WOENSDAG 13 APRIL 1921 NIEUWE ZEEUWSCHE COURANT UIT ZEELAND. MIDDELBURG VLISSINGEN GOES ZIEK EN NIET ZIEK. nood in de veenstreken on afdoende wijze en terstond moet worden voorzien, de Re geering uitnoodigt: a. maatregelen te ne men, welke door middel van subsidies aan de gemeenten verzekeren, dat aan de werkloozen een minimumloon van f 30 .wordt uitgekeerd; b. maatregelen te ne- ïoen ter verzekering yan voldoende werk verschaffing; c. de bijzondere en militaire' politie-bezetting terug' te nemen. Besloten wordt deze motie gelijktijdig in behandeling te komen. De heeren Smeenk (a.-r.) en Weitkamp (c.-h.) maken nog eenige opmerkingen over het veenbedrijf in verband met de uit te keeren loonen. De heer .Weitkamp zou gemeentelijke commissies wensehen, waarin ook de arbeiders zitting hebben en welke worden bijgestaan door een controleur. 'Tenslotte bestrijdt spr. de communis tische en socialistische agitatie. De heer Zijlstra (R. K.) dringt vooral aan op het handhaven yan de rust en orde in de veenstreken. Hij brengt de demon straties en veenbranden in herinnering. Een slap optreden van de overheid zou hier zeer verkeerd zijn. De heer Van Rijzewijk (R. K.) hoopt o,m. dat de regeering de werkverschaffing zoo lang mogeljjk zal handhaven. Voorts is spr. van meening, dat de overheid krachtiger dient op te treden tegen de moedwillige branden. De heer Schaper (S. D. A. P.) voelt zich gedrongen, in 't bijzonder de opmer kingen van den heer Weitkamp te weer leggen, waarna de zitting wordt geschorst tot 's avonds 8 uur. De Koningin en de Nobelprijs. H. N. meldt uit Boedapest aan „De Standaard" De Pesti Hirlap verklaart, dat Honga rije een actie dient te beginnen, opdat de Nobelprijs voor den vrede zal worden verleend aan Koningin Wilhelmina vpn Nederland. De veenbranden in Drenthe. Men schrijft aan de N. R. Ct. Zoowel onder de gemeente Odoorn als onder Emmer vermindert het brandge vaar en verwacht men algemeen, dat alle gevaar spoedig zal zijn geweken. De schade aan huizen en brandstof zou twaalf millioen gulden beloopen, Bo vendien zijn vele huizen niet verzekerd en is zulks ook met vele dagwerken turf en stobben bagger het geval. De brand, heeft in de gemeente Emmen 58 huizen in de asch gelegd. Landgenooten te Rome. Naar men ons bericht, ontving Zijne Heiligheid de Paus Mgr. Taskin, Prof. Aengenent en Rector Beukers in particu liere audiëntie en schonk Hij den Pause lijken zegen aan het Seminarie Warmond, aan de Katholieke Sociale Actie in Neder land en het Centraal Bureau der K. S. A. te Leiden, alsmede aan de Vereeniging der Bijzondere Onderwijzers in het Bisdom Haarlem. M Ontzettende duurte iu Polen. Volgens berichten in de Poolsche bla den hebben vooral de middenstand en de arbeiders te lijden van de ontzaglijke stij ging der prijzen. De voornaamste levens behoeften, medicijnen, machines en mest stoffen zijn niet te betalen of in het geheel niet verkrijgbaar. De „Dyennik Pozmans- ki" merkt spottend op„Er zijn twee soorten dagedijksehe levensbehoeften: een soort, die er niet is, cn een, die men niet kaa betalen". De correspondent van de „Chicago Tri bune" deelt mede, dat de kleedingprijzen sinds Februari met 140 pet. zijn geste gen. In Januari kostte een hemd reeds 1200 mark, een paar schoenen 8000 mark ea een costuum 28.000 mark. Bovendien hebben de