WOENSDAG 27 APRIL 1921 NIEUWE ZEEUWSCHE COURANT ENGELAND FRANKRIJK HONGARIJE OOSTENRIJK RUSLAND BINNENLAND. UIT ZEELAND. MIDDELBURG VLISSINGEN GOES KWIJNENDE KINDEREN. Ingezonden Stukken. Uut den oek van 'tHoesche land katholieken dringen met groote rangen de gemeentehuizen der groote sleden binnen, .waar de cartel hen vroeger had uitge sleten. De overwonnenen van den dag zijn 'de socialisten". De „Peuple", het socialistische orgaan, heft, ondanks het socialistische echcc, nog .triomfkreten aan. Nochtans kan men hier en daal' in zijn artikelen de ontgoocheling lezen. De arbeiderspartij heeft volgens het blad in de Brusselsehe omgeving nie.t gegeven, wat men ervan verwacht had. De kanonnen moeten opnieuw gericht worden. 'Er moet weerwraak genomen worden. Aan een medewerker van de „Nation Beige" verklaarde de socialistische mi nister Anseele, dat hij een beter resultaat ten voordeele der socialisten had ver- Wacht. De liberalen, die door de invoe ring van het vrouwenkiesrecht meenden, dat hun laatste uur geslagen was, waren enthousiast over den onverwarhten uit- fllag. Een katholiek burgemeester van Antwerpen? ■Naar „De Maasbode" verneemt is de waarschijnlijkheid groot, 'dat de katho lieke senator voor Antwerpen, Rijckmans, burgemeester van de Scheldestad zal wor den Sinds jaren en jaren had Antwerpen een liberale burgemeester. Over den lerstken toestand. Over den toestand in Ierland lezen we in de „N. R. Crt." het volgende: Het algemeene hoofdkwartier te Dublin maakt o. m. hekend, dat te Drumrielly aan de grens van het graafschap Leilriin John Harris, een protestantseh boer, des ochtends voor dag en voor dauw door ge maskerde maMnnen uit zijn bed gehaald en naar het graafschap Cavan gesleurd is. Daar vond men hem later met inge slagen schedel en een door kogels door zeefd lichaam. Om zijn hals hing een kaart met de woorden: .„Spion en aanbrenger". Harris laat een vrouw en tien kinderen na. Verder hebben Sinn-Feiners de lijn van 'de Great Northern Railway te Glaslough (in het graafschap Monaghan) opgebro ken, met Ket gevolg dat een goederentrein 'Zaterdagochtend vroeg va.n het spoor liep. De aaüvallers verbrandden daarna den trein, die uit 41 wagons bestond en zwaai' geladen was met goederen pit Belfast. ,W>e lezen verder nog: De brievenbestellers te Cork zouden Zaterdag' hun eersten loop beginnen, toen gewapende mannen hun „in naam van do Iersche 'republiek" den inhoud van .hun postzakken afnamen. De aanranders maak ten een post van een paar ton in gewicht buit, die zij met wagens wegvoerden naar een onbekende bestemming. De overrompe ling werd uitgevoerd, zonder da.t zij de aandacht trok van eenigen soldaat of poli tie agent. Ook trok het volgende bericht oog onze aandacht; eenige dagen geleden heel't het lersche' fepublikeinschc parlement oen „proclamatie" uitgevaardigd, waarbij aan alle Ieren verboden wordt als landver huizer het land te verlaten, als zij geen vergunning' hebben van den republikein- schen "minister van "Binnenlandscho Zaken". i Do. Dublinsche correspondent vaa de Daily News deelt bijzonderheden made over den. omvang, dien de landverhuizing alleen naar Amerika heeft aangenomen. Verleden jaar zijn 24.000 paspoorten dooi de Ainerikaansche consuls ia Ierland uit gereikt'. Een paspoort kan even goed. gel den voor een man als voor een heel gezin. In de. drie eerste maanden van 1921 zijn al 6500 paspoorten aan landverhuizers uitgereikt. En er is nog niet de minste aanwijzing, dat de stroom vermindert. Een socialistisch manifest. LONDEN. (Reuter.) De arbeiderspar tijen hebben een 1 Mei-manifest' uitge vaardigd, goteekend o. a. door Henderson, Thomas, Huysmans, Branting, Van