DAGBLAD VDOR ZEELAND DE DRUKKERIJ x°rnni levenslange f oen bij f icn bij verlies van f 7c bij verlies van f nn bij verlies van 1 oc bij verlies van 1 ic bijverliesvan 1 DUU ongeschiktheid 1 Lu U overlijden II een hand of voet I f eenoog I DU een duim I ü3 een wijsvinger I lü een anderen vinger SgWJDE „N.v: a NIEUWE ZEEUWSCHE COUEANTTe G0E5 DRUrWERKEN )HE COURANT li Georges Boussenot |kel in het „Journal" ontkennen, dat de van de Britsch-Russi- ■reenkomst, welke on- .ts gehad, een zekere rijk heeft veroorzaakt, in de overeenkomst vaarin wordt gezegd, annië zich verbindt leggen op het goud welke uit Rusland ter betaling van den Iuilen dus Leriin en schuld van het tsaris- iebben ontkend en nog sn, de Engelsche pro pet het goud, waarvan |ioort aan de Fransche dit goud. waarvan |ikrijk's bondgenoot, de moet onaantastbaar |r hetgeen voor ons, pijnlijk is om vast Nummer 88 Maandag 18 April 1921 Zeventiende Jaargang t V Onze Roomsche Pers feuilleton Kruis en Zwaard. BUITENLAND. DUITSCHLAND BELGIE OOSTENRIJK FRANKRIJK VLUG ,SAVAAKVDL EN GOEDKOOP LEVERT? ENGELAND ij de boot weer te |em echter niet is Men heeft hem niet schreeuwen. |»ige van de beman- de omgeslagen boot j bereiken, heeft men hooren schreeuwen de mannen, die op oot zaten, waren zelf 'den niet helpen. Zij j e makkers voor hun 'inleen. Het lijk van jn zij later nog zien hoofd omlaag, dat i zij niet weer gezien, hun toestand toen opzetten. Van een zijde dei- boot dreef sast gemaakt, waar- jinen zijn oliejas be- juin redding geweest, waarschijnlijk niet ^gemerkt door den ïlfzijl". Twee mannen I rusteloos, zij waren makkers met touwen itgebonden. laren vol lof over de Ln boord van den in Zoutkamp. Zondag niermonnikoog terug- pen goed monter maar den indruk van het Dubblinga en Visser |ngespoeld. Men ver- nng drijvende zullen mannen zwemvesten irschijnlijk acht men lEngelschmanplaat of i aandrijven. spaarpenningen en j isehe schuld. uari 1-914 bedroeg het the schuld, hetwelk in was geplaatst, 48 pet. huid, nl. 11 milliard les. Van 1914 tot 1917 geallieerden voor oor- nieuwe voorschotten che Regeering, en op der revolutie bedroeg voorschotten 7 milliard jfrancs. waarvan door In 3 milliard 641 millioen Toen kwam de débflcle lie, en verklaarde de |g dat zij de betaling i dividenden zou staken-, beroet van 21 Januari ptenlandsche schulden ederjfc dien geschiedt, ijver? Hetgroote Rus- deele uiteengevallen: id, Letland enLitauen ;evestigd. Polen heeft Al deze nieuwe staten door de geallieerden sondering van Litauen, i erkend. Deze staten den onafhankelijk zijn, 3 geprofiteerd van de welke Frankrijk lieett het keizerrijk, waarvan kten. Logisch gespro- dus een gedeelte van chuld te hunnen laste hetzij in verhouding ing, hetzij naar hun )aciteit. Tot dusver is nog niet behandeld, vertraging? Waarom ning der jonge staten marde gesteld, dat zij Russische schuld op lemen igenblik, waarop onze jngeland zoo besluit ch verbindt geen beslag het Russische goud, het- kas der regeering van uen, het goud, waarvan het pand is voor onze ig, komt het mij nood- eschikt voor den heer igen, wat hij denkt te 3o ruime mate als moge- ;en der Fransche spaar- ïermen. Ik herinner er groot aantal Franschen, tlcine luyden, aan onzen mdgenoot aanzienlijke en voorgeschoten, daar NIEUWE ZEEUWSCHE COURANT Hoofdredacteur: J. W. VIE N 1N QS. Tel,efo°" Bureaux van Redactie en Administratie: Wesfsinzel. «uta