Centrale Land- en Tui Fermitan Machine- en Motorenfabriek „Het Kanaal" Wij leveren zeer concurreerentl: DEPOSITO'S: ZEEUWSCHE HYPOTHEEKBANK 61° Pandbrieven Firma A, J. WITTE ZONEN - Bloemisten N.V. Nieuwe Zeeuwsche Courant, Goes. HAEMOFERRIN Steenhouwerij van G. J. HOEK, Steenbouwwerk. WORMPOEDERS Staat ter dekkin Consul de ias Hoofdkantoor UtlDEN. WEMELDIN BOEKHOUDLES f2,50 ZATERDAG 9 APRIL 1921 NIEUWE ZEEUWSCHE COURANT Land- en Tuinbouw. Voor de Keuken. Voor onze Vrouwen Officieele instelling van dert L. T. B. Behandeling van alle Bankzaken. voor EEN JAAR5 °/0 voor EEN HALF JAAR 47a SPAAR B tfll Krentevergoeding 4 Nieuwbouw en Herstelplaats van Ruwe Olie-, Gas-, Zuiggas- en Benzine-Motoren voor elk bedrijf FIRMA REITSMA, VAN DE WERKE BAKKER. MIDDELBURG. a 100 pCt. Mr. A. A. DE VEER. Mr. M. G. VAN DER MINNE. Afzonderlijk examen voor Rekening-Couialioekhouder. Steenenbeer - Vlissingen - Tel. 141. Firma Iz, CAPPC 'ÓREN. Veersche Weg T 250, Middelburg, FWERK Jacoba Maria Wortelboer j Firma Iz. GAPPON, p, Sluis' Ochtejifbeder. E. Verbeem, Goes. en zal worden rondgeleii 1 Firma Iz. CAPJ richting j deeld dal de zaai geëindigd 011 zij veroor deeld waneen verzoek om voor een rechtbank gebracht te worden werd een voudig afgewezen. „In mijn cel teruggekeerd", vervolgt het verhaal, „trachtte ik den toestand te over zien, maar er .was iets in de gonzende vliegen en in mijn sombere gedachten, dat alle vermogen om na te. denken verlamde. Ik verwachtte eerder eindelooze gevangen schap dan terechtstelling; den heelen Zo mer zou ik wegkwijnen in deze cel met ongedierte en ik zou sterven als de eerste koude kwam Maandenlang- werd zij afgesloten ge houden en men wilde haar alleen loslaten wanneer zij 'haar collega's en andere buitenlanders in Rusland wilde bespion- neeren. Dat weigerde zij echter, maar wel verzon zij ten slotte een verhaal over een natuurlijk niet bestaande mede plichtige. Zij hoopte daardoor gelegenheid te krijgen om Tsjitsjerin te spreken. Dat lukte- inderdaad, maar het onderhoud was te kort dan dat zij tijd had om haar on schuld bij hem te bepleiten. Toen gaf zij toe dat zij maar wat gezegd had en be gonnen de ondervragingen weer van vo ren ai' aan. Plotseling werd echter Mogislew&ky weer heel vriendelijk en be loofde hij, haar vrij te zullen laten als zij bij haar terugkeer in Engeland een bood schap voor don premier wilde meenemen. Mevr. Harding was toen echter zoo on voorzichtig om aan iemand, dien zij meende te kunnen vertrouwen mee te deelen dat zij wanneer zij ooit den Ecisten Minister mocht te spreken icrijgeh iu plaats van de bedoelde boodsqhap zou meedeelen, „dat het communistische Rusland in de doodsgreep was van de- buitengewone commissie, een instelliug dii nauwelijks te onderscheiden was van dc vroegere Ochrana, behalve dat de leiders minder intelligent waren". Toen dat uitkwam werd zij niet vrijgelaten, doch wel werd zij ten slotte overgebracht naar de Buturky-gevangenis, waar meii meer kans had om levend den winter doof te komen. Onder de 3000 gevange nen da-ar waren ook vele socialisten, die gearresteerd waren omdat er een Sovjet- verkiezing was iffisgeloopen. Verduistering van f16000 Tc Amsterdam heeft, naar de „lek" meldt, de directeur der Co-operatieve Ver- bruiksvereeniging „Voor Allen", gevestigd aan het Singel 41. bii de politie aangifte gedaan, dal uit de hoeken was gebleken, dat de coöperatie voor 