AG oit weer DAGBLAD VOOR ZEELAND n keer »rd hebt. »ËRSÖNÊËiT ROSSEM n dit Blad Tnn^j levenslange f oen i 1KH bij verlies van x 7e bij verlies van x nn bij verlies van x oc bij verlies van x ie bijverliesvan 1 üUU ongeschiktheid I LüU overlijden I lüU een hand of voet I 13 eenoog I DU een duim I JU een wijsvinger I lü een anderen vinger ;he courant aartberichten. fTJES Nummer 86 Vrijdag 15 April 1921 Zeventiende Jaargang Moeder en Dochter? xvrr. 3.) feuilleton Kruis en Zwaard. Buitenlandsch Overzicht BUITENLAND. DUITSCHLAND BELGIE FRANKRIJK ïintersihool It Goes. ndo leerlingen werd he- Aitgereikt: ft. Philipsland. A. Sinke Beman Kakebeeke te te. Hontenisse, O. J. I eisclior, P. H. L. Boel te Arenthals te Kortgenej I'. te Kortgene, J. H. O. Middelburg, A. H. de 3as van Gent, S. Schotel lm Strien te Spijkcnjsse, Wissekerlte, M. G. dei* Jiischor. Iverd afgewezen. pril'. Gepasseerd na'smid- bestemd voor: van Gent; Ambulant, latbilde, Schot; Johanna, It. Willem Marie; Hubert i Dongen; Avontuur, dn [Binschc; st. Liena; Jo- takers; Wilant, v. Beek» fs; st. GerhardAi-eida, |:a, Bastiaanse: Cato, v.. Ilembrandt, Carlcbur; SlaJ [>sens; Anna Christina; var» j. Aangekomen 13 Aprils lana,, Folkestone; s. Bias I nboroughvertrokken 13 lie Nassau, Folkestone; s. Kt. Nazaire. •juaar Antwerpen 1.3 Aprils enden; s. Arez, Port Talbot Irdeen. van Antwerpen 13 April 3 Jidi, Rotterdam. Ivan Brussel 13 April: s V Londen. Aangekomen 13 April a Irik Folkestone; vertr. 13 Hendrik, Folkestone; Uw elpen 13 April: s. Whiin» v; s. Hansa, Riga; s. Iilinai; s. EngLish Rose. L® lie Fillion Botterdam; s. An- lin; s. Commonweath', Lon- leur, Caen; s. Arabia, Galve- 1 Huil; s. Brages, Harwich; I Gent 13 April s. Gicotes intwerpen 13 April: s. IveL len; s. /etsRotterdam; st Jvicbs. Tamar, Londens- fwicbs. Jolly James, Man- Narvik, Narvik I op pagina, 3.) i 30 cents contant i, als ge IIPOEDERSjvan JACOBA jodig. :ijn overal verkrijgbaar, ik en verlange uitdrukkelijk iderlandsche Wet beschermd van het woord „Fermitan", 2851-50 NIEUWE ZEEUWSCHE COURANT Hoofdredacteur: J, W. VIE N I N GS. Telf'0^olQ Bureaux van Redactie en Administratie: Westsingel, uu a Bijkantoren: MIDDELBURG, Markt 1 en 2 Tetegram-Adres: Nizeco, Directeu'! JOS. VAN DE GRIENDT. Telefoon 207 Abonnementsprijs f2,50 per drie maanden, 0,20 per week, voor Post-abonnés f 2,90 per 3 m. Advertentiën van 1 tot 6 regel* f 1,50, elke regel meer f0,25, bij contract beduidende korting. Al onze Abonnés zijn gratis verzekerd tegen ongevallen krachtens onze overeenkomst met „The Ocean and Guarantee Corporation Ltd." te Amsterdam, Rokin 151, en wel voor de hieronder vermelde bedragen De jongste misdadige woelingen der Duitsche communisten hadden hun voor naamste» haard in Saksen, het vaderland van Luthcr, don kerkdijken opstandeling, ei', zooals anderen zeggen, den reformator der 16c eeuw. Als vanzelf kwam toen weer de vrajg naar voren, die reeds vroeger fot aenigen pennestrijd aanleiding 'gaf, of .er tussehen Reformatie en Revolutie be trekking bestaat, oï de eerste de moeder raag genoemd worden van do tweede. „Dat Reformatie en Revolutie in den .wortel eenzelfde kwaad zijn is een bewe ring van Roomsche vinding", schreef het anti-revolutionaire dagblad „De Zeeuw" in zijn nummer van 7 April j.l. 