beide grootste textielfabrieken van L'odz hun bedrijf wegens gebrek aan kolen moeten stopzetten, waardoor duizen den arbeiders werkloos zijn. De „Kurj-jr Polski" bericht, dat twee pond brood 100 mark kosten, een pond vleesch in Januari reeds 70 mark, een kilogram boter (in De cember) 400 mark, een K.G-. spek ISO mark. Een pond rookworst werd ra het te- gin van Februari met 120 mark betaald en een pond ham met 140 mark. De herziening der leerplichtwet die nu in de Kamer behandeld wordt, dateert reeds van 19111912 én was oor spronkelijk bedoeld als een uitsluitend technische herziening. Inmiddels is het ontwerp van karak ter veranderd en geeft het thans niet alleen een technische herziening maar ook een prineipieele uitbreiding van den leer plicht van 6 op 7 jaren. Zooals men zieh herinnert werd een 20 jaren geleden de leerplichtwet van minister Borgesius met slechts één stem meerderheid aangenomen, van de katholieken stemden alleen dr. Scharp- rnan en mr. Kolkman voor de „dwangnvet" zooals zij genoemd wordt. De antirevolutionairen van heden kun nen zieh er nog niet mede verzoenen, getuige hun houding in de Kamer. „Wel merkwaardig" zoo zegt de Ka- meroverziehtschrijver van „De Tijd" die hekel aan dwang in de partij van den heer Rutgers, die in sociale ver zekering niets dan dwang wil, in de Zondagswetgeving nog veel meer en van wien nota bene op dezelfde agenda een initiatiefontwerp staat om in Nederland d.e hatelijkste aller dwangmaatregelen in tevoeren, die den buitenlandschen naam van „local option" draagt. Is het door de bedenking van dit alles, dat de met veel pathos voorgedragen rede voering yan den heer v. d. Molen zoo Weinig indruk op ons maakte Waar schijnlijk wel, maar ook om andere reden, die in de. bewijsvoering zelf lag. De heer v. d. Molen had n.l. op zich genomen om de overbodigheid van de Leerplicht wet aan te tooncn. En hij trachtte dit met cijfers te doen, welke wij in onder staand tabelletje hebben samengevat. Absoluut schoolverzuim. 1202 0.24 pet. 1909 0.08 1918 0.07 Relatief schoolverzuim, geoorloofd ongeoorloofd 1902 5.49 pet. 1902 1.33 pet. 1905 5.18 1905 1.10 1910 5.24 1910 0.83 1915 4.99 1915 0.68 1919 5.59 1919 0.88 Deze staatjes spreken voor zicli zelve. Hoe iemand met déze cijfers wil bewij zen, dat de Leerplichtwet niet gunstig gewerkt heeft, is mij absoluut een raad sel. Dat wil dan ook de heer v. d. Molen niet.. Hij wil er alleen mee 'aantoonen, dat de voortgang te gering is, om er den hatc- lijken dwang, den velen bureaucratiseh,en rompslomp voor over te hebhen. Maar zoo hij dit zou willen bewijzen, dan zou hij vergelijkende cijfers moeten geven van af den tijd, dat do leerplichtwet nog -niet was ingevoerd, dus van voor 1900. Ieder onzer herinnert zieh toch nog wel, hoe er toen met het schoolbezoek' werd omgesprongen, hoe vele kinderen vroegtijdig van school werden genomen en hoe slordig duizenden ouders niet de be hartiging van dit kinderbelang handelden. Is de heer v. d. Molen zelf -niet oud onderwijzer? Ik hoor den geachten afge vaardigde reeds opmerken, dat hij ook tegen verwaarloozing is, dat hij daartegen ook wettelijke maatregelen wil, dat hij meent, dat echter de huidige leerplichtwet niet aan dit criterium voldoet. En dan dient hij een motie in, waarbij dit alles; wordt uitgesproken. Wat wil die, motie