16.000 gïd. bena deeld was. Sinds geiuimen tijd was de vereeniging er voor kleine bedragen inge- loopen. De persoon die als dader in aan merking kwam, was een der employe's die zich dien zelfden dag had ziek gemeld. Toen de politie een bezoek bracht aan zijn woning bleek de vogel gevlogen 'a zijn. Waarheen is nog niet hekend. In de boeken zijn tal1 ,van knoeierijen ontdekt. De doove Chinees Een Chineesche koopman stond terecht wegens een bedreiging. Op allerlei ma nieren had hij zich af aan het vonnis wils len onttrekken ken. De rechter zei: „U is veroordeeld tot een boete van twee pond" „Spijt mij zoo, kan niet hooren", zei- do sluwe Chinees. Do veldwachter schreeuwde: „Jebent veroordeeld tot een boete van twee pond!" I „Spijt, mij, kan niet nooren," zei de Chinees Zij schreven liet op een stuk pa6ior en duwden het hem onder Üe oogen. „Spijt mij, kan niet lezen", zei de Chi nees". Toen stond een grijze advocaat op, die meer met Chineezen had omgegaan en zei: „Jé bent veroordeeld tot vier pond". „Om den... n'iet!" riep de Chinees. „Tot 'tweel" Nuttig effect van de be-mesting. II. (Slot) Hoewel de landbouwwetenschap nog al tijd aan die mineraal-theorie van V on Liebig vasthoudt, negeert ze thans do nuttige werking van den humus niet. Deze stof hJjjft nu eenmaal van grooto beteekenis voor den bodem. In de le plaats verhoogt de humus de water-capaciteit van den bodem, wat in 't bijzonder van beteekenis is voor hoogge legen zandgronden. Verder verhoogt de humus het absorp tievermogen voor ammoniak, d.w.z. deze stof, die op zich zelf vluchtig is en er ge makkelijk tussehen uitgaat, wordt door humus gebonden. Tevens wordt ook kali door humus vastgehouden en voor uit spoeling bewaard. Het sterkst komt dit absorptievermogen uit op zandgronden maar ook voor de fijnkorrelige kleigron den, die op zich zelf reeds goed absor- beeren, zal de humus kunnen dienen om dit vermogen te versterken. Ook is de humus van belang, omdat hij bij ontleding veel koolzuur vormt en (lit product andere in den bodem vast gelegde bestandeden helpt oplossen, zoo- dat de planten daarvan in voldoende hoe- veeleidh kunnen opnemen. Zoo worden vooral minerale bodembestanddeelen door humus en het daaruit gevormde koolzuur tot ontleding en verweering gebracht. Fosforzuur, dat in den bodem volkomen onbewegelijk is, wordt o.a. door kool zuur mobiel gemaakt en kan dan door de planten worden opgenomen. Stijve gronden worden door den humus milder en losser, geschikter voor de be werking; losse gronden meer gehouden en van betere structuur; terwijl de humus bovendien een gunstig invjoed uitoefent op de verwarming van den grond, zoowel door de geringe warmte, die bij de ont leding ontstaat als door het sneller op nemen van warmte eigen aan alle donker gekleurde stoffen, dus ook aan den humus, die den bodem een donkerder geeft. Dan levert humus voor de bacteriën, die in den grond van zoo groote beteeke nis zijn voor verschillende omzettingen, den gcschikten voedingsbodem of m.a.w. de werkkracht. Ilumus-rijpe gronden zul len dus ook tevens rijk aan bacteriën zijn, waardoor de plantenvoeding beter ver zekerd is. Eindelijk willen we nog op een voor dcel van den humus wijzen. Humus maakt het mogelijk, dat er een belangrijke voor raad stikstof in den grond gebonden wordt Salpeterstikstof wordt gemakkelijk uit- gespoeld. Ammoniakstikstof wordt wel iswaar in den grond (vooral in