'En om _zijn beweren te staven, wijst dan genoemd dagblad op de door de anti-revolutionaire „Rotterdammer" aangehaalde uitspraken van Groen van Prinsterer, die o. a. in zijn Archieven van het Huis van Oranje- •Nassau de navolgende gedachte ont wikkelt: „Men spreekt vaak over de over- ukomst tusschen revolutie en de Her vorming laat ons 'trachten ze samen te ■vatten. De revolutie gaat uit. van do fcouvereiniteit van den menseh; de Her vorming van de souvereiniteit van God. De een maakt de rede tot rechter over de openbaring; de andere onderwerpt de rede aan de geopenbaarde waarheden. De eene ontketent de individueele moe ringen; de andere leidt tot eenheid van geloof. De eene maakt de maatschappe lijke, zelfs de huiselijke banden losdo andere haalt ze nauwer toe en heiligt ze. Deze overwint door de marteldooden, gene handhaaft zich door de mogrden. De eene komt op uit den afgrond en de nndc-re is neergedaald van den hemel". Deze opvatting van de Reformatie zou inen kunnen noemen de idealistische op vatting, de opvatting van iemand die da z.g. Kerkhervorming ziet door het ge kleurde glas van de hem van jongs-af-aan gesuggereerde meening volgons welke Luthei „der theuere Gottesmanu", Calvijo ..de van God begenadigde geloofsheldd" is en beider work „de gezegende hervorming" heet. Maar de ware, de juiste, de historische opvatting der Reformatie is het niet. Vooreerst is de bewering er neven, da't de Hervorming ging om de souereiniteit van God. Die was onaangetast, de Roomsche Kerk was haar trouw ia geloof en belij denis. En het is wel merkwaardig, dat in de omwille van die souvereiniteit Gods hervormde kérken op tal van kansels die scuveremitcit door moderne, ongeloovige predikanten wordt neergehaald, terwijl in de Roomsche Kerk voor zulke wolven in schaapsvacht geen plaats is op den predik stoel en daar nog steeds het aloude Chris- tuswoord de gansche prediking beheerscht „dit ie het eeuwige leven, dat zij U ken nen, den eenig waren God en dien Gij gezonden hebt, Jezus Christus" (Joh. De. Hervorming ging uit van het plan '<le menschen los te maken van het Kerke lijk Leergezageen ieder zou voortaan vrij zijn om te gelooven wat hij wilde en zeli' door den H. Geest bij de lezing en bcstu- 'decring van Gods Woord geleid worden, daaromweg met het priesterschap, weg met Paus en bisschoppen, leve de vrijheid des geestes! i J Deze leer, zoo streelend voor 's men schen eigenliefde eu hoove.ardijvond een maar al te ontvankelijken bodem in de ernstigemisbruiken, zoowel bij geestelij ken als leeken der oude Moederkerk inge slopen, misbruiken, die door niemand wor den ontkend of bemanteld, ook niet door de trouwe kinderen der Kerk, maar die, waar de geloofsleer der Kerk in aansluiting met Schriftuur eu Traditie ongerept was gebleven, de z.g reformatorenLuther, Calviin, Zwinglius, Melanchton, Beza enz. niet tot een gewelddadig vaneenscheuren van de Kerk maar tot een heilzaam her vormingswerk in de Kerk had moeten be wegen, zooals door den vromen Paus Adri- aan VI werd begonnen en door het Con cilie van Trente werd voortgezet en be ëindigd. 1) Be Hervorming leidt „tot eenheid van .10-1) o— Raar welhaast herkreeg het vertrouwen do oovenhand. God, die hem tot laatste boetedoening, dat gevoel van angst niet spaard had, waaraan Hij zelis zijns groot ste heiligen prijs geeft, kwam hem" ras met vertroostender gedachten bezoeken. Inderdaad, sprak de arme veroordeelde bij zich zolven, waartoe zou het mij die nen, mijn teven tot den uitersten grens gerekt 'e hebben? Hetgeen voorbij "gaat, kan niet van langen duur zijn; bij mijne sê bootte werd ik ter dood veroordeeld en eenige jaren levens zouden zeer weinig te beteekenen hebben in dien bodemloozen afgrond, welke men eeuwigheid noemt! De natuur beklaagt zich over een vroeg- geloof" beweert Groen van Prinsterer.