DINSDAG 19 APRIL 1921 NIEUWE ZEEUWSCHE COURANT UIT ZEELAND. VLISSINGEN GOES een gewichtige dag en voor den vroegere n hcerecher van het Dnitsche Rijk vermoe delijk de meest tragische dag van zijn Jeven. .Want een feit is het, dat de Dui#- Bche ex-keizer zwaar gebukt gaat onder 'den zwaren slag, die hem j.l. Maandag getroffen heeft door het overlijden van zijn levensgezellin. Een hooggeplaats Nederlander, die zich meermalen in de omgeving van den ex- keizer ophoudt, kon daarvan getuigen. JSFjj spraken hem, toen hij hedenmorgen 'juist even het kasteel verliet en hij ver telde oüs eenige oogenblikken tevoren den ex-keizer gesproken te hebben. Althans onze zegsman had den gewezen monarch aangesproken en het antwoord moest deze echuldig blijven, daar hij zeer nerveus was. Zelfs verkeerde de ex-keizer in zulk een zwaarmoedigen toestand, dat hij op eens in tranen uitbarstte. .Wilhelm heeft zich den dood der ex- keizerin sterk aangetrokken en ziet er dan ook Zeer slecht uit. Ook de kroonprtnê, wien het verdriet weliswaar niet zoozeer is aan te zien, maakt het eveneens minder goed. Er wordt op het huis „Doorn" zware rouw gedragen door alle familieleden, .■waarvan er Zondag verscheidene bij het lijk der ex-keizerin waakten. Drie zoons van den ex-keizer vertoefden er, n.l. de krronprins, prins Oscar en prins Adalbert, die van zijn gemalin vergezeld werd. Vervolgens was ook de dochter van den cx-keizer, Victoria Louise met haar ge maal, den hertog van Brunswijk, op het kasteel aangekomen, terwijl ook de broe der van den ex-keizer, Prins Heinrich van JPruisen en een zijner intiemste vrienden, vorst Max lEgon von Fürstenbcrg, in Doorn verblijf hielden, i Bijna onafgebroken brachten de boven genoemde familieleden in de als rouwka mer ingerichte .groote zaal den tijd door. Deze zal op verzoek van den ex-keizer vereeuwigd worden door de achilderes Frau Kocher, die uit Berlijn is ontboden om de rouwkamer uit te schilderen. De belangstelling voor de uitvaart dor ex-keizerin openbaarde zich reeds in den middag. Per auto of fiets waren honderden personen van heinde en ver te Doorn aan gekomen. Nieuwsgierig staarden zij naar het slot van den ex-keizer, dat door twee Meter hoog rasterwerk is afgesloten. Er was evenwel niet veel meer te zien dan enkele heeren met hooge hoeden op, die fcich naar het kasteel begaven. Desniette min groeide de belangstelling gaande weg aan en tegen 8 uur s avonds werd het zelfs zeer druk in het dorp. Langs de wegen, waar de stoet zou voorbijtrekken, werden een 50-tal mare chaussees geplaatst, terwijl het station iMaarn door een sterke macht marechaus sees en rijksveldwachters werd afgezet. De lijkdienst. Om' ,9 uur in den avond is in de rouw kamer de lijkdienst gehouden, die door de meergenoemde familieleden van den ex- keizer, de hofhouding en een aantal ge- noodigden is bijgewoond. Hierbij zijn ge beden uitgesproken door den hofprediker Dr. Dry ander uit Berlijn, Ds. Lodder mt Doorn en Ds. Weiss uit Haarlem. De uitvaart. Buiten staat een groote menigte te jachten. Het is een kille Aprilavond. De maan gluurt triestig door de boomen naar het ongewone, droevige schouwspel, dat tóch op dit plekje van den aardbodem af speelt. Het is 9 uur, nog steeds weet nie mand, hoe laat de uitvaart zal plaats hebben en uit welken uitgang de stoet den tuin Van het kasteel zal verlaten. Duizenden hebben zich opgesteld langs en bij den hoofdingang, het z.g. poortgebouw. Voor een goeden opmerker was het echter duidelijk, dat voor de uitvaart de zij- ingang zou worden gebruikt; immers -lier patrouilleorden talrijke marechaussees, d:e tieeds de menigte aanmaanden door ta Icopen. Het was omtrent kwart over negen toen een tweetal auto's voor den zij-ingang «topten. Deze auto's, aldus vernamen