VIS Jz. boes. [AANDAM allaties. DAGBLAD VOOR VLISSINGEN f35 f 15 K, Viissingen f60 DEDRÜfTO&J NIEUWE ZEEUW5CHE COURANTïi GOES DDUIWEEKEN tiën f 500 oSS f 250 overlijden f 150 een hanifo/voet f 75 5CHE COURANT loeg.. I Amsterdam sinverlichting en. rmsteeg 3 tingel TSTE SORTEERING log a.d. Zaan HOLLANDSCHE Marktprijzen VINKELIERS AND EN EXPORT NTJES 1IVERSEN JXMEESTp^ sverzekering- latschappij 11 j M E G E N. ¥DË - ECOURANT Nummer 94 Dinsdag 26 April 1921 Zeventiende Jaargang bij verlies van een oog een duim van een wijsvinger een anderen vinger v FIASCO! BUITENLAND. DUITSCHLAND FEUILLETON Kruis en Zwaard. BELGIE FRANKRIJK ENGELAND ZWITSERLAND OOSTENRIJK AMERIKA. BINNENLAND. UIT ZEELAND. MIDDELBURG VLISSINGEN gWDE „N.V. VLUG,SMAAKVOL EN GOEDKOOP LEVERT? Sen eizersgracht 30 cents a contant r een WOON- ea staande Etalrostr. te jerd. Te bevragen bij RTENSukHansweerd. s bijdtjijlCte be- 7 APRIL 1921, des Statenzaal, ingang 3177-20 ang 3005-40 al in de jaren f 1.555.800,- f 2.590.300,- f 3.180.700,- f 15.000.000,- NIEUWE ZEEUWSCHE COURANT Hoofdredacteur: J. W. VIENINGS. .Telefo°?.H Bureau* van Redactie en Administratie: Westeingel, GOE3 Bijkantoren: MIDDELBURG. Markt 1 en 2 Totegram-Adres: Nizeco. Directeu .OS. VAN DE GRIENDT. Abonnementsprijs f2,50 per drie maanden, f0,20 per week, voor Post-abonnés f 2,90 per 3 m. Advertentiën van 1 tot 6 regels f 1,50, elke regel meer fO,26, bij contract beduidende korting. Al onze Abonnés zijn gratis verzekerd tegen ongevallen krachtens onze overeenkomst met „The Ocean and Guarantee Corporation Ltd." te Amsterdam, Rokin 151, en wel voor de hieronder vermelde bedragen jg de «luier van geheimzinnigheid, tfje voor het tegenwoordige Rusland hangt, nog niet weggenomen, toch zijn reeds tipjes genoeg ervan opgelicht om to Ik linnen constateeren, dat de communisti sche proefnemingen in het Paradijs der BoLsjewiki volkomen schipbreuk hebben geleden, dat heel het communistisch-econo mische stelsel als een mislukte pudding ineenzakt ,en dat men, om nog te redden wat te redden is, zich haast, tot het .gewone maatschappelijke stelsel terug te ieeren. Voor de droeve realiteit v.an een door en door ontwrichten staat, vau een uitgehongerd en totaal onderkomen volk verdwijnen de theorieën, door de ziekelijke ïantazio van verdwaasde communisme-be- wonderaars uitgebroed, als sneeuw voor de zon en de macht der feiten dwingt •de leiders in Rusland het roer om te gooien, willen zij niet in den algemeenen hladderadatsch ondergaan. Wel roepen zij, ■'dat het maar een pauze is om op adem te komen, wel zegt Lenin, dat het ka pitalisme, waartoe hij weer zijn toevlucht neemt,, een „staatsk'apit-ajisme" en dus ongevaarlijk is, maar dat zijn phrasen om den aftocht te dekken en den schijn te redden. Lenin zelf weet beter. Of verge lijkt hij niet het Russische communisme met een verminkt wezen, op krukken voortstrompelende en het hoofd in een verband? En hij' zal het toch' wel weten. Of met het fiasco van het economisch communisme ook het politiek einde van het Bolsjewisme is genaderd? Zoover zijn ;wij nog niet. Want al is er geen eigenlijk communisme meer in Rusland, daar is nog altijd een communistische partij, die zich met heide handen aan de macht in het nieuwe niet-communistisclie Rusland vastklampt, de partij, die de .Fransehen ,,la partie de 1'assiette-au-beurre" noemen, de partij van de belegde boterham, samen gesteld uit nieuwe kapitalisten, die het communjsme als vlag gebruiken welke een gansch andere lading dekt en waarbij al degenen zich aansluiten, die z.g. com munistisch denken eu voelen, maar feite lijk alleen willen meeprofiteeren van het gemakkelijk leventje, dat zich de macht