UAudLAU VUUK IttLANU nari^a'sJsssaaiw: Nummer 90 Woensdag 20 April 1921Zeventiende Jaargang trnn bii levenslange t gen bij icn bij verlies yan te bij verlies van f qa bij verlies van f nc bij verlies van ic bijverliesvj I uUu origesciiiktheid I tüu overlijden I lull een handof voet I (3 eenoog I DU een duim I 03 een wijsvinger I 13 eenanderewfger De nieuwe Huurwet. Buitenlandse!) Overzicht BUITENLAND. DUITSCHLAND F\ J. ELSEMBURG Eerste NAjartfabriek BELGIE FRANKRIJK OOSTENRIJK NIEUWE ZEEUWSOHE COURANT Hoofdredacteur: JW. VIENINGS. w tsi7g0'°fQOE3 Fl H I H STl M ffe D If L, 1 A lü Abonnementsprijs f2,50 per drie maanden, f0,20 per week, Teiegram-Adrea: Nizeco. Al onze Abonnés zijn gratis verzekerd tegen ongevallen krachtens onze overeenkomst met „The Ocean and Guarantee Corporation Ltd." te Amsterdam, Rokin 151, en wel voor de hieronder vermelde'jf bedragen Beter gezegd de gewijzigde huurwet van een nieuwe is eigenlijk geen sprake is zeker wel een der meest belangrijke van onze wetten voor de levenspraktijk, omdat zij" samenhangt met de kwestiehoe zullen wij wonen. Het Haagsche blad „De Residentiebode" heelt, om aan de vele aanvragen om in lichtingen te kunnen voldoen, zijn licht op gestoken hij een deskundige, die over de gewijzigde huurwet, ook genoemd de huur- commissiewet, het navolgende ten beste gai": De voornaamste wijziging, welke in deze wet is aangebracht is wei deze dat niet meer voor elke huurverhooging de goedkeuring der huuxcömniissie wordt ver- ekscht. Voortaan toch mogen de huurprij zen zonder de tussehenkomst der huur commissie met een zeker percentage wor den verhoogd. Hierbij dient onderscheid te worden gemaakt tusschon woningen, waarvan de huurprijs op 1 Januari 1916 ten hoogste f 8 per week bedroeg (catego rie A) en die welke op genoemden datum voor lioogeren huiu-prijs verhuurd waren (categorie B.) Ten aanzien van de catego rie A mag- hij do inwerkingtreding der wet 20 pet. worden gelegd op den huurprijs van 1 Januari 1916 eu ten aanzien van categorie B 10 pet. op den huurprijs van i Januari 1918. Met nadruk zij dus nog- eens geconstateerd, dat genoemde percen tages alleen mogen gelegd worden öp den huurprijs van 1 Januari 1916 of 1 Janu ari 1918 eu niet op den tegenwoordigen huurprijs of op de normale huurwaarde wan die data. Zij, die tengevolge van de door .Üe Huureonimissie goedgekeurde verlioogin- gt\n reeds thans een huurprijs heffen, welke 20 pet. hooger is dan de huurprijs van 1 Jan. 1916 (of 10 pet. hooger dan die van 1 Jan. 1918) kunnen dus g-ecn profijt van deze bepaling, hebben. Elke verdere verhanging van huur inoet de verhuurder aaai de goedkeuring der Huurromuiissie onderwerpen, ook al zou zao'ii verhooging hem door den huurder worden aangeboden. De commissie kan geleidelijke huur- verhoogingen toestaan totdat een billijke opbrengst van de woning wordt verkre gen, doch mag daarbij niet hooger gaan c'aii -50 pot. bovqn de noomale huurwaarde van 1 Januari 1916 (voor categorie A) en 371/2 pet. boven de normale huurwaarde van 1 Januari 1918 (voor categorie B), tenzij hoogere uitgaven ter zake van de woning;, te bestrijden dan wel ingrijpende verbeteringen en verandering-en, aan de woning aangebracht, een grootere verhoo ging wettigen. Bij haar beslissing moet de Huurcom- rnissie rekening houden met den staat van onderhoud der woning, een prikkel derhalve voor de verhuurders om voor he- heerlijk onderhoud te zorgen. Een verhuurder die dus niets aan zijn woning laat doen, zal zeker niet in aan merking komen, aldus onze zegsman, die zelf 'deel uitmaakt van een huurcommis- sj.e. vcor een ecnigszins belangrijke ver hooging van den huurprijs. Overtreding vaa deze bepalingen wordt voortaan niet alleen meer gestraft met een geldboete van ten hoogste f 1000, maar ook met hechtenis van ten hoogste een maand. Onder die overtredingen behoort na tuurlijk in de