Michefin VRIJDAG 15 APRIL 1921 NIEUWE ZEEUWSCHE COURAliT PORTUGAL. SPANJE BINNENLAND. UIT ZEELAND. MIDDELBURG Bij den Rijwielhandel VLISSINGEN GOES jgedurende 20 bijeenkomsten tusschen 22. Maart cn 12 April. - I De rekening van Duitschland. Wat Briand ervan - zegt. In de Kamer is een dezer dagen liet [wetsontwerp behandeld, waarbij voor 1921 vastgesteld wordt de begrooting yau uit gaven, die te verhalen zijn op de uitvoe ring van het vredesverdrag. De Lasteijne, toegevoegd rapporteur- generaal, zegt, (lat. Duitschland reeds voor 1 Mei 23 milliard aan Frankrijk had Snoeten betalen. Duitschland, dat beweert imeer dan 21 milliard gestort te hebben, atortte in werkelijkheid nauwelijks 3 mil liard. In afwachting heeft Frankrijk op de rekening van Duitschland 59 milliard uitgegeven voor oorlogsslachtoffers. Het kan niet voortgaan het ontzaglijk tekort, dat er ontstaat door het niet betalen van Duitschland, mot leeningen aan te vullen. 'Er is nog een minimum van 80 milliard ttoodig om de verwoeste stxekeu weer te herstellen. I)e zachtzinnige methode, dio sedert 2 jaar gebruikt is, heeft gefaald. Op 1 Mei is er weder een inningster- mijn. .Wij moeten ons daarbij houden aan dit ccne ding-, dat wij betaald willen .worden met iets anders dan goede woor- den. Ik heb geen enkel vertrouwen in het woord van Duitschland. Wij moeten waarborgen hebben. In dien Duitschland ons niet betalen wil, Snoeten wij ons zelf betalen. Het is voor ons een kwestie van leven of dood. (Alge- tneene levendige toejuichingen.) Nadat Landry en Desjardins het woord gevoerd hebben, spreekt Briand. Hij zegt, dat hot niet meer het oog-en [blik is om over liet gedraal van Duitsch land te sprokon. Sedert 2 jaar wacht [Frankrijk op iets reëels. De sancties heb- [ben niet het verwachte resultaat gehad. Dp 1 Mei zal Duitschland zich hebben schuldig gemaakt aan al de opvolgende schendingen van het vredesverdrag, dat het onderteekend heeft. Het zal voor zich zien zijn verplich tingen en zijn verzuimen. Briand vervolgt, dan: Do schuldeischer heeft een vordering, die executoir is. De deurwaarder is gezonden. Indien de schuldenaar voortgaat zieh weerspannig te toouen, zal de veldwachter hem moeten vergezellen, Dat is het gewone recht on der particuliere personen en zoo zullen ele dingen ook gebeuren in het internatio nale leven der vplken. De commissie van herstel heeft haar eisch geformuleerd. De gebruikelijke for mule is: „Schuldenaar, betaal!" En indien hij niet betaalt, zal hij door alle dwang maatregelen gedwongen worden, waarover de schuldeischer beschikt. Ziedaar, zeide Briand, hoe de regecr'mg 'den toestand beschouwt. De regeering is overtuigd, dat deovereenstemming met de boudgenooten gohandhaafd zal blijven. Frankrijk heeft alle denkbare concessies 'gedaan. Men kan het niet verwijten, dat het niet tot de uiterste grens van het ge duld is gegaan. Maar opdat Frankrijk zijn overwin ning waardig zij, moét het uit deze over winning alle resultaten verkrijgen, welke in het verdrag zijn vastgelegd. Briand besloot: Eer blijft den geallieer den niets meer te doen dan de rekening, door de commissie van herstel opgesteld, voor te leggen. Tezamen met de gealli eerden zullen de Franschen op het rendez vous zijn. (Toejuichingen op alle banken.) Frankrijk en Engeland Chamberlain heeft in het Lagerhuis ver klaard, dat liet gerucht omtrent het' be weerde bestaan van een geheim offensief en defensief verdrag tussclien Frankrijk en Nog steeds geen Dorado. Portugal is voor wie een echt christelijk land ala de beste waarborg van welvaart en geluk beschouwen, nog steeds geen dorado. De Spaansche briefschrijver van „De Tijd" vernam