Heerenbaai DAGBLAD VOOR VLISSINGEN teld zijt Kruiden s Pillen Nummer 97 Vrijdag 29 April 1921 Zeventiende Jaargang iw en Veeteelt erlijke Stand. NTJES 'ERSONEEL Pillen te Oude Pekela. snsverzekering- flaatschappij NIJMEGEN. LAWIPJE" „Zonnestraal-Zeep". rs van art ophalen. C. Remeijn Ie, nerk „DE HAAS" V Het gedane werk. BUITENLAND. DUITSCHLAND BELGIE ENGELAND OOSTENRIJK DE BALKAN TIROL BINNENLAND. /SOHE COURANT .en, D Wi. G. Verkort, M. J. |\V. 0 Wimt.'es, allen alhier. ringen »p Zuid Beveland. gen van rundvee zutlan gei op 2 Mei te Heinkeuss bi te Goes en opj 4Mei' ta gingen, welke uitgaan va» Commissie voor de Runils geland en het Nederlandscl»! boek kan ieder veehouder en de 9 maanden en koeiem énmaal gekalfd hebben, ter idedinging naar de prijzen landseh Rundvee-Stamboek! lieren van leden waarvoor lie aangevraagd is in Den ag wordt door de keurmeaas Jedaan, hetwelk zeer leerzaam! stokkers'. Daarom; is het vaa (dat deze keuringen door hen .voond. keuringen bestaat de gelegens I eel der keuringscommissie ia mtrent naar 'de Provincials lag te MiddelburgVlisaiuJ den dieren. Ten zeerste wordfi liervan een ruim gebruik ta t allen het Teste wit Zees dvee bezit, zal worden dnges >en dieren, die eigenlijk niefi instelling behooren. lders de advertentie in difi |2ó to 27 April 1921. pRG. Getrouwd: A Verbuig» I. Lange jan, 30}.; J. Minder en A. Merks, 20 j. IA. Wolf geb. van Dijke z, 1 J. S van Deinse, 74 j., wed. in D'iiuse, J. Marijs, 3 w. d. 30 cents a contant en des avonds een 'de, geneeskrachtige eer hersteld, ddelen bestaan er leds baat bij gevon- De Wortelboer'e 2573-60 eid, maag- en hoofd- bevorderen de spijs- ;ang, zuiveren het enz. Wortelboer's Wortelboer's Pillen ,70. Overal verkrijg- vangst van het bedrag* tgang 3005-40 taal in de jaren f 1.555.800,- f 2.590.300,- f 3.180.700,- 1 f 15.000.000,- CINALE-, TOILET-, en SCHEERZEEP. komen de Tuberculose- 2772-20 NIEUWE ZEEUWSCHE COURANT Hoofdredacteur: J. W. VI E N I N QS. T»W»°»9' Bureaux van Redactie en Administratie: Westsingei. Cauta Bijkantoren: MIDDELBURG, Markt 1 en 2 Telegram-AdresN izeco. Directeur JOB. VAN DE GRIENDT. Telefoon 20? Abonnementsprijs f2.50 per drie maanden, f 0,20 per week, voor Post-abonnés f 2,90 per 3 m. AdvertentiBn van 1 tot 6 regale f 1,50, elke regel meer f0,25, bij contract beduidende korting. Al onze Abonnés zijn gratis verzekerd tegen ongevallen krachtens onze overeenkomst met „The Ocean and Guarantee Corporation Ltd." te Amsterdam, Rokin 151, en wel voor de hieronder vermelde bedragen t cnntii islam t oen Mi f IRH Mj verlies nant 7c bij verlies van f efl Mjiérliesvan t oc bij verlies van hc bij verlies van I DUU ongeschiklheid I ZOU overlijden I I3U een hand of mi 1/3 een oog I DU een duim I 03 een wijsvinger I 10 een anderen nnger Zooals we reeds in de bladen hebben kunnen zien zijn volgens den niet-offici- eeleu uitslag der gemeenteraadsverkiezin gen van Amsterdam 0. a. gekozen de twee straattypen „Hadt je me maar" en „Zuur bier", waarop tezamen 14245 stemmen werden uitgebracht. 'n Laeh vertoont zich misschien op uw gelaat, 'n lach niets anders dm 'n lach! „Hadt je me maar", waarover laatst de bladen schreven "hoe hij ontluisd werd, hoe hij dronken in de goot lag en werd opgebracht; 'n mensch waarin van 'tmen- selielijke 'n bedroefd beetje meer over is, dat is „Hadt je me maar", en Zuurbier, iets minder populair, zal wel niet veel betere kwaliteiten ia zich vereenigen dan E'.ju lotgenoot. Twee straattypen, twee van die indivi duen waarvoor 'n rijkswerkinrichting mis schien nog te goed is, op dat tweetal zijn 14245 stemmen uitgebracht bij' de Amstcr- damsche gemeenteraadsverkiezingenEen laeh Maar zien we dan niet waar hei heen gaat? Och, we zijn „en decadence", heel Europa staat in het teeken van verval zegt dan de artist die geen artist js. Maai' is het 'dan niet onze plicht elkan der te waarschuwen voor den ahsoluten ondergang waar we blindelings en aid zonder verstand naar toe hollen! 