eerste plaats het heffen van een niet door de Huurcommissie goed- gekeurden huurprijs. Riet alleen 't bedin gen daarvan is strafbaar, maar bok het aannemen, zoodat telkens bij het innen van een te hooge huur (dus elke week, maand, enz.) een strafbaar feit wordt be gaan. Voorts moet onder de overtredingen worden gerangschikt het bedingen of aan nemen van sleutelgeld, het verplicht over nemen van meubelen tegen buitensporigen prijs, het aannemen van een geldsom boven de goedgekeurde huur en dergelijke prae- tijken, waardoor de verhuurder een hoo gere som voor zijn huis ontvangt dan .waarop hij wettelijk recht heeft. Riet alleen de verhuurder, maar ook degene die zich als tussehenpersoon hier voor leent, is strafbaar. Onze zegsman verzocht ons de aan dacht van belanghebbenden er op te ves tigen, dat aan een stipte naleving der wet zeer streng de hand zal worden ge houden. Elke overtreding der wet, die de Huur- coinmissie ter oore komt, zal zoo noodig ter kennisse van het Openhaar Ministerie worden gebracht, waarvan veroordeeling tot geldboete en hij herhaling tot hechte nis bet gevolg zal kunnen zijn. Dc hnurcommissies verzoeken de huur ders om mogelijke overtredingen der wet of ernstige pogingen daartoe zoo spoe dig mogelijk onder de aandacht der Huur- ctmimissie te brengen. Vrees voor opzeg ging der huur behoeft hen daarvan niet te weerhouden, indien zij zich ook dien aangaande tot de Huurcommissie wenden. In dergelijke gevallen zullen zij stellig cp huurverlenging kunnen rekenen. De Huuropzeggingswet. Deze wet blijft ongewijzigd van kracht. De bepalingen ervan zijn vrjj algemeen behend. Slechts moge worden herinnerd aan de in de wet voorgeschreven termijnen, welke niet mogen worden overschreden, wil men zijn recht niet kwijt zijn. Indien de huur is opgezegd door den huiseigenaar- moet binnen een week nietigverklaring der opzegging aan de Hum-commissie worden verzocht. Loopt de hum- stilzwijgend af, dan inoet een verzoek worden ingediend binnen een week na het verstrijken van den tijd, bij de overeenkomst voor het aangaan van een nieuwe huur bepaald, en, indien de tijd niet bepaald is, uiterlijk drie maanden voor het einde van de huur (bij jaarhuren.) Wenscht men, na eenmaal verlenging ta hebben gehad, verdere verlenging, dan moet deze worden aangevraagd voordat vijf-zesde gedeelte van den verlengings termijn verstreken is. Is dus de hunropzegging door de huur commissie voor 6 maanden verlengd, dan moei de nieuwe verlenging voor het ver strijken van de vijfde maand worden aan gevraagd. Weigert de Huurcommissie de verlen ging, dan kan men daarvan in beroep komen bij den kantonrechter. Dit moet geschieden binnen 14 dagen ua de ont vangst van de beslissing van de Huur commissie. Ecu belangrijke bepaling- iu deze wet is nog, dat, indien de huurder een ver zoek tot nietig-verklaxing der opzegging bij de Huurcommissie heeft ingediend, de verhuurder geen enkele actie tot ontrui ming der woning kan aanvragen, alvorens de Huurcommissie over dit verzoek beslist heeft, ook a,l zou die beslissing genomen worden na den datum tegen welken de huur is opgezegd. Gaat de huurder van de uitspraak der Hum-commissie iu be roep bij' den Kantonrechter, dan ïhoet bovendien diens beslissing- worden afge- wfuht'. Dc Hmiraanzeggingswet. Deze wet is geheel nieuw en beoogt hot tegengaan van het onttrekken van wonin gen aan haar bestemming,, doordat men dfze ledfg laat staan, met het doel ze aldus vrij van huur gemakkelijker te. kunnen verkoopen. De wet spreekt van het „niet op ernstige wijze in de werke lijke bewoning voorzien" en bestrijkt dus niet alleen de geheel ledigstaande wonin gen, maar ook die, welke, tér ontduiking van de wet, door een z.g. bewaker of be waarder zouden worden bewoond. Wanneer aan de Huurcommissie bleek dat zich dergelijke woningen binnen haar gebied bevinden, kan zij den eigenaar