Michelin Rijwielbanden VRIJDAG 29 APRIL 1921 NIEUWE ZEEÜWSCHE COURANT UIT ZEELAND. MIDDELBURG VLISSINGEN GOES Binnenband f 3,25 Bij den Rijwielhandel Gemeenteraads-Verkiezingen te Amsterdam 1921 HECHTS EN LINKS. 1919 HECHTS EN LINKS. Rechts kwam van 8 op 12 zetelsi Links daalde van 37 op 33 zetels. Rechts komt op Links daalt tot op 17 zetels. 28 zetels. De samenstelling van den Raad. I>E OUDE RAAD: R. K. Anti-Rev. Chr.-Hist. S. D. A. P. Communisten Socialistische Partij Vrij -Liberalen Unie-Liberalen Ec. Bond Middenstand Neutrale Paxtij Yrijz. Dem. 7 zetels 3 2 12 6 1 3 3 1 1 1 4 DE NIEUWE RAAD R. K. 8 zetels Anti-Rev. 4 Christ.-Hist. '4 S. D. A. P. 14 r n Communisten 3 s? Social. Partij 0 jj Vrijheidsbond 5 Neutrale Paxtij I Vrij'z.-Dem. 2 a Christ.-Dem. 1 »i Com.-de Hertog' 1 jj Chr. Soo. Partij O jj Vrije Socialisten 2 a Vrouwenorg. 0 jj Partij Pensioenhei 0 jj Midd. O.-Sloten 0 i" Ve.ntersvercen. 0 jj 45 zetels N.B. In onze opgave van gisteren heb ben wij den heer Den Hertog door een onduidelijkheid van het telegram bij de christen-demoeraten geteld, wat niet juist is. Den Hertog is de veitozene va,n een afzonderlijken groep. Het geheele resultaat nog eens' samen vattend, kunnen wij zeggen: in den ouden raad waren er 12 kerkdijken, 20 socia listen (van allerlei gading) en 13 vrijzin nigen en geestverwantenin den nieuwen raad zullen er zijn: 17 kerkdijken, 19 socialisten en 9 vrijzinnigen van diverso pluimage. Zoodat summa, summarum do winst hij deze verkiezing voor de kerke lijke partijen is, en die winst behaald TWEEDE KAMER. Zitting van Donderdag 28 April. De wijziging van de leerplichtwet wordt aangenomen met 60 tegen 16 stemmen. De motie-Duijs betreffende toestaan van optochten op Zondag wordt aangenomen met 46 tegen 29 stemmen. De motie-Duijs inzake de oprichting' van commissies voor steun aan werk- loozen in iedere gemeente, wordt verwor pen met 50 tegen 25 stemmen. De motie-Duijs, vragende dat het rijk ;90 pet. van de uitkeering aan werkloozcn voor haar rekening zal nemen, wordt verworpen met 58 tegen 17 stemmen. De motie-ICruijt betreffende niet-onder- zoek naar politieke overtuiging bij aan vrage v,an huitenlandsche paspoorten Wordt ingetrokken. Verschillende kleine wetsontwerpen worden z.h.s. aangenomen. Aan de orde is het wetsontwerp tot verhooging der begrooting van financiën tot instelling van een bezuinigingsinspec tie. Na eenige discussie wordt het wets ontwerp z.h.s. aangenomen. Voor Zeeland was nog belangrijk do interpellatie Wcitkamp, waarin werd be pleit, de hernieuwde vaart van een dag boot der Mij. Zeeland en .van speciale .treinen voor het vervoer van vleesch, gelijk vóór den oorlog viermaal per week een trein reed yoor dien export. Hel vleesch komt thans vaak veel te laat in Engeland aan en de extra-kosten bedra gen wol 10 a 42 et. per K.G., spr. vraagt den Minister, of hij bereid is, snel vervoer van vleesch tegen billijk tarief te bevorderen. De Minister van Waterstaat-, de boei König, deelt mede, dat de Mij. Zeeland, om de hooge exploitatiekosten niet ge- neigd is een dagboot in te leggen. De spoorwegmaatschappijen zouden wel spe ciale treinen willen inleggen, als er weef een dagboot voer. Wel zullen per week twee vleeschtreinen loopen, die 's avonds op de nachtboot aansluiten, mits er 20 ■wagons vleesch uit het Noorden kunnen Worden meegenomen. Hierdoor zouden 7 uren gorden gewonnen. De heer Weitkamp dringt er bij den minister op aan, zijn invloed aan te wen den, dat de