WOENSDAG 20 APRIL 1921J NIEUWE ZEEUWSCHE COURANT ENGELAND AMERIKA. VAN HET VATICAAN. BINNENLAND. UIT ZEELAND. MIDDELBURG F VLISSINGEN GOES Beiersche burgerwachten 320.000 mail sterk zijn, terwijl tevens groote beteeke- nis wordt gehecht aan de omstandigheid, dat- Hugo Stinnes, eigenaar van een groot aantal bladen is geworden. De uiijnwerkemtaking. De N. R. Ct. citeert uit de Daily Mail het volgende over de mijnwerkerssta- lang: Do Daily Mail schrijft over de mijnwer kersstaking, onder den titel: De mijnwer kers verspillen een week: De zware wolk van .verleden week is^op- getrokken. Er is geen algemeene staking. Maar het stopzetten der kolenproductie blijft. Do .spil, waar' onze industrie om draait, is verlamd. De rijkelijke bron vjan heel onzen voorspoed droogt uit in een ounoodig gerekt geschil. Het gevolg blijkt duidelijk. Een ge rekte onzekerheid heeft een benauwenden invloed. Vrees voor het Drievoudig Ver band en de bedreigingen der extremis ten zijn met dc. regeeringsverspilliug grootendeels verantwoordelijk voor de verlamming vpn onzen handel. Nu millioe- nen tonnen van onze schepen zijn opge legd, nu overal buitenlandsche orders wor den ingetrokken, worden we uit de we reldmarkt gedrongen. Wie heeft daar voordeel hij .Wij hebben de nationale ramp vim bijna drie ïnillioen werltloo- zeu in bet vooruitzicht. Verleden Vrijdag sprak het Drievoudig Verbond zijn veto uit over oen algemeene staking. Dit stelde extremisten die hemels breed van elkaar verschillen, teleurzoo wel ben, die hun kleederen verscheuren omdat het Verbond niet werkte als revo lutionair orgaan, als die even dwazen aan den anderen kant, die. zeggen, dat: als er gevochten moet worden, dan maar vechten. 'Tussehcn dezen staat do groote massa Van menschen met gezond verstand. Zij graaien niet naar politieke buit, op de eene of andere amnier. Zij zien dc staking zooals die iseen kwestie van behoorlijke looneu. Het Drievoudig Verbond vond dat ook. Het weigerde zich te laten opzweepen tot razernij door hun politici. Tegen de mijnwerkers zeiden ze alleen maar: „Neen onderhandel". Dit is een terugkeer tot den normalen toestand, een triomf van liet nationale gezond verstand. En nu vereiseht het kolcngeschil de toe passing' van gewoon gezond verstand, lede ren dag', dat de stopzetting duurt, vervalt onze handel van kwaad tol erger en hoe langer hoe meer mensolien verliezen hun Werk, en de ellende wordt grooter. .Waar de mijnwerkershond een fout heeft gemaakt, is in het uitstellen, tot a.s. Vrijdag van de beslissende conferentie, die gemachtigd zal zijn de staking te doen eindigen. Moet er weer een week worden verknoeid, als liet gezond verstand zegt, dat men de hand aan den ploeg moet slaan? Een regeling is. een levens kwestie, en niets, dat enkel maar een kwestie van gewoonte is, behoort in den >veg te staan. Wat Llcyd George zegt «ver Daitsehlaiul. De Msb. schrijft dat een dezer dagen Llovd George in het Lagerhuis sprak over de eventueele houding der Britsclie regeering inzake het Pransehe. plan, om verder door te dringen in Duitsehland en of meer Britsche troepen daartoe noo dig Zouden zijn. Tevens Werd er gevraagd, of de opper ste raad nog vóór 1 Mei zou bijeenkomen en waar, en of de Duitsche regoering eenig voorstel heeft gedaan inzake de her stellingen. Lloyd George antwoordde, dat de Duit sche rogeering nog steeds in gebreke was gebleven omtrent het herstel alsmede in zake het vervplgen van de z.g. oorlogs misdadigers. Gee.n practische voorstellen waren totnogtoe door 'de Duitsche regee ring aan de geallieerden gedgan, om in dat opzicht het verdrag v,an Versailles-uil te voeren en het was daarom noodzakelijk, dat de geallieerden gezamenlijk zouden - overleggen, hoe eventueel de clausules