nu anders Üan een nieuw etiquet plakken op de oude flcsch? En is dat van het hooge ideaal van de zelfstandige anti-rev. politiek? De heer v. d. Molen zag zooyeel citaten uit de Handelingen van 19001902 aanhalen, als hij wil, hij zal er niets mee bereiken. „Ouwe plunje", waar de lommerd geen cent meer op geeft. Zuigelingensterfte. „Het Nieuwsblad vau Helmond" wijst met voldoening op een, blijkens de ol'fici- eelc cijfers, ingetreden betere zuigelingeu- verzorging in Noordbrabant, De, arbeid van dokters, vroedvrouwen ea verpleeg sters b'cgïnt vruchten te dragen onder de moeders. In dc provincie was do sterfte nog maar 12.25 pet. en in het district Hel mond 11.59, tegen 8.41 van het geheele Rijk. Men is natuurlijk nog lang niet waar men wezen moet, want in Amsterdam, Rotterdam, Den Haag en Utrecht is de sterfte van zuigelingen van 18S0 tot 1918 gedaald van 21.98 tot 6.66. Te Amsterdam was het 't gunstigst, n.l. 6.22 tegen 12.75 te Maastricht en 13.07 te 's-Hertogenboseh Het blad is over zijn omgeving tevre den. maar dringt in krachtige termen aan op verder inhalen van den achterstand. Ilel wijt de groote sterfte der zuigelingen aan den fabrieksarbeid der moeders en aan haar werk bij het kleine landbouw bedrijf, maar ook aan de eigenzinnigheid veler vrouwen, die van goeden raad niet weten willen. Dat moet in gezond Noird- biakant teranderen! De uitvaart van de gewezen Keizerin. In het kasteel te Doorn is men bezig met het inrichten van de rouwkamer, waar palmen, sparren en laurieren worden ge-, bracht, maar bloemen worden streng ver meden. De gewezen keizer verlaat slechts bij tusschenpoozen de kamer, waarin het lijk van zijn gemalin ligt en ziet er zeer ver moeid uit. De extra-rouwtrciu, die Woensdag uit Berlijn te Maarn wordt verwacht, zal op het station op oen dood spoor worden geleid, waar voor den rouwdag een plant soen zal worden aangelegd. Op het sta tion te Maarn wordt een rouwkamer in gericht en de versiering zal uitsluitend bestaan nit groen en blijvende planten cn laurieren. De gewezen keizer en kroonprins begeven zich na de plechtigheid aan het station te Maarn per auto naar Doorn terug, terwijl de overige leden van de keizerlijke familie met den rouwtrciu naar Potsdam rijden, Waar stil wordt gehou den bij het station Wildpark. Vandaar gaat het stoffelijk overschot door den Neuen Palais Garten over Sans-Souei naar het Mausoleum. Daar wordt de officieelo lijkdienst gehouden en het lijk in den familie-grafkelder bijgezet. Volgens een particulier bericht aan de N. R. Ct. zou de keizerin worden be graven in den z.g. antiekentempel te Pots; dam. Deze tempel is een klein gebouw, dicht bij het Neue Palais en vlak bij den rozentuin, waar de keizerin zoo gaarne vertoefde. Tijdens haar verblijf in Neder land had de gewezen keizerin herhaaldelijk haar omgeving den wensch te kennen ge geven in dezen tempel te laatster- ruste te worden gelegd. Toen de zware, ziekte liet zeker maakte, -dat de dagen der keizerin geteld waren, is men begonnen den tempel voor haar laatste rustjriaats in te richten. „De Maasbode" verneemt: De in Potsdam wonende zonen van de keizerin en de prinsen zullen niet naar Doorn komen, om de rouwpleehtiglieden bij te wonen. Alleen prins Oscar zal als vertegenwoordiger naar Doorn vertrekken. De kroonprins en de. hertogin Victoria