's Morgens bereikte ons het telegram met dezen droevigen uitslag, want zooiets kan niet anders dan diep en diep treurig worden genoemd. Tegen den middag, '11 paar uur later dus, hetgeen juist een zoo komisch effect opleverde, werd ons tele- phonisch medegedeeld, dat het, naar men meende te weten, in .hst voornemen ligt, „zeer binnenkort" bij de Tweede Kamer een wetsontwerp aanhangig te maken, waarhij personen, die onwaardig zijn ver klaard om kiezer te zijn, ook geen zitting kunnen nemen in vertegenwoordigende lichamen. Nü zullen er maatregelen wor den genomen, nü men inziet hoe laag het peil der volksmoraal is gedaald trots alle pogingen tot volksontwikkeling en volks verheffing, nu wil men voorkomen dat er in de toekomst nog eens zoo iets gebeurt, hetgeen bewijst, dat men nü weet hoe hoog de volksgeest is opgevoerd. Hoor bovengenoemde wet kan zooiets worden voorkomen al lijkt bet don ook veel op het bekende: „als het kalf ver dronken is dempt men den put maar de schande van het nu gebeurde is nimmer meer uit te wisschen en zal als 'n vieze plek blijven kleven op de bladzijden van ons politiek geschiedboek. En dan deze wet op zichzelfSpreekt ze niet duidelijk van een laag gezonken mo raal Dat er geen personen, welke on waardig zijn verklaard om kiezer te zijn, zitting kunnen nemen in een vertegen woordigend lichaam. Voor 'n volk dat niet al te zeer is gedemoraliseerd, moet zulk een wet toch wel eenigszins overbodig zijn. Maar dit is de ongebondenheid waar over de heer J. Schouten voor de Anti- ïlev. Kiesvereeniging te Zwolle ia Octo ber van het vorige jaar sprak, de onge bondenheid van de massa, het zich uit leven, dat tot niets dan tot groote edlende kan leiden, want het is niet moeilijk, en hier volgen we den heer Schouten zooals hij het op dien gedenkwaardigen October- avond zeide, het is niet moeilijk oen be staande maatschappij omver te werpen, te vertrappen, maar het is wèl moeilijk een bestaande maatschappij te verbeteren in dc- goede richting en wie denkt dat het verlaten van oude paden de weg naar een lichtende toekomst beteekent, die vergist zich, niet alleen door het lichtvaardig verlaten van oude paden, maar omdat hg iets wegwerpt waarvoor hij niets in de plaats kan stellen. De heer Schouten sprak dien avond nog pver het verlangen in ons, menschea, naar het paradijs dat verloren ging, het verlan gen in ons, menschen, om eens weer dat paradijs te Imogen bezitten; maar lio'ö ,w« in ons pogen om dat Paradijs terug te winnen, niet door eigen kracht moeten trachten dit tot stand te brengen, maar hoe wo ervan moeten doordrongen zijn dat dit alleen kan geschieden "door God's genade cn het erkennen van zijn Zoon, Jezus als onze Zaligmaker. En dan is hot bedroevend, als een gebeurtenis als deze weer zoo duidelijk den waren toestand schetst. „Hadt je me maar gekozen" vertellen de kinderen op straat aan elkaar, en de eenvoudige maar godvreezonde ouders vragen: is dat nu onze verlichte tijd? en op z'n Zesuwseh: „dat 14245 menschen noe toch nie wie- zer bin". De wet- in wording, waarover