Bijkantoren: MIDDELBURG, Markt) en 2 Telegram-Adres: Nizeco. Directeu OS. VAN DE GRIEN DT. Telefoon 207 Abonnementsprijs f2,50 per drie maanden, f 0,20 per week, voor Post-abonnês f 2,90 per 3 m. Advertentiën van 1 tot 6 regels f 1,50, elke regel meer f0,25, bij contract beduidende korting. Al onze Abonnés zijn gratis verzekerd tegen ongevallen krachtens onze overeenkomst met „The Ocean and Guarantee Corporation Ltd." te Amsterdam, Rokin 151, en wel voor de hieronder vermelde bedragen Friedr. Muckermann verhaalt ons in der Gral van April 1920 onder den titel „A'uf dem Wege zur Katholischen Welt- literatur" 't volgende: „Vanuit 't raam van mijn gevangenis in Smolensk kon ik een klein plekje grond zien, waarover spoorlijnen lagen. Op ze keren dag stond daar oen wagen die met schrille kleuren beschilderd was, en na, een onderzoek werd mij duidelijk dat dit de literatuur-wagon was van Lenin. Deze wagon met vlugschriften was voortdurend op de baan van St. Petersburg- naar Poela en Koersk, van Pomsk tot aan den Dnjepr. De Directeurs in Moskou weten, wat de pers kan. Ze komen er rond voor uit: „Ons leger, zeggen ze, is niets, maai de vliegende bladen van onze voorhoede., die doen het; wij marchceren vooruit in een reeds veroverd land" Zonder Tolstoï, zonder Destojewski en de heele serie van hun literair nakomelingschap is de Rus sische revolutie ondenkbaar. En vooral door Üaar schriftelijke propaganda blijft ze een wereldgevaar en wanneer de pers dit vermag in het onontwikkelde, analpha- bc-tische Rusland, hoe zal 't dan zijn bi; ons, waar bijna elke proletariër lezen kan f" Diezelfde gedachte heeft ook mij meer malen bestormd, zoo dikwijls de post me de bladen der röode linkerzijde, met name Het Volk en He Strijd bezorgde. Want irderdaad, zóó valsch, eenzijdig en onder 't schijnschoon van waarheid en recht wor den, godsdienstige en sociale vraagstuk ken, dagelijksche feiten en feitjes voor gesteld, dat de onontwikkelde of lialf- ontwikkelde langzamerhand doch absoluut zeker komt onder de giftige bedwelming der anti-Roomsche pers. De Tribune van David Wijnkoop even als Die rote Fahne der Communisten in Dnitschland zijn in dit opzicht eerlijker en oprechter, omdat ze radikaler voor hun beginselen en hun conclusies uitkomen, en daarom minder gevaarlijke ofschoon na tuurlijk nog altijd gevaarlijke en daarom absoluut verboden lectuur zijn. Maar de Socialistische pers, Volk, Voor waarts, Strijd en zoo menig, zoogenaamd neutraal „blad, zijn des te gevaarlijker^ naarmate,ze zich meer aandienen in scha penvacht, doch volgens 't woord der H. Schrift inderdaad „grijpende wolven" zijn. We kunnen bijna uit elk Volk- of Strijd- nummer pakkende voorbeelden aanhalen van „het liegt" of „verdraait" of „licht onvoldoende voor en houdt de massa dom". Eén vraag'aan Het Volk: Waarom ïnochten de Volklezers wèf heoren, dal de Bisschop van Breda de roomscho werklieden op hun plichten ge wezen heeft in zijn laatste Vastenmande- ment, en waarom werd er niet bij vermeld, dat ook wel degelijk en niet zoo maar ter loops gewezen was op de rechten van den werkman en op de plichten, van den pa troon En zoo gaat 't voortdurend. Men houdt de massa dom, en met domme proletariërs kan men alles, ware 't zelfs revolutie maken. Waarom smaalt 't Volk op „voor Eer en Deugd" en ver zwijgt 't, waar A. B. Kleerekoper, de zedelijkheidsapostel van de „Oproerige