DONDERDAG 14 APRIL 1921 NIEUWE ZEEUWSCHE COURANT UIT ZEELAND. MIDDELBURG VLISSINGEN GOES van de bedrijfsresultaten der miju-onder- nemingen; 2e. oin een crisisfonds voor het mijnbedrijf te vormen, waaruit aan geheel of gedeeltelijk werklooze arbeiders uitkeeringen worden gedaan en waaraan ook de werkgevers zullen bijdragen. De heer De Jonge (S. D. A. P.), wiens reeds vroeger ingediende motie (betref- Jlende regeling in het tegenwoordig' mijn reglement van de medezeggenschap, de rechtspositie en de arbeidsvoorwaarden van de mijnwerkers) tevens aan de orde [was, betoogde, dat er van een loonsver laging in Juni geen sprake kan Wezen, [wanneer men aan de arbeiders niet duide lijk kan maken, dat de toestand van het [mijnbedrijf inderdaad slecht is. Nog spraken de heer Smeenk (A. R.) flie meende, dat een loonsverlaging wel noodig zal blijken, de heeren Wijnkoop (C. P. en v. d. Waerden (S.D.A.P.) In zijn dupliek verklaarde de Minister fcic hhereid om aandrang op de mijn directies te oefenen, ten einde meer open baarheid der bedrijfsgegevens te bereiken. Bovendien wil de Minister aan de Staats commissie-Nolens wel vragen het vraag stuk dier openbaarheid aan een bijzondere commissie in studie te geven. Na deze verklaring trok de heer Her mans zijn motie inover de motie-De Jonge wordt Donderdag (heden! gestemd. Zitting van Woensdag 13 April. De vereeniging van de gemeenten Veld hoven en Meer, Veldhoven Zeelt en Oei'la jvordt zonder hoofdelijke stemming goed gekeurd, na aanneming mot 45 tegen 13 stemmen van het amendement der commis sie van rapporteurs om de nieuwe ge meente te noemen Veldhoven, in plaats van (Veldhoven Zeelt Oerlc. Voortgegaan wordt met de behandeling van de herziening v,an de leerplichtwet. De heer Ketelaar (v.d.) begroet het ontwerp met gemengde gevoelens en ver heugt- zich over de vpranderde houding van de S. D. A. P., katholieken bh christelijk-historischen. Spr. betreurt, dat 'de anti-revolutionairen op liet standpunt van 1900 zijn blijvpn staan. Voorts komt spr. op tegen het nemen van een gemiddelde van het schoolverzuim. Hierdoor krijgt men in 't geheel gegn 'juist overzicht. Spr. is van meening, dat toepassing der theorieën van den heer van der Molen, het onderwijs meer ach teruit da.n vooruit zou brengen. Het verheugt spr. dat niet alle anti '[revolutionaire vertegenwoordigers voor 'deze motie zijn. De heer Van Wijnbergen (R.K.) is van meening, dat de motie-van der Molen niet ligt in de lijn van de politiek der rechterzijde sinds .1901. Spr. raadt den heer van der Molen aan, zijn motie nog eens in nadere overweging te nemen. Komende tot de uitbreiding van dei# leerplicht, zegt spr., dat van invoering van een achtste leerjaar natuurlijk geen sprake kan zijn. Met de opvatting, dat ons land in dezes achterlijk zou zijn, kan de heer van Wijn bergen niet meegaan. De heer Van Ravesteijn (Comm.) wijst op bet groote tekort aan onderwijzers, waardoor de uitbreiding van de Leer plichtwet een paskwil wordt. Het, verwon-, derf, spr., dat de heer van Wijnbergen blijk heeft gegeven niet voldoende, met deze toestanden op de hoogte te zijn. Nadat nog de heerep Ketelaar (v.d.), Ossendorp (s.d.a.p.) en Schokking (c h.) het. woord hadden gevoerd, repliceerde minister de Visser. Met betrekking tot bet voorstel tot uitbreiding van den leer plicht tot het achtste jaar