N°. 2 ZANDBLAD WCts. ZATERDAG 7 MEI 192 NIEUWE ZEEUWSCHE COI KERKBERICHTEN uit het Dekenaat Middelburg. KERKBERICHTEN uit het Dekenaat Aardenburg. Aanbrengkantoor Opril 3 (J. F. G. v. Riet, R.-K. Boekhandel) Sport en Spel. Algemeen bekend is J. BSJL00Ss Hoofd E3Ö de Cologne, J. B IJ L O O S, Den Haag, voorheen Alkmaar. Laatste Berichten. Gemengd Nieuws. DER PUTT DE VLAM )/-. EINDHOVEN.3236-20 Wegwijzer in het Missale. Weeklijst van 8—15 Mei. Zondag 8 Mei. Zondag onder hot. Oe- jtaaf van Hemelvaart B 780; 2de gel). H. iMiehaël R 1656; 3de geb. Octaaf Hemel vaart B 776 (Bisdom Haarlem: 4de geb. Octaaf Kerkwijding, B 1139.) Praef en Communie van Herneiyaart B 32. Maandag 9 Mei. Bisdom Haarlem.: Oc taaf v. h. Feest der Kerkwijding v. d. Kathedrale Kerk B 1139; 2de geb. H Gregorius v. Nazianze B 1657; 3de geb. .Octaaf Hemelvaart B 776. Bisdom Breda: H. Gregorius van Na zianze B 1657; 2de geb. Octaaf Hemel vaart B 776. Dinsdag 10 Mei. Bisdom Haarlem: Overbrenging v. d. II. Bavo B 12*; 2do geb. H. Antoninus B 1657; 3de geb. Octaaf Hemelvaart B 776; 4de geb. H. H. Gordianus en Epimachus B 1658. Bisdom Breda: II. Antaninus B 1657; 2de geb. Octaaf Hemelvaart B 776; 3do goo. H.H. Gordianus eu Epimachus B 1.658. Woensdag 11 Mei: Bisdom Haarlem: H. Gangulphus B 13*; 2de geb. Octaaf Hemelvaart B 776'. Bisdom Breda: De .Wonderbare H. Hos tie; 2de geb. Octaaf Hemelvaart B 776; Praefatic v. Kerstmis. Donderdag 12 Mei: Octaafdag van 'sHeeren Hemelvaart B 776; 2de geb. H.H. -Nereus en Gezellen B 1659. .Vrijdag 13 Mei. Bisdom Haarlem: H- Aufridus B 16*; 2de geb. van den dag (vorige Zondag) B 780; 3de geb. „Con cede" B 736. Geen Credo. Alleen Praefa- tie v. Hemelyaaxt B 32. Bisdom Breda: II. Servatius; 2de geb. van den dag (yorige Zondag) B 780; Geen Credo. Alleen Praefatie v. Hemel vaart B 32. Zaterdag 14 Mei. Vigilie v. Pinksteren 33 785; Gloria; geen Credo; gedurende liet Octaaf: eigen Praefatie, Communicantes en Hane igitur B 33 P. V. MIDDELBURG. Parochie H.H. Petrus en Paulas. Zondag. Ée Zondag na Paschen. De H.H. Missen te 7 en 9.30 uur. Ka den middag 2.30 Catechismus, 3 mur BroederschapsM met Rozenhoedje, 6.30 -Oefening der H. Familie. Maandag on overige dagen de gewone Catechismus. Donderdagavond te 7 uur Lof ter eere jvan het AHerh. Sacrament. Zaterdag Vigilie van Pinksteren, geboden vastendag. Voor de II. Mis van 8.30 de iwijding -van den Doopvont. Na. den middag van 5 uur af gelegenheid om te biechten, tel 7 uur Lof: ter eere der Allerh. Maagd Maria,. GOES. Parochie H. Maria Magdalena. Zondag. 2de Zondag dor maand Mei, die is toegewijd aan de bijzondere veree ring ,van Maria, 7 uur Vroegmis; 8.45 en 9.15 uitreiken der Jl. Communie; 10 uur 'Hoogmis; 2 uur Catech. waarbij aan de oudste kinderen die zulks verdienen, ïofélijk -ontslag v. d. Catechismus zal wor den gegeven en een diploma uitgereikt; Ouders en belangstellenden worden hier bij uitgenoodigd. 3 uur Lof; 5 uur Congre gatie voor de mannen; 7 uur feestavond [Vjoor de Patronaatsjongens, die aan bet tconeelspei hebben medegewerkt. Maandag. 7 uur H. Mis in de kerk en bij de Eerw Zusters v. d. Wijkver pleging; 8.15 uur uitreiken der II Com munie; 6 uur Marialof. Dinsdag. 7 uur 11. Mis in Je kerk tn bij de Eerw. Zusters d. Schoot; 8.15 uur uitreiken der 11. Communie. 