Krabbels zoo menigen avond doorbrengt t Zijn maar losse vragen. Wilt ge ware voorlichting, Zeeuwen, steunt uw Roomsche en Christelijke pers organen en voor de katholieke Zeeuwen wijzen we op ons Roomseli Dagblad „De Nieuwe Zeeuwsche Courant". Onze beminde Bisschop is vooral ook een bisschop van de Roomsche Pers, om dat Zijne doorl. Hoogw. zoozeer doordron gen is van 't machtige Apostolaat, dat zij vervult in 't moeilijk bestuur van Zijn groot bisdom. Machten ook alle katholieke Zeeuwen van dienzelfden geest doordrongen zijn en dit vooral toonen door ons Roomsch Dag blad te steunen vooral door hun abonne ment en 't plaatsen van advertenties, die niet ten onrechte het ruggeruerg van aen courant genoemd worden. Men geeft zooveel uit voor kleeding, voor snuisterijen, en tochwaar 't geldt een Roomsch dagblad, daar telt men de centen of halfjes één voor één na en leest de courant met meerderen samen. on ma Nisuerinann roepen f?™ Msrdoor erai einde aan dit tref- e de toon eel. ^!Ch verwijderende, wierp Ut kapitein nog een hulsten blik op An dreas: zijn gelaat, hetwelk de jonge pries- te-r altijd zoo stroef gezien bid, had eer,e zonderlinge uitdrukking van liefde en zachtzinnigheid aangenomen. Andreas vole ae den kapitein met de ©ogen en reeds was deze verdwenen, .toen hij nog keek naar den kant, waïr langs hij hein- had zien heengaan. .Toen de avond begon te vallen, Vergaï hij met het uur zijner samenkomst met zijne moedei en wilde tot aan het laintsle Och, Roomsch Zeeland, laten we twee dingen niet vergeten: Vooreerst, dat men denkt zooals uw dagblad is; vervolgens, dat 't behoud van 't Roomsche geloof voor do toekomst in onze dierbare gewes ten grootendeels te danken zal zijn aan onze Roomsche dagbladpers in haar ver heven Apostolaat. Derhalve: „steunt ons R.-K. Zeeuwsch Dagblad". P. constaNtixus. De begrafenis der Ex-Keizerin. De Berlijnsche correspondent van „De Telegraaf" meldt over. de bijzetting van het stoffelijk overschot, der ex-keizerin Dindagochtend te halftien dat de kroonprins, de prinsen en prinsessen van het Koninklijk Huis, alsmede de buitenl.andsche vorstelijke xouwdrag-enden bijeenkomen op het station Wildpprk, Ook de voormalige hofdames, de gene- raal-adjudanten, de adjudanten a la suits en de vleugel-adjudanten, alsmede het gevolg. ,1 De lijkkist wordt door oud-officieren van het kurassiersregiment „ICönigin" en het fuselierrcgiment „Königin" en door de voormalige hofstaatsdienaren naar den lijkwagen gedragen, waarbij de dragers der insignes vooraan gaan. De oud-offi cieren van het kurassiersregiment „Koai- gin" zullen de paarden van den lijkwagen leiden. De dragers der insignes zullen den lijkwagen voorafgaan. De voormalige gencraal-adjudanten gaan rechts en links van den lijkwagen. Vier ridders van den Zèvarten Adelaar fungeeren als slippen- dragers van het lijkkleed. De dames van het gevolg begeven zich in Rijtuigen naar het mausoleum. De lijkkist wordt het mansoleum binnen gedragen en voor het altaar geplaatst. Zoodra de lijkkist den drempel van het mausoleum heeft overschreden, zet het domkoor in. De opper-hofmeesteres der cx-keteerin de hofstaats-, hof en eere- dames, alsmede de kamenier nemen aan beide zijden van de lijkkist plaats. De dragers der insignes nemen plaats aan het voeteneind van de lijkkist. De neven der ex-keizerin vormen de doodenwaeht. De kroonprinses, alsmede de prinsen