merkt de mi nister op, dat men.het in onderwijskringen nog niet over de wensehelijkheid hiervan eens is. Ook op het kosteiibezwa.ar stuit invoering vuan het achtste jaar onherroe pelijk af. Bovendien kan spr. bij een acht ste leerjaar niet instaan voor een voldoend aantal onderwijzers en de minister meende dan ook een desbetreffend amendement van den beer Ter Laan te moeten afraden, ■s4nrna de zitting tot 1 uur namiddag werd geschorst. De vaart op Engeland. V.D. verneemt, dat de Ned. Reedeïiicn niet voornemens zijn den dienst op finge land stop te zetten. Slechts wanneer ook de transportarbeiders den arbeid zonden neerleggen, zou het bedrijf in de reede riien, die op Engeland varen, sterk moeten worden ingekrompen. De Koningin als meter. Woensdag j.l. heeft H. M. de Koningin ten paleize te Amsterdam de Marken vrouw bij zich ontvangen, die juist, tij dens hel bezoek van de Koningin in de dagen van den watersnood aan liet eiland een kind het leven schonk. Van dit klein tje is de Koningin toen de meter gewor den. De vrouw ,die zich in paaschbeste nationale kleederdracht had gestoken, was niet weinig verheerlijkt, dat zij aan de Koningin kon laten zien, hoe voorspoedig haar petekind, onder zoo hachelijke om standigheden ter wereld gekomen, was' opgegroeid. De died van de ex-keizerin. Wij vernemen nog de navplgende bij zonderheden Hoewel weken lang het uiterste der ex- keizerin verwacht werd, was haar overlij den \oor de bewoners van het huis Doorn nog onverwacht. In verband met den toe stand der ex-keizerin had de vorige week een consult plaats tusschen dokter Haeh- ner en professor Hyman van den Berg. Als resultaat werd een telegram gezonden aan prinses Victoria Louise, die te. Wee- nen vertoeft, en tot heden nog niet ge arriveerd is. Den laatsten nacht was de toestand niet slechter dan Zaterdag. Daar na trad langzamerhand de toestand van bewusteloosheid in. Er werd den geheelen nacht bij de ex-keizerin ge.waakt, door dr. Haehner, gravin Keiler en een verpleeg ster. Toen de dag aanbrak werd de adem haling moeilijker en was de polsslag nau welijks waarneembaar. Men verzachtte haar uiteinde door het voortdurend toe dienen van injecties. 's Morgens te 6 uur overleed zij rustig. Na de overbrenging uit Doorn naar Potsdam, zal Vrijdagmorgen het stoffelijk1 overschot in een lijkkoets, getrokken door 8 witte paarden, gebracht worden naar het kleine mausoleum, gelegen tusschen het nieuwe paleis en Saas Souci, welke ecu vrij geringe omvang heeft en oor spronkelijk bestemd was als begraafplaats van Frederik de Groote, maar thans voor de keizerin en later eveneens voor Wil helm. De ex-keizerin bestemde de kleine mau soleum als haar laatste rustplaats tijdens het laatste oorlogsjaar, toen zij alleen het nieuwe paleis bewoonde en verontrust Kerd door duistere voorteekens over het lot van liaar echtgenoot, dien zij in haar drooinen het lot zag deelen van czaar Nicolaas. Dikwijls verzocht zij des Zon dags aan dr. Vogel in dit kleine mauso leum zelf de godsdienstplechtigheid te leiden in het bijzijn van een klein aantal hofdames. De hofkapelaan dr. Vogel werd door de Hohenzollerns belast met de re gelingen der begrafenis-plechtigheid. Hij heeft verklaard, dat, te oordeelen naar de telegrammen, een zeer groot aantal der vroegere Duitsche monarchen, prinsen en voorname persoonlijkheden