de Velde en Troelstra, waarbij wordt, ge- eiacht: hervatting van den handel, vrij heid van ruilverkeer tusselien de landen, vrijlating van alle politieke gevangenen, en vernietiging van het militarisme in alle landen, en waarbij zij zich verbinden tot het verzekeren van de socialisatie der productiemiddelen, en het vervangen van het kapitalisme door een .internationalen coöperatieven staat. Zoowel te Orleans als "te St. Etienne hewscht een kwaadaardige griepepidemie in de kazernes. Ondanks de zeer krachtige maatregelen, 'welke de gezondheidsdienst heeft genomen, breidt de epidemie zich uiterst snel uit. Het schijnt, dat de. wand - luizenplaag, die dit jaar in de kazernes zeer groot moet zijn, niet vreemd is aan de snelle uitbreiding der 'ziekte. Te Or leans zijn reeds een negental jonge reeru- ten van de lichting 1921 bezweken en la St. Etienne 10 soldaten. DENEMARKEN Een internationale liocge school geopend. Te Elseneür is een internationale iioo- geschool geopend, waar studenten vim verschillende nationaliteit hun studies kunnen voltooien. Het onderwijs ütaat op neutralen grondslag. Het programma om vat ook landbouwonderwijs. De stichter van de school, dr. Peter Manniche, verwacht van het verkeer tus selien jongelui van .verschillenden land aard goede gevolgen voor een betere ver houding tusschen de volken. Dc Kleine Entente en Ka ning Karei. De Pester Lloyd heeft een artikel tegen het geintrigeer door de Kleine Entente naar aanleiding van de reis van Koning Karei. Het blad wijst op een verklaring van Benes in de „Echo de^ Paris", naar luid waarvan de Kleine Eö- teute in verband met de versterking van Oostenrijk tot een Bond is geworden. In het artikel van de P.L. wordt er de nadruk opgelegd, dat Koning Karei op Maandag te Boedapest aankwam en dat nog dienzelfden dag, onder den eer sten indruk van die verrassende gebeur tenissen do toonaangevende Hongaarsehe kringen op een zoodanige wijze hun posi tie bepaalden, dat daarvan het gevolg wa, dat de Koning onmogelijk' in heit land kon blijven. Dit geschiedde nog vóór er ook maar de geringste huitenlandsehe inmenging in Boedapest had plaatsgehad. De bewering van Reuter, dat op 5 April aan de Hongaarsehe regeering' een ultimatum -was aangeboden, waarin was bevolen, dat dc. Koning uiterlijk den 7den April Hongarije zou moeten verlaten, wijl anders de oorlogsvergoedingen zouden worden opgeëischt, is naar 'bevoegde zijde wordt verklaard onwaar. Do Hon gaarsehe regeefing 'had noch dit noeh eenig ander utlimatum ontvangen. Een dergelijke stap zou ook onnoodig zijn geweest, terwijl koning- Karei vóóx- den zoogenaamden gestelden termen het Hon gaarsehe gebied reeds had verlaten. In regeeringskringen te Praag schijnt men het in het buitenland steeds krach tiger wordende geloof aan do consoli datie in Hongarije te willen verzwakken, door dergelijke veronderstellingen. Men schijnt daar echter le vergeten, dat de staten die zij tegen Hongarije trachten op te hitsen, niet afhankelijk zijn van informaties uit Tsjechische bron. De en- tentelanden kunnen door hun eigen, zich in Boedapest bevindende organen te weten komen hoe het in Hongarije met deze quaestie staat. De 'verkeerde voorstellin gen door de Kleine Entente gegeven, kun nen slechts dit ééne gevolg hebben, dat men te Parijs en te Londen deze intriges spoedig doorziet. Verkiezingen in Neder-Oastenrijk. "VVEENEN, 25 April. (Wolff.) 