hebbers van het oogenblik op kosten van 'de gemeenschap hebben weten te verze keren. Totdat heel de bevolking de boeren wisten zich reeds door lijdelijk verzet de noodige vrijheid van beweging te verzekeren in het voormalig C'za- xenrijk de oogen opengaan en zij hun slavenmeesters want wat zijn Lenin c.s. anders? de woestijn injagen, be laden met den vloek' der natie en zoo doende het fiasco van het communisme volkomen maken. Moge dra die ure voor Rusland slaan, opdat uit de puinhoopen van het com munisme een nieuwe welvarende, krach tige en ordelijke staat verrij'ze, die zich de lessen van het verleden ten nutte iweet te maken, ook deze les, dat elk volk, dat zijn staatswezen, zoowel politiek als economisch, niet grondvest op de eeuwige wetten, welke de Schepper in der menschen hart nederlegde en door Zijne Openbaring bekrachtigde, ten doode is opgeschreven. Het Communisme nu graaft zijn eigen graf: Rusland is er een voor beeld van. Maar „God sterft niet", zei de groote staatsman Garcia Moreno. En hij had gelijk. Hoslz, het bendehoofd, dat bij de on lusten in Midden-Dnitschland een rol heeft gespeeld, houdt zich na zijn ge vangenneming van den domme. 'Hij wei gert elke inlichting en beweert slechts, dat hij noch bij den Maart-opstand, noch hij de aanslagen te Berlijn betrokken is geweest. De werkelijke schuldigen heb ben zijn naam gebruikt om zelf buiten schot te blijven. De misdrijven die hij ver 110\ o— Kapitein William onderging den nood- lottigen invloed van zijn tijdperk. De gods dienst, de gelukkige hoedanigheden aan- 'Kweekende, waarmede hij begaafd was, 'zou van ft"m egn mensch gemaakt heb ben, verdienstelijk in vele opzichten en geschikt tot alle soort van goed. Ongeloo- ivig uit systema. of misschien uit mode, was lijf niets meer dan een wijsgeer, een •weinig m-> - ingebeeld dan dé overigen; fcijn verstand werd neuswijsheid, zijn inge togenheid een berekening van ijdelheïd. Men kan zich. gemakkelijk voorstellen! wat de trofsche majrkies te lijden had van dien Jastigen beschermer. Welke terughou dendheid hij ook in acht nam, had hij nochthans voor zijn ouden vriend den neteliger: toestand niet kunnen verbor gen houden, waarin hij verkeerde en William, spaaxae hem geenszins vermanin gen en wijze raadgevingen. De dwaas vatte Zelfs het plan; op, om die fiere ziel te leden jaar in het Vogtland heeft gepleegd, vallen z,i. onder de amnestie, welke de rijksregeering na de Kapp-dagen heeft afgekondigd. De gemeenteraadsverkiezin gen van 24 Aiprfl. Men schrijft aan „De Maasbode": De Katholieken verliezen waarschijnlijk hun meerderheid te Brugge, Hij vel en .misschien hun burgemeester te Mechelen, dit alles tengevolge vau verdeeldheid. Maar daartegenover staan schitterende successen over het geheele land, vooral in de groote steden. In Antwerpen b.v. zul len de katholieken het grootste aantal zetels hebben. Men schat 16 katholieken, 14 liberalen, 12 socialisten, en 3 leden van de frontpartij. De katholieke sena tor Rijckmans zal er waarschijnlijk bur gemeester worden, niettegenstaande sinds jaren en jaren een liberaal er regeerde. Brussel (stad) heeft eveneens een prach tig resultaat. Ook hier hebben de katholie ke» wellicht het grootste aantal zetelk. Brussel zal dan ook recht hebben op een katholieken burgemeester. Overigens zul len zij daarop echter niet aandringen, uit respect voor burgemeester Max. Gent heeft een schitterend resultaat voor de katholieken. Leuven is goed cn in bet geheele land, in Buik1 en in veel andere plaatsen van het z.g. roode' Walen land hebben de katholieken successen be haald, die waarlijk den dag van 24 April tot een vietoriedag voor hen gemaakt hebben. Een