de begrafenis van de ex-keizerin zullen bijwonen; 2 lijfregimenten hebben eere,wachten afge vaardigd. De autoriteiten hadden aan Vo gel verzocht de klokken der kerken van Potsdam liever niet te laten luiden, en de vlaggen niet halfstok te hijsehen, omdat gevreesd werd de arbeiderselementen to prikkelen, maar daar het verzoek der re geering niet den vorm van een verbod had aangenomen, gaf hij integendeel een aan moediging de klokken te luiden en de vlaggen te hijschen, daar -het aantal ar beiders in Potsdam zeer gering is. Don derdag zuilen alle protestantsche kerken in Duitsehland de, klokken luiden. De Pruisische ïegeeriug heeft opdracht gegeven, dat het lijk v,an de ex-keizerin alleen bij nacht door Duitsehland mag Worden vervoerd, ten einde demonstraties op de verschillende stations te vermijden. De keizerin zal volgens het ceremonieel voor de Pruisische koningen in gebruik, ter aarde worden besteld.. Zoudag zal met toestemming der regeering een uit vaartplechtigheid in alle kerken van Prui sen plaats hebben. Het H. N.-bureau seinde uit Berlijn d.d. 13 April aan „De Maasb.": Naar de „Lokal Auzeiger" verneemt, zal de uitvaartplechtigheid vpor de Duil- sehe keizerin zoowel te Doorn als te Potsdam worden uitgesteld. Te Doorn zou de plechtigheid op Zondag 17 April plaats hebben, terwijl de bijzetting te Pots dam op 19 April is vastgesteld.'Naar hot Hofmaarschallambt. uit Doorn telegrafisch meedeelt, worden alle verzoeken om aan de plechtigheid te Doorn deel te nemen, over het algemeen afgewezen, daar deze plechtigheid een intiem karakter draagt. De nieuwe internuntius. Volgens Het Centrum is tot pauselijk internuntius te 's Gravenhage benoemd monseigneur Rol). Vincentini, thans ver bonden aan het-kerkelijk gerechtshof der Romeinsehe Rota te Rome. Hij werd geboren te Aquila op 30 Juni 1878. Zijn vader was een bekend tidyo- eaal eb burgemeester van Aquila. Zuid-Al'rikaansclic tentoonstelling gesloten. AMSTERDAM. Dinsdagavond ie II uur is de Zuid Afrikaansche Tentoonstel ling-, welke gedurende cenige weken in het Paieis voor Volksvlijt werd gehouden, ge sloten. b Veenbrand en Communisme. Zelfs „De Tribune" zinspeelt er 'jp, Jat liet Communisme niet onschuldig is aan den geweldigen veenbrand in Twenthe. Tartend schrijft het blad: Hoog laaien de vlammen ten hemel van de brandende lioopen turf, die duizenden guldens schade toebrengen aan de hoeren veenka pitalisten. De veenkapitalisten, die schier barsten van oorlogswinst, gaven duizenden veen- s ia ven prijs aan den hongerdood, opgrond van overproductie van turf. Wellicht dat deze veenbranden die overproductie een weinig doen slinken! Maar de brandstichters lieden niet ver antwoordelijk, want zij handelden uit wanhoop Als men weet, dat de regeering en de he--r.seh.endc klasse in dit land de bevol king der veenstreken kalmweg aan den honger prijs gaf, dan weet men onmiddel lijk wie direct verantwoordelijk zijn voor oventueele wanhoopsdaden. Men ziet het alweer: de lieden, die wil den opgehitst, hecten gedreven te zijn dooi wanhoop. Straks worden zij gestraft, maai de ophitsers blijven buiten schot 1 Nirnwe partij in Limburg? Het „Vaderland" brengt het volgende verbijsterends bericht, dat wij onder voor inhoud mcdedeelen: ,,In Limburg is een nieuwe politieke partij in wording. Het anderdaagse he biad „Het Zuiden" te Sittard