t c ri nelf levenslange oen M f IKfl bljverlies yan f 7e bij varliesvan en bij verlies van f or bij verlies van f ie bij verlies van I üUU ffrigovnhiirfheiii f ^QU overlijden I IJU een iiandof voet I IJ eenoog I PU een duim I JJ een wijsvinger I lü een anderen linger Nummer 96 Donderdag 28 April 1921Zeventiende Jaargang Buitenlandsch Overzicht FEUILLETON Kruis en Zwaard. BUITENLAND, DUITSCHLAND BELGIE FRANKRIJK ENGELAND BINNENLAND. NIEUWE ZEEUWSCHE COURANT T„i»f„nn 97 m m Mk M M KI Directeur JOB. VAN DE GRIENDT. Telefoon 207 Hoofdredacteur: J. W. VIENINGS. GOE3 A I ^3 R ft B 1 \t |1 i| iO jf L t I ff. RVI RR Abonnementsprijs f2,50 per drie maanden, f0,20 per week. Bureaux van Redactie en Administratie. Wes g IM ML I #1 1 I V I I I I r P I MS R1R R voor Post-abonnésf 2,90 per3 m. Advartantiën van 1 tot6 regel» Sijkanforen: MIDDELBURG, Markt 1 e MJ Fm wl Bbw SM? I oêêb li b H~W f 1,50, elke regel meer fO,25, bij contract beduidende korting. Tategram-AdresNizeco. k - Abonnés zijn gratis verzekerd tegen ongevallen krachtens onze overeenkomst met „The Ocean and Guarantee Corporation Ltd." te Amsterdam, Rokin 151, en wel voor de hieronder vermelde bedragen Ovel- de Duitsche nota. aan de Ameri- 'kaansche regeering merkt de Vorwiirts op, dikt de Duitsche regeering, ten einde het allerzwaarste van Duitschland af 'te wenden, door dit nieuwe aanbod de gren- zen ver heeft overschreden, die eenige preken »eleden door alle partijen, de social iistische' inbegrepen, mogelijk weTden ge acht. Als het nu niet tot onderhandelin gen maar tot een verderen opmarsch mocht komen dan zou in Duitschland elk dat als het grootste schandaal der wereld geschiedenis beschouwen. Toch is Frankrijk vast besloten zijn op-, marachplannen door te zetten. Het zal uit 'beleefdheid jegens zijn bondgenooten da a.s. conferentie afwachten, maar dan on middellijk een lichting oproepen gD, 'zoo de bondgenooten uiterste tegenvoorstel len aan Duitschland zouden willen dpen, dan zou Frankrijk de uitkomst daarvan niet afwachten, maar intussehen reeds de maatregelen in werking stellen, die zijn waardigheid en zijn veiligheid gebiedend -voorschrijven. Met 424 tegen 29 stemmen heeft de Ka mer Diasdag haar vertrouwen in Briaud uitgesproken. Zeker om hem te .sterken voer de moeilijke dagen die komen. Toen .de minister aankondigde, dat alles1 gereed is om pp 1 Mei handelend op te treden, en zijn bezorgdheid uitte over het aiet-uit- voeren door Duitschland van de ontwape ning, juichte de heele Kamer hem krach, tig toe. Hij heeft dus de handen volkomen vrij. Maar toch, zal hij durven doortast ;n als cok Amerika laat blijken, dat het de Duitsche voorstellen wel om over te pra ter, vindt? Volgens de „Chicago Tribune" is met eenige zekerheid aan te nemen, dat da regeering der V. S. geen besluit zal ne men zonder de resultaten van de beraad slagingen tusschen Harding en Hughes eerst met de vertegenwoordigers "der ge allieerden in Washington te hebben, be spreken. Men tan daaruit met groote waar schijnlijkheid afleiden, dat in laatste in stantie de besluiten'der V. S." zullen af hangen van de houding der Engelsehe en Fransche regeering. Indien de Duitsche voorstellen dooi de geallieerden van .bevredigenden aard zonden worden geacht, zou volgens He mcening der omgeving van Harding een conferentie van de geallieerden inet Duitschland kunnen volgen, waarop Ame rika officieel vertegenwoordigd zou zijn. Ofschoon Harding de functie van scheids rechter voor Amerika afwijst, wenscht hij' toch de V. S. bij de a.s. conferentie ver- i tegenwoordigd te zien, om het vraagstuk der schadevergoeding te kunnen Jielpen op lossen. Ook wat de verdeeling van 'Opper- Silezië betreft, blijft Frankrijk boozo plannen tegen Duitschland smeden. De ex-prssident Pgiucaré schrijft in de Matin over hot vraagstuk van Opper-Silezië: Onze belangen zijn lijnrecht tegenover gesteld aan die van