van het verdrag met geweld te doen uit voeren. Bij de indiening in liet Lagerhuis van 'de supplementaire begrooting van oorlog, welke noodig is geworden door hot op roepen van de reservisten en het vormen van een weermacht tegen de jongste be dreiging met een algemeene staking, heol't sir Worthington Evans, de minister vpn oorlog, verklaard, dat v,an de 71.000 re servisten 58.000 aan den oproep gehoor hebben gegeven. De weerklank, welke don oproep voor de weermacht ton deel is gevallen, is hoogst merkwaardig. De op roep was beporkt tot oud-sóldaten en oud-leden van de. territoriale troepen. Toon 75.000 man zich hadden opgegeven, werd de aanmelding stop gezet. De behandeling der negers ia de Vereen. Staten van Amerika. 'Een van de goede geyolgen van de misdaad, welke de planter John. Williams heeft gepleegd door elf van de in zijn dienst zijnde negers te vermoorden, zal Zijn dat de justitie in de provincie Geor gia een onderzoek zal instellen naar de „slavernij" in het zuidelijk deel des lands. Volgens de „Harvey's Weekly", het week- yblad dat wordt geredigeerd door den heer Harvey, die thans tot Amerikaanseli gezant in Londen is benoemd zouden do in de katoendistricten van het Missisippi delta heerschende toestanden te verge lijken zijn met den verkoop van slaven bij opbod, gelijk in de Negerhut van Oom Tom wordt beschreven. Onder het tegenwoordige stelsel zijn de analphabetische negers begrepen in -de schulden hunner meesters. Wanneer deze schulden worden afbetaald, worden zij mede aan den schuldenaar „overgedaan." De nationale bond voor den vooruitgang van het gekleurde ras in dc Vereenigde Staten verklaart, dat deze staat v?in zakeq zeer gewoon is. Naast het lynchen is hij de meest flagrante oorzaak van de onrust onder de gekleurde bevolking. Wanneer deze zich bewust wordt van haar rechten en van organisatie spreekt, om recht te vorlangen, wordt zij als gevaarlijk beschouwd. Intussehen juicht de openbare meening tiet vonnis van levenslange gevangenis straf, hetwelk tegen Williams is ge veld, toe. Finnic en liet Vaticnan. Men meldt uit Rome aan de „Msb.": In afwachting, dat de H. Stoel spoe dig een bisschop in Fiume zal benoemen, heeft de, voorloopige regeering van dezen vrijstaat reeds de inkomsten vtan den toe- komstigen prelaat vastgesteld en deze op 50.000 lire per jaar bepaald.Ook heeft zij een bisschoppelijk paleis te zijner beschik king gesteld, lie „Vedette d'Italia", die dit bericht brengl, druk de hoop uit, dat de H. Sioel nu definitief hot kerkelijk regiem voor Fiume zal vaststellen en den vrij staat aan de jurisdictie van het diocee^ Segna en Medrussa, dat Joego-Slavisch gebied blijft, zal onttrekken. Het, Fiumeesche blad wijst ook op al hetgeen de rogeering van den vrijstaat voor de voorziening' in de geestelijke be hoeften der bevolking heeft gedaan, zoo bv.. liet oprichten van 4 nieuwe paro chies, drie parochiekerken en nog drie andere Godshuizen. De H. Stoel gaf blijk van zijn belang stelling voor Fiume door de benoeming van een kerkelijk bestuurder in den per soon van mgr. Celso Cestantini. In ver band met de actie van d'Annunzio droeg deze benoeming een voofloopig karakter. De definitieve vaststelling der juris dictie voor Fiume hangt af van de defini tieve vaststelling der grenzen van den vrijstaat. Daarop moet dus gewacht wor den. In beginsel hoeft dc H. Stoel reeds zijn instemming betuigd met 'n schei ding van de stad en den vrijstaat Fiume, die zelfstandige jurisdictie krijgen. TWEEDE KAMER. (Zitting van 19 April.) De Tweede Kamer heeft iu de Dinsdag gehouden zitting hij dc behandeling van de Leerplichtwet het amendement-Ter Laan nopens invoering vgn een achtste leerjaar verworpen met 52 legen 19 stem men, Bij de artikelen over