DAGBLAD VOOR ZEELAND DE DRUKKERIJ De Missie en hare beteekenis. NIEUWE ZEEUWSCHE COURWTïeGQES Nummer 104 Maandag 9 Mei 1921 Zeventiende Jaargang bij x icn bijverliesvan x 7c bij verlies van x rn bij verlies van x oc bij verlies van x ie bij verlies van j t ïMi i. f J) mm I bU een duim I OU eenwijsvinger I 13 f 500 ongeschi^^eld f 250 overlijden f 150 een hand of voet FEUILLETON Sagen uit het Zwarte Woud een anderen vinger Buitenlandsch Overzicht gAANffi „NkVI VLIJ GSMAAKVOL EN GOEDKOOP LEVEftï? BUITENLAND. DUITSCHLAISID NIEUWE ZEEUWSCHE COURANT -HM MM mm BM' mn ai rvMn4n.,H ino A KJ PtC COIPM HT Tolnfnnn OOI Hoofdredacteur: J. W. VIE N I N QS. .Tel?fo^o?o Bureaux van Redactie en Administratie: Westsingel, uufca Bijkantoren: MIDDELBURG, Markt 1 en 2 Ti-egram-AdresNizeco* Directeur JOS. VAN DE GRIENDT. Telefoon 207 Abonnementsprijs f2,50 per drie maanden, f0,20 per week, voor Post-abonnés f 2,90 per 3 m. Advertentiën van t tot6 regels f 1,50, elke regei meer f0,25, bij contract beduidende korting. „„y-ifard tenon onqsvallen krachtens onze overeenkomst met „The Ocean and Guarantee Corporation Ltd." te Amsterdam, Rokin 151, en wel voor de hieronder vermelde bedragen AH ooze Abonnes zijn grans a a «e l«» Het Katholieke missiewerk is de brug over den afgrond, die de heide nen scheidt van Godheel het grootsche bouwwerk rust op drie pijlersde roeping, het gebed en de vrome gift der christenen. Missiekalender. De Missie heeft ais eerste doel de ver-, breid ing' van het Rijk Vgn Christus .ogf aarde. De Christelijke Kerk heeft te dien opzichte een wereldapostolaat te vervul* lou tegenover den ontwakenden Islam en de heideasche kuituur-godsdiensten, medo onder den invloed van Westersche gees- tosbtroomingen. Immers „zoover mensche- lijk vooruitzien het weten kan, zal naar het slagen of mislukken van de missie in de 20e eeuw de godsdienstige toekomst voor onafzienbaren tijd heslist worden van allen, die nog staan buiten het Christendom" - A. Hermus. Daaruit volgt, dat de Christenen op da eerste plaats warm voelen voor de Missie, Zij stellen allereerst belang in het gods dienstig werken van den Missionaris. .Niet, dat zij- geen oog hebben voor do intellectueele, of de sociale of politieke voordeden, doch die komen voor den Christen op het achterplan. Dat ook het niet geloovig deel van het volk belang heeft bij en dus ook belang moet stellen in deze Missie, volgt reeds logisch uit de opsomming der bijproducten' van het scheikundig zieleproces. De mid delen die de Missionaris gebruikt om in de ver afgelegen landen zijn prediking blijvend te doen worden, zijn zeer zeker op de eerste plants godsdienstige, maar daarnaast versmaadt hij geenszins de in tellectueele het geven van onderwijs in school en daar huiten - en de sociale zooals opvoeding tot meer geregelden arbeid. Uit cultureel oogpunt bezien heeft de missioarbeid dan ook een dubbele waarde eene ten opzichte van het object den bekeerling doch ook wis en zeker eene ten opzichte van het subject het mis- sioneerende volk. 'Waar de Missionarissen kerken bouwen, daar richten zij ook scho len op en evenals de Christelijke Kerk de pionierster was der beschaving in al zijdige beteekenis onzer weleer heddensehe. voorouders, zoo is zij het ook van die volkeren welke den zegen der missionee- ring deelachtig worden. Waar de Missio naris kerken en scholen houwt, daar richt hij ook ziekenhuizen op en vondelings- gestichten en leprozenhuizen, omdat hij zeer goed weet, dat niets zoozeer over tuigt dan de onbaatzuchtige liefde der Christelijke Charitas. En zoo is de Mis sionaris priester zeer ?eker vóór al- les