de Duitschers, dia deze groote fabriek van oorlogsmateriaal zouden willen behouden voor de mogelijk, heid van een oorlog in de toekomst. Wij hebben er absoluut behoefte aan, dat ten Oosten van het vrije en krachtige Duitsch land een Polen bestaat, 't welk een tegen wicht tegen de 60 millioen Duitschers kan vormen. Wij' zijn dus genoodzaakt er voor ie zorgen, dat de districten, die vóór Po len stemden, niet onder Duitsche heer schappij komen. Het zou een misdrijf zijn, ■waarvan wij een der eerste slachtoffers zouden worden, .indien het Opper-Silszi- sohe vraagstuk op die wijze werd o-e- regeld. Dat spelt niet veel goeds; voor Ue ver deeling! 112) Balkd scheen in den aigemeenen strijd at het vuur van een bijzonderen haat to betoonenhet was een duet tusschen hem en lederen vijand, dien hij op zijne_ schre den ontmoette. De ongelukkige! hij wreek- ite op onschuldigen het gewicht van zijne schandei en zijne wroeging. Hij werd be vorderd, zonder er aan te denken en bijna tegen zijn zin; hij gaf niets om eel'c.titels, •welke hem tot last waren; zijn eenig doel was, call bet besef van zijnen toestand verhezen en den haat te koelen, welken tr- 1ner.scbdo.1n toedroeg. Hjj, nam dua deel aan den oorlog in al zrjnef wi - "olmgen en was gelukkig genoeg aan het gevaar te ontkomen; want behalve eene wonde in het aangezicht, welke hein eenige dagen aan zijn bed aekluis- terd meld., verliet hongedeerd al do .veldslagen, waaraan hij deelnam. Maar do Amerikaansche troepen hadden de ze^e hehanidv. de onafhankelijkheid werd er kend en de vreugde gaf'de soldaten aan hunne lamiliën terug. O! ditmaal was Tom Balts geheel ter neder geslagen; het leven zonk liem weer loodzwaar op Simons in den Rijksdag. Belangrijke mededceiingeu Uit Berlijn aeint Wolff een en ander over de belangrijke rede welke Simons in den Rijksdag in tegenwoordigheid van een groote menigte belangstellenden over den buitenlandschen toestand uitsprak. Tal van buitenlandïche diplomaten waren aanwe zig en de minister van buitenlandsche zaken begon met de Duitsche nota aan da Ver. Staten .voor te lezeu, waarna hij ongeveer het volgende zei: Ter verduidelijking van deze nota moet ik teruggaan tot de bijeenkomst van LondeD. Daar kon men niet tot overeen stemming komen, wegens de kloof tus schen onze draagkracht en de eisehen dei- tegenstanders en .wegens 'de overhaaste bedreiging met do sancties. Nieuwe aan biedingen konden niet geschieden op den grondslag van een verhooging- van ons vorig aanbod, doch alleen op gewijzigden grondslag. Frankrijk wilde voor alles baar geld zien, wat natuurlijk het herstel aan zienlijk duurder maakt. De benadeelden in de verwoeste gebieden zijn thans ein delijk duidelijk gaan eisehen, clat Duitsche werklieden meehelpen tot het herstel. Do vrije vakverbonden, ook het I. V. V., heb ben de wereld aan zich verplicht, door in deze zaak voorop te gaan, waarvoor -ik hen hier dank zeg. (Instemming-.) lie Duitsche regeering heeft niet geaarzeld, de gedachte, die aan deze voorstellen téu grondslag ligt, in de nota! ,op te nemen. Do uitvoering van de voorstellen kan na tuurlijk eerst geschieden na nader -over leg met de besturen van de yfcrwoesta streken. Hic-rna deelde de heer Simons medo, dat het Rijksministerie van financiën zich bezig heeft gehouden met' het voorhereis den van een leening. Men heeft de mcening ingewonnen van onzijdige deskundigende voorstellen van het'ministerie voegen een internationale en nationale leening te sa men, maar de onzijdige deskundigen hel» ben helaas Duitschlands draagkracht over schat. Ik heb geen poging gedaan, aldus de minister, om bemiddeling van ouzijdi- gen te verkrijgen; mijn meening over dp Parijsche voorstellen is sinds de bijeen komst te Londen ongewijzigd gebleven. Het zou natuurlijk het beste zijn geweest', als wij rechtstreeks jnet Frankrijk tot overeenstemming hadden kunnen geraken, doch de