- Maax wie den bonten lappendeken van honderd-en-één-sekten ziet, waaronder het met-katholieke Christendom ligt, denkt het zijne over die'eenheid van geloof. De loochening van het door God in de Kerk gestelde gezag, vooral zooals die door Luther in felle hartstochtelijke taal werd gepredikt, kwam de kwade instincten en de lagtro hartstochten in het gevlei, was een aansporing tot omwenteling op kerke lijk zoowel als op wereldlijk gebied eu legde iu des menschen geest de kiemen van de latere revolutieleer, die aan allo gezag, het goddelijke zoowel als het inen- schelijke, den oorlog' verklaarde en do vaan van het „ni Dien ni maitre" ophief. De boerenkrijg van 1525, een echte com munistische, Spartacistische „Putsch" in lEe-eeuwsch gewaad, die Duitschland met lijkenrcokende puinen van meer dan 1000 kasteelen en kloosters bedekte, gruwelen pleegde zonder maat en zonder tal, is in zijn algemeenheid en verschrikkelijkheid aan Luther's optreden te danken. Eerlijke Protestantsche schrijvers erkennen dit on omwonden. „Luther was de man van het (verminkte en voor de revolutionaire in stincten der menigte pasklaar gemaakte) Evangelie op wien de groote menigte der boeren in hun opstand bij voorkeur deu blik gericht hielden", zegt Köstlin-Kawe- rau. En terecht, want Luther's werkzaam heid was niet alleen gericht op de uit roeiing cler misbruiken in de Kerk, maar ook op een algeheele verandering in de sociale en politieke toestanden van zijn tijd. In de revolutionair-sociale beweging, die in 1525 tot uitbarsting kwam, was hij „zonder twijfel indirect betrokken. Zijn geschriften waren als brandende fakkels op dit' licht ontvlambare massa's gewor pen, die ze ten deele verstonden, naar hun zin uitlegden en daaruit voor zich wapens smeedden", zeggen de uitgevers van do Weimarscho editie van' Luther's werken. Wat schreef in 1890 de niet- katholiek Pr. von Bezold naar aanleiding van Luther's uitingen over de „dronken en dolle vorsten" na zijn mislukt optreden op den Rijksdag van Neurenberg in 1524? „Zoo kon Luther slechts schrijven, als hij besloten was zich tot leider eener revo lutie op te werpen" (Gesehiehte der Re formation, blz. 417.) „Wij zijn vau mee rling"aldus de Protestant P.Sehrecken- bach in zijn werk: „Luther und der Baue.rukrieg" (1895) „dat Luther een geweldig aandeel in de revolutie had". liet wel op, lezer, dat in al deze citaten van Protestantsche schrijvers de revolutie met Luther wordt samengekoppeld, niet alleen de kerkelijke maar ook de sociale revolutie, zooals wij die in onzen lijd ken nen, bestaande in de gewelddaddige om verwerping der bestaande orde door moord, brand, plundering, berooving en allerlei andere gruwelen. „Luthers evangelische prediking en nog meer do agitatie der Lutherseke predikan ten hebben de ontzaggelijke reeds uit de 15e eeuw stammende opgewondenheid in de onderste volkslagen geweldig vermeer derd en rijp gemaaJct voor uitbreken", zegt de Protestant W. Maurenbrechèr in zijn Gesehiehte der Kath. Reformation op blz. 257. Toen de boerenopstand gansch Duitseh- land met den ondergang bedreigde en met een toestand, niet ongelijk aan dien van het huidige Rusland onder den knoet der Brlsjewiki, bond Luther in en begon hij togen hen uit te varen, in zijn geschrift „Tegen de moordzuchtige boeren", maar dat neemt zijn schuld niet weg. Erasmus zei het hem zoo juist en zoo ter snede- „Wij oogsten nu de vrucht van uwen geest. Gij erkent de oproerlingen niet, maar zij er kennen u en men weet heel goed, dat ve len, die met den naam van het evangelie pronken, aanstokers van het gruwelijke op roer zijn geweest. Gij hebt weliswaar in net grimmige boekje tegen de boeren deze verdenking van u willen afschuiven, maar gij weerlegt toch de. algemeeno overtui ging- niet, dat tot dit onheil aanleiding gegeven werd door de boeken, die gij