WOL EN BREISAJET DAGBLAD VOOR ZEELAND 1500 SSS f 250 JL f 150 CHE COURANT T. B. IN. ken. .F JAAR 4°/o komen. ding 4 Maandag 2 Mei 1921 Zeventiende Jaargang Firma Iz. CAPPON, Wiedmachines Als Gij :1 Wortelboer's Pillen cobaMariaWortelboer van Oude-Pekela. Steenhouwerij G. J. HO SteentiQuwweik. P. G. LAERNOES Specialiteit in zwarte en gekleurde Instituut St. Jozef P. Sluis' Ochtendvoeder. E. Verbeem, Goes. Firma MAppON, dij verlies van f 7c bij verlies van t qh bij verlies van t nc bij verlies van t ic een hand of voet I lü eenoog J I DU een duim I eenwijsvinger I lü Mislukte pogingen FEU1LLETON Kruis en Zwaard. Buitenlandse!) Overzicht een anderen vinger BUITENLAND. i IR, ROTTERDAM. R5 °/o Correspondenten inline 3024-75 n# HEINKENSZAJHf igesteld zijt, neem dan morgens, 's middags en des ronds een weinig van de in omds beroemde, genees- •aehtige »o r een twee - gij zijt spoedig Wjjfber eid. Beter en goqakooper lismiddelen bestajft' er niet Duizenden hebbêii er reeds aat door gevonden en zij dien ook U -jlelpen. De 'ortelbocr's Kruiden en 'ortelboer's Pillen verdrij- en gal, slijii, koortsigheid, laag- en hefofdpijn, wekken en eetlugjt op, bevorderen spijsvefflering, regelen den loelgangSjzuiveren het bloed, ingewanden, enz. WprUlboer's Kruiden 60 ent'het pakje. Wortelboer's •illen 60 cent per doos, rie jfoozen f 1,70. ^eral verkrijgbaar of lt van 3049-40 Zending geschiedt franco Da ontvangst van het bedrag. Veersche Weg T levert uit ruiden voorraad alleiiSborten Speciaal adres voor GÜAFWERK in alle stijlen. Voorradig in alle prijzen. 3 3003-18 Walstraat - Vlissingen. 274G-15 BODEBRAVEN. PENSIONAAT voor Meisjes uit den net ten burgerstand. M.U.L. Onderwijs tevensvoorbereiding voor de daaraan verbonden Normaal school 768-15 Indien U veel Eieren wilt rapen, gebruik dan Per 2'U K.G. 1,05 5 2,00 3029-10 Aanbevelend, HEp&NSZAND motoren. NIEUWE ZEEUWSCHE COURANT -- wmm mm mm im mm bm mi ni.„«ii r\ es v/AM n PT ARIPW HT. T olnfnnn 907 Hoofdredacteur: J. W. VI E N I N G S. T(l®fo™^ Bureaux van Redactie en Administratie: Westsingel, G Bijkantoren: MIDDELBURG, Markt 1 on 2 Telegram-Adres: Nizeco, Directeur JOB. VAN DE GRIEN DT. Telefoon 207 Abonnementsprijs f 2,50 per drie maanden, f 0,20 per week, voor Post-abonnés f 2.90 per 3 m. Advertentiën van 1 tot 6 regels f 1,50, elke regel meer fO,26, bij contract beduidende korting. Al onze Abonnés zijn gratis verzekerd tegen ongevallen krachtens onze overeenkomst met „The Ocean and Guarantee Corporation Ltd." te Amsterdam, Rokin 151, en wel voor de hieronder vermelde bedragen Wanneer men een nobel doel jnet allo krachten nastreeft, dan is het oen ver drietige ervaring wanneer men faalt, maar een smartelijke gewaarwording tevens, wanneer men tot bevinding komt, dat het falen aan onderduimsche tegenwerking van vijandige machten is te wijten. Deze gewaarwording moet thans wel onze Heilige Vader "Benedictus XV, ge voelen, nu de pas verschenen brochure van den Duitschen soeialistischen staats man Scheidemann, getiteld„Paus, Keizer cu Sociaal-democratic in hun vredespogin gen in den zomer van 1917", leert, hoe het wroeten en 'wrijven der Al-Duitsche annexionistischè partij de Vredespogingen van den Paus iu 1917 heeft doen mis- lukken en 'den oorlogsjammer heeft be stendigd. De. „N. 'Rott. Crt." gaf einde vorige week een overzicht uit de Duitsehe bla den van de brochure, die geloofwaardig .geacht- moet worden, wijl -lc schrijver zijn gegevens heeft geput uit mededeelin.