wij, waren bestemd voor de dragers. Om half tien ging de poort op een kier openeen man rende cr uit en weinige oogenblikken* daarna begon de klok van het kerkje, dat midden m het dorp gelegen is, ic luiden, het sein, dat de uitvaart een aanvang neemt. Nog steeds heerscht er doodscha stilte: marechaussees steken him fietslan taarns aan; er komt beweging. Daarna, om kwart voor tienen, gaan iln beide zware ijzeren deuren open en komen 8 dragers aanloopen met hooge hoeden, lange zwarte jassen met witto tressen en ■wit" gegalonneerde pantalons. Deze nemen plaats in de "beidé gereedstaande auto s. Nog steeds luidt het klokje m het anders jfcvi eenzame dorpje. Een 10-tal marechaussees stappen op de fiets en jijden vooruit. Dan komt uit de poort een groote vrachtauto, geheel beladen met kransen. Dan rijdt uit de poort, heel langzaam een groote rouw koets. waaroverheen heel sober en eenvou- di- een zwart kleed met een zilveren wit krui»-- Hierop lag de zeer groote sast, waarin het stoffelijk overschot van wijlen di ex-keizerin. Vervolgens komen alle an dere auto's te voorschijn, achter elkander. In de eerste zijn de keizer ei de kroon prins gezeten,-in de volgende prins Oscar en prins Adalbert met zijn gemalin, ic- toria Louise, de dochter van den ex-ueizsr en haar gemaal de hertog van Brunswijk, vervolgens prins Heinrich van l ruisen .n verst Max Egon von Fürstenberg. Dan volgt een auto, waarop een oranje- vla" wappert; hierin heeft de kamerheer der Koningin. Graaf van Lijnden van Sandebberg, plaats genomen. De Konin gin Moeder is vertegenwoordigd door haar kamerheer mr. Graaf van Limburg bty- rum. Verder worden in den stoet opge merkt mr. B. J. "Kan, secretaris-generaal in algemeenen dienst, Graaf van Lijnden van Sandonberg, Commissaris der Konin gin in de provincie Utrecht, Baron Sernm- fnclpensinck van der Oye, burgemeester van Doorn, L. O, Kolff, burgemeester van Vieringen, Baron Bentinck uit Ameron- gen en kapitein Van Houten, belast met den algemeenen dienst der marechaussees. In het geheel zijn er 15 auto's. Dan stappen weder een 10-tal mare chaussees op de fiets, die den stoet sluiten Nog even worden de auto's nagestaard en dan worden de groote poorten weder ge sloten. En het dorpsklokje verstomt. De bloemenauto en de auto's van de dra gers slaan de rechterzijde, de rouwstoet de linkerzijde van den hoofdweg in. Er waren slechts eenige honderden per sonen in Doorn getuigen van de uitvaart. Duizenden hebben tevergeefs bij den hoofd ingang en in het dorp gewacht. Dc aankomst te Miarn. Een 25-tal binnen- en buitenlandsehe journalisten heeft zich inmiddels naar het emplacement nabij het station Maarn be geven, dat door carbidlampen speciaal voor dit doel is verlicht. Over de hun door den kapitein van de marechaussees aangewezen plaats, die on geveer 150 meter van het emplacement, waar de keizerlijke salonwagens staan, is verwijderd, is de pers zeer ontevreden, cmdat aldaar hoegenaamd niets van de plechtigheid is waar te nemen. Op hun geuite grieven wordt door den kapitein der marechaussees zeer onbehoorlijk ge antwoord. Het zal ongeveer kwart over tienen ge weest zijn, als de groote vrachtauto, tnet talrijke kransen beladen, het emplacement binnenrijdt, gevolgd door twee auto's, waarin de dragers zitten. De kransen wor den onmiddellijk afgeladen en als dit ge schied is, komt ruim een kwartier later de stoet aan. Eerst de lijkwagen en ver volgens de keizerlijke auto, waarin de kei zer en de kroonprins, die doorrijdt tot aan de met sparrengroen versierde .loods. De andere auto's blijven even voorbij den ingang van het emplacement staan en de inzittenden stappen uit, den weg te voet verder vervolgend. Er zijn vele leden der hofhouding hij, waarvan de meesten officiersuniformen diagen met de