Parijsche rechtbank' heeft een kleinzoon van Clemenceau, Georges Gra- tineau hij verstek tot vjjf jaar gevangenis- «traf en 50.000 francs boete veroordeeld, wijl deze voor 985.150 francs aan cheques zonder eenige dekking had uitgegeven. De veroordeelde heeft in Januari Frankrijk verlaten zonder iets meer van zich te doen hooren. Waarschijnlijk' is hij op het oogenblik in Engeland. (Msbode.) Een bisschoppelijk paleis in Ierland in brand. In den nacht van Donderdag op! Vrijdag heeft men gepoogd het bisschoppelijk' pa leis van Z. D. II. mgr. dr. EoigarlSiy, bisschop van Killaloe in brand te steken. Vijf personen die men hard vau de hoofddeur van het paleis heeft zien weg- loopen, hebben waarschijnlijk het vuur, aangestoken. Gelukkig werd de brand aan den voorgevel door een der huisdienaren opgemerkt en met behulp van andere dienaren waxen de vlammen, die reeds het dak naderden, spoedig, gedoofd. Vermoeddelijk behoort deze misdaad tot de beruchte Éngelsche „reprisals" (ver geldingsdaden). lilt. Transportarbeiders congres'. Het internationaal transportarbeiders- congres te Genève heeft Amsterdam als zetel aangewezen en besloten het volgende congres in het najaar van 1922 te Weenen te houden. Vervolgens heeft het congres een re solutie ten gunste van vereeniging der actie, van de transportarbeiders in lan den, waar zij in verschillende organisatie zijn gegroepeerd, naar den algemeenen raad gerenvoyeerd. Verder heeft het congres zich uitge sproken voor de' invpering der automa tische koppeling op alle spoorwegen. Ecu Katholiek Internatio naal Congres. Van 711 Augustus' van dit jaar wordt te Graz iu Oostenrijk een Inter nationaal Katholiek Congres gehouden. Het heeft ten doel de samenwerking der buigen en baar op het pad der rede terug '"te voeren. Helaas I hij kende Rengene, met wien 'nij te doen had, al zeer weinig. Hoogmoedtg,van aard en daarbij verbitterd door den rampspoed, steigerde de markies onder die onSedrevene hand, welke hem een breide-r beproefde aan te doen. Met zachtheid aangevat, zou hij misschien voor hetero gevoelens vatbaar gemaakt zijn;'de opiecnte christelijke lie'fde, vereenigd mét omzie,n'igheia, san wonderen wrochten. Maar die meesterachtige toon kwetste Item' diep cn strooide zout in zijne wonden; nog onder den indruk van zijn vernede renden val veTkeerende, kon hij geene noodlottige? 'ontmoeting doen. Wij ineenen ons. dan ook niet aan overdrijving schuldig te maken met te zeggen, dat deze om standigheid zijne toekomst beslistezij vormde zijn karakter, zii deed hem dié woeste en barsche manieren aannemen, welke hem ten haat voor het geheele menschdom deden opvatten. Daar hij op de bewerkingen van Willi am slechts met stilzwijgen antwoordde, achtte de ingebeelde zedeprediker zijne zaak ten halve gewonnen en dat sombere Katholieken van alle lauden eu hunne organisaties te bevorderen. Voor verschillende onderdeelen der Ka tholieke actie zullen voorts vakconferen ties gehouden worden, zoo b.v. voor de jeugd- en matigheidsbeweging, de vredes beweging en dergelijke. Verder zijn in voorbereiding interna tionale conferenties oyer de arbeidskwestie de vrouwenbeweging, de pers, enz. Katholieke veldtocht tegen de slechte biosceop. Men schrijft uit Washington: Ook in de Vereenigde Staten van Ame rika woedt de slechto bioscoop, als' een geducht kwaad. Niet alleen in de groote steden, maar ook in de provincieplaatsen' zijn de prikkelende sensatiefilms! schering en inslag, en wat tegenwoordig van over zee wordt ingevoerd op dit gebied, oefent een allerverderfelijkste werking uit op de volkszeden. Het „National Catholic Welfare Coun cil" in de Vereenigde Staten van Noord- Amerika, is nu definitief den veldtocht begonnen ter verkrijging van betere films voor de lichtbeelden. Zijn program wordt in de volgende zes korte artikelen saam- gevat 1. Onverbiddelijke bestrijding van elke onwelvoegelijkheid in lichtbeelden en op het tooneel. 