over dat land bijzonder heden uit den mond van .een hoogstaand Portugees, die veel onbegrijpelijks meer verklaarbaar maken. Zoo mag er hijvoor beeld geen geestelijke in zijn g'ewa'a.d, veel minder een kloosterling over do straten gaan. De Friester ziet er nu ongeveer uit als een Anglikaansch clergyman, en alleen do •Nuntius draagt in 't openbaar een sou- taan. Een Fransch geestelijke, die in sou- taan dcor Lissabon liep, werd door het jeugdig gepeupel voor Jezuiet gescholdeu. En de afschuwelijke magonnicke Jakobij- nen zijn er in geslaagd, om dien naam hij hot volk te laten doorgaan voor al wat zij zelf zijnbinnenvettersche huichelaars en fanatieke volksbedriegers. Do. groote oorzaak van hot godsdienstig verval? Chereiiez la. Loge! In de 18« eeuw (vist de beruchte „Broeder" Pornbal de- geestelijkheid tot staatsbeambten te knechten. Gevolg daarvan wel goed geho noreerde (ia dubbelen zin) priesters, maar tevens niet weinigen zonder roeping eu ijver. Schromelijk werd het catechismus- onderwijs verwaarloosd, al bleef de over- groote massa uit overlevering gehecht aan den godsdienst. Wol hebben ook tegen woordig vele aanzienlijke (ouden en nieu wen) e.en eigen kapel cn kapelaan, maar zo houden die uit chic, als een auto of een rijpaard. En daardoor worden tal *au geestelijken aan de zielzorg onttrokken en tot een soort hof-clerus verlaagd. De onwetendheid op godsdienstig gebied blijkt al heel sterk uit het feit, dat velen mcenec en zeggen: „mijn kind is op het stadhuis gedoopt"nadat de „Burger lijke Stand" aan den Pastoor werd ont nomen en aan civiele ambtenaren opge dragen. Van katholieke arbeiders-organisaties geen spoor. Alles is bij do roode, ongods dienstige Confederaties der Arbeiders, al is het dan zonder veel overtuiging, of bij gebrek aan beter. Tal van kerken zijn door de masonnieke regeeriugen gesloteD en tot musea, gestichten en kazernes gede gradeerd, cn de geestelijkheid heeft geen ander middel van bestaan meer, sinds den roof der kerkelijke goederen, dan de aal moezen der getrouwen. Aan den anderen kant is het gehalte der priesters door do vervolging aanzienlijk verbeterd en is de groote menigte meer dan beu van het eeuwige geknovel door de Loge. De eonige doortastende cn eerlijke Staatsman, die een eind wilde maken aan liet vervolgen van Kerk en geloovigen, Sidonio Paes, werd door een earbonaro vermoord. Toch was hij zelf allosbehdvo katholiek, zelfs niet geloovig, en leefde hij. hoewel getrouwd, met een andere vr< uw. Een ander, allergrootste, reden van geloofsverval in Portugal was de ontsten tenis eeuor Katholieke Pers van ecnig be lang. Tegenwoordig is er vooruitgang, en moet de. „openbare meening" ook rekening houden met de. Roomsclie „A Epoca", die uitmunl end door een ingenieur geredigeerd wordt. Zonder het tegenwicht van goede katholieke dagbladen, moet op den duur het meest godsdienstige volk ten gronde gaan aan de veel verbreide, en door ecu kortzichtig-sectarische anticlerioale Over heid maar al te dikwijls gesteunde ongc- loovige, vrijzinnige en socialistische pers. N. B. Laat katholiek Nederland, dit ra: nog vrij en gecerd is, hot door ons vet gedrukte ter harte nemen, wil het niet vroeg of laat eenzelfde noodlot als Portu gal over zich afroepen. „Waar kan niên heter zijn dan hij zijn beste vrienden?" Op het socialistisch congres te Madrid hebben hevigo relletjes plaats gehad tus- schen de verschillende groepen. De po litie moest tusschenbeidc komen. ENGELSCH-INDIË Schip omgeslagen. 65 Do-oden. CALCUTTA, 13 April. (R. O.) De. Ferry-boot is bij het oversteken van de monding van den Megna-talr der Ganges-- delta op een zandbank gedreven cn door den storm omgeslagen. 