zilveren helmen op. Vanuit de verte zien wij den Duitsehen ex-keizer, die de generaalsuniform en daar over een lange grijze cape draagt met den garde-helm op liet hoofd. De ex-kroonprins draagt de huzarenuniform van het D'oods- hoofdenregiment en op het hoofd de losse huzarenmuts met een witte pluim. De an dere prinsen dragen eveneens officiers uniformen. Als allen zich om de kist hebben ge schaard treedt de hofprediker Dr. Dry- ander naar voren en spreekt een gebed uit, waarin hij den zegen voor de over ledene afsmeekt. Dan wordt de bijzonder groote eiken houten met zilver beslagen kist, die ge plaatst is op een rood kleed, waarop de gouden keizerskroon, in een der waggons gedragen en hierop betreden de ex-keizer en de cx-kroonprins den lijkwagen om van de overleden echtgenootc en moeder af scheid te nemen. Eenige oogenblikken later verschijnen vader en zoon weder en treden zij naar buiten. Dan begeven de hofprediker, Dr. Dryander en eenige. familieleden zich in de lijkwagen om gedurende den nacht bij het lijk te blijven waken. De ex-keizer, recht overeind ioopend, dcch star voor zich uitstarend, gevolgd door de ex-kroonprins wandelt naar de keizerlijke auto en stapt onmiddellijk met ziin zoon in, om direct daarop den terug tocht naar het kasteel te aanvaarden. Inmiddels heeft zich een incident afge speeld onder de journalisten, doordat de kapitein der marechaussees meende te moeten ingrijpen toen een Fransehe pers man met bliksemlicht een snapshot deed en onmiddellijk het fotografietoestel in beslage nam. Dc talrijke personen, die dc plechtige uitvaart hadden bijgewoond, waren inmid dels naar Doorn teruggekeerd. Maandagmorgen om kwart voor achten verbreit de rouwtrein naar Berlijn on vermoedelijk zullen de ex-keizer en de ex-kroonprins dan nogmaals aanwezig zijn om voor het laatst afscheid te nemen. MAARN, in den morgen van 18 April. De trein staat eenzaam nog op hetzelfde spoor. Het is er alles stil. Niets is waar te nemen dan af en toe eau bediende in livrei. Zecen uur rijdt de groote Mercedesauto van den ex-keizer het groote hek binnen. Er in zitten de hofmaarschalk en dc hof dame der keizerin in zwaren rouw. Voor den trein wordt stil gehouden, beiden stij gen uii en gaan den trein-binnen, gevolgd door een paar bedienden, die een achttal kleine, eenvoudige kransen, gemaakt uit denncgroen van liet landgoed Doorn naar bir.iion dragen. Een herinnering, wel sè uit het land der ballingschap na-ir het va derland meegaat. De tri in wordt gerangeerd, van welke gelegenheid de filmopnemers dankbaar ge bruik maken om den trein te 'filmen. Meer naar achteren wordt de trein geplaatst op een spoor, waarvan hij zoo straks kan w.cgrijden naar Arnhem. Precies kwart voor acht zet de trein zich in beweging. De hofmaarschalk en de hofdame brengen namens den keizer, dig zelf niet mee was gekomen, een laat- sten groet. De marechaussees zotten .zich in postuur, kapitein Boclaerd salueert, de filmtoestellen draaien, fototoestellen wor den gericht en langzaam, zeer langzaam, Is viel het scheiden zwaar, verlaat de trein het station en verdwijnt achter den boegen spoordijk uit het gezicht. De laat ste acte van het zoo droef gebeuren was geëindigd. De heer Keun, inspecteur van exploita tie en kapitein Van Houten gingen mee, cm den trein naar Emmerich te verge- zellen. Tc Arnhem. Om 8.40 reed de trein met het stoffelijk overschot van de ex-keizerin het station binnen. i li I vi $5 Vanaf een brug boven het spoorweg emplacement werden bloemen op de kap van den trein gestrooid. Politie en marechaussee hadden het sta tion afgezet. Vele belangstellenden waren op het per ron en daarbuiten aanwezig. Door den Duitsehen consul te Arnhem, Dr. Passer, vergezeld van een Duitsohc.n invalide, getooid met het IJzeren .Kruis, werd een krans gebracht iu den wagon, waarin zich het stoffelijk overschot be vond. Te Arnhem werd van locomotief ver wisseld. Te 9.05 verliet de trein weder hot sta tion in de richting Zevenaar. Te Zevenaar. Tc 9.20 kwam de trein te Zevenaar aan. Het station was geheel afgezet. De trein reed tueschen twee goederen wagens in, zoodat hij geheel gemaskeerd en niet te zien was. Op het station werd de trein door den Duitsehen consul te Zevenaar, den heer Busehhamcr, ontvangen. Zijn echtgenoote legde een krans en veel' bloemen in den lijkwagen, waarna de consul in den trein plaats nam. Op het station waren ook aanwezig vele stads- en marechaussée-autoriteiten. Na tien minuten oponthoud reed de trein zeer langzaam verder, Duitschlind tcgemcet Op het Duitsehe consulaat hing de Duit- sche vlag halfstok. Tegen de tabaksbelasting Aan de Eerste Kamer is door Het Ver bond van Vcreenigingen van Sigarenfa briekanten in Nederland, den Nel. Bond van Sigaronwinkoliers-vereenigingen, dun National-en Hanzebond van Sigarenwinke liers, tien R.-K. Bond van Sigarenmakers en tabakbewerkers de Vereen, vaa Reizi gers in bew. tabak, Ons Belang," dcrijNed. Bond .van Grossiers in Tabaksfabrikaten, de Ween. van Tabaksfabrikanten in Ne derland, den Eersten Ned. Bond vau Klein- fabrikan'en in de sigarenindustrie, Je Vereen van Sigaretten-importeurs, Jan N >d. Bond van Kléin-fabrikanten en den Hanzebond Van Sigarenfabrikanten een adres gezonden, waarin de Kamer drin gend verzocht wordt, de invoering vau de V et cp de Tabaksaccijns niet te ïanotio- neeien, zoodat een nader onderzoo,: inge steld kan worden naar de mogelijkheid vau verschaffing der benoodigde mi Melon door verhooging van het invoerrecht op ruwe tabak- Tweede Kamerverkiezing. In ae gisteren gehouden zitting van het Centraal Stembureau voor de verkie zing van leden van de Tweede Kamer is lot, lid dier Kamer in de plaats van wijlen jhr. mr. W. Th. C. van Doorn, benoemd verklaard de heer M. I. W. J. Bijle- vold, industrieel te 's-Gravenha.ge. Zooals .onlangs werd gemold heeft ue Kroon het besluit van .Ged. Staten van Zeeland, waarbij goedkeuring werd ont houden aan het besluit van den gemeente raad van V1 i s s i n g e li tot het verhoo- gen van den lentevoet der geidleening f140.000 van éi1/» tot hoogstens 7% pet vernietigd en het aads'oesluit als nog goedgekeurd. ■Hierbij werd o.a overwogen, dat de raad der gemeente Vlrismgen bij besluit van 16 Juli 1920 hoeft besloten voor bui tengewone werken t on laste van het grond bedrijf deze leening aan te gaan; dat 'de raad met wijziging van dit door God Staten goedgekeurde besluit den rentevoet heelt verhoogd, uit overweging dat hel niet heeft mogen gelukken de leening geplaatst te krijgen, wat voor een g'.O'diiivl daaraan toe te schrijven, dat rloor verschillende gemeenten do gelegen heid is geopend tot inschrijving op loonin- gen. welke tegen een hoogere rente woe den Uitgegeven en liet derhalvo eveneens ge.wensc.bt was het percentage dezet lee ning l" verhoogen:, dat Ged. Staten aan dit besluit hunne goedkeuring rebben onthouden op grond, dat met de werken, waarvoor de in hel ra idsr.esiuit van 16 Juli bedoelde gelden besteed waren nog geen aanvang is ee maakt, terwijl hovctidien iu het ne-'uil do middeiin lot dekking 'der te verrichten uitgaven niet zijn aangewezen; nat dc raad aanvoert dat de redenen, waarmede Ged. Stalen hun hcpiuit hoftoon omkleed, geen verband houden met :n verheuging van het xentecijfer der loo. ning, waartegen op zich zelf geen bezwaar wordt gemaakt en dat hunne beleende goedkeuring tol hot, sluiten der beetling, cn zij hunne bevoegdheid daarmede cv.