'Bij de verkiezingen voor den Landdag van Ne- der-Oostenrijk zijn 32 christelijk-soeialen, 22 sociaal-democraten en 6 Groot-Duit- schers gekozen. Ruilhandel. Er wordt reeds gemeld, dat van een aantal Russische fabrieken de arbeiders in hoofdzaak producten maken, die voor hen zeli bestemd zijn, en wel om er ruilhandel met dn boeren mee te drijven, teneinde levensmiddelen te krijgen. De correspondent van de Times te Hei- singfors meldt hierover nog, dat in groote fabrieken van kleedingstofi'en te Moskou de arbeiders reeds eenigen tijd geen meter stof voor de regeering meer afgeleverd, maar de gahoele productie voor eigen ruilgebruik behouden hebben. De regeering zond soldaten, die met stecnen en kapotte flesschen geworpen en teruggedreven wel don. De regeering zond toen geen grond stoffen meer, waarop de arbeiders de machines afbraken. Dezelfde correspondent zegt verder, dat de. Moskousehe Iswestia'in een vlug van oprechtheid melding maakt van tegen- re vclution aire benden, die het land ver woesten en Waarhij zich witte pardon, sociaal-revolutionairen en mensiewiki aam- sluiten. Verder zou volgens het Mo.sk >u- sehe blad de boeren-opstand ïu de Oek raïne ongehinderd voortwoeden. EERSTE KAMER. Vergadering van'Dinsdag 25 April. .Voorzitter: J. J. G. baron Van Voorst tot Voorst. Kegeling' der werkzaamheden. Ds voorzitter deelt mede, dat de Cen trale Afdeeling heeft besloten nog voor- loopig niet te onderzooken het wetsont werp tot heffing- eener belasting op de zeebrieven, aangezien hieromtrent heden een uitvoerig stuk is ingekomen van de Recdersverccnig'ing, waarvan de leden nog moeien kennis nemen. .W.èl heeft de Centrale Afdeeling beslo ten tot onmiddellijk onderzoek in de afda lingen van het wetsontwerp tot vereeni- ging dor gemeenten Veldhoven en Meer- veldhoven, Zeelst en Oerle, aangezien deze vereeniging met 1 Mei moet plaats hebben en dit ontwerp dus aan een fatalen ter mijn is gebonden. Dit afdeclingsonderzoek zal hedenavond plaats hebben. Voorts heeft de Centrale Afdeeling be sloten in de afdeelingen te onderzoeken de wetsontwerpen tot wijziging der Suc- cé?i;ewet, en betreffende den aanmaak van bjuskfuit en springstoffen, welk laatste wetsontwerp eveneens aan den termijn van 1; Mei is gebonden. Besloten wordt Donderdag in openbare vergadering te behandelen die wetsont werpen .waaromtrent reeds eindverslag is ujtgebraclit. TWEEDE KAMER. Avondvergadering van Dinsdag' 26 April. Interpellatie-Duijs. Aan de orde is de interpellatte-Duij's ointrent de Weigering van den burgemees ter van Haarlem om aan de soc.-demo eraten vergunning te verleenen op 1 Mei een optocht te houde.n. Dc heer Duijs (s.d.a.p.) licht zijn inter pellatie toe. Hij betoogt .daarbij,, dat, de Zon1-.'swe' hier niet toepasselijk is. om dat. een 1 Mei-optocht geen openbare ver makelijkheid is. Blijft over het motief van verstoring der openbare orde. doch daarvan zal geen sprake zijn. Men behoeft er niet voor te vreezen. Spr. stelt de vólgende vragen Is het den Minister bekend, dat door den burgemeester van de gemeente Haar lem bet houden van optochten met muziek op Zondag verboden wordt, waardoor dus ook de op den lsteu Mei a.s. te houden Mei-demonstratie der sociaal-demoeraten wordt belet? Zoo ja, is de Minister dan bereid, na onderzoek, de motieven, die dezen amb tenaar daartoe hebben geleid, aan de Ka mer mede te deelen Is de Minister bereid, alsnog zijn in vloed aan te wenden, ten einde dit verbod opgeheven te krijgen?. De Stand, vermeldt de oprichting van de Doctor Abraham Kuyper .Stichting-, gevestigd te 's-Gravenhage. Het doel is de kennis van de beg-inser len, die de anti-revolutionaire partij op staatkundig terrein belijdt, door weten- echappelijken arbeid te verdiepen, de door werking en toepassing van die. beginselen op liet gebied van het staatkundig en maatschappelijk leven te bevorderen en den invloed van die beginselen