Mij. Zeeland, die toch dooi den Staat wordt gesubsidieerd, een dag boot zal inleggen. De heer Schaper (s.d.) ondersteunt dii denkbeeld. Hij vindt dit weer een symp toom van 't kapitalistische stelsel, als een maatschappij, die door den Staat gesubsi dieerd wordt, een trust vormt om de vrachten hoog te houden. De interpellatie wordt gesloten. Tenslotte werd behandeld de interpel latie van Stapele over de verslechtering 'der arbeidsvoorwaarden van het Post- en Telegraafpersoneel. Staatscommissie Electriciteitsveorziening. Thans is in voorbereiding de instelling van een Staatscommissie voor de electriei- 'teitsvoorziening, ter uitvoering van de door de Tweede Kamer aangenomen motie ,Van Beresteyn-Marchant. Uitvoer van Kaliumzouten. De Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel heeft met ingang van 1 klei e.k. tot nadere aankondiging dispensatie verleend van het verbod van uitvoer van kaliumzouten, ingesteld bij Kon. besluit ■van 13 Februari 1915. Verbetering Volkshuisvesting. Bij Kon. besluit is toegelaten als stich ting uitsluitend in liet belang van verbe tering der volkshuisvesting werkzaam, de stichting: Roomsch-Katliolieke Woning stichting ,,Sint Paulus", gevestigd te Doetinciiem. In de Dinsdag jl. gehouden laatste verg. der Brandstoffencommissie onder 45 zetels. is ten koste van de vrijzinnigen, die nu wel een heel klein plaatsje in den raad innemen. Zij bezetten niet meer dan een vijfde van liet totaal aantal zetels. De namen der gekozen Katholieken zijn: wethouder voor arbeidszakeij, J. J. A. M. Wierdels (aftr.); von Freyta-gl Drabbe (aftr.); G. van Lingen (aftr.); Mej. N. Crielaers (aftr.); J. H. Heems kerk (aftr.); Mr. C. Romme; Dr. J. H. Ivuyer; en J. Th. Peters (aftr.) De Katholieken zijn nu van 7 op 8 zetels gekomen. Dit .resultaat is bevre digend, maar meer ook niet. Met een meer politiek meeleven had men dat aantal op 10 kunnen brengen. voorzitterschap van den burgemeester, den heer P. Dumon Tak, werd de liquidatie balans met algemeone stemmen goedge keurd, welke een voordeelig saldo aan wijst van f 9890,69, welke gelden paar vu houding- van het aantal gezinshoofden aan do volgende gemeenten worden ver deeld: Middelburg, Arnemuiden, Veere, Sereoskerke, Uostkapelle, Nieuwland, Grijpskerkc, Vrouwepolder eu St. Laurens. De balans is in duplo opgemaakt en een exemplaar is naar de Rijkskolendistri- bulie opgezonden. Namens de commissie werd door den voorzitter In zeer waardeerende woor den dank gebracht aan den directeur, den heer von Heimburg, voor zijn aan de brandsloffendistributie bewezen diensten eu, voor de leiding en bet beheer, waarbij zich de hoeren mr. J. J. Heijse en dr. H. Japikse aansloten. De directeur dankte vooi de tot kem gesproken vriendelijke woorden, die hem in staat heeft gesteld, de zaken der distributie te regelen naar genoegen van het publiek, de handelaren, de buitengemeenten, 'de Rijkskolendistri- butie en der Brandstoffencommissie. Aan liet eind der vergadering nam de voorzitter nogmaals het werk en verklaar de zoowel de Brandstoffencommissie als ook de Liquidatiecommissie voor ontbon den en is hiermede de laatste distributie geëindigd. Gemeenteraad In de heden (Vrijdag) gehouden vergade ring van den gemeenteraad van Vlissingon was ingekomen een schrijven van den lieer C. Mansc, waarin deze namens zijn moe der, mevrouw V. Munse—Damave burg. en weih. dank brengt vooi de oer aan zijn overleden vader bewezen voor de. begrafe nis en bij de plechtigheid zelve