Miclteffn Rijwielbanden VRIJDAG 8 APRIL 1921 NIEUWE ZEEUWSCHE COURANT ""HONGARIJE ZWITSERLAND ITALIË. GRIEKENLAND RUSLAND POLEN DE BALKAN Korte Berichten. BINNENLAND. UIT ZEELAND. MIDDELBURG Bij den Rijwielhandel GOES naar aanleiding van het geschil omtrent de begeleiding van oud-keizer Karei op üijn doorreis door Oostenrijk een minis- itercrisis ie uitgebroken. lie socialisten hadden een lijst ingediend met enkel radi- taal-socialistische namen, wat de chris- itelijk-socialen met een lijst van hun £an- haaigers beantwoordden. De bondskanse lier wees do op. beide lijsten genoemden als begeleiders aan- Glanz, de christelijke minister van buitenlandsche z.ikon, die to- ,vens het ministerie van oorlog beheert en van zijn eerste optreden door de socialis ten heftig is bestreden, vond daarin aan leiding om af te treden. Het afscheid van ex-keizer Karl te Stein-am-Anger. De correspondent, van de Weensche ■„Neue Preie Presse" seint nit Stein am Anger het volgende aan zijn blad over het afscheid van Larl aan Hongarije: Het was een koele, droefgeestige, re genachtige morgen, toen de ex-koning- zijn terugreis begon. Van Boedapest was bevel .gekomen, elke betooging ten strengste tegen te gaan. Niettemin was reeds om 9 ,uur voor het bisschoppelijk paleis een groote menigte samengestroomd, die den ex-koning vaarwel wildo zeggen. Voort durend werd de menschen-massa grootei' en tegen 10 uur verdrongen zich, naar Schatting van de politie, vier a, vijfduizend menschen voor het paleis, grootendeels' boeren, doch ook lieden uit den meei' ontwikkelden stand. Langs de strat-n na,ar het .station verdrongen zich eveneens dui zenden. In het paleis kwamen de offi- eieele personen van het komitaat en do officieren van het garnizoen bijeen om af-, afscheid van Karl nah Hongarije: De regeering te Boedapest was de laat ste dagen eenigszins van haar stroeve standpunt afgeweken ten einde den ex- koning het vertrek niet te verbitteren. Men bewees hem dezelfde militaire eer ais tijdens zijn koningschap. Voor het paleis had zieli een zangver- eeniging opgesteld. Met ontbloote hoofden zong men vaderlandsehe liederen. PiotseLing weerklonk El jen" -geroep. De menigte wuifde met zakdoeken. De ex-koning kwam op het balkon. Hij was gereed om te vertrekken. Hij droeg- de maarschalksuniforiu. Opnieuw klonk „El- jen"-geroep. Men hoorde kreten als: „Tot weerzien" en.„Kom terug! Blijf bij ons!" De zangverceniging heft het volkslied aan, De ex koning groet, zichtbaar bewogen, naar alle zijden. Dit tooneel duurt, onge veer vijf minuten, waarna Iva.il naar bin- - nen gaat. Kort daarop klinkt het siguaal„Geeft acht" en de generaalsniarseh. De poort gaat open en er rijdt een auto naar bui ten. .Weer wuift, de menigte, doch in deze ;auto zitten vertegenwoordigers van hot gaTonizoen. Eerst in een tweeden auto zit de ex-koning mot graaf Ilun'yadi. Voorop zitten graaf Alnassy en de regee- 1-ingseommissie dr. Szigra.y. De menigte Werpt bloemen in den auto. Oók voor- het station waren talrijke nieuwsgierigen bijeengestroomd. Toen de ex-koning zich op het perron begaf, drong de menigte door het politiecordon.Graaf Nikesz, reggeringseommissaris dr. Szigra.y en verschillende andere autoriteiten verge zellen den ex-koning tot Fehring. De ex-koning- verscheen aan het ven ster van het salonrijtuig en reikte tal rijke personen van aanzien, die afscheid van hem kwamen nemen, de hand. Graaf Erdodi kuste den ex-koning den hand. Deze dankte zichtbaar bewogen. Hij wenkte een afgevaardigde, om afscheid van hem te nemen, doch was zoo aange daan, dat hij geen woord kon uiten. De menigte riep: „Tot weerziens, op den Hongaarschen troon!" De ex-koning zei- de: „Tot weerziens, mijnheer de afge vaardigde, stellig tot weerziens!" De trein zette zich in beweging. De menigte, rende den trein na, die honderd meter verder stopt, omdat er belangrijke stukken uit Boedapest waren aangekomen, die denex-koning- moesten worden over handigd. Men zag Karl een stuk onder- teekenen, «en wel de proclamatie, die mor gen gepubliceerd zal worden Toen de trein zich weer in beweging zette, aldus de „Tel.", leunde de ex- koning uit het portier en wuifde hij met zijn zakdoek de menigte toe, tot de trein uit het gezicht was verdwenen. In Oostenrijk kreeg men een onver wacht oponthoud en wel te Brück. Vol gens De Ma ash. meldt men er uit Berlijn, het volgende van Duizenden spoorwegmaniien waren aan het station dezer stad'bijeengekomen. Zij eischten, dat de ex-keizer aan een arbei dersdeputatie de verklaring zou afleggen, dat hij nooit weer zou pogen, naar Oosten rijk terug te keeren. Bijgeval hij zou wei geren deze toezegging- te doen, zou men hem „onmiddellijk ophangen." De trein, die buiten het station stopte, was slechts door 50 politieagenten, die de reis meemaakten, bewaakt, Er wer den met het arbeidersleger onderhande lingen begonnen, om den keizer ongehin derd de reis óver Bruclc te doen voort zetten. De besprekingen, waaraan i ook entente-officieren deelnamen, duurden tot 1 uur in den morgen maar loiddeji jtot geen resultaat. Een later bericht meldt inlussehen, dat de trein vannacht Innsbruck gepasseerd is. Van 7 uur 's avonds tot 4 uur 's och tends had men te Bruk met de arbeiders onderhandeld. Het mecrendeel der mani festanten had toen echter het station reeds verlaten; 'n 200 waren slechts ach tergebleven. Zonder verdere incidenten "werd toen de reis over Bruck voortgezet. De ex-keizer heeft ook nog „zaken" gedaan, want hij ging niet uit Hongarije alvorens hij van de regeering Horty het volgende had gedaan gekregen. Ie. Vol jaargeld zooals vroeger van 10 millioen Hongaarsche kronen; 2e. Schriftelijke verklaring, dat hij als wettig apostolisch koning van Hongarije blijft bevestigd en thans verzocht wordt we gens buitenlandsche politieke verhoudin gen het land te verlaten en voorloopig af te zien van de uitoefening van zijn koninklijke rechten; 3e. Onmiddellijke overhandiging van een groote som gelds. Een slimmerd die Karei. Dc toestand in Hongarije. WEENENj, 6 April. V.D. Berichten uit Boedapest aan de Weensche bladen maken gewag van een toenemende verwarring in Hongarije. De regeering' van Teleki wordt steeds meer geïsoleerd, daar ver scheidene der voornaamste beambten, dia die zich voor ICarl verklaard hadden, ■waaronder de regeeringsamhtenaren in West-Hongarije, graaf Cziraky en Sigray, zijn afgejreden. Tusschen de Carlïsten cn de aanhangers eener vrije koningsverkie zing, zoomede de republikeinen zijn de tegenstellingen dermate verscherpt, tlat er volgens het Neue Wiener Tageblatt ge vaar bestaat voor een burgeroorlog. Genoemd blad beweert verder, dat ach ter de restauratie-poging van Karl uitge breide plannen verborgen geweest zijn. De proclamatie van een koninkrijk in Beie ren onder kroonprins Ruprecht alsmede de oprichting eener Donau-fcderatie onder protectoraat van Frankrijk, hadden zich aan de bevestiging van Karl moeten aan sluiten. Blijkbaar werden documentaire be wijzen hiervoor in Budapest gepubliceerd. Volgens de Neue Preie Presse moesb de regeering Teleki zich op het laatstcj oogenblik buigen voor de eischen van lvarl, inzonderheid de verlangde proclama-/ tie publieeeren en aan alle koningstvouwe militairen amnestie