zwaren grond) vastgehoudenmaar zet ook vrij veel tot salpeter om en gaat ook den weg van uitspoeling naar den ondergrond op, altijd voor zoover het gewas het niet kan opnemen. In den vorm echter van humus kan een vrij groote voorraad stikstof in den grond voorkomen en in een hoog humusgehalte vinden we dus meteen een langzaam vloeiende stikstofbron voor de voeding der plant. Alleen willen we ^aar- schuwen, dat de aanwezigheid van humus of liever gezegd het humusgehalte geen voldoende maatstaf is om te beoordeelen, of er veel of weinig stikstof in den grond zit en of die stikstof gemakkelijk valt onder het hereik der plantenwortels. Uit een en ander moge blijken van welke rijke en veelzijdige beteekenis de humus is en te stout komt ons dan ook niet de stelling voor, dat alleen op een humushoudenden grond van een be mesting de volle werking- mag worden. Zal de bemesting een goede voeding' aan het gewas verzekoren, dan moet do bodem doelmatig bewerkt worden. Door spitten in den tuinbouw (in het intensieve landbouwbedrijf ook wel eens toegepast), ploegen, eggen, bewerken met den kultivator of met hakgereedscliap wordt de structuur van den bodem verbe terd. Daarmee komt hij meer open te lig gen en wordt hij gunstiger tegenover lucht, water en warmte. We wezen er reeds op, hoe door gunstige inwerking van de lucht nuttige omzettingen plaats grijpen, welnu, die nuttige omzettingen zien we alweer versterkt als ook de tem peratuur meewerkt en het vochtgehalte aan bacteriën een .snelle werking kan verzekeren. Bacteriën toch zijn gevoelig voor gunstige temperaturen en dankbaar voor een matig vochtigen toestand van den grond. Zeer sterk spreekt de gunstige Invloed van een doelmatige bodembewerking op zware kleigronden, waar raiioneele bewer king soms een bemesting overbodig kan makendaarentegen is op zandgronden deze factor van mindere beteekenis. Daar kan zelfs een veelvuldige grondbewerking 'de structuur zoodanig bederven, dat da resultaten beneden de aanvankelijk gekoes terde verwachtingen blijv.en. Het nuttig effect van een bemesting, wordt dus ook door een goede bewerking sterk beïnvloed. 't Spreekt vanzelf, dat ook alle ver dere nuttige kultuurmaatregelen bevorder lijk zijn om de gewassen flink van de bemesting te laten profiteeren. Plicht van den landbouwer is het dan ook daarvan een goed gebruik te maken. Machteloos staat hij echter tegenover den meest belangrijken factor, het weer. Dit is evenwel in Gods hand, en dit te weten zij voor hem een spoorslag van zijn kant alles te doen, wat zijn hand vindt te doen om dc goede ontwik keling van het gewas en het profijt van de bemesting te bevorderen. (Standaard.) Gefarceerde Ossentong. 1 ossentong, 150 gram kalfsgehakt, 1 ei. zout, peper, nootmuskaat, 3 truffels '/2 d.L. madera, 1 sneedje oud brood zonder korst, 75 gr. boter, */2 kalfsnier, paneermeel. Bereiding: De tong eenige malen friscli afwasschen en vooral de punt met een mesje of borsteltje afschrappen. Ze daarna opzet ten in kokend water met zout, en 2Vs a 3 uur zachtjes laten koken. Intusschen het gehakt vermengen met een stukje geweekt brood, het ei, wat zout, peper en nootmuskaat en de in stukjes ge sneden en in madera geweekte truffels. Deze kunnen er echter ook uit weggela ten worden. Het gehakt daarna in een pannetje op het vuur, onder voortdurend roeren, gaar laten worden. Wanneer de tong gaar is, het vel er af nemen, aan