Hot beeft de familie zeer getroffen zoo veel leden van hot gemeentelijk bestuur aanwezig le zien. De heer Mause verzoekt bur" en weth. in de eerste bijeenkomst van hun college inot den raad den specialen dank ovcr te brongen aan de raadsleden,, over tuigd zijnde, dat warmer gevoelens clan de strikt Oilficieclo ook lien bewogen liebhen den ontslapene de laatste eer te bewijzen. Van het bestuur van de afdeelitig Vlis singon van liet Nationaal Verbond van ge meenteambtenaren is 'n adres ingekomen waarin zij do belangen bepleiten van den ambtenaren van de gemeentebelasting, die overtollig zullen worden of die naar hef IUjk overgaan. Boor het Vlissingscli Drankweereomitê wordt verzocht, waar thans de politie verordening wordt herzien en op nieuw vastgesteld, daar in on te neuron bepalin- ter bescherming., van droijkaards en 'ug- dige personen tegen de verleiding, der drankhuizen. De voctbalvereonigmg ,.D O S" en de ontspanningsvereeniging. ,,Unitas" Vragen of do raad hen een torein zou willen aan wijzen en ter beschikking zou wallen stellen No onderzoek der geloofsbrieven van het nieuwe raadslid, mevrouw Engering, werd zij beëedigd en sprak de voorzitter lioar als volgt toe: Mevrouw Engering, Vergun mij U onze gelukwenschen aan te bieden bij uwe installatie als lid van onzen Raad. Wij beleven 'thans een historisch' mo ment in onzen Raad, omdat door uwe be noeming de vrouw haar intrede doet iu ons gemeentebestuur. Het „ewig weibliche" zal van stonde af aan rechtstreeks en blijvend zijn invloed op onze handelingen in den Raad uit oefenen, want het is nauwelijks aan te ne men, dat wij in de toekomst niet steeds vrouwelijke raadsleden zouden 'bezitten. Uw optreden zal dus van grooten in vloed zijn, U wordt als liet ware de vormster der traditie van de rol, die de vrouw in onzen raad zal spelen. Ik hoop en vertrouw daarom, dat U zicli zult aanpassen aan den aangenamen ouderlingen toon en dat het U zal gege ven zijn spoedig te bewijzen, dat de vrouw een onmisbaar element is in clen Vlissingschen raad. - Alhier is binnengekomen het Ame- rikaanschc stoomschip „Hatokonka", om een gedeelte van de lading stookolie le lossen. (M. Crt.) De gemeenteraad komt Dinsdag 3 Mei bijeen ter behandeling van de navol gende agenda 1. Ingekomen stukken. 2. Verzoeken om afschrijving van be lasting en schoolgeld. 3. Verzoek van het Bestuur der ver- eeniging „De Ambachtsschool" om ge bruik te mogen maken van eenige lokalen der O. L. School B. 4. Voorstel om aan H.II. Gedeputeerd» Staten voor den tijd van twee jaar onthef fing te vragen van de verplichting tot het geven van onderwijs in vak j (licha melijke oefeningen) bedoeld bij art. 2 der Lager-Onderwijswet .1920, aan -de open bare lagere scholen. 5. Voorstel tot het beschikken uit den post voor onvoorziene uitgaven der ge meente-begrooting voor .1920. 6. Voorstel tot het aangaan ecner gald- leerung groot f 75.000 voor buitengewone werken en aankoop der eigendommen van de sociëteit V. O. V. 7. Verzoek van den heer Air. H. C. J. Zaaijer om ontslag als Regent van liet Gasthuis. 8. Voorstel tot reorganisatie eau het openhaar lager onderwijs. 9. Benoeming van eeu Directeur van den Keuringsdienst van Waren. De alphabetisehe aanbeveling luidt als volgt 1. L. H. van Berk, apotheker en direc teur van den keuringsdienst te Zeist; 2. P. Post, gemeente-apotheker en di recteur van den keuringsdienst te Helder. 10. 