Louise, dochter van den keizer, zijn te Doorn aangekomen. Vóór het vertrek van prins Oscar vindt te Potsdam in de. wo ning van prins Eitel Fricdrich een bijeen komst plaats, waaraan alle prinsen deel nemen en waarop de plechtigheden van de bijzetting zullen worden vastgesteld'. - De heer J. Onderdijk, wethouder alhier, schrijft aan de „M. Ct." het voL- gende: „Naar aanleiding vau het bericht, waar in mij het voornemen toegeschreven wordt om af te treden als wethouder indien de salarisvcorsteUen worden verworpen, deel ik u mee, dat dit bericht althans zeer voorbarig mag genoemd worden. Immers een besluit in dezen geest zou door mij niet genomen worden zonder overleg met de raadsfractie mijner partij. Tevens kan ik u dan meedeelen, dat een bespreking te dier zake met de fractie niet heefti plaats gevonden". N. V. The Vitrite Works. Door de N. V. The Vitrite Works alhier wordt, over het afgeloopen jaar een divi dend uitgekeerd van 15 pCt. (het varig jaar 13 pet.) en op de winstbewijzen uit gekeerd f 33.34 (verleden jaar f 26.70) per winstbewijs. In de Dinsdag gehouden vergadering van aandeelhouders werd als commissaris herkozen de heer ,dr. II. Japikse alhier en werden als zoodanig gekozen de heeren Dr. Ir O L. F. Philips, A. F. Plujip-S en mr. H. F. van Walsen, allen te Eind hoven. -- De adspir.ant-electrotechnisch ambte naar der telegrafie A. S. Bal, wordt met ingang van 16 April verplaatst van VGruvcnhage naar het ingenieurs-bureel te Visaing en. (VI. Cvt.). Voor de R. H. B. S. 5 te Vlxssingen hebben zieh aangemeld 100 caudidaten1 98 voor de le en 2 voor dc 2e klasso. (VI. Ort.V - Maandagavond is op de Oude Markt te Viissingen een man, die dc orde ver stoorde en een zekeren vechtlust vertoon de, door de politie gearresteerd en naar het bureau overgebracht. (VI. Crt.). Aan het 52e jaarverslag van de Coöperatieve Voorsehotvereen. en Spaar bank alhier (van 5 Febr. 1920 tot- 5 Febr. 1921), ontleenen wij het volgende: Het ledental bedroeg bij den aanvang van het boekjaar 328. In het afgeloopen jaar traden 9 leden "tot de vereeniging toe, terwijl een aantal van 17 leden uit de vereeniging trad, zoodat de vereeniging op 5 Februari 1921, 320 leden tekle. Op 5 Febr. 1920 bedroeg het kapitaal 'der gestorte aandeelcn f25253.98. Op 5 Febr. 1921 bedroeg het f24.428.28. Het reservefonds bedroeg op 5 Febr. 1921 f 21484.861/2 en op 5 Febr. 1921 bedroeg het f 21507.361/2. Het boekjaar ving aan met een bedrag aan spaargelden, groot f 139489.63. In den loop van het jaar werden inge bracht 2349 posten f50699.0214totaal f 190188.65i/a; en uitbetaald 342 pos-ton f 53625.34. Zoodat er op het einde van het. jaar aau spaargelden in de bank over bleef f 1365G3.31i/2. Dé intrest, op spaargelden uitbetaald, bedraagt f 208.terwijl bij hot einde van het boekjaar aan verschenen intrest f3951.29 bij hét kapitaal werd bijgeschre ven zoodat, het nieuwe boekjaar begonnen Werd met een bedrag' aan spaargelden g-root f 140514.60i/s. Op het einde van het jaar waren 1118 boekjes in omloop. In den aanvang van het boekjaar was aan voorschotten uitstaande een bedrag van f95345.