en prin sessen treden het mausoleum binnen, wan neer de lijkkist is'opgesteld. Daarna heeft de rouwpleehtigheid plaats. Deze begint met het zingen van het lied „Ieh weisz dasz mein Erlöser lebt". De gemeente zingt „Jesus mein Zuverlasz". De predikatie wordt gehouden door op- perhofprediker dr. Von Dryandcr. Daarna zingt de gemeente „Wenn ieh eininal soil scheiden" en „Erscheine inir zum Schil de". Dan volgt het „Vater unser" en de zegen. Het domkoor besluit met liet lied „Es 1st ein Tag verhanden". Na de plechtigheid zullen de kroonprin ses en de prins Eitel Friedrich in de villa „Liegnitz" een condoleance-receptie houden. Vclgenr Wolff's bureau wordt van be voegde zijde verklaard dat geen bezwaar bestaat tegen het deelnemen -van deputa ties van onderwijzers en ambtenaren aan de plechtigheid der bijzetting van wijlen keizerin Augusta Bictori, echter op voor waarde, dat de dienst in dg scholen enz. geheel intact zal blijven. Lichamen, waartoe de persoon der over ledene in bijzondere betrekking stond, zal het vrij staan, hun beschermvrouw of wel doenster in niet-politieke rouwplechtig- heden te herdenken, doch op de onderwij zers en leerlingen mag op geenerlci wijze druk worden uitgeoefend, our aan betoo- gm-gea als deze deel te nemen. Hoelz. BERLIJN, 16 April. (Part.) Het schijnt thans werkelijk de echte Hoclz te zijn, die gisteravond door de Berlijnsche poli tie werd gearresteerd. De politie was te weten gekomen, dat de beruchte roover- hcófdnran zich naar Berlijn had hegeven, nadat de opstand in Midden-Duitschland was gedempt. Herhaaldelijk werd aan da politie medegedeeld, dat men Hoelz in de straten van Berlijn had gezien en herkent, toe aan zijne belofte trouw blijven. Zijne mot ketenen beladen handen konden den gewijd-en ro-zefcrans niet vasthouden, maar hij zeide- die met de lippen en het hart op. De beeltenis zijner moedor stond hem helder voor'-den geest; hij zag haar echter niet meer, zoo als zij vroeger was. maai' zoo als zij in dat uur inoest zijn, worste lende met den dood, en bii verheugde zich daarover. Mocht hij verlangen, dat iiaro marteling, reeds zoo langdurig, nog .meer gerekt werd? Heelt zij niet genoeg gele den? Js het de gezondheid en het teven, welke bij v.oor haar moet vragen. o£ wel een korten doodstrijd en een spoedig af sterven? Zie hier de twee einden, voor welke Andreas zijn offer opdraagt: de ze- lokkige bevrijding zijner moeder un de he keering van zijn voormal'igen kapitein, Do nacht wag gevallen; buitengewoon ofschoon hij zijn uiterlijk eenigszins had gewijzigd. Gisteravond vernam de politie, dat de lang gezochte zich in een koffie huis te Charlotteiiburg ophield. Een aan tal agenten drong m het lokaal binnen en vond er dep „rooden generaal" in gezel schap van een commuhistischen timmer man. Beiden werden gearresteerd en per auto naar het politiebureau gebracht. Hoelz ontként niet de gezochte te zijn. Meer wil hij echter niet zeggen. Uit het onderzoek is ondertussehen nog gebleken, dat Hoelz ook nog tijdens den opstond in Midden-Duitschland in de hoofdstad is geweest. Hij kwam en verdween per auto. Hij vertoefde dan steeds in een of onder pension, maar maakte zich na enkele da gen weer uit de voeten. (N. R. fit.) De ex-keizerin. De Berlijnsche correspondent van „De Tijd" schreef over de ex-keizerin o. a. het volgende De keizerin schonk haar gemaal zes zo nen en een dochter. Het