zou door de Partijleiders zijn aangekocht. „Hardnekkige geruchten gaan rond, ris zou het Belgisch Comité de Politique Na tionale niet vreemd zijn aan de. partijvor- mir;g Vast staat dat Belgische Annexij- nisten vermeld worden als mede-aankeo- jicrs van „Het Zuiden". „Limburgers, past op uw saeck". Burgemeester Zimmerman blijft niet. Het bericht, hetwelk door het „Dag blad van Rotterdam" gelanceerd was, dat Mr. Zimmerman zou zijn teruggekomen op zijn ontslagaanvrage, is naar ons uit de beste bron wordt medegedeeld, absoluut onwaar. Wel is zooals reeds bekend was, sterke drang uitgeoefend van regeerihgs- zijdo om Mr, Zimmerman te bewegen zijn ontslagaanvrage terug te nemen. Mr. Zimmerman heeft echter gemeend aan dit verzoek geen gevolg te moeten geven. In verband met bet benoemen van een ten ,dat Mr. Zimmerman ook nog na den datum van zijn ontslag (1 Mei) het burge meesterschap tijdelijk zal blijven waarne men. (Msb.) z Z.Exeell, Hgr, Szeptycki Zijne Excellentie Mgr. dr. ozeptycki is de reeks conferenties, die nij zich voorn stelt in ons land te houden, te Rotterdam begonnen, alwaar hel Rottordarmmho Mis- siccomitó in het St.. Joseph Gezallonge-' bouw een groote katholieken-vergadering had belegd, waar door heeren- en kannen koor ook enkele schoone muzieknum mers werden uitgevoerd. Pator Jos. Schrijvers G.ss.ll., hield et een korte inleiding, waarna, Mgr. Szep tycki, de groote talenkennel', tot aller ver rassing in het Hollandsen aldus aan ving: „Hel spijt mij ten zeerste geen Hof- larulsch te kennen. Ik zou m mijn jonge ia- ren zeker Hollandsch geleerd nebben, had ik geweten ooit in dit uitgelezen gezel-' schap te moeten spreken. Ik Uad wellicht ui hot Hollandsch kunnen lozen, wa' ik nu zou willen zeggen, maar ik wil u mei door mijn slechte uitspraak ver moeien met lozing, die toch altijd niet goed aandoet bij een conferentie. U gelieve mij derhalvei te verontschuldigen. Ik bezig daarom een taal, die noch de' uwe. riooli df- mijne is, namelijk liet Ftfauseh en 'Woensdag de Duitsche". Dooi de aanwezigen werd deze attentie i au 7, E. voor do Holland sche taal blijkens het krachtig applaus zeer se- waardeerd. Mgr hield nu een schitterende rede over liet bekeeringswerk van Rusland waar de volden open liggen voor ons missiewerk. Met opzet plaatsen we nog geen uit voerig verslag dezer rede ton einde hot dooi niet te schaden. Een collecte bracht i 1500 op. (,,D Tijd.' Ten overstaan yan de commissie van toezicht en den .rijkstuinbouwcoins'u- loitl had te Middelburg de eindles van den 2-j'arigcn tuinbouweursus plaats. Bevorderd naar de 2e klasse werd.sns M. Wattel, J. Leijnse, P. Ton, allen alhier eri L. Janse en L. A. Tunis te Koudekerks. ail P. Buijs, A. Ingelse. alhier, P. Ale- wijiise. P. L. van Iren, H. Brasser te Kou- dekerke, D. Bassie en F. Huson ie Souburg en J K Bliek t e Vlissingen werd bet di ploma uitgereikt. (V. 