2e navorderingskohier van den Hoofdelijken Omslag, dienst 19191920. J Up to Date. De „Goescke Crt." schrijft: De Bank-Associatie Wertheim en Gom- pertz 1834 en Crediatvereeniging heeft aan haar kantoor op de Groote Markt aan gebracht een inrichting voor het opnemen van draadloozo telegrafische berichten. Ter. gerieve van het publiek worden nu op deze wijze do koersen van de Amstar- damsche effectenbeurs opgenomen eu wel iederen werkdag (behalve Zaterdags) om kalf twee, kwart voor 'twee, twee uur, kwart na twee en half drie (sluiting der beurs). Zaterdags worden de koersen des morgens gegeven. Het toestel is speciaal voor het opne men van deze beursberichten en wordt slechts geplaatst bij leden der Vereeni- ging voor den Geld- en Effectenhandel te Amsterdam. De antenne is een z.g. drie ilraads-antenne. De installatie, die in en kele dagen geheel gereed zal zijn, is keu rig uitgevoerd, zij is geleverd en geplaatst door de Nederlandsche Seintoestellen- fabriek. De Bank-Assoeiatie is de eerste bankinstelling hier ter stede., welke op deze moderne wijze zich de Amsterdani- sclie koersen doet toekomen. Aforg-en, ter gelegenheid van den verjaardag van Prinses Juliana zullen de harmonieën Eup)honia" en „Hosanna" een musikale promenade houden. Hanswcerd. Heden, Vrijdagavond, 8 uur vergadert de Kruiningscbe burger wacht in de openbare school alhier. De heer Aleijer, hoofd der R. K. school, houdt eeu lezing. Icrseke. Woensdagmiddag kreeg de vrachtrijder-landbouwer Glerum een klap van een paard aan den Breedenweg. Hij moest zich onder geneeskundige behan deling stellen. Dr. Klinkenberg consta teerde een gebroken rib eu eeuige kneu zingen. Veere. In de raadszitting van 25 April jl. werd de heer F. J. Gastel geïnstal-' ïle.crd als lid van den Raad. Ten aanzien van den autodienst op Walcheren besloot de raad om, indien ook de provincie subsidie geeft, dan een jaar- lijksclie subsidie te verleenen van f 300, op voorwaarde, dat men elk jaar bericht z.il krijgen van de winst- of verliesreke ning. Mocht daaruit blijken, dat 'de sub sidie niet meer noodig is, dan wordt die ingetrokken. Besloten werd het salaris van den agent van politie te brengen op f 1050, met vier verhoogingen van f50; verder f 100 voor kleeding en f 25 voor geneeskundige be handeling. Als tijdelijk ambtenaar op de secretarie werd benoemd de heer H. Luijk. Nadat nog was besloten aan de openbare school een onderwijzer(es) aan te stellen ging de raad over in gesloten vergadering tot het behandelen van den hoofdelijken omslag. (Af. Ct.) Axel. De N. V. Textielonderneming Zeelandia, alhier, heeft haar bedrijf voor onbepaalden tijd stil gelegd. fZ.) Bosrhkaprlle. De levering van een partij kippenmais aan de R.-K. Veldarbeiders- vereeniging is gegund aan den lieer Af. Jansen alhier voor f 14,75 per 100 K.G. Aan den lieer J. F. der Weduwe al hier in eon rijkspremie van f1670 toe gekend voor den bouw zijner woning. Huldiging van den heer Mr. II. J. Dijek- meester bij zijn aftreden als Commissaris der Koningin in Zeeland. Tegen den tijd, Jat de huldiging, waar van wij gisteren reeds in liet kort iets meldden zou plaats hebben vulden zich de voor deze pelegenheid met palmen versierde statenzaal met een groot aantal personen, bevah'e de leden vsyi bet huldi- gingscomité, waren genoodigd de leien der Fiov. Staten, de burgemeesters v.an ollu gemeenten, hoofdambtenaren der provin cie en nog enkele andere personen, zeei vele hadden aan den uitnood igmg aeho u: gegeven, een groot deel van hen was ver gezeld van hun dames. Oj) de tribune, waar