huwelijk was zeer gelukkig. Auguste Victoria leidde per- scoclijk de opvoeding van haar kinderen tot in de kleinste détails. De moederlijke zijde van haar wezen bleef haar bij, toen een nieuwe generatie opgroeide en zij haar vreugde had aan talrijke kleinkinderen. Haar huwelijksleven ,was een voorbeeld voor heel de wereld. Haar gezin was door en door christelijk. Een voorbeeld in een tijd van decadentie en zedelijk verval. Dit gezin was haar levenswerk. Haar publiek leven was geheel aan lief dadigheid en sociale zorg gewijd. Vooirl op hel gebied der zuigelingenverpleging heeft zij zeer veel gedaan. Tijdens den oor log- was zij een trouw bezoekster der laza retten. Een mooie en teekenenda trek is, dat zij die bezoeken meestal alleen maakte. De keizer, trouwens eveneens een voor beeldig echtgenoot, eerde zijn vrouw hoo- gclijk. De huiselijke zijde van haar wezen karakteriseerde hij eens raak: „Mijn vrouw lost de vrouwenkwestie op haar manier op door zieh aan de drie k's te houdenkeu ken, kinderen, kerk!" Maar heel bet edele karakter van zijn vrouw eerde hij in liet strandbot'el te G-lücksburg met de mooie woorden„Een edelsteen glanst aan mijn zijde. De keizerin is het zinnebeeld aller deugden. Ik dank het aan haar, dat ik in staat hen, om de zware plichten van mijn beroep met vreugde uit te oefenen". Dnitschland en de geallieerden. PARIJS, 16 April. (Belga.) Volgens een telegram uit Praag aan de Temps had Dnitschland aan de Tsjecho-Slowaksche regeering gevraagd om tot bemiddelaar ster te dienen tussehen Duitschland en de entente-mogendheden inzake het nieuwe Duitsehe plan over de schadeloosstelling. De Tsjecho-Slowaksche regeering heeft echter geweigerd. Tegen de openbare Pruisi sche scholen. Uit Breslau wordt bericht, dat Z. Emiu. kardinaal Bertram een nieuw herderlijk schrijven heeft uitgevaardigd, waarin aau de katholieken wordt verboden mede te werken aan de oprichting van openbare scholen, terwijl het tevens aan alle katho lieke ouders is verboden hun kinderen van de katholieke scholen af te nemen. 2. Em. de Kardinaal voegt eraan toe, dat de stichting van openbare scholen en de uitvaardiging van de rijksschoolwet in strijd zijn met de rijksgrondwet. somber en donker. Een diepe stilte tieersovite in het kamp. Deze treilende rust deed Andreas denken aan het graf, dat hem wachtte. Er vielen tranen uit zijne dogen en hij wist niet waarom? Was hei nog een overblijfsel van ge hechtheid van het leven, of het verlangen naar den Hemel1, of de herinnering aan zijne moeder? Dat alles misschien te ge; lijker lijd. Van lieverlede verzonk hij. af gemat door zao v°'e verschillende aan doeningen in eene stlile droefgeestigheid en eindelijk overmeesterde hem de slaap. Hij sliep gelijk men slaapen kan, wanneu' men oen gerust geweten heelt; gelijk in zij ne gevan enis de deugdzame koning, dien Frankrijk eertijds het schavot had zien bestijgen, had geslapen. Andreas sliep nog, toen reeds zjjn laat- gto dag was aangebroken. Een soldaat Dc Belgische mijnwerkers legen dc Barons Coppée. In een motie heeft het nationaal comité der mijnarbeiders van België, dat 130.000 leden omvat, besloten alle mijnwerkers van h»t land uit te noodigen op 2 Mei niet aan het werk te gaan als protest tegen -le met-vervolging van de barons Coppée, zooals wij reeds is ons' vorig, nummer meldden. In zijn motiveering zegt het comité, dat uit de instructie