- gen, aan de toenmalige Rijksdageommis- sie voor buitenlandsche zaken gedaan. De „Tagliche Rundschau noemt dit mis bruik van vertrouwen, maar bevestigt zaodoende de juistheid van Scheidemanifs woorden. De inhoud der brochure komt op het volgende neer wilhelm II was in 1917 oorspronkelijk zeer pessimistisch en vredesgezind. Hij noemde de vredespogingen der soc.-demo- kratie zeer verdienstelijk en moedigde ook de stappen van den Paus aan. ïoen ver ging het hem echter als den „slapgewor- den kroonprins"hij werd door de al- Duitsehe kliek „opgepompt". De „hof- generaal" von Plessen stopte hem een anoniem stuk in handen, volgens 't wolk Engeland „in zijn doodsangst" de be middeling van het Vaticaan als zijii laat ste redding beschouwde. Dat Engeland die bemiddeling begunstigde werd voor gesteld als een zeker teeken, hoe erg het met dat land gesteld was. Op grond van die beweringen viel Wilhelm, besluit .doos als altijd, weer heelemaal om. Het onderhandelingsvoorstel van den paus omvatte zeven punten, o. w. als vier de het volkomen herstel van België. Maar hoewel de pauselijke bemiddelaars met den meesten nadruk verzekerden,jlat, het welslagen der poging afhing van Duitsch- land's onvoorwaardelijke aanvaarding van dit punt en zij de Duitsehe diplomatie bezwoeren hierbij af te zien van elke be perking, konden Zimmermann, Michaslis, Kühlmann, enz., onder den druk van de annexatie-politici, maar niet tot een dui delijk antwoord komen. Micliaelis zag in de heele pauselijke bemiddeling slechts een goede gelegenheid om z'e te laten mis lukken op een wijze, die de tegenstanders moreel in het ongelijk stelde. Hij besloot daarom de aangelegenheid „dilatorisch te behandelen", d. w. z. op de lange baan te schuiven en stelde inderdaad het antwoord aan den paus ongelooflijk lang uit, zoo lang, dat Bulgarije, de bondgenoot van Duitsohland, tot spoed aanmaande. Maar buitenlandsche zaken dorst niet besluiten de annexionisten, die op de Vlaamsche kust gebrand waren, „den stoel voor de fleur te zetten". Scheidemann vertelt, hoe Kühlmann hemel en a&fde heeft bewogen om hem af te houden van een poging om de regeering in den Rijksdag tot een on dubbelzinnige verklaring over België te bewegen. Hij trachtte Scheidemann o. a. wijs te maken, dat binnen drie of vier weken daaromtrent rechtstreeksche on derhandelingen met Engeland zouden zijn aangeknoopt, welke men thans niet mocht belemmeren. Scheidemann diet, zich daar- door echter niet om den tjjin leiden en van Kühlmann's voorspelling is trouwens ook nooit iets gekomen. Een laatste poging van don paus op. 21 Sent. 1917, om Duitschland tot toegeven te bewegen, werd door buitenlandsche za ke a beantwoord met de lakonisolie opmer king, „dat er thans niets meer aan. te veranderen was". Scheidemann besluit mot de woorden: „Voor de van hoogmoedswaanzin getui gende plannen van de annexatie-politici en -mannen van zaken dienen de enten te- megendheden thans hun rekeningen bij j.ns in". No. lezing van bovenstaande krijgt men een dubbele gewaarwording: van wrevel jegens de „Deutschland-über-alles-man- nen" die aan hun machtshonger land en volk offerden en nog tot in lengte van jaren millioenen laten boeten voor de ge volgen van liim misdadig streven; van bewondering voor liet nobel en acht chris telijk gebaar van Benedictus XVdie, optiedend a'Is middelaar tusschen dc strij dende partijen, een schitterend getuigenis aflegde van de moreele gróotheid van het pausschap, welks zending op de eerste plaats een zending des vredes is. Waarlijk, de huidige bekleeder van het pausschap draagt zijn naam niet zonder bcteekanis hij is inderdaad Benedictus, d. i.de ge zégende, die in des Heere-n Naam aan de elkaar op leven eu