onder de anti-revolutionnairen van 'Nederland in Let bijzonder en op het geheele Neder- Jandsehe volk in het algemeen te doen toe nemen. Zij zal dit doel trachten te bereiken o. m. door het inrichten en onderhouden van een centraal bureau met bibliotheek en leeszaal; het openen van de gelegen heid voor daartoe geschikte wetenschap pelijke personen, om zich te wijden aan de historische en wijsgeerige bestudee ring en verklaring van de anti-revolutio naire beginselen. De geldmiddelen van de stichting mo gen niet worden aangewend tot recht- streekschen financicelen steun bij ver kiezingen. Rijksban (oor voor suiker. Met 1 Mei wordt aan den lieer W*. J. den Hollander eervol ontslag verleend als liquidateur van het voormalig-e Rijks- kantoor voor suiker, onder dankbetuiging voor de door hem hls zoodanig aan den- lande bewezen diensten, onder gelijktij dige benoeming tot zoodanig van den heer IC. Huijsinga, directeur der Neder- landsche Uitvoer Maatschappij. Tarwebloem. De N. U. M. is in staat gesteld op voat van re-export consenten ,te endosseeren voor den uitvoer van .hier te ^ande ge ïmporteerde 'tarwebloem en -meel. Aan vragen om uitvoervergunningen kunnen hij dé N. U. M. worden .ingediend. Gemeenteraad van Middelburg. In de heden gehouden vergadering van den gemeenteraad van Middelburg waren de volgende stukken ingekomen: Het procesverbaal van kasopneming door B. en W. ten kantore van deji gemeenteontvanger dd. 25 Ma,art j.l. Dankbetuiging van den heer J. L. Simon te Oostkapelle voor zijne benoe ming van secretaris-penningmeester dei- Godshuizen. De motie aangenomen op de openhars vergadering v,an Gemeeutepersoneel op 7 April j.l., waarin zooals destijds werd gemeld, op spoed wordt aangedrongen in zake de herziening der salarissen. Van het Hoofdbestuur van den Cen- tralen NedcrI. Ambtenarenbond een adres, waarin er op wordt gewezen, dat dc overgang der inning' 'der gemeenteblijke inkomstenbelasting naar den rijksdienst, hoezeer ook toe. te juichen uit ecu alge meen maatschappelijk oogpunt, voor do belrukken ambtenaren groote moeilijkheid met zich brengt; waarom gevraagd wordt de financieele positie en vooruitzichten te waarborgen van die ambtenaren, welke uit den gemeentedienst in dienst van het rijk overgaante bevorderen, dat voor de vervulling van vacatures aan diensten en bedrijven in de gemeente allereerst in aanmerking komen ambtenaren van den dienst der gemeentelijke inkomsten belasting; te scheppen een goede wacht geldregeling c.q. het herzien der hestaan- do regeling, opdat den ambtenaren, wier arbeid bij de inning der gemeentebelastin gen overbodig' wordt., en die noch door' het rijk, noch door een anderen gemeente lijken dienst of instelling een werkkring hebben gevonden, e.en behoorlijk wacht geld wordt, gewaarborgd, en te besluiten, dat de maatregelen in dezen zullen worden getroffen in overleg met de betrokken algemeene bonden van ambtenaren. Bij dit adres is een uitvoerige memo rie van toelichting gevoegd. Het Maandag reeds vermelde adres van Handelsbelang en de Hanze inzake bezui niging in dc gemeentelijke huishouding. Drie adressen van de Vereeniging voor Handelsonderwijs, een dd. 29 Maart, waarin verzocht wordt de gemeentelijke subsidie te brengen op 3/5 in plaats van 3/7 der rijkssubsidie, zulks om eeu te kort te voorkomen en mede op aandrang van den minister, die dit reeds liet over- overbrengen aan B. en W., door den in specteur van het M. O., belast met toe zicht op de Handelsscholen. De beide andere adressen zijn gedateerd 30 Maart en vragen voor 1922 voor do dagschool en avondschool, gegrond op bo venstaande berekening, resp. f 15000 en f 3700 