anders liet publiek de statenzittingen volgt, waren nu vclo provinciale ambtenaren ten deele ook mei hun vrouwen aanwezig om van de hul diging van hun aller chef getuigen le ziin. Even over half drie ieöen de drie auto's waarmedo rnr. Dijckmeester en zijn familie van de woning in de Abdii waren afge haald de Groenmarkt op en werden do hooge gasten Mn den ingang der staten zaal1 door liet Dag. Bestuur can het (Jomilo ontvangen, terwijl mejuffrouw P, Spren- ger, dochter van het lid v in Ged. Staten van die- naam, mevrouw Bijckmeestc'r een bloementuil aanbood. Alle in de zaal aanwezigen hadden zich bjj hot binnenkomen der familie Diicx- moester van hun zetels verheven en hie ven Staan, 'lot dat de binnenkomenden hun plaats hadden ingenomen. Nadat de hoor Lijsen zijn welkom op de vleugel had boindigd mei het Wilhelmus, dat jaok staande werd aangehoord, nam da heef J. II. Blum, voorzitter van het Comité het woord. ^fooggeaentQ commissaris aldus ving spr. aan nog mogen wij U zoo noemen, al is liet waarschijnlijk 'voor de laatste maal, dat gij ten aanhooro van een grooten schaar met dien naain wordt aangespro ken. Want nog een tweetal dagen en het einde is. gekomen, niet allen van uw ambtelijke betrekking tot dit gewest, doch ook van uw vèrblijf in Zeeland. Abuvr het was de wenscli van Zealand's bevol king, dat gij de provincie niet zoudt ver iateil, ..onder dat ze uiting had gegeven aan haar leedwezen over uw vertrek, zonder dat ze u dank had gezegd en hulde bracht voor jat door u 15 j.ia'r lang in 'tholang van dit gewest en van de bevol king 'met zoo trouwe zorg dootU werd ver richt. Spr. noemde het een voorrecht clc tolk van die gevoelens te mogen zijn. vijftien jaar lang aldus spr. zijt gij m dit gewest de vertegenwoordiger geweckt van H. Af onze geeeibicdigde Koningin en hoe gij dat hooge ambt hebt waargenomen, de warme woorden van dank door onze Ko ningin tol U gericht,, toen gij den 2deu Maart ten paleize in het Noorueindo voor dei laatste maal te samen met liet college van Ged. van Zeeland op audiëntie werd ontvangen, legdon daarvan een schitteren de getuigenis af. Maar op den commissaris der Koningin, all wordt cl in don eed door hem bij ide aanvaarding zijner betrekking in handen van H. Af. de Koningin afgelegd van de belangen der provincie, ganscheffijfcnietge-i sproken, kust mode de zoo niet wettelijke dan Joch de zedelijke verplichting ook die belangen van liet gewest, aan zijne leiding toevertrouwd, te behartigen. Ten minste als hit zijn taak opvat, zoo als gij dat hebt gedaan. F.'.i hoe gij die belangen hebt be hartigd, dat weten wij allen Sur. wijst nu op de eigenaardige moei lijkheden van de provincie Zeeland voor hem die haar besturen moeten, waartegen ov-v slaat de geringe financieeie draag- kracht, terwijl do bevolking toch ook hier naar gelegenheid tol ontwikkeling, naar licht en water en wat niet a.l' meer, ver langt.. Spr. weet dat de commissaris niet verlangt, dat liij eene opsomming pesft van alles wat pnder zijn bestuur tot stand kwam, hii noemt daarom alleen, den weg tusschen Zeeland en Brabant, den wég tutiSchen 'Oost en West Zeeuwsch-Vlaan deren, de uitbreiding van de haven te Terneuzen en de voorbereiding van die te Vlissingen; het overnemen van de stoom- bootl'ijri op de Oosterschelde en de uit breiding van de andere diensten; de uit breiding van het Iramwegnet en plannen voor nog veel grooter uitbreiding, de zorg voor drinkwater en licht voorzie ning, de zorg yoor hel behoud van na tuur en stedenscnoon. Een voor jlcn .cojnmissaris nieuu ter rein vondt hij' in Zeeland in den prov. waterstaat cn mede door zijn krachtig be leid bleef Zeeland in v1916 voor erge rampen b» oedt. AVas wal U daartoe droef vraagt spr. de herinnering aan hetgeen uw vöorvadp.