2. Aandringen op het verkrijgen van een- verbod, dat lichtbeelden niet slechts op- Zondag, doch ook op de zes overige dagen der week gepast moeten zijn. 3.'Aansporen tot medewerking met plaatselijke ondernemers en plaatselijke politiè-gezaghebbers om te zorgen dat er slechts zedige films worden vertoond. 4. Een scherpe controle op de te ver- toonen films in 'de katholieke parochies! door geheel de Vereenigde Staten van Noord-Amerika. 5. Het onderhouden van een eigen kan toor voor controle, kritiek en informatie, met het doel samenwerking te verkrijgen tot vorbetering der films van wege de katholieke vereenigingen. 6. Degelijke medewerking ter bevorde ring der vertooning van goede films en den aanmaak van dezelven. De veldtocht tegen de slechte film is in Amerika inderdaad hard noodig. Welk een schrikkelijk' gevaar v.oor de volkszeden de slechte bioscoop met zijn prikkelbeelden beteek'ent, bewees nog on langs een rechtzaak in een onzer groote steden. Een 17-jarige misdadiger had een moord begaan en verklaarde voor bet gerecht, dat hij den moord had begaan naar het voorbeeld, dat. hij gezien had in een bioscoop-theater,- en met de bedoe ling het precies zóó na te bootsen, als hij het had gezien. Dergelijke gevallen komen herhaaldelijk' voor. Het parlement van Nieuw-Zeeland heeft dan ook een wetgeving uitgevaar; digd, welke van den eersten Mei a-s. af in het geheele land misdadigersfilmS met moord, zelfmoord, inbraak, enz. ver biedt. Ook in Brazilië hebben de Katholie ke organisaties het zoover weten te bren gen, dat geen enkole film kan worden opgevoerd, zonder dat ze vooraf gekeurd is door een comité, waarvan de meerder heid door Katholieken wordt gevormd. De Koningin niet naar Engeland. Naar aanleiding van desbetreffende ge ruchten wordt ons ter bevoegder plaatse verzekerd, dat er niets van bekend is van de buitenlandsche reis van II. M. de Ko ningin. Tienrittenboekjes op de Spoorwegen. Aangezien de thans in omloop z'ijnde tienrittenboekjes op de Nederl'andsclie Spoorwegen niet berekend zijn volgens het tarief voor Buurtverkeer, ma,ar gelijk zijn aan tien maai den onkelen reisprijs, heeft do directie der Nederlandsche Spoorwegen zwijgen van zijn beschermeling voor het uitwerksel van de wroeging, of als eene goedkeuring aanziende, wanhoopte hij er «iet aan, hem geheel en al te bekeeren. 01 hoe menigmaal voelde de driftige mar- Ikiesl 'zijn bloed van wrevel in zijne ade ren kokenI Maar wat zal hij doen! hii is verbonden, het is uit medelijden, dat men hem eene plaats aan boord gegeven heeft wat .'hij ook zegge of doen moge., die onbeschaamde mentor is zijn weldoener en beschermen Hoe veel het ziin hoog moed ook koste, hij moet zich onderwer pen. Die vriend, dien- hij uit den g'rond zijns harten baat en later zal lifj het hem bewijzen, die die vriend, zeg ik, redt hem van 'de schande i want weinige dagen Uater zouden zijne vijanden, die hem schrede voor schrede volgden, zijne schuilplaats ontdekt hebben en het ware met hem gedaan geweest. Wat hindert hem die c-vei luiging i Maar zij is een brei del' voor zijne tong, en geene enkele keer begaat bij de onvoorzichtigheid, zijn ijdelen beschermer te kennen te ge ven, welk eene bitterheid zijne ongepaste lessen iu zijn gemoed ophoopen. bepaald, dat evenals op de enkele reis kaarten op een coupon van een dergelijk boekje, de reis eenmaal onderweg mag worden '"ebroken, terwiili van een coupon tweee tc zarnen