vericonen. DENEMARKEN De 50 pCt. op Duitsche goederen en Denemarken Do „Berlinkske 'lidende" zegt in ver bami met de kwestie der certificaten van oorsprong, die door Groot-Brittaniö bij .al le ingevoerde goederen worden verlangd in verband met den tax van 50 pCt. op den invoer va.n Duitsche goederen, dat deze kwestie van bijzonder belang voor Dene marken is wegens zyn grootén uitvoer van landbouwproducten. Er zijn onderhandelingen gevoerd on Groot-Britlannië eisciit thans als bewijs van de Deensehe origine der goederen uit Denemarken ingevoerd een verklaring van den Doenschen douanedienst. Het bla:l verwacht nielt, dat hierdoor tijdverzuim zal .worden veroorzaakt, daar zoowel do kaas als het spek, welke artikelen uit Denemarken naar Engeland worden uiige voord, een nationaal handelsmerk uraag' Het gewicht wordt voorts aangegeven in Engeland uit naam van het Deensehe mi nisterie van Landbouw. Mot de eieren staat, tiet eenigszins an ders. Daarvoor bestaat geen nationaal han delsmerk, doch z'ekere exporteurs nebben bun eigen in Engeland geregeslreerde han delsmerken. De landbouwproducten, die verleden Za terdag naar Engeland werden uitgevoerd, waren vergezeld door verklarengen van den douanedienst Waarschijnlijk zullen de Handels'iond cd de Kamer van Fabrikanten dergelijke maatregelen in practijk brengen. De lcaasu.it veer. Volgens een draadloos bericht uit Ko penhagen verneemt. Socialdemokraten, dat de Deensehe kaasuitvoer zoo snel is geste gen, dat de laatste maanden ecu gemid delde. van een millioen K.G. per maand werd bereikt. Vijf zesde deel van den uit- vo r ging naar Duitsehland. Naar Enge land werden meer de vettere soorten kaak uitgevoerd. Ex-keizer Karei. LUZERN, li April. (Bolga.) Ruim elf uur s avonds is ex-keizen Karei, te Luzorn aangekomen, vergezeld van ex-keizerin Zita, J'er automobiel heeft hij zich naar het Hotel National begeven. Verder wordt uit Berlijn gemeld, dat de Zwitscrsche Bondsraad aan Karei ver lof gegeven heeft gedurende zes wek?n in het'kanton Luzern te vertoeven. Daar na zal hem een andere verblijfplaats wor den aangewezen. DARIJS, 7 April. (Part. N. R. Crt.) Volgens de Matin hebben de 15000 arbei ders van de Fiat-fabrieken te Turijn ge daan gekregen wegens de eischen der ar beiders-commissies. ROME, 6 'April. (Belga.) Morgen zal het besluit geteekend worden, waarbij do Kamer ontbonden wordt en de nieuwe verkiezingen op 15 Mei b&paald worden* De senaat en de 'nieuws Kamer zullen 8 Juni bijeenkomen. Griekenland en Turkije, KONSTANTINOPEL, (5 April. (Bel ga.) Het Griéksehe stafbericht zegt dat de Grieken, tengevolge van het slechte weer en de krachtige organisatie van de Tiirksclie verdediging, teruggebracht 'zijn ten Zuiden van hun strategische stellin- g'en. De vijand kon ten gevolge van zijn uitputting de Grieken niet vervolgen. Volgens vluchtelingen uit Kief, die. te Lomherg aangekomen zijn, zou de toestand te Kief onhoudbaar, zijn. Er zijn bijna geen spoorverbindingen meer. Op dc lijn Ivief- Odessa loopen nog maar 2 treinen in een week. Op tal van andere lijnen zijn de rails en de dwarsliggers wegg'enomen, de laatste om als brandhout te dienen. Van de spoorwagens zijn er in hot geheel nog maar 10 in bruikbaren staat. Het p-ostverkeer tusschen En igeland en Rusland. Officieel wordt bekend gemaakt, dat het postverkeer met Rusland van 7 April af zal worden hervat, tegen de gewone internationale tarieven. De vrede van Riga. WARSCHAU, 6 April. (Orient.) Men meldt, dat de Poolsche Landdag binnen-' kort bijeenkomen zal om het verdrag van Riga te ratifieeeren. Die ratificatie moet voor 18 April plaats