liet landbouwon derwijs werd druk gediscussieerd over het al of niet wettige van 't landbouwvcrlof. Hei. amendement-Bakker, dat voor hot zevende leerjaar een jaarlijksch landbouw vcrlof van 4 weken toestond is met 57 tegen 19 stemmen verworpen, nadat de minister dit amendement had afgowezin met liet argument dat het zeer wei moge lijk zou zijn liet landbouwvcrlof van twee weken aan de groote vaoanties vast te koppelen, als de gemeenteraden maar me dewerken. Als dit mogelijk is, zou liet evengoed mogelijk zijn, de groote vaean- tie eenigszins te vervroegen en te ver lengen. Ook de heer Bullen (R.K.) had voor dit idee gepleit. Het amendement-Ossendorp-Ter Laan: afschaffing van hel landhiiuwverlef viel met 45 tegen 31 stemmen. Vóór: de so ciaal-democraten, de vrijzinnig-democraten, de communisten, do Vrijheids bonders Ter Hall en Otto, de christen-democraat A. Staalman, de katholieken Van d- Bilt, Van Schalk, Haazevoet, Henri Hermans, Van Bijzewijk, Bulten, Kuiper, en de anli- revolutionna.il' Smeenk. De lieer Bulten (r.-k.) verdedigt een 'amendement op art. 14, om den .school opziener te machtigen, het landbouwvcrlof te weigeren, wanneer de kinderen worden gebruikt in loondienst. Het amendement strekt, om althans kinderexploitatie le gen te gaan. Het werd aangenomen met 59 tegen 9 stemmen. Het ligt in het voornemen der Kanier vandaag de herziening van de Drankwet en het voorstel van dhr. Rutgors e.s. s invoering van plaatselijke keuze) in be handeling te nemen. De arbeidstijd van het 1*. T. T.-pcrsinieel. I)e heer van Stapele hegft in de Tweede Kamer een interpellatie aangevraagd, ,.omi trent de voornemens der Regeering tot verslechtering van de arbeidsvoorwaarden van het P. T. T. personeel. Vrijwillige Ouderdonisverzekering. Men schrijft ons; Velen aarzelen nog om een vrijwillige Ouderdonisverzekering te sluiten, omdat zij bang zijn later hun verplichtingen niet te kunnen nakomen, bijv. wanneer zij in minder goeden doen en niet meer bij machte zijn de premie te betalen. Zij vreezen dan tot dien tijd voor niets betaald te hebben. Echter geheel ten onrechte, want geen cent van de gestorte premien gaat voor den verzekerde verloren. De in dit nummer voorkomende ad vertentie bedoelt hierop den nadruk te leggen. 't Is maar één van de vele voorrech ten, die een vrijwillige Ouderdonisverze kering biedt. De Koningin naar Londen? De „Daily Chronicle" bericht, dat de Koningin voornemens zou zijn, dezen zo mer waarschijnlijk met prinses Juliana een bezoek aan Londen te brengen. Het „Hbld." heeft van dit bericht geen bevestiging kunnen verkrijgen. Wanneer het al niet geheel onjuist is, is het in ieder geval zeer voorbarig. Het einde der veenbranden. Men meldt aan het „Hbld." uit Stads kanaal: I J *j !i|j De veenbranden zijn overal gebluscht, de naar hier uitgoweken vluchtelingen trekken naar hunne haardsteden terug. In den Weerdingermonfl is het na. zons ondergang verboden zich in het veenge bied te begeven, overtreders zullen zonder sommatie worden beschoten. In de Valtliermond traden ruim 50 arbei ders tot de burgerwacht toe. Plaatselijke wachten patrouilleeren 's nachts. De toestand in de Kleedingindnstrie. De toestand in de Kleedingindustrie is nog onveranderd. De uitsluiting is opge heven, doch dc arbeiders gaan op advies van hun Organisatiebesturen nog niet aan het werk. Slechts hier en daar werd de arbeid hervat, doeli dit zijn .slechts enkele gevallen. Op het platteland is liet aantal personen, dat weer aan de arbeid is gegaan, grooter dan in de steden. Internationale Tentoonstelling op Eleclro- Teehnisch en Gasgehied. In een te 's-Hertogenbosch gehouden vergadering van liet tentoonstellings- eomité is definitief besloten de tentoonstel ling te doen houden van 