maar daarnaast is hij ook leeraar, is hij dokter en is hij ziekenverpleger. Dat is in het kort de beteekenis dei- Missie ten opzichte van het object. Aan haar subjectieve beteekenis ont trekt zich geen volk, en zeker geen kolo- niscerend volk als het onze, zelfs al zou zijne regeering ter kwader uur bepalingen in het leven hebben geroepen, die dat schijnen te willen. Iedere natie, die is opgenomen in cle ■wereldpolitiek, moet reeds om zuiver ego- concentrische motieven belangstellen in den arbeid van den Missionaris. En de nieuwe wereldpolitiek zal gewild of ongewild den weg moeten helpen effe-; nen voor de wereldmissie. Dit begreep geen enkel land zoo goed als Frankrijk. En hoewel het Fransche volk zich belee- digd kan gevoelen door de veronderstel ling dat alleen politieke motieven de drijf-; voeren waren v,an zijn missiearheid, mag ■1) O De landman verliet den akker, de hor dei zijn kudde en ie vrouwen lieten het spinnewiel in den steek om naar de schoon klinkende woorden van den onbekenden vreemdeling te luisteren. Reizigers die 'zich op weg bevonden, menschen, die niets te doen hadden en rondreizende kooplie den, die toevallig in de nabijheid waren, traden tot 's duivels gehoor toe. Hoe.lan ger hij sprak, des te grooter werd 'Vle •chare volks, Welke zich om! hem verza melde en hoe langer hoe 'meer ook kwam het volk onder den indruk van zijn vurige rede. Gaat eens bij u zeiven te rade, zoo •prak hij o. a., en vraagt u af, waarheen gij streeft, wat gij begeert. Gij' allen streeft naar hetzelfde doel, naar wat gij volgens uw eigen meening het geluk noemt. Genot en voorspoed in uw onder nemingen, ziedaar de tooverwoorden, welke in vlammend schrift u gestadig tegen- blinken. En werpt dan eens een blik in de wijde wereld om u henen. Daar wordt, u nu letterlijk alles geboden, wat uw wen- schen kan bevredigen, en het ligt maai' men toch veilig constateeren, dat de lang niet altijd Christelijk gestemde regeerin gen van Frankrijk de missioneering prac- tiseh bevorderen direct of indirect óók, omdat zij een juist inzicht hadden in de politieke beteekenis van het missie werk. Sinds na Bismarck's tijd het Duitsehe volk zich meer en meer g'ing toeleggen? op kolonisatie waar het maar kon - bloeiden de Missie en de Missieactie in Duitsehland op ongekende manier, zoo zelfs, dat, zooals Pater Tarcisius M. Cap in zijn mooi werk: „De Missie hij het Onderwijs" getuigt, dat op wetenschap pelijk gebied de Duitschers hij hun mis- sieactie vooraan staan. En dat ook ons land een groot aandeel had in het wereld apostolaat, ondanks de bedekte en open lijke logen werkingen uit den tijd der „Compenie" en daarna dat bewijzen zijn ongeveer 20 buitenlandsehe bisschoppen, zijn 1300 missionarissen, zijn duizend mis siezusters, zijn missiehuizen en missiever- eenigingen. Zie P. Tarcisius pag\ 144. Doch het zijn niet enkele politiekd voordeelen, die de Missie afwerkt op het subject het missioneerendo volk. Wij zouden ook nog hunner wijzen op db commcrcieele gevolgen. Daar deze ons echter (wegens hun materialistischen grond slechts op de allerlaatste plaats vermo gen te bekoren, willen wij nog een enkëj oogenblik de cultureele voordeelen on der het zoeklicht brengen. Het volk, dat zijn missionarissen uitzendt, dat met ge bed en met geld het missiewerk bevor dert, verwacht ook, dat hot op de hoogte wordt gehouden van den gang der zaken in het Missiegebied. En omgekeerd ge voelt de Missionaris reeds om meer men- achelijke redenen behoefte om zoo nu en dan eens iets mede te deelen van zijn rijke ondervindingen op ethnologisch gebied. Hij' schrijft zijn indrukken neer en