hebben. Het Benedietus-monument, Volgens bericht uit Rome is thans het geboetseerd model gereed van het monu ment. van Paus Benedietus XV, dat aan den Bosporus zal worden opgericht. Zooals we destijds meldden is de be doeling van dit monument, de Pause lijke daden van charitas gedurende deii wereldoorlog te verheerlijken en te ver eeuwigen. AZIË. De oorlog in Klein Azië. Alle bladen melden uit Smyrna, dat de eerste fase van de krijgsverrichtingen in Klein-Azië afgeloonen is. daar de daar mee leoogde doeleinden bereikt zijn, om dat de verovering van Afioon Karahissar de Kemslistische troepen in Anatolië belet heeft zich met het gros van do nationa listische troepen te vereenigen. Na een be toging en v erkenningen voor Eski Sjehir zijn de Grieksche troepen naar hun stel lingen bij Kowalitsa teruggetrokken. Do Grieken hebben Tai, 40 K.M. voorbij Afi- oen Karahissar, bezet. Tien vliegtuigen hebben Eslu Sjehir gebombardeerd eu het uiibmken van branden waargenomen. De berichten nopens plunderingen en moordpartijen van de Kemalisten te Soiua worden bevestigd. Een afvaardiging van inwoners van Sokia, die verzocht gehoord te worden door den hoogen commissaris te Smyrna, schat het aantal slachtoffers op 15000. Van de Zwarte Zeekust wordt een dergelijk optreden van Keniilistiecue benden gemeld. Men meldt uit Berlijn: Uit Breslau wordt geseint, dat in de gevangenis te Görlitz een muiterij is uit gebroken, die door de politie is onder drukt. Voor zoover thans bekend is, zijn er 5 gevangenen gewond. TWEEDE KAMER. Zitting van Woensdag 6 April. De heer De Wijkerslooth zag- in het voors tel een kapitaalsheffing van niet min der dan 600 millioen. Hij wilde er daar om niets van weten en zou dan nog man liever een heffing in eens aanvaarden, di, meer aandrang bevat tot herstel van het geleden ka.pitaalsverlies, betaald wordt door degenen voor wie de buitengewone uitgaven die ze moet dekken zijn gedaan en gemakkelijker in termijnen kan worden béiaald. Zitting van Donderdag 7 April. De voorzitter herdacht het overleden lid jhr. mr. van Doorn als een man y;an ongewone scherpzinnigheid, uitgebreide kennis cn taaie vasthoudendheid, met een licogc opvatting van plicht. Minister De Vries herinnerde eraan, dïl de heer Van Doorn het land in vele func ties op uitnemende wijze hoeft gediend met groote onbevangenheid en objectivi teit- De voorzitter deelde daarop mede, dat Dinsdag 3 Mei wordt begonnen met het afdeclingsoiidcrzoek van dc grondwetslier ziening en het ontwerp betreffende het hof van internationale justitie. Voortgegaan werd mot de behandeling Van het' ontwerp tot wijziging van do successiewet. De heer Wijkersloot (r.-lr.) vervolgde ziju rode. Spr. kan ook mot het ontwerp op zichzelf niet instemmen. Het houdt z. i. geen rekening met de draagkracht "n verstoort de progressie in de rechte lijn. De heer Van Rappard (v. 1.) wil niet medewerken tot verhooging van de heffing in dc rechte lijn en meent dat de regee ring het geld wel vinden kan door bezui niging-. De vergadering duurt voort. De de minister veel geld noodig heeft, kan de heer Van Rappard begrijpen, maar liij wil dan eerst aandringen op bezui niging op ander gebied, b.v. op de 'Ra den van Arbeid, waarbij een onverant woordelijke geldverspilling plaats heeft. In geen geval kan spr. voor het ont werp stemmen. De heer J. ter Laan (S. D. A. P.) her innert aan de bewering' van den heer de Wijkerslooth (S. A. P.) dat bij liever een heffing ineens liad en spreekt ten slotte de lioop uit, dat de rechterzijde eens precies haar standpunt tegunover dit wetsontwerp zal uiteenzetten. De heer Kolkman (R. K.) verklaart dat hij vóór de wijziging der successierechten zal stemmen, omdat z.i. het voorstel- Marchant, voor oen heffing ineens, toch zal worden verworpen. Minister de Vries acht de verdediging van liet wetsontwerp een zware taak, maar het geld moet er komen. De heer De Wijkerslooth (R.K.) licht een amendement toe, oin, wanneer een le gataris vier of meer kinderen achterlaat, een vermindering toe te staan van 10 procent voor elk kind vanaf het derde. Nadat de heer De Geer (C. H.) ook' nog' een amendement heeft verdedigd, om de heffing' te temperen ingeval een gezins hoofd met minderjarige kinderen in de kracht van zijn leven overlijdt, ontraadt minister De Vries beide amendementen. Voor een amendement-Oud, om; de moge-, lijkheid uit te sluiten, dat de weduwe van den overledene meer moet betalen dan de weduwe van den zoon van den overledene, worden 33 stemmen uitgebracht en 15 tegen, waaruit, blijkt, dat het vereischte aantal leden niet aanwezig is. De vergadering wordt hierna tot 1 uur geschorst. Hofbericht. Het vertrek van de Koningin' op a.s. Maandag uit -Den Haag naar Amsterdam is vastgesteld op 9 u. 2 min. 's morgens per Hollandsche Spoor. De Koningin zal tot Vrijdag 15 dezer in Amsterdam blijven vertoeven en dien dag om 3 u. 16 min. per IIollands:che| Spoor in Den Haag terugkeeren. W|e er te veel praten. De Haagsclie medewerker van de „Tel." schrijft in verband met de Grondwets herziening over de lengte der debatten in du Tweede Kamer: Blijkens de in „Parlement en KiezcrjV 10e jaargang, blz. 183 gepublieeerdey(5|- fers hebben in het vorige zittjjtgsjaar- de soeiaaLdemocraten 1055 kolommen ver praat, Rekent men dit gemiddeld per lid, dan komt men tot 48 kolom. De Katholieken echter, sterker in aantal, ver overden slechts 514 kolommen, of per lid 17. Daarentegen hadden de vrijzinnig-de mocraten 421 kolommen noodig, of per lid 84. De vrij-Uberalen smulden aan bijna 60 kolom per lid. Ondanks alle straffere bepalingen tegen spreekzucht vertoonen alle partijen teza men nog- niet veel neiging tot inperking, zooals blijkt uit de cijfers der bladzijden van de „Handelingen" der Tweede Kamer ter vergelijking over eenige zittingjaren. Ziehier 11850—51 938 1874—75 1513 1908—09 2381 1913—14 2579 3919—20 3046 We zijn dus in de stijgende lijn. En het mooie is, dat de ziekte besmettelijk werk op de geachte „overzijde van het Binnenhof", die er ook reeds bedenkelijks teekenen van begint te vertoonen. Industrie en huishoudschool In liet gebouw der school had gisteren middag de jaarvergadering plaats onder vo'orzitsterschap van mevr. W. I/urnon Tak van Trigt. Door de secretaresse, rneviouw M. Hart manWisse werd het jaarverslag over 1520 uitgebracht, waaraan het volgende is cntlcond. Op 1 Januari telde de schooi 19-1 leer. lingen tegen 178 op 1 Januari 19119. In het voorjaar 1920 werden .voor dc- tweede maal cursusen voor mmgogoauen gegeven; daaraan werd deelgenomen door b5 personen. In het geheel is dus ge durende het jaar 1919/1920 onderr.chl gegeven aan 249 personen, tegen 914 in liet vorige schooljaar. Voor do eerste maal konden agnhet einde van het schooljaar 1910/1920 diplo- ma's worden uitgereikt voor consilium- naaister aan 7 meisjes, voor mulo in de in dc huishouding aan 5 mi voor huis-" homlkundige aan 2 leerlingen. Bij den nieuwen cursus 1920/1921 meld den zich aan voor volledige opleiding aan 24 voor de huishoudkundige klas se- 3 leerlingen en werd het totaal aantal toen 205, tegen 194 op 31 December 1919. Ik- heide leerlingen, die deelname aan bet o-xamen voor akte nuttige handwerken slaagden en hulde wordt gebracht, aan de