blijkt, dat de Coppée's wel degelijk benzol en andere bijproducten uan de Duitscbers hebben geleverd -en or kennis van droegen, dat deze door de Duitscbers voor krijgsdoeleinden worden aangewend. Het comité besluit, dat de niet- vervol ging veeleer een gunst aa,n don rijkdom, dan een rechtvaardig vonnis beteekent. Intussehen wordt van eenigszins be voegde zijde verklaard, dat de veroord dcc ling van de harons Coppée zulk een massa schandaaltjes uit de hooge politieke' en andere patriotieke kringen van België zou to voorschijn roepen, speciaal inzake aiet- patriotisehe handelingen tegenover de Duitscbers, dat hetgeen nog overblijft van België's prestige, daardoor hopeloos zou len gronde gaan. Geen rcgecringserisis Hel Hahsburg-ontwerp in Oostenrijk is verwerpen, een regeeringserisis is aldus vermeden. De politieke toestand blijft in- tussrben eritiek, vooral ook in verband n.et de actie voor aansluiting bij Duitsch land, die blijkbaar, na de entente-nota nog toeneemt. De Arbèiter-Zeilung zegt, dat de^ regee ring in zake do Habshurg-kwestie een Pyrrhus-overwinniüg behaald heeft. Het blad stelt niettemin vast, dat de repuhli- keinsche gedachte een ernstigen klap ge- kregen heeft door de verwerping van de schoolwet en de Habsburg-wet. De Reichspost begroet het besluit van het parlement als een overwinning van de orde en is van meening', dat de regee ringserisis voor het oogenblik voorbij is. Frankrijk en het Vaticaan. PARIJS, 15 April. Poincaré beeft on middellijk geantwoord op de uitnoodiging, oir. spoed te maken met de behandeling van de Vaticaansehe kwestie. Hij heeft aan den heer Las Cases een brief geschreven, waarin hij eraan herin nert, dat de commissie voor buitenland- sche zaken van den senaat zelf reeds be sloten heeft onmiddellijk na afdoening van de begrooting de kwestie te onderzoeken. (Maasbode.) Anthonin Dupost overleden PARUS 16 April. Anthonin Dubosl, senator en oud-president van den senaat, is Vrijdagmiddag plotseling overleden, lljj werd 77 jaar oud. ,Een conferentie op het Elysce. PARIJS, 15' April. (Havas.) Op liet- Elysée werd een conferentie gehouden' onder voorzitterschap van Millerand, waar aan werd deelgenomen door Briand, Bar- t-hou, D'oumer, Loucheur, Foch, Pétain, en de generaals Weygand, Buat en De- goutte. Er werd gesproken over de gebeur lijkheden van den tegenwoordigen tijd. PARIJS, 15 April. (B. T. A.). In de betrokken kringen wordt de grootste dis cretie in acht genomen nopens de resul taten der hedenmorgen op het Elysée ge houden èonferentie. Het ligt evenwel voor de hand, dat het doel ervan was, de maat regelen te bestudeeren, die noodig zouden kunnen .zijn na liet verstrijken van den len Meb teneinde Duitschland er toe te brengen zich van zijn verplichtingen te kwijten indien het er bij bleef zich eraan t,e onttrekken. Er werd geenerl'ei besluit genomen, want de gedragslijn van de Frausc'he regeering' zal afhangen van de houding der Duitsehe regeering. De Fran sche ivgeering' zal, indien zij moet han delen, dit slechts doen na zich te hebben verstaan met de geallieerden. wekte hem bij het binnentreden in zijn tent, oua hem eten te brengen. HijJ'-vsis "dit aanvankelijk van de band; maar op de aanmerking van den militair, dat de voltrekking van zijn doodvonnis tot den avond was uitgesteld, hedoot hij wat voed sel te gebruiken. Hij vroeg, of hij den kapitein Niedermann zou mogen