zendt die aan zijn familieleden, of aan zijn Congre gatie-broeders hij bestudeert de taal der volkeren, waarmede hij dagelijks in zeer naüwe aanraking komt hij be spiedt hunne zeden en gewoonten door- vorscht de geheime roerselen hunner bedorvene of onbedoryene zielen. Hij ontdekt landschappen, tevoren door geen intellectueel betreden, onderzoekt den gang der stroomen, de toegankelijkheid der gebergten 1 Hij mist allen intellectueelen omg'ang en zijne voor studie drijft hem vanzelf tot meer gespecialiseerde onderzoekingen der flora en fauna van zijn missiegebied. En zoo is hij de schakel tusschen de Wester sche beschaving en de betrekkelijke of volstrekte onbeschaafde wereld, die hij bewerkt. Zelf? al apprecieeren wij de of fers van tijd, geld en personen, die ook de niet christelijke wetenschap bracht op het altaar der studie van vreemde landen en volken, toch behoeft men zich niet af te vragen, wie de meeste practische resul taten bereikt, de wetenschappelijke ont dekkingsreiziger de man, die zich uit rust voor een expeditie van zeg enkele, jaren of hij, die eenvoudig, zij het dan ook met niet direct wetenschappelijke bedoelingen zijn leven wegschenkt in dienst der uitbreiding van het Godsrijk op aarde de man, die den inlander, dag in dag uit bestudeert, onder hem woont als een der hunnen die hun uit en inwendig zieleleven tracht te door- vorschen en die ten slotte en dat is een alles overheerschende factor het vertrouwen wint van het volk. Het kan niet anders, of de observatie van den missionaris moet breeder, en tevens die per. gaan dan (lie van den man-der-weten-, schap-alleen. Het kan niet anders, of de resultaten van zijn werk moeten van het grootste belang zijn, ook voor de profane wetenschap. Waarom wij deze eenvoudige gedachten uitstippelden? Om de aandacht te ves- aan u zeiven of gif u van het geluk wilt meester malsen. Doch. men belet het u, de •wakkere hand die naar den prijs grijpt, wordt weerhouden door de lastige leer'van de veïzaking der aardsche goederen. Deze leer weerhoudt ook den iieren geest zich in hooger kringen op te wer- kendeze verbiedt den spaarzameu rnonsch de verworven goederen te behoudendeze belc-t den levenslustige zich de hegeerde genoegens te verschaffen; deze gebiedt de schandelijkste beleedigingen en t meest grievende onrecht met geduld te drageu deze waarschuwt den genisten, vredelie venden mensch behagen te scheppen in eejj rustig kalm leven. Vanaf de wieg tot aan het graf wil men u in ootmoedige zc-lfverzaking en In allerlei ontberingen laten leven, uw natuurlijke neigiugen on derdrukken. in tranen van deemoed wil men uw vurigste verlangens blusschen, iedere aardsche vreugde wordt u als een doodzonde aangemerkt. En welk loon ha. looft men u voor dat alles? Een zalig heid, die gij niet kent en vreugden, welke gij niet beseffen kunt. Men vordert van u om van het vreugdevolle om u beau af-' stand te doen teneinde een onzeker geluk te verwerven in een onzekere toekomst, een geluk, dat geen geluk wezen kan, om dat het zich niet bij1 uw menschelijke na tigen van het intellectueele (volk) deel' van ons Zeeuwsche volk, evengoed als die van den gewonen man - hetzij het Christelijk denkt en handelt of niet op de aanstaande Missietentoonstelling te Goes. De stad Goes zal het voorrecht hebben van 26 tot 29 Juni a.s. gastvrijheid te verleenen aan een groot aantal Missie-1 Congregaties. Deze Missionarissen van diverse pluimage zullen aan ieder die er van genieten wil, mededeelen v.an hunno rijke ondervindingen op gebied v.an Land en Volkenkunde. Zij zullen in hunnS stands datgene te aanschouwen geven, wat zij