tegen de monniken en bisschoppen voor de evan gelische vrijheid en tegen de tirannen liet uitgeven" (Hyperaspistes Opp. 1 nag. 1032.) tijdigen dood. de ziel moet er zich. over verheugen. God die mij op mi;ne korte loopbaan zoo vele bitterheden heeft over gezonden, heeft mij hierin eene oneindige barmhartigheid betoond: door mij den dood over te zenden, nu, ik dien nog stout moedig onder de oogen kan zien, zet Hij bet werk zijner goedheid de kroon op. Zijn wil geschiede en zijn H. Naam zij geloofd! Een' wereldsch mensch .zou niet geloo ven aan do kalmte, welke die overwegin gen in het hait van den gevangene verwek ten De dood is iets zoo schrikwekkends voor do overgroote meerderheid der men schen, dat men moeilijk kan gelooven, dat het mogelijk zij die koelbloedig af te wach ten. Men gelooft niet aan die liefde, sterk als de dood, sterker zelfs dan de dood, daar zij dien bijwijlen trotseert en zoekt Maar de verslapping van den godsdiensti- Wij 'zullen het voor ditmaal hierbij1 la ten, ofschoon nog zeer veel over dit cha piter was te schrijven. Alen denke b.v. aan de gruwelen der Wederdoopers ook kinderen der „gezegende hervorming" die het revolutionair - karakter van hun optreden onder hot godsdienstig kleed van „de evangelische vrijheid" trachtten te verbergen. Maar het is dunkt ons meer dan genoeg om den lezer te doen zien, dat de stelling-: „Reformatie en Revolutie zijn moeder en dochter" g-een bewering is van Roomsche vinding, maar een waarheid, door de historie gestaafd. Wij plaatsten achter den titel van dit hoofdartikel een vraagteeken. Na hetgeen wij daarover ge zegd hebben, zal het wel geen bevreem ding baren, wanneer wij zeggen, dat vraagteeken thans in een stevige punt te kunnen veranderen. 1) Dat do- reformatoren zooveel aan hangers vonden, ligt niet aan de heiHg- heid en verhevenheid, maar juist aan de. gemakkelijkheid en plooibaarheid hunner leer, afgezien van de omstandigheid dat zij eikaar in vele voorname punten tegen spreken. De teugellooze zucht naar een verkeerd begrepen vrijheid, de hoop op het bezit der kerkelijke goederen, een ze denleer, die aan' de hartstochten den ten gel viert, waren de voorname oorzaken van hel succes van Luthers prediking- en van die der andere hervormers. „Die Herren wollten das Kircbengut, die Éfaf- fen Weiber" was die gemeino Rede des Bernisclien Volkes bij Beginn der Refor mation (Stürler, Urkunden zur Reforma- tionsgeschiehte I. 110). En wat waren de vruchten van die leer voor de toenmalige wereld, ook onder maatschappelijk opzicht? „God behoede alle brave menschen, land en lieden voor zulk een leer", schreef WillibolA Pirch- heimer (14701530), „want waar ze haar intrek neemt, is het met vrede, rust en eensgezindheid gedaan". Lijkt dat niet. wonderveel op de vruchten, die de revolu tie pleegt af te werpen Alle belangstelling concentreert zich op dit oogenblik op Engeland, waar het Drie voudig Verbond van mijnwerkers, spoor wegarbeiders en transportarbeiders de al gemeens staking heeft gcproclamoerd, te beginnen hedenavond, tenzij op het aller laatste oogenblik nog een overeenkomst kon getroffen worden. Het Engelsche blad „New Statesman" de stakingskwestie besprekende, consta teert, dal het debat in het Lagerhuis bij alle partijen de overtuiging heeft geves tigd: vooreerst dat de al te haastige actie der regeering met betrekking tot de con trole de voornaamste oorzaak van de sta king was; ten tweede dat de loonsver lagingen, in bepaalde distrieten geëischt, te groot waren. Zoo bijv. staat het inko men. waarop de arbeiders in de mijnen van Somersetshire en Gloucestershire worden uitgenoodigd hun gezinnen ie