stemmen van dien kant klonken daai- niet naar. Eén mogendheid was er, zoo ging hij zeer terecht voort, die niet onzijdig was, ook niet tot de geallieerden behoorde; die mogendheid was Amerika» Een andere macht bood zich a„an om te polsen. Deze buitengewoon verplichtende, niet genoeg te waardeeren bemiddeling is ten slotte door onbescheidenheid vau de Duitsche bladen .gestoord; dooi' artikelen iu de Crefmania en andere bladen. Het was de verwenschte plicht en taak van de regeering om een nieuwe poging te ondernemen; niet uit vrees voor nieuwe sancties, maar wegens de volkomen ver keerde Voorstelling van de openbare mee ning iu het buitenland in het vraagstuk van de schadevergoeding. Wij moei ca aan de wereld duidelijk maken, dat wij in deze hebben willen doen, wat mogelijk is. De rechtstreeksche stap was ongebruikelijk, doch een groot leider, die zich voor de heele wereld heeft uitgesproken voor het denkbeeld van het scheidsgerecht, kan optreden als bemiddelaar, te meer als hij ter zijde wordt gestaan door een groote jurist, die door het volk! van de Veree- nigde Staten met het hoogste justitieels ambt hekleed is. En in vervoering rakende vervolgde minister Simons: Wij hebben het beginsel van de gerechtigheid te hulp geroepen. het hart. Wat zall hij aanvangen? hii vleest reeds het geheim zijner afkomst geopen baard te zien en te trotsch om aan ieder ander dan aan zich zeliven, middelen van bestaan 'e vragen, keert hij naar de haven van New-York terug en neemt zjjn oud handwerk van sjouwerman we der op. Op zeseren avond, dat hij op een sta pel was gezeten, zjjn blikken rusteloos oni zich latende waren, wordt hjj aange sproken door een man van een lange gestalte, met een ernstig en uitdrukkings vol! gelaat en als een koopvaardij-kapi- tein gesleed. Op een teeken van den vreemdeling volgt Tom Balks hem en toen zij zich eenige schreden verwijderd hadden en zij zich zonder getuigen kon den. achten, fluisterde de. kapiteinIK bedrieg mij zeel', Tom Balks, of gij zijt niet op uw plaats. Tom Bafk= heft het hoofd op en ves tigt op den onbekende zijn graauw er vurig oog Het wantrouwen maakt hem stom. Gij zijt nog jong, stoutmoedig, krach tig, 'zonder vaderlandWilt gij mjj volgen Waarheen? vroeg Balks, zijn pijp uit den mond nemende. Baar ginds, op dat schoone schip, op den Zeesperwer. Is dat een minderwaardige of onwaardige' knieval voor den tegenstander? (uitroe pen van de meerderheid: Neen, neen!) Ik ben ervan overtuigd, dat deze stap later heel anders beoordeeld zal worden. Do verantwoordelijkheid daarvoor is groot. Het Kabinet heeft ze op zich genomen. Hierna deelde de minister mede, dat op het verzoek van pfesident Harding cm voorstellen te doen, er niet anders kon gehandeld worden dan nu is geschied. Spr. verwachtte spoedig het Amerikaansche antwoord. De annuïteiten zijn zóó inge kleed, dat zij niet alleen aflosbaar zijn door middel van een leening, maar in hot hijzender afhankelijk zijn van de Duitsche draagkracht. Hoewel het denkbeeld van het op zich nemen van een schuld door Amerika aan den overkant niet is gewild, hebben wij niettemin, zoo vervolgde mi nister Simons, ook dien weg beproefd. Het is in het belang van alle lauden, wanneer de deur voor een leening zoo wijd mogelijk wordt opengesteld, opdat er eeu eind kome aan de economische beklemming Daarover dient meh te onderhandelen met de geallieerden én'de internationale geldschieters. Wij' hopen, dat ook de on- zijdigen haar zullen dteunen. Er is nog een overschot van onsj vroeger bezit, dat tér beschikking staat, maar om ons volk los tc knopen van het verdrag van Ver sailles zal ik' ook -zelf! van ditoverschot nog iets noodig- hebbek. Wij stonden tot dusVer op het stand punt dat Duitschland reeds het bedrag van 20 miljard gouden marken betaald heeft, dat het voor 1 Mei verschuldigd was. Onze tegenstanders maakten een an dere rekening, waarop de