15 Juli tot en met, 15 Augustus a.s. De tentoonstelling zal zijn van grootsclien opzet en worden gehouden op een nieuw aan te leggen ter rein in daartoe te bouwen hallen. Zij zal verdeeld zijn in drie afdeelingen: Eleetri- citeil, Gas en Kleinnijverheid. Hot zal een tentoonstelling worden, zooals er in geen jaren in het centrum van ons land op dat gebied een is gehouden. Zij zal brengen voor industrie en handel de nieuwste vin dingen op het gebied van Electro- en Gas- tochniek, die tijdens den oorlog zulk een groote vlucht hebben genomen. De nieuw ste vindingen en toepassingen zullen wor den gedemonstreerd in verband met de klfeiiinijverheid, in welker afdeeling gele genheid zal worden geboden eigen fabri kaat. ten toon te stellen. Reeds nu kwamen van verschillende groote firma's op eleclro-teehniseh gebied, zoowel uit binnen- als buitenland, aanvra ger. in. welke reeds als voorboden mogen worden beschouwd van het welslagen. Hei algemeen 'secretariaat voor de ten toonstelling is gevestigd: Schapenmarkt (i tc 's Hertogenbosch. Het secretariaat speciaal voor de afdeeling- Elcctricitsit: Gemeentelijk Electriciteitsbedrijf te 's-Htv- togenbosch en dat speciaal voor de, afdee ling gas: Gemeente Gasfabriek te 's-Her- togenboseh. De Vrijheidsbond. Men meldt aan de „Msb." uit Amster dam d.d. Ifi April: Reeds van twee uur was de drukte in den omtrek van liet Concertgebouw groot. Het podium in de groote zaal ".vas rijk met bloemen versierd. Een kwartier voor den aanvang der vergadering werd het orgel bespeeld, dat met „Wilt heden nu treden" opende. Tc ruim half drie opende de voorzitter, mr. P. Rink, de vergadering, waarna hét o'-gel het „Wilhcjjnus" inzette, dat stam de werd aangehoord. Vervolgens hield inr. P. Rink de ope ningsrede, waarna de hoeren Trout <n Dn «-< Ihuys hot woord voorden. Na een daverend gejuich waarmee het gesprokene der beide sprekers .werd begroet, stelde de voorzitter voor een telegram van 'hulde te zenden aan 1-1. M. de Koningin (applaus en gejuich.) Mei begeleiding van liet orgel werd rlaan.a het Wilhelmus gezongen. Medegedeeld werd nog, dat het bestuur is samengesteld uit cle door de verschil lende partijen aangewezen leden. Dit zijn Vooi de Vrij-Liberalen: Mr. H. C. Drosselhuys, jirof. Visser van IJzrndoorn, W. Boissevain, dr. W. G. van dor. Berg (Groningen), Joh. W. A. Na- her, douairière Van Heerdt tot Evcrts- hci'g, dr. Hulshoff Pol (Utrecht), Mr. A. G. A ridder vanRappard, F. J. W. Drion. Voor den Ecoiioiuischen BondMevr. W. WijnaendtsFranckon. mevr. A. M. KeekMulder, prof. nir. 51. W. F. Treuh, T'. W. Schilthuis, D. Mei'cns, .Jan Kos ter, inr. R. J. de Visser. Vror dc MiddenstandspavtijAlir. Staalman, G. J. Bokhorst. Vcor dc Algemeene StaatspartijH. Eg- berink. Voor de Neutrale Staatspartij: Dr. Wijchgel. Voor dc Groep voor Ethische en Maat schappelijke Belangen: Mevr. Van Biema- Hijnisns. De veertien leden, aangewezen door de Liberale Unie, zijn reeds bekend gemaikt. Dc zeer talrijk bezochte bijeenkomst ging daarna uiteen. Ziektecontroie bij de post Anil de hoofden van dienst bij de pos terijen. telegrafie en telefonie is de be voegdheid verleend,' een geneeskundig on derzoek tc doen instellen naar den toe stand van een dei' ambtenaren bij pos teriipn die wegens ziekte zijn functie niet waarneemt Zoodra dan ook crver het al of met op goede gronden buiten dienst zijn twijfel bestaat, kan aan oen genees kundige weiden opgedragen een onacï zoek in ie stellen Vertoeft de ambtenaar buiten zijn standpk-uts, dan kan de tus sclienkoinst van het hoofd van dienst in Ja tijdelijke verblijfplaats worden inge roepen Voor deze onderzoekingen zal zooveel mogelijk var. eenzelfden genees heer worden gebruik gemaakt Wordt een ambtenaar na een