6 uur Marialof. Woensdag 7 jen 8 uur H. Mis; G uur Marialof. Donderdag 7 eln 8 uur H. Mis7.30 uur Congregatie voor de vrouwen. Vrijdag 7 >en 8 uur H. Mis. Zaterdag. Vigilie van Pinksteren: gebo den vasten en onthoaidingsdag: 7 uur H. Mis; 7.30 uur Wijding v. d. Doopvont; 8 uur goz. H. Misi.i 6 tuur Marialof; vanaf 4 uur gelegenheid om te biechten. N.B. Dagelijks voor de H.H. Missen en Woensdagavond na het Lof gelegenheid om te biechten. N.B. De geloovigen worden herinnerd aan het offer v. d. St. Pieterspenning, 's HEERENIIUEK. Parochie van den H. Wiliibrordus. Zondag. De II Missen zijn te 6.30, 8 en 9.30 uur. Onder de H.H. Missen zal de co-liecte voor de St. Pieterspenning worden gehouden, -welke bijzonder in uwe gods dienstige milddadigheid wordt aanbevo len. Vroeger gaf ieder geloovigo aan den Paus 12 cent per jaar; nu het geld slechts de halve -waarde heeft van vToeger, maa -ieder geloovige zijne gave wel minstens .verdubbelen: 's Middags te 1.30 uur Cate chismus en te 2.30 uur vespers met Ro zenhoedje om rust en vrede onder de .volkeren Deze -week dagelijks de gewone Cate chismus Eiken morgen te 6 uur wordt de II. Comintunie uitgereikt. Gedurende de Meimaand zal onder de gelezen II. Mis van 8 tuur de Litanie der II. Maagd wor den gebeden, en een Marialïedje worden gezongen. Donderdag zal te 7 uur alleen de II. Communie worden uitgereikt. Te S ,uur de gelezen H. Mis, en te 9 uur gezongen H. Slis met ,Veni Creator voor bruidegom en bruid. Vrijdagmiddag te- 3 uur Lol ter eere der tl. Maagd. Gezongen worden de num mers 9, 16, 40 en 62. Zaterdag, ivooravond van Pinksteren, geb. vasten en onlhoudingsdag. Voor do 11. Slis van 8 .uur zal' dc wijding van de Doop vont gesciiieden. Zaterdag begint in onze kerk het 40- urengebeö. 's Morgens te 7 uur zal' bet Allerheiligste ter aanbidding worden uitge steld en 's avonds te 7.30 Lof met gemeen schappelijke aanbidding Op Zaterdag zullen alle kinderen ter Commumie gaan onder do II Mis van 7 lof 8 uur. Daartoe kunnen zijj Vrijdag komen biechten, niet op Zaterdagmorgen. Op Zaterdag is voor allen gelegenheid om te biechten 's morgens tol 10 uur en 's middags van 2 tot 's avonds 8 uur. Geheel deze week gelegenheid om zich te laten inschrijven in de Broederschap der gedurige aanbidding en van den gpo- den dood. Voor jhen, die hun vastendispensatie nog niet betaald hebben, merken wij op, dat vandaag voor 'tlaatst daartoe gelegenheid bestaat. IIEINKEN SZ AND i Parochie van den H. ülasius Zondag 8 Mei. Ge Zondag na Pa- scheni. 6 uur Communie uitreiken. 7 uur Vroegmis. 9.30 Hoogtojis. 1.30' Catech. 2.30 Lof ter eere v. d. II. Gerardus met reïiquie vereeriug. Deze week gewone Catechismus. Dinsdag biechlen de Jongens. Zaterdag. Vigilie van Pinksteren, gebo den vasten en onlhoudingsdag. 7.30 wij ding v. d. Doopvont, waarna, de II. Mis. 's Namiddags van 24 en van 68 Zaterdagmiddag van 21 en van 68 uur gel. tot biechten '«.avonds '7 uur Meimaand Lof met Rozenhoedje. A s. Zondag op het Pinksterfeest onder beide H.H. Missen collecte voor kerk en «haarsieraden, OVEZANDj Parochie O, L.- Vrouw Tenhemelepneming, Zohdag 8 Mei. Zesde Zondag na Pa- Bchcsn Onder het Oktaaf van 'sHeeron Hemelvaart. Gedachtenis der verschijning van den II. Aartsengel Michael. De II. Commlunie wordt uitgereikt om 6.15 en «ra de Vroegmis van 7 uur. Om half 10 de Hoogmis. Een kwartier na de Hoogmis Catechismus. Om 2 uur Lof ter eere- van Maia met Rozenhoedje. Na 't Lof het lied uit 't Zangboekje pag'. 