door ons uitge leverde schepen voor spotprijzen te boek staan. Wellicht kunnen deze schepen niet meer zoo hoog gewaardeerd worden als wii deden; vandaar dat wij nogmaals een miliard gouden marken aanbieden. Voorts is de ohmiddellijke uitlevering van den goudvoorraad van onze Rijks bank aan de Fransche bank geëiseht. liet kabinet heeft daaromtrent nog geen be sluit genomen. Van het oógenblik, dat de Rijksbank gemoeid wordt, legt men ook de hand op andere Duitsehe waarden, Wfj moeten de hoop op het voortspinnen aan dezen draad tot het laatst toe staan de houden, want het is wezenlijk de laat ste hoop, wil niet Europa e» daarmee de geheele wereld in een ondenkbare ellende gestort worden. Als men trachten wil de eindelooze schade te herstellen, kan zulks niet geschieden als Duitschland alteen de renten van alle schaden moet betalen. Dat de volken zich aaneensluiten tot het herstel. Elk volk, dat over rijkdom beschikt, moet het zijn plicht achten van dien rijkdom iets voor het herstel af te staan. Inzake het vraagstuk van de schuld aan den oorlog, zoo vervolgde minister Simons, houd ik mij1 bij wat Lloyd George in December heeft gezegd, dat geen van de deelnemende staten het duivelsche plan gekoesterd heeft den grooten oorlog te ont ketenen, doch dat zij allen min of meer in den oorlog gedreven zijn. De politiek van. de sancties is een poli tiek van geweld, maar aan elk geweld zijn perken gesteld, welker overschrijding geen enkel volk zich meer laat welgevallen en het is zeer gevaarlijk deze perken te dicht ie naderen (levendige toejuichingen). De economie is als een retort, waarin volgens zuiver wetenschappelijke methoden kost bare stoffen moeten worden vervaardigd. Briand slaat dit retort stuk zonder te wavhten tot het proces ik afgeloopen. Het Duitsche volk zal alle sancties ten spijt den Daitsehen geest getrouw blijven, welke Zich bij den teruggang tot oer toestanden niet zal laten onderdrukken. Al zouden de Franschen het Roergebied bezetten en onzen werkenden stand jaren iWa-aiheen nog meer? Naar Azië, Afrika, Chinanaar all dei worelddeelen. :\\v%e vlag? "Vrjje vlag, antwoordt de kapitein met fic'ieid. Onder welke voorwaarden De wisselvalligheden, de roem, de haat aan het mensebdom, de vrijheid. —-ik. begrijp u, antwoordde Tom, zijn pijpjei. weder in den mond stekende. Welnu? Ik 'ben nw man. Tot morgen dus, aan den ingang van de haven. t De vreemdeling drukt Toms hand en gaat heen. Het was een zeeroover. Den volgenden dag zochten de werk lieden Tom Balks de stoutmoedige, overal'; hjj was verdwenen. LL 01 het was een oogenblik van ware verrukking voor den vluchteling, toen k;! bezit nam van zijn nieuw element. Boven hem de hemel, onder hem het water; een onbegrensd gezichteinder, de onafhanke lijkheid, de toekomst, de geheele wereld. Zied-lar de oorlog met zijn kansen, het gevaar met zijn verwachtingen.- het hart van den banneling klopt van opgetogen- lang slavenarbeid laten verrichten, toch zal eens weer het Duitsche volk in het beloofde land van de vrijheid terugkeeren. Met levendige toejuichingen werden vooral sprekers laatste woorden begroet. De Duitsehe voorstellen. Foutieve vertaling. Van Amerikaansche zijde verneemt de N. R. Crt. 1. dat de tekst van de nota aan de Ver- eeuigde Staten in de Engelsehe taal aan den Amerikaansehen zaakgelastigde te Berlijn is overhandigd en dat, nu de Duitsche tekst ook is gepubliceerd, geble ken is, dat de vertaling in menig opzicht onjuist was, zoodat men te Washington een onjuist beeld vau de situatie moet krijgen. 