subsidie. Een verzoek van het bestuur van den ICinderbond om een stukje grond van 50 c.A. in den gedempten vest bij de Veersche poort to mogen gebruiken voor kïndertuintjes en om een subsidie van f 250 voor den aankoop van een berg plaatsje en de hoogst noodige gereed schappen. De bedoeling is de 6 kinder- clubjes ieder 1.30 u. per week hun eigen tuintjes, die door nummers zullen worden aangewezen, onder toezicht te doen be werken. Een adres van mejuffrouw Van Dam me, de nieuw-benoom.de gemeente-vroed vrouw, dat zij de benoeming alleen durft te aanvaarden, als de jaarwedde op f 1000 wordt gebracht of haar een totaal inko men van f 2500 wordt gegarandeerd. B. en W. achten een 'sprong van f 400 op f 1000 te groot, maar stellen voor met ingang van 1 Juni de beide Vroedvrouwen toe te kennen 'f 750. Een voorstel van B. en W. om vöor f 1000 het laatste pand aan het Bagijnhof te koopen van L. J. P„ Maas, en jmet de vereeniging Uit het Volk Voor het Volk een ruiling' van grond aan te g'aah voor haar speeltuin, waarbij de vereeni ging 84 c.A. grond minder krijgt, maar de gemeente alle kosten van afbreken en opbouwen van muren en schuttingen en verplaatsen der werktuigen op zich neemt Ten slotte een voorstel van burg. en Weth. om voor de in het vprige voorstel genoemde zaken een tijdelijke, leening van f 3700 te sluiten. Gisterenavond hadden eenige jongens uit baldadigheid op den Singel een dop van een daar in den grond liggende gas leiding alVedraaid en deze aangestoken, waardoor een geweldige gasvlam ont stond en de jongens van schrik weg liepen. Na eenigen tijd werd do vlam door een hewoner van het Tuindorp ge doold en de dop er weer opgedraaid- Deze roekeloosheid had voor de ion-' gens erge gevolgen kunnen hebben. Nu kwameo zij er gelukkig af. Gisterenmorgen is een ongeveer 6- jarig jongetje aan het hoofd bij den Oranje/lijk spelende, te water geraakt. Do heer v. I). smaakte het geneegeu don drenkeling van een wissen doo l te redde». Hoor de politie alhier is aangehou den een dienstbode, die wegens diefstal gesignaleerd stond in het Algemeen l'oïiticblad." Zij werd door dc politie ter beschikking van de justitie te Mid delburg gesteld. Door de politie alhier is gearresteerd een 13-jarige Arnemuidsche jongen, die hier bic .-Lede ten nadeele van eeu dries tal winkeliers oplichting had gepleygd Beedoelde jongen werd de vorige week voor gelijke l'eiten to Middelburg ge ploegd, door de politie aldaar aange houden (VI. Uk) Tot lid vau het scheidsgerecht v-oor de Ambtenaren en dat der Werklieden in deze gemeente is- benoemd de heer L-. Smit, alhier. "Door B. en W. is tot tijdelijk onder wijzeres aan de O. L. School voor M. U. Ij. O. alhier benoemd Mej. S. H. Krijger te Goes. Door den lieer Mr. II. C. J. Zaaijii' is eervol i ontslag aangevraagd als regent van het Gasthuis alhier. Kapelle. Tot directeur-boekhouder van de veilingsvereeniging „Kapelle-Biezelinge en Omgeving" is benoemd dhr. J. van Litre Gz. Er waren 14 sollicitanten. Inde gisteravond gehouden bestuurs vergadering der Geitenvereeniging „de Veredeling" werd tot secretaris herbe noemd dhr. D. Landman en tot penning meester dhr. P. Groenleer. Als controleur werd benoemd dhr. J. J. Zegers. Rilland-Balk. Vergadering der R. Iv. Kiesvereeniging' op Zondag 24 April. Nog wel. een f eestvergadering van een goed opgekomen ledental. Na de (Jhris- telijke openingsgroet volgt de voorlezing der notulen, 't uitbrengen vau 't jaarver slag, rekening en verantwoording van den penningmeester; 'n klein batig saldo. Daarna de lezing van den adviseur, den Eerwaarden Pater Ernestus, Gardiaan van 't klooster'n lezing tintelend van vuur, warm van