reizende kinderen gebruik in-c-gen maken. De directie der Nederlandsche Spoorwe gen hee.t haar personeel opnieuw geïn strueerd, dat het verplicht is, zooveel mogelijk: in samenwerking met de polit e togen kwartjesvinderij met kracht op tu treden, en bovendien de politie, die tegen dioe kwart «esvinderij optreedt, zooveel mo gelijk medewerking te verleenen. Het incident te Maarn. Naai' .uit Parijs gemeld wordt, hebben do correspondenten van 4 bladen, die de uitvaart van do gewezen Keizerin te Maarn bijwoonden, waaronder van de Matin, Lo Petit Journal: en Excelsior een protest ingediend 'bh'.het Fransche departement van ibaitenlandsche zaken tegen de behan deling van de marechaussee ondervonden. Naklanken uit den oorlog;. Men seint uit Brussel, dat het door de Nederlandsche regeering in zjjn gelieel aan de Belgische regeering afgestane bedrag van den verkoop van de militaire canliucs, met innoud in oorlogstijd in ons land op gericht in de interneeringskampen, welk bedrag van ongeveer f187.000 at bijna 1 millioen francs in gemeenschappelijk over leg ten gpedo zou gebracht worden van een lietdadig doel, door de Belgische re geering is verdeeld gelijk tusschen do fondsen voor oologswezen en vóór óóriógs- iuval'ieden. Da Nederlandsche regeering heeit hjaar instemming hiermee betuigd. De jaarlijksche schoonmaak van hei carillon van den Abdij toren en het plaat sen van nieuwe muziek zal in de tweede helft van Mei plaats hebben. Later mel den wij de dag-en waarop het klokkespol zal stilstaan. De muziekuitvoeringen van het Mid- delburgsch Muziekkorps op het Molen water zullen dit jaar aanvangen op Vrij dag" 6, Mei. In verband met de bepalingen der Warenwet 1919 deelen B. en W. van Viis singen den raad mede, dat zij' aanvanke lijk hebben gemeend nog niet terstond een voorstel tot vaststelling eener veror dening op de keuring van waren te moe ten deen, waar do inwerkingtreding der wc-t nog wel eenigen tijd'op zich zou laten wachten. Het lag in hun voornemen, zoo als blijkt uit het ontwerp-voorstal van do Commissie voor de strafverordeningen, de artikelen uit de op het departement van Arbeid ontworpen verordeningen over te nemen in de algemeene politieverorde ning voor Viissingen. Inmiddels ontvingen B. en W. bericht van Ged. Staten, dat het in het voornemen ligt de wet op 1 Juli a.s. fn werking te doen treden en met verzoek te bevorderen, dat de raad alsnog spoedig een verorde ning vaststelt. Naar aanleiding daarvan bieden zij een verordening ter vaststelling aan. Uit' de ontvangen concept-verordening is alleen niet overgenomen het artikel, aanwijzende de ambtenaren, die met het opsporen van overtredingen zijn belast. Het wil B. en W. voorkomen, dat dit artikel niet in de ver ordening op zijn plaats is met het oog ,op artikel 18 der Warenwet. Jmmers in dat artikel worden de ambtenaren genoemd, belast met het opsporen van overtredingen, bij olJ krachtens die wet strafbaar gesteld. Werden de opsporingsambtenaren in de verordening aangegeven, dan zou de raad een aangelegenheid regelen, waarin door de wet reeds ik voorzien. En juist in een schrijven van den Mi nister van Arbeid wordt erop gewezen, In de zes weken, dat de overtocht duurde, liet William geen enkelen dag! vrij. hetgeen hij zijne prooi noemde ïlijl had tot thesis aangenomen, den losban- digen markies te overtuigen, dat de kort ste weg, om het geluk te hervinden, daarin bestond, om openlijk zijne hartstochten te verloochenen, zijn ongelijk te belijden ea niet zoo ijdel te zijn van afdwalingen ie rechtvaardigen, welke hij zeil' erkende., zijn besluit yjas, dat de markies door de lessen van de tegenspoed wijzer gewor den, aa een ko-rt verblijf in