eerste onderzoek, in staat geacht ziin diens! uit te oefenen en weigert hij aan een opdracht daartoe t« voidoen o" bezwaar heeft tegen do vo schriften, welke die geneesheer in het belang van een goede behandeling ui genezing noodz-kelijk acht, dan worden door Uel hoofd van dienst een of twee andere geneeskundigen aangewezen era een nieuw onderzoek in te stellen. Kómm» deze geneeskundigen tot de zelf de uitspraak ais de eerste geneesheer, en blijft de ambtenaar weigeren zijn dienst te verrichten, dan zal zijn jaarwedde met ingang van den dag, waarop de uit slag van bet tweede onderzoek hem is medegedeeld, geheel worden ingehouden Begrafenis burgemeester Tellegen. Onder zeer groote belangstelling had Dinsdag op de begraafplaats Wcsterveld de ter aarde bestelling plaats van den. burgemeester van Amsterdam, welke o.a. werd bijgewoond door jhr. Six, als ver tegenwoordiger van H. M. de Koningin. Aan de groeve werd het woord gevoerd door wethouder Wibaut, die den dank van Amsterdam aan den overleden burgemees ter bracht, en namens de burgerij van do hoofdstad een krans op do baar neerle"do. Wettelijke regeling van de luchtvaart. De Memorie van Antwoord op het voor- loopig verslag omtrent het wetsontwerp betreffende wettelijke regeling van de luchtvaart zal binnenkort de Tweede Ka mer bereiken. Vereeniging tot Bevordering van het Vreemdelingenverkeer in Walcheren te Middelbnrg. In de gisterenmiddag gehouden verga dering -van bovenstaande vereeniging on der voorzitterschap van den lieer H. J. G. Hartman, word het reods gepubliceerde verslag van den secretaris goedgekeurd. Dit was ook het geval met de rekening van den penningmeester, den lieei' mr. H Dcwcnbos, welke rekening aauwjjst iu ontvangsten f 2G90,031/jj en in uitgaaf 1' 3775,09, alzoo een kwaad slot van f J 085,651/3. lie voorzitter zeide, dat men een na- deelig slot lieeft voorzien toen men do focsien op touw zette, maar men heeft zich daardoor niet laten afschrikken, dam men in die feesten een groote propaganda zag en men hoopt hot tekort spoedig in te halpn Tot bestuursleden werden herkozen de hoeren H. J. G. Hartman en K. van Schouwen en gekozen in plaats van den lo er A. W. Bcrdenis van Berlekom de heer 11. C. Gliijsen en in plaats van den lieer K. Meertens de heer Jacq. Frank. Dn voorzitter wijdde waardeerende wcorde-n aan den heer Van Berlekom, die als bestuurslid zooveel voor het doel Ier vereeniging hooft gedaanspr. drukt zijn spijt uit, dat de heer Van Berlekom niet meer in staat is zijn krachten aan Ie ver eeniging te wijden; hij zal in het bestuur in core worden gehouden. Vliegdienston. Do voorzitter sprak hierop ongeveer ais volgtIk heb mondeling en schriftelijk van de Kon. Luchtvaaartiuaatscliappij de niedcdceling gekregen, dat zij overwoog do instelling van een luchtvaartverbinding RotterdamVlissingenOostende met op onthoud en autotoer in Walcheren. Ten pinde dit plan te kunnen verwezenlijken, zen noodig zijn een hangar op het vlieg veld tussehcn Middelburg en Vlissingen. De maatschappij, die voor de inrichting van dezen dienst zich groote offers ge- lr ost, verlangt een bewijs van belangstel ling van de streek. Ik heb aan den voor- zittel' van „Handelsbelang" tc Middelburg gevraagd, of een veertigtal leden van zijn vereeniging, die meest belanghebbenden ziin, er een bijdrage van f 25 voor eenmaal voor over zouden hebben. I11 dat geval zouden wij ook bijdragen kunnen vragen van belangstellenden van de gemeente en van de provincie, De voorzitter van „Han delsbelang" heeft mij evenwel medege deeld, dat de lcdden van zijn vereeniging e.u ook die. van de door hem geraadpl;egde vereeniging „de Hanze" er niets voor voe len. Natuurlijk zie ik nu van verdere stap pen af. Het resultaat zal ik aan dc