—. Bij het sluiten van het boekjaar bedroegen de nog' onafgeloste voorschotten f 100.600. - Aan gekweekte rente, was er f9142.74. Door de bank werd aan intrest op uitgekeerde spaargelden en salarissen uit betaald een som van f 6352.77'. Zoodat de zuivere winst der bank bedraagt f2789.97 Van deze zuivere winSt wordt- met in achtneming van de omstandigheid, dat het re erie'onds bij 1 et. ii".d' van liet boekjaar meer dan 20 pet. der uitgeleende gelden bedraagt, ingevolge art. 32 der statuten genoten door de, leden S5/77 °/o f 1979.96 door hei bestuur lr'/77 °/o I' 540.00 door de, Commissarissen 7/77 8/o f 27.000 Frov. Z. Begd van Ziekenkassen. Zaterdagmiddag vergaderde in de so ciëteit V. O. V. te Goes de. Provinciale Zeeuwschc Boud van Ziekenkassen. De voorzitter, de beer A. Goedbloed vau Viis singen, deelde o.m. mede-, dat de sta tuten koninklijk zijn goedgekeurd, dat de heeren J. Paulusse van Reuesse en J. dc Graag van Biezelinge als bestuursleden hadden bedankt ea dat Colijnsplaat als afdeelin'g tot den Bond wa.s toegetreden. De rekening, sluitend op een eindcijfer van f 463.61 en een batig saldo van f 131.47 werd goedgekeurd. Verder bracht de secretaris verslag uit over de op 29 Januari 1.1. te. Amsterdam gehouden vergadering, wat een krachtig applaus ontlokte. Tot afgevaardigden naar de eerstvolgende te houden vergadering van het- landelijk bestuur .werden be noemd, P. Adriaanse van Middelburg en .T. Verhage van Kruiningen. Tot bestuurs leden werden benoemd J. Spek van Elle- meet. en J. Kramer van Ierseke. Enkele wijzigingen werden in het reglement aangebracht. Daarna werd het woord verleend aan den heer J. Th. Kruijer van 'sGraven.-- hage, seer, van het Landelijk Bestuur. Spreker bogou in de eerste plaats te wijzen op de behaalde resultaten en de wijze van samenwerken van alle Pro vinciale Bonden en- bracht gaarne een warm woord van hulde aan minister Aalberse, die zijn woord gestand heeft gedaande erkenning van dc In staande ziekenkassen. Doch er is een vijand on onzen weg, n.m. Centraal Beheer. Spr. stelde de vraag of het beter zou ..zijn ondergebracht te worden onder Centraal, dan in Zelfbeheer. Bij deze vraag stond spr. in den brecde stil en toonde aan dat Centraal Beheer (stclsel-Posthuma) niets anders b'eteekcnt dan dc totale ver nietiging onzer kassen. Hiervoor dient te worden gewaakt en daarvoor is een krachtige aaneensluiting een eerste eisch. Hij spoorde alle afgevaardigden aan een krachtige propaganda te voeren v»or Zelfbeheer en stelde de volgende motie voor De Provinciale Bond van Ziekenkassen in Zeeland in algemeene vergadering bij een op Zaterdag 9 April 1921 in de sociëteit V. O. V. te Goes. gehoord de besprekingen in zake de voorgestelde wetswijzigingen en de po ging gedaan door Centraal Beheer, draagt het bestuur op ten .krachtigste de pogingen voort te zetten ter ver krijging van Zelfbeheer, en vereenigt zich volkomen met de motie gesteld door het Nederlandsch Verbond van Ziekenkassen." Onder daverend applaus werd deze mo tie aangenomen. Wij wekken de ouders der patro naatsjongens, de donateurs en donatrices van het patronaat en alle belangstellenden in het mooie patronaa-tswerk op, de uitvoe ring, die Zondagavond a.s. door het St. Jacob'uspatronaat zal gegeven worden, bij t.e wonen en waaromtrent de advertentie in dit nummer nadere aanwijzing heeft. Opgevoerd zal worden „de wraak der Ka bouters' oen stuk dat uitstekend zal vol doen, maar dat een deugdelijke voorberei ding heeft vereischt. Laten zij, die hunne schouders onder