-i schrijdendat dan ook hij Kou besluit van 11 November 1902 een besluit var Ged. Stalen van Zeeland, waarhij oen eenmaal verleende goedkeuring werd inge trokken, vernietigd is, dat reeds. om deze redenen het bestrede besluit voor "vor menging m aanmerking komt; das ech ter ',oi: de dooi' Ged. Staten voor de nict- goedkeuring aangevoerde gronden den toets vlei critiok niet kunnen dóo vian; dut foeli het gemeentebestuur, getrouw «-•mi l,o tischen van goed finaoeii'v he- J.ec.1, met de uitvoering der werken geen aanvang heeft gemaakt, alvorens dj be roodigde gelden door middel eener pold- levnurg waren verkregen; dat blijkens het besirit van 5 November 1920 het vo'cen van die goede gedragslijn er toe hooft medegewerkt dat de goedkeuring aan het besluit tot renteverhooging niet werd ver leend; dat in het besluit tot aangaan der leeninjj de lasten op hot jyoudbedrgl' worden »°'cgd; lat liet bezwaar van God. Staten hierop neerkomt, dat in het jongste raadsbe sluit niet is aangegeven, op welke wijze zullen worden gedekt de hoogere kosten welke moeten voortvloeien uit de verhoo- ging .van het xentetype der geldlcenmg: dat volgens het raadsbesluit van 16 Juli rente cn aflossing zullen worden be k'Ostigd door het grondbedrijf en dat door het (vjjzigingsbesluit van 11 October, in deze door Ged. Staten goeiige keurde wij ze van dekking geen verandering wordt ae- bracht, dat ter openbare vergadering van de afdeeling van den Raad van State mor do geschillen vaa bestuur vanwege den raad var klissingen sammmeiijk is ge maakt' dat door de vermeerdering 'der kosten als gevolg van de beoogde verlioo- güig van den rentevoet de draagkracht van het grondbedrijf niet wordt or et schre den en dat onder deze omstandigheden liet raadsbesluit alsnotg belioort te worden goedgekeurd. Op 28, 29 cn 30 April a.s. ;zal het jubileum van do Derde Orde alhier gevierd worden door een Iridium, waarbij de gevierde kanselredenaar de zeereerw. Pater Borromaeus de Groeve O.P.M. zal spreken over de inrichting en liet doel dier heilzame instelling. Alhier worden pogingen aangewend om een R. K. woningbouwvereenigmg- op te richten, welke zich ten doel zal stellen, met steun van het rijk, een klein com plex eenvoudige burgerwoningen te bou wen op een daarvoor geschikt terrein niet ver van het centrum der stad. De R. K. Kiesverceniging verga derde gisteravond in het R. K. vereeni- gingsgebouw. In zijn openingswoord her dacht de voorzitter, de heer v. Bennekom den heer Manse z.g., welke ook van deze vereeniging een stille weldoener en stevige steun was. Na goedkeuring der notulen Vverd na een korte uitweiding over de ontslagname van den voormaligen voor zitter, een motie aangenomen met alge- aeene stemmen, welke het vertrouwen der leden in de 'tegenwoordige leiding uitsprak. Het voorstel tot reglementswijzi ging had geen tegenstand, zoodat dit ook spoedig kon worden weggeklopt: de wij ziging komt er! Na een wanhopig langwijlige stem ming werden als afgevaardigden voor den Prov. Bond en hun plaatsvervangers aan gewezen de heeren Buissing eu Bennekoiu, Cornelis en Mentinck. De mededeelingen brachten de opvol gingskwestie in den gemeenteraad naar voren, die nog op een definitieve beslis sing wacht en verder eenige punten van minder belangrijken aard. De rondvraag was prijzenswaardig kort. Met den ehris- telijken groet ging de vergadering uiteen. De afdeeling Vlissingen van «len Christ. Metaalbewerkersbond in Neder land houdt Vrijdag a.s. des avonds 8 uur, eeu openbare vergadering in „de Oude Vriendschap'-, waarin als spreker zal optreden de heer H. IVetselaar, met het onderwerp „Bouwen en bewonen (VI. Ct.) Raadsvergadering Goes. Na opening door den voorzitter en me- dedeehng dat, de heer Oostcrbaan met ken nisgeving afwezig was, worden de vol gende ingekomen stukken voorgelezen: Bericht van den heer Clir. Berger te, Sliedreclit, dat hij zijn benoeming tot hcofd der O. L. School voor M. U. L. O. aanneemt. 