K011. Lr (li I vaart maatschappij medcdeelen. Algemeen stemde men met deze wijze M,n bandelen van den voorzitter en da doo.' hem getrokken conclusie in. Bij de rondvraag bracht de heer Van Rigteren den autobusdienst ter sprake en stelde de vraag of voor dien dienst geen subsidie is genyaagd van de ver eeniging. De voorzitter zeide, dat dit niet het ge- va! is, maar dat wellicht kan worden bij - gocbugen in de oprichtingskosten zooais reeds door de A. N. V. V. ook is toe gezegd. De heei' Van Rig-teren wijst erop, dat da dienst een groot belang is voor het Vreem delingenverkeer en hij spreekt zijn verwon dering uit, dat de stoomtram Walcheren er nooit toe overgegaan is haar lijn over Oostkapi'llc en Scrooskerke uit te breiden. De lieer Lantshecr kan als secretaris van genoemde maatschappij medadeelen, dat een plan daartoe beeft, bestaan an des tijds deze lijn in teekening' is gebracht; hef bleek echter, dat de exploitatie niet rendabel zou kunnen worden, daar Oost- kapelle en Scrooslcerkc te weinig inwoners tellen. Domburg heeft reeds een wamver- 1.hiding en de rit zou maar heel weinig korter duren, daar men om technische redenen toch weer bij de IJsbaan zou moeten komen met de lijn. Ook is eleetri- ficatie van dc tram overwogen, maar ook dit niet raadzaam bevonden. Wel kan spr. verzekeren, dat het bestuur vau do tram maatschappij den autodienst toejuicht. De heer Van Rig-teren meent, dat cok in verband met den woningnood een tram van belang zou kunnen zijn, opdit men dan buiten zou kunnen gaan wonen. De voorzitter acht hot goed dat deze zaak hier eens besproken is; het 'tram- bestuur zal er wellicht aanleiding in vin den de zaak nog eens in ernstige overwe ging te nemen. Mocht er een tramvexbiu- ding komen, dan wordt de autodienst m- tüuiüjk gestaakt. De heer Van Schouwen vraagt of nog niet iets kan worden medegedeeld over fcisten te Middelburg tijdens de landb.iuw- week. De voorzitter memoreert hetgeen op de vergadering met besturen van andere ver- eeniginaen op 4 April is behandeld, waar van wij toen uitvoerig verslag gaven, en zegt (lat binnenkort zal worden begonnen met gelden bijeen te brengen, waarop na der kan worden overwogen welke onder- dtelen van het voorloopig programma zul len kunnen worden verwezenlijkt. Hierna werd do ledenvergadering ge sloten. Naar wij vernemen heeft mevrouw Engering—Spilner haar benoeming tot lid van den gemeenteraad aangenomen. Koninklijke maatschappij „0* Schelde" ta Vlissingen Hedenmiddag werd ten kantore der Maatschappij, de jaatlijksche vergadering gehouden van aandeelhouders, waarin het jaarverslag over 1920 werd uitgebracht, aan welk verslag het volgende is ontleend: Gedurende 1920 kon op bevredigende wijze weiden voorzien iu den aanvoer van de materialen en brandstoffen, be- noodigu voor het bedrijf. I11 het cindo van het verslagjaar werd het produce liever», ogen aanzienlijk vermindoid dooi de invoering van de Arbeidswet I9l3.; Do normale werktijd ,js 48 uur per week; de uurloonen zijn in den loop van bel jaar verhoogd. Het gemiddeld aantal werklieden be droeg 2062, het grootste aantal cp zeker oogenblik '2155. Het aantalambtenaren op 31 December 1920 bedroeg 250 De fi- nanciceie uitkomsten van het boekjaar 1920 zijn gunstig geweest, zoodat, niet tegenstaande bet aandeeienka.pito.al is ver. dubbeld, kan worden voorgesteld bet divi dend wederom te bepalen op 15 pet Hoewel in het algemeen de groote druk; te in den scheepsbouw voorbii is, zijn de vooruitzichten van het bedrijf der maat schappij nog gunstig, dank zij d.a belang rijke orders, die nog, uitgevoerd moeten worden, en waai onder speciaal mag wor den genoemd een passagiersboot voor do S loom vaa rt maa tscb app jj 11 ott erila mscha Lloyd", die in Februari