dood bekampende volken den vredespalm bood, voordat de ■algeheele inzinking 'daar was. 113) o— Slot.) En die kapitein, wiens bevel hun opper ste wet is, vereenigt ook alles in zich, wat vereischt wordt, om te kunnen bevelen. Zrine houding is majestueus, zijne spraak indrukwekkend, zijn wezen gestreng. Zijne stem is mannelijk en krachtig; dikke snor ren overschaduwen zijn mond en onder zijne zware zwarte, wenkbrauwen schit teren veïige o ogen, wier blik niemand ver dragen kan. Hij is geboren op den bran denden grond van Mexico, Van eene on stuimige oeaardheid, is reeds vroegtijdig fle zucht naar avonturen in hem ontwaakt en eene stormachtige jeugd, welke ook la',0 geheimen heelt, heeft hem1 gedwon- uitMvb- man; bij heeft de zee tot' va derland gekozen Van üe opbrengst ziinev «?ld® gemaakte bezittingen heeft hb dit. sierlyke vaartuig uitgerust, zijne eenige woning sedert vijl jaren; hij beeft van aile zijden menschen bijeen vergaderd welke de ondeugd op zijn weg zaaide 'üe for tuin is hem gunstig geweest: gebruik makende van de onlusten .van Amerika schuimt hij met even veel bekwaamheid als geluk sedert vijf jaren de zeeën van de nieuwe wereld. En wanneer de buit rijk genoeg is, komt bij stoutmoedig in de 'Op 30 April is de conferentie te Porto- roso begonnen, waar de vertegenwoordi gers der voormalige landen van de Oos- teirjjk-Hongaarsche monarchieOosten rijk, Tsjeeho-Slowakië en Jougo-Slavië, bijeen zijn gekomen, om hunne gezamen lijke economische belangen te bespreken. Daar zijn punten te over, die geregeld behooren te worden. Neem eens het onder ling verkeer, zoowel als dat naar het buitenland van menschen per speor, waar men vaak niet van wist of de locomotief al dan niet terug zou komen. Dan do kwestie der levensmiddelen, die zeer on evenredig onder de verschillende staten werd verdeeld. Tot nog toe werden de levensmiddelen door andere landen tegen billijker prijzen naar elders verzonden, of bedierven zij in het eigen land. Lang-5 zamerhand is men tot de erkenning ge komen, dat de suceessiestaten toch van elkander afhankelijk zijn, onverschillig of ze nu republieken zijn, of, deel uitma ken der oude, monarchie. Vandaar dat er vele fabrieken in Bohemcn moesten blijven bestaan en er veel rundvee in Toego-Slavië voor een spotprijs aan andere agrarische landen werd verkocht. Maar het onzalig verlangen en streven, om een onafhankelijke Staat te zijn, heeft allen verblind en nu ligt het groots lichaam geheel verlamd en machteloos neer. Langzamerhand komt het wellicht zeever, dat alle leden van Midden-Europa tot totale machteloosheid veroordeeld zul len zijn. Het vertrouwen, dat altijd heeft ontbroken, moet nu gewonnen worden. Het congres van Portoroso, waar al deze levenskwesties ter sprake zullen ko men, heeft dc zware, maar dankbare taak, genoemde bezwaren uit den weg te rui men. Zal het daarin slagen?, Het, komt er op aan, met welke, voornemens bezield, de Staatslieden er heen zijn gegaan. De. couranten vermelden nog voortdu rend hotsingen in Italië tusschen socia listen en fascisten. Wat zijn dat eigenlijk: fascisten. De bekende Deensche schrijver en bekeerling' Jörgensen, thans te Assi- sië verblijvende, schrijft er over aan „Da drukst bezochte havens <le koopwaren ver- koopen, welke zijn schip vullen. Gedu rende eenigen lijd viert hij daar den rui men teugel aan zijne ekwipaadje, welke eene noodlottige medepli tigheid tot de strikst© geneimhouding, verplicht-, een los bandig leven stelt zijne manschappen schadeloos voor de ontberingen en ver moeienissen van de dienst, 'doch 'hij het perste teeken schepen