2. Dankbetuiging van deGoesche Wijk verpleging voor de verleende verhoogde subsidie. 3 Bericht van ontvangst van Gedepu teerde Staten van de op 17 Maart 1921 vastgestelde verordening tot wijziging van de motor- en rijwielverordening. 4. Goedkeuring van 's Raads besluit dd. 17 Maart 1921, no. 6, tot inbreng van gre-nden in het grondbedrijf. 5. Goedkeuring van 's Raads besluit dd. 17 Maart 1921, no. 7, betreffende het in eigendom afstaan van grond aan de Ncd. Herv. Gemeente. 6. Goedkeuring van 's Raads besluit dd. 17 Maart 1921, no. 15, houdende aan- koon eigendommen der sociëteit V. O. V. i: Goedkeuring van 's Raads besluit dd 17 Maart 1921, no. 19, (at verhuring vau drie woonhuizen, b taande op het Ka li!11 Goedkeuring van 's Raads besluit dd. 29 Maart, no. 4, tot wijziging der "om'entebegrooting voor 19-L 9 Goedkeuring van s Raads besluit dd. 29 Maart 1921, no. 6, botretiendc het verpachten van grond aan Ch. I erhoiven cn H. Gunst. 10. Oproeping voor de vergadering vau aandeelhouders der N. V. Waterleiding- Maatschappij „Zuid-Bcvcland" op Zater dag 30 Ajiril 1921. 11. Verzoek van de Veracnigmg ,De Ambachtsschool" te Goe« om gebruik te mogen maken van eenige lokalen der O. Ij. School B. Deze stukken worden voor kennisgeving aangenomen, waarna de voorzitter eenige medtdeclingen doet inzake de vergoeding der schade door den bomaanslag venor- zaakt. De taxa<-eoommissie bestaat uit de nee- Ten P. G. C. Rothuizen, L. de Beste eb Vvr. Wattez. De schade aan perceelen, „-.„(Ieren en eigendommen bedraagt i 12.609,19, taxatiekosten 370, J. v- cl_ Waarde, schip „de Wilhelmina f 32-28,0 cn aan H. Wissel, zeilschip f 174.50. 't Bedrag is in totaal f J ,i' Voorts werd nog mcdegedecld Ja.t üc brzndstoffenoommutsie heeft voer omliggende gemeenten - Geef f4800, cn dat er nog geen definitief besluit is genome» inzake de gaspr.jsver- k Aan de orde is punt 2: verzoeken om af- sduiiving vaD belasting cn schoolgeld. De financicele commissie gaat hiermede arci ord. Er werd conform besloten. 3 Verzoek van den heer A. Jacobs om tailing van grond aan den Oost wal bij de Kleine Kerkstraat. De voorzitter deelt mede, dat men nu eerst l.eeft bemerkt dat deze grond, door den heer Jacobs ter ruil aangeboden, eigen- dom van de gemeente is. Een en ander leidt ertoe, dit punt tot een volgende ver gadering aan te houden. Daar de financicele commissie met punt 4, het voorstel betreffende de jaarweddeav d;r ambtenaren van den Burgerlijken Stand, inzake een door Ged. Staten nieuw, ta treffen regeling van de salarissen ac- ccord gaat, wordt er aldus besloten. In behandeling wordt genomen punt a, houdende verzoek van het Bestuur der Orkest- en Tooneelverceniging „Kunst? vrienden" om restitutie van betaalde be lasting; voor openbare vermakelijkheden. Nadat de voorzitter heeft medegedeeld dat dit een soortgelijk verzoek is als vaw ..Sinfonette", adviseert hij den raad hier over afwijzend te beschikken. De heer Goedbloed (A.-R.) merkt op dat de verordening na een korten tijd ge» Kerkt te hebben door den raad w;eer ie ingetrokken en vraagt of het niet onbil lijk is, dit klein bedrag in de kas der ge meente te houden, al is het dan misschien wettig. De voorzitter deelt mede, dat het to restituccren bedrag f 30 bedraagt, vooor de andere vereenigingen samen is het be drag ongeveer f 450. Er is volgens hem echter absoluut geen reden tot teruggave. Volgens den heer De Die (S. D. A. P.) zou het billijk zijn dat deze gelden aan alle vereenigingen zouden worden ver goed. Et' wordt echter overeenkomstig het voorstel van B. en W. besloten. Met punt 6, het verzoek van den Com mandant der afdeeling Goes van den Vrij- willigvn Landstorm om een der lokaaltjes van liet voormalige vcilingsgebouw