onderhou den, verre beneden bet peil en de kosten van onderhoud in een werkhuis, terwijl in •Zuid-Wales van de arbeiders, die werken in de gevaarlijkste van allo mijnen, ge vraagd wordt een loon te aanvaarden, dat, berekend naar de prijzen van vóór den coring, gelijk staat met 22 shilling per Week. En deze voorwaarden werden ge steld met slechts eenige dagen speling-, in den vorm van een ultimatum. Het blad acht het dan verder onbillijk, dat de mijn eigenaren hun berekeningen haseeren óp de verkoopscijfers van Februari en Maart, twee van de slechtste maanden, die do in dustrie ooit heeft gekend. De steenkool industrie heeft altijd gewerkt op den grondslag van flucteerende winsten, waar bij de voordeelige maanden of jaren de slechte maanden of jaren goedmaakten. Daarom wordt de houding der mijneige naars geenszins redelijk genoemd en had den de mijnwerkers 't recht daartegen in verzet te komen. Doeh de mijneigenaars hebben Dinsdagavond bij monde van hun voorzitter verklaard het hoogste te heb ben geboden wat zij bieden kondon, tot de uiterste grens van hun concessies te zijn gegaan, en de mijnwerkers uitgc- gen geest verklaart die ongeloovigheid der christenen van onze dagen. De heiligen zullen ten eeuwigen dage 'n geheim voor ons zjjn, gelijk wij er oen voor hen izijju. Een ligt gerucht aan den inganc der tont wekte Andreas uit zijne mijmerin gen. Niedermann was binnen gekomen, bewogen ais de eerste maal,'met driftige schreden op en neder gaande én dan blik niet durvende vestigen op den ongeluk kige, dien hij zoo onmededoogead' ver volgd heeft en tot wien eene on weerstaan bait aantrekkingskracht hem terug voert. Wat komt hij doen? Is hot misschien eene laatste aandrift van de wroeging, welke dat gefolterde geweten noodzaakt hulde te komen brengen aan de vervolgdo onschuld Mogelijk wel. Maar dit is zeker, dat 'alle? in Niedermann eene inwendige ontroering verraadt, welke zich zou wil len openbaren en zulk? niet kan of durft. (laagd te1 bewijzen dat de industrie msca- geven kan. De mijnwerkers bleven vast houden aan hun eisch van een nationalen winst pot en een nationale loonregeling, terwijl de regeering een distriets-regeliug voorstelde, de bepaling n.l. van een stm- daardloon voor elk district waarbij even tueel te rijzen moeilijkheden zouden wor den opgelost door 'n gemengde commissie van mijneigenaars en mijnwerkers en do tegenwoordige conferentie bepalen zou in welke verhouding de winsten der eige naars zullen staan tot de loonen. De „Daily Express" dringt er 'oij de regeering op aan, om rechtstreeksche on derhandelingen met het Drievoudig Var- bond te beginnen. Ieder voorschrift der rede vraagt een snellen vrede, gebaseerd op edelmoedigheid tegenover de mijnwer kers en rechtvaardigheid tegenover den staat als eenheid. Van de uiteenzettingen, die beide par tijen aan de regeering hebben voorgelegd, acht de „Times" die van Hodges, den' vertegenwoordiger der mijnwerkers, de sterkste. 1 Inmiddels ontvingen wij gisterennamid dag te 3 uur het navolgende telegram LONDEN. De Triplo Alliantie (Drie voudig Verbond) had hedenmorgen een onderhoud met den minister-presideut. Do hervatting der onderhandelingen tlussehen mijneigenaren en mijnwerkers met de regoering als middelares) is hier door mogelijk geworden. Dit was weer hoopgevend, ofschoon niet ontkend kan worden, dat de onderhande lingen zelf moeilijker zijn geworden, wijl bij de oorspronkelijke loonkwestie, die voor de slecht rendeerende mijnen netelig bliji't, zich het vraagstuk is komen voegen van de ondersteuning- der arbeiders, die door de aangerichte schade in de mijnen tot gedwongen werkloosheid zijn