allen zich weder in tot het zoeken van nieuwe avonturen. Het was tijdens zijn laatste verblijf to New-Yoik, dat hij dagen achtereen Tom Balks had opgemerkt en eindelijk doot een zonderling instinkt, zijne keuze op hem ge vestigd. Zijn geoefend oog had spoedri onder die stoutmoedige trekken de ziel van een avonturier gezien. De zeeschui mer dacht: die man, 0:en de misdaad tot mijn ibroeder gemaakt heeft, moet mij zijn. Kort geleden had hij zich van zijn luitenant ontslagen, wiens invloed op de ekwipaadje zijn naijverige eerzucht ver ontrustte; onder een melig voorwendsel bad 'hij hem in tegenwoordigheid van al tl» matrozen een pisfoolkogcl door het hóófd gejaagd: gerechtigheid van een zeero.over! Ilii had zich niet bedrogen in de Keuze, welke hij van Torn Balks gedaan had, onï hein te vervangen. Een trotse!] hart, maar zonder eerzucht', een schrikwekkende blik, een gestrentr gelaat, eene volmaakte belangeloosheid en eene vol'komene ver achting van het leven: zie daar hetgeen de vond eu waaraan hij behoefte had om Tijd". Na eerst uitgelegd te hebben hoe langen tijd de socialisten schier onge straft een schrikbewind konden uitoefe nen, zonder dat de regeering tussolien- beide kwam, gaat hij in dezer voege voort; Toen verhief zich het fascisme. De naam fascisme is ontstaan uit het woord bundel. De Romeinsche lictoren droegen bijlen, die in „fasci", bundels roeden, gewikkeld wanen. De liberale par- tijd had het woord reeds gebezigd voor haar groepen, ,ik herinner mij indertijd een uitnoodiging ontvangen te 'hebben voor een politieke meeting, door do libe rale fascio. in Siëna. gehouden. Na het einde van den oorlog bestonden de. liberale partijorganisaties voornamelijk uit jonge soldaten, die van het front teruggekeerd waren, waardoor de „bun dels" een bepaalde patriottische kleur kregen. Degenen, die in de loopgraven tegen een buitenlandschen vijand gev,echten had den, vonden zich bij hun thuiskomst te genover een binnenlandschen vijand, die niet minder gevaarlijk was, een partij, die openlijk als haar ideaal te kennen gaf, om Italië te russificeeren en een bloedige dictatuur in te voeren volgens liet voor beeld van Lenin en Bela Kun. Dat een dergelijke heerschappij van het geweld de ondergang van Italië ten gevolge zou hebben, zooals het die van Rusland ten gevolge had gehad, wisten de Fascisten (zooals dc partij nu genoemd werd) zeer goed. En daar de regeering niets deed, (niets wilde doen, of niets durf.de doen), besloten de Fascisten zelf het heft in handen te nemen. Zij organisaarden zich en togen aan het werk. Eli het principe, dat zij openlijk in hun orgaan „LTdea nazionale" verkondigden, was het oude .„Oog om oog, tand om tand". Hiermee was de burgeroorlog verklaard en evenals in de Middeleeuwen de. Wel- fen en Gibellijnen, staan thans de Bolsje wisten en Fascisten vijandelijk en onver zoenlijk tegenover elkaar. (Ik spreek met opzet van Bolsjewisten, want op het on langs gehouden congres te Livorno -heeft het intelligentere en meer bezadigde deel der Italiaansehe socialisten, de man nen van Turatis zich van de Russische richting afgescheiden.) Steekt Lloyd George Ierland de hand toe Deze vraag wordt gesteld naar aan leiding eener nogal gewichtige verkla ring van den premier-minister vgn Enge land, einde vorige week in het Lager huis, om het voorstel aan te nemen om de verkiezingen voor het nieuwei Ierscho parlement, welke overeenkomstig de Ho me Rule-wet zouden plaats hebben uit te stellen met het oogop de onrust in het Zuiden van Ierland. Hij zeide, dat de, regeering Ierland de gelegenheid biedt een parlement