteen. Hofberichten. 11. M. do Koningin is voornemens met do Prinses (de Prins vertoeft, zooals. men weet nog in liet buitenland) a.s. Vrijdag 13 dezer naar liet Loo to vertrekken tot het aldaar vestigen van het gebruikelijke zo merverblijf. Aan het noenmaal ten paleize, namen Maandag deel Jhr. mr. van Weede, Hr. Ms. mot verlof te 's Gravenliage vertoe vende gezant <t e Weenon, benevens de afgetreden commissaris der Koningin in Zeeland, mr. Dijckmeester en mevr. Dijck- moester. Z. K. II. de Prins der Nederlanden is Vrijdagochtend vroeg naar Mecklenburg vertrokken. De Prins zal een paar weken in Duitschland vertoeven. Eerste Kamer-verkiezing. De R.-K. Stalenclub in Gelderland zal in de yacature-Jtfrgens candidaat voor de Eerste Kamer stellen den heer J. Arntz te Nijmegen lid van de Prov. Staten van Gelderland. (,,Msb.") Receptie hij Jhr. O. van Nispea tot Se vena er. Heden, Dinsdag zullen naar „Do Tijd" verneemt de Nederlandsclie ge-' zant bij den II. Stoel en mevrouw Vin Nispen tot Sevenaar iu liet Grand Hotel te Rome een receptie houden ter gelegen heid van het leit, dat de Eerste en Tweede Kamer de bijzondere en voorloopige zen ding bij den II. Stoel hebben bestendigd. In een hier ter stede gehouden ver gadering van den Centralen Nederl. Amb- tenaarsbond, den bond van werklieden in overheidsdienst en den Algem. Bond van politiepersoneel, afdee.ling Middelburg, werden de voorstellen vau Burg. en Weth. inzake do loonen van het gemeente- personeel en de houding van de commissie van financiën door den heer .L. Buurman uit Den Haag kritisch belicht. Daarna nam de vergadering bij' zitten en opscaan mot algemeene stemmen Re navolgende motie aan „De openbare vergadering, gehoudeu op Maandag 9 Mei 1921 op de bovenzaal van de sociëteit „de Vergenoeging" alhier, welke vergadering belegd was door de af- deelmgen Middelburg van den Uentralen Nederl. Ambtenaarshond, -den Bond van werklieden in overheidsdienst en den Al- gemeenen Bond van politiepersoneel jn Nederland; gehoord de uiteenzetting omtrent de vooistellen van Burg. en Weth. en het advies van de commissie van financiën, inz'ake de belooning van het gemeente- personeel protesteert tegen de houding van "de commissie van financiën in dezen aange nomen en dringt er bij den Raad ten zeerste op aan, de voorstellen van Burg. en Weth. aan te nemen". In de gisteren gehouden aandeelhou dersvergadering der 'Zeeuwsche Hypo theekbank werden de balans- en de winst en verliesrekening goedgekeurd. Het dividend werd, overeenkomstig het voorstel van Commissarissen, bepaald op 16 pCt. Tot commissaris werd herkozen 'de hoer II. Worst te 's-Hcrtogenboscli. Eiadlos van den cursus in motorenkeunis. Zaterdagmiddag had in een der loka len van de Ambachtsschool te Middelburg de eindles plaats van den cursus in mo- torenkennis, uitgaande van den Kring Walcheren van de Z. L. M. Deze tics werd bijgewoond door den voorzitter, den secretaris, dc heeren jlu'. Boogaert en Kasse en de bestuursleden, de heeren de Buck cn Polderdijk, den secretaris van het bestuur der Ambachtsschool, den hec-r Caljouw en den directeur dier school, deu heer Doets, terwijl ook de heeren da Schrijver, die den leeraar, den heer Vis- scher, in staat hadden gesteld .aan zijn technische lessen, de practisehe te ver hinden, tegenwoordig waren. Door den leider, den heer Visser, leeraar aan de. ambachtsschool, werden aan de leerlingen, die bijna allen de kin derschoenen ver ontwassen blck'cn te zijn, verschillende vragen gesteld, die bijna allen zeer vlot werden beantwoord, wol een bewijs van de goede resultaten van het gegeven onderwijs. Na afloop van deze korte reeks