'Jrt.i lie N. IJ. T. E. M, Gisterenavond vergaderde het comité voor de van 4 tot 14 Juli alhier te hok ten Klein Nijverheidstentoonstelling (N. IJ. T. E. M.). De voornaamste besprekin gen golden het reeds weder belangrijk toegenomen aantal inschrijvingen voor stands, zoowel in de zalen als in den tuin van het Schuttershof en kon worden vast gesteld, dat deze tentoonstelling een groote verscheidenheid zal te zien geven in tak ken van industrie, zoowel vanuit Zcel-ind als vanuit andere .provincies. Zoo zijn er reeds inschrijvingen van eeu rolluikcnfabriek, een papierwarenfabriek, een handel in peekoffie, van leveranciers van brandblusehapparaten, op het gebied van electriseh licht, clectvische kracht en e metrische ovens, van fabrikanten van goud- en zilverwerken, van limonade- en ïuineraalwaterfabricken, van koffiebrande rijen, van boekbinderijen, van fabrieken ,van chemische producten, van gasïabri- (E.ge en gasovens (waarmede ook onlangs te Rotterdam groot succes werd behaald), van meubelfabrieken en ook is reeds een stand verhuurd aan een photograaf. Men ziet, liet niet volledige lijstje biedt reeds „elck wat wils" en deze inschrij vers, hadden allen nog een groote keuze in de plaats, maar steeds wordt dit min der en zij, die nog willen inschrijven, dienen er wel aan te denken, dat zij goed doen ill hun eigen belang niet te wachten tot J. Mei, de in de voorwaarden genoemde termijn voor inschrijving. Voor heil, die eventueel geen inschcij- vingsbiljet ontvingen of die hei hebben verlegd, zij er nog eens aan herinnerd, dat het, secretariaat, Korte Noordsfraat L 77 te Middelburg, gaarne biljetten, zoo, ,ge- wsnscht met plattegrond van het tentoon stellingsterrein, toezendt en verder ook alle gc-weusehte inlichtingen verstrekt. Woensdag 27 April vergadert h-t. co mité cqmieuw. Hef bezoek van den Commissaris der Koningin aan Vlissingen. Zooals reeds in het kort gemeld heeft de heer mr. H. J. Dijekmeester, de schei dende Commissaris der Koningin in onze provincie, Dinsdag, na- ten stadhuize te Vlissingen audiëntie te hebben verleend en 11a. de lunch gebruikt te hebben met het dagolijkseh bestuur der gemeente eerst een bezoek gebracht, aan hot nog niet ge heel gereed zijnde militair tehuis aan het Bellamypark, waar de Commissaris werd ontvangen (loor den voorzitter, den heer H. J. Tichelman en de. overige bestuurs leden, die hem in-het gebouw rondleid den, terwijl de voorzitter hem dank bracht voor zijn belangstelling in het tehuis, ook nu dit nog niet geheel gereed is. Hot tweede middagbezoek gold be' -loor de gemeente aan het Rijk verhuurde nieu we belastinggebouw aan de Zeilmarkt, waar de Commissaris verwelkomd werd door den inspecteur der belastingen, den heer J. W. Roskes.. die den hoogen be zoeker de verschillende lokalen liet zien ten bewijze van de praktische inrichting van dit gebouw voor dezen tak van dienst. Thans brachten de auto's het gezelschap naar den Koningsweg' voor een bezoek aan de fabriek der N. V. Fijnwerk. Dit bezoek, dat wij op uitnoodiging van de directie medemaakten, was voor ons tevens een welkome gelegenheid om- met deze, zooals ons bleek, belangrijke industrie kennis, te maken en bij dit bezoek ook in ons verslag wat langer stil' te staan. Do Commissaris werd na de eenvoudig Met planten versierde vestibule te zijn ge passeerd, waar de directeur, de heer W. Faas-en, aan den heer Dijekmeester werd voorgesteld, in de wachtkamer toegespro ken door den heer M. Laernoes, die hem namens commissarissen welkom heette. Spr herinnerde er aan, hoe de Electrotin- fabriek nu ongeveer 25 jaar bestaat en nank zij mede de tusschenkomst van den Commissaris der Koningin thans het prae- dicaat „Koninklijk" heeft verkregen. Ge durende de oorlogsjaren heeft die fabriek kunnen voorzien in een binnenlandsehe