2. dat het telegram aan de Amerikaan sche regeering door den Amerikaansehen Zaakgelastigde Dinsdagnacht om 1 uur op het Berlijnsche hoofdtelegraafkantoor is afgegeven en aldaar is blijven liggen tot 10 uur 's ochtends, alvorens te wor den doorgeseind. Eeu huldiging'. Men bericht uit Brussel aan de „N. R. Ct.": Zondag is prof. dr. A. K. M. Noyons consul der Nederlanden te Leuven, in .in de groote zaal van Hotel de Suède et du Métropole door Nederlandsche onder danen uit het ressort Leuven gehuldigd om zijn offervaardigheid en kraehtigen steun in de oorlogsjaren aan de Neder landsche kolonie en de Belgische bevol king geboden. De zaal was prachtig ver sierd met planten en bloemen, waartus- gehen een groot portret van Koningin Wilhelmina prijkte. Achter het groen Wïis een strijkje opgesteld. Consul Noyons werd bij zijn binnen komst op het Wilhelmus onthaald en ver volgens toegesproken door den heer Rut gers nit naam van het feestcomité, die hem een schilderij, voorstellend een ge zicht op de Maas, door Halle eu een jiibuai overhandigd. Ridder Huyser van Katten- dijke, gezantschaps-secretaris, voerde het woord namens den gezant, die verhinderd was. In zijn antwoord op, deze toespraken zeide consul Noyons o.m. dat hij hoopte do vriendschapsbanden tusschen Neder land en België steeds nauwer te zien toehalen. De huldiging werd besloten met de uitvoering van het Nederlandsche volks lied en een gezellig samenzijn. Ook de heeren mr. Van Romburgh, consul-gene raal te Brussel, Spakler, consul te Ant werpen, waren bij deze plechtigheid aan- wezig. Verklaringen van Briand. PARIJS, 26 April. (Havas). In den senaat legde Briand een verklaring af van gelijke strekking als die in de kamer. Hij voegde o.a. aan zijn reeds gemelde ver klaringen nog toe: De betoogingen bij de begrafenis der ox--keizerin zijn van dien aard, dat Frank rijk ongerust en zelfs bevreesd moet zijn. De voorstellen die Duitschland deed, voegde Briand er hij', waren belachelijk. Frankrijk moet tot dwangmaatregelen zijn tcevlucht nemen. Spr. herinnert aan de talrijke weiger ingen van Duitschland, om zijn verplich tingen na te komen en spreekt zijn ver trouwen uit in den geest van rechtvaar digheid van het Amerikaansche volk. De wijze, waarop Viviani in Amerika werd ontvangen, geeft de zekerheid, dat de Vereenigde Staten niefa zullen doen zonder de zekerheid, dat het den gealli eerden aangenaam is. Het recht zal niet zijn voldaan, ver heid. Vaarwel! aarde, waarop hij zooveel geleden heeft, verfoeilijken grond, waarop het oog niet vrij is, waar de wroeging blijft leven 1 De zee, de zee! altijd bescheiden, altijd eenzaam altijd vrij... Daar tenminste kan men, eenzaam als de ai-end in het luchtruim, aan de blikken van den mensch en. misjscnien, aan zijne eigene wroeging ontsnappen. De zee is'zoo groot! Zij alleen veroudert niet: zij lekt in het voorbijgaan keizer en koninkrijken, zij ziet geslachten en steden vallen, zij ziet alles ten gronde gaan, alles herboren worden en zij alleen blijft altijd de zelfde, altijd onveranderlijk, altijd vrij. De zeel de zee! zij heeft niets gemeens met de wereld, welke voorbijgaat: ïjj zwijgt alles, wat zij weet, en vertoont uiets aan de blikken dan hare blauwo golven, waarin de zon zich spiegelt. Het schip, op hetwelk de luitenant Nichtsliade (dit is de nieuwe naam van Tom Baiksl zich bevindt, is een goed zeiler. Zijne masten zajn met wimpels van verschillende kleuren versierd, naar ge lang der omstandigheden; zijne zeilen ontplooien zich voor den wind'trechtvan- digt door zjjn snellen loop zjjn naa.m van Zeesperwer. De ekwipaadje is zamenge- steld, dit krachtige, onversaagde, voor het meerendeel jonge mannen; tot zelfs onder de legeten van den tucht, schemert bij hen die zucht naar onafhankelijkheid. volgt Briand, zoolang de wonde der vera woeste streken nog open zal zijn. Frankrijk zal niets doen, zonder daH met de geallieerden do maatregelen zullen! zijn besproken, die "het zal nemen. Wijl trekken naar de Roer op, niet echter tegen het Duitsche volk. Hetgeen wij willen, ik, dat zij, die kunnen betalen, dit ook doen. Het zijn geen soldaten, doch vertegen:-) wi.ordigers der gerechtigheid, die zullen komen. Ik heb dit alles te 'Hythe gezegd, zoo besloot