11 no. 3. Heden na de H.H. Missen en na 't Lof in de spreekkamer der pastorie de betaling der plaatscngelden. Do hoeren Kerkmeesters zullen zich daarmede be lasten. Een ieder wordt beleefd en drin gend verzocht op dien bepaalden datum zijne verplichting te voldoen. Op Tweeden Pinksterdag worden na do Hoogmis de plaatsen verkocht, die open gevallen zijn ol waarvan de halfjaarlijk-j sche buur voor 14 Mei niet is betaald, Het Kerkbestuur heeft het besluit moe ten nemen om de plaatsen to gaan ver-t licopen van diegenen, die niet tot de paro chie behooren. Maandag 9 Mei. Oktaafdag der Kerk wijding van de Kathedrale Iverk St. Bavo te Haarlem Gedachtenis van den II. Gre gorius, Bisschop, Belijder, Kerkleeraar. Dinsdag 10 Mei. Overbrenging der Reli kwie .van St. Bavo van Gent naar Haar lem Gedachtenis van den K. Antonius, Bisschop en Belijder; ook van de H.H. Gordianus en Epimachus, Martelaren. Woensdag :ll Mei. II. Gangultus, Marte laar. Donderdag 12 Mei. Oktaafdag van 's- Heeren Hemelvaart. Gedachtenis van de H.H- -Nereus, Achilles., Domitilla en Pan- cratius, Martelaren. 1 Vrijdag 13 Mei. H. Ansfiried, Bisschop van Utrecht en Belijder. Zaterdag ;14 Mei. Vigilie van Pinksteren, Geboden .vastendag. Voor de gez. II. Mis Mis de wijding van den Doopvont. Om' 7 uur begint de wijding; om 7.15 een gelezen II Mis; om 8 uur de gez. H. Dienst. Biechthorren van 8.30 tot elf uur. Voorts van 2—-5.30 uur. Om 7 uur Lof, daarna tot 9 uur. A.s. Zondag 15 Mei. Het Hoogfeest van Pinksteren. De viering der nederdaling van den H. Geest over de 1I.H Apostelen des Heeren. (Op liet Hoogfeest, van Pinkste ren «le scliaalcollecte tot aanvulling voor de pSroederschapsgclden van den H Geest in deze .parochie. EILLAND-BATHi Rectoraat van den H- Jozef. Zondag. De H.H. Missen om 7 en 10 u. Na den middag om hall 3 Lot. Dien dag plechtige II. Commlunie der kinderen; dn het Lof vernieuwing der Doopbeloften ten opdracht a.an O.L. Vrouw. Dcor de week de H.H. Missen om kwart voor 'zes, kwart over zes en half acht( Maandag alleen een II Mis om half 8. Vrijdag volle aflaat wegens het feest van den H. Petrus Regalatus', Belijder, der orde. Zaterdag Vigilie van Pinksteren, gebor- den ivasten en onthoudingsdag. De plechtigheden in de kerk beginnen des morgens kwart voor zes is Avonds om 7 uur Lof en Rozenhoedje ter eere van -0. L. Vrouw. HOOFDPLAAT. Parochie van den H- Eligius. De 1I.H. Missen op Zondagen en ge boden Feestdagen: te half acht en half elf; in de week te halfacht. Lot' op Zon dagen en geboden Feestdagen: te hall drie; Zaterdag te zeven uur. Catechismus op de Zondagen te half tien, in de week te kwart over acht. Zondag onder de octaaf van Hemelvaart. Na do li. Mis relikwie van O. L. Vrouw. Na don middag te jhi&lf 3 Lof met Rozenlr. en Litanie van O.L. Vrouw. Na het Lol' Maria,-lied voor de Meimaand. Oiuuid-deD lijk daarna Congregatie. Maandag ge-z. 11. Mis ter ecru v. d. II. Gerardus. Dinsdag gcz. II. Mis voor Louisa 'Maria Temmerman. Woensdag. Gedachtenis van de H. Mira culeuze Hostie in het Bisdom Breda, gez'. H. Mis voor den heer Joannes Baars en Mevr geraph'ina Sophia Anlheunis en echtgcnoote. 's Avonds te 7 uur Lof met Rozenhoedje en Litanie van O. L. Vrouw voor do Meimaand; na liet Lof lied ter eere van O. L. Vrouw. Donderdag te 8 uur gez. II. Mis tor eere van "L. Vrouw uit dankbaarheid te-r gelegenheid van een zilveren huwelijks feest. Geen leering. 