behoefte bij gebrek aan buitenlandsclien aanvoer. De directie beeft het initiatief genomen tot stichting van de fabriek „Fijnwerk". M aar de Commissaris steeds getoond heeft belang te stollen in alles wat Zeeland aangaat, doet het spr. genoegen dat ook de fabriek daarin mag deelen. De fabriek, die voor een groot deel op export is aan gewezen, ondervindt thans nog wel moei lijkheden door den abnormaïen we-ield- loestand en de lage valuta, maar spr. hoopt, dat de groote binnenlandsehe af nemers ook het Nederlandsch fabrikaat zuil -n sieuuen en hij roept de medewer-, king van mr. Dijekmeester in om dit door zijn groote relaties te helpen bevorderen. De lieer Dijcluneester zeide ook ree cis hij het onderhoud met het dagelijksch be stuur ten stadhuize gelegenheid te hebben gehad erop te wijzen, dat Vlissingen in drie deelen is onder te brengen: Vlissin- gen-liaven, Vlissingen-badplaats en het daar tusschen gelegen Vlissingen als in dustriestad. Vooral ook voor dit deelheeft spr. steeds groote belangstelling gehad en hij is verheugd er nog weder nader mede te kunnen kennis maken. Gaarna zal hij bij voorkomende gelegenheid de belaa-, gen van de industrie te Vlissingen be pleiten. Hierna werden eerst het nette diree- teurskantoor en het ruime, zindelijke kler ken],antoor bezocht, vervolgens de tcekeo- za.'il, waar tevens een inrichting voar het maken van zoogenaamde blauwdrukken staat, om dan te komen in de bergplaats van staven en platen staal, zooals het. wordt aangevoerd voor het maken der werktuigen die de fabriek levert en waar van wij noemenfraises, zagen, ruimers, boren, spantoestellen (boorhouders, frai- sihouders enz.), meetwerktuigen, winkel haken, hcekineters, waterpassen, electri- sche boormachines, enz. enz. In het eerst volgende lokaal staan do vlijmscherpe zaagmachines, die staven en platen in stukken van gewenschte groot ten verdeelen. Na. een kijkje in het lokaal van waaruit de gereedschappen voor het bedrijf werden verstrekt, betraden wij de 80 meter lange machinehal, waar de eigen lijke fabricage der artikelen plaats vindt en zagen wij achtereenvolgens in werking drummachines, fraisemaehines, achler- draaimachines, slijpmachines, revolverban- ken, exeentricpersen en hoe de vernuftig vervaardigde machines verder mogen boe ten. Men staat verbaasd over de kracht, maar zekerheid waarmede het staal wordt uitgehold, zoodat de voren voor boor of fraises ontstaan, hoe gelijk iedere voor *s, lioc. gemakkelijk blijkbaar de machines loopen; sommige loopen, na aangezet te zijn, door en doen hun zwaar werk zonder dat iets moét worden verzet; alles regelt isich vanzelf. Zijn de gereedschappen hier in vorm ge bracht, dan gaan ze naar het lokaal waar de Ovens geplaatst zijn; in dez'e ovens wordt hel staal op gewenschte hardheid gebracht, waarbij de pyrometers de hitts aangeven. In daarvoor bestemde bakken wordt bet staal weder afgekoeld en komt- ten slotte in het zandblaastoestcl om blank te worden geschuurd. In de controlekamer komen de voorwer pen in ieder stadium van bewerking en worden daar geeontroleërd om ten slotte voor de aflevering nogmaals aan een streng onderzoek te worden onderworpen, want het doel is: gereedschappen voor de groot industrie af tejeveren die aan alle oischeu voldoen. In de zaal, waar de goederen voor ver zending- worden verpakt, was, evenals in de andere af deelingen, een kaartsysteem in gebruik; door dit systeem is liet onmo gelijk dat iets wegraakt.