-en in vroeger eeuwen in de Betuwe hadden bewerkt en waarvan vereis ik mjj niet de familienaam en het fa miliewapen der Dijckmeestors him oor srong hebben le danzen'i Hoe dit zij, in elk geval hebt gjj U m deze provincie een rechte Dijkmeesteï' geloond. En het is voor ons allen eenrcuo tot blijdschap dat de wensch, die reeds te voren iu menig hart opgekomen en die toon hij in de eerste bijeenkomst onzei commissie werd geuit, dadelijk alvemeeue instemming vond straks verwezenlijkt zal worden, nu Ged. ook door de v udetijka medewerking van liet lid der commissie, den h eer Steenbergen, directeur der regi stratie en domeinen, in de gelegenheid wa ren aan do Prov. .Staten liet voorstel te doen om de nieuw ingedijkte polder in de Brakman, (waardoor de onlangs ge opende verbindingsweg loopt) den naam van Djickmeesterpolder te geven, liet hg! voor de hand. dat dit voorstel door do Staten met grooten bijval zal worden ge groet. en zoo zal ook daar, waar sinds den watervloed van 11 Januari 1110 dio een 6-tal dorpen verzwolg, het Dra.zen der wateren werd vernomen, men zich nog in latere eeuwen herinneren, dat on der uw bestuur die wateren weer voor vruchtbaar land hebben moeten plaats maken en zal de naam Dijckmeester ook in dat gedeelte der provincie dankbaar in herinnering blijven. Spr. brengt hierop hulde aan mevu-uw Dijckmeester voor de wijze waarop zij haar echtgenoot steeds ter zijde heeft gestaan en voor de wjjze waarop zjj steeds als gastvrouw optrad. 1 erugkeerende tot den heer Dijckmees ter herinnert spr. aan den vorst in een gedicht van den Oostenrijkschen dionter Gabriel Seidl, die een zilveren klokje op zijn woning liet plaatsen, dat zou luiden als hij werkelijk gelukkig wa.s. Steeds als hij wilde luiden, dan kwam eer ramp over zijn volk tot hij op zwijn sterfbed getroffen 12 maanden garantie 3022-20 werd door hel geklaag der bevolking en toen hu vernam dat men treurde over zijn komend heengaan, voelde hij zich zoo gelukkig dat hij de klok deed luiden. Zoo is liet ook met don hoer Dijkmees- gegaan, toen hij dacht Zeelaud's be vol le weten brak de oorlog uit. Spr. vindt ge legenheid er uilvoerigg bij stil te staan, wat mr. Dijckmeester in die crisisjaren gedaan heeft om de last der tijden wat to verlichten. Is er dus overeenkomst met den vorst uit het gedicht, er is, gelukkig ook verschil'. Hel is met leedwezen dat de Zeeuwen den commissaris zien vertrekken, maar toch verblijden zij er zicli over. dat hij hun n.-el ontnomen wordt zooals de koning in Seeidl s gedicht. En het is de wensch van duizenden in dit gewest, dal het den commissaris vergund mogen zijn na de trouwen arbeid nog peruimen tijd van wel vei diende rust te smaken Na er opgewezen te hebben dat de commissie werd opgericht door den drang uiL de bevolking en een korlo beschrijving te 'hebben gegeven van de door ons reeds vermelde geschenke?., waarbjj' spr. ook wees op de bladzijde in hel album met namen van oud-Zeeuwen, die eveneens wenschten van hun sympathie geinige- yms af te leggen, eindigde da neer Blum als volgt: i Moogt vij als gij in uw nieuw vcrbliü liet album bijwijle doorbladert, daarin menige naam ontmoeten, die bij u vriendelijke herinneringen wakker