meenen dat waarde heeft voor dn cultuurgeschiedenis der vreemde volka» ren. In woord en beeld zullen zij ten toon stellen de gebruiksvoorwerpen dezer vol keren, hunne wapenen, de producten van hunnen handenarbeid, de producten van hunne meer of minder gevorderde bescha ving. In 'tkort- deze tentoonstelling belooft zooveel en zoo veelzijdig te wor' den, dat iedereen, 't zij geloovig of onge- loovig, die aanspraak wil maken op den naam van intellectueele man of vjouw, deze inderdaad wetenschappelijke, expo sitie met zijn of haar bezoek moet ver» eeren. Het Comité rekent dan ook vast op' ieders belangstelling? P. VAN HEST- Het groote nieuws wordt op het oogen blik geleverd door het ultimatum der Entente aan Duitsehland en de gebeurte nissen in Opper-Silezië. Een brief uit Berlijn aan „De Maasbode" geeft hierover nadere bijzonderhedenwij ontleenen aan den brief 'het volgende: Zware slagen hebben in de laatste da gen het Duitsehe volk weer getroffen. In Opper-Silezië is een Polen-oproer uitge broken, (lat de intergeallieerde commissie nog niet heeft kunnen onderdrukken cn waarvan de politieke gevolgen aog niet zijn te overzien. Uit Parijs is op Hemel vaartsdag het ultimatum van de entente aangekomen, waarin van Duitsehland bin nen zes dagen wordt geëischt de urken- ning der eischen en waarborgen, die de entente op het gebied der herstel- 'en oii'j- wapeningskwestie stelt. En daar komt dan nog bij', de regeeringscrisis, die ten gevolge der buitenlandsehe gebeurtenis sen is ontstaan. Woensdagavond heeft het kabinet-Fehrenbach zijn ontslag ingediend, dal reeds eenige dagen formeel bestond. Nu is het ultimatum hier en de nieuwe regeering, die zeer sfiel moet worden gevormd, komt voor het alternatief te staan, of zij het ultimatum wil aanvaarden of niet. Waarschijnlijk zal zij het aanvaar den, want weigering zou voor het Duit sehe volk de ernstigste gevolgen kunnen hebben. Daar twijfelt nu niemand meer •au. De Duitsch-nationalen geveiS natuur lijk den raad, om het ultimatum af te wijzen. Zij blijven daarbij in de lijn van hun politiek, die met verstand niet veel te tuur aanpast. Wat heeft de hongerige aan drank en wat baat den dorstige spijs Of stookt men vuur bij den door- koorts verhitten lijder en brengt men den be.vriezenden mensch koude hij Ziet daartegenover nil mijn getrouwen, die mij tot dusverre gevolgd zijn en laat hun voorbeeld u moed geven. Wel verr3 van hen voor hun g-elukkig aardsche le ven te straffen, gun ik hun integendeel nog grooter vreugden. Ziet zo allen aiu, die mij hier omgevenik ontneem -deu rijke met zijn schatten, onthoud den wel- lustigen niet den beker der genietingen, eu zij, die gewoon waren zich aau spijs en drank te goed te doen, vinden steeds een welvoorzienen diseli. In mijn rijk heerseht vrijheid, vrijheid bovenal. Werpt dus de ketenen der slavernij van u af, die uw handen en uw zielen binden en kom't tot mij. Ik alleen kan u verlos sen en ik alleen vermag uw ziel het ware geluk te verschaffen. Aldus sprak Satan en hij beloofde nog veel meer en zijn woor den vonden in menig eenvoudig hart die pen weerklank. Maar terwijl de hellevorst nog sprak en steeds meer de gemoederen ia Opwinding bracht, ziet, daar brak de zon, die zich tot dusverre verscholen had gehouden, door de wolken heen en haar gulden schijn maken heeft. Het politieke inzicht moet den Duitschers zeggen, dat, nu de gealli- eerdon hebben besloten, om tot het uiter ste te gaan,.niets anders overblijft dau eenvoudig 't nieuwe bevel te onderteeke nen. Het komt er absoluut niet op aan, of de sancties feitelijk onrechtvaardig zijn, omdat zij geen grondslag- vinden