- Na nog een bezoek aan de schaftlokalen, het waselilokaal en de verbandkimer, waarbij, evenals elders in de fabriek, Meelt dat voldaan is aan hooge eischen van zin delijkheid en hygiëne, keerde het gezel schap terug naar het kantoor van den di recteur. Daar nam de heer Laernoes nogmaals liet woord om den Commissaris een sou venir aan liet bezoek aan te bieden, name lijk een in 'de fabriek g-cdraaide stalen fltsch, naar het model van de flcsch in het wapen van Vlissingen volgens de oude archieven. Op het voetstuk staat gegra veerd, bij welke gelcgonheid en aan wie-n het geschenk is aangeboden. De lieer Dijekmeester bracht in enkele hartelijke woorden dank voor dit souvenir, waarop de heer Laernoes hem toewensehte dat hij nog jarenlang van de rust in een goede gezondheid moge genieten. Hiermede was het bezoek aan „Fijn werk" afgcloopen en word nog naar den Boulevard gereden om op het strand de nieuwe winkelgalerij in oogenschouw te nemen. Evenals ook bij de andere bezoe ken gaf de hooge gast blijk belang te- stellen in het wel en wee der Scheldestad. Na dit bezoek keerde de Commissaris naar Middelburg terug. De afdeeling Vlissingen van het Groene Kruis hield gisterenavond liaar jaarlijksc-he algemeene vergadering ten raadhuize. Daarin werd het jaarverslag uitgebracht, waaruit bleek, dat het loden tal in het afgcloopen jaar met 118 is vermeerderd en op 31 December yras ge stegen tot 1915. De krachtige propaganda, welke men gevoerd heeft, had dus het ge wenschte succes. Door de zuster der wij 6- verpleging werden in 1920 in totaal 4840 bezoeken afgelegd. an de verplegingsartikelen werd een zeer ruim gebruik gemaakt en werden deze in het geheel 3478 maal in bruik leen gegeven. De ï'ijwielbraneai'd werd voor binnen gemeente 73 maal en voor buiten de ge meente 13 maal gebruikt. Naar de „N. Rott. Crt." wist mede te deelen, zal ondanks de staking in En geland de dienst VlissingenFolkestone ongestoord blijven doorgaan. Le gemeenteraad te Zierikzss heeffc tol w-weropzegging aan de vereeniging Zeevaartschool alhier een paarlifksehe sub sidie van f 50 verleend. (V. Crt. - Vorige week hield de St. Joxeph- verceniging haar driemaandelijkschc ver gadering in de groote zaal van het „Slot Oostende". De opkomst der leden wasi maar matig. De notulen werden behoudens een kleine opmerking ongewijzigd goed gekeurd. Uit het financieel verslag vaa den Penningmeester bleek, dat ook dit kwartaal, evenals het vorige, een nadeelig saldo liad. Na. nog eenigc huishoudelijke zaken, benevens een ingekomen stuk om te komen tot de oprichting*van een R. K. Tooneel- club besproken te hebben, sloot de voor zitter de vergadering- met gebed. 'Woensdagavond is tijdens de repeti tie van „Toonkunst" de heer I. D. Fransen v. d. Putte, oud-voorzitter van „Toon kunst", even temidden der zangeressen en zangers geweest om afscheid van hen te nemen, wijl zijn vertrek uit de gemeente aanstaande is. Hem werd na een huldigen de toespraak door den heer Verhoek het- eere-lidmaatsehap der afdeeling aangebo den. De heer Fransen v. d. Putte dankte hiervoor in welgekozen bewoordingen en verzekerde dat hij van zijn jarenlang lid maatschap van „Toonkunst" de aange naamste herinneringen naar zijn nieuwe woonplaats meeneemt. NgéL>' wii vernemen ligt het in het voornemen van den voorzitter .vaai d.