gedoomd. De recrateering in de viorhonderd zoo veel districten schijnt glad te verloopen, en mag men de Engelsche bladen geloo ven, dan zouden in bepaalde streken ook vele.... mijnwerkers zich voor dienst neming aanmelden. Doen zij' dit nu omdat zij tijdens de staking toch nog wel wat willen verdienen, of omdat zij door do stemmen der meerderheid tot. werkloosheid zijn gedwongen en nu op deze wijze wil len protesteeren In de daarvoor geschikte centra wor den voor devrijwilligers kampen ingericht. Ook vrouwen helpen mee, on reeds 3000 hebben zich als reserve ter beschikking van de regeering gesteld. Zij hebben zich voornamelijk voor transportdiensten aan gemeld, doch zijn ook bereid zich op andere wijze nuttig te maken. Tweehon derdvijftig hebben haai- eigen auto's ter beschikking gesteld; de moesten hebben vroeger oorlogswerk' verricht. Het drievoudig verbond heeft een mani fest uitgevaardigd, waarin het het sta-, kingsbesluit verdedigt en waarin het' 't denkbeeld van de hand Wijst, dat het mijnwerkersgeschil een politiek karakter heeft. Het verklaart, dat het drievoudig verbond niet de revolutie uitroept. De ster-oorrespondent van de N. R. Crt. te Keulen meldt, uit gezaghebbende bron vernomen te hebben, dat do kabinetsraad te Berlijn gisteren besloten heeft stappen te doen bij de Entente om de uitvoering van de sancties, oyer wier onheilvol karakter geen twijfel meer bestaat, opge heven te krijgen. In tegenstelling met het bericht over de samenstelling van het Pruisisch minis terie blijkt daar alles nog op losse schroe ven te staan, omdat de Duitsch-nationalen en de Duitsehc volkspartij zich verzetten tegen de vorming van een kabinet uit de oude coalitie. De dood der ex-keizerin. De a.s. begrafenisplechtigheden. BERLIJN. Betreffende de begrafenis plechtigheden voor de ex-keizerin wordt uit Potsdam gemeld: In den nacht van Maandag op Dinsdag zal de trein met het ljjk aan het station Wildpark aankomen. Voor de ontvangst Geslingerd dooi de meest verscheidene aandoeningen, zag Andreas den officier heen en weder gaan en duïfde niet-het eerste liet woord opvatten Bij de overwe ging echter, dat lui den volgenden Rag moet, sterven en hij gaarne met iedereen verzoend zcu willen zijn, waagt hij liet te zeggen Vaar wel, kapitein! inijn 'lot is be slist!; maar het zou mij leed doen te moe ten denken, dat ik, met den haat beladen van zulk een dapper officier, ten grave zou moeten dalen In dit plechtige oogen blik, waarin de mensch er geen belang bij heeft, om zijne gedachten te bemante len, betuig ik u, dat ik u altijd: uit den grond mijns hakten bemind heb:: en, in dien het mij ooit gebeurd is u leed te doen, verklaar ik' u, dat zulks ondanks mii zeiven was en 'ik vraag er u vergiffenis voor. rallen slechts de allernaaste verwanten op het station aanwezig zijn. Dinsdagmorgen om half 10 zet de rouw stoet zich in beweging. Lang? beide zij den van den weg, welken hij neemt, zullen vaderlandsche vereenigingen zijn opge steld. Bij deze sluiten zich aan deputaties dor studenten met hun banieren, verder de nationale vTouwenvereenig-ingen en, de putaties van de vereenigingen van, oud- strijders, benovens deputaties van het Roode Kruis en andere vereenigingen. Voor het mausoleum zullen vroegere of ficieren der Berlijnsche en Potsdammer regimenten de eerewacht betrekken. De veiligheidsdienst van Potsdam' zal met het oog op mogelijke rustverstoring van communistische zijde omvangrijke be schermingsmaatregelen treffen. Ook het station Wildpark wordt tijdens den nacht door een sterke politiemacht be waakt. De democratische partij zal namens da rijksdags- en landdagsfractie een krans op