125 passagiers wa- Men vreest, dat de 65 anderen verdronken ren aan boord, Waarvan ei- 60 gered zijn. zijn. TWEEDE KAMER. Zitting van Donderdag 14 April. De mijziging van de Successiewet wordt aangenomen met 57 tegen 18 stemmen. Daarna, is aan de orde de. motie-Wijn koop (Comm.) betreffende voorziening in den nood dor veenstrekon. De motie tot uitkeering van f 30 per week aan werkloo- zen wordt verworpen met 73 tegen 4 stemmen, de motie tot terugroeping dor 'militaire troepen met 74 tegen 3 stemmen. De motie-De Jonge (s.d.a.p.) betref fende regeling in het algemeen mijnregle ment van de medezeggingsschap, rechts positie en arbeidsvoorwaarden der mijn werkers wordt verworpen met 45 togen 32 stemmen. De vergadering duurt voort. Aan de orde is voorzetting van de behandeling van het wetsontwerp tot ge deeltelijke herziening van de Leerplicht wet. De heer De Kanter replieeerend, zegt van do motie-Van der Molen niets te hegrijpen; wel wordt de leerplicht weg genomen, maar toch worden nieuwe straf bepalingen voorgesteld. De heer K. Ter Laan (S.D.A.P.) repli ceert eveneens. De heer-Van Der Molen. (A.-ll.) ver dedigt nader zijn motie. Deze bedoelt niet een directe intrekking van de Leerplicht wet, maar om geleidelijk een agdere wet tot stand te brengen, waardoor ten slotte do Leerplichtwet overbodig wordt. De hoer Sineonk (A.-R.) verklaart tegen de motie-Van der Molen te zullen stem men. Dr- heer ICruyt beantwoordt namens denh eer van Ravensteijn eenigo opmer kingen De heer Van Wijnbergen (R.-K.) repli ceert. De Minister van 'Onderwijs, de heer De Visser, weerlegt de opmerkingen, dot de arbeiderskinderen geen verder onder wijs kunnen hekomen dan het iager onder wijs. De algcmeene beraadslagingen worden gesloten. Waarna de motie Van der Molen wordt verworpen met 53 tegen 6 stemmen. Een amendement K. Ter Laan betref fende art. 3 der motie, verdedigt dan de heeren Ossendorp (S.D.A.P.) en- Kete laar (V.D.) wordt na. repliek van Je Minister verworpen met 3S. tegen 20 stem men. Hierna verdedigt de heer K. Ter Laan (S.D.A.P.) nog een amendement op art. 4, der motie, waarna de besproking, nadat het door de Minister is bestreden, uit gesteld is tot a.s. Dinsdag. Nederland en België. Bij de te Waterlating van twee sche pen, gebouwd op een nieuwe werf te Gent, heeft minister Anseele, als ver tegenwoordiger der Belgische rogeering, liet" woord gevoerd. Minister Anseele zeide volgens een bericht aan de „Tel." dat binnenkort met de Nederlandsche regeering onder handelingen aangeknoopt zullen worden met het doel de sluis te. Terneuzen te. doen vergrooten. Hij drukte, als zijn overtui ging uit, dat de Belgische regeering hij de Nederlandsche, wa.t dit betreft, liet beste onthaal en alle tegënmoctk'omin g zal vinden. Hij meent er niet aan te mogen twijfelen, dat bij de regeering in Den Haag alle verlangen bestaat om do betrekkingen tussclien onze heide zuster- naties, die nog steeds vriendschappelijk zijn, weer haar oude hartelijkheid te doen terugwinnen. Onder bijval van de aanwezigen sprak de minister daarbij den wensch uit, dat spoedig dc nog tusschen beide landen hangende kwesties tot een vriendschappe lijke oplossing zullen komen, welke ieder een wemseht. De ex-Keizerin. Jlir. Van Tets, kamerheer van de Ko ningin-Moeder, heeft namens H. M. een krans neergelegd op de kist van de Kei zerin. Onder de vele kransen, die zijn aange- hraeht. was er een van den Koning en de Koningin van Zweden, en een van de gemeente Amerongcn. Ook hoeft Jhr. Eöell namens Prins Hendrik op het ka steel te Doorn een krans overhandigd. .Woensdagochtend om tien uur kwamen te Zeveuaar aan