Briand, en Lloyd George was: heli met mij' eens. Frankrijk en Duitschland. In bevoegde kringen Worden de nieuwo Duitsche voorstellen, die nog slechts dooi* Havas-telegrammen hekend zijn, volkomen: onaannemelijk geacht. Deze voorstellen kunnen niet tot grondslag van een gp- dachtenwisseling dienen. De cijfers, die Duitschland voorstelt om do verwoes tingen te herstellen zijn geheel onvoldoen de. Zij blijven op zijn minst 100 milliard' achter hij die van de overeenkomst- vatt Parijs, die door de bondgenooten alsl een minimum beschouwd worden. Duitschland verbindt zich wel om over drie maanden een milliard gouden Mark! te betalen, maar het vergeet heele.maal, dat. de 12 milliard als eerste storting op taald moesten zijn, nog niet heeft plaató de "20 milliard goud, dio vóór 1 Mei bes gehad. Voorts stelt Duitschland voor mede te doen aan het herstel der verwoeste, gebieden en zich in de plaats der bond genooten te stellen voor de betaling vaa hun schulden jegens. Amerika. Duitsch's land doet dit voorstel onder allerlei voor waarden, die er op wonderlijke wijze de waarde aan ontnemen. Duitschland gaat zoover, dat het opheffing van de sanctiés' vraagt, niet slechts, van de jongste, waar toe te Londen besloten is, maar .ook' vaif de bezetting van "den linker Rijn-oever, voorzien door het verdrag van Versailles In ruil van deze voorstellen beweert Duitschland van al zijn andere verplich tingen betreffende de vergoedingen ont slagen te zijn. Het biedt minder' dan de? schuldvordering bedraagt en jfrijpt ter stond naar andere voordeelen, die grooter zijn dan zijn toekomstige stortingen. Tocli een soort van transportstakiog. LONDEN, 26 April. In het Lagerhuis deelde Sir Eric. Geddes mede, dat da spoormannen geen steenkolen meer wilden' vervoeren. Dit is een aanslag op de volkswelvaart, welke door de regeering niet kan worden' geduld. Eerst zal nog een conferentie met den: secretaris der Vakvereeniging worden ges houden en dan de noodige maatregelen genomen. Het aftreden van den Speaker. De speaker van het lagerhuis, mr. Low- ther ,gaf Maandagmiddag definitief aan het huis kennis van het neerleggen van zijn ambt, hetwelk' hij met zooveel suc ces 16 jaren lang bekleed heeft. In wel-ge-) kozen woorden wees mr. Lowther erop, dat hij nu meer dan 38 jaren van zjjn leven aan de diensten van het lagerhuis gewijd had en nu eenige laatste rustige jaren wilde genieten. Lloyd George be tuigde, uit naam van de regeeringmet' zijn persoonlijk leedwezen, de erkente lijkheid van het gouvernement en van' het geheele huis. (Msb.) Be Gemeenteraadsverkiezing te Amsterdam. De (niet-officieele) uitslag. "Woensdag 27 April jl. werden voor den Gemeenteraad van Groot-Amsterdam, uit- door, welke de grondslag van nun karakter is. Onder alle luchtstreken geboren, ver loren kinderen overgegeven, wars van at de genietingen der wereld door een te onmatig g 1 ruik daarvan, hebben zij, na in den doolhof der misdaad rondgezwor ven te hebben,, elkander daar ontmoet, met het zelfde doel en voor de zelfde behoeft, tenzij h ebben den nek gekromd ouder bet ijzeren juk der noodzakelijkheid. Gehoor zamen valt hard aan hen, die de ziachtste wetten, de godsdienst, de liefde, net me delijden, te zwaar geacht hebben: zij meenden hunne vrijheid te hervinden, zij hebben slechts hunne ketenen verzwaard. Maar zij hebben ten minste nu en dan eenige uren van vrjheid en dit schijnt hun \oidoende. Bijwijlen evenwel .corat de oude mensch weder bij hea voor den dag; men meent hen hunne boeien te hoo- ren rammelen; maar een woord, een blik van den gestrengen ka.ptiein is voldoende, om! hen tot hun plicht terug te brengen En nuitendien, zij weten, dat de twee dracht hen in In et verder? zou storten, Gehoorzamen is voor hen eene noodzake lijkheid. omdat het hun laatste hulpcrnd# del is. (Slot volgt.)

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1921 | | pagina 1