den fchterkant het vette ge deelte en de beentjes verwijderen en ze daarna in de lengte door midden snijden. Tussehen de beide helften van de tong het gereed gemaakte gehakt doen, en de halve tongen weer tegen elkaar drukken. Daarna de tong in het kalfsnet wikkelen en met paneermeel bestrooien. Het kalfsnet moet eerst even in lauw water worden uitgespoeld. De boter in een braadslee smelten en daarna de tong l/j h s/( uur in de oven braden en telkens met boter bedruipen. Zoodra de boter bruin is, kan er af en toe een scheutje water bijgevoegd worden. Men presenteert deze tong warm met een bruine Pikante-, een Italiaarische-, een fian- cière-, een madera- of een champignonsaus. En koud met kropsla en mayonnaisesaus. Mariabond in hst Diocees Haarlem. Op Paasch-Maandag heeft de Haarlemsche Diocesane Mariabond het 12y2-jarig jubilé gevierd. 's Morgens werd in de St. Hubertuskapel te Amsterdam een plechtige. H. Mis opge dragen, waaronder de weleerw. heer B. v. Leeuwen de predikatie hield. In het gebouw der St. Jozef-Gezellen ver eeniging werd de feestvergadering gehouden. De verdienstelijke Bonds-presidente, mejuffr. A. Kokshoorn, die van de oprichting af zitting had in het Bestuur, werd het eere- kruis Pro Ecclesia et Pontifice overhandigd onder de toejuichingen van de vergadering De jubileerende Boud ontving vele bloem stukken en gelukwensehenook een telegram van Z. D. H. Mgr. Callier, Pater Otten, O. P., hield de feestrede en verder werd deze feestelijke bijeenkomst opgeluisterd door fraaie gymnastieknummers en aardige voor drachten. („C.") Florence Barclay, t Het zijn de Engelsehe schrijvers en schrijf sters, die bij uitstek de kunst verstaan, om liun publiek eenige uren in ademlooze spanning te houden bij het volgen van de levensgevaarlijke avonturen van hun held, die dan in het laatste hoofstuk gelukkig- weer op zijn pootjes terecht komt. Of zij laten het sentimenteele gedeelte van het publiek, en dat is een zeer groot deel, heerlijk weenen bij het lezen van de aan doenlijke gedeelten in hun aandoenlijke romans, waar geliefden, wreed gescheiden door het noodlot, de allervreeselijkste tijden doormaken, om ten slotte in hot laatste hoofstuk toch in eikaars armen te worden gevoerd. En och, deze schrijvers hebben' recht op onze bewondering. Hun literaire beteedenis moet men maar dikwijls in het midden laten. Maar zij verzoenen ons met 'tfeit, dat we onzen trein verzuimd hebben en het één of meerdere Uren kan duren, alvorens een volgende trein verschijnt. Men hoeft dan niet in volslagen wanhoop daar- noer te zitten of al tierende en de heele menschheid vervloekend in een wachtkamer te ijsbeeren, maar men opent zijn tasch en neemt hot Engelsehe romannetje er uit en gaat bedaard zitten lezen al meer en meer verdiept, zoodat liet ten slotte een heele prestatie is, dat men den volgenden trein niet mist. Meii is dan zoo trotsch, dat men onder 't lezen van zoo'n boeiend boek zijn trein niet vergeten heeft, dat men het ge beurde met den vorig-en trein al weer lang vergeten is. En denk eens aan de hulp, die ons het romannetje brengt in de moeilijke nren door te brengen in de wachtkamers van dokters en tandartsen met drukke prak tijk. De tijd vliegt letterlijk om. Het boren in uw kies is een klein intermezzo tussehen twee interessante bladzijden van uw boek, ge voelt de boor uw zenuw niet raken, want ge bent druk bezig met het probleem