drie salonrijtuigen van den vroegeren keizerlijken lioftrein uit Duitschland, op weg naar Doorn, om het, stoffelijk overschot van de ex-keizerin af te halen. Slechts enkele Duitsche beambten vergezelden de wagons, waarvan een, inge richt voor lijkwagen, met eenvoudig den nengroen is versierd. De. heide ande.ro wagons (lieueu voor geleiders en hun per soneel. (Hbld.) Een onderhoud met de ex-Keizerin. In de Stads-editie van de „Oprechte Haarlcmsche Crt." lezen we een onder houd, dat anderhalf jaar geleden mot de overleden keizerin heeft plaats gehad en nu eerst is gepubliceerd. We nemen er do volgende passage uit over. De schrijver bracht verslag uit van zijn bezoek in Duitschland aan den dol den keizerlijken zoon Prins Adalbert. De keizerin luisterde met de meeste interes se zonder te onderbreken. „Pas toen ik van een olieverfportret van den Keizer vertelde, wat eerst tijdens diens verblijf in Nederland vpltooid werd, viel de Keizerin mij in dé rede met de vraag-: „Bij nw laatste bezoek aan Amct rongen werd u den Keizer voorgesteld. Het zal den Keizer genoegen doen deze mcdedeelingen persoonlijk van u te ver nemen." „Hoe vondt u den Keizer?" Een ondeelbaar oogenblik was ik ver bouwereerd, daar ik de bedoeling van deze vraag- niet kon overzien. Daar ik mij echter bewust was dal' ik onmiddellijk te antwoorden had, zeide ik spontaan: „Ik heb mij verbaasd over de veelom vattende kennis v,an den Keizer en ik bewonder do energie waarmede Hij thans Zijn- lot heeft aanvaard. Wanneer Uwe majesteit mij een zeer vrijmoedige op merking zou willen veroorloovcn I)e Keizerin knikte toestemmend. „Dan zou ik het als mijn overtuiging willen uitdrukken, dat aan Z. M. veel bespaard gebleven zou zijn wanneer Zijn onmiddellijke omgeving Hem minder door een cultus omgeven had, welke een Hol lander nooit zal begrijpen." De Keizerin Zweeg nadenkend, keek mij, onderzoekend aan en zei aarzelend„Wel licht". Ik houd liet niet voor uitgesloten, (lat mijn antwoord Haar teleurstelde, daar Zij iets geheel anders verwachtte. In elk geval leidde Zij de aandacht vaii het thema af met de woorden „Wij hebben ons te schikken in ons- lot; ons levenligt in Gods handen. Toen ik in uw vaderland aankwam, herinnerde do Keizer mij aan de woorden van Fredrieh .Wilhelm II, die eens tot zijn gemalin zeide: „Ge zijt mij in mijn ongvluk nog meer waard geworden. Het moge buiten stormen, als wij in ons huwelijk maar goed weer hebben". „Juist in deze zware dagen denk ik menigmaal aan de dagen mijner jeugd. Mijn onvergetelijke vader had ook vee! te dragon, ook hem bleef geen leed be spaard. Hij repte menigmaal vaS de on dankbaarheid dor ménscheb. Ik moot toe geven, dat ik toen nog- te jong was om zijne zorgen volkomen te begrijpen, maar ik geloof dat de toenmalige poli tiek schuld droeg aan zijn herhaalde uitin gen van gedeprimeerdheid.' „Helaas heb ik mijn vader kort daar na verloren. Ik herinner mij dat mijn vader zeer ingenomen was met mijn ver loving, hij hield zo voor een bevredigend slot van den tweespalt tusschen Pruisen en zijn geboorteland Sleeswijk Holstein." Naar ik vermoed dacht de Keizerin op het oogenblik aan de onderhandelingen tusschen Bismarck en Haar vader, den Hertog van Sleeswijk Holstein, welke ein digden met de inlijving .vfin Sleeswijk Holstein hij Pruisen. Te oordeelen naar haar ernstig' naden ken scheen Zij nog eenmaal met Haar gedachten in het verleden te toeyen, want Zij kwam nogmaals terug op het tra.