of den huurder of andere rechthebbenden aan zeggen, dat hij ten genoege der Huurcom missie in 'de bewoning moet voorzien. De commissie bepaalt daarvoor een termijn, tenminste één maand, welke termijn zoo noodig-, ivan worden verlengd. Is aan de aanzegging der Huureoinmis- sic niet naar genoegen voldaan, dan kan deze de woning namens den rechthebbende verhuren. Do woning wordt dan publiek aangeslagen als „to lium- hij de Huurcom missie". Beschikkingen over woningen, die na 12 Februari 1920 getroffen zijn eu die iu strijd komen met een verhuring door de Huurcommissie, zijn ongeldig. Nieuwbouw (woningen, welker bouw aangevangen is na 12 Februari 1920) valt niet onder de wet, zulks om den houw vah nieuwe woningen aan te moe digen. Dc Woningnoodwet. De aanvulling van deze wet doet een auder, nog ingrijpender middel aan de hand om het onbewoond laten van wonin gen tegen te gaan, n.l. de onteigening. Do actie gaat hierbij evenwel niet uit van de Huurcommissie, maar van het gemeen tebestuur. Wanneer een woning geheel of gedeeltelijk onbewoond wordt gelaten oi doo>- de schuld van den eigenaar in bij zondere mate wordt verwaarloosd, kan de Gemeenteraad, op voorstel van B. en W". haar onteigenen, eventueel doen verbou wen en verhuren, vooraf wordt echter de Huurcommissie gehoord. Bij het be palen der schadevergoeding wordt alleen de waarde naar den kostprijs 'berekend. Wordt een verhuurde woning door den eigenaar verwaarloosd, tot schade van haar bewoonbaarheid, dan kunnen B. en W. heter onderhoud gelasten of ten koste van den eigenaar voor onderhoud zorgen. Tot zoover de zegsman der Ros. We gelooven wel, besluit het blad, dat de korte uiteenzetting dezer vier voor ons volk belangrijke wetten en de befcee- kenis ervan voor ieder duidelijk maakt en dat iedereen in dit artikel zal vinden hetgeen hij wenscht te weten. Men zal daarom goed doen dit num mer te bewaren om hij eventueele aange legenheden het steeds te kunnen raadple gen. want onwetenheid kan hier tot groot ongerief en persoonlijke schade lijden. Wij zagen laatst een politieke plaat waarin de mislukte staatsgreep van den ex-koning Karei volgenderwijze stond af gebeeld. Karei klautert op een muur om een overhangenden tak te grijpen waar aan eer. prachtappel hangt, waarop staat: Hongarije. Helaas, het lukt niet, want drie buldoggen bespringen hem, de een, Joego slavië, heeft hem- bij zSjn jaspand te pak ken, een tweede, Tsjecho-Slowakije, bijt hem in zijn hiel en een derde, Bumenië, komt grommend toeschieten. De bedoeling is duidelijk: de staatsgreep is mislukt door het gezamentlijk optreden van de „Kleine Entente". Aan „De Maasbode" ontleenen wij daar omtrent nog het volgende Naar het T.sj.-Slow. Persb. meldt, heeft Take Joneseoe, een redacteur van de „Prager Presse", verklaard: „Het avon tuur van Karei van Habsburg heeft een bevredigenden afloop gehad, dank zij de absolute overeenstemming tusschen Roe menië, Tsjeeho-Slowakië en Joego-Slavië, Minister Benes k'omt 'de verdienste toe, dat hij reeds lang onze aandacht gevestigd hield op de Habsburgsche beweging in Hongarije en op het feit, dat, indien deze beweging in Hongarije .slagen zou, het herstel der dynastie iu Oostenrijk ge volgd zou zijn. Frankrijk en Engeland hebben geen oogenblik geaarzeld en hebben te Boeda pest het noedigo gedaan. Indien echter de Habsburgers in Hon garije terugkeerden zou dit, heel spoedig moeten gebeuren, daar de Hongaren niet kunnen hopen de kroonlanden van de H. Stefanus terug te krijgen dan met behulp van Duitschland, door de vernietiging van de vredesverdragen. Het avontuur van Karei heeft het voordeel gehad, dat daar door dc. bracht van de kleine entente bewezen is. De weinige Roemenen, die aan het nut van de overeenkomst twij felden, zijn thans warme aanhangers van deze politieke combinatie. Nog een goed resultaat van het avontuur van Karei is, dat