1 Vrijdag, 'gez. 11. Mis voor den heor •Prudentius .Franciscus Tliomaes en overt. Kinderen. Onder de II. Mis gezament. we ke!, II. Commlunie der kinderen. Na de H. Mis Kruisweg. Zaterdag, Vigiliedag voor Pinksteren, geboden vastendag en verboden vleesch te eten; te lialf 7 wijding der Doopvont, daarna de gez. H. Mis voor den lieer Ja cobus Bern. Temmjerman, hsvr. en overï. kinderen. Na de Ieering biechthooren voor de bui ten kinderen, te 2 uur voor al de overige kinderen; 's nam. te 5 nut en na het Lof vanl 7 uur voor de ouderen. Aanstaanden Zondag hoogfeest van Pinksteren. IJZENDIJKE. Parochie O. L. Vrouw Tenhemelopneming, H.-II. Missen des Zondags en op ver plichte Feestdagen om 7 en 10.30 uur; in de weck om 7 on 7.30 uur, des Woensi dago alleen om 7 uur. Hl !Lof met Rozenhoedje des Zondags olm (2.30 uur in de week (Zaterdag, Eer ste 'Vrijdag enz1.)) -Om z,us uur. Op den eersten Zondag der maand alge- meene IH. Communie voor de kinderen der Zondagsleering en voor de Patroiiaats( jongens. Op dien Zondag is liet na de Hoogmis- plechtige processie mot het Allerheiligste. lederen Zondag en Feestdag van 58 uur Patronaat. Gelegenheid -oan te biechten iederen dag voor zeven uui'; des Zaterdags vanaf half vier; voor Feestdagen vanaf drie nur. Regeling der leering is als volgt: Iede ren iZondag behalve den Eersten Zondag der maand; van 9—10 uur in de kerk voor de plechtige -Ie en 2e Comm|unican-; ten van 1921. Maandag en Dinsdag om 8 jjkur voor de meisjes vanaf zeven jaar; Wioensdag, .Donderdag en Vrijdag om 8 uur yoar de jongens vanaf zeven jaar. Wij vestigen .de; aandacht van het publiek op ons alwaar advertentiën en alle soorten drukwerken zonder prijsverhooging worden aangenomen. Korfbal. Vanwege den Zeeuwschen Ivorfbalbond zijn er stappen gedaan om verschillende nag niet, aangesloten vereenigingen, hij den Bond te betrekken. Reeds zijn Oostburg, Schoondijke, Axel, Neuzen, Middelburg (twee vereenig-ingen) en Vlissingen aangeschreven. Het doel is om van den genoemden Bond drie afdeelingen te krijg-en n.l. een kring Walcheren een kring 'Zuid-Beve- land cn een kring Zeeuwsch-Vlaanderen, die alle dan onder één vertegenwoordigend licaam zulen komenh. Wanneer de clubs inzien dat in hun voordeel wordt ge werkt, is het doel bereikt. Moge 'het zoo ver komen. Competitie Z.K.B. Doordat W. K. C. van Wemeldinge gevraagd heeft vporeerst geen wedstrij den voor de competitie mee te spelen zal waar er eerst een wedstrijd voor de eerste afdeeling- op het programma stond, nu nog een tweede klassewedstrijd ge speeld worden en wel Z.eelandia II tegen V. O. C., met eerstgenoemde als ontvan gende partij op Hansweerd. Op Hemelvaartsdag werd er met toe stemming van B. en W. van 's GravenpoL der. in een schoollokaal een vergadering .om tpt oprichting eener Korfbalvereenb ging te komen. De vereeniging is opgericht en kreeg tot naam ,,V(angt) d(en) b(al)." Het aantal leden bedraagt 16. Als be stuursleden werden gekozen mej. A. Geel hoed en de heeren C. Kousemaker, E. Reijnhout eu B. Gerritsen, met de resp. functies als penningmeesteresse, voorzit- t<Sr. Secretaris en Commissaris van materi aal. Do aanvoerder zal voor de oefeningen c-n wedstrijden op het terrein gekozen wor den. Nu moest er nog een veld besproken worden en men slaagde boven alle vers wachting heel goed Do heer L. II. Wou tertje was zoo welwillend een weide af te staan. Na jruim anderhalf uur vergaderd te -bobben 'sloot de voorzitter de vergadering. „M.E.V.O."