we hier boven schreven, kan ons behoeden voor een herhaling, maar het gebeurde is niet meei goed te maken, het gedane werk blijft!De W. De schadeloosstelling. .Wij lezen in de Msb. over de Schade loosstelling en de wel wat rumoerige de batten in den Rijksdag o.a. hetvolgende De verklaring der regeeringspartijen werd door het heele huis met grooto kalmte .aangehoord. Zij kwam in hoofd zaak hierop neer, dat het centrum, do democratische partij eu de Bcierscha volkspartij, met bezwaard gemoed haai goedkeuring uitspreken over het feit, dat de regeering tot een bemiddeling van president Harding haar toevlucht heeft genomen. De verklaring, dat het Duitsche volk alles wat het geweld met zich' mee kan brengen, zonder te huigen oji zich zal nemen, werd met bijval begroet. Daarna sprak de vroegere rijkskanse lier Miiller-Franken (meerderheidssocia list). Zijn rede was minder go richt tegen de verklaringen van minister Simons dan tegen de politiek, tot nu toe door de Duitseh-nationalen gevolgd. Het kwam herhaaldelijk tot heftige too- neelen. Vooral afgevaardigde Iielfferich onderbrak den spreker door herhaalde in terrupties. En toen Mttller de oorzaak van den tegenwoordigen toestand aan het veroveringszuchtige militairisme weet, ontstond er ter rechterzijde een geweldig- lawaai, dat zich herhaalde, zoo vaak Mid ler de rechterzijdeaanviel. Muller wees er vervplgens op, dat het vredesverdrag van Versailles geleolt op dat van Brest-Litowsk. Maar de vrede van Brest-Litowsk was v.oor de Duitseh- nationalen nog niet genoeg geweest. Graaf Westarp had toentertijd in den rijksdag voorgesteld, bij gevallen van vrede slui ten in de toekomst het beginsel van het afzien van schadeloosstelling prijs te ge ven. Bij deze woorden kwam het wederom tot groote herrie en toen Helfferich daar bij riep: „Ik was toen heelemaal niet daar", veranderde de herrie in groote vroolijkheid. Spreker behandelde daarna de oorzaken van de ineenzinking van Duitschland, die hij aan de politiek der Duitseh-nationa len weet. Hier volgden, weer stormachtige onder brekingen door de rechterzijde.. Men riep don spreker'toe: ",7De sociaal-demócrati- sehe verraders zijn schuld aan de ineen zinking!" Daarop becritiseerde Müller de monar chistische agitatie der Duitseh-nationalen toen hij verklaarde, dat de Duitseh-natio nale partij met het lijk van de ex-keizerin partij-politiek gevoerd had, liet zich van den kant der rechtschcn een langdurig protest hooren. Talrijke uitroepen van af keuring Werden tot den spreker gericht. Helfferich riep„Laagheidanderen rie pen: „Gebrek aan piëteit 1 Dat is een vroe gere rijkskanselier. Schaam u!" Deze tooneelen herhaalden zich', toen Müller zeide, dat hij toegaf, dat de be langstelling hij de bografenis groot was, maar dat die belangstelling bij de begra fenis van den communist Sylt, nog veel grooter was geweest. Deze uitlating verwekte bij de Duitseh- nationalen uitbranstingen van woede. Ook bij de bespreking der ontwape ningskwestie werd de spreker door storm achtige interrupties gestoord. Men riep hem toe: „Ge doet werk' voor de geallieer den, Eransch werk", enz. Vervolgens verklaarde spr., dat de op vatting in 't buitenland vplgens welke onze rijksweer uit twee millioen man schappen bestaat, overdreven is. Maar steeds weer wordt aan het buitenland aanleiding gegeven om zooiets te gelooven. Helfferich roept: „Bij voorbeeld dooi den vrede yan.den heer Müller!" Toeroepen van links: „Helfferich, Svees stil Maar Helfferich was niet stil en bij al zijn