Polen- aan Boedapest een ver klaring zond, die met de onze overeen stemde. Wij moeten Hongarije alle mede werking- verleenen, om goed en rustig Je kunnen leven, maar Ret--niettemin waar schuwen, dal wij vast besloten blijven, om een herhaling van een dergelijk' avon tuur te voorkomen, nooit een directe of indirecte poging zullen dulden, om op de resultaten van den oorlog terug te ko men. Door deze vaste houding bewijzen wij' een dienst aan het Hongaarsche volk zelf, dat behoefte heeft aan arbeid en vrede. Wij zijn sterk' genoeg om onze rechten te doen eerbiedigen. Ook Harding's boodschap aan het Con gres der Vereenigde Staten blijft de aan dacht trekken. Na-ir de „N. Rott. Crt." verneemt, verklaarde de President zich vóór de beëindiging van den oorlog met Duitsch land (en Oostenrijk), door middel van een Congres-resolutietegen iederen Volken bond, die een gezag zou bezitten over da afzonderlijke rijken, en zeer zeker tegen den huidigen Volkenbond, die in zijn we zen een overwinnaars-syndicaat is. Voor té wenscht hij,, dat de toekomstige interna- tiriiale verplichtingen, die het verdrag van Versailles (in de Volkenbonds-over- eenkomst) aan de Ver. Staten wilde op leggen, worden geannuleerd, maar dat da bij dal Verdrag voor de Unie bedongen rechten en voordeelen worden gehand haafd, althans voorloopig. Tevens geeft de President te verstaan, dat de Ver. Sta ten volstrekt niet van zins zijn de gealli eerden hun wapenmakkers van gisteren in den steek te laten, nu de liquidatie van den oorlog nog niet ten volle haar he- slag heeft gekregen. Tot zoover de Boodschap van Harding wat- betreft het buitenlandseh boleid van de Ver. Staten. Wellicht nóg- belangrijker was wat Har ding in het midden bracht over het to volgen binnenlandsehe beleid. Zoo bv. de dolkstooot, den toch reeds verslagen Wilsontoegediend. Harding spreekt n.l. in do. Boodschap van het corrigeeren van de foiit, door het (vorige) Uitvoerend Ge zag begaan, door „bij de onderhandelin gen over het belangrijkste verdrag in do geschiedenis der natie de wettelijk© be voegdheden van den Senaat niet te eer biedigen". Weliswaar was deze vinnige stoot ver- honden aan de opmerking, dat ook hoi Congres of de Senaat niet behooren baas te spelen over het uitvoerend gezag, maar de uitval naar Wilson was1 toch raak. De vrij onomwonden waarschuwing aan Congres of Senaat tegen usurpatie van bevoegdheden, slaat op de aetie van een aantal stnatoren (de z.g. „onverzoeulij- ken") om van het bezoek van Viviani te Washington gebruik te maken, om hun in vloed op den gang van zaken to verster ken en den invloed van het' Witte Huis terug- to dringen. Een hoopvol zinnetje in Harding's ver klaring- is nog- dit, dat de Ver. -Staten bij het teweegbrengen van het herstel in Europa hulp kunnen geven, „omdat zij te gen niemand haat koesteren en voor nie mand vrees hebben". In de quaes- tie der ontwapening neemt Harding- het standpunt in, dat de regecring accoord gaat met den wenseh om den zwaren druk der wapeningen weg te nemen, maar dat zij dó middelen ter verdeddiging van het land Diet wil wegwerpen, vóór de nood zaak tot verdediging zal zijn weggenomen. „Wij zij'n bereid om met de andere na ties samen t e werkenmaar de voorzich tigheid verbiedt ons al dadelijk, dat wij alleen ontwapenen." In Engeland is geen verandering in het mijnconflict ingetreden. Een communiqué is uitgegeven door het Drievoudig' Vak- verbtmd. Daarin wordt gezegd dat er geen redelijke hoop was, om te geraken t-ot een vrijwillige en vereenigde aetie van de drie bonden, wat toch noodzakelijk was, om der. hond van mijnwerkers den' steun te geven, dien hij verwachtte. Een gedeelte lijke en hopeloos onvolledige sympathie staking- zou de kracht der drie organisa ties hebben verzwakt, zonder eenige wer kelijke hulp aan de mijnwerkers te bren gen'. Derhalve bleef geen andere weg open, dan. zij