te mo gen bezigen voor bureau, gaat de finan- ftieelt commissie, zoo dit tot wederopzeg- gina geschiedt, accoord. Er wordt conform besloten. Wat betreft punt 7, verzoek van tnej. M. S. O. Knitel om ontslag als Regentes van het Weeshuis, stellen B. en W. voor dit ontslag eervol te verleenen met dank voor de bewezen diensten. Er wordt aldas besloten. Over punt 8, verzoek van mevrouw A. var. TwiskPfeiffer om ontslag als lid tier Schoolcommissie, wordt overeenkom stig het voorstel van B. en W. besloten c.n eervol ontslag verleend. Aan de orde is daarop punt 9, verzoek van liet Bestuur dei- Anti-Revolutionaire- kiesverceniging „Voor Nederland en Oranje" om geen afzonderlijk staangeld meer te heffen voor de Toonda.gen, althans voor die dagen verbindend te verklaren Iu i. verbod tot verkoop van sterken drank iu hei klein. B. en W. stellen voor, op het verzoek van het Bestuur der A.-R. Kiesvereonie ging „Voor Nederland en Oranje" afwij zend te beschikken cn in te trekken de bij Raadsbesluit van 10 Juni 1920 vastge stelde Verordening tot wijziging der ver in dening op de tapperijen in de gemeente Goes. De heer Goedbloed (A.-R.) heeft uit de stukken gezien dat dit verzoek niet heeft' geleid tot een gunstig advies van B. en W„ De heropening van een principieel debat ever de kermis wil spreker vermijden. Waar is het echter dat de Tioond'igea meer en meer in kermis dagen ontaarden. Spr. verwondert zich vooral over het feil, dat men wilde terugkomen op het voorstel tot drooglegging, door den heer Vicnings indertijd gedaan. Men kan opi een proef van een jaar niet afgaan. Spr. hoopt echter, dat de raad ón op het pnmaire maar zeker op het secundaire verzoek, het tapverbod bindend verklaren voor de Toondagen, gunstig zullen -be schikken. De voorzitter doet hierop mededeeling van een adres van de afdeeling Goes van de Nat. Clir. Geheelonthoudcrsvereeniging! om het tapverbod uit te strekken over al de kermisdagen. De heer Blazier (C.-H.) verklaart zich. vóór het adres der Anti-Revolutionaire Ifiesvereeniging. Dc heer De Die (S. D. A. P.) getpoft niet dat als bijv. de kermis of de toon dagen worden afgeschaft, dit tot veel zon leiden. Om op het tapverbod terug te ko men. wat het droogleggen betreft, kan hinmede z. i. wel wat gewacht worden. Dc voorzitter merkt op, dat het altijd dtzelfden zijn die zich aan dronkenschap, schuldig maken. Hij kan zich met den heer Goedbloed' vereeiiigen waar deze zegt, dat men op, een proef van een jaar niet kan afgaan. Spr. besluit met te zeggen dat, zoo de raad den toestond wil laten zooals hij is, hij zich hiertegen niet zal verzetten. De. heer Vienings (R.-K.) brengt ter sprake de omstandigheid dat men onmidd- dollijn buiten de gemeente in de gelegen heid is toch sterken drank te gebruiken. Er kan z. i. geen proef worden genomen voor gedeeltelijke drooglegging waar i» de onmiddellijke nabijheid de gelegenheidd bestaat drank te gebruiken. Eerst moet men weten of de buitengemeenten met' Goes zullen samenwerken. Dc heer Goedbloed (A.-R.) zegt, dat er hier niet mag worden overdreven wat dat drinken buiten Goes betreft. In dé eerste plaats kan het niet medewerken van de andere gemeenten geen reden zijn voor Goes om niet in de goede richting werk zaam te zijn. De heer Flink (C.-H.) kan zich in hoofd-2 zaak vereenigen met het door den heer Goedbloed gezegdespr. voelt echter ook iets voer de op' ^ing van den heer Vienings. .j, Kan er geen ,'-.kine worden ver kregen met de buitengcméelnten vraagf spreker. De heer Vienings brengt nog eens dui delijk ender oogen dat het niet mogelijk is, in de gegeven omstandigheden een vroef met kans op succes te nemen, en sluit zich aan bjf de vraag van den heer Flink.

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1921 | | pagina 2