overtuiging. Grondgedachte was: Wij Roomsehen moeten ons zelf meer en meer plaatsan in 't. publieke leven, en daar zelfs trachten de voorste plaatsen te bezetten, eenvou dig omdat het ons goede recht is. Er zijn er velen, die zieh onttrekken aan de Roomsche beweging „voorwaarts en excelsior". Om verschillende redenen. Een daarvan is wel, dat zoo weinig begrepen wordt het groote belang, da liooge noodzakelijkheid yan volhardenden strijd voor de zaak vp.n Christus op aarde. En dat geringe inzicht- brengt mee, dat men zieh flauwhartig afzijdig houdt. Niet meedoen is trouwens ook veel gemak kelijker Anderen zijn zoo'n beetje liberaal bijge werkt en willen royaal meedoen met de vooruitstrevende leden der groote maat schappij. Ja vooruitstreven is goed, maar 't streven moet gaan in goede richting; het doel dat te vinden is in de eerste vraag van den Catechismus moet niet uit het oog verlorenen moet, bereikt worden langs den weg die Christus ons heeft gewezen trouwens de alleen yraxe weg.... - „Vreest God, maar weest niet vreesachtig. Weest. kinderlijk, maarniet kinderachtig" citeerde de eerw. adviseur uit Guido Gel zelles verzen en spoorde de leden aan tot hartelijke belangstelling in en krach tige deelname aan den nooit rustenden strijd voor de Roomsche belangen. Op 't tipke van Zuid-Beveland wordt gewaakt tegen den wedstrijd die natio naal zal zijn tusschen rechts en links in 1922, Driewegen. Maandag vergaderd? de raad. Allen present. Er zal aangevraagd worden ontheffing tot het geven van lichamel. oefen, op de school. Vastgesteld werden verordeningen op liet. archief, op de warenwet en het vervolgonderwijs. Ge wijzigd werd het reglement voor het arm bestuur, met betrekking tot- de uitbeste ding van kinderen en de wijze van be noeming der leden. Tot lid der G'otam. tot wering van schoolverzuim werd herbenoemd de heer W. Noels en benoemd tot lid der Schat- tingseommissie vac. D. Mulder, de heor L. W. B. A. Mulder. Den wegwerker Koole werd vergund des Zaterdags om 4 uur met werken te eindigen. Tijdens den duur van den Zomertijd zal iiet sluitingsuur voor dé herborgen 's Zaterdagsavonds 11 uur nieuwe tijd zijn'. .j ZaamsUg. De bijzondere school ie Othene zal worden verbouwd, terwijl in ue plaats 'der 'bestaande bijzondere school to Reuzenhoek een nieuwe zal worden ge bouwd. Naar verluidt, zal in de kom der ge. meente nog een bijzondere school worden gebouwd Is dit het geval, dan zal onze gemeente zich verheugen over 1 openbare en 3 bij zondere scholen 'in de kom, 1 openbare en 1 bijzondere te Reuzenhoek, en 1 openbare en 1 bijzondere te Othene, totaal een achttal op een bevolking van circa 3500 zielen. Arme gemeentebelasting Paardenfokkerij 'n Zeeland. Do Pi'c-v Regelingscommissie voor de Paardenfokkerij deelt in haar verslag over 1920 mede, dat in 1920 in Zeeland werden goedgekeurd 262 henasten, waar- van 212 dekten tegen 177 in 1919 en 168 m 1918. v\ e zen dus, zegt het versilag, een geregelde toeneming van het aantal- hengsten, waaruit blijken kan, dat de paaidenl'okkei'ij in onze provincie zeer intensief wordt beoefend en met alle over tuiging in een vaste richting wordt ge dreven. Alie hengsten toch gijn van zware koudhloedras. Geen enkele warm- bloedhengsl deed dienst en geen enkele warmb' jodmerrie werd gedekt In het belang van den jiande! is het to hopen, dat spoedig in het buitenland de erkenning van ons stamboek zal var- kregen jvjjiden. Er zijn in Zeeland thans 29 hengsten- yoreenigiagen, die te zamen 36 hengsten bezitten Lij de dure prijzen zoekt man steun in coöperatie Gij maakt U bezorgd .ov.er Uw jongen, een zwakkelijk ventje, dat, al te bedaard, ai te zoet is over