het ook met weerzin, te komen tot' de slotsom, dat de staking afgelast moest warden. De bladen zijn overtuigd, -lat het drievoudig verhond nooit weer tot Je vroe gere sterkte zal geraken na den noodlotti- gen uitslag van den valaehen zet, toen al ts voorbarig de staking werd. aangekon digd. Het 'drievoudig verbond zal, ilddus schrijft de Observer, zeker geen verdere rol in het huidig-e dispuut spelen. Men beschouwt het als zeker, dat na de gebeur tenissen van Vrijdag de mijnwerkers zich van het drievoudig verbond zullen af scheiden of dat. in ieder geval deze organi satie in zooverre van karakter zal veran deren. dat zij zal ophouden werkzaam te zijn als een machinerie om druk op- het. in- dustrieele leven te oefenen. Naar Wolff uit Berlijii meldt, is door de commissie van herstel tot den voorzitter van de Duitsche commissie mondeling de eiseh gericht, dat de goudvoorraden van dc rijksbank en de andere Duitsehc. ban ken vóór 1 Mei naar plaatsen in bezet ge bied, b.v. Keulen of Coblenz worden over gebracht. Zulks dan als een waarborg voor de Duitsche schadeloosstelling. Een schriftelijk verzoek dienaangaan'de is nog niet ontvangen; maar hot is wel Zeker, dat de Duitsche regeering in geen geval op een zoodanigen eisch zou kunnen ingaan. En hierbij zal de regeering op den steun ook van de linkerpartijen kun nen rekenen. Ook België blijft dwang op Duitschland uitoefenen. Bij een feestmaal, dat de katholieke par tij in België aan Carton de Wiart bij ge legenheid van zijn 25-jarige werkzaam heid in de politiek heeft aangeboden, heeft de eerste minister van België, een toe spraak gehouden, waarin hij met betrek king tot de buitenlandsehe jiolitiek ver klaarde, dat onder alle klassen der bevol king volledige overeenstemming bestaat om van "het schuldig bevonden en over wonnen Duitschland alle schadevergoediu- s-en te eisehen, waarop België recht heeft. Hij voegde hieraan toe, dat alle maatrege len genomen zijn om Duitschland te dwin gen deze vergoedingen op te brengen. Hij besloot zijn toespraak met de hoop uit ie spreken, dat de geheels natie déke. maat regelen zal goedkeuren. 1 Mei in Dnitschlaml. Volgens de N. R. Ct. publiceert „Do Freibeit" het manifest dat het bestuur van de Duitsche onafhankelijke sociaal democratische partij ter gelegenheid van den aanstaanden eersten Mei tot het Duit sche proletariaat richt In dit manifest worden de bekende eisehen geformuleerd, o.a. de stipte toe passing van de wet op den 8-urigen werk- dag, de maatregelen tot bestrijding der werkloosheid, de socialisatie der kolen mijnen, de bescherming der politieke rech ten, enz. Door deze eisehen onderscheidt het manifest zich' niet van andere derge lijke documenten, maar het Mei-manifest van dit jaar verlangt bovendien, dat het proletariaat ook in naam der internatio nale solidariteit zal demonstreeren tegen elke gewelddadige oplossing van de door den oorlog opgeworpen vraag stukken tegen alle maatregelen, die de ellende en de knechtschap der Duitsche arbeiders in dezelfde mate zullen vergrooten al.s zij voor de arbeiders der andere landen een ncodlottigen concurrentie zullen hetee- kenen tegen het militarisme en tegen nieuwe bloedbaden voor de volledige herziening' van de vre desverdragen voor de regeling van de economische vraagstukken volgens de beginselen van de internationale solidariteit. Bijzetting van het lijk van dc ex-keizerin. Dinsdag j.l. heeft te Potsdam de bijzet ting vpn het stoffelijk overschot van de ex-keizerin in den z.g. „Antieken Tempel" plaats gehad, in het bijzijn der familie leden en vertegenwoordigers van hofkrin gen en leger en 'de hooge evangelische BILJART MONjMcH AMSTERDAM fe<£koRBURGWAL177 TELEPHOOM 2699 N. ÖPÓERICHT 1844. Stëeds in voorraad: fijne Belgische Biljartlakens, prima ivooren Ballen, Tafel-Biljarts, Taf8l- kegelspelen, Dam-, Schaak-, Tric-Trac- spelen, enz. £016-20 