verdere verklaringen kwam het herhaaldelijk tot rumoerige tooneelen. Dat is wèl de manier om tot resultaten te komen. De zoogenaamde oorlogs misdadigers. Tiet onderzoek naar .de misdrijven der oorlogsmisdadigers die te Leipzig terecht zullen staan, is nu toch aan den gang. Te Londen zijn althans getuigen ge hoord tegen een kapitein "Müller, wien wreedheid jegens Britsehe gevingenen werd ten laste gelegd in het kamp Elave le Martel in Juni "1918. De verklaringen worden voor een Britsehe rechtbank afge legd en daarna naar Leipzig opgezonden, waar het proces der oorlogsmisdadigers zal worden gevoerd. Uit de nu afgelegde verklaringen bleek, dat de gevangenen waren ondergebracht drie kleine hutten, zonder vloer, zonder bedden of verdere benoodigdheden. Ze moesten op den grond slapen qn er was zelfs geen plaats voor allen om ie gaan liggen. Sanitaire inrichtingen ontbraken geheel, en in de eonige waschgelegenheid werd het water ongeveer een in de 14 dagen ververscht. Ook het voedsel was onvoldoende, waardoor de mannen spoedig zeer verzwakten. Wanneer zij als gevolg daarvan hij het werk neervielen, werden zij 'door slagen gedwongen voort to gaan. Oogenblikkelijk deden zich gevallen van dysenterie voorin één maand hadden 500, man daarvan te lijden ,en er stierven er gemiddeld 6 per weok. Ook zou Müller nu en dan te paard op de gevangenen zijn ingereden, waarbij hun in vele „geval len ernstig lichamelijk letsel toebracht. Bij meer dan één gelegenheid moet bij foto's genomen hebben van mannen dio hevig aan dysenterie te lijden haddon. Op advies van een dokter werden alle ge vangenen naar het kamp te Stendhal overgebracht. Zij waren buitengewoon zwak, ziek, overdekt met ongedierte en velen leden aan open wonden. Een aantal hunner stierf nog in 3.0 eerstvolgende dagen. Twee Duitsche rechtsgeleerden verte genwoordigen bij de behandeling in Bow Street de Duitsche regeering en Iwee tre ilen er op als verdedigers 'der beschul digde Duitschers. Heinze, de Duitsche rijksminister van justitie, heeft de vertegenwoordigers der bladen ontvangen en hun oen overzicht gegeven over de onderhandelingen, welke met de Ententelanden plaats hebben' ge vonden nopens de berechting van de zoo genaamde oorlo.gsmisdadigers. Hij deelde mee, dat den 23en, 26en en 30an Mei drie gevallen van zoogenaamde mishan delingen van krijgsgevangenen te Leipzig behandeld zullen worden, waarvoor 47 Engelscho getuigen zullen verschijnen. Neg geen antwoord op dc nieuwe voorstellen. Dato 27 April seinde men uit Berlijn aan de Maasbode: In tegenstelling met anders luidende berichten wordt van "bevoegde zijde ver klaard, dat tot hedenmiddag nog geen antwoord der Amerikaansche regesring op "de jongste Duitsche nota was inge komen. Men verwacht do antwoord-nota echter morgen, op z'n laatst overmorgen, daar het staatsdepartement te Washington zich eerst met de geallieerde regeeringen in verbinding wil stellen. De Vlaamsehe Hoogeschool. De secties van de. Kamer moestfen Woensdag .uitspraMj.iJSen -over. het wets voorstel van minister Destree, dat een hegin van inrichting voorziet van oen Vlaamsehe universiteit, zonder dat oven- wel definitief uitspraak wordt gedaan over het lot van de bestaande Pransche universiteit te Gent. Al de Vlaamsehe leden, katholieken en socialisten, onthielden zich bij "de stem ming, welke tot resultaat had, dat het ontwerp in alle afdeelingen werd ver worpen. Het conflict in de mijnen cn wat de regecring voorstelt Uit Londen wordt aan de „Msb." be richt: Opnieuw