j.l is opgedragen. liet werd wenscheiijk geacht de verleden jaar gevormde reserve voor onderhanden werken te verhoogen tot f 500 000, verder is voor de ex tl a resolve, bedoeld in art. 35 van de Statuten een bedrag van f 100.000 uitgeirokken. Eindelijk werd, in verband met een ontworpen pensioen regeling voor de ambtenaren een reserve van 1' 250.000 gevormd. Afgevoerd werd de mailboot (compleet met machines en ketels). „'Prinses lulia- u<" aan de de Stoomvaart-Maatschappij „Zeeland" Het schip heeft een water- verplaatsing .van 2700 ton, torvvijl het maohinevermegon luim 9000 1.1'. K. be draagt. Vei der werd afgeleverd de Onder- seebool K. 111" voor Nederlandsch' Oost- JiKiie. Bovendien werden een 3-tal machi ne-installaties met bjjbehoorende ketels geleverd voor aan andere werven gebouw- da schepen. Het gezamenlijke verwarmend oppervlak der afgeleverde Stoomketels (25 stuks) bedroog 54524 vierk. vdeten (510£; vierk. Meter). Ver-schillende herstellingen aan schepen ei. machines werden ook dit jaar weder uitgevoerd. Op 31 December j.l. waren onderhan den of in bestelling: Twee mail- en passa giersschepen voor de Stoomvaart-Maat schappij .Zeeland" te Vlissingen; een vrachtschip voor de „Rotlerdamsche IJoyd"een vrachtschip, sedert vervangen door een mail- en passagierschip ypor dei elfde Maatschappij; een vracht-' en passagiersschip voor de IIolland-Amerika Lijn te Rotterdam; vier omderzeobooten wet machines compleet, twee stel (4 stuks! )Dieselmctoren, een kruiser, compleet met machines, alles voor het departement ,vaa Marine; zeven scheeps-machine-instailflfies en vcisciiillende scheepsstoomkete's voor rekening van diverse reederijen, scbeeps- bmnvwsrven en machinefabrieken. Aan arbeidsloon werd uitbetaald f 3 019.328.17. (Het vorige jeai f 1 721.681.01.) Dei resultaten van het bedrijfsjaar 1920 geven gelegenheid, naast het nitkeeren van 15 pet. dividend, belangrijke reserves tö maken. Do 'b,eer mr. E. E. van Raalle, behou dens eene onderbreking van weinige qircn, sedert 1899 commissaris der Maatschappij er. gedurende de laatste jaren Vice-Presi dent van liet College van Gommiss-tissen .overleed 23 Maart 1921. Voor de groote diensten die hij aan de Maatschappij heeft bewezen, mede in zijn vroeger functie van rechtsgeleerd raadsman, waartoe hij reeds bi.i 'de oprichting werd geroepen, wondt iD hei Verslag, hulde gebracht. Aan de verlies- en winstrekening out- leenen wij, dat ontvangen werd ais uit komst van diverse werken 12.751.084.17, van exploitatie van woningen f 1.425.49 en van huur \an gebouwen en erven f3.512,21. Een totale ontvangst dus .vian f 2.756 024.57. Van de uilgaven noemen wij salarissen en algemeene onkosten f653.915.87; in terest 5 pet. leening f999.525; ondersteu ning cewezen beambten 12.141.96: bij dragen ten bate van personeel belanden f 62.471 41; kosten ongevallenwet en ar beidscontract (72.387.69; idem invalidi teitswet 161 512.50; onderhoud gebouwen f25.561.67: interest f 147.057.05; exploi tatie Dok te Middelburg f 20.91180; idem te Vlissingen 1560.21, expeditiekantoor haven 12 402.44; effecten 1 2456.17; af schrijvingen f465.982.84; gereserveerd f600000; netto winst £539.108.06; waar van aandeelhouders f300.090; tantiemes f144.968 20; reserye f53.016.66 en divi dend en tantiemebelasting f41.123 20. Gisteren zijn in ons gemeenteraads- verslag bij de mededeeling van den burge meester over de schadevergoeding in Zake d bommenkwestie een paar regels wegge vallen, n.l. deze: dat de minister van bui tenlandsche zaken overleg zal plegen toet dien van binnenlandsche zaken voor wat betreft een vergoeding aan de wed. van den heer Visser, die bij de ramp het leven liet.

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1921 | | pagina 2