Amerika, naar zijne jonge, ongelukkige gade zou we- derkeeien. Hij, William, nam op zich, niet alleen om hem naai' Frankrijk terug te voeren, maai' zicli zelfs als middelaar tusschen hem en zijne schuuldeischers te stellen en hem des noods met zijn eigen vermogen ie helpen. Er fag voorzeker veel grootmoedigheid in die aanbieding; een gemoed een weinig, minder verstokt dan dat van den markies, zou verteederd geworden zijn door zulk een blijk van welwillendheid en den neuswijzen toon niet hebben willen opmerken, waar mede zij gedaan werd. Maar dat onbui"- dat de gemeentelijke verordening niet zelf standig bepalingen mag geven inzake op sporing van overtredingen, monsterneming of inbeslagneming van waren, daar al deze punten reeds geregeld zijn bij de wet. Als de raad zich met een en ander kan vereenigen, zal de verordening, regelende den verkoop van melk, en' die artikelen uit de bestaande verordening van politie, welke betrekking hebben op keuren' van visch en het onderzoek van visch, brood; meel, beschuit eng., vervallen. - Ten bate van .de Sint Eliaibeth- vereeniging gaf 'de R.-K. Damestooneil-i vereeniging „Jeanne d'Arc" een uitvoe ring in „de Oude Vriendschap" voor een' tut in de uiterste hoeken gevulde zaal. Opgevoerd werden drie blijspelen, die op de bekende geestige manier werden tenl gehoore gebracht. In het eerste, getiteld1 „Het testament van de weduwe Pöo-t", werden mevrouw de 'barones en de dich teres niet weinig in het zonnetje gezet. Het tweede, „Een vriendin uit de stad", gaf leuke tafereeltjes te zien. Hier vooral vlotte alles uitstekend en het VI aam sell' accent, (lat door Else vooral onvervalscht werd weergegeven, verhoogde het succeS. Een leuk tooneeltje was het atelier in het derde stukje_,,Het nieuwe eostuum van mevrouw KwikstaartAlbedil", dat even. eens goed werd vertolkt en waarbij op het tooneel een echte bedrijvigheid heerschte. Echter ia de inhoud van dit stukje niet' zo» leuk als dio derbeide vorige, maar werd door het goede spel, vooral van da Kwikstaart, ook hiermee een succes be haald. Het publiek was gul met applaus1, dat dan ook alleszins werd verdiend. Do pau zen kenmerkten zich door éen' gezellige vreolijkheid, veroorzaakt door verschil lende attracties, 'waardoor de recette niet weinig werd verhoogd. De verkoopiug vooral werd, dank zij' de deskundige lei ding van een onverbeterlijken vendumees ter, een ware bron -van inkomsten, dia voor de St. Elisabethvereeniging een uit komst zal zijn. Deze sprak ook een woord van dank aan de dames, die belangeloos hun krach ten en talenten hebben gesteld in dienst zamc karakter had zijne partij gekozen, hij bad zich tegenover de maatschappij tegenover zijne gade vooral, aan ver grijpen schuldig gemaakt, welke men zicli! niet vergeeft. Hij kon, wel is waar, niet gelooven, dat zijne deugdzame echlge» noote hef geringste gevoel van wrok je gens hem koesterde, hiervoor kende hij haar al te wel; hij wist ook, dat er on der zijne oude vrienden meer dan een hemi te hulp zou gekomen zijn en zijne dwaasheden vergeten zou: hebben, 'uit aanmerking van zijne rampen; maar hü zou zich moeten hebben verlagen, om vergiffenis te vragen, hij zou zicli heb ben moeten vernederen voor menschen welke men voor hem' iiad zien buigen en dat offer kostte te veel aan zijnen hoog-: moed. Hij leed liever armoede, trotseer de liever gebrek, den honger, ja den dood zelfs; de rampspoed zou hem kun nen verbrijzelen, hem buigen nimmer: hij stelkle tusschen de wereld en zich zeiven de geneele uitgestrektheid zijner over tredingen «n besloot alleen té leven en te sterven. CWbrdt vervoïga.J

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1921 | | pagina 1