in hst verdrag van Versailles, welk feit men niet in Duitsehland alleen als zoodanig zal erkennen. Het komt er alleen op aan, dat de geallieerden 'do macht hebben en dat Duitsehland hun op genade en ongenade is overgeleverd. Als men het ultimatum leest, is het on begrijpelijk, dat .er in Duitsehland nog immer zijn, die gelooven, dat ook dit ulti matum nog- ruimte laat voor Duitsehe tegenvoorstellen. De nota laat maar twee mogelijkheden openaannemen of verwer pen. Het is wel waai-, dat de geallieerden door hun militaire maatregelen alleen geen geld in handen 'krijgen. Maar het zou niet hij militaire maatregelen blijven. De geallieerden zouden bij weigering van Duitsehland dit land zeker evenzoo be handelen als den een of anderen exoti- schen staat en de financiën onder con trole stellen. Het gaat thans alleen daar om, of dat Duitsehland de bezetting van nieuwe gebieden wil verhinderen en wil pogen, om aan de eischen te voldoen, óf dat de militaire bezetting ,op den 13en Mei beginnen zal en dan de milliardan met geweld zullen worden geïnd. Dat zijn de twee mogelijkheden, waarvoor de par tijen thans staan en de samenstelling der coalitie, waarop de nieuwe regeeriugi zal moeten steunen, zal daarvan afhangen, welke partijen mede willen doen ain da vooitzetting van een Bepaalde politieke lijn. Over den toestand in Opperr-Sileziö wordt uit Berlijn gemeld: In tegenstelling met de Vrijdag openbaar gemaakte voor stelling van zaken van de geallieerde com missie, is de toestand in Opper-Silezië nog steeds even ernstig en wel zoozeer, dat Korfanty feitelijk zijn doel bereikt heeft en het heele gebied heeft bezet, waarop Polen aanspraak maakt. Aan' do grenzen van de bezette kreitsen hebben voortdurend gevechten plaats. Het gebrek aau levensmiddelen neemt toe. De bevol king is zeer gebeten op de F.r&nsohen, die werkloos blijven tegen den opstand, maar ongenadig tegen de Duitschers blij ven optreden. De troepen der entente moe ten op tal van plaatsen wijken voor i\e opstandelingen en lijden zware verliezen. Vooral de Italiaansche verliezen zijn groot. De Corriere della Sera zegt: Warschau moet de beleediging aan Italië herstellen. De platonische veroordeeling van den op stand in Opper-Silezië ia niet voldoende. Italië moet ziek echter ook tot 'de gealli eerden wenden, omdat deze niet allen oven onpartijdig hun taak vervullen. Uit Parijs wordt gemeld: De Gezanten - raad betreurt en veroordeelt de pogingen van opstand in Opper-Silezië, die het lo ven hebben gekost aan manschappen van do geallieerde troepen. Hij draag-t de ge allieerde commissie op, tot de bevolking een proclamatie te richten, waarin staat, dat geen enkel grijpen naar goweid in vloed zal uitoefenen op de beslissingen der geallieerden, noch hen zal verhinde ren, vrijelijk te beslissen over de toe wijzing der aan het plebisciet onderwor pen gebieden. Of de Polen zich echter aan die procla matie zullen storen? In Ierland schijnt een bemiddeling op til te zijn. De regeering wacht op een ver slag van de bijeenkomst van kir James Craig. den leider v,an de Ulstersehe unio nisten met de Valera, den „president" van Ierland volgens Sinn Fein. De ministers, zegt de jrolitieke medewerker van de Daily Mail, hopen, dat als gevolg van deze bijeenkomst bepaalde voorsteilen bij sel bestraalde een ander rotsblok, dat te genover den duivelspreekstoel was gele gc-n en belichtte met een breeden stralen bundel een eng-el, die plotseling daarop was verschenen. Zijn gewaad was wit ais verseh gevallen sneeuw, zijn rose vleugels waren met goud omzoomd en de palm,- welke hij in zijn linkerhand droeg, getuig