of Miss Felicia Eversmart Guy of dien anderen minnaar haar hart en hand zal schenken. Waarlijk de schrijvers van dergelijke boeken doen zeer veel nut op deze wereld en daarom moeten we ook welwillend jegens ze gestemd zijn. En zoo gedenken we dan ook in dankbaarheid de Engelsehe schrijfster Florence Barclay, die dezer dagen op be trekkelijk jongen leeftijd gestorven is en die bij haar bewonderaarster voornamelijk bekend is, als de schrijfster van „The Ro sary". Niet dat zij niet meerdere veel gelezen werken heeft geschreven. Daar zijn The Mistress of Shenstone, The Following of the Star, Through the Postern Gate, het mystieke The Upas Tree. Maar toch The Rosary is wei haar meest bekende en meest geliefde boek. En menig lezeres zal het boek nog' eens ter hand nemen en zich weer verdiepen in de zeer romantische liefdesgeschiedenis van den beeldschoonen Garth Dalmain en de niet zeer jonge en niet zeer knappe Jane Champion. En zij zal weer van ontroering sidderen als Garth blind geworden door Jane verpleegd wordt, zonder dat hij even wel weet, dat zij het is en zij zal liet oogen- blik niet kunnen afwachten waarop hij tot die ontdekking- komt, nadat Jane de Rosary voor hem zingt, en alles weer goed wordt en de Honourable Jane Champion de vrouw wordt van den man dien zij liefheeft en dien zij, eerst na een tweehonderd vijftig- bladzijden ongeveer van strijd eu leed, de hare kan noemen. En ik hoop, dat van de tranen, die zij ongetwijfeld zelfs bij het herlezen van het boek zal storten ze eenige zal wijden aan de nagedachtenis van Flo rence Barclay. (Gr. Amsterd.) Louise Snitsi.aar. Het Modebeeld van onzen tijd. Iïedwig Dransfeld, de voorzitster van den R. K. Vrouwenbond in Duitscbland en afge vaardigde in den Rijksdag, schrijft in „Die Christliche Frau" o.a. deze woorden „Hoe zal over een paar honderd jaar de historieschrijver zich de vrouw kunnen voorstellen uit den tijd na den grooten oorlog, wanneer hij liet modebeeld ziet onzer dagen V Het is een tijd van bitteren nood en vol toekomstzorg', een tijd van geweldige volks beroering', waarin de golven van de revo lutievloed die hier en daar woedt, steeds verder deinen, een tijd waarin men waarlijk in den letterlijken, vreeselijken zin des woords langs den afgrond wandelt. De eene opstand wekt den andere en doet het bloed van eigen medeburgers stroomen, de belas tingen drukken zwaar en wij verwachten dagelijks de financieele catastrofe, wat, voor een volk van 65 millioen zielen de materi- eele ondergang zou zijn, wij liggen verne derd en gekluisterd onder de voeten dei- vijanden, onze kinderen lijden gebrek, gees telijk en lichamelijk. En door dezen tijd gaat een vrouwenfiguur, zooals de kostuum - geschiedenis nog nooit gezien heeft. Zeker, er zijn modes geweest, die onze begrippen van fatsoen en zedelijkheid niet konden aanvaarden, kleederdrachten, waarop de koketterie haar stempel drukte, andere waarmede de vrouw haar zedigheid en schaamte prijsgaf. Maar hierin overtreft de mode van onzen tijd alle overige. In een kleed naar de tegenwoordige mode, had vroeger een fatsoenlijke vrouw haar slaap kamer niet durven verlaten. Deze mode beheerscht in onzen tijd onze straten. Wan neer eenmaal de kunstenaar der toekomst onzen tijd in een symbool wil weergeven, dan zal het een hard oordeel zijneen geweldplegende revolutionair, een verwaar loosd en verhongerd kind en een schaamtelo is