worden verschillende beper kingen in de spoorweg- en tramdiens teil aangekondigd in Londen en de provincie. Intusschen heeft de regeering hij monde van sir Robert Horne voorgesteld, dat de arbeiders zouden tevreden zijn met een algeineene reductie van loonen naar een uniforme nationale schaal van 3 shilling per schacht. Sir Robert Horne had nog Dinsdag een vermindering van 3 shilling en 6 pence vastgesteld, terwijl de ar bei. ders reeds de vorige week tot een loons verlaging van 2 shilling per schacht be reid waren. De regeering is bereid om maandelijks een half millioen pond sterling of meer hij te passen, om het verschil tusschen de twee bedragen te dekken. Tot laat in den avond hadden de lei ders der arbeidersfederatie nog niet te kennen gegeven, of zij het aangeboden loon wilden aanvaarden of niet, doch er wordt overal in arbeiderskringen gezegd, dat het aanbod fair en redelijk is in dat de meerderheid der gedelegeerden het ze ker bij een eventueele stemming zal aan nemen. Krassin. Men meldt uit Londen aan de Msb., dat Krassin vertrokken js via Duitsch land naar Moskou. LONDEN, 27 April. Er heersehte Woensdag optimisme betreffende de on derhandelingen tusschen de mijnwerkers, de mijneigenaars en de regeering. Sir Robert Harne heeft gisteren uit naam der regeering een loonsyermindering voorge steld op uniformen nationalen grond slag van 3 shilling en '3 pence per- dag. De mijnwerkers wilden alleen be rusten in een vermindering Van 2 shilling. Woensdagmorgen deelde Horne mede, dat de regeering bereid is ten dcele tegemoet te komen in het verschil en gedurende het overgangstijdperk een half millioen pd. st. of'meer per maand hij te dragen, zoodat de vermindering zou worden terug gebracht op 3 shilling. Slechts het ver schil van 1 shüling per dag staat dus thans nog in den weg voor een loonover- eenkomst. Het schijnt dat de mijnwerkers leiders bereid zijn het nieuwe 'aanbod in een 'gunstige stemming te overwegen. Er schijnt thans een goed uitzicht op een tijdelijke regeling van het kolenge- schil, welke den mijnwerkers voor aan- neminm kan worden aanbevolen. De volksstemming in Tiroi. Men meldt uit Innsbrück: In het geheel hebben 146.468 personen over "de aansluiting bij' Duitschland hun slem uitgebracht. 144.342 hebben zich uitgesproken voor aansluiting, 1794 daar tegen, zoodat dus .981/2' pet. ziju stem voor de aansluiting heeft uitgebracht. Men meldt nog uit Rome aan de Maas bode: De gemeenteraad van Bozen heeft Lij Giolitti tegen de aanvallen der fascisten geprotesteerd. De Italiaansche pers zwijgt tot nog toe over de incidenten, de „Idea Nazzionale" uitgezonderd, die graaf Sforza aanvalt, wijl hij de volksstemming niet heeft verboden. Bezuiniging Uit Boedapest mqldt men, dat bij de debatten in de finanoieele commissie der nationale vergadering over de begroeting 1920'21 de minister van buitenlandscbe zaken Banffy verklaarde, dat spaarzaam heid zou betracht worden ook 'bij 'den diplomatieken dienst. De zelfstandige di plomatieke vertegenwoordiging ia Berlijn zal gehandhaafd worden. Een gunstige wending was waargeno men in de opinie van Engeland tegenover Hongarije. Hegebüs, de minister van financien, deelde mede, dat uit bezuiniging het de partement voor de kleine landbouwers zou opgeheven worden. Het ambtenaren corps van het ministerie der nationale minderheden wordt beperkt en zal in het vervolg onder buitenlandsche zaken res- sorteeren. DENEMARKEN Het industrfeele conflict. De pogingen, welke gedaan zijn zoowel van de