—„Ons Huis" (6—1). Op Hemelvaartsdag vértrok de Korf balclub Mevc per fiets naar Middelburg om daar tegen de onderafdeeling korfbal lers van de Turnvereeniging Ons Huis to spelen. De match ving o-m half twee op (het Molenwater aan. Het Mevo-team be stond boofzakelijk uit tweede twaalftal ter zuivering en voorkoming- vaaj4|pSfaonrein. Houdt U aan dit middel en teleursttifïing wordt U bespaard. Prijs 30, 40, 50 er» 05 ct. per flesch. EischWiJPÉrom het merk 3273-20 spe*8WP"HW flog hard moesten werken voor de overwinning. De island bij de rust was 20 in het voordeel van Goes. Na de rust ging hot heter, maar ,ons Huis raakte nu ook beter ingespeeld. Toch bleef de overwin ning vc-or Mevo. De wedstrijd was Jieelaardig, soms wel wat rtvw vooral van Middelburgs kant.) Dei arbiter dhr. Lo-uwerse voldeed zeer' goed. Nadat de vereeniging. naar Vlissingen geweest was en aldaar eenigen tijd ver toefd :had, ging men huiswaarts, blij dat men, daar hei weer zoo goed gebleven was, zoo-'n genoegelijken dag gehad, had, IJzendijke.. Alhier is opgericht een korfbalclub, op initiatief van den heer Ch. Ververs. Dinsdag-avond werd eene ver gadering gehouden met de genoodigden waarop de heer Aalbreg'tse, voorz. yan A. K. C. uit Aardenburg, na een in leidend woord van den heer Ververs het woord kreeg, om een en ander over korf bal mede te deelen. Op zeer duidelijke wijze zette dhr. Aalbregtse voor de zeer aandachtige toe hoorders uiteen met welk materiaal ge speeld wordt en hoe het veld er moet uitzien, met hoeveel spelers het spel wordt vertoond, hoe de taak v.an spelers, schedisrechters en grensrechters is. Met. krijtteekeningen op het zwarte bord. en op den vloer wist hij de toeschouwers te boeien voor de spelregelshier en daat werd het zelfs aanschouwelijk voorgesteld en verduidelijkt door talrijke momentop namen. Spreker legde er vooral den na druk op, dat het spel niet ruw mag wor-, den, maar vlug en elegant, voornamelijk om de deelname van dames, hoe dame tegenover dame, en heer tegenover heeiï komt te staan en hoe door de heerqu de dames in het spel moeten worden be trokken. Hij zegt hoe niet gespeeW mag worden en hoe overtredingen ge straft worden mot vrije worp of straJ- worp. Hij hesprak de laatste wijzigingen in de spelregels, o.a. over het ingooien voor affluiten, het „uitgaan" van dep hal, enz. De geheele bespreking, die ons zeer 'Leerzaam en duidelijk bleek, werd aandachtig gevolgd en het resultaat was, dat de heer Aalbregtse na zijn laatste woorden een welgemeend applaus had in ontvangst te nemen. Door den voorloopigen v<oorz., dhr. Ch' Ververs, ewrd hem dank gebracht yooi- zijne bereidwilligheid. Alsnu werd overgegaan tot bestuurs verkiezing, waarvan de samenstelling ia als volgt: yoorz. dhr. Ch. Ververs, secre taresse mej. R. Goedhals; penningmees- teres mej. M. de Bert; 1ste commissaris Anth. de Hulster, 2e commissaris Iz. Schippers, waarna de heer Ververs onder dankzegging deze zeer goed geslaagdd vergadering sloot. „Gedekt doel verboden." Onder bovenstaanden titel yinder. we een artikel in „Korfbal", het orgaan van den Nederlandschen Korfbalhond. De Technische Commissie van den N. K. B. heeft in een circulaire aan do scheidsrechters de wenschelijkheid