- gisch moment in hot leven van Haar vader en zeide terwijl ik tranen in Haar oogen bespeurde „Ik werd in ballingschap geboren en zal ook wel in ballingschap sterven". Deze weemoedige gedachte der Keizerin zal wel met den tijd samenhangen, -dat Zij op het slot Dolzig in den Niederlau- sitz en niet in het residentieslot te Kiel, het eigenlijk Hertogelijk slot van haar vader geboren werd. Kan een referendum nattig Werken. Bij de behandeling der Grondwetsher ziening door de Staten-Generaal zal, blij kens liet rapport der Staatscommissie en de voorstellen der Regeering, ook het refe rendum ter sprake komen. Zooals men weet, stelt de Regeering voor, om alléén bij de herziening van (1e Grondwet en dan nog onder zekere omstandigheden een referendum uit to schrijven. In dit, verhand is het v,an belang, schrijft „De Tijd" te vermelden, dat de vraag, al of geen referendum, in België, waar ook een Grondwetsherziening aan hangig is, juist aan dc dagorde is go- bracht. De meerderheid van de parlementaire commissie voor dc herziening der Grond wet heeft zidh tcg-en het opnemen van het referendum in de GroBdwet uitgesproken. De socialist Cam. Huysmans fungeerde als rapporteur; na de resultaten van het referendum in de landen, waar het be staat, te hebben nagegaan, besluit hij zijn rapport als volgt: .Het mecrendeel der kieze-rs is niet op de hoogto van de op te lossen vraag stukken. Daarenboven blijkt uit de erva ring, dat het aantal deelnemers aan het referendum over het algemeen niet zeer groot is, en, wanneer de stemming ver plichtend is, het procent niet ingevulde stembriefjes niet zelden 20 pet. over schrijdt. Kan het referendum voor do massa een opvoedende kracht bezitten, dan vermindert hot op aanzienlijke wijze het verantwoordelijkheidsgevoel bij de gekozenen: en wat erger is, het laat aan soms onbeduidende minderheden toe, het in werking treden van 'dringende, her vorming-en te verdagen. Moet het argu ment, dat dit stelsel tot grooto kosten aanleiding geeft, niet in aanmerking wor den genomen, dan blijkt het toch zeer klaar, dat hel referendum niet zelden van zulken aard is, dat het de zaken tegenhoudt. Men stelt vast, dat het Par lement gewoonlijk moer vooruitstrevend is dan de massa in 't algemeen, omdat de Parlementsleden meer kennis van de zaken hebben; en, vooral waar het financieele vraagstukken geldt, is het kiezerskorps geneigd een kortzichtige politiek na te streven en dienvolgens het hekken aan den ouden stijl te laten." De minderheid dor parlementaire com missie spreekt zicli in een bijgevoegde nota uit voor het facultatief referendum, dat wil zeggeneen referendum te houden, telkens wanneer dit door 50.000 kiezers word t gevraagd. Nederlandsche tentoonstelling te Madrid. De opening van de Nederlandsche Ten toonstelling te Madrid is thans definitief vastgesteld op 9 Mei. 'In de heide ten toonstellingsgebouwen in het Parquo del Retiro, waar nu reeds de Hollandsclie tulpen en hyacinten in Vollen bloei staan en algemeen de aandacht trekken, wordt naarstig gewerkt aan do vele exposities, waarmede de Hollandsche nijverheid, landbouw en kunst, benevens dc Neder landsche Koloniën aandacht vragen zul len voor hetgeen Nederland op verschil lend gebied vermag-. Gedurende deze ten toonstelling, welke 3 weken zal duren, zullen prof. Vogelsang, prol'. Diepen horst, prof. Quanjor en dr. Moreseo ver- schillende conferenties houden en zal Wil lem Mengelberg te Madrid cc-n tweetal concerten komen dirigeoren. Voorts zal er een schimmenspel worden gegeven, zal de nieucje film Nederland er worden ver toond, terwijl do voorzitster der Spaan sche commi sjo van de v.erccniging „Neder land in den Vreemde" voor 12 Mei een luisterrijk costuumfcest heeft georgani seerd. Sneevliet. De correspondent te Wee non van de. N. R. Cl! s'eint De politie heeft den Nuderlandschen communist