vra gen, nam de voorzitter van den kring, P. J. Boogaert, het woord, en zoide dat, al is het bestuur zelf te weinig op do hoogte van motoren, het vlugge antwoor den der leerlingen voor hem een bewijs is, dat zij op de hoogte zijn. Het bestuur heeft in overleg met den heer Visseher besloten, een diploma uit te reiken aan hen die den cursus met succes volgden, Men moet echter niet denken, dat dit een bewijs is dat men monteur is'. Dat ia trouwens ook niet de bedoeling van den cursus. Spr. herinnert er aan, dat toen de heer llooze van Nieuwland in de verga dering van den kring het eerst de wensch' van een cursus in motorenkennis naar voren bracht, dit direct instemming vond. Men richtte zich om raad tot den direc teur der ambachtsschool en deze wees direct den heer Visseher aan als de per soon, die de lessen zeker zou kunnen ge ven. De heer Visseher was bereid deze taaie op zich te nemen. Wellicht zijn de lessen wal lang geweest, 4 uur achter een is een heele tijd, maar als volgend jaar de cursus wat eerder kan beginnen, is dit wellicht te voorkomen. Spr. hoopt dan weer op denzelfden steun en hij meent dat men geen beteren leeraar had kunnen vinden. Aan een 5-tal leerlingen ,'zal .geen diploma kunnen worden uitge reikt, daar zij te ongeregeld de lessen volgden. Dank brengt spr. aan het bestuur der ambachtsschool voor hot afstaan yan het lokaal, aan den directeur voor zijn steun, aan den heer Visseher voor de. wijze waarop hij zijn lessen gaf, aan de heeren S. W. de Schrijver en zijn zoon voor de welwillende cn belangloozo wijze waar op zij hunne motoren en tractoren be schikbaar stelden voor de practisehe les sen. Hierna deelde do heer Boogaert aan 23 cursisten het eenvoudige, doch nette diploma nit, en wel aan: A. Cornelisse Jz., Arnemuiden; P. de Kam, Domburg; P. de Jonge, Kleverskerk'e, P. de Potter en K. Wisse, te Koudekerke, A. de Vis ser Az., Meliskerke, W. Snoep, Middel burg; O. Oh. Brakman, C. Braktnajn,, C. Markusse, cn E. Verlare, allen Nieuwland; J. Krijger, Oostkapelle, A. Wielemaker, Souburg, Joh. Cevaal, en P. J. de Pagter, beiden te Ritthem, P. Melis Wz. en S. Meijers Bz., heiden Seroos- kerk'e; F. J. Gastel en M. Hoogodeure, heiden te Veere, O. Brasser, S. Maas, C. Mesu en A. Mesu, allen Vrouwepolder. Dc heer C. Oh. Brakman sprak namens de leerlingen en zeide dat de heer Vis seher heeft getoond te zijn de rechte man op de rechte plaats, mede door de aange, name wijze waarop hij de lessen heeft gegeven en de wijze waarop hij nlltf door de leerlingen gestelde vragen steeds beantwoordde, waardoor men dikwijls veel meer kreeg dan men vroeg. Spr. sluit' zich aan bij de woorden van den voorzit ter. Zijnerzijds brengt: hij dank aan de Z. L. M. en deu kring Walcheren, aan het bestuur en directeur der ambachts school, aan de heeren de Schrijver cn namens alle.D biedt hij den heer Vis seher een fraaie petroleum schemerlamp aan. Dc heer Verlare zeide, als practiscli landbouwer, dat hij dezen cursus ten voor beeld stelt voor andere. Men heeft niet alleen de theorie gehad, maar was in de gelegenheid alle soorten van motoren in werking te zien. Ook tractorenmen leer de het monteeren er van. Daarbij werd niet de aandacht te veel op één soort gevestigd, zooals op andere cursussen veelal geschiedt. Daarom wil spr. den heer Visseher openlijk hulde brengen. De heer Visseher z eide vaji plan te zijrf geweest enkele woorden te spreken, maar hij zal het kort doen, omdat hij getroffen is door de woorden van de cursisten en hun prachtig geschenk. Dank brengt hij aan allen voor de wijze^ waarop zij hem dit bijhaantje tot een prettigen arbeid hebben gemaakt, hij heeft