Uw dochtertjS^! een stil schepseltje, bleekjes, met eep zwak stemmetje en nerveuze .vingertjapT. De kinderen zijn toch nooij^igenljjk ziek. Misschien wat zwak, w)R moe on overspannen„Flink vojfffn. en flink laten spelen, Mevrouw"jg»ordeelde de dokter. jBr Flink voeden en flinhpkten spelen maar do jongen kan zJm weinig eten, het meisje heeft de groapste moeite om iath' naar binnen te krijapi en de school en het huiswerk laten biipa geen tijd om te spe len. Ja 's zomeqpïn de vacantie knappen ze .altijd op, oap de eetlust wordt weder beter, maar ^Huwelijks zijn ze „weer een dag of veaffi en op school of het oud a liedje beajM weer. Of er wat tegen to doen is|SKker mevrouw: Sanatogen ge ven. Gfedegeld af en toe een' paar weken .ac'htcï'jjfn. In de melk, in de chocolade of ondejPhet eten een paar maal per dag een paar lepels Sanatogen. Vraagt U maar eens een brochure aan bij het Generaal Agentschap, A'dam, Stadhouderskade 156. (Buiten verantwoordelijkheid der redactie.] As je de tied van noe bie die van ienkle jéren terug verheliekt, dan mak zeghe, wat bin me toch in korten lied voruut ehè. 'Ienkele jéren héléë oorde je nog nie van zo vee romsche vereeni- gingen as noe. En noe bie né overaol bin romsche vereenigingen, toe stand ékbm- me, nie allééne in de groote steeën, mér ok in de kleinste durpjes. En as ik dan over durpjes spreek, dan weet ik in ons land wé hin durpje dir zo vee vereenigin gen bin as we op 't romsche durpje Séé- renoek. Werkelik, Séérrenoek is rieke .an vereenigingen, mer wat zo jammer is, dat cr nog zo vee romschen bin, die hin lit dir van hin. Ikf fsvé is core zeghe, dat er op S éérenoek ok een errebeiersbond is, mér dat er nog' zo vee errebeielrsr bin die bin lit van dien bond bin. Ik zou dienie, dat de errebeiers niet hauw; genoeg lit kunne worre van dien bond, want deur de errebeiersbond is 'tekomme, dat de errebeiers een redelik loon ver- diene. En de errebeiers motte nie allééne lit worre vau dien bond, mér ok an- siute bie de werkeloozekas, en dat kant) nie genoeg anprieze, want fts je dan hin werk eit, dan is dir de werkloozekas, die je za elpe. En in dezen tied, noe d'r zo vee errebeiers niks te doen in den winter, en ok nog a in den zumer, omdat er zo ven hin werk mir édé wordt as vroeger, noe wordt 'twé tied dat de erre beiers lit worre van dien bond en ok an- slute bie de werkeloozekas. As ie overal zo is komt, dan zie je hin errebeiers zo vee mir werke op -11. as vroeger. Ik dienke wé is k'e m n zolver.-zou er noe' ok zo vee VUR® mir groeie as vroeger, of komt er zo nauwe nie mir op an? Toe, errebeiers uut' den oek van t Hoasche land, wordt aolemille zo hauw meuheiik lit van dien bond, dat is uw, voordeel, en dir deur toon ie ok" dat je romsch bindt. .Wcrkclik de romschen worre wakker, want dat eit voeal te zien éwigt hie dat feest van de Hanzedag op Séérenosk', van aoie kanten hin der ékomme, om op, dat feest te wezen. Jammer dat er ok! nóg zo vee bin, en voeal wienkeliers, dia bin lit dir nog van bin. Ik helove zeker dat er nog zo vee bin die dat doei van ael die vereenigingen nie begriepe, óf nie hoed begriepc. Ik zeghe, we bin in de léste jéren. vee voruut ehè in aoles, mér voraol in 't lezen van onze krante. Vroeger kwanï de krante mér drie keer in de weke, en noe kriegen we de krante ielken dag- Ik kan mér nie begriepe bie m'n hoera verstand, dat er nog' zo vee bin die,onza krante nie leze en pk dat er nog zo vee voraol rieke menschen bin, die de krante bic d'r twééën 1 eze, en die kunne dc krante toch makkelik leze allééne. Dir! moste ok nog vee meer wienkeliers én

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1921 | | pagina 2