de lijkkist leggen met het opschrift: „In dankbare herinnering aan een leven vol naastenliefde en liefdadigheid". (Maasbode.) Ernstig mijnongeluk. In de mijn Konstantin der Grosse bij Bichum had Dinsdag door het vlamvatten! eener veiligheidslamp op 400 meter diepte een zware ontploffing plaats. De knal van de ontploffing werd zelfs buiten de mijn gehoord. De giftige mijngaasen belemmer den het w.erk der reddingsmanschappen, die met gasmaskers en zuurstofapparaten! in de ineengestorte mijngang trachtten! dcor te dringen. Tot een uur 's middags waren vijftien dooden en vijf zwaar ge wonden geborgen. Er bevonden zich ech ter bij het afzenden van. dit bericht nog mijnwerkers in de schacht, die waarschijn lijk ook gedood zijn, zoodat de raimp in' totaal 25 slachtoffers heeft geëischt. Tal rijke doktoren trachtten op de binnen plaats van de mijn do levensgeesten der gestikte mijnwerkers op te wekken, echter zonder resultaat. Dc geestelijken en de dienstplicht. De Residentiebode schrijft De coalitieregeering in België, bestaan de uit Katholieken, liberalen en socialisten! wil thans ook de geestelijken tot den' militairen dienst verplichten. Er zijn volgens de „Etoile Beige" in den! boezem der regeering personen, die de uit sluiting der geestelijken van den militairen; dienstplicht zouden willen gehandhaafd! zien of althans hun buitengewone gunsten! willen zien toegekend. In de meeste poli-< tieke kringen erkent men weliswaar, dafi de geestelijken bevoegd zijn hun militairen! dienst bij den geneeskundigen dienst ta verrichten, maar men oordeelt ook dat zij zich evenmin als de andere burgers aan! hun plicht tegenover het vaderland mogen! onttrekken. Het blad meent te weten, dat de liberale minister van landsverdediging Devèze uit ide regeering zal treden als hiji in deze zijn' zin niet krijgt. Dit ontbrak er nog maar aan in het mi litaristische België. Zullen echter de ka tholieke minister ook hier weer met da liberalen en socialisten meegaan?, Een nota van de Commissie van HersteL De Oommissie van herstel deelt het volgende mede: De commissie heeft heden het hooren der Duitsche delegatie beëin digd over de kwestie der vaststelling van de Duitsche schuld. De lijsten der schade, door de verschillende geallieerds mogendheden ingediend, waren alle tus» sencn 9 en 20 Februari aan de Duitsche delegatie ter hand gesteld. Sederi ontving de commissie meer dan 120 Duitsche me moires. betrekking hebbend op deze lijsten. Bovendien antwoordde zij- op eenige hon derden verzoeken om aanvullende inlich tingen, door de Duitsche delegatie inge diend. Bovendien vergunde zij den Duit- selien deskundigen der verschillende geal- Heerde landen te ontmoeten, teneinde ge zamenlijk de ingediende lijsten der schaden! te bestudeeren. Ten slotte hoorde zij1 ini officieele zitting de Duitsche delegatie Beze met gevoel uitgesprokens woor den troffen Niedermann; hij bleef roerloos staan, zijn oogen vestigden zich' or Andreas en schoten vol tranen, zijn lip pen trilden, als had hij willen spreken, Eindelijk toegevende aan de ontroering, welke hem overmeesterde, snelt hij op den gevangene toe, drukt hem in Zjjti armen, bevochtigt hem met zijn tranen, maar kan geen woord uitbrengen. Dit doet echter niets .af: deze krachtige om helzing was welsprekend genoeg: zij ztijde oneindig meer dan woorden. Ook Andreas weende van blijdschap en zalige verruk king en ried alles, wat deze zoo diep geschokte ziel'niet kon zeggen; hij begreep uit de vurigheid van die omhelzing de giootheid van oen al te lang onderdrukte wroeging. CWordt vervolgd.)

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1921 | | pagina 1