Sneevliet uitgewezen. Deze ver toefde, naar zijn zeggen, op zijn doorreis naar- de koloniën, te W.eenen, waar hij met dc communisten aldaar besprekingen hield. Centraal Bureau „V»ar Eer en Deugd". Het Centraal Bureau van „Voor Eer cn Deugd" zal van Maandag 18 dezer af gevestigd zijn te Roermond, Willem II Singel 69, telefoon nummer 7. Hel Conflict in de Klreding-Industrie. Gisteren had te Amsterdam een huis houdelijke vergadering plaats van den •mode-ren bond in (le kledingindustrie, waarin de door de werkgevers gedane voorstellen lot opheffing van de uitslui ting werdczi besproken. Van bestuurszijde kon men ons pa afloop der vergadering geen inededeelingeit doen. Wjj vernamen echter, dat in deze vergadering geen ha- slissing werd genomen en dat heden op nieuw vergaderd zou worden. Na afloop trokken de uitgesloten en in grooteu getale in optocht door de stad. Goederenvervoer naar Zwitserland. De invoer in Zwitserland v,an dc vol gende goederen kan slechts geschieden met Zwitscvsche invoervergunning: aan vragen hiertoe moeten door belanghebben den worden gericht tot het Zwitsersehc Volkswirtsohnfts-departement. te Bern: meubelen van allerlei aard; kuiperswaren, al dan niet afgewerkt; onbedrukt en be drukt papier; kartons cn bordpapier al dan niet verder bewerkt (hieronder vallen ook papieren zakken, garen rolletjes en onbedrukte enveloppen)platen andere dan photographieën, kantoorboeken, agenda's enz., boekbinders- en kartonnagewerk, rie ten meubelen en mandenmakerswaren, as phalt, glazen flesschon, ijzeren meubelen, verpakkingsmateriaal uit blik (trommels en dergelijke); plakkaten, naamborden en soortgelijke, geschilderd, gelakt, gebronsd of verguld. I)e invoervergunningen moeten de zen dingen vergezellen, tenzij in de, betreffen.: de papieren is vermeld, dat zij op het met name te noemen Zwitsersche douane- grenskanloor berusten. Nu reeds geruimen tijd des Donder dags op den hoek van de Markt en de Langedelft een verkeersagent is ge posteerd, zal het grrote nut daarvan zckei niet meer te ontkennen zijn. Bij goed weer en groote drukte bobben wij meer malen gezien hoe het gevaar v,oor bot singen door dezen maatregel werd weg genomen. Maar toch ontbreekt er nog iets aan en dat niet door de schuld van de politie, maar door die van het publiek, hetzij dan dat dit de oorzaak is door onbekendheid met de goede gewoonten, die in andere plaatsen worden gevolgd. Bestuurders van allo soorten voertui gen, rijwielen inbegrepen, zouden het den verkeersagent heel Wat vergemakkelijken Buitenband f 6, Binnenband f 3,25 12 maandëfi garantie 3022-20 door bij nadètjng van dezen reeds eenigen tijd van te vö'ren, met de hand aan te geven welke richting zij wensehen in to .slaan. Komt. men b.v. van de Biirg' en wilt men de Langedelft in, dan steekt men, na eerst indien men een auto, motor rijwiel of rijwiel bestuurt, oen of meer signalen te hebben gegeven om de aan dacht van den agent te trekken, de linker hand in de richting van de Langedelft uit; wil men de Markt richting Noord straat op, dan steekt men de rechterhand uit, wil men rechtuit in de richting- van de Gravenstraat, dan steekt men een zijner handen recht uit. Zooals uit een artikel in „Do Politie gids" blijkt, helpt het publiek in Den Haag op deze wijze zeer goed do veiligheid bevorderen. Trouwens deze wijze van aangeven van de richting, die men plan heeft te vol gen, is altijd gowenscht, vooral als men andere voertuigen ziet aankomen en de bestuurders daarvan hij bekendheid yaa de te volgen richting' ook hun maatregeleh kunnen nemen. Voor den verkeersagent is het mogelijk als van verschillende zijden tegelijk voer tuigen aankomen