directrice, aan wier goede opleiding do ze uitkomst is te danken. Een 3 Lal' leeraresseii verlieten in 1920 dv. school en werden door nieuwe ver vangen, maar het bestuur slaagde cr niel in een tweede leerai'es in kuiken on huis houdkunde en een tweede in wasvhhcnan deling te vinden, waardoor ook in 1920 verschillende klassen moesten worden gé "jutnhineerd. Dank zij de verhoogde subsidie van da gemeente, was het bestuur in staat hel deel van de jaarwedde dat m 1319 ais was uitbetaald overeenkomstig den lei (F van den minister als nog uit te keer;er- Ook in 1920 kon aanvankelijk weer maai drievierde worden uitgekeerd, maar ook nu kwam de gemeente te huin en het bestuur vertrouwt dat dit ook r,a het geval zal 'zijn, daar de minister hij schrij ven/ van 24 December 1920 weder een nieuwe regeling met terugwerkende kracht tol 1 Januari 1320 inzond. Deze wiize van salarisregeling niel te rugwerkende kracht verzwaart do -lusmi- cistra.tie m niet geringe mate en dit is ook het geval met de houding der regee ring ten aanzien van de pensiormeermg. Enkele reeds genomen levensverzekeringen moesten on zijn last geiuiitlhaafd blijven, rjjkspensioen werd ingevoerd cn noven- dieu moeten voor die lcetdicssou. wier' inkomen beneden het wettelijk heCMït blijft, overeenkomstig de invaliditeitswet rente zegels worden geplakt, wiigrdror voor deze op drie manieren voor den tuiden dag word gezorgd. Dc plannen voor den houw eenel' nieuwe schooi op het terrein aan den Zuid-degel zjjn door den architect Ph. J. Hamers na besnrekingen met directie en itrsoec- trice, opgemaakt, door het bestuur vastge steld en aan den minister van onderwij'sl gezonden. In afwachting van Jen bouw werd van de gemeente wederom voa-r een jaar het gebouw aan de Wat gehuurd. Be ten toonstelling' op 7 en 8 Juli we "<1 door meer dan 800 personen bezocht en ook door de inspectrice van het 'vakoh- darwijs voor meisjes, die zich zeer vol daan toonde1 over hel geziene. Een plan om te Vlissingen en lemen- zen cursussen to doen geven m vakxen van industrie-onderwijs, mislukte omdat toen de Rijkssubsidie bekend werd. do beide gegadigden voor deze betrekking elders waren benoemd en tot nu toe geen ander te vinden was. Het verslag werd goedgekeurd even als de rekening'van de penuingmeesferes, mevrouw L. Alberts—Salberg, aanwij zend in ontvang i 37449.16 en in uib gaaf 435.620 52, al'zpo. een goed slot van i 1828.64. Buitenband f 6, inenband f 3,25 12 maanden garantie 3022-20 Als bestuursleden moesten altreden mej. M Callenfels, mevr. L. van Deinse— Êioueiiut van Nidek, mevr. C .1. Snrenger Buteux, mc-vrouV A. B,. de Veer—Bee- rends en mej. C. M. Verheij en bovendien mej. A. Koppejanvan SÏuijs, vertcaen- digster van de Soc. Dem. Vrouwencltib. De eerste 5 dames, werden herkozen en van de laatste vacature zal aan ge noemde a-fdeeling worden kennis gegeven. Hierna werd de ledenvergadering ge sloten. Bij helderen hemel verliep de ge deeltelijke zonsverduistering zeer interes sant voor wie haar wilden observeeren. Reeds to 8.12 begon zieb de maanschijf boven rechts aan den rand der zonneschijf als een zwarte stip of te teekenen en daarna meer en meer de zonneschijf to bedekken. Dit bedekken moet natuurlijk in on eigenlijken zin worden opgeva t, want een zon-eclips ontstaat hieruit, dat da maan zich tusschen de zon en de aarda plaatst en zoodoende het zonlicht geheel of gedeeltelijk onderschept. Daax nu da inaan op dit tijdstip op haar versten afstand van de aarde is, bereikte de top van den sehaduwkegel die de maan af wierp de aarde niet. Dientengevolge zag men de zon niet geheel bedekt, maar