spreken, daar hij bcm iets gewichtigst te zeggen had. Jlè soldaat beloofde hem zulks le vragen; maar Andreas wachtte te ver geefs; de officier kwam niet. Do uren verliejien en het noodlottige oogenblik naderde Een zekere onwille keurige angst beknelde het - hart van den veroordeelde. Hetgeen hem vooral leed deed. was, dat hij gedegradeerd moest worden voor het front van het geheel'e leger. De enkele gedachte aan die ontee- ring deed zijn hart in een krimpen; hij De staking. De spoorwegmannen en transportarbei ders hebben Zaterdagochtend vergaderd en een. communiqué uitgegeven, waarin zij zeggen, dat, tengevolge van de verwar ring in de vergadering van het Drievou dig Verbond van Vrijdag, er geen rede lijke hoop bestond op het verzekeren van een eensgezinde actie. Tot Donderdag avond toe bestond er alle hoop op een ge weldig vertoon van de solidariteit der arbeidersklasse. De omstandigheden, die sindsdien waren gebleken, hadden den vas ten grondslag weggenomen, waarop de oproep tot staken was gebaseerd- De politieke correspondent van de „Daily Mail" schrijft nog: Het is op het oogenblik nog moeilijk om een juiste, schatting van de kosten der staking te geven, maar toch matig berekend kost de crisis aan de belastingbetalers' alleen reeds 50 mvllioen pond sterling. De mijnwerkersstaking zal een zeer ern stig verlies der nationale inkomsten ver oorzaken, terwijl het uitvoerverbod van expert-kolen een terugslag zal hebben op de wisselkoersen, waardoor het geld iui waarde vermindert. Bovendien doet zich het kolentekort ook in de industrie gevoe len, waardoor de productie wordt belem merd. Tenslotte komen nog groote lasten voor de gemeenschap door het feit, dat de re geering groote sommen moet uitgeven vcor het treffen van verdedigingsmaat regelen, zooals het mobiliseeren en uitrus ten van troepen enz. Men meldt, dat de eerste-minister zijn ernstige aandacht schenkt aan de strijd wagen. Indien men tot een regeling van 'de loonkwestie kan komen, kunnen, de mijnwerkers verzekerd zijn, zoo zeggen de bladen, dat de regeering haar invloed zal aanwenden, opdat er voor lien een edel moedige regeling getroffen wordt. Wat eek de uitslag van de mijnwerkers- cenferentie moge zijn, men gelooft dat de mijnwerkers in "Yorkshire bereid zijn, om onverwijld weer aan het werk te gaan. De mijnwerkers in Durham zullen ver moedelijk een dergelijke houding aan nemen. In Derbyshire waar de mijnwerkers meer hebben te winnen van een disfcricts- dan van een nationale regeling, zou men het opgeven van het 'voorstel nopens een boete hierdoor die kleine opwellingen van hoogmoed, welke hij ondervonden had op den dag, waarop hij, na eene hoogdra vende lofrede en eene eervolte vermelding in het bulletin, uit de handen van den ge neraal', insgelijks voor het front van het front van hel geheele leger, die zelfde epaulet ontving, die hij heden op zulk' eene schandelijke wijze moet afleggen- Hierin was Andreas weder geheel menschj de dood joeg hem geen schrik a,an, maar die schande, welke hij zoo weinig verdiend heeft, valt hem boven alle beschrijving hart; maai' het voorbeeld van zijn Godde* lijken Meester kwam hem voor den geest, en bij het gezicht van den Christus, ge- gee-seld en 'den .lood der slaven.stervende, onderwierp bij zich zonder morren aan zijn tot. i CWbrdt vervolgd.)

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1921 | | pagina 1