zijde der arbeidersleiders als van die der werkgevers om het conflict op te lossen, schijnen thans met succes to woe den bekroond. Er .zijn vooruitzichten op vrede met de ongeschoolde arbeiders" en. de metaalarbeiders. De werkgevers heb ben het voorstel van den offieieelen be middelaar betreffende ongeschoolde arb 11- ders aangenomen. Hei comité van de arbeidersvereeniging vergaderde Dinsdag, hetwelk de eerste gelegenheid is, welke zij hebben gehad, ofschoon de uitsluiting zélf Dinsdagmor gen formeel in werking is getreden. De officieele bemiddelaar heeft even eens een voorstel gedaan betreffende een stemming in de ijzer-industrie met een aanbeveling ze aan te nemen. Een defini tief antwoord moet Vrijdagavond worden gegeven. KOPENHAGEN, 27 April. Het schijnt dat de pogingen, zoowel van de zijde der arheidersleiders als van de werkgevers om het conflict iu de Duitsche industrie te regelen, met succes bekroond zullen worden. Het ziet er nu uit alsof de vrede tot stand zal komen, zoowel met betrek king op de ongeschoolde arbeiders als tot de metaalarbeiders. De werkgevers heb ben het voorstel der officieele bemidde laars betreffende de ongeschoolde arbei ders aangenomen en de commissie van de vakvereenigingen komt vandaag "bijeen. Dit is de eerste keer, dat zij daartoe gele genheid heeft, hoewel de uitsluiting for meel vandaag in kracht treedt. Het blad „Sociaal Democraten" vraagt met nadruk waarom de fabrieken vandaag gesloten zouden worden, daar toch klaarblijkelijk tijdig genoeg een regeling tot stand zal komen, waardoor de fabrieken morgen weer geopend zullen worden. Over den Grieksch-Turkschen oorlog. Een militaire correspondent te Smyrna meldt, dat de Grieken "n levendige vlieg- actie boven Koetahia en de vijandelijke stellingen voor Toulon-Beumer ontwik kelen. De berichten uit Angora over een Griek se!) e nederlaag en ontruiming van Aui- schak zijn verzinsels. Do Grieksche troepen handhaven zich niet alleen in hun stellingen voor deze stad, maar ook in die voor Toulon-Beumer, waar in de laatste dagen na plaatselijke successen ernstige strategische voordee- len behaald werden. Volgens het Grieksche communiqué van den 25sten valt er niets1 van de fronten te melden. Het bloedbad te Bozen. Duitsch-Tirolers, in het Italiaansch ge deelte woonachtig, hadden Zondagmiddag in Bozen een feest gehouden. Hoewel niet openlijk was dit feest een Duitshce 'de monstratie, uit sympathie voor de stem- minm in Oostenrijkse!)-Tirol. Een twee honderd tal Italiaansche Fascisten had hiervan gehoord en was uit Verona naar Bozen vertrokken om het feest in de war te sturen. De Italiaansoho regeering had verboden hen in den trein naar Bozen' toe te laten. Ze stapten echter een sta tion verder in, vernielden onderweg op alle stations de Duitsche opschriften en zochten te Bozen de Tirolers op, die een optocht hielden. Met revolvers en handgranaten gewapend stormden ze op de weerlooze 'feestvierenden in. Een bloed bad ontstond. 41 personen werden ver wond, een hoogleeraar te Bozen, Iner-. hofer, werd gedood. Daarna trokken de Italianen naar Verona terug. Groote woede ontstond toen dat be richt- te Innsbruck bekend werd. De muziekuitvoering werd afgelast en een demonstratie werd' gehouden waaraan ve-' Ion deelnamen en die tot diep in de nacht duurde. Toen men het Italiaansche con sultant wilde bestormen, kon de politie met moeite de menigte terugdrijven. De Italiaansche café's moesten het ontgel den en verschillende Italianen werden ge molesteerd, doch door de