dit werk zetten, nu ook Zondagavond mogen ondervinden dat hun ne moeite niet te vergeefs is geweest en de volle zaal toont, hoezeer men in hetgeen de patronaatsjongens voor het voetlicht brengen, belang stelt. - Op de a.s. algemeene vergadering van afgevaardigden van den R. K. Dio- cesanen Vrouwenbond in liet bisdom Haar lem. zal onze Goesclie afdeeling van den Vrouwenbond worden vertegenwoordigd door hare presidente, mevrouw Vienings De Vries, Toet. gisterennamiddag de 70-jarige v. d. W wonende Bergpad alhier, aan het huis van den heer De Meij op de Beesten markt dc jalouzieëïi zou ophangen en hij vaii uit het raam der bovenverdieping op de ladder zou stappen, stapte hij mis, zoo dat hij op de straat viel en kermend van pijn werd opgenomen. Een zuster van de wijkverpleging St. 'Joanna verleende da eerStc hulp. De man bleek, toen hij naar zijn woning vervoerd was, bij nader onder zoek door dr. Van den Berg verschillende kneuzingen te hebben opgeloopen, doch niets was gebroken, 's Mans; toestand is naar omstandigheden bevredigend. Dit ter nadere verklaring op ons be richt van gisteren. Er doet zich hier' in de gemeente een geval van nekkramp voor en wel pp den Westsingel. Wij melden dit, opdat men op zijn hoede zij en zoomin mogelijk met bet dooi de ziekte, bezochte gezin in aanra king komen, want de ziekte is h oogst b e s m e 11 e 1 ij k. Kra-bbeudijkr. Onze gemeente is in den laatsten tijd door het dempen der sloot bij het station, en het aanleggen van plantsoen aldaar, veel fraaier geworden. Op verschillende plaatsen wordt op geen moeite of kosten gezien, zood.it thans de Stationsweg een fraai geheel vormt, welke, wanneer alles in vollen bloei raag komen, nog belangrijk mooier zal worden. Ook liet z.g. Marktveld, midden op bet dorp, is i'n een plantsoen herschapen. De heer S..alhier moest ecu paard, dat veulcudragend was, missen. Het ka daver werd onder toezicht begraven. Naar men zegt, was het niet verzekerd. Wegens de langdurige droogte be gint. het drinkwater, voor hen die niet bij de waterleiding zijn aangesloten, schaars te worden. Vroeger konden deze mensehen zieli nog behelpen met putwater, maar deze putten zijn na het aanleggen der waterleiding meest allemaal gedempt, zoodat ook deze uitvlucht vaor hen is af gesneden. Rilland. Zondag' na het Lof was oen vergadering opgeroepen in de, R. IC. school alhier. In beginsel werd besloten tot het oprichten cener handboogsehutterij op de doelen. De belangstelling' bleek groot te zijni Heiiikens/aml. Naar wij vernemen is aan den heer C. v, d. D. een rijkspremie verleend yan f 1320 voor het bouwen van een nieuwe woning, aangenomen door den heer P. A. Rijk. alhier. Dinsdagavond kwam de R. K. Pro- pagandacluh in maandelijksclie vergade ring- bijeen. De Z.Eerw. heer Pastoor was aanwezig. De voorzitter bedankte den Secretaris, W. P. Smits, die ontslag had aangevraagd tegen 1 Mei a.s., wegens vertrek, voor alles wat hij aan de propa- gandaclub had gedaan. Hierna volgde een lezing van den voorzitter, de heer II. J. Benger, over de. Encycliek „Rerum Nova- rum, welke door den Geestel. adviseur nader werd toegelicht. Ten slotte werden in de rondvraag nog eenige kwesties van godsdienstigen en politieleen aard bespro ken. Clinge. Zondagnamiddag om bal' lier had in het pationaatsgebouw een gecom bineerde vergadering van mannen 311 vrou wen plaats teneinde te komen tot de ver kiezing van een definitief bestuur met uitbreiding van twee vrouwelijke leden. 