bleef een sikkel van licht huiten de zwarte vlek op de zonneschijf te bespeuren. Het was dan ook een ringvormige of e.nnu; laire z»n-erlips die heden, te observeeferi was en die tevens tonfraal zou zijn ge weest, wanneer de middelpunten van zon der zon buiten de duistere maanschijf len en dus aan alle zijden een rand! en maan voor het oog waren samengeval- zou hebben uitgestoken. Met een donker gekleurd of met walm beslagen glas kon men deze verschillende phasen der verduistering' goed volgen on ofschoon het niet duister werd, was da vermindering van het zonlicht tusschen tien en cli uur (nieuwe tijd) zeer goed' te bemerken, het zonlicht was vaal en wierp een matten schijn af. De hanen dachten zeker aan avondschemering dia ging invallen,, want zij begonnen om streeks eqn uur of tien lustig te kraaien1. Na half elf begon de maanschijf zich van het zonoppervlak te verwijderen. To gen half twaalf was nog- maar een klein zwart vlekje op de zonneschijf zichtbaar en te 12.58 was de zon-eclips geëindigd. Den 16en October a.s. zal hier te lan de een gedeeltelijke maan-eelips zichtbaar zijn. Hcinhens/.and. Woensdagavond werd in de openbare school een soiree gegeven dóór eenige dames en hoeren uit Wolfaartsdijk met medewerking en ten voordeele van het muziekgezelschap „Euterpe" alhier. De voorzitter van „Euterpe", de heer H. van Iwaarden, opende den feestavond. Hij heetto vooral het tooneelgezelschap van harte welkom en spoorde de aanwezi gen aan. begunstigers te worden van „Euterpe", opdat het muziekgezelschap in Heinkenszand zal kunnen blijven be staan. Spr. toonde ook bet groote koperen blaasinstrument, de bombardon, onlangs aangekocht na een te Heinkenszand gehou den collecte. Vervolgens werden door „Euterpe" vier muziekstukken ten gehoore gebracht on der de voortreffelijke leiding van deD heer L, Boonman. Hierna werd gespeeld „Jan Ongeluk", blijspel in 3 bedrijven. Een woprd van lof aan de dames en heeren van Wol faartsdijk, die dit niet gemakkelijke toó- neelspel aandurfden. Wanneer zij n<fg zul len kunncu afleggen een zekere gêne om te spelen .en, vooral bij do ernstig» mo menten, nog wat meer durf en natuurlijk heid kunnen verkrijgen en, wat ook noo dig is, tijdens hun spel zelf hun lach spieren kunnen bedwingen, zullen zij wel dra, onder de beste dilettantenclubs ge rangschikt kunnen worden. Het geheel was beslist een goede praestatie. Vooral Hallerstadt en zijn vrouw en Emma had den zeer goede oogenblikken. Hierna volgden nog drie nummers van het muziekgezelschap, besloten met bet Zeeuwschc Volkslied. De groote ijver der werkende leden in aanmerking genomen, kunnen we gerust zeggen dat „Euterpe" bloeit. Ware hetzelfde programma op een mooien zomeravond buiten in de muziek tent afgewerkt, dan was het genot onge twijfeld nog grooter geweest. Met een- woord van dank aan de uitvoerenden sloot de voorzitter ton slotte den feestavond. (Om uit te knippen.) poor hen die met den ouden tijd mee gaan is het postkantoor geopend als volgt: 's morgens van 6—7 en van 9—11 uur,, 's middags van. 1—3 en van 4.30—5.30 uur Zaterdagmiddag van 4.30—5 uur en Zon- dag'sinorgens van 7—8 uur 's-Hcerenhoek. Heden, Vrijdagavond, te half acht, vergadering van de St. Jozefs- gezellen in de zaal van de Erven Van den Bulck. Trouwe opkomst gewenseht. Een ijveiig lid bezoekt de vergaderingen Kapelle. Gisteravond hield de kolenbond „Ons voordeel" een algemeene vergadering welke druk bezocht was. Besproken werd, nu de distributie opgeheven is, wederom kolen aan te koopen zooals voorheen, waar-

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1921 | | pagina 2