-n gemeenteraad, dien ra-ad Maandagavond a,.s iit openbare vergadering bijeen te roepen. Raadsvergadering 's Heerenhoek'. Gistermiddag omstreeks half vier (half drie oude tijd) kwam de raad del' ge meente 's Heerenhoek in openbare verga dering bijeen onder voorzitterschap vaiï den burgemeester, de heer Tli. C. Lucas. Luijekx. Afwezig was de heer R. da .Winter (R.K.). Na voorlezing der no tulen en ingekomen stukken ging men' over tot behandeling van punt 8 der agenda, houdende aanbieding van het jaar verslag' over den woningtoestand. Dit jaarverslag werd evenals het daarop vol gende gemeenteverslag onveranderd goed gekeurd. Hierna was aan de orde punt 5 der agenda. Op verzoek van den minister, van binnenlandsehe zaken deelde de voor zitter mede, dat er in het reglement! voor het burgerlijk armbestuur twee be-' palingen moesten worden aangebracht, waartegen geen der leden bezwaar had. Er Werd aldus besloten. Naar aanleiding van punt 6, wet op het vervolgonderwijs en vergrooting van hét aantal uren, stelde de voorzitter voor, de cursus te doen aanvangen op 15 Oct,, en te doen eindigen op 15 Maart. Hoewel hiertegen door wethouder Remijn (R.K.)> en de heeren Moison (R.K.) en IVoster- Weel (R.K.) verschillende bezwaren wer den aangevoerd, eindigde de rand foeh zieh bij deze wet neer te leggen. Hierna werd punt 7 in behandeling genomen, houdende eeu voorstel van _B, en W., om aan art. 9 van het politie-, reglement als 9e lid toe te voegen, c.-en verbod, iets bij omroeping bekend te ma ken, zonder toestemming van den burge meester, een en ander in verband met do Aprilgrap van vjoor eenigen tijd. De heer J. Westerweel (R.K.) verklaar de zich hier sterk voor. Met algemeene instemming werd hier na overeenkomstig het voorstel besloten. Waarna de voorzitter nog meedeelde, dat' men nu nog slechts twee dagen den tijd zou. hebben een of andere nieuwe April grap te publiceeren. Wat betreft een voorgestelde wijziging- in de begrooting 1920 inzake liet salaris van een ambtena-ar van het burgerlijk armbestuur, hiertegen verklaarde zich da raad eenstemmig, hetgeen door den voor zitter een' zeer gezond standpunt werd genoemd. Hierna, werd den rand de be- begrooting over 1921 aangeboden. Niets meer aan de orde zijnde sloot de voorzitter de openbare vergadering, Waarna in geheime zitting werd overge gaan tot vaststelling vtm het kohier Hon denbelasting en Hoofdelijken Omslag. OcsHiurg. Zondag werd alhier naar het St. Affltoniusgesticht ter verpleging over gebracht de machinist H. V. uit Brcskens, die op dc- motorboot van de N. V. 'Vja-tr Melle's Confectionery Works door den mo tor was gegrepen en zieh erg bezeerd had., C'adzand. Door dc rijksambtenaren al- hier werd bekeuring ingesteld tegen eelt zekeren B„ die per rijwiel een manscos- tuum frauduleus invoerde. Costuum en rij wiel werden in beslag genomen. Axel. Door onbekende oorzaak brandde de, vlasfabriek van P. Dekker tot den grond af. Al het vlas is verbrandma chinekamer en Stoommachine bleven, be houden. Verzokering dekt de schade. Bi Kon. besluit is aan de gemeen te alhier voor het touwen van woningen een voorschot verleend van respectievelijk f'273'JOO en 125400. (M: Crt.)

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1921 | | pagina 2