betoogd om elke poging tot „gedekt doelen' 'te straffen en „elk gedekt doel" ongeldig te verklaren. Het moet erkend worden, dat gedekt doelen alle afkeuring verdient, maar het zal niet doenlijk blijken -om daarvoor strafmaatregelen toe te passen, daar het voor een scheidsrechter uiterst moeilijk is 't-gedekt doelen te constateeren. Door dezen nieuwen r%el zou dan ook? de taak der scheidsrechters uitermate be moeilijkt worden. Daarbij komt nog, wan neer voor elke „poging" tot gedekt doelen zou moeten worden afgefloten, het spel te zeer zou worden onderbroken, wat zeer nadeelig zou werken op het „vlug en snel handelen' bij het korfbalspel. Het is dan ook niet te verwonderen, dat door de scheidsrechters tegen dezen regel wordt Voetbal. Zooals onze lezers zullen weten, kan een voctbalyereeniging tegen een gespeel de competitiewedstrijd protest aanteeke- nen bij de protestcommissie van den Ne derlandschen Voetbalbond. Nu is het wel eigenaardig ,dat het meerendeel der pro testen wordt in zee gezonden door de ver liezende -partij. Het is immers ook een be wezen feit, dat er niet zooveel meer ge speeld wordt om het spel, om het ver edelende van de sport, maar om de winst. He tdoel van de competities om hef spelpeil te verhoo-gen ,is bijna geheel weg gedoezeld en veryangen door het doel om een of ander kampioenschap te win nen. De vloed van protesten werd zoo groot, het getaal van 200 werd in het afgeloopen seizoen overschreden dat de N. V. B. het in overweging heeft ge nomen om de protesten af te schaffen. Voorawar 4 n overweging om toe te jui chen. IJZENDIJKE. Op het coacoui's-hip- pique te Biervliet 'heeft de voetbalclub Juliana I (IJ'zendijke) een vricndschappe- lijken wedstrijd gespeeld met Eeeloo. Laatstgenoemde, club won met 1 0. Felirenbnch in den Rijksdag. BERLIJN, 7 Mei. (V. DO In den Rijks dag heeft rijkskanselier Febrenbac'n een verklaring afgelegd over "Opper-Silezië. Klaarblijkelijk bestaat het plan om' een voldongen feit ten behoeve van Polen in het leven 'te roepen en daarmede de Ge allieerde regeeringen de handen te bin den. De Poolsche pers te Warschau roept dc Poolsche samenleving ten behoeve der opstandelingen te hulp. Ook zijn teekenon aanwezig voor maatregelen tot mobilisee ring- van Polen. Van allo zijden loomen oproepen om hulp tot ons. Wij geven on-. zet Ppper-Silezischen landgenooten de verzekering, dat wij alles doen wat in ons vermogen ligt om hen in hun rechten en leven te beschermen. Wjj verzoeken hun vul te houden en het den tegenstanders dooi- een onbezonnen daad niet ;e verge makkelijken. Gisteren is een nota gezon der. aan Londen, Parijs en Rome, waarin staat dat het Opper-Silezische stemrniags- gcbied zich thans voor het grootste ge deelte in Poolsche handen bevindt. De Duitsche regeering is bereid een -loeltref. fend en snel ingrijpen van de machts middelen der geallieerden te vergemakke lijken. De rijkskanselier voegde er aan ine, dat er regelingen zijn getroffen om de rijksweer in Staat to stellen binnen dm kortst mogelijken tijd datgene ie doen hetveen noodzakelijk mocht schijnen. Louis Bouwmeester naar Engeland. AMSTERDAM, 7 Mei. (V. D.). Naar wij van wel ingelichte zijde vernemen heeft Louis Bouwmeester de qitnoodigng aangenomen, op de groote Shakespeare, feesten in Engeland te Stratford, die van midden Juli tot 3 September worden ge houden, en waaraan de grootste Shake.