geestelijkheid. Daarna defileerde de stoet voorbij het mausoleum. ËeA talrijke menigte was opgekomen om voor zooveel mogelijk van dit schouwspel getuige te zijn. De Vlaamsrhe ©udstrijderS tegen liet Belgische militarisme. Door het congres van de Vlaamsclie oud-sti'ijdersbonden der provincie Antwer- pen, die meer dan 20.000 leden tellen, werd, behalve een motie voor algeheelel amnestie ten bate van de talrijke oud-, strijders,, die meestal veroordeeld zijn dooJ krijgsraden, waarvan de meeste leden niet eens de taal der betichte soldaten verston den, ook de volgende motie tegen het op drijven v.an de legerbegrooting en tegen het militair verhond met -Frankrijk met algemeene stemmen aangenomen Gezien, dat de werkloosheid in ons land een ramp- dreigt te worden en de regdfe- l-ing niets of weinig doet om ze te voor komen, maar integendeel het land verarmt door overdroven legerbegrootingenge zien de ellende als gevolg van den laat- eten oorlog nog- steeds niet gelenigd is en de regeering, in plaats van ten spoedigste en in de eerste plaats de geteisterden en noodlijdenden te helpen, allereerst uitga ven deed voor een misplaatst militarisme^ gezien, dat ook die regeering ons land vastgeklonken heeft aan het militair ver- hond met Frankrijk, dat noch noodig nocÜ gewettigd is door buitenlandsehe of bin nenlandsehe toestanden en dit militair ver hond vooral voor Vlaanderen een ver- kneehting beteekent. verklaren al de Vlaamsc.he oudstrijdersl bonden van de provincie Antwerpen zich! met hand en tand te zullen verzetten] tegen het voortzetten van de monster achtige militaristische uitgaven, die hét' land naar den afgrond voeren en tegenl het Fransch-Belgisch verhond, dat voor; Vlaanderen beteekent nog meer verdruk king, nog- meer vertrapping, nog meei* verkrachting door de Franskiljonsehe re actie. De kwestie van herstel'. Over de kwestie van herstel en do besprekingen van de sancties schrijft do Msb. het volgende: De militaire en economische experts hebben gistermorgen vergaderd om de be raadslagingen voort te zetten ten opzichta van do te nemen maatregelen en sanctied tegenover Duitschland iugeyal van niet- nakoming' van Duitschland's verplichtin gen tegen 1 Mei. Onder de aanwezige» bevonden zioli Foch en Weygand, bijge staan door de leden van den generajen1 staf, verder Loucheur, minister der ver woeste gebieden, Seydoux, onderdirecteur van het ministerie yan buitenlandsehe za ken en eenige andere technische specia listen van financieele en economische aan gelegenheden en van het vraagstuk' van- herstel. Het grootste geheim over de be sprekingen werd bewaard. Deze conferentie zal niet de laatst© zijn en er zullen weldra andere vergaderin gen volgen om de militaire en economische dwangmaatregelen te treffen, welke even tueel zouden moeten worden uitgevoerd' tegenover Duitschland ingeval van niet] betalen. Dit plan zal onmiddellijk' in all zijn bijzonderheden aan de geallieerd© re- geeringen voorgelegd worden. De. aansluiting bij Dnitschland. Naar de „Daily Telegraph" meldt, heefti de Oostenrijksche kanselier, dr. Mayr, aan; vertegenwoordigers van het Britsche rij ld in Ween en de verzekering, welke hij reeils te Lobden gegeven heeft, herhaald, dati de Oostenrijksche regeering zich met all© kracht zal verzetten tegen de poging-in' der pangermanisten, om een aansluiting hij Duitschland te bewerken. In Britsche politieke kringen wordt da oprechtheid van dr. Mayr niet in twijfel' getrokken en men gelooft, dat de toestand' in Salzburg- en de Stiermarksche distrie ten niet zoo ernstig is als in sommige kringen wordt geloofd. De drang naar Munchen is een ge- vaal-, dat niet onderschat mag worden en' dat vooral Italië en Frankrijk eenige on gerustheid geeft, vooral met het oog op het feit', dat Beieren dichtbij is en dat da

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1921 | | pagina 1