gekleede vrouw. „Zullen zoodanige vrouwen een nieuwere maatschappij helpen stichten Zouden deze harde en ware woorden alléén voor de Duitsche vrouw bestemd zijn? Men zie eens om zich heen in onze straten (»C.") Bijkantoren: ALKMAAR, ALPHEN, MONSTER, ROTTERDAM. Andere termijift'en nader overeen te komen. Gelden kunnen geêtort worden bij de Heeren Correspondenten TH. DE BOO te Kwadendamme L. N. DE JONGE te Ovezand 3024-75 A. SIMONSE Bz. te Heinkenszand Telefoon Interc. No. 14 Telegram-AdresReitsma Wemeldinge. Electrische Licht- e» Kracht-Installaties. Complete Fabrieks-lnstallatie Licht en zwaar Smeedwerk 2537 60 Autogenische Lasch- en Snij-lnrichting. Verkrijgbaar Tijn Uitloting a pari 4 pCt. per jaar. De Directie: 3001-48 Schriftelijke Privaatlessen ter opleiding1 voor en voor de practijk diploma's van „Mercurius" ei^wVereen. van Leeraren i/h Boekhouden. De lessen worden gegeven en gecorrigeerd door leeraren M. 0. Boekhouden. 3028-30 Alle LEERBOEKEN wordea fOSTELOOS verstrekt. Desgewenseht worden TWEE lessen per week gegeven zander prijsverhooging. Vraagt, i.yitEifcn U wilt deelnemen aaa döPOursus die begin v-olgend&^Mahd aanvangt, gratis nftispectus aan: INSTI TUUTJMCtiCURIUS", De Clercqeft. 73, Amsterdam. Bloemwerken voor alle gelegenheden. Plantenversie- ringen. Aanleg en onderhoud van tuinen. Verzenden van Bloemwerken naar alle plaatsen. 3002-20 Overlijdens-Circulaires en -Kaarten, Dankbetuigingen, alsmede andere Rouw-Drukwerken. Hennep-Enveloppes, Witte Enveloppes, Venster-Enveloppes, Bank-Enveloppes, Dienst-Enveloppes met diverse sluiting. Ondertrouw-Circulaires, -Kaarten, Ver lovingskaartjes, enkel of dubbel. Visitekaartjes in Boekdruk en Steendruk op ivoor- en pergament-carton. Geboortebericlitkaartjes, in fraaie uitvoering. Adreskaarten met vierkante of ronde hoeken. Labels in verschillende grootten, Geld zakjes, enz. VERDER ALLE GR00TERE DRUKWERKEN, waarvan de uitvoering voldoet aan dc eischen die men kan stellen aan goed werk. (STAALH/EMATOGEEN) BLOEDVORMEND versier- kingsmiddel in gevallen van BLOEDARMOEDE, BLEEK ZUCHT, en alle daaruit voortkomende ZWAKTE TOESTANDEN. D Prijs perfl. (voldoende voor 3 weken) f 2,60. per V„ fl. f 1,60 (incl. fiesschen) Of. H. NANNING'S Pharm. Chem. Fabriek, DEN HAAG HEINKENSZ levert uit raiAeu voorraad Speafaal adres voor lil alle stijlen. radig in alle prijzen. 3003-13 genaamd, Fermiian, van Jacoba Maria Wortelboer, werken beter dan alle andere? wormmiddelen en mogen niet gelijk gesteld worden m wormpatronen, -koekjes bo bons, -torentjes enz., daar al deze middelen niet die kracht bezitten, die er van verwacht wordt. Wormpoeders y ge naamd bezitten een bijzondere vin dingrijke samenstelling eu verdrijven zeker spoel-, made-, maag- en an dere ingewandswormen, zoo wel bij" volwassejSen als bij kinderen. 85 ct. per doos, drie doozen f 2,40. Overal veïkrijgbaar of direct van 3076-40 (e Oude-Pekela. „FERMITAN" wordt dooi de Nederlafidsche Wet be schermd. J Wormpofeders niet voor zien van het woord „F e r- m i t a n" worden als namaak beschouwd. Men wkchte zich dus vojr namaak iL ■■■■■■■O ■■■■■■■UB HEINKENSZAND Indien tkve«'l Eicren/ilt rapen, gebnuwtdan Per ZI.JCg. 1,05 5/ 2,0p 3029-10 Aanbevelend, de meermalen hoogbekr$Vn- de. Hengst en beste, lcweeker 3373-15 a 26 gld. contant flij II. A. SUY, Kruininge^jï HEINKENSZ

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1921 | | pagina 6