steeds met groot genoegen les gegeven en de hem gestelde vragen Waren vaak zeer belang rijk. Lof brengt hij voor de ambitie waar mede de lossen werden gevolgd en dank voor het prachtige geschenk. Ook spr. brengt groote hulde voor den steun door de heeren de Schrijver ver leend. Hij was wel eens bevreesd (als hem de dure machines voor zijn practisehe lessen werden ter beschikking gesteld. Door de lmlp van de heeren de Schrijver heeft do cursus zeer in doeltreffendheid gewonnen. Hulde brengt spr. ook aan liet wakkere bestuur van den lering Walche ren der Z. L. M., vooral ook voor do wijze waarop hij opdracht kreeg om den cursus te geven. Hij werd geheel vrij gelaten in de wijze, waarop hij dezen wilde hou den. Ook aan den directeur der school en het, bestuur bracht de heer Visscheï zijnerzijds dank' voor dc ondervonden me de werking. De heer Boogaert sloot hierop de bij eenkomst na nogmaals te hebben verzei kerd, dat het bestuur het op den hoogsten prijs stelt, dat deze eerste cursus zoo goed vau stapel is geloopeu. Wij willen tenslotte nog médedeelen, dat op de theoretische lessen verschil lende motoren, wélke voor landbouwdoel einden in aanmerking' komen, aan de hand van teekeningen, toegelicht met schetsen op het bord, behandeld werden. Een cn ander Word in een dictaat toegelicht, waaraan de leerlingen de teekeningen toe voegden. De lijn in de lessen was, Jat. elke deelnemer in staat wordt gesteld, voor zich te beoordeelen welke motor hij voor zijn bedrijf noodig hooft. De practisehe lossen bestonden in het (Dmonteercn en monteeren van geheelé motoren, 'liet opzoeken en herstellen van storingen. Do leerlingen werden ook in staat gesteld motoren, die op de theoreti sche lossen waren behandeld en die niet bij do heeren Schrijver aanwezig waren, door dc bereidwilligheid van verschillende eigenaars dier motoren aan een praeti- schen proef te onderwerpen, waardoor de leerlingen in aanraking kwamen met ruw-: olie, gas-, petroleum en benzine-moto- ren en ook een Diessel-motor kon worden bewerkt. Ook met het besturen en behan delen van tractoren werden de leerlingen hekend gemaakt. Aan den heer A. Meerman, afgetre den huisvader van het militair tehuis al daar, is de eere-medaille in goud, verbon den aan de Orde van Oranje Nassau, toegekend. Dc aanslaande Missieweelc. Bij afwezigheid van den voorzitter Mr. H. J. M. Stieger, werd onder voorzitter schap van den tweeden vjoorzitter, den eer-; waarden Pater Venanti us, gisterenavond in het slot Oostende vergaderd ter Moerbe- reiding van de missiedagen die op 26, 27, 2.8 en 29 Juni in de Sociëteit V.O.V., welke tot dit doel reeds is afgehuurd en in liet Slót Oostende zullen wordeen gehouden. Waar reeds zoo vele andere plaatsen voorgingen, aldus Pater Venan- tius, had men gemeend dat Goes niet mocht achterblijven en dat men ook hier, door het houden van missiedagen (het or ganiseer en van een tentoonstelling en ket vertoonen v,an lichtbeelden) bij de men- schen sympathie cn belangstelling moest Wekken voor de zending en hen toonen met welke moeilijkheden en ontberingen de missionarissen, welke spr. noemde de pioniers der beschaving, te kampen heb ben. Op één avond zullen de lichtbeelden ons voeren naar Mongolië en Canada, zoo wel als naar de Afrikaansche wouden en Nieuw-Guinea; op de tentoonstelling zal men zeer veel belangrijke zaken en interessante voorwerpen kunnen zien, waarvan echter niets te koop zal zijn. Dit Uaatste voegde spr. er aan toe, omdat velen denken dat de op de ten toonstelling aanwezige voorwerpen wèl te koop worden aangeboden. Het idee van dit alles werd, aldus spr. reeds in een vergadering der