roept. En moge als in latei aren uw kindskinderen of de kindeien van deze misschien nog eens niet dankbaren (rots dit album ter hand ne men, ze in de leifde van het Zeeuwscho volk van onze dogen, die zich voor uw persoon daarin uitspreekt, een aansporing ruiden om als eenmaal hun voorvader deed te leven voor en zich le geven aan tie belangen der gemeenschap, te aiboiden als gij geheel uw leven en do laatste jaren ook onder ons iiebt gedaan voor het wel ven l'tnd en volk. Afet deze wenschen verzoekst de com missie U het huldeblijk der Zeeuwen wel le willen aanvaarden. De wooiden van den heer Blum werden door appl-;us der aanwezigen bekrachtigd Mot groote helanggstelling namen de heer en mevrouw Dijckmeester de geschon ken en het album in oogenschouw waarna oe commissaris het woord nam. In de laatst verloopen week, aldus mr. Dijckmeester, die door mij en de mijne» zoo- snei Zijn doorleefd, heeft het te gemoet gaan van dezen dag, van dit oogenbrik mij vaak moeite g.egevonImmers dit sa menzijn door U zoo welwillend bedoeld en voorbereid, wijst op hot afsluiten van een loopbaan, op een heengaan, op een afscheid van de stad en van hot gew'cit waaraan mijn denken en mijn werken vijftien jaren lang verhonden zijn geweest. En danin mijn leven heb ik 'telkens tot 1 moeilijkste oogcnblikken gerekend die waarin tot en levens over mit gesproken werd. Alsdan word aan de criliek net zwij gen opgelegd, terwijl zelfcritiek niét altijd de meest betrouwbare ons ernstig herinnert aan hel onvoldoende en onvolmaakte van den hoe goed ook be doelden arbeid. Afaar de dag brax aan en ik neem het woord om U mijne hoeren eD alien, die zich bii aansloten, dank te brengen. iVVaar ik tegen op zag is mij door U geworden tot een niet te vergeten, vreug devol «ogenblik, sluitstuk van een bijna 49 jaren lange loopbaan. Joen spr iu de laatste dagen van April1 1906 den eed in handen van de Koningin had afgelegd, nam hij zich dnecl voor alles ie doen wat in zijn vermogen zou zijn, om do belangen van Zeeland te be vorderen. En nu meent hij zonder te groo ten schroom resenschap af te kunnen leg gen van de vervuiling van het pegoven mandaat. Spr. aam aardt het nedcrleggen van de taak vrijwillig nu hooge. leeftijd hem er op wijst, dat het werken en denken en loeren blijft, maar dat het gestadig in vloed uitoefenen op den gang van zaken beter aan een ander dan aan hemzelf zal toevertrouwd zijn. Spr. brengt dank aan de leden van het comité cn zijn hoog, geachten voorzitter voor hetgeen heden geschiedt. Spr. ver trouwt dat waar hij niet allen bereiken kan met dit woord, dat hij een beroep zat mogen doen op de Zeeuwoche pers om zijn dank over te brengen naar die streken van Zeeland, waar men ziin woorden niet kan hooren. Spr. vertrouwt dat de velen, die hem gekend hebben zullen weten, met Welke gevoelens hii bezield is. In de eerste plaats dank aan den voor zitter, vooi de woorden tot mii en mijne echfgenoote gesproken, aldus vervolgt de heer Dijckmeester, zeer zeker is nel een groote steun te worden ter zijde gestaan op, eene wijze, zooal's dit mij is te beurt gevallen Gelukkig dat dit ooit' buiten mijn gezin door anderen wordt ge voeld Zeer hebben spr. de woorden getroffen van den eer Blum, omdat deze een lid van Ged. Staten is waarmede spr. zoolang hoeft samengewerkt, iemand die zoo vol komen met de behoeften vau Zeclaau op de hoogte is. De lieer Blum heeft gesproken overe het

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1921 | | pagina 2