- spear espeiers uit Engeland en Amerika deelnemen, Shylok uit de Koopman van Venetië te spelen. De gespannen toestand. BERLIJN, 7 >Mei. (V. D.). In de Grens- zeitung publiceert Korfanty een mani fest aan de westelijke mogendheden ge richt, aan Lloyd George, Giolitti, Sforza, Briand, Harding en Lord Curzon. Hij dreigt daarin, dat het opgestane volk eerder de mijnen, hoogovens en a-ndire bedrijven zal vernielen dan dat hot zal capiluleeren. Het manifest eindigt met een in den vorm van een ultimatum gestelden eisch, dat de Westelijke mogendheden on-., middellijk de demarcatielijn moeten vast stellen. De toestand in Opper-Silezië wordt van uur tot uur ernstiger. Koning.-- hiitte, Gleiwitz en Nikolai zijn door Pool sche opstandelingen omsingeld; za zijn tot in Oppeln doorgedrongen. Uit betee- kent een rechtstreeksche bedreiging van de stad en 'den zetel van de intergealli- eeide commissie. De opstandige Polen hebben ook een poging .gedaan om over de Korfanty-linie in het gebied links van de Oder door te dringen. Zij Werden op meer dan 100.000 man geschat en do ge allieerden op 15.000. De zon als brandstiehtster. Biyeen inwoner van Leiden aldus meldt de „Tel." is Zondag op eigen aardige wijze brand ontstaan. In de slaap kamer n.l stond een met water gevulde karaf in de zon. Dit water heeft als lens dienst gedaan. Het brandpunt der aklua doo-r het water opgevangen zonnestralen viel juist op een kam van celluloid, welke ten slotte daardoor in brand ge raakte. (Het begin van brand, aldus ont staan, kon gelukkig spoedig worden, ge- bilusolit. Aanvankelijk verkeerde men in bet duister, hoe de brand kon zijn ont staan, daar nooit vuur op de kamer gebezigd werd, doch de bewoner kwam later tot de conclusie, dat de zon op de bovenaangeduide wijze de daderes was.; Meneer was opperman. Op een Zondagmiddag hield te Utrecht voor een café op de Jagei'skade een auto stil' meneer stapte uit. Meneer was lijn uitgedost en meneer was dronken, heel erg dronken. Hij mocht natuurlijk! niet ju het café en de politie hieljd liem aan Op bet politiebureau deed men, volgens 't ,.U„ 'n zeer merkwaardige ont dekking. Meneer was 18 ja,ar en meneer was ppperman, appermjan dat is degene die- steenen aansjouwt. Aangehouden. De „Maasbode" schrijft: De recherche uit Heerlen neeft la Brunssum in vereeniging met de politie aldaar aangehouden een Duitscher uit Keulen, verdacht in den nacht van 17 op IS Januari te Keulen een vrouw vermoord te hebben. De Heerlensche re&erche, die het niet onmogelijk achtte dat de dader zich in het Zuid-Limburgsche mijndistrict bevond, begaf zich naar Keulen, waar zij de meest uitgebreide inlichtingen bekwam. Hat sig nalement van den gearresteerde, die even wel ontkent, beantwoordt volkomen aan dat van den moordenaar. Hij is ter be- sohiliking van de justitie te Maastricht gesteld. Het huis, waarin de moordenaar zich te Brunssum bevond, werd geheel om singeld zoodat van vluchten geen sprake kan zijn. Op zijn aanhouding stond een premie van 10.000 Mark. Kokende koffie gedronken. Ben kindje van den landbouwer Lohof to Harpel, bij Vls.gtwedde, dronk uit een keisltje kokende koffie ?n -verleed, aan de gevolgen. Carbolbrood. We .lezen in de „Maasbode": Bérlijnsche bakkers kregen den m-aïstan tijd meel, dat sterk naar carbol rook. En

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1921 | | pagina 2