1)9 voorzitter, de lieer 'Era. v. d. Heijden, thans nog voorioo-pig, opende deze bijeenkomst met den chrisietiikm groet >m heette allen, bijzonder do tal rijk -opgekomen vrouwen, hartelijk wel kom. In bet kort hield hij' een hileidene bespreking. Iloor de nieuwe kieswet, waarbij ook aan do vrouwen het kies recht is toegekend, is haar het recht gegeven, maar ook de plicht opgelegd, ter stembus te gaan en daar haar stem uit te brengen, 't Is daarom dan ook, dat de vrouwen, evengoed als de mannen, moeten ondergebracht worden in een R.-K. Kiesvereeniging; de vrouwen zul len zells tutting nemen in het bestuur, in deze vereeniging zal men de noodige 1,en- nis opdoen, zal ontwikkeling worden hij- gebracht c.n voorlichting worden gegeven, omtrent de wijze en de candidate;!, wiarop »Op mijn spreekuur komen tal van vrouwen, die door overmatig' werken, doe#, onvoldoende rust klagen over algemeeflB lichaamszwakte, zonder dat eenig orgtïttn ziek is. In al zulke gevallen, Wa«eto goed voedingsmiddel noodig is, d«t niet alleen verloren krachten teruggeeft, maar ook de maag opwekt tot nieuwA vóedsel- opname geef ik 'Sanatogen, mpéstal met het beste succes Dit geschrift van een beï&id Haagsch geneesheer geeft de oorzaken en het mid del tot herstel aan voor tfie tallooze on gesteldheden, die gee^féeigenlijke ziekten zijn. Hier helpen geen medicijnen, hier helpt alleen een krae&tige, doeltreffende voeding. Sanatogen verriéfit in zulk een 'geval wonderen. Dit niet alleen liet oordeol var. dezen arts,- maar 21.000 artsen uit alle. landen hébben schriftelijk verklaard, dat ook zij utet Sanatogen die zeer gun stige uitkcönsten hebben bereikt. Sanatogjfcis bij alle apothekers en dro gisten verkrijgbaar in verpakkingen van af 1' l.wfc tnen ifien! to stemmen. Na deze zakelijke bespreking, werden door den secretaris de notuJri, voorgbzen van de heropiichtmgs- vergaderiiig. gehouden op Zondag 20 Maart. Niemand had eenige op- of aan merking. Nadat alle aanwezige vrouwen lid waren geworden, ging men over tot bestuursverkiezing. Het vo-orloopig, be stuur werrl bij acclamatie gekozen ver- ilauid, terwijl de dames Emma de Beckeie en Florence de Nijs met groote meerder heid van Hemmen benoemd werden le be- sUiurnleden, die zich deze benoeming ook lieten welgevallen. Door de algemeene vergadering werd de tijdelijke voorzitter bij acclamatie definitief gekozen. Rij dank. te allen voor hot in hem ges lel de vertrou wen en beloofde, zooveel iu zijn vermogen ligt te zullen doen tot opbloei lor vereeni ging, dua-bij den steun vragend van be stuur en leden. Met klem spoorde hij allen nar» immer trouw te blijven aan dc organi satie en steeds de vergaderingen té be zoeken. We moeten, zoo zeide hij, ons scharen in de groote rij van Katholieken, die iiunet tls één map opkomen voor minne beginselen, die de pro-ote idee: „Ka tholiek zijn van de daad" immer op den voor-rond plaatsen en pal staan in den strijd, die onze tegenstanders teguii ons hebben aangebonden. In dezen lijp, nu de strijd gevoerd wordt vóór of togen God, is vereeniging; onmisbaar; al ons streven en pogen moet gegrondvest zijn op de Christe lijke grondbeginselen. Onze Katholieke voormopnen, die God weer wiiian laten Iu erschen in onze hedendangache maat schappij, moeten wij steunen, opdat zij eenmaal hun verheven doel zullen berei ken. Het verheugde hem, dat Je vereeni ging zoo sterk wans aangegroeid, zij be staat reeds uit 49 vrouwelijke en 46 man nelijke leden De jaarlijkscbe contributie bedraagt ló ct. Bij de rondvraag had de eervv. beer kapelaan, A. floevenaars, geestelijk advi seur der R.