en hij weet waar ieder naar toe wil, door het doen stoppen van een dezer, wat hij door liet opsteken van de hand kan bevelen, ongelukken te voorkomen. Nu wij toeh weer eens over het verkeer op „straat schrijven en nu het drukke zomerseizoen op handen is, en to Middel burg door congressen, landbouwfeesten enz. weer het verkeer op sommige dagen heel groot zal zijn, willen wij er ook nog cons op wijzen, hoe hoodig het is hij het inslaan van zijstraten goede signalen te geven cn steeds rechts te houden. Men ziet nog- maa,r al te vaak, vooral wielrij ders, een hoek links nemen, wat tot bot singen makkelijk aanleiding- kan geven-. Het medewerken van ieder ter voorkoming yan ongelukken is mogelijk en hoost noodzakelijk. -De Zeeuwschc Concours Hippique.- vcreeniging heeft besloten dit jaar weder een cóncóuftj" te doen plaats hebben en wel in samenwerking met de Z. L. M.'-fjp Vrijdag'IC'September op het terrein van de Provinciale landbouwtentoonstelling te Vlissingen. De regen welke sedert hedennacht is gevallen, is voor de bewoners van het platteland een uitkomst, want er begon daar een nijpend gebrék aan drinkwater le komen, zoodat reeds tot 5 cent toe voor een emmer wa ter werd betaald. Doch niet alleen met hel oog op het gebrek aan drinkwater is' do gevallen regen welkom» want voor do weiden was er groote be boette aan water, liet is toch nog nooit voorgekomen, dat het den geheelen win ter zoo goed als niet geregend heeft en Je ft „toys.tand vanaf September ver bene den, 'zwnerpeil is gebleven. ,'V Ct.) Uitreiking der diploma's aau de Rijks- land ba u wwi nterschool. Gisterenmiddag had het uitreiken dor diploma's aan de leerlingen der Rijksland- bouwwiuterschool plaats. Het speet den voorzitter, de heer H. A. Planken, medo te moeten deelen, dat de inspecteur van het Landbouwonderwijs door drukke bo zigheden niet aanwezig had kunnen zijn. Daarom was het zijn taak de geslaagden hartelijk geluk te wensehen met het goeda resultaat 'dat zij in deze twee leerjaren hadden bereikt. Spr. hoopte dat bij da jongelui een gevoel van \vaaxdeering zou achterblijven voor hun leeraren. 'Einde lijk gaf spr. de goede raad zieh steeds op landbouwgebied zij aan zij te scharen, omdat, er alleen door samenwerking iets te bereiken viel. Nadat de voorzitter de aanwezigen de diploma's had uitgereikt en o.a. den bur gemeester van Goes en mevgouw Stevens had (lank"gezegd voor hun tegenwoordig heid, waardoor zij hun belangstelling in da zaak hadden getoond, verkreeg de heer Stevens, directeur van (1e RijksJandbouw- winlersehool, het woord. Hij hoopte dat, al zouden dan zijn leerlingen ook nóg zoo ver worden verspreid, dikwijls zouden te rugdenken aan het aangename van dén tijd aan de Rjjkslandbouwwinterschöo] doorgebracht. Hij wensehte allen het al lerbeste toe I Een lcort woord werd hierna gezegd door den hoer Hajenius, burgemeester van Goes ,dic zich verheugd had in den bloei van dc Rijkslandbouwwinterschool, die hij dan ook steeds in alles zou ter zijdo staan. Hierna werd een kort woord gesproken door den heer J. van Oeveren, hoofdbe stuurslid der Z. L. M„ uit Capelle bij Zierikzoe, die de pas geslaagden een paar zeer practische wenken gaf. De heer D. W. Lindenhergh, voorzitter der vorecniging van Oud-Leerlingen van landbouwwinterseliolen, spoorde de jonge lui met een enkel woord aan, lid te Worden van deze vereeniging. Spr. deelde nog mede, dat het goed zou zijn, ala jongelui die naar het buitenland wensehen te gaan, dit tijdig aan hem lieten weten. Door den voorzitter van de Commissie van Toezicht werd nog een vaarwel tóe-,

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1921 | | pagina 2