K. -S. A. geopperd en door hem zelf met vuur verdedigd en zoo was men er dan eindelijk toe cekomen, twintig congregaties uit te aoodigen om naar Goes te komen, waar van er hoogstwaarschijnlijk achttien te genwoordig zouden zijn. Be tijd, einde Juni, was zoo gekozen, omdat de arbeid op liet veld dan in den slappen tijd is en den 29sten pp eeil feestdag (Petrus en Paulus) valt. Want naast de Katholieken hier in Goes rekende inen. aldus spr., vooral op den stenn en de belangstelling van de Katholieken op het platte land. Ka deze en meerdere mededeeliiigejn ging Pater Yenantius over tot het on- derverdeelen van het hoofdcomité in ver schillende sub-commissies, als het licht beeldencomité, het muziekcomité, het pers en propagandacomité, het schoolkin deren- comité, het tentoonstellingseomité, het voetbalcomité en het comité voor huis vesting. O]) een vraag vpn den heer Verveir, van waar de gelden moesten komen ter be strijding van d.e kosten, deelde de voor zitter mede, dat in alle plaatsen zou ge-* preekt en gecollecteerd worden. Op een vraag vian den heer L. O.; Adriaanse, of Zierikzee en Oud-Vosse- mecr ook niet uitgenoodigd moesten wor den, werd geantwoord, dat men, gezieen de houding van deze plaatsen aangenomen hij den jongstleden gehouden Katholieken dag, het niet noodzakelijk achtte, ge noemde jdaatsen uit te noodigen, daar zij wat ver af liggen. Op een vraag' van den weleerw. heer P. L. Bangcrt, of het geen aanbeveling verdiende aan élk subcomité een penning meester toe te voegen, werd, zoo men er geen bezwaar tegen had, besloten, het penningmeesterschap met den secre taris in één persoon te vereenigen. Met de Christelijke groet, waai-mee ook de vergadering was geopend, ging men hierna uiteen. 's-Gravcnpolder. In de Maandagavond gehouden raadsvergadering waren alle le den tegenwoordig. De voorzitter deelde ni voorlezing en goedkeuring der notulen van de vorige vergadering eenige .ingeko men «tukken mede, waaronder de begroo- img voor 1921. Vervolgens werd een ai'chi«fvcrordening vastgesteld. Door de vereenïging wijkverpleging werd van de gemeente een grootere bijdrage gevraagd van f 95 per jaar, door verhooging der jaarwedde van de wijkverpleegster vanr f 1200 op f 1800. Beslaten werd met al gemeene stemmen om de bijdrage zoodanig te verhoogen, dat de jaarwedde op f loOO kan gebracht worden cn dat meerdere dan te verdeelen over de gemeenten Kloe- tinge, 's-Heer Abtskerke en 'fl-Gravenpol der »n evenredigheid van de vorige jaren gegeven bijdragen. Een .verzoek van dhr. de Wilde, die aanbood de helft in de kesi^n van aanleg te betalen, om een eind weg te begrinten, werd in zooverre ingewilligd, dat de gemeente 1/4 daarin 201* betalen, indien de polder ook 1/4 be.- t3alde. Dit geschiedde met 4 tegen 3 stemmen. Hét verzoek van dhr. J. Kruijs Voorbcrgc om verhooging huur zieken-i IoIvOkJ wordt aangehouden. Besloten wordt verder om vrijstelling te vragen van de verplichting tot het geven van onclerwrjs in Lchamelijke oefeningen. De verordeuing op ^ct vervolgonderwijs wordt op veraook van G. S. ingetrokken en een nieuwe verordening gemaakt volgens de gegeven' voorschriften. De verordening "krachtens de warenwet wordt uit de algemeen# politieverordening gelicht en op nieuw'- afzonderlijk vastgesteld. De voorzitter deelt verder mede, dat de herberg .van dhr. M. de Koster is vervallen. Vervolgens! wordt in gesloten zitting de vergadering voortgezet ter behandeling van reclame» hoofd, omslag. Na heropening wordt be-t sloten dhr. A. Nijsse van de 34ste in de 28ste klasse te brengen. De reclame van

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1921 | | pagina 2