politie in be scherming genomen. Officieel geeft men van het voorge vallene de schuld niet aan de Italiaan sche regecring, die men in Tirol te vriend wil houden, doch aan de reactionaire Na tionale partij. Een dwaas voorschrift. We lezen in de „M. Crt." De Zutf. Crt. kreeg dezer dagen on der oogen een paar 'brieven verzonden aan aangeslagenen in de vermogensbe lasting die verzuimd hadden hun aanslag te betalen en wien daarom werd ver zocht dit alsnog te doen. Op die enveloppen was geen postze-, gel geplakt. Toch staat er bovenop ge drukt: „Aan port onderworpen dienst-, brief". Gevolg was dat de geadresseer den toen het dubbele bedrag aan straf port te betalen hadden van hetgeen de brief aan gewoon port kosten zou. De opmerkingen, die genoeind blad daaraan vastknoopte, lókten, eén inge- zonden stuk en nadere meedeeling uit van den betrokken ontv.anger der re gistratie, waaruit bleek"""dat het onge- frankeerd verzenden der waarschuwingen aan aangeslagenen in de vermogensbelas ting berust op een aanschrijving van den minister van financiën yan Maart 1921. Vóór de wijziging der JPostwet werden deze waarschuwingen veTzonden als „aan port onderworpen dienstbrieven", wat voor de posterijen eene aanwijzing was, van den geadresseerde het gewone port van een brief te innen, dus zonder straf port. Door de j'ongste wijziging der post- wet is echter het op deze wijze verzen-: den van brieven door ambtenaren aan particulieren veryallen. Nu huldigt de minister van financiën de opvatting, dat deze brieven door de ontvangers onge- frankeerd aan de aangeslagenen moeten worden verzonden, zoodat de geadres seerde strafport moet betalen. De zaak wordt er door deze toelichting niet heter op. Dus omdat de Registratie geen postzegels wil plakken moet de ge adresseerde strafport, dubbel port beta len Dat deugt niet. 't Gaat niet om dat dubbeltje extra. Strafport geeft aan ieder een ergenis die 't betalen moet, maar vooral als 't dan nog opzettelijk zoo ge regeld wordt. Is dat alles soms omdat de Minister hang is het dubbeltje voor gewone port niet terug te krijgen Wel dat kan toch ook op 't belastingbedrag worden bijge schreven zooals ,ook met de 'kosten v,an waarschuwing enz. gebeurt? En wat gebeurt er als de geadresseer den weigeren dien brief met strafport ter ontvangen j?_ I De Ziekteverzekering. Minister Aalberse vraagt advies van den Hoagen R. v. A. 'sGRAVENHAGE, 27 April. Eenige maanden geleden had de minister van Ar beid aan den Hoogen Raad van Arbeid bericht, dat hij overeenkomstig het advies van den Raad zou wachten tot April 1921 met het nemen van een beslissing over de vraag of het wenschelijk is tot invoering yan de ziektewet-Talma over te gaan. Thans heeft de minister het advies van den Raad geyraagd over een hem door dr. Posthuma toegezonden proeve van een ziektewet overeenkomstig de denkbeelden van de heeren Posthuma en Kupers. De Arbeidswet. De Hooge Raad van Arbeid zal in een. 13 Mei a.s. te houden vergadering een advies vaststellen betreffende de wetsont werpen inzake de ratificatie van de op de Internationale Arheids-Conferentie te Washington gesloten verdragen. In dezelfde vergadering zal de Raad een advies vaststellen over de wensehe- lijkheid, om in de arbeidswet 1919 een bepaling op te nemen, waardoor de mo gelijkheid zou worden geopend in door den minister van Arbeid goedgekeurde collec tieve contracten yan enkele voorschrfi- ten van dezen weg af te wijken. V

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1921 | | pagina 1