te kiezen, dat volkomen gezag heeft wat betreft het IeTsche on derwijs, plaatselijke regeering, spoorwe- gen, arbeidsaangelegenheden, landbouw. vond en waaraan hii blehoefte had, om eene muitende ekwipaadje m bedwang te houden on niet hem het gezag te deeten, zonder overigens voor zlijne persoonlijke eerzucht te behoeven vreezen. Nichlshade bezat dan ook wéldra het geheele vertrouwen van zyn ineesier. Die .twee zielen verstonden elkander als door instinkt. Alles ging uitmuntend en ditmaal wenschte de markies zich gelukkig met bet toeval, h etwelk hem in eene loopbaan had gevoerd, zoo geheel strookende met zijne positie en zijne neigingen. Wij kunnen hen niet vol'gsn op die ein- deïooze tochten, waarbij' de fortuin hun bijna altijd gunstig was [Jet gevaar ont brak niet; rnanr dit bad juist voor die bei- cA karakters, veel bekoorijjks. Zo.ot zwierf bij rond tot we [iem einde lijk aantroffen als kapitein Niedermann die in de gelederen zijn zoon Andreas ontmoette. Hoe was het met zijn vrouw? talloozei malen had hij 't uit willen suikj ken; Andreas, bier is Uw ongelukkige vader, maar steeds ontbrak hem daartoe de kracht. Door verscheidene voorval len van zijn leven te herhalen, had An dreas voor Niedermann verschillende din gen ontsluierd die hem onbekend waren. De innige gehechtheid van. den jongeman voor zijn moeder en eenige smartelijke woorden welke hij zich over zijn vader liet ontvallen, hadden den inarxies diep geroerd. v Aanhoudend stond van toen af het beeld om kort te gaan wat betreft, iedere kwes-, tie, die. met het gewone Iersche leven in .verband staat. Als de Ieren weigeren, rust de verantwoordelijkheid op hen. Hij verklaarde zich bereid ieder lid van het parlement te ontvangen, dat niet onder verdenking van moord staat en daar door worden er slechts drie of vier uit gesloten en hij wil met hen spreken over ieder onderwerp van algemeen be lang, zonder dat eenige préliminaire voor waarde wordt gesteld wat betreft de po litiek, welke bedoeld lid zou wenscjhen te bepleiten of de meening, welke hij aan gaande deze politiek zou willen uitspre ken. De regeering heeft Ierland de ruim ste mate van zelfregeering aangeboden, welke ooit aan Ierland is voorgesteld. De volgende week zal die zelfregeering' in werking zijn. Lloyd George verklaarde verder, dat, als er eenig man in Ierland is, die meent, dat hij een plan heeft, beter dan dat der regeering, en als hij tot de Britsclie regeering kwam met het noodige gezag, de Britsche regeering dien man zou ontvangen, zoolang hij tenminste de Iersche openbaTe meening vertegen woordigde. Hij zou ieder voorstel kunnen doen, dat hij wenschte en waarvoor hij do verantwoordelijkheid zo uwillen dragen. De regeering zou er voor verantwoorde- lij'k zijn of een dergelijk voorstel, werd verworpen of aangenomen, maai' zoolang de regeering de verantwoordelijkheid draagt voor de veiligheid van het ver- eenigd koninkrijk, zal zij niet toelaten, dat mannen die de Britsche vlag- en de Britsche kroon vertegenwoordigen, ver moord wordenhet zal de plicht der re geering blijven met alle kracht 'daar tegen op te komen. Mooi! Maar! Zal de regeering toelaten dat Iersche burgers bet. slachtoffer worden van „reprisals" (daderi van weerwraak) van dn zijde der regeeringspolitie Vorige week had de groene Amster dammer een plaat, voorstellende drie man nen die een poort gaan rammeiende mijnwerkers-, de transportarbeiders- en de spoorwegarbeiders-organisatie van Enge land verbeeldend. Laatstgenoemden laten den paal los en bet werk alleen aan de mijnwerkers over. Dat was de eerste verdeeldheid. Thans