de van de vredeszending, welke hij kwam vervullen. Niet zoodra werd Satan hem gewaar, of 'h sombere wolk gleed over zijn aangezicht en zjjn geluid verstomd^, terwijl de blik ken zijner toehoorders zich naar de an dere zijde wendden. Harpenzang ktonk door de lucht en wondersehoone hemel- zangen deden zich een wijle hooren, ver smeltend ten slotte in de eerste woorden van den Godsgezant. Niet iu zonsoetoo- verende of hoog dravende bewoordingen sprak deze de reeds gedeeltelijk door Satan gewonnen menschen toe, doch op. eenvou dige wijze hield hij hun de verheven waar heden van het Evangelie voor, welke als Weldoende dauwdruppelen in him zielen neervielen. Die reine, schoone, eeuwige waarheden zette hij op voor iedereen bevattelijke wijze uiteen. De koortsige opwinding, welke het woord 'des duivels in de gemoe deren had verwekt, maakte weldra pla«ts hen zullen worden ingediend. Een aantal Lagerhuisleden vau alle partijen heeft een bijeenkomst belegd te- gen heden, Maandagavond, in het Lager- huis ter bespreking van den Ierschen toe- Mand eD om een grondslag te zoeken voor eeu regeling. De bijeenroepers van da bij? eenkomst Zullen zich richten naar de aan duidingen, welke Lloyd George en sir Ha- mar Greenwood onlangs gegeven hebben: ten gunste van een poging der Lagerhuis- leden om tot een regeling te komen etf vprbinden zich in den. oproep voor de hij» eenkomst het toekennen van yolledigo fiskale autonomie voor Ierland te steuneuj indien Sinn "Fein bereid is dit als grond slag voor een rfjgeling te aanvaarden. In regeeringskringen ontkende men Vrij dag de juistheid van het gerucht, lat er Zaterdag en vandaag te Londen eeu be langrijke bijeenkomst zou worden gehou den, waarop de Valera verwacht werd. De regeering had geen bericht ontvangen^ dat hij voornemens zou zijn eeu bezoek aau Engeland "te brengen. De bezetting van het Roergebied. BERLIJN, 7 Mei. (Maasb.) De Fran- schen treffen alle toebereidselen voor een opmarsch in het Roergebied. Uit Mainz komt bericht, dat de Fran sche Rijnvloot- bevel ontvangen heeft, allo transportmiddelen gereed te houden. De voornaamste concentratie-plaatsen voor de troepen van het Roer-leger zijn Duisburg, Dusseldorf, Bonn, Trier en Mainz.--De groote straatwegen van de be zette gebieden zullen gedurende den op marsch uitsluitend voor de troepentran sporten gebruikt kunnen worden. Alla ander verkeer zal er verboden zijn. Van bevoegde zijde wordt medegedeeld, dat hedenmorgen Fransche eavajerie-pa- trouilles in het Roergebied opgerukt zijn. voor een heerlijk kalm gevoel van vreda en geluk. En als de engel de liefdevolle woorden des Heilands in herinnering bracht: „Komt allen tot Mij; die"belast en beladen zijt en Ik zal u verkwikken" toen sloeg menigeen zich op de borst en ten slotte steeg uit de schare een vroom gezang ten hemel, dat den goeden Hemel vader prees en dankte voor Zijn weldaden en de beschikkingen van Zijn h'eiligen wil Eenig-en bleven nog hij Satan maar hun aantal was zoo gering, dat de helle vorst in hevige woede ontstak en tot groote ontsteltenis van zijn gevolg zoo hevig stampvoette, dat de indruk van zijn poot nog ten huidigen dage staat' ingegroefd op het rotsblok, dat thans nog als 'de „duivelspreekstoel" bij hét land volk bekend is. Geheel ontmoedigd door het povere re sultaat van zijn eerste predikatie, keerda de hellevorst langs den kortsten weg naar de hel terug, wasx zijn eerste W3rk was den kamerdienaar, die hem op het lumi neuze idee van den prediktocht had. ges bracht, zijn congé te geven. fSVordt vervolgd)!.

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1921 | | pagina 1