-X. Propaganda-club „St. Paulus'" gelegenheid mee te deelen, dat een zestal leden dier club bij de nog" niet aangesloten kiezers op huisbezoek zullen gaan, ten einde hen tc biewepen zich aan te sluiten bij onze R-K. Kiesvereeni ging. Dit prachtig streven werd zeer dans baar aanvaard; op deze manier zal- onze vereeniging kunnen uilgeboumd worden tot eene ledenrjjke krachtige organisatie. Onder dankbetuiging voor de trouwe op komst en getoonde belangstelling en nadat de voorzitter een .spontaan: „Lang leve onze 11 -K. Kiesvereeniging" had uitge bracht. werd deze eerste algemeene verga dering door den voorzitter met gebed ge sloten. Door het bestuur werden de func ties nu verdeeld. Gekozen werd tot onder voorzitter mej. Florence de Nijs. coi secre taris penningmeester de heer C'. Lan.su en tot 2e secretaris A. J. Lansu. Aan dïD ZeerEefvv. heei pastoor Chr. Verbunt werd liet eere-voorzitterscbap aangeboden, die het dan ook aannam. Sas van Gent. Men schrijft aan „De Nauwelijks zijn de eerste steenen gelegd voor dc-n Ijouvv der katholieke lagere scholen in Zeeuwsch yiaanderen of de campagne tegen deze scholen is ingezet. Alhier tiad Vrijdagavond mot het onder werp „Het onderwijs in nieuwe banen", op de beer G. Zei-verder, algemeen voor" 'zitter van „VolksonderwijsNa door eea openbaar onderwijzer, den heer J. A. ehrens, te zijn ingeleid, kwam d.e heer Zelvelder aan het woord, die in hét Verste gedeelte zijner rede speciaal tegen' minister de Visser en diens wetgevende maatregelen opkwam. Dit eerste gedeelte leverde weinig belangwekkends op. An ders was het met het tweede deel; waarin spreker zou handelen: „Op welke school kan men zijn kinderen het best toevertrou wen?" Dit was merkwaardig, omdat er uit blijkt de wijze waarop men de katholieke lagere school gaat bestrijden. Spr. ging terug tot de Fransche Revolutie, toen de Vrijheidszin doorbrak, .tegen het doorwer ken, waaraan Calvinisten en Katholieken zich onmiddellijk schrap zetten. haler kwam van kalholieke zijde da schoolstrijd, maar kwam die voort uit het volk? Neen, steeds werd die beweging van bovenaf opgelegd, door Paus en Bisschop pen, Het kerkelijfcgeloof onttrok den ouders de taak c-m hun kind op te voeden. Maar de heer Zelvelder zei het vriv uit: „Gods dienst on Kerkelijk geloof gaan niet sa men.'' Voor den heer Zelvelder is .le gods- dierst niet het geloof in een Kerkleer, maar een.... gemoedsstemming. En dien „geiuoedsstemmings-godsdienst" kweekt nuze openbare school; die godsdienst is eon bron van deugd. „Wat!" zegt hij, „die kleine kinderen behoeven niet aan godsdienst te denken, wat heblben die kleine wurmpjes te oordcclon over vraag stukken ven voorbeschikking (I) zoenoffei (I) enz. De jeugd moet blij, vrooüjk en onbezorgd zijn, slechts liefde mnringe do jeugd. Als zc op schooi zijn, behoeven ze

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1921 | | pagina 2