hebben wij de tweede, onder de mijnwerkers zelf. Uit Londen toch wordt gemeld: De verwerping van bet nieuwe aanbod der regeering door de mijnwerk'ersgedc- legeeïden was verre v.an eenstemmig. In derdaad was de meening in 'den Uit voerenden raad van de mijnwerkers zoo verdeeld, dat deze niet in staat was aan de conferentie dei' gedelegeerden een ad vies uit te brengen. De jmijnwerkersgedele- geerden zijn uit Londen vertrokken naar hun verschillende districten en men mag veilig veronderstellen, dat de verdeeldheid onder de leden van den diitvnerend'eif raad waarspiegeld zal worden in de ver deeldheid onder de mijnwerkers zelf. Een onmiddellijke beslissing staat efrder aan de arbeiders dan aan de leiders en in dien zij een nieuwe conferentie van gede- legeerden zouden verlangen, zonden de onderhandelingen spoedig worden hervat. De „Daily Chronicle" meld tboslist, dat de meerderheid van de leden van den uitvoerenden raad Voor het aannemen van het regeeringsvergelijk was, maar niet ïn staat was de meerderheid der gedelegeer den er toe te brengen den eisch van eien nationale pot op te geven. De mijnwerkers van verschillende districten, zegt de „Dai ly Chronicle" verder, zijn ongeduldig en in Northumberland, Notthmghamshire en Leicester is er een krachtige stroom ten gunste van de herv,atting van het werk. De autoriteiten erkennen ten volle het recht van de mijnwerkers den arbeid te van zijn zoon nem voor den geest ei? na nasporingen had hij vernomen, dat Andreas- uit de gevangenis was gered en weder bij het leger in gedeeld. Hii Met hem schrede voor schrede volgen. Een der Franschen in liet dorp va.n den heer üiderick, had hem verwittigd van alles, wat er voorviel; want Johanna kon niet zivijgen, hetgeen zij wist. Van hem vernam Niedermann dat Andreas, zich zich naai' het klooster zou hegeven. Zijn zoon ging hem ontsnappen, en voor zijn teven vreezende, indien hij beproefde in Frankrijk weder te keereu, had hr den gewaanden uitgewekene v ooi uit naar het klooster gezonden, ten einde nem eeuwen tijd op te houden; hij zeil was gekomen want hij was het inderdaad, dien Andreas aan den ingang der kapel gezien had en het was zijn voornemen zich bekend te maken, zijn zoon aan zijn nart te drukken en met hem ie vin-Alen; maar een val- sche schaamte weerhield hem wederom. Hij aarzelde lang, oi hij hem zon omhel zen; maar de hoogmoed was sterker dan de stem der natuur. Geen ander hulpmid del meer ziende, verried hij hem zelf door middel van zijn spion; nij verwachtte niet hem te zien vonnissen, of ten minste ter dood te zien veroordeelen. Hij was het, die den cdelrnoedigen verdediger nud;> doen komen en hem zoo goedop Je hoogte gehraebt had, van al-les wat An dreas aanging, zijn stem al-leen ontbrak aan de vei oordeeling. Het doodvonnis, hei- staken en de eenige stappen, die de re ge fe rm g zal nemen, zullen gericht zijn tegen benadeeling van het publiek ten gevolge der staking. Over de kwestie der schadevergoeding door Duitschland cle fatale termijn van 1 Mei is verschenen wordt in de cou ranten'veel geschreven. Toch was Zondag] dus gisteren, nog geen antwoord der Ame- .rikiaansclie regeering op de nota van' Duitschland ontvangen. Volgens nict-offri cieelei berichten uit Washington zou men allo hoop om toch nog' tot een vergelijk te komen, niet opgeven, terwijl nunisteg Simons aan een Amerikaanseh journa list tegemoetkomende verklaringen over de herstel-kwestie -gaf. Van de samenkomst van den Oppersten Raad verneemt men dat Engeland ver langt dat alvorens Frankrijk liet Roerge bied bezet, aan Duitschland nog 8 da gen tijdsruimte wordt gegeven. Frank rijk en België verzetten Mch hiertegen. Italië schijnt ook niet erg warm te loe pen voor de bezetting v.an het Roergebied. Men is benieuwd naar hetgeen dezef week gebeuren zal. BELGIE Een tegenvaller: De socialisten waren zoo zeker vatt hun overwinning bij de gemeenteraads verkiezing, dat een der leiders, Huijs- mans, te Brussel verblijvend, reeds een huis te Antwerpen had gekocht, omdat hij er op rekende, burgemeester van do Scheldestad te wcjrden. 'tKwarn eehter- anders uit: de socialisten kregen Mog en Antwerpen krijgt naar alle waarschijn lijkheid een Katholieken burgemeester; Huijsmans heeft nu het huis uiaa-r weep verkocht. BRUSSEL, 30 April. (Belga.) De „Derj nière Heure" meldt, dat bevestigd wordt, dat België aan een militaire bezetting van het Roergebied zal deelnemen. ENGELAND De onlusten iu Ierland. Verleden week viel Potter, districtss iospeeteur van politie te Cahir, in Cen hinderlaag. Donderdag kreeg zïj'n vrouw) eer, getypten brief, waarin haar medege deeld werd, dat haar man „op wettige wijze voor het gerecht gebracht en schut- digverklaard was" en daarna ter dood veroordeeld en op 27 dezer terechtgesteld! was. Zoolang hij gevangen was gehouden, was hij goed behandeld en had men hem alle mogelijke consideratie betoond, voegde de briefschrijver er aan toe. Dc ongelukkige vrouw, moeder van ver scheidene jonge kinderen, kreeg zo'o'n' schok, dat zij te bed moest gebracht» worden. :jv Het bericht heeft te Cahir groote op schudding veroorzaakt. De inspecteur wa.» vele jaren daar werkzaam geweest, was zeer (populair en had al zijn best gedaan, om de rust in de stad te verzekeren. Een ernstig wooril Kardinaal Log-ue heeft te Clónoe in Tyrone het woord gevoerd en daarbij nog eens gewaarschuwd tegen net plegen van misdaden. Een groot aantal menschen oudpr wie vele invloedrijke personen, deden zoowel in Ierland als in Engeland a.lle mogelijke moeite om vrede te stichten. Hij wist dan ook zeker, clat indien do Ieren ophielden niet het bedrijven van misdaden, zij' alles'konden krijgen, wat het land noodig had. Een Iersche republiek zou men nooit krijgen, zoolang' Engeland nog maar een man had, om1 te vechten. A.ls Ierland een- welk o-ver zijn zoon uitgesproken werd, was voor hera een donderslag; hij besloot hem niet te overleven, maar eerst wilde hij van zijn zoon een laatste afscheid komen nemen. Langpr da,n een uur had men hem voor de deui' der tont, waarin zijn zoon geboeid lag. met driftige schre den op en neder zien gaan en toen binnen treden, gelijk een man, die een besluit neemt. Alles bepaalde zich tot eene vurige omhel-zing en het storten van eenige tra nen het vreesel'ijke geheim wilde hem niet over de lippen komen. Kort daarna gat men het teelten lot den strijd en vertwijfeld zocht Niedermann overal' den dood, maar door een toeval was hij er a,an ontkomen en zien wij hem nu in de- armen van zijn zoon. Het geweervuur deed 'zich nu weer ver der hooren en na veel! moeite geluste het Andreas zijn vader in veiligheid to brengen. Er waren 'n pa.ar weken voorbij g.epaan, toen de markies zoo goed ais, geheel h'er- stel'd in gezelschap van Zyn zoon da reis pnde'rnam naar zijn moeder. Wie schetst die ontmoeting, wie zal zeggen wat daar gesproken werd, net !s niet onder woorden te brenger]. Onder de goede